Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 02:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 sie 2009, 21:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Witajcie :)

Mając okazję podróżować troszkę po Polsce, miałem czas do namysłu. Wpadł mi do głowy pewien pomysł, który na pewno przysłużył by się nie jednemu genealogowi :) Aczkolwiek nie wiem czy jest sens... więc piszę. Jeśli wyda Wam się to głupie itp, to po prostu napiszcie :D
Otóż, wielu z nas odwiedza groby swoich przodków. Często musi wybrać się na cmentarz znajdujący się w małej miejscowości, czasami baaaardzo oddalonej od "cywilizacji" :) Czasami przechodzimy obok starych nagrobków. Jeszcze widać jakieś litery, ale zdajemy sobie sprawę, że niebawem to może ulec zmianie...

A co gdyby zrobić zdjęcie temu nagrobkowi, spisać dane w excelu i umieścić to na stronie internetowej? Można by zrobić z tego bazę. Rzecz jasna jakaś granica czasowa, np. tylko nagrobki w których są pochowane osoby urodzone przed 1900 rokiem.Prawda jest taka, że być może za tydzień będziesz chciał/a się wybrać na cmentarz, bo słyszałeś/aś że jest tam grób Twojego przodka. A co zrobisz jeśli jutro przyjdzie burza i płyta rozsypie się w drobny mak?

Pomyślałem że warto o tym napisać. Być może warto się tego podjąć?
Czekam na Wasze sugestie:)

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2009, 10:14 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Witaj!

Pomysł bardzo dobry, ale taki projekt już w internecie istnieje. Swoje zdjęcia każdy może umieścić na stronie:
http://zbiory.genealogiapolska.pl

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2009, 14:26 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Pomysł Kuby jest doskonały. Podany przez Piotra link też. ....tylko , jak znam życie, szybciej i z większą ochotą zostaną zrobione zdjęcia nagrobków do zbiorów konkretnego Towarzystwa Genealogicznego niż do takiej dużej bazy jak w linku. Przypuszczam, że wielu z nas już ma swoje zbiory zdjęć z cmentarzy i chętnie je udostępni.Taki zbiór będzie pewno pokaźny.Oczywiście sprawa jest do dyskusji.Bo może to byłaby komplikacja, gdyby umieszczać np. w naszym Gnieździe wszystkie zdjęcia z całej Polski (bo przecież mieszkamy w różnych miejscach ), a z drugiej strony, może właśnie poza Wielkopolską szukamy krewnych.Wyraziłam tylko swoje zdanie i niczego nie sugeruję.
Pozdrawiam wszystkich

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2009, 14:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 kwi 2008, 09:08
Posty: 8
Lokalizacja: Gdynia
Witam serdecznie.
Podajesz Kubo pomysł jako swój , na który wpadłeś. Zajrzyj na stronę www.ptg.gda.pl Od lat już fotografujemy i indeksujemy cmentarze pomorskie. Warto napewno robić to i na Waszym terenie. A kto wpadł na taki pomysł długo przed Tobą to już nawet nie pamniętam. Robić warto. Sam pomimo już zaawansowanego wieku w tym roku podczas wędrówek po Kociewiu sfotografowałem mały wiejski cmentarzyk gdzie wiele nagrobków już się chyli ku ziemi.
Pozdrawiam z wakacji w Borach Tucholskch
Staszek Pieniążek

_________________
"Spiesz się. Niedługo sam będziesz przdkiem"
(własne)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2009, 15:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Witam :)
Z góry przepraszam, że napisałem to jako mój pomysł... Szczerze mówiąc, to to co mi wpadnie do głowy od razu gdzieś notuje, a nie sprawdzam czy ktoś wcześniej na to wpadł... Mam nadzieję że nie uraziłem tym nikogo.
A co do spisywania nagrobków, myślę że dla Naszego terenu (tj. Wielkopolska) byłoby to bardzo dobre. Ja i tak jeżdżę w wolnych chwilach i robię zdjęcia. Może komuś się one przydadzą? Może... A stronka którą podał Piotrek jest wg mnie... zbyt obszerna... Szczerze mówiąc, czasami się w niej gubię :)

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2009, 17:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2336
Lokalizacja: Gniezno
Pomysl spisywania nagrobków obić można w taki sposób jak to robie/my od dawna
viewtopic.php?f=5&t=599&p=13119#p13119
myślę że nagrobki a właściwie miniaturki tam wystawione nie będa powiększone o to co my robimy.
Dlaczego bo jak się nie mylę rejestracja jest płatna by zobaczyć miniaturki w pełnym rozmiarze / poprawić jeśli się nie mylę/
http://zbiory.genealogiapolska.pl/
Dlatego ostrzegam, te zdjecia są do pobrania są free, i myśle że nie będa wystawiane w formie odpłatnej nazadnych forach.
Jesli znajdzie się osoba wpisująca je do formy textowej - zachęcam.
Oczywiscie dyskusja może trwać ja umieszczam to co fotografuje a mam tego jeszcze setki z cmentarzy wokół Gniezna.
Myśle ze mrówcze przeglądanie tego co zamieszczamy na forach 'Wam/mnie" pomoże w Jego wirtualnych poszukiwaniach.

Aleksandra /Ala/ i leszek kabaciński /Kabat/

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2009, 18:49 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Nie mylisz się Leszku, rejestracja w http://zbiory.genealogiapolska.pl/ jest płatna(chociaż są to nieduże pieniądze). Baza jest bardzo duża, ale ma jeden plus-jest wyszukiwarka, można wpisać nazwisko i bez szperania mamy to co chcemy(oczywiście-powiększone zobaczysz po rejestracji). Zdjęcia Twoje, Leszku, oglądam już od dłuższego czasu, bo są ładne i można powiększać.Ta forma jest prawie wystarczająca-brak tylko wyszukiwarki dla tych, którzy nie mają cierpliwości szperać. Co do opisów tekstowych-a może na początek wystarczy indeks sfotografowanych przez Ciebie cmentarzy ? chyba,ze już jest, a ja jestem gapa i nadal szukam na forum "Cmentarze naszych przodków""
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2009, 02:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam - ja bylabym za baza nagrobkow z prawdziwego zdarzenia w WTG Gniazdo lecz nie na Forum i nie w Fotosiku jak to jest aktualnie u nas. Nie znam sie na problemach technicznych jakie wiazalyby sie z takiego rodzaju baza ale od dluzszego czasu uwazam, ze fotki jakie robi Leszek "Kabat" oraz inni powinny sie znalezc w bazie, ktora bylaby latwo dostepna na WTG w odrebnym dziale fotograficznym do tego przeznaczonym.
Odwiedzilam witryne www.ptg.gda.pl i widze, ze maja to rozwiazane bardzo dobrze.
Czy moznaby cos takiego i u naz zrobic ?
Pozdrowienia
Hania

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2009, 09:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2336
Lokalizacja: Gniezno
Witam
spróbuje usystematyzować moje linki do albumów na fotosiku
sukcesywnie będe dodawal linki rozrzucone na forach.
są jeszcze linki do filmów - z wielu przyczyn moga być nie aktualne / na prośbę pytajacego moge link aktwować lub wystawić na joutube/


Ciekawe forum ( dyskusja o uporzadkowaniu forum)

O cmentarzach na WTG
viewtopic.php?f=2&t=1194

Cmentarze zmarłych na cholerę w XIX w.
viewtopic.php?f=2&t=23

Samotny i zdewastowany grobowiec w nadl. brody
viewtopic.php?f=5&t=236

cmentarze z naszych wycieczek rowerowych
http://kabat53.fotosik.pl/albumy/442997-2.html cmentarze z naszych wycieczek rowerowych

Cmentarz Trzemeszno
http://kabat53.fotosik.pl/albumy/672577.html

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2009, 13:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witaj Leszku - ja uwazam, ze ty robisz kawal dobrej roboty i uznanie sie tobie nalezy za to wielkie jak i innym, ktorzy poswiecaja swoj czas aby powiekszyc baze informacji w WTG.
Moje pytanie zadalam tym, ktorzy zajmuja sie caloksztaltem dzialania i wygladu stronki WTG jak Wojtek, Maciej, Skala, Asia i zapewne inni.
Czy moznaby zrobic baze fotograficzna nagrobkow w WTG bez polaczenia z Fotosikiem itp. ?
Jesli mamy dzial Galerie gdzie umieszczone sa fotki ze spotkan i zjazdow to moznaby stworzyc takze inne galerie typu poszukiwawczego - jak wlasnie nagrobki.
Ja sie moze powtarzam ale to grzech aby fotki Leszka z tematu cmentarze byly w Fotosiku zamiast tylko i wylacznie w naszym WTG Gniazdo. Inni napewno by dolaczyli bo takze wielu ma fotki nagrobkow,
przepraszam, ze nie pamietam z imienia kto.
Moznaby to scalic w jednosc.
Co na to "Gora" ?, roche czasu minelo a wiec powtarzam to samo co kilka miesiecy temu i licze, ze moze sie cos zmieni w tej sprawie.

Hania

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2009, 14:12 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Haniu, popieram Cię w tych oczekiwaniach. Wyszukiwarek nigdy nie za wiele, a fotograficzna ze wszech miar pożądana. Praca Leszka i reszty nie powinna tkwić gdzieś na uboczu. Też mam wiele pięknych zdjęć nagrobków, ale nie wstawiam u nas na forum, bo nie dotyczą wielkopolski. Gdyby była galeria zdjęć spoza pewnie Ci wszyscy, którzy mieszkają w innych rejonach też przyłączyliby się do akcji.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2009, 08:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Kubo, Twój pomysł spisywania w excelu jest b. dobry, baza zdjęć pewnie zapchałaby nam stronę, a do Twojego pomysłu potrzeba dużo mniej miejsca i na pewno dałoby się stworzyć wyszukiwarkę typu "Nekrologii z gazet XIX w". Wystarczyłoby dodać na forum miejsce do pytań, kto posiada to konkretne zdjęcie (tak jak można zadawać pytania odnośnie bazy ślubów PP), albo dodać w spisie rubrykę z nickiem tej osoby. Pewnie mogłoby się zdarzyć, że nikt nie ma zdjęcia (nie wszyscy mają aparaty cyfrowe). Tylko nie wiem, czy damy radę z nowym projektem, bo mamy już ich kilka ...
Sama od dawna szukam osoby, która moglaby mi spisać tablicę lub zrobić zdjęcie z cmentarza w Żmigrodzie, bez skutku.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2009, 09:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
menka napisał(a):
Sama od dawna szukam osoby, która moglaby mi spisać tablicę lub zrobić zdjęcie z cmentarza w Żmigrodzie, bez skutku.


Mówisz o tym Żmigrodzie koło Wrocka?
Od lat jeżdżę regularnie do Wrocławia, raz na dwa, trzy miesiące. Jakoś na jesień pojadę pierwszy raz od roku.
Chętnie zrobię zdjęcie jeśli będę mogła.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2009, 11:44 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Bardzo dobry jest sposób pozyskania konkretnych zdjeć z cmentarzy na Forgen.pl
poniżej linki:
http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f=21&t=97
Lista osób potrzebujących zdjęcie

http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f=21&t=20
Potrzebne zdjęcia z cmentarza - Podziękowania

i oczywiście u nas
viewtopic.php?f=2&t=320

Pozdrowienia Bożena

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2009, 21:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Asiek napisał(a):
Mówisz o tym Żmigrodzie koło Wrocka?
Od lat jeżdżę regularnie do Wrocławia, raz na dwa, trzy miesiące. Jakoś na jesień pojadę pierwszy raz od roku.
Chętnie zrobię zdjęcie jeśli będę mogła.

Byłoby świetnie! Chodzi o zdjęcie /zamiast zdjęcia może być tekst z tablicy/ grobu zmarłej w latach 60-tych Rozalii Kopij z cmentarza w Żmigrodzie. Ponoć jest tam zapisane jej nazwisko rodowe. Mieszkała niedaleko Żmigrodu (Borek lub Garbce).

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2009, 21:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2336
Lokalizacja: Gniezno
Marzeno

A ....... Duszno tam jest tylko około 40 grobów.

A Ciesielscy z Zdziechowy jakie masz wiadomości i gdzie byli pochowani ?

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2009, 19:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
:oops:

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL