Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 17:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 gru 2008, 15:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Macku ,to swiateczne logo to po prostu rewelacja!!!!
Czy juz masz tematy wszystkich swiat w roku? Czy beda dodatkowe tematy jak np. Walentynki itp?
Swietny pomysl

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2008, 17:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Widać od razu że to Mikołaj Polak.Ciekawie mogą wyglądać polskie Walentyki :D .
Pozdrawiam Ewa

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2008, 18:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:00 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2008, 20:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
Wieczorem, kiedy już goście rozjechali się, zatęskniłem za „GNIAZDEM”, chciałem tylko poczytać, a co z tego wyszło, zobaczcie.

Przeżyłem na tym pięknym świecie już ponad 56 lat i tak po prawdzie to niczemu się nie dziwię, żadnemu zjawisku, żadnemu sporowi i żadnej kłótni; nawet udowadnianiu, że nie jest się wielbłądem. To dowodzenie jest najtrudniejsze, gdyż muszę Wam powiedzieć droga rodzinko, że nawet jeśli ma się takowe dowody na nie, to najgorzej wybrnąć z tego garba.

Logo przypomina mi Gwiazdora, który w moim życiu, co roku był inny. Różnił się ubiorem, gdyż maska po dzień dzisiejszy ma niemalże ten sam wygląd. Przechowywana w szafie ulegała jedynie niewielkiej deformacji poprzez przygniecenie i popękanie.

Ostatnio przesiaduję nad monografią pewnej miejscowości, a dokładniej nad rozdziałem poświęconym dziejom szkolnictwa. Przerobiłem okres I Rzeczypospolitej, okres zaboru i II RP. Najciekawszym okazał się okres PRL-u, przez który i ja z większością swego żywota przebrnąłem. Otóż ze źródeł z jakich korzystałem najbardziej ciekawą okazała się kronika tejże szkoły. Przedwojenny kierownik, podobnie jak przed 1939 r., prowadzał dzieci do kościoła z okazji różnych uroczystości. Corocznie w grudniu organizował tzw. „obchód gwiazdkowy”, w którym główną rolę odgrywał Gwiazdor i kolędy. Tak było do 1948 r.

Po owym ożenku grudniowym dwu sił politycznych, ten sam nauczyciel zaprzestał prowadzać dzieci do oddalonego od szkoły o 100 metrów kościoła, a Gwiazdora zamienił w św. (jeszcze) Mikołaja. Już następnego roku nie było obchodu gwiazdkowego, a nastały wizyty „Dziadka Mroza” z piosenkami laickimi. Dzieci – z opowiadań najstarszych mieszkańców tej miejscowości – wołały: dobry wieczór dziadku Stanisławie! A to dlatego, że we wsi mieszkał staruszek, Stanisław Mróz. Ale tym co przyćmiło wówczas wszelkie uroczystości szkolne to coroczne obchodzenie urodzin Generalissimusa… I kto to wszystko robił? Oczywiście, że my – Polacy!

U nas w Wielkopolsce i na Kujawach w domach naszych zawsze był Gwiazdor i tak jest po dzień dzisiejszy. Jest to ta stara tradycja, która przeżyła i św. Mikołaja i Dziadka „M”. Choć choinka przyszła od Bawarii z zaborcą, to jakoś i poprzez nasze wymieszanie krwi ostała się, jak i te krople krwi zachodniej w tradycji naszej. Na Wigilię Polską, że tak powiem Wielkopolską karpia podaje się, w szarym sosie, smażonego, a także kapustę z betkami (grzybami), zupy: rybna, grzybowa, z suszonych owoców (jabłek, śliwek i gruszek), bułka w mleku moczona z makiem, śledź w śmietanie, w oleju…, a najważniejszym w tym wszystkim była i jest I gwiazdka na niebie, ewangelia, wspomnienie zmarłych, opłatek i wspólne przy choince kolęd śpiewanie. Po jadle obfitym Gwiazdor z asystentem przychodził dyscypliną przygrażał, egzaminował i prezenty rozdawał. A później makowiec zawijany, orzechy włoskie i laskowe, owoce i kawa. Przed północą wszyscy jak żyw, ku świątyni, na Pasterkę: Bóg się rodzi moc truchleje…

A to logo to takie miłe! Nowoczesne? Oczywiście! Zachodnie, Amerykańskie? Tak jak komputer, któregośmy nie wymyślili i jak strona internetowa, która niby gazetą jest, a nie jest, itd. i itp. Maćku podpisz tego S.C. – Gwiazdor i nie będzie problemu z jego rozpoznaniem.

O tolerancji napiszę przy innej okazji.

Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2008, 22:23 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Czasami miło powspominać (1950/1)

Obrazek Obrazek

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Ostatnio edytowano 27 gru 2008, 08:55 przez alamoon, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2008, 23:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:00 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2008, 23:31 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Moje poznańskie gwiazdory, jak widać, były straszne. Bałam się okropnie. Tak sobie myślę, że rodzice lubili straszyć dzieci tym bardziej, że nie było takiego oświetlenia ulic i domów więc samo otoczenie też robiło wrażenie.
Ale mimo wszystko bardzo czekałam. Te dzisiejsze są sympatyczniejsze.
Jeśli chodzi o tradycje - to uważam, że tak jak mieszali się ludzie tak i tradycje.
Niektóre przyszły do nas z Niemiec, wiele pojechało do Ameryki wraz z ludźmi różnych nacji a teraz wracają.
Pamiętam jak babcia wycinała straszydła z "korboli" i opowiadała o przebierańcach i duchach a dziś uważają niektórzy, że haloween (nie wiem jak pisać) przychodzi z Ameryki. Podobnie jak gra w palanta - pochodzenie z Polski, Anglii czy USA ?
Pradziadkowie wyjechali do Niemiec za pracą, wrócili do Poznania i przywieźli różne zwyczaje i potrawy.

Chyba nieważne skąd są ważne aby smakowały i sprawiały radość.

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 11:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Oj straszyły te Gwiazdory, straszyły...
Strach przezwyciężał często chęć otrzymania wymarzonej lali i lądowałam w mojej "skryjówce" za szafą. Brat był odważniejszy, choć dostało mu się nie raz rózgą, zadziorny był. Odmawianie modlitwy na życzenie Gwiazdora, obowiązkowy wierszyk, kolęda...
W mojej ulubionej "Mariannie i róże" tytułowa Marianna pisze tak:
"Biedny Stasinek tak się przestraszył, że zaczął głośno płakać i trzeba go było czym prędzej zabrać do dziecinnego pokoju. Jadzia wtuliła się w spódnicę Busi. Starsze dziewczynki umilkły."
Dziś dzieci już mniej się boją... ich rodzice wyrastają na "Noelce" Małgorzaty Musierowicz - tam Gwiazdor bardziej przyjazny i życzliwy.

Świetne te Twoje zdjęcia Alu!

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 13:12 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

Christianie, świąteczne logo jest jakie jest. Nie obrażę się, jeśli ktoś przyśle mi nowe logo o tematyce świątecznej. Wymiary 165px × 149px. Tło białe, nawiązanie do świąt i do WTG.

Krzyśku, mamy logo z zajączkiem na Wielkanoc. Niestety, google ma swojego grafika, a my nie - ale jeśli ktoś ma ochotę zrobić obrazki na różne okazje to wszelka pomoc mile widziana :)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 14:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:01 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 16:37 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Jedno zmartwienie z głowy

Bałwany wszędzie takie same :lol:

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 18:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
mac napisał(a):
mamy logo z zajączkiem na Wielkanoc


No, tu akurat noblesse oblige Maćku :)
Ł

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 18:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Chrystian Orpel napisał(a):
Podobno wielblad ma tez bardzo stara metryke w slowianskich tradycjach.



A tak. Słowianie od Gotów coś usłyszeli o słoniu ("ulbands" <- elephans) tylko temu zwierzęciu, które odtąd wielbłądem zwali, niedokładnie ten sam przypisali desygnat.

Dlatego też słonia nazwali mianem przez Turków zarezerwowanym dla tygrysa ("aslun"). Jak widać tradycja że coś dzwoniło, tylko w którym kościele? - istotnie u nas dawna :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 20:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Maciej nie przejmuj się .Logo świąteczne jest bardzo ładne.
Christian dostał napewno rózgę od swojego Pere Noel a Łukasz od Gwiazdora :D .
pozdrawiam Ewa

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 21:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:01 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 22:02 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
:oops: :oops: :oops:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 22:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:02 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Proponuje zakończyć dyskusje na ten temat. Jak tytuł wskazuje są Święta .
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 22:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:02 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 22:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Christianie dopiero teraz miałem okazję przejrzeć ten wątek. Rozumiem twoją troskę o zachowanie naszych polskich tradycji. Proponuję żeby na przyszłość logo bardziej nawiązywało do obyczajów ludowych. Moim zdaniem najodpowiedniejsze byłoby przedstawienie kolędników. Jednak pewne symbole świąteczne się przenikają i tak jak w pewnym momencie choinka była u nas nowością tak teraz jest tradycją. W przyszłości będzie takim symbolem wyrośnięty krasnal jako Gwiazdor , Święty Mikołaj czy Dziadek Mróz. Masz rację w jednym: Nie przyspieszajmy tych zmian i starajmy się nawiązywać do naszych tradycji.

Pozdrawiam wszystkich na tym forum

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 22:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
Pokój ludziom dobrej woli!

Marian, Słowianinem zowiący się!


Ostatnio edytowano 27 gru 2008, 22:45 przez Słowianin, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 22:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Będąc we Francji wznieś toast szampanem. Ja będąc na dolnośląskiej nizinie zaproponuję toast gorzałką.
Cieszmy się minionymi świętami, rocznicą udanego powstania i nadzieją na Nowy Rok

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 23:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:03 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 23:50 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej, no co Wy! Mówicie, że Gwiazdor (ten czerwony gruby) nie istnieje i został wymyślony przez Coca Colę?? Buuu... :cry:

ps. Łukasz, na razie tym noblesse w kontekście zajączka mogę się co najwyżej oblizać...

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 00:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Macieju ! Gwiazdor w masce istnieje naprawdę. Jednak Christian ma rację że Santa Claus (mam nadzieję że dobrze napisałem) służy głównie do reklamy wszelkich towarów które nie są nam konieczne.

Szef zaproponował zakończenie dyskusji to proponuję po jeszcze jednym .... (ustawa o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu alkoholizmowi).

Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 00:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:03 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 00:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:04 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 00:28 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
A mi całe dzieciństwo mówili, że ten gruby z brodą to Gwiazdor i innego nie znałem. Co prawda wcześnie przestałem w niego wierzyć (nowiutki miś w szafie tydzień przed gwiazdką daje do myślenia, co?), ale nie chciałem robić przykrości rodzicom i udawałem że daję się nabierać na wizytę Gwiazdora, nawet jeśli najpierw było otwarcie drzwi, a dopiero później dzwonek. Skrzypienia tekturowych drzwi w peerelowskim bloku z wielkiej płyty nie dało się pewnie usunąć...
Tak więc ten grubas z czerwoną brodą to część mojego dzieciństwa i nawet jeśli jest kiczowaty i amerykański (z tą coca-colą to ponoć prawda!) to i tak jest dla mnie bardziej prawdziwy niż wszyscy kolędnicy z gwiazdą razem wzięci, których w życiu na oczy nie widziałem...

Christianie - zniknie jak przyjdzie na niego czas. Trzeba być cierpliwym ;)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 00:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:04 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 04:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
1) Christianie, nie zgadzam się z Twoim 'NIE NIE WTG NIE dla mnie', każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich myśli i odczuć, Ty masz to prawo, ja mam, KAŻDY z nas, i to jest plus forum. To tyle na ten temat.
2) Mnie osobiście Św. Mikołaj nie przeszkadza, zwłaszcza 6 grudnia :D
3) Czy wiecie, że dzielenie się opłatkiem to tradycja wyłącznie słowiańska?

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 11:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
mac napisał(a):
ps. Łukasz, na razie tym noblesse w kontekście zajączka mogę się co najwyżej oblizać...


No jak to - a generał i w ogóle? :P

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 11:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:05 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 16:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Opłatek jest też u wschodnich naszych sąsiadów i wszędzie tam, gdzie są skupiska katolików słowiańskiego pochodzenia, np. Polonie.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 18:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Wyznawcy obrządków wschodnich, Słowianie prawosławni i grekokatolicy dzielą się prosforą (poświęcaną bułeczką).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2008, 21:59 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
mac napisał(a):
ps. Łukasz, na razie tym noblesse w kontekście zajączka mogę się co najwyżej oblizać...

No jak to - a generał i w ogóle? :P


Generał się wygenerałował :) i dzieci nie miał (przynajmniej oficjalnie). A moi Zajączkowie rozpływają się w mrokach przeszłości na początku XIX wieku, albo też raczej pojawiają się znikąd.

Christian Orpel napisał(a):
w kontekście szlachty zasadniczo noblesse to okazja na wzajemne oblizanie.


Nie wiem z kim się mam oblizać ;) ale póki co bezskutecznie szukam kolejnego pokolenia rodziny Zajączków z Kostrzyna. Pytanie jak powiązać późniejszego księcia generała Zajączka z rzeźnikami z Kostrzyna. Wydaje się, że niby nijak, ale jednak parę poszlak jest...

A Gwiazdor vel Mikołaj vel Santa nazywany przez niektórych Grubym Krasnalem znika niebawem...

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2008, 16:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:05 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2008, 23:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Teraz dojrzałam baloniki - świetne Macieju!

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2009, 10:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Baloniki są na czasie.
Mnie osobiście podobał się zarówno Gwiazdor, jak i obecne baloniki, pojawiły się na jakiś czas i gdy przyjdzie ich czas znikną. Wiadomo, że nie wszystkim będą się podobać, ale na szczęście nie musimy mieć wszyscy takich samych gustów i nie musi wszystkim to samo się podobać, to nas różni, i dla mnie to że każdy ma prwo do własnego zdanie, z krórym inni mogą sie nie zgadzać jest, pieknę.
Pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku ! Kasia

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2009, 12:22 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Mam nadzieję, że te balony się nikomu źle nie skojarzą... ;)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2009, 14:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Chyba tylko tym, co jeżdżą na "podwójnym gazie"... :wink:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2009, 17:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 13:06 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2009, 22:29 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Macku ,to swiateczne logo to po prostu rewelacja!!!!
Czy juz masz tematy wszystkich swiat w roku? Czy beda dodatkowe tematy jak np. Walentynki itp?
Swietny pomysl


Póki co Wielkanoc :) Mam nadzieję, że zajączek nie wzbudzi tyle kontrowersji, co gwiazdor-santa claus. Tym bardziej, że zajączek ma pewne konotacje genealogiczne... ;)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2009, 23:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
No i znowu mnie sie podoba. Poczekamy na krytyke. :x :wink:

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2009, 19:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Bardzo ładne .Takie proste a cieszy :D .
Ewa Tatarzynska.

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2010, 09:05 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Dla wszystkich miłośników prawdziwego Św. Mikołaja - nowe logo. Przyjrzyjcie się dobrze, jaką prawdę objawia Święty. ;)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2010, 09:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
:D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2010, 16:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2009, 14:03
Posty: 103
Lokalizacja: Gniezno/Powidz
Pozytywnie i prawdziwie :P

_________________
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poszukuję informacji o nazwiskach: Kaczyński, Pietrzak, Liberkowski, Wróblewski, Nowak, Oziemkowski, Gawarecki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2010, 21:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2007, 17:37
Posty: 108
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Wojtek mnie tutaj naprowadzil z FB. Wdzieczna jestem niesylchanie, zwlaszcza, ze Biskup Mikolaj ze Myry bliski jest zarowno mi - katoliczce, jak i moim dzieciom - prawoslawnym Grekom. Ale obawiam sie, ze bedzie z tego gruuuuuuuuuuuuuba awantura (ktora nadejdzie z terenow wiadomych).
Za co wszyskich z gory przepraszam i szybciutko baaaaaaaaardzo dziekuje, zanim Mikolaj zniknie.
Obysmy nie zapomnieli, po sa co Swieta.
PaPa
M

_________________
Niech zyja przodkowie!

http://malgorzata-przodkowie.blogspot.com/

Nowak/Nowaczyk z par. Objezierze, Rogalscy, Skok z par. Ceradz Koscielny, Zagajewscy z par. Objezierze, Koper/Koperek/Koperski z par. Cerekwica


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2010, 22:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Wreszcie prawdziwy święty :)
Dziś mój syn użył podobnego stwierdzenia podczas rorat, kiedy Mikołaj obsypywał dzieciaki cukierkami. Powiedział "wreszcie prawdziwy Mikołaj biskup, a nie jakiś przebieraniec z coca-coli" ;)

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2010, 22:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Oto portret św. Mikołaja z Myra, biskupa myreńskiego, (+352)
Żródło: Żywoty Świętych Pańskich Na Wszystkie Dni Roku

Obrazek

Nasz św. Mikołaj umieszczony w logo WTG, zamiast pastorału trzyma w ręku

Obrazek

i "objawia" - POSZUKIWANIA ! :lol:
" Szukajcie a znajdziecie",
" Kołaczcie a będzie Wam otworzone".

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL