Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 11:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1054 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lis 2016, 08:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Przesyłam biogram mojego wujka Waleriana Stacheckiego, do wykorzystania.
Syn Wacława i Stefanii Andrzejewskiej urodzony w Pobiedziskach dnia 27.10.1900r.Od 7 do 14 roku życia uczęszczał do szkoły powszechnej w Pobiedziskach. Od 1915 roku należał do Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej. W latach 1916-1918 był drużynowym skautów w Pobiedziskach. Podczas Powstania Wielkopolskiego zgłosił się ochotniczo komisji werbunkowej w Poznaniu, która przydzieliła go 17 stycznia 1919 roku do tworzącej się na Cytadeli Kompanii Telegraficznej. Brał udział w walkach na froncie zachodnim. Po zakończeniu Powstania został skierowany wraz z 5 Kompanią Telegraficzną na front wschodni i walczył z bolszewikami w ofensywie na Kijów, ofensywie i odwrocie od Mińska do Berezyny i sierpniowej ofensywie – w bitwie warszawskiej (15.08.1920r). Po zakończeniu działań wojennych na froncie wschodnim uczestniczył w Powstaniu Górnośląskim. Służbę wojskową zakończył w stopniu kaprala w styczniu 1922 roku. W okresie międzywojennym zamieszkał w Poznaniu i był urzędnikiem pocztowym na stanowisku starszego sekretarza pocztowego. W 1939 roku był radiowcem w sztabie generała Kutrzeby, dowódcy Armii Poznań. Po bitwie nad Bzurą dostał się do niewoli niemieckiej. Od zakończenia wojny aż do emerytury, pracował w Dyrekcji Poczty i Telegrafu w Poznaniu przy ul. Kościuszki. Zmarł w Poznaniu w 21 listopada 1978 roku, został pochowany w grobie rodzinnym na Junikowie . Zona - Aurelia Wende , adoptowany syn -Jan Stachecki

Za udział w walkach odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 Opr. Piotr Stachecki i Magdalena Blumczyńska

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2016, 09:04 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Nie mam ochoty wdawać się w dyskusję kto był, a kto nie był Powstańcem Wielkopolskim.

Mam tylko pytanie: Czy generał Dowbór-Muśnicki był Powstańcem Wielkopolskim? I prosiłbym o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

Skąd to pytanie? Stąd, że zastanawiam się co zrobić z tymi osobami, które walczyły w Powstaniu Wielkopolskim gdyż zostały zatrudnione przez NRL na podstawie umowy. Tak jak Generał. :) To nie żarty, a fakty.

Co zrobić z księżmi (raczej nie walczyli "z bronią" w ręku, lecz były osobami bez których raczej Powstanie by się nie udało).

Co zrobić z osobami, które miały nadaną Odznakę Pamiątkową Wojsk Wielkopolskich i po 45 roku zostały zweryfikowane jako Powstańcy przez Związek Weteranów Powstań Wielkopolskich (mimo, że nabyli prawa do tej Odznaki np. w maju czy kwietniu 1919 roku)?

Problemy takie były w dwudziestoleciu międzywojennym, problemy takie były w okresie 46-49 i problemy takie znów odżyły po powstaniu Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego.

Moim zdaniem nie mamy prawa decydowania kogo uznać, a kogo nie uznać za Powstańca. Powstanie Wielkopolskie nie miałoby ŻADNYCH szans na powodzenie bez sanitariuszek, bez kucharek (raczej ciężko walczyć do rytmu "grających marsza pustych kiszek"), bez pracujących zamiast mężczyzn kobiet w fabrykach itd. itp.

Apeluję o nie dzielenie na Powstańców, na wspomagających powstanie itd. Nie dzielmy na bardziej czy mniej zasłużonych. Jesteśmy to winni WSZYSTKIM tym, którzy przyczynili się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego

Z poważaniem
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2016, 21:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Świderski
https://www.facebook.com/groups/5478900 ... 6870996766

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2016, 22:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 kwi 2013, 20:08
Posty: 90
Lokalizacja: Poznań
Witam,
chętnie włączę się w pracę przy projekcie.
Pozdrawiam, Katarzyna

_________________
Poszukuję informacji o rodzinach Obst, Otto, Szymczak, Juchacz, Bogaccy, Szała. :-)
http://www.rodzinaobst.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2016, 07:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję Katarzyno :)
Napisz na adres: bazindeks@gmail.com, abym mógł wysłać Tobie materiały do indeksacji.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2016, 23:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Zgłaszam się do pomocy w projekcie.

Jako pomocne źródło można wykorzystać spis zweryfikowanych powstańców, sporządzony w latach 30., dostępny na szukajwarchiwach (Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 31-33). Już jakiś czas temu zindeksowałem ten spis i jest dostępny na BaSI. Aby skutecznie wyszukać zweryfikowanych powstańców należy wpisać nazwisko i zawęzić poszukiwanie do Poznania (jako siedziby ZPW).

W razie potrzeby mogę zindeksować imienny spis powstańców frontu zachodniego, dostępny również na szukajwarchiwach w ramach zespołu Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu (sygn. 42) oraz kilka pozycji książkowych.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2016, 11:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję Wotku za zgłoszenie :)

Indeksacja trwa pełną parą.
Wczoraj uzyskaliśmy wielki wsparcie ze strony Dyrektora Archiwum Państwowego w Poznaniu Pana Henryka Krystka, który przygotuje pełny zestaw posiadanych akt zwiazanych z Powstaniem.
Uzyskalismy też opieke historyczna dr Łukasza Jasterzębia, współautora Listy Strat Powstania Wielkopolskiego.
Rozmawiamy z innymi organizacjami.
Zbieramy też fundusze od prywatnych sponsorów, gdyż, poza wolontariatem, będziemy mieli wydatki finansowe
Liczymy na duże zainteresowanie i wsparcie naszego Projektu.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2016, 07:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Fotografie i fotokopie dotyczące przygotowań do Powstania Wielkopolskiego w Grodzisku i okolicy.
http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/2/3 ... 8#tabSkany

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2016, 16:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Bardzo chętnie zindeksuję powstanców z Pobiedzisk i okolicy.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2016, 20:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Pismo LOTNIK, wydawane przed wojną przez Zw. Lotników Polskich.
W numerze 2 z 1929 - wspomnienie w 10. rocznicę zdobycia lotniska na Ławicy.
Od. s. 7 (23), wiele nazwisk powstańców-lotników, fotografie:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=319937

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2016, 10:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję Magdalenie za zgłoszenie się do projektu, a Krystynie za podpowiedź i link. :)

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2017, 15:34 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Imienny spis powstańców frontu zachodniego.

http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/1/42/#tabJednostka
240 skanów: imię nazwisko, data urodzenia miejsce, adres, stopień

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2017, 15:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Dzięki Bożenko.
Jest już w źródłach do indeksacji.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2017, 19:04 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
http://www.wbc.poznan.pl/Content/96214/directory.djvu
Udział powstańców z rejonu Gębic k/Mogilna w Powstaniu Wielkopolskim

Być może, że i to źródło już macie do indeksacji...ale ponieważ nie ma listy tych źródeł na forum, to na wszelki wypadek podaję ten link.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2017, 01:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Genowefa napisał(a):
http://www.wbc.poznan.pl/Content/96214/directory.djvu
Udział powstańców z rejonu Gębic k/Mogilna w Powstaniu Wielkopolskim
z Gębic i z Kwieciszewa,
oddział gębicki i oddział kwieciszewski - walczyli razem.
Kilkunastu z nich to panowie z naszej familii. Nie wszyscy przeżyli 2 ws., nie otrzymali więc WKP.
M.in. Andrzej Wegner, ostatnio szef policji w Krzywiniu, w 1939 więzień obozu w Ostaszkowie, w kwietniu 1940 zamordowany przez NKWD w Twerze, spoczywa na cm. Miednoje...

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2017, 08:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Mam książkę"Powstańcy Wielkopolscy w grobach Katyńskich" obejmującą Katyń, Starobielsk i Ostaszków - Miednoje. Jednak nikogo o nazwisku Andrzej Wegner tam nie ma :(
Możesz podać skąd masz te informacje ?

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2017, 08:11 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Jest na liście zamordowanych, urodzony 25.10.1887 jednak o Powstaniu brak jakiejkolwiek informacji. Były komendant Posterunku Policji Państwowej w Krzywiniu w stopniu przodownika PP. Po aresztowaniu przez NKWD w 1939 r. trafił do obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Zamordowany w kwietniu 1940 r. w Twerze, spoczywa w zbiorowej moglie w Miednoje. Zidentyfikowany pod numerem ID 14001 / sygnatura OSTA-/271-275/81. Pośmiertnie awansowany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do stopnia aspiranta.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2017, 14:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Piętka_Jacek napisał(a):
Jest na liście zamordowanych, urodzony 25.10.1887 jednak o Powstaniu brak jakiejkolwiek informacji. Były komendant Posterunku Policji Państwowej w Krzywiniu w stopniu przodownika PP. Po aresztowaniu przez NKWD w 1939 r. trafił do obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Zamordowany w kwietniu 1940 r. w Twerze, spoczywa w zbiorowej moglie w Miednoje. Zidentyfikowany pod numerem ID 14001 / sygnatura OSTA-/271-275/81. Pośmiertnie awansowany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do stopnia aspiranta.

Wszystko się zgadza. Ur. w Kawce k. Mogilna (Kawka to część Goryszewa, par. Kwieciszewo). Żonaty, troje dzieci.
Nr służb. 1641.
Przed powstaniem brał udział w 1 wś.
Znalazłam w sieci zdjęcia różnych tablic na cm. Miednoje, w tym także tę z jego nazwiskiem (dane zgodne).

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2017, 15:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Piętka_Jacek napisał(a):
... jednak o Powstaniu brak jakiejkolwiek informacji. ...

W swoim wspomnieniu Michał Badyna, dowódca oddziału, podaje jego nazwisko zaraz obok swego. Pewnie nie bez powodu. Sądzę, że - wraz z Rosińskim - współdyrygowali oddziałem, jednak Andrzejowi nie danym było przekazać swojej o powstaniu relacji... Z resztą, wszyscy się tam znali i o rzeczy wiedzieli doskonale. Połowa z nich była ze sobą spokrewniona lub spowinowacona (Lewandowscy, Gajewicze, Malendowicze, Rejnowscy, Kaptur i wielu, wielu in.).

Spis zalinkowany przez Genowefę (autor tekstu ps. "Wierny") nie uwzględnia wielu osób. Z pewnością pomija 2 osoby z oddziału kwieciszewskiego, moich krewnych: Franciszka Domańskiego (*1892, ma WKP) i Szczepana Lewandowskiego (*1901, ma WKP) - obaj są w tekście M. Badyny. Chyba Michał Badyna miał lepszą pamięć, bo podaje więcej osób :)
No, można uznać, że oba wykazy uzupełniają się.
Obaj jednak - i Badyna i "Wierny" - wymieniają Andrzeja Wegnera na początku wykazu.

Opracowanie Badyny znaleźć można tu na witrynie kwieciszewskiej:
http://www.kwieciszewo.com/historia/pow ... iszewo.htm

Na marginesie: Andrzej Wegner był synem Andrzeja i wnukiem Andrzeja.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2017, 08:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Krystyna!
Czy możesz mi na PW podać więcej danych o Andrzeju Wagnerze ?

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2017, 15:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Nie z bronią, ale z lekarstwami w ręku:
Udział aptekarzy w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 r.
Garść nazwisk:
http://www.aptekapodzlotymlwem.com.pl/article/id/49

Może są wśród nich krewni naszych Forumowiczów, którzy ew. uzupełnią informację o tych osobach.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2017, 13:49 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Obrazek

W listopadzie ubiegłego roku pisałem, że istnieje oryginalna lista Związku Weteranów Powstań Wielkopolskich z lat 1946-49.

Nie było żadnej reakcji (może nie wierzono, że taka lista istnieje ;) ). W związku z tym prezentuję pierwszą stronę z tej listy. Lista zawiera ponad 10 tysięcy nazwisk.

Na liście są informacje o miejscu i dacie urodzenia, adresie zamieszkania w dniu zgłoszenia do Związku, stopień wojskowy w zasie Powstania, data weryfikacji oraz przynależność do koła.

Wszyscy wiemy kim był zapisany jako pierwszy Kazimierz Lisiecki.

Z pozdrowieniami
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2017, 15:40 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Obrazek

Kolejna strona listy członków Związku Weteranów Powstań Wielkopolskich.
Tym razem z czerwca 1947 roku.
Pierwsza osoba na tej stronie wpisana jest jako 1841.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 10:59 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Poprzednio pokazałem dwie strony (pierwszą i ostatnią) z pierwszej części listy członków Związku Weteranów Powstań Wielkopolskich (tak przy okazji, jak wynika z tych list, organizacja ta nosiła inną nazwę).

Cała lista składa się z pięciu części:
Część druga kończy się pozycją 5030 z dnia 21.01.1948 roku.
Część trzecia kończy się pozycją 7540 z 03.06.1948.
zęść czwarta kończy się na pozycji 10020 z dnia 20.07.1949.
Ostatnia część kończy się wpisem z dnia 20.08.1949 roku na pozycji 10224.

Jak widać istnieje zweryfikowana, oryginalna lista zawierająca 10 224 nazwisk.

Z pozdrowieniami
Marek Szymański

PS. Istniejące listy przedwojenne zawierają około 40 000 nazwisk. ;) Pisałem o nich też w listopadzie ubiegłego roku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 12:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Gejtawy napisał(a):
Poprzednio pokazałem ...
(...)
... Pisałem o nich też w listopadzie ubiegłego roku.

To jeszcze podaj linki do nich.
Do przed- i powojennych.
:)

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 13:05 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Te listy istnieją w oryginale (te dwie strony, które pokazałem na forum to fotokopie z oryginalnych dokumentów). Nie ma ich w internecie jako pliki, ale są to oryginalne dokumenty.

Z tego o pamiętam z okresu tworzenia listy odznaczonych WKP to "działam na szkodę WTG". Jak widać teraz zapewne też. ;)

Może dlatego nikt z tzw."Komitetu Organizacyjnego" (swoją drogą ciekawe, że istnieje jakiś "komitet", ale nikt nie wie kto jest w składzie, jak powstał ani czym się zajmuje :D ) nie ma odwagi odezwać się w sprawie tego co istnieje, a zamiast tego zajmuje się wyważaniem otwartych drzwi. :)

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 14:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Może nie doceniasz autorów tego projektu...
A co, jeśli już spisywane są dane z tych list?

Listy są powojenne - te, o których piszesz.
Masz pewność, że one zawierają nazwiska wszystkich powstańców Wlkp.?

Jestem pewna, że - z różnych powodów - nie.

BTW: danych rodzinnych tam nie ma, brak też innych danych biograficznych, które ew. może podać np. ktoś z rodziny, kto posiada takie informacje + ew. zdjęcia.
Taka szersza współpraca może dać interesujące rezultaty. A to nie jest łatwe dzieło.
Tym szczersze moje uznanie, że podjęto taką decyzję i prace nad nim.
Bo wydawało się, że sprawa jest beznadziejna(?).

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 15:01 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Że niektórych "nie doceniałem" (a właściwie przeceniłem) zauważyłem ponad dwa lata temu :P

Jestem pewien, że nikt z GNIAZDA nie spisuje tych list, których dwie strony pokazałem, tak jak jestem pewien, że nikt z z Gniazda nie wiedział o istnieniu tych list do czasu póki o nich nie napisałem.

Nigdy nie napisałem ani nie powiedziałem, że listy, o których piszę to lista wszystkich Powstańców. Zawsze informowałem dokładnie co zawierają te listy.

Dla osób, które nie zauważyły, albo nie zrozumiały o czym piszę i co prezentuję.
Informuję kolejny raz, że jest to lista członków Związku Weteranów Powstań Wielkopolskich.

Kolejny raz powtarzam: Życzę powodzenia w tym "nie łatwym dziele".

Pozdrawiam
Marek Szymański

PS. Życzę powodzenia mimo braku informacji dlaczego nie wspomina się, ani nie próbuje się nawet skorzystać z istniejących wiarygodnych materiałów?
Chyba, że zgodnie z zasadą "de gustibus non disputandum est" ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 15:48 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
We wrzesińskim Muzeum jest lista powojennych członków Związku Powstańców Wlkp., gdyż taką nazwę miała ta organizacja. Tworząc listy powstańców lokalnie, nie muszę znać kilka tysięcy nazwisk, wystarczy mi ta lista. Listy te są bardziej niż skromne, ale w swej istocie stanowią uzupełnienie informacji.
Sama lista jednak, bez określenia przynajmniej lokalizacji oddziału lub chociaż frontu nie pozwala na przybliżenie sylwetki powstańca, co jak wynika ze zgłaszanych na forum zapytań, jest oczekiwane przez naszą społeczność. Także równolegle niezbędne są informacje z USC.
Jednak zindeksowanie listy byłoby wspaniałą sprawą.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 16:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
dziękuję Michale. Skontaktuję się z Muzeum we Wrześni.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 20:28 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Nie ma potrzeby. Mam ją już w edytowalnej wersji oraz inne. Mogę przekazać, lub co obiecałem, opracować samemu, jednak dopiero po maju.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2017, 08:00 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
[quote="Gejtawy"].
[b]Informuję kolejny raz, że jest to lista członków Związku Weteranów Powstań Wielkopolskich.

a więc nie tylko Powstania Wielkopolskiego

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2017, 08:59 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Sugerowałbym czytanie ze zrozumieniem. Proszę również o nie używanie chwytów z erystyki.

Ad rem: Tak naprawdę ( wynika to z oryginalnych dokumentów - mówię o istniejących oryginalnych dokumentach z lat 1946-49, a nie rzeczach "wirtualnych") organizacja ta nosiła trochę inną nazwę.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2017, 14:44 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Po II wojnie nie było żadnego Związku Weteranów Powstań Narodowych. Organizacja powstańcza to Związek Powstańców Wlkp. (utworzona 17.03.1946) działająca odrębnie aż do zjednoczenia wszystkich organizacji weterańskich (1.09.1949). Natomiast w ramach ZBoWiD -u działały komisje weteranów a mianowicie Krajowa Komisja Weteranów Powstania Wlkp. 1918/19 z siedzibą w Poznaniu.
Spisy mogły być wykonane w wydrukowanych już poprzednio przedwojennych księgach ewidencyjnych pod starą nazwą.
Przy okazji - używanie nazwy kombatant nie jest właściwe.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2017, 16:47 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Michale,
nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że piszę o tym, że ta organizacja miała inną nazwę. Kto tutaj pisał o "Związku Weteranów Powstań Narodowych"?


Pełna nazwa nie jest również taka jak piszesz Ty.


Dlatego piszę o rzeczach "wirtualnych". Ktoś, kiedyś, gdzieś użył nazwy Związek Weteranów Powstań Wielkopolskich i ktoś inny za nim powtórzył podając jako wiarygodne źródło i tak ta nazwa zaczęła żyć własnym życiem w internecie.

Spisy mają oryginalną powstałą w 1946 roku naklejkę z nazwą organizacji.

Powtarzam, że to co podaję tutaj to na podstawie oryginalnych dokumentów z lat 1946-49.

Pozdrawiam
Marek Szymański

PS. Uwaga o "kombatantach" chyba nie do mnie. Nie przypominam sobie bym gdziekolwiek użył słowa "kombatant" w odniesieniu do biorących udział w Powstaniu Wielkopolskim.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2017, 19:37 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Dla porządku:

post z dnia 18 stycznia 2017 r. 13:49
Gejtawy:
"W listopadzie ubiegłego roku pisałem, że istnieje oryginalna lista Związku Weteranów Powstań Wielkopolskich z lat 1946-49."

post z dnia 18 stycznia 2017 r. 15:40
Gejtawy:
"Kolejna strona listy członków Związku Weteranów Powstań Wielkopolskich"

Powtarzam uporczywie. Nie było Związku Weteranów Powstań Narodowych po II wojnie.
A Związek Powstańców Wielkopolskich z dopiskiem 1918/19 powstał dopiero w 1938 r., a więc grubo po weryfikacjach z lat 1934/36.
Co do dopisku to wykorzystałem po prostu okazję.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2017, 23:33 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Michale, czy nie zauważyłeś,

że też wiem, że nie było "Związku Weteranów Powstań Wielkopolskich".

Jeśli nie zauważyłeś to muszę dosłownie wyjaśnić. W postach tych używam nazwy Związek Weteranów Powstań Wielkopolskich gdyż w internecie (podobno "super źródle") funkcjonuje taka nazwa. Np. "źródło" wikipedia - https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Powsta%C5%84c%C3%B3w_Wielkopolskich
Chodzi mi dokładnie o zwrócenie uwagi na to, że wikipedia NIE JEST ŻADNYM WIARYGODNYM ŹRÓDŁEM.

Do kogo kolejny raz jest skierowane:
Cytuj:
Powtarzam uporczywie. Nie było Związku Weteranów Powstań Narodowych po II wojnie.

Też wiem, że to organizacja międzywojenna. Tak jak wiem, że w 1918 roku w Polsce (w Polsce , a nie w Wielkopolsce) żyło jeszcze 3 uczestników Powstania Listopadowego i prawie 3000 Powstania Styczniowego.
To też "wykorzystana okazja"? ;)

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2017, 15:01 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/Content/22685/directory.djvu
Opracował mgr. Tadeusz Jabłoński
Wojskowe Biuro Historyczne Warszawa 1936.

Lista strat Powstania Wlkp., 1918-1919 (uzupełnienie)
1714 alfabetycznie spisanych nazwisk , daty urodzenia, przydział wojskowy, daty i miejsca zgonu.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2017, 21:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję Grażyno. mamy już ten spis :)

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2017, 22:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Powstańcy wielkopolscy spod Trzemeszna

http://trzemeszno24.info/pustelnik-pows ... -mijanowa/

Pustelnik – powstaniec z Mijanowa

uwaga lin do pobrana z WBC
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication

https://www.facebook.com/groups/1437525526560297/

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2017, 13:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
A to - co to?
http://www.powstaniewielkopolskie.pl/in ... owarzystwo
Wiedzą coś, mają coś?
poza tym, że Brukselką nagradzają konkursy:
http://www.powstaniewielkopolskie.pl/in ... u=konkursy
?

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2017, 15:38 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Przez 27 lat nie spotkałaś się z wydawnictwami ani z działalnością TPPW?

Dziwne ;)

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2017, 03:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
nie...
może za daleko mieszkam

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 17:32 
Offline

Dołączył(a): 05 gru 2010, 17:12
Posty: 40
Gejtawy napisał(a):
Genowefa napisał(a):
Marku, prawdą jest, że trudno jest mieć tu 100% pewność kto był czy nie był Powstańcem. Argumenty, które przedstawiasz poniżej potwierdzają problem...no, ale jak my to mamy rozwiązać? :( Powołamy się na źródła i to czy są rzetelne czy nie to już przedmiot badań dla historyków. Ważne, że usiłujemy utworzyć tę listę...

Pozdrawiam

Bożeno, ja nic nie dyskredytuję.
Piszę tylko o faktach. A z faktami, z tego co pamiętam, się nie dyskutuje chyba, że chce się tworzyć coś obok realnego świata.
A o rzetelności czegoś na pewno nie decydują historycy. Pamiętam jeszcze ze szkoły iż o jakości jakiegoś urządzenia (dotyczy to również działania) decyduje najsłabszy element.
Podałem dwa fakty (o 40. tys i o 10 tys. nazwisk). I jak widzę nikogo nie zainteresował fakt istnienia oryginału powojennej listy członków Związku Weteranów Powstań Wielkopolskich.
A to też są realne fakty.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Od dawna nie "byłem" na stronie. Marku . W okresie międzywojennym nie było takiego związku kombatanckiego jaki podajesz tzn. Związek Weteranów Powstania Wielkopolskiego. W roku 1931 powołano Związek Weteranów Powstań Narodowych RP. Lista którą cytujesz z całą pewnością nie obejmuje tylko uczestników P.W. 1918-1919. Związek zrzeszał wszystkich uczestników walk niepodleglościowych od roku 1914 do roku 1921 a więc Legionistów, Hallerczyków, Powstanców Wielkopolskich, Śląskich .Armii Ochotniczej itd itp.. Nie ukrywam że przeglądałem wszystkie sygnatury ZWPN ( członkostwo i weryfikacje w latach 1931 -1937 ) kiedy opracowywałem członków ZWPN na terenie ziemi średzkiej. Ostatnia weryfikacja miała miejsce 1 września 1939 r. Pozdrawiam Remigiusz Narodowiec nie Szowinista


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2017, 18:15 
Offline

Dołączył(a): 05 gru 2010, 17:12
Posty: 40
Gejtawy napisał(a):
Genowefa napisał(a):
Marku, prawdą jest, że trudno jest mieć tu 100% pewność kto był czy nie był Powstańcem. Argumenty, które przedstawiasz poniżej potwierdzają problem...no, ale jak my to mamy rozwiązać? :( Powołamy się na źródła i to czy są rzetelne czy nie to już przedmiot badań dla historyków. Ważne, że usiłujemy utworzyć tę listę...

Pozdrawiam

Bożeno, ja nic nie dyskredytuję.
Piszę tylko o faktach. A z faktami, z tego co pamiętam, się nie dyskutuje chyba, że chce się tworzyć coś obok realnego świata.
A o rzetelności czegoś na pewno nie decydują historycy. Pamiętam jeszcze ze szkoły iż o jakości jakiegoś urządzenia (dotyczy to również działania) decyduje najsłabszy element.
Podałem dwa fakty (o 40. tys i o 10 tys. nazwisk). I jak widzę nikogo nie zainteresował fakt istnienia oryginału powojennej listy członków Związku Weteranów Powstań Wielkopolskich.
A to też są realne fakty.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Od dawna nie "byłem" na stronie. Marku . W okresie międzywojennym nie było takiego związku kombatanckiego jaki podajesz tzn. Związek Weteranów Powstania Wielkopolskiego. W roku 1931 powołano Związek Weteranów Powstań Narodowych RP. Lista którą cytujesz z całą pewnością nie obejmuje tylko uczestników P.W. 1918-1919. Związek zrzeszał wszystkich uczestników walk niepodleglościowych od roku 1914 do roku 1921 a więc Legionistów, Hallerczyków, Powstanców Wielkopolskich, Śląskich .Armii Ochotniczej itd itp.. Nie ukrywam że przeglądałem wszystkie sygnatury ZWPN ( członkostwo i weryfikacje w latach 1931 -1937 ) kiedy opracowywałem członków ZWPN na terenie ziemi średzkiej. Ostatnia weryfikacja miała miejsce 1 września 1939 r. Pozdrawiam Remigiusz Narodowiec nie Szowinista
Gejtawy napisał(a):
Ja tylko wspominam, o tym, że były różnice zdań. Przeforsowano zdanie, że Powstanie Wielkopolskie skończył rozejm 16 lutego 1919 roku rozejm w Trewirze. Rozejm w Trewirze był tylko przedłużeniem trwania rozejmu z Campiegne. Tyle, że w ramach rozejmu w trwirze stroną stała się Wielkopolska jako jeden z krajów Ententy.

I wojnę światową zakończył dopiero Traktat Wersalski. Rozejmy w Campiegne i w Trewirze były podstawą do wstrzymania walk, ale nie kończyły wojny.

Zresztą mimo rozejmu na froncie wielkopolskim dalej trwały walki.

Wg mnie Powstanie Wielkopolskie zakończył dopiero Traktat Pokojowy podpisany w Wersalu. Natomiast problemy to to, że np uznano Powstańcami osoby, które trafiły do Powstania do końca lutego 1919 a jednocześnie Odznakę Pamiątkową Wojsk Wielkopolskich otrzymywały osoby, które trafiły do Powstania do dnia zawarcia Traktatu Wersalskiego.

Pozdrawiam
Marek Szymański

To jeszcze Remigiusz. Marku. Sam sobie to zagadnienie wytłumaczyłeś wspominając Odznakę Pamiątkową W.W. Jednym z pierwszych rozkazów gen. Dowbora był rozkaz o przeprowadzeniu mobilizacji już w styczniu 1919 r. Skutkiem tego zorganizowane zostały dywizje ,
które utworzyły Wojska Wielkopolskie. I jest to już zorganizowana Armia a nie luźne oddziały powstancze. Zastanawiacie się również jak zakwalifikować służby medyczne. Wszystkie szpitale z personelem ( nie mam na myśli szpitali polowych) zostały tymi samymi rozkazami dowództwa głównego zaliczone w skład szpitali wojennych. A więc cały personel to służby pomocnicze. Nie zapominajcie w waszych badaniach o Strażach Ludowych które do kwietnia 1919 roku były zapleczem działań frontowych i również zostały zmobilizowane , umundurowane i uzbrojone. Pozdrawiam Remigiusz.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2017, 06:52 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Remigiuszu, proszę przeczytaj jeszcze raz wszystko, ale naprawdę wszystko co piszę w tym temacie.

Po pierwsze piszę o organizacji powojennej, działającej oficjalnie od marca 1946 do sierpnia 1959. Nie wypowiadałem się nigdy o Związku Weteranów Powstań Narodowych.

Lista o której mówię zawiera tylko uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Po drugie naprawdę nie trzeba mi wyjaśniać sprawy Wojsk Wielkopolskich. Raczej warto byłoby wziąć pod uwagę, że bez kobiet, które stanęły za maszynami, bez tych bezimiennych często osób, które przygotowywały szarpie, bez wielu innych osób Powstanie nie udałoby się.
Naprawdę, wg mnie, nie trzeba było mieć karabinu w ręce by brać udział w Powstaniu Wielkopolskim.

Mam natomiast inne pytanie dotyczące powstania Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego w 1957 roku.
Krzyż został uchwalony dekretem z dnia 1 lutego 1957. Proponuję zapoznanie się ze spawozdaniem Komisji Spraw Wewnętrznych z dnia 7 marca 1957r.
Z dokumentu tego wynika, że WKP zatwierdzony został, na podstawiewie art. 56 regulaminu Sejmu, dopiero 7 marca 1957.

Ciekawi mnie czy ktoś zna ten dokument. :) To co prezentuję poniżej to skan z oryginalnego dokumentu.

Obrazek

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2017, 13:44 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Obrazek

Obrazek

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2017, 13:51 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Obrazek

Obrazek

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2017, 13:54 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Cytuj:
Krzyż Zasługi początkowo był najwyższym odznaczeniem dla osób cywilnych, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku wyróżniły się w pracy dla kraju i społeczeństwa, spełniając czyny wychodzące poza zakres ich codziennych obowiązków.

W latach 1923–1939 przyznano 151 034 Krzyże Zasługi z tego 109 252 w okresie 1937-39.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2017, 15:19 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jeżeli to komentarz do podanych wycinków to zauważ, Marku, że w podanych wycinkach z prasy odnośnie odznaczeń są też wymienieni POWSTAŃCY, a nie "powycinałam" Ich z wykazu wszystkich odznaczonych. Ten spis podałam, by wyszukać w nim POWSTAŃCÓW.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1054 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL