Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lut 2011, 15:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
A dlaczego miałaby się zmienić, chyba że wiecie o czymś o czym ja nie wiem .
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2011, 22:24 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
wojciech napisał(a):
A dlaczego miałaby się zmienić, chyba że wiecie o czymś o czym ja nie wiem .
Wojtek


W ogłoszeniu jest napisane "na dzień 26 lutego". Skoro zmienił się dzień to mogła i godzina i stąd moje pytanie.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2011, 08:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
wojciech napisał(a):
Termin ten sam ( sobota 26 lutego) max 35 osób, gdyż będzie również wycieczka szkolna ok. 15 osób
Termin drugi - niedziela 27 lutego w tych samych godzinach co w sobotę i mamy całą pulę 50 osób i jesteśmy wtedy tylko my - członkowie i sympatycy WTG.

Wojtek

Napisałem również jw :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2011, 16:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Było super, dobrze móc Was wszystkich znów spotkać i razem poplotkować.
Pozdrawiam

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2011, 17:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
W związku z tym, że zapewne jako pierwsi wrócilismy do domu a nadworny forograf Heluś jeszcze jedzie,
zamieszczamy kilka forek.
Niestety nie są chronologicznie ułożone / z dwóch kart/.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2011, 18:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Dziękuję za bardzo ciekawe spotkanie - prawdziwa uczta duchowa (cielesna też niezła).
Jak miło Was było widzieć :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2011, 18:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2010, 01:12
Posty: 172
Lokalizacja: Poznań
Ja również bardzo dziękuję za spotkanie tak bardzo interesujące i w tak miłej atmosferze :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Barbara

Poszukuję: Perek z Parzęczewa, Muszalski przed 1850


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2011, 18:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję również za miłe spotkanie. Miło było poznać osoby dotychczas znane tylko z forum.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2011, 18:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2008, 22:31
Posty: 135
Lokalizacja: Strzelno
Dojechaliśmy więc przesyłam.
http://heliodor1.fotosik.pl/albumy/818920.html 1. film zart: http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum
2. http://www.youtube.com/watch?v=w2l3ELShAEM

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2011, 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Jest piękny niedzielny poranek. Koło dziesiątej zajeżdżamy z Ola i Leszkiem pod Zamek Kórnicki. Spotykam Macieja, i jako że mamy trochę czasu, idziemy we dwójkę do restauracji sprawdzić czy już warzą nam obiadowa strawę. Koło restauracji kręci się już Jacek, główny organizator „posiłkowej” części spotkania. Wchodzimy do środka, a tam Janka z Zosia degustują ciasteczka popijając herbatą. Siadamy razem, zamawiamy kawę i prowadzimy ciekawe rozmowy wspominkowe. Kuchnia i szefostwo zapewnia nas a całkowitej gotowości do obiadowej biesiady. Uspokojeni wychodzimy, a jako że czas już nagli wsiadamy do Jackowego samochodu i podjeżdżamy pod Zamek.

Wchodzimy do środka serdecznie witani przez Panie Grażynę Pietrzak i Monikę Małecką z Fundacji Kórnickiej. Sala już prawie pełna, chociaż mamy jeszcze kilka minut do rozpoczęcia. Frekwencja dopisała i jak zwykle wszyscy zjawiają się punktualnie. To jedna z dodatnich cech charakteryzujących nasze Towarzystwo.

Po krótkim wprowadzeniu przez animatorkę przedsięwzięcia Panią Grażynę, rozpoczyna się wykład Pani Moniki pt. Piękno i unikatowość rękopisu na przestrzeni wieków.
Zostajemy wprowadzenie w świat papirusów, pergaminów i papieru, w świat atramentów, jego barw i narzędzi pisarskich. W świat „produkcji” książki.
Najpierw dowiadujemy się o powstawaniu pisma, od węzełkowego Inków, poprzez obrazkowe, klinowe, fenickie, po alfabety grecki, łaciński i cyrylicę.
O ile pierwsze rodzaje pism (węzełkowe, obrazkowe i klinowe) składały się z wyrazów, to już alfabety były zbiorem liter pozwalających tworzyć słowa i zapisywać je na…..
I tutaj przeszliśmy do stosowanych od zarania po dzień dzisiejszy różnych „podkładów” na których pisano. Były to więc sznurki, przy piśmie węzełkowym, tabliczki kamienne , gliniane i woskowe. Wszystkie te materiały były bardzo ciężkie i nieporęczne.
Z czasem wynaleziono więc bardziej poręczne w użytkowaniu „podkłady” pisarskie. Najpierw był papirus stosowany przez Egipcjan. Wytwarzany był z łodyg papirusu bardzo wąsko pociętych w paski i układanych w dwóch warstwach , moczonych i miażdżonych, a następnie suszonych. Potem wynaleziono pergamin wytwarzany ze skór zwierzęcych. Materiał ten pozwalał pisać już po obu jego stronach, co było niemożliwe w przypadku papirusu. Ponadto pozwalał na wykonywanie kodeksów, a nie tylko zwojów. Kodeks to pierwowzór dzisiejszej książki. Wykonanie pergaminu było bardzo pracochłonne i dlatego miał on bardzo wysoką cenę. Ówczesne księgi były bardzo drogie. Ich wartość można porównać do wartości domów, czy całych wiosek.
Prawdziwym przełomem w pisarstwie było wynalezienie papieru czerpane go przez Chińczyków w I wieku. Metoda jego wytwarzania była bardzo długo utrzymywana w tajemnicy, tak iż dopiero w XI wieku rozpoczęła się jego produkcja w Europie ( półwysep Iberyjski, Sycylia). W papierze potrafiono umieszczać znaki wodne tak zwane filigrany, które były oznaczeniem wytwórni papieru. Filigran to znak uzyskany w papierze poprzez zróżnicowanie jego grubości w fazie produkcji.
Zarówno pergamin jak i papier pozwalały na ozdobne liternictwo, stosowanie iluminacji i miniatur. Iluminacje to wszelkie ozdobniki stron książki wokół tekstu. Były to przeważnie kompozycje kwietne w bogatych barwach nierzadko ze złoceniami. Na stronach ksiąg stosowano również miniatury obrazów i scen wszelakich. Ich precyzję i kunszt wykonania można oglądać pod lupą. (na zdjęciach Heliodora widać wiele takich miniatur i aplikacji).
Było jeszcze o barwnikach, ich pozyskiwaniu i wytwarzaniu. Technikach pisania, barwienia i nakładania złoceń i srebrzeń. Prze półtorej godziny siedzieliśmy jak trusie i przenosiliśmy się z jednej epoki w druga. „Produkowaliśmy” papirus, a za chwile razem z mnichami – skrybami przepisywaliśmy stare księgi.

Po wysłuchaniu bardzo interesującego wykładu Pani Moniki przeszliśmy do biblioteki gdzie mogliśmy zapoznać się z bardzo cennymi egzemplarzami ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej. Czegóż tam nie było. List odręczny Napoleona, rękopisy nut Chopina, listy Mickiewicza, sztambuchy hrabiny Czartoryskiej i największa księga z nutami. I to wszystko można było wziąć do reki przekartkować, obejrzeć, a nawet poczytać. Zdjęcia Heliodora potwierdzają moje pisanie i lepiej oddają klimat i aurę naszego dzisiejszego spotkania. Zapraszam więc do oglądania.

A potem było coś dla ciała. Dobry obiad w Restauracji Kórnickiej i możliwość pogadania i podzielenia się wrażeniami.

Chciałbym bardzo podziękować Paniom Grażynie Pietrzak i Monice Małeckiej za wspaniale przygotowane spotkanie i umożliwienie nam poznania dziejów powstawania ksiąg ręcznie pisanych (manuskryptów), oraz umożliwienie obcowania z nimi.
Dziękuję Jackowi za organizacje poczęstunku, a wszystkim obecnym za wspólnie spędzone niedzielne przedpołudnie.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2011, 22:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Piękne sprawozdanie!
Dziękuję Wojtku za uzupełnienie powyższych fotorelacji !

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2011, 08:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
I jeszcze jedna ciekawostka. Pani Monika pokazywała nam tzw Silva rerum - dosłownie las rzeczy , czyli prywatne zapiski z różnymi sentencjami, ciekawymi spostrzeżeniami , cytatami. Zapisywano tam również różnego rodzaju przepisy. I oto jeden z nich, który dzięki uprzejmości Pani Moniki mogę zacytować.
"Jako się nie upić wiele pijąc
Trzeba ten, co piję żeby miał czczy żołądek. W czwierć godziny przed piciem niech zje kilka migdałów gorzkich a po nich niech się napije oleju migdałów słodkich. Proch z nosów jaskółczych palonych z myrrą w winie pity niedopuszcza Pijaństwa."
:)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2011, 09:03 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
wojciech napisał(a):
Trzeba ten, co piję żeby miał czczy żołądek. W czwierć godziny przed piciem niech zje kilka migdałów gorzkich a po nich niech się napije oleju migdałów słodkich. Proch z nosów jaskółczych palonych z myrrą w winie pity niedopuszcza Pijaństwa."


Proch z nosów jaskółczych oraz foldery WTG były do dostania u Prezesa zaraz po spotkaniu...

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2011, 11:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Fajne spotkanie, bardzo ciekawy wykład, a dla oczu i ducha uczta w kórnickiej bibliotece.
Sezon wycieczkowy czas zacząć!

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2011, 07:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lis 2009, 07:51
Posty: 25
Lokalizacja: Poznań
Bardzo fajne i ciekawe spotkanie. Słowa uznania i podziękowania dla organiztorów.
Jako załącznik to wizualny obraz z tego wspaniałego wykładu i spotkania.

Bardzo przepraszam, że tak późno. Zadziałały siły wyższe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Ryszard Lachera - Poznań

Poszukuję: Skrzypczak, Szczechowiak, Porwich, Wilk, Bąk z okolic Dusznik, Wilczyny, Konina, Pniew, Łężeczki, Chrzypsko


Ostatnio edytowano 02 mar 2011, 07:54 przez larys50, łącznie edytowano 5 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2011, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
A ja tak oto zapamiętałem tę piękną niedzielę:


http://strzelno3.bloog.pl/id,328827639, ... index.html


Z góry zaznaczam, że bez pytania podebrałem dwa zdjęcia, na których jestem oraz dwa z wnętrza restauracji, gdyż Heliodor zajęty był konsumpcją i nie w głowie było mu utrwalanie wnętrza.

A zdjęcia te wykonał Ryszard Lachera - przepraszam Ryszardzie, ale były takie piękne, że...

Marian Przybylski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2011, 20:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Przepis

Obrazek

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2011, 21:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Słowianin napisał(a):
A zdjęcia te wykonał Ryszard Lachera - przepraszam Ryszardzie, ale były takie piękne, że...

Przepraszam Marianie, część zdjęć jest mojego autorstwa.

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2011, 07:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
Przepraszam Bogdanie, również i Twoje zdjęcia!!!

Ściągnąłem kilka zdjęć do albumu pamiątkowego i jedynie przez "niechlujność" popełniłem nadużycie. Jeszcze raz przepraszam. Poprawiłem na blogu.

Marian Przybylski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL