Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 245 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lip 2010, 22:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Cytuj:
Nie zastał Pan nikogo, ponieważ panowie, którzy wykonują elewację budynku zaczynali prace wcześniej po to by "nie smażyć się" na słońcu :)
Dla zainteresowanych mogę wstawić zdjęcia wyremontowanej piwnicy oraz z prac remontowych dworu w Jabłkowie.


Z przyjemnością poznamy więcej szczegółów na temat historii i remontu tego dworku. Bardzo proszę o obiecane zdjęcia. Cieszę się, że pojawił się odzew w sprawie Jabłkowa. Może będą też głosy w sprawie innych dworów.
Byłoby fajnie, gdyby czytelnicy naszego forum zaprezentowali stan innych dworów i podzielili się swoimi refleksjami.
Zapraszam i pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2010, 22:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jurku juz pisalismy o tym. Moze warto zrobic alfabetyczny katalog takich dworkow. Ty masz juz wiele materialow w tym temacie. Mozna uzupelnic informacjami z internetu. Mysle, ze bedzie to niezla inna inicjatywa WTG. "No to co pomozecie" (nie moglem sie powstrzymac z tym pieknym haslem :D :lol: )

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2010, 22:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Przez wiele lat przejeżdżałem obok niepozornego, zaniedbanego dworku w Wierzycach w gm. Łubowo, przy drodze z Czerniejewa do Pobiedzisk, przed skrzyżowaniem z trasą Kostrzyn-Gniezno. Przed kilku laty można było zauważyć jakieś ożywienie, związane z prowadzeniem prac remontowych przez nowego właściciela. Ostatnio dwór wypiękniał za sprawą białej elewacji. Jego bryła jest dość nietypowa dla dworów wielkopolskich, nawiązuje do budowli spotykanych w górskich terenach Niemiec. Może więcej na jego temat powiedzą znawcy stylów architektonicznych.
Wiadomo, że w budynku tym przed I wojną światową i po odzyskaniu niepodległości mieszkała niemiecka rodzina o nazwisku Kelm.
Obecnie należy do rodziny pani Heleny Beym, której zawdzięcza przywrócenie świetności. Znajduje się tam dobrze prosperujące gospodarstwo agroturystyczne, dysponujące sporą liczbą miejsc noclegowych.

Dwór w Wierzycach
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2010, 23:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Krzysztofie!
Dziękuję za zainteresowanie. Widzę, że na bieżąco śledzisz wszystkie wpisy w tym wątku i natychmiast reagujesz :D
Zależy mi na pokazaniu aktualnego stanu dworów w Wielkopolsce, przynajmniej w tej części po której podróżuję.
Jest wiele przykładów zawstydzającego stanu technicznego dworów ale są również przykłady bardzo pozytywne, które warto pokazywać. Powiedziałbym nawet, że jest wiele perełek, które mogą być przykładem dla całego świata.
O nich wkrótce.
Wracając do Twojej propozycji - jestem do dyspozycji.
Myślę, że do naszej akcji włączy się pani Katarzyna Jaruzelska-Kastory z "Rzeczpospolitej".
To właściwie jej akcja, przeszczepiona na grunt Wielkopolski po spotkaniu w Siemionkach.
Mam nadzieję, że zabiorą tutaj głos panowie Marcin i Piotr Libiccy, autorzy opracowania "Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce". Muszę zdobyć najnowsze, rozszerzone wydanie tego przewodnika.
Sytuacja na "rynku" renowacji wielkopolskich dworów jest dynamiczna. Na naszym forum możemy szybko reagować, pokazując nowe inicjatywy ratowania tych pięknych zabytków.
Dwory to nie tylko obiekty ale też dawni mieszkańcy i ich historie...
Warto o nich pisać przy okazji omawiania współczesnego stanu dworów.
Jestem przekonany, że po zakończeniu okresu wakacyjnego (teraz wszyscy odpoczywają na plaży :wink: )
zaczną spływać informacje i fotografie z całej Wielkopolski.
Pozdrawiam wszystkich.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2010, 23:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lut 2010, 22:22
Posty: 38
Lokalizacja: Poznań
Wywołane wcześniej przez Jurka Jabłkowo,tak wyglądało we wrześniu 2007 roku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
W kręgu moich zainteresowań są: Zielińscy, Budzińscy, Siejowie, Nowiccy, Kasprzakowie...
Wszyscy z powiatów obornickiego, szamotulskiego i wągrowieckiego...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2010, 00:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lut 2010, 22:22
Posty: 38
Lokalizacja: Poznań
Wymieniony wyżej, jako pozytywny przykład dbałości o spuściznę naszych przodków, Rusibórz i niedaleko niego Dzierżnica:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety, nie można było zrobić fotki całego budynku, bo tak zarośnięty...

_________________
W kręgu moich zainteresowań są: Zielińscy, Budzińscy, Siejowie, Nowiccy, Kasprzakowie...
Wszyscy z powiatów obornickiego, szamotulskiego i wągrowieckiego...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2010, 00:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Michale to co mnie sie udalo znalesc o tym miejscu:
http://multikinomalta.epoznan.pl/index. ... sce&id=949
http://www.polskaniezwykla.pl/attraction/114516352.id
Przyznam sie, ze ta budowla wyzwala we mnie najwieksze wyobraznie. Musial ten budynek wygladac pieknie. Ma ladna bryle i ogrom akcentow dekoracyjnych jak drewniane przesla czy duzo gzymsow.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Ostatnio edytowano 27 lip 2010, 00:25 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2010, 00:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lut 2010, 22:22
Posty: 38
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Krzysztofie - bardzo ciekawe linki (szczególnie ten pierwszy).
Ciekaw jestem, które zdjęcia były robionie wcześniej - te w linku, czy moje, bo na pewno w różnych porach roku - moje w sierpniu 2009 i dlatego są mocniej "zarośnięte".
Pozdrawiam
Michał

_________________
W kręgu moich zainteresowań są: Zielińscy, Budzińscy, Siejowie, Nowiccy, Kasprzakowie...
Wszyscy z powiatów obornickiego, szamotulskiego i wągrowieckiego...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2010, 00:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lut 2010, 22:22
Posty: 38
Lokalizacja: Poznań
... i aby na tym forum nie było tak ponuro, to jeszcze jeden przykład optymistyczny - Popowo Podleśne w gminie Mieleszyn:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
W kręgu moich zainteresowań są: Zielińscy, Budzińscy, Siejowie, Nowiccy, Kasprzakowie...
Wszyscy z powiatów obornickiego, szamotulskiego i wągrowieckiego...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2010, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Michale - dworek /czy to maly palacyk ?/ jest sliczny, jakby to dobrze bylo aby wszystkie tak wygladaly zadbane.
Pozdrowienia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2010, 20:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
W kwestii Dzierżnicy:
podałem link do opisu stanu tego dworu na stronie 2 wątku - widocznie umieszczony pomiędzy zdjęciami umknął Waszej uwadze. Byliśmy tam w czasie spotkania 1 września 2007 r. http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Giecz%202007
O ostatnich przed wojną właścicielach pisaliśmy w wątku: viewtopic.php?f=1&t=190&p=1495&hilit=Wize+Dzier%C5%BCnica#p1495
oraz: viewtopic.php?f=5&t=476&hilit=Wize+Dzier%C5%BCnica&start=20

W latach osiemdziesiątych lub na początku dziewięćdziesiątych dwór został kupiony przez niesolidnego właściciela, który ogrodził park siatką i na tym skończyła się jego rola. Zaniechanie działań doprowadziło dwór do stanu jaki widzimy na zdjęciach. Dziwi tutaj kompletny brak ingerencji wojewódzkiego konserwatora zabytków, który powinien wyegzekwować od właściciela zapewnienie przyzwoitego stanu obiektu zabytkowego.
Projektantem tego dworu był Zygmunt Gorgolewski, twórca projektu Opery Lwowskiej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Gorgolewski,
http://www.lwow.com.pl/semper/gorgolewski.html,
http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/785/arch1904_nr_4.pdf

Podobnym do dworu w Dzierżnicy, a może nawet bardziej okazałym projektem Z. Gorgolewskiego był projekt dworu Hulewiczów w Kościankach. Można ten dwór zobaczyć w albumie Durczykiewicza. Niestety, po wojnie dwór przerobiono na szkołę, likwidując wszystkie ozdobne elementy ciesielskie.
Wkrótce kolejne dzieło wybitnego polskiego architekta zniknie z powierzchni ziemi. :oops:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, 22:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
W jednym z postów pisałem o zadbanym dworku w Rusiborzu. Podczas rozmowy z panią mieszkajacą w tym obiekcie, dowiedziałem się o tajemniczym Kostasie, który przed trzema laty nabył dwór w oddalonym o 2 km Ulejnie. Postanowiłem to sprawdzić i wykonać zdjęcia. Żużlowa, ze wznoszącymi się tumanami kurzu, droga zaprowadziła mnie do zarośniętego parku. Okazało się, że aby dostać się do dworu trzeba okrężną drogą dotrzeć do przeciwległego krańca parku. Miałem szczęście. Otwarta brama zachęcała do wejścia na teren przed dworem. Tam na piętrze remontowanego obiektu spotkałem samego właściciela Kostasa Dzokasa, muzyka, kompozytora, szwagra znanej piosenkarki Eleni. Znany jest on w okolicy, jako osoba, która przed wielu laty uratowała niszczejący dwór w pobliskich Kopaszycach. Początkowa, zrozumiała poniekąd nieufność, została pokonana i gospodarz pokazał mi kilka remontowanych pomieszczeń. Ukazała się w nich kolekcjonerska pasja właściciela. Przykładem mogą być stylowe piece kaflowe, które doskonale będą zdobić pomieszczenia, w których je ustawiono. Hall wejściowy jest również urządzany z wielkim smakiem. Pozostaje jeszcze jednak dużo do zrobienia. Na moją prośbę o zgodę na wykonanie kilku zdjęć wnętrz usłyszałem; nie ma tu czego fotografować, zrobi je pan jak wszystko będzie dokończone... Zgodę jednak otrzymałem.
Krótka pogawędka z gospodarzem pozwoliła mi uświadomić, jak pięknie będzie wyglądać to miejsce za kilka lat...
Dwór w Ulejnie będzie pełnić funkcję rezydencji dużej, jak sam powiedział, rodziny Kostasa.

Poniżej kilka fotek dworu w Ulejnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak wygląda uratowany przez Kostasa dwór w Kopaszycach:
http://www.jaskoly.com/palace/wyprawa_6 ... e_dwor.jpg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, 23:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Zychlin pod Konienem:
http://www.domyarkady.pl/aktualnosci/Zychlin3.pdf
Pamietam z mlodosci, ze galazka tej rodziny mieszka w Poznaniu.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, 23:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Krzysztofie,
bardzo ciekawa historia.
Takie materiały bardzo wzbogacają nasz cykl tematyczny.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2010, 00:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Podstawą ratowania zdewastowanych dworów jest zasobność finansowa nowych właścicieli.
Jednak bardzo ważną rolę odgrywa pasja, z jaką te osoby podchodzą do zadania, którego pojęły się na jakimś etapie swojego życia.
Bez wątpienia do grona ludzi z pasją zaliczyć można Państwa Iwonę i Dariusza Czerlonków, archiwistów z Gdańska, którzy w 2007 r. odkupili od prywatnego właściciela pałac w Połażejewie w gm. Środa Wlkp. Powrócili w ten sposób na ziemię przodków, bowiem przez pewien okres czasu w XVIII w. w nieodległej Dzierżnicy gospodarował atenat p. Darka o nazwisku Sławoszewski h. Godziemba.
Z wielkim entuzjazmem zabrali się do podnoszenia z ruin pałacu, którego budowniczym była prawdopodobnie rodzina Witolda Kosińskiego, wnuka gen. Antoniego Amilkara Kosińskiego z Targowej Górki. Ostatnim przed wojną właścicielem majątku był Kazimierz Boening, wicewojewoda poznański, rozstrzelany przez hitlerowców w 1939 r. na rynku w Środzie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac ... C5%84skich
Prace renowacyjne ruszyły w listopadzie 2008 r. Rozpoczęto je od prac najpilniejszych - wymiany stropów drewnianych i zabudowy wnętrz, tak aby jak najprędzej mogła zamieszkać tutaj dojeżdżająca z Gdańska rodzina właścicieli ,doglądających remontu .
Dzisiaj wnętrza zasadniczej bryły pałacu są pięknie odnowione, wyposażone w meble i w oknach wiszą firany. Pozostały do wykonania drobne prace kosmetyczne. Trwają natomiast prace budowlane w przylegających oficynach, stanowiących skrzydła pałacu. Zachodnia musiała być rozebrana do fundamentów i zrekonstruowana, gdyż znajdowała się w ruinie. Natomiast wschodnia w latach pięćdziesiatych lub sześćdziesiatych uległa zawaleniu i teraz jest odbudowywana.
Na rewitalizację czeka park przydworski o pow. 2,5 ha.
Wiele prac związanych z przyozdabianiem wnętrz (np. szycie zasłon, firan) wykonuje własnoręcznie Pani Iwona.
Pan Darek ekscytująco opowiada o przebiegu prac remontowych, odkryciach na placu budowy, związanych z odnajdowaniem zakopanych elementów, zdobiących w przeszłości pałac i bramę wjazdową , a także o planach na przyszłość . Widać na pierwszy rzut oka jak wielką sprawia im radość każdy krok, przybliżający do upragnionego celu.
Najważniejszy w opowieści o tych, niezwykłych ludziach jest fakt, że zadeklarowali chęć współpracy z naszym Towarzystwem. Mam nadzieję, że poznacie ich przy najbliższej okazji. Być może już podczas Dnia Genealoga. Posiadają udokumentowaną ,bardzo bogatą genealogię swojej rodziny.
Tymczasem zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z placu budowy.

Pałac w Połażejewie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2010, 03:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jurku jak zawsze swietne zdjecia no i dobry przyklad powolnego ale skutecznego remontu. Przyznam sie ze bez tych dobudowek ten palacyk tez mialby swietna bryle.
Tutaj wiele malych miejscowosci z dworkami w Wielkopolsce: http://www.krajoznawca.pl/dwory.php?id= ... tml&page=3

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2010, 11:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Krzysztofie!
Dziękuję za miłe słowo i wykaz fotografii wielkopolskich dworów. Dzięki temu zestawieniu bardzo szybko można porównać ich stan obecny z tym ze zdjęć na wskazanej stronie.
Co do odbudowy skrzydeł pałacu w Połażejewie - myślę, że decydują tutaj przyszłe względy funkcjonalne obiektu. W jednym z nich znajdzie się mieszkanie gospodarzy, w drugim sala balowa.
Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2010, 14:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Nie mozna pominac swietnej strony nawiazujacej do ksiazki: 1918. Dwory Polskie w Wielkim Księstwie Poznańskim, Durczykiewicz, L
Strona ze zdjeciami i opisami: http://www.staff.amu.edu.pl/~gmazurek/zpd/wprowa.htm
Inna ciekawa strona z wieloma zdjeciami : http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=55&t=3731 Trzeba troche zjechac na dol by dojsc do Wielkopolski.
Wlasnie cos podobnego mnie sie widzi tutaj. Zbior dworkow ze wszelakich zrodel (oczywiscie podajac link do zrodla albo autora) alfabetycznie i opis ze zdjeciami. Ja mam ogromna obawe, ze wiele tych stron internetowych moze zniknac i wtedy zrodlo cudownych budowli tez zniknie. A gdy my to skopiujemy (zawsze podajac zrodlo) i zbierzemy w jedna calosc to bedzie wtedy chyba najlepsza strona w Polsce w tym temacie.
Ten watek staje sie juz teraz duzy i nie wiadomo czy jakies miejsce bylo juz wspomniane czy nie.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2010, 19:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Tak wyglądał dwór w Dzierżnicy pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Obrazek

Zdjęcie pochodzi z książki Jana Skuratowicza "Dwory i pałace w Wielkim Księstwie Poznańskim", Wydawnictwo "Eco" Międzychód 1992


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2010, 20:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Przykładem wzorowego podejścia do kwestii ratowania obiektów zabytkowych może być dwór w Lechlinie w gm. Skoki.
Opuszczony dwór o zgrabnej sylwetce, z charakterystyczną wieżą , ulokowany w centrum miejscowości, straszył swoim wyglądem.
Miał jednak szczęście. Na początku trzeciego tysiąclecia zainteresował się nim pan Bolesław Jerzy Stasik, właściciel dużego przedsiębiorstwa budowlanego z Poznania. Po załatwieniu formalności związanych z prawem własności ruszyły prace remontowe.
Jaki jest tego efekt - oceńcie sami. :D
Z pewnością, dwór ten może wziąć udział w konkursie "Mister Europy" w kategorii "Obiekt zabytkowy".
Wielkie słowa uznania dla Pana Stasika!!!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2010, 20:41 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Pięknie odnowiony dwór i niewiele różni się od tego co widziałam na zdjęciu L. Durczykiewicza sprzed 98 lat.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2010, 21:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jurku widac, ze Dzierznica juz padala w latach 1970. A ten z Lechlina to naprawde skarb. Powiedzialbym ze perelka odrestaurowania. Ja juz glosuje na nagrode.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2010, 22:04 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.
Dwory i pałace te odremontowane i te zaniedbane można obejrzeć i porównać na zdjęciach z 1912 roku w monografii L.Durczykiewicza dostępnej na WBC :

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... blication&

Pozdrawiam.

Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2010, 22:48 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Parokrotnie wspominana , może trochę zapomniana ale na pewno ważna postać w tym temacie -

http://wosoz.bip-i.pl/public/?id=37620

http://wosoz.bip-i.pl/public/?id=37619

Pozdrawiam.

Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2010, 23:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Tym razem kilka archiwalnych zdjęć dworu w Lechlinie i ostatniego właściciela.

Obrazek

Dwór w Lechlinie, prawdopodobnie w latach kwitnącego socjalizmu.
źródło: Gustawa Patro "Miasto i Gmina Skoki", Wągrowiec 2001

Obrazek
źródło: Andrzej Kwilecki "Ziemiaństwo wielkopolskie. Między wsią a miastem" Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2001, str.17


Obrazek
źródło: Andrzej Kwilecki "Ziemiaństwo wielkopolskie. Między wsią a miastem" str.116

Porównując wszystkie fotografie łatwo zauważyć zachodzące zmiany. Niezbędne jest porównanie z fotografią w albumie Leonarda Durczykiewicza.

Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2010, 19:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Dwory w powiecie wągrowieckim mają szczęście do zamożnych przedsiębiorców, którzy chcą ratować te piękne obiekty.
Drugą perełką, obok prezentowanego wcześniej dworu w Lechlinie, jest oddalony o zaledwie kilkanaście kilometrów, dwór w Budziejewie, gm. Mieścisko.
Jego właścicielami są państwo Bernarda i Zdzisław Serwatka z Mieściska.
Przywrócony do życia dworek pełni funkcje hotelowo-turystyczne.
Dworek "Róża Poraja" otrzymał nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie "Modernizacja Roku 2008" organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Materialnego w kategorii obiektów hotelarsko-turystycznych.
Pięknie zaaranżowany ogród z wodospadem pozwala na odpoczynek na łonie natury.
Na stronie internetowej http://www.dworekbudziejewo.pl można obejrzeć też prezentację filmową dworku.

Dwór w Budziejewie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

url=http://fotozrzut.pl/]Obrazek[/url]

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2010, 05:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jurku te dwa ostatnie przyklady sa bardzo budujace. Naprawde mozna wyciagnac piekno z tych czesto zaniedbanych miejsc. Jestem ciekaw jak ten dworek wygladal przed remontem? Swoja droga to widac, ze konserwator nie bardzo sie przyczepial do modernizacji. Widac marmury na podlodze czego pewnie nie bylo w oryginalnym dworku. Najwazniejsze, ze odtworzyli wiele starych charakterystycznych ozdobien wewnetrznych.

Jednym z dobrych przykladow dbania PGR o mienie jest palac w Smolicach w powiecie krotoszynskim, gminie Kobylin. Spedzilem tam cudowne pol roku na praktykach w 1976 r. Pierwsze minuty po wejsciu do gabinetu dyrektora zrobily na mnie ogromne wrazenie. Ludzie ciagle mile wspominali przedwojenna wlascicielke jak dbala o swoj majatek i jak dzielila sie swoim dobrobytem z ludnoscia.
http://www.hrsmolice.pl/index.php?p=firma_02&l=pl
http://www.galeriawielkopolska.info/smolice.html
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=78&t=3473

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2010, 15:42 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Może ten dworek i jego remont nie był pod tzw. ścisłym nadzorem konserwatorskim czego mu nie odbieram.
Pozdrawiam.

Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2010, 23:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Krzysztofie i Grzegorzu!
Może jest zasadne pytanie o nadzór konserwatorski i wierność w odtwarzaniu wnętrz.
Myślę jednak, ze konserwator uwzględnia oczekiwania inwestorów w kwestii funkcjonalności obiektów, z perspektywy wymogów czasów współczesnych.
Dwór w Budziejewie był podobno bardzo zniszczony.

Krzysztofie,
bardzo ciekawe Twoje linki pozwoliły mi na odnalezienie zdjęć współczesnych dworu w Miedzianowie,
http://www.galeriawielkopolska.info/miedzianow.html do formy którego nawiązuje dwór w Mystkach.

Może ktoś z osób odwiedzających nasze forum posiada zdjęcia bardziej aktualne. Byłbym wdzięczny za gotowość podzielenia się nimi.

Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2010, 22:43 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.
Jerzy napisał , że dwory w powiecie wągrowieckim mają szczęście do zamożnych przedsiębiorców, którzy chcą ratować te piękne obiekty. Ale niestety oprócz tych przez niego opisanych , wyremontowanych i pięknie sfotografowanych są takie , które czekają
jeszcze na swoją kolej i ratunek -np:

http://www.gloswagrowiecki.pl/index.php ... &Itemid=97

http://www.gloswagrowiecki.pl/index.php ... &Itemid=97

http://www.gloswagrowiecki.pl/index.php ... &Itemid=97

Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2010, 17:55 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.
Ciekawa historia dworu w powiecie jarocińskim , z proboszczem i znanym poznańskim historykiem sztuki w tle :

http://www.rp.pl/artykul/88001,438108_S ... kowa_.html

http://www.man.poznan.pl/~marcinp/pages ... ocin3.html

http://www.staff.amu.edu.pl/~gmazurek/zpd/brzo.htm

Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2010, 10:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Grzegorzu!
Dziękuję za ten ciekawy artykuł o ratowaniu dworu w Brzostkowie.
Z pewnością jest więcej takich przykładów. Nie o wszystkich można przeczytać w internecie.

Basiu, teraz coś dla Ciebie. :wink:
Dworem, któremu zaczęto przywracać blask, zaczynając od prac podstawowych - jest dwór w Wieszczyczynie, gm. Dolsk w pow. śremskim.
Obszernie o dawnych mieszkańcach tego dworu, trzech pokoleniach patriotycznie nastawionej rodziny Krzyżtoporskich pisze Andrzej Kwilecki w swojej pracy "Ziemiaństwo wielkopolskie. Między wsią a miastem".

Remont dworu w Wieszczyczynie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2010, 10:50 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Polecam dzisiejszą stronę e-poznan.pl
Kup pałac-już za 600 tysięcy złotych
:wink: krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2010, 11:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Krysiu,
dziękuje za ten adres.
Teraz będzie łatwiej trafić:
http://www.epoznan.pl/news-news-20281-K ... cy_zlotych

Artykuł idealnie pasujący do naszego tematu :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2010, 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jurku jak zawsze piekny zdjeciowy reportaz. Tak Wieszczeczyn wygladal kiedys: http://fotopolska.eu/Wieszczyczyn/b6327,Dwor.html
Swietny link o ofertach sprzedazy.
Niespodzianka dla mnie jest wystawienie na sprzedaz Arcugowa. W sierpniu 2009 wystawiony byl za 5 mln. Mialem okazje tam byc na weselu w 1977 roku kiedy to o tym miejscu mowiono szeptem gdzyz raczej byl zamknietym dla zwiedzajacych. Wtedy byl chyba najbardziej luksusowym dworkiem w okolicach Poznania. Z tego co pamietam :roll: (impreza) to mial piekne drewniane sufity. Ciekawe jak bardzo cena spadla o 1.5 mln.

Ja dorzuce Lopuchowo kolo Skokow. Tragedia!!!! Przeciekawa historia dworu. Niestety nie jedyna w Wielkoposce. Ale prosze zobaczyc piekno calosci: http://www.opuszczone.com/galerie/lopuchowo/index.php http://www.rp.pl/artykul/220923.html?print=tak

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2010, 21:15 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.
W artykule na stronie e-poznan.pl Kup pałac-już za 600 tysięcy złotych jest napisane:

''Część z nich to dziś zamknięte, prywatne rezydencje - jak choćby pałac w miejscowości Sowiniec pod Mosiną należący do Mariusza Świtalskiego, jednego z najbogatszych Polaków, założyciela sieci Elektromis, Biedronka i Żabka''.

Pałac ten został wybudowany od podstaw na miejscu spalonego w 1967 roku innego architektonicznie pałacu w latach 1999-2001. W związku z tym trudno zaliczać go do zachowanych i zabytkowych obiektów. Duży błąd i mała ciekawostka dla zainteresowanych tym tematem.

Pozdrawiam.
Grzegorz


Ostatnio edytowano 15 sie 2010, 10:25 przez ebryka1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2010, 00:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Chciałoby się, aby wszystkie dwory i pałace w Wielkopolsce wyglądały jak ten w Winnej Górze

Obrazek

Jest własnością przedsiębiorcy średzkiego Stanisława Hybnera.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2010, 18:16 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.
Kolejny przykład i historia ratowania pałacu w powiecie wągrowieckim wraz z aktualnym komentarzem obecnego właściciela:
http://www.gloswagrowiecki.pl/index.php ... &Itemid=97
Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2010, 11:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2010, 13:24
Posty: 15
Witam

Ostatnio zainteresowałam się szerzej tematem w moich okolicach. Dokładnie zainteresował mnie Dwór-willa w Lutomiu ( zdjęcia dodam później ponieważ teraz jestem w pracy i nie mam możliwości:)). Dwór ten jest praktycznie w rozsypce a obecny właściciel nie zabiera się za żadne renowacje. Jedyny sposób jaki stara się dbać o zabytek to finansowanie biura ochrony do pilnowania budynku.
interesuje mnie głównie historia budynku ponieważ usłyszeć można różne przedziwne historie na temat byłego właściciela które niekoniecznie mogą być prawdziwe.
W wikipedii napisane jest tyle co nic: "Dwór-willa został zbudowany w 1905 roku dla ówczesnego właściciela wsi – Emila/Ericha Rodatza. Przetrwał do dziś w pierwotnej formie zewnętrznej, lecz ze znacznie przebudowanymi wnętrzami."

Chciałabym się was zapytać bo wy bardziej orientujecie się w temacie gdzie mogę szukać informacji na ten temat?

Pozdrawiam
Daria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2010, 01:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Moze nie bezposrednio na temat tego watku ale nie moge sie powtrzymac i nie pokazac. Moze to tez byc pomysl na urzadzenie jakiegos dworku. Doprawdy komentarze obok zdjec sa bardzo celne. Cena tego domu to 105 mln. Nie wiem czy z meblami? Rece opadaja.
http://www.luxlux.pl/artykul/15647/nier ... d_warszawa
Troche wiecej o tym domu: http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1619103,0, ... omosc.html
http://www.youtube.com/watch?v=3KODLAX7bw8

Inny przyklad z Rosji: http://pokazywarka.pl/anons/ Przynajmniej tutaj widzimy wlasciciela.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Ostatnio edytowano 17 sie 2010, 02:11 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2010, 02:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Krzysiu - totalna przesada :!: Przyklad z Rosji to totalny przepych chyba tak mieszkal Car :) Widac po minie wlasciciela, ze pieniadze szczescia nie daja :( Dokladnie tak jak pan z Rosji mieszka tutaj nasz multimilioner Donald Trump. Nie moj styl :D
Ala ja zawsze mowie, ze kazdy moze mieszkac jak chce bo wszyscy jestesmy inni i mamy inne gusta.
Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2010, 02:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Wiesz Haniu faktycznie zaraz mnie sie skojarzyl Donald. Te jego zlote klamki i krany. Nie moj gust no ale widac, ze mozna zrobic to pierwsze wrazenie na wielu ludziach.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2010, 00:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
W najnowszym Newsweek ukazal sie ciekawy artykul: http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/ ... ek,63258,1
Zdjecia wspomnianych tam Kurozwlek pana Popiela sa tutaj: http://www.google.ca/images?hl=en&q=Kur ... 59&bih=862

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2010, 13:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Krzysiu - bardzo interesujace, wszedzie jednak sa potrzebne pianiadze, duze pieniadze, tzw.staly duzy dochod aby remont prowadzic. Jak tego dochodu nie ma to tez i zabytki popadaja w dalsza ruine mimo, ze nowy wlasciciel kupi obiekt a dalej stoi i niszczeje tak jak to bylo opisane wczesniej.
Pomysly sa ciekawe, pogratulowac tylko wlascicielom zapalu i determinacji.

Dopisuje bo zapomnialam, bardzo dobry jest termin zakonczenia remontu, 5 lat wydaje sie przyzwoitym czasem dla kogos kto ma fundusze.
Nie powinno sie sprzedawac w obiekow zabytkowych do remontu tym, ktorzy takowych nie maja. Ja tez moge kupic palac /powiedzmy :D / aby kupic aby sie nazywalo, ze mam palac a potem nic przy nim nie robic, bez sensu.
Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2010, 18:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Haniu przyznam sie, ze ostatnio wiele czytalem na ten temat. Przerazajace sa przepisy w Polsce oraz podejscie do tych cennych czesto zabytkow architektury. Moja opinia jest na ten temat bardzo wyrazna i zastanawiam sie czy ja pisac tutaj i jak ja wygladzic by nie wyszlo zbyt brutalnie. Ale od poczatku.
Zachod to raj dla ludzi z pamiecia o komunizmie. Prawo wlasnosci to jawieksze prawo tutaj. Ale czy napewno? Sa 3 urzedy wlaczone gdy sie kupuje stare domy (tutaj starsze niz 100 lat): konserwator, bank i urzad podatkowy. Tak samo jak w Polsce. Ale przepisy w Polsce to juz calkowita kpina.
1. Konserwator MUSI byc wlaczony w sprzedaz starej budowli poprzez wymuszenie na nowym wlascicielu OBOWIAZKU zrobienia remontu w jakims terminie np. 5 lat. Nie ma remontu konserwator przejmuje wlasnosc.
2. Bank moze dac hipoteke pod zastaw wartosci majatku. Nie ma splaty hipoteki bank przejmuje wlasnosc.
3. Podatki musza byc placone. Nie ma zaplaty podatku Urzad gminy przejmuje wlasnosc.
Proste, logiczne i rzeczowe. Doprawdy sam juz nie wiem dlaczego te dworki upadaja majac nowych wlascicieli, ktorzy zupelnie maja w nosie remonty a jedynie czekaja by sie to wszystko zawalilo i wybudowac juz jakies dziadostwo na tym miejscu. Taki konserwator powinien byc sadownie odpowiedzialny za stan rzeczy.
Banki maja niesplacone hipoteki i nic nie robia by wystawic wlasnosc na sprzedaz. Dyrektor banku powinien byc dyscyplinarnie odpowiedzialny za taki stan rzeczy.
Nie placenie podatkow to tutaj najwieksze przestepstwo. Nawet Al Capone byl wsadzony do wiezienia za podatki bo nic innego nie mogli mu udowodnic. Urzad gminy powinien byc sadownie odpowiedzialny za kontynuowanie stanu rzeczy i nie sciagniecie podatkow.
Przeciez to wszystko to jest bezkarna granda w bialy dzien co czesto w Polsce sie dzieje. Cieple posadki i chowanie glowy w piasek to najgorsze co moze byc.
Co jest wazniejsze zeby zamek i dziedzictwo kulturalne upadlo czy to iz bedzie to kupowal i remontowal Arab czy Rosjanin? Polowa Nowego Jorku nie nalezy do Amerykanow i jakos sobie z tego problemu nic nie robia.
Nigdy nic sie w tej materii nie ruszy poki nie beda egzekwowane przepisy i umowy. I to wlasnie rozwala wiele dworkow, zamkow czy palacy.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Ostatnio edytowano 18 sie 2010, 20:13 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2010, 20:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
AMEN

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2010, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Cudze chwalicie - swego nie znacie...

Wawel?
Nie.
To królewska sala balowa w rozbudowanej przez Stanisława Hebanowskiego części pałacu w Roszkowie w gm Skoki.
Zajrzałem tam dzisiaj
i ... zaparło mi dech w piersi...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2010, 22:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jurku jak zawsze swietne znalezisko.Piekna sala wzbudzajaca wyobraznie. Troche te rteciowki na skromnym zyrandolu i wspolczesne piece nie pasuja :lol:
Oto jak cala bryla wyglada: http://www.rotmanka.com/zamki/index.php ... &Itemid=32 A wiec jest tam duzo miejsca na salki balowe.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Ostatnio edytowano 18 sie 2010, 23:09 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2010, 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Lewa część dworu jest zamieszkała przez lokatorów. W prawej znajduje się sala, nazywana przez Skuratowicza jadalnią a nie balową. Jak na jadalnię - powierzchnia ok. 90 m.kw. to troszkę dużo :wink:
Wnętrze powoli ulega (delikatnie mówiac) degradacji. Do niedawna służyła mieszkańcom jako sala klubu "RUCH".
Ciekawy jestem co na to Wojewódzki Konserwator Zabytków?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2010, 23:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
juros napisał(a):
Ciekawy jestem co na to Wojewódzki Konserwator Zabytków?

Jurku w moim swiecie on juz by szukal nowej pracy. A jego referencjami bylyby rezultaty jego pracy, czyli chocby te zdjecia. Gminy czy PGR nie stac na remont - budynek idzie pod mlotek aukcyjny a pieniadze ze sprzedazy nie ida do PGR tylko na cele publiczne.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 245 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL