Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 08:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 mar 2007, 19:30 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Znów chciałbym wystąpić z małą propozycją. Tym razem coś prostszego i mniej skomplikowanego niż projekt z miejscowościami, który okazał się zbyt dużym przedsięwzięciem, żeby go szybko zrealizować.

Chciałbym, żeby każdy chętny mógł pisać i dodawać do strony WWW artykuły, poradniki itd. Muszę jeszcze rozwiązać szczegóły techniczne, natomiast poddaję pod dyskusję następujące kategorie tematów:

- ciekawe historie genealogiczne

opis samych historii lub sposobu docierania do coraz to nowych faktów - każdy ma taką historię (a już na pewno Jurek, który przyciąga takie rzeczy !!! :) Ja sam ostatnio "rozwikłałem" pewien ciekawy problem, który w przyszłości na pewno opiszę (odnalezienie grobu pradziadka, który zginął w I WS w Niemczech; nikt w rodzinie nie wiedział skąd pochodził ani gdzie zginął).

- ciekawi ludzie / (Wielkopolanie)

tu pomysł podał Leszek. Można by zaprezentować sylwetki sławnych Wielkopolan (każdy spotkał się z takimi w swoich poszukiwaniach). Przykładem niech będzie JustynaKrzyżanowska, matka F.Chopina, której akt ur. widzieliśmy na spotkaniu w Archiwum

- ciekawe miejsca

tu znalazłyby się opisy ciekawych miejsc, zabytkowych kościółków, zaginionych cmentarzy, pomników i inne ciekawostki.

Ogólnie chciałbym, aby ktoś odwiedzający naszą stronę mógł znaleźć tam dla siebie coś ciekawego, a także abyśmy wzajemnie poznali choć trochę własne poszukiwania i sposoby rozwiązywania problemów.

Oczywiście nie oczekuję deklaracji kto co napisze. Traktujcie to jako długofalową wizję. Co o tym myślicie?

Pozdrawiam

Maciej

ps. Z technicznego punktu widzenia artykuły wpisywałoby się samodzielnie na stronie WWW (z możliwością edycji). A może wykorzystać do tego forum i po prostu pisać takie rzeczy w "Wymianie doświadczeń" lub założyć nowe forum? Można by zacząć od razu...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 mar 2007, 00:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Witajcie !
Pomysł Maćka jest znakomity!!!
Podczas spotkań dzielimy sie swoimi doświadczeniami i opowiadamy historie w których uczestniczyliśmy lub znamy je ze słyszenia, a zasługują na upublicznienie.
Warto podjąć ten temat.
Forma techniczna nie ma większego znaczenia. Może to być link do tekstu, funkcjonującego już w internecie. Ważne, aby wszystkie historie można było odnaleźć w jednym miejscu, na naszej stronie internetowej.
Może to być kolejny podrozdział pod wspólnym tytułem np." Przygody z genealogią...", obok istniejących : " Z dzialalnosci Towarzystwa" i "Wymiany doswiadczeń".
Taki podrozdział podzielić można na grupy tematyczne, jak proponuje Maciek.

Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy

PS.
Basiu, z przyjemnością usłyszelibyśmy Twoją opowieść o mało znanym podróżniku Stefanie Nowaku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 mar 2007, 08:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Myślałam jeszcze o wstawianiu starych przedwojennych pocztówek różnych miejscowości, przedstawiających obiekty w takim stanie, w jakim oglądali je nasi przodkowie. Dziś wielu z tych miejsc nie ma.
W zasadzie powinnam powiedzieć, że miejsca są ale wyglądają zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Niektóre budynki zostały zburzone, inne przebudowane, jeszcze inne są zniszczone, bądź otoczenie wokół nich diametralnie się zmieniło.
Mnie osobiście, kiedy odwiedzam strony miast i miasteczek, brakuje takich przedwojennych widoków. Na niektórych stronach jest to pieknie zrobione, na niektórych nie ma tego wcale.
Myślę, że pomysł ten można rozważyć.

Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Strona WWW
PostNapisane: 07 mar 2007, 15:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Pomysł bardzo dobry!
Jak dotąd nie zauważyłem na tym forum wulgaryzmów, postów w stylu " dofcipny fpiz", i innych niewłaściwych, których mnogość występuje w innych miejscach. Oznacza to, że uczestnikami są tutaj ludzie odpowiedzialni, godni zaufania.
Ale zawsze może się zdarzyć jakiś " piszący inaczej".
Taki wpis powinien być niezwłocznie usunięty, a jego autor powinien zostać skazany na banicję i brak dostępu do forum.....

W jednym z poprzednich wpisów wyraziłem swoje uwagi nt. przynależności do WTG Gniazdo.
Rzecz w tym , że ze względów "organizacyjnych" nie zdecydowałem się na członkostwo w WTG. PO prostu - mieszkam na Kaszubach, chociaż pochodzę z Wielkopolski, moje nazwisko występuje na "eurogento" w "Dalecy kuzyni z Wielkopolski", tam nadal mieszkaja moi krewni...
Uważam zaś, że przynależność do organizacji ograniczająca się wyłącznie do uzyskania członkostwa i opłacanie składek, bez czynnego udziału w np. organizowanych spotkaniach , to nie jest dobry pomysł.
Może w przyszłości zmienię zdanie, ale na dzisiaj sytuacja wygląda tak, jak opisałem.

Oprócz genealogii zajmuję się innym tematem, który ma pewien związek z poszukiwaniem informacji o ludziach już nieżyjących, którzy zamieszkiwali na Pomorzu.
Czy w takim przypadku ja i każdy "innostraniec" mógłby wpisywać swoje informacje na takiej stronie?

Stare pocztówki:
fotoalbum http://www.netzekreis.de/

http://www.ansichtskarten-pankow.de/bildost.htm

Pozdrawiam.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 mar 2007, 19:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Odpowiedź dla BTK 47 - boles.
Należy rozgraniczyc dwie rzeczy. Forum WTG i członkowstwo w WTG. Każda osoba zalogowana na forum dyskusyjnym nie musi byc członkiem WTG Gniazdo. Każda z zalogowanych osób ma prawo pisac posty, komentarze , a niedługo artykuły. Mało tego . Jeżeli chce to może uczestniczyc w tworzeniu strony i forum. Jest tylko jeden warunek. Zasosowac sie do regulaminu , Który jest prosty i zrozumiały. :)

Twój pomysł Macku jest bardzo interesujacy, równiez propozycja Asi , ta ze starymi pocztówkami jest super. Teraz tylko od naszego admina zależy kiedy to ruszy. Mysle ,że ruszy lawinowo. Sam mam kilka pomysłów i kartek do wystawienia. :)
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 mar 2007, 19:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Można jeszcze - tak myśle sobie - wstawić stare mapy obejmujące swym zasięgiem Wielkopolskę. Gdzieś tu kiedyś pojawił się interesujący link, który podesłałam Maciejowi z prośbą o wstawienie.
Moim zdaniem i one są cennym źródłem wiedzy o obszarze w jakim żyli nasi przodkowie.

Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 mar 2007, 20:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
wojciech napisał(a):
Witam!
Odpowiedź dla BTK 47 - boles.
Należy rozgraniczyc dwie rzeczy. Forum WTG i członkowstwo w WTG. Każda osoba zalogowana na forum dyskusyjnym nie musi byc członkiem WTG Gniazdo. Każda z zalogowanych osób ma prawo pisac posty, komentarze , a niedługo artykuły. Mało tego . Jeżeli chce to może uczestniczyc w tworzeniu strony i forum. Jest tylko jeden warunek. Zasosowac sie do regulaminu , Który jest prosty i zrozumiały. :)
Pozdrawiam
Wojtek


No cóż - sądziłem, że wyrażam się precyzyjnie. Tymczasem - jak widać - chyba się nie udało.
Rozgraniczenie członkostwa na forum i członkostwa w WTG jest sprawą oczywistą. Oprócz WTG piszę jeszcze na kilkunastu forach, z zakresu prawa pracy, prawa o ruchu drogowym, leśnictwie i historii leśnictwa i kilku innych tematach jeszcze.
Zakładka pt. GENEALOGIA w "ulubione" w moim przypadku składa się z kilku głównych folderów, i dodatkowo ok. 30 linków do poszczególnych stron.
W wielu z wymienionych oprócz zalogowania się na forum jestem także zalogowany jako użytkownik, po to aby móc zrobić coś pożytecznego dla innych, aby wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie.
W zasadzie unikam anonimowości, tzn. np. nie wpisuję się pod różnego rodzaju artykułami politycznymi, gdzie zazwyczaj poziom tych wpisów jest żenujący, żeby nie użyć mocniejszych określeń.
Uważam, że stać mnie na wyraźne wygłaszanie opinii i poglądów, a tych, których to zainteresuje nie pozbawić możliwości zapoznania się z informacjami o mnie, zazwyczaj zawartymi w "profil "- u.
Stąd dywagacje w poprzednim wpisie, będące niejako wątpliwościami, a może opinią, co do wyrażenia której mam prawo.
Myślę, że dobrze wiem co robię.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 mar 2007, 21:30 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Wojtku - dokładnie tak jak piszesz: forum jest otwarte dla wszystkich, a do współtworzenia strony zapraszamy wszystkich chętnych, niekoniecznie członków WTG "Gniazdo". Warunek - tak jak piszesz - regulamin.
Podkreśliłbym także zakres geograficzny tematów na forum i stronie: szeroko pojęta Wielkopolska. Dla przykładu - Mickiewicz, mimo, że nie Wielkopolanin, to w Wielkopolsce spędził trochę czasu. Jeśli będzie taka potrzeba, można o tym napisać.

Asiu - mapy, mapy, mapy... Wiem, cały czas o tym myślę. Mapy oczywiście muszą być! Koniecznie. Najpierw chciałem zrobić coś na kształt Google Map - tak żeby mapy były dostępne z naszego serwera i żeby można je było oglądać i przewijać wprost ze strony. Wszystko wymaga jednak dużo czasu, a ja jestem tu sam (a i z czasem krucho). Cały czas myślę jednak o mapach. A może byś pomogła skatalogować linki do istniejących map w internecie (duża częśc jest już na forum w różnych tematach - LINKI, Projekt Miejscowości itd, tylko trzeba to zebrać w jednym miejscu (np. w mailu do mnie), krótko opisać, podzielić na kategorie itd)? A ja to później wstawię na stronę.

A pocztówki? - jak najbardziej.

Myślę, jak to zrobić pod względem technicznym i sądzę, że najlepiej uruchomić galerię z podziałem na kategorie. Zrobię to w niedalekiej przyszłości.

Co do artykułów to chyba najlepiej będzie uruchomić nowe "forum" do tego celu, a na głównej stronie WWW dawać linki do postów. Forum ma dwie zalety - wszyscy już je znają, więc nie ma problemu z obsługą oraz można komentować wpisywane historie.

Zrobię to w najbliższym czasie.

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za komentarze (dotychczasowe i kolejne)

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 mar 2007, 23:11 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam!!!
Jeśli chodzi o pocztówki - trzeba uważać z prawami autorskimi - nie chodzi mi o prawa do pocztówek ale o prawa do skanów. Jeśli zamieścilibyśmy to co posiadamy to nie ma sprawy, ale skany pocztówek zamieszczone na stronach różnych miast i galerii (także na serwisach aukcyjnych) najczęściej objęte są prawami autorskimi. Podobnie wygląda sytuacja z mapami.

Polecam super strone ze skanami pocztówek przedstawiających Gniezno
http://galeria.gniezno.com.pl/

Pozdrawiam

Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08 mar 2007, 01:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lut 2007, 15:01
Posty: 7
Lokalizacja: Nowe Miasto Lubawskie
Witam
Kolekcjonuję pocztówki i posiadam kilka z Poznania początek XX wieku. Chętnie prześlę skany. Może na początek Maciej sam umieści na stronie np w galerii?
Pozdrawiam Janusz Laskowski

_________________
www.bratian.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08 mar 2007, 07:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Też myślę, że jak chodzi o prawa autorskie może byc pewien problem. Ale może uda się pozbierać coś wśród forumowiczów i powstawiać na stronę. A jeśli nie, to pozostaje chyba tylko umieścić w dziale "pocztówki" linki do stron na których się znajdują. Ale nie wiem, czy to ma sens...

Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2007, 14:30 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Otworzyłem nowe forum "Ciekawe historie". Przeczytajcie proszę dłuższy opis:

http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?p=728

Jeśli chodzi o galerię, to proszę jeszcze o trochę cierpliwości :)

Pozdrawiam

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2007, 19:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Dziekuję Macieju. :)
Rozumiem, że możemy rozpocząć pełną parą twórczość literacką. :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2007, 22:15 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Wojtku - tak jest!

A jeśli ta formuła się nie sprawdzi, to pomyślimy nad przeniesieniem gotowych już artykułów na nasze strony WWW.

Pozdrawiam
i życzę "lekkiego pióra".

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2010, 14:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Witam,

W związku z wizytą Wojtka w Niemczech i dużym zainteresowaniem Niemców możliwościami poszukiwań genealogicznych w Polsce, chciałabym zaproponować utworzenie działu/ wątku dla niemieckojęzycznych kolegów, tak żeby był on dla nich widoczny zaraz po wejściu na stronę forum WTG. Kilka osób udzielających się na forum zna język niemiecki i mogłyby udzielać odpowiedzi na pytania po niemiecku. Z tego co zauważyłam język niemiecki zna także Teresa, Piotr Gerasch i pewnie inne osoby. Moglibyśmy śledzić ten wątek i udzielać odpowiedzi w miarę naszych możliwości, co z pewnością ułatwi kolegom zza Odry poszukiwania w Polsce i może ożywi kontakty.
To taka moja propozycja do przemyślenia.
Pozdrawiam,
Magda

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2010, 14:53 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam, ciekawy pomysł. Czy ktoś mógłby zredagować informację na stronę "O nas" - po niemiecku (kilka zdań odsyłających do wątku) oraz napisać pierwszy post po niemiecku?

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2010, 15:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Witaj,

oczywiście mogę się tym zająć, ale dopiero w piątek lub w weekend będę miała na to czas. Wyślę Ci wtedy moją propozycję mailem.
Pozdrawiam,
Magda

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2010, 21:22 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
magandbet napisał(a):
Witaj,

oczywiście mogę się tym zająć, ale dopiero w piątek lub w weekend będę miała na to czas. Wyślę Ci wtedy moją propozycję mailem.
Pozdrawiam,
Magda


Dzięki. To tylko prośba - zobacz, jak to wpasować w treść strony: http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Info_Deutsch

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2010, 22:50 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
magandbet napisał(a):
Moglibyśmy śledzić ten wątek i udzielać odpowiedzi w miarę naszych możliwości, co z pewnością ułatwi kolegom zza Odry poszukiwania w Polsce i może ożywi kontakty.
Magda


Myślę, że taki kontakt może również ułatwić nasze poszukiwania-wszak wielu naszych krewnych wywędrowało do Niemiec....dobrowolnie lub przymusowo.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL