Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 12:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 wrz 2020, 11:03 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2015, 18:38
Posty: 136
Witam,
Mam pytanko do osób, które mają styczność z zarządzającymi archiwami w naszym regionie. Dlaczego większość parafii w Wielkopolsce jest zablokowana na familysearch. Nie wynika to chyba z polskiego prawa, gdyż ostatnio zajęłam się przodkami z okolic Częstochowy. Wszystkie akty są dostępne u Mormonów. Poszukiwania w tamtych okolicach to czysta przyjemność. Większość linii udało mi się pociągnąć do XVII, a niektóre nawet do XVI wieku. Czy WTG nie zechciałoby zwrócić się do archiwów z prośbą o odblokowanie danych metrykalnych i u nas?

Pozdrawiam,
Paulina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2020, 11:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2015, 12:58
Posty: 303
Temat był już poruszany tutaj: viewtopic.php?f=2&t=18586

Wszystko się rozchodzi o pokręcone "prawo własności intelektualnej" (zrobisz kopię skanu, a posiadacz księgi uzna, że mu coś ukradłaś) i jego realizację przez archiwa.

Chyba szybciej będzie się dogadać z najbliższą biblioteką i dołączyć do programu FamilySearch Affiliate Library (całkowicie darmowe, wystarczy spełnić kilka prostych warunków), co umożliwi dostęp z biblitecznych komputerów do zablokowanych skanów.

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2020, 12:38 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2015, 18:38
Posty: 136
W wątku opisany jest stan faktyczny, w jakim znajdują się źródła archiwalne w Wlkp. Mnie natomiast interesuje, co trzeba zrobić, żeby ten stan zmienić. Realizacja prawa własności pozostaje w gestii właściciela czyli, jak rozumiem, Archiwów Archidiecezjalnych (chodzi głównie o XVIII wiek wstecz, bo XIX mamy super zindeksowany). Mając spore lobby na tym forum, można by spróbować coś zrobić, w kwestii przekonania właściciela. Nie rozumiem dlaczego mamy być dyskryminowani jako region, bo decydenci chcą sobie zarobić.

Pozdrawiam,
Paulina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2020, 14:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Pani Paulino. Pan ksiadz Jan Musielak z AAP (czlonek tego forum) jest odpowiedzialny za zmiany udostepniania filmow zrobionych przez Mormonow. Szkoda, ze najbardziej ucierpiala na tym Wielkopolska. Pan Musielak sam o tym otwarcie pisal na tym forum. To wszystko.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2020, 08:20 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2015, 18:38
Posty: 136
Przejrzałam wątki z wypowiedziami Pana Musielaka. Przykre to wszystko i niepotrzebne.

Pozdrawiam,
Paulina


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL