Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 11:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 ... 69  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 mar 2019, 13:42 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Henryku,
dziękuję za Twoją dwuletnią pracę nad indeksowaniem akt parafii Marii Magdaleny w Poznaniu. Dzięki Tobie odszukałam kolejne pokolenie w mojej rodzinie. Z niecierpliwością czekam na umieszczenie w Basi indeksów małżeństw i zgonów.
Serdecznie pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 14:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Haniu,
to nie były dwa lata, ale 10 miesięcy :-) Od dwóch lat indeksuję księgi kościelne.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 19:06 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Henryk Krzyżan napisał(a):
Haniu,
Od dwóch lat indeksuję księgi kościelne.

Ja bym prosił o wzięcie na tapetę Skórzewa :)

Bardzo potrzebuję na wczoraj info o rodzicach Simona Kasztelana (lat 27), który bierze ślub w Skórzewie w 1846r (wpis 1) z Barbarą Kusik. Bo jeśli jego ojcem jest Valentinus ślubujący w Skórzewie w 1817 roku (wpis 7) to jedna osoba by mi się bardzo ucieszyła. Poza tym mógłbym po tym 1817 roku poszukać jeszcze pozostałych ewentualnych potomków Valentinusa. A tak wszystko mi się blokuje o Skórzewo, które trafiło do AA :(

I teraz mam dylemat, czy udać się osobiście do AA w Poznaniu, ale jak czytam na stronach AA wizyta tam jest strasznie skomplikowaną procedurą, czy wysłać kwerendę itp.

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 19:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Slawo napisał(a):
Ja bym prosił o wzięcie na tapetę Skórzewa :)


A ja zachęcam do włączenia się w wysiłek indeksacji w Projekcie BaSIA - na pewno da się znaleźć coś interesującego.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 20:32 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2015, 12:45
Posty: 145
Slawo napisał(a):
Bardzo potrzebuję na wczoraj info o rodzicach Simona Kasztelana (lat 27), który bierze ślub w Skórzewie w 1846r (wpis 1) z Barbarą Kusik. Bo jeśli jego ojcem jest Valentinus ślubujący w Skórzewie w 1817 roku (wpis 7)


Witam,
chętnie pomogę w tej sprawie, ponieważ swego czasu zrobiłem zdjęcia części ksiąg metrykalnych ze Skórzewa dostępnych w Archiwum Państwowym. Wspomniany Szymon urodził się w 1818 r. a jego rodzicami byli Walenty i Agata Kasztelankowie. Mogę także wysłać zdjęcie na maila.

Pozdrawiam,
Łukasz.

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz Urbaniak.


Poszukuję informacji o ślubie Stanisława Urbaniaka i Heleny Szczepaniak (ok. 1812-1815 r.) oraz Stefana Samoląga i Jadwigi Rupa bądź Rupianki (ok. 1815-1819 r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 20:50 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Łukasz_85 napisał(a):
Mogę także wysłać zdjęcie na maila.
Pozdrawiam,
Łukasz.


Ojejku, to bosko!!!! To poproszę na: address(-małpa_)wp.pl
Tylko nie wiem jak się odwdzięczę?


Łukasz Bielecki napisał(a):
A ja zachęcam do włączenia się w wysiłek indeksacji w Projekcie BaSIA - na pewno da się znaleźć coś interesującego.

Włączam się i to już od 3 grudnia ... już ponad 5000 indeksów :) Parafia Białków.

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Ostatnio edytowano 25 mar 2019, 20:42 przez Slawo, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Slawo napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):
A ja zachęcam do włączenia się w wysiłek indeksacji w Projekcie BaSIA - na pewno da się znaleźć coś interesującego.

Włączam się i to już od 3 grudnia ... już ponad 5000 indeksów :) Parafia Białków.


Aaaaa, to bardzo się cieszę i dziękuję.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2019, 22:18 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Henryk Krzyżan napisał(a):
Sprawdziłem też swoich przodków z par. Marii Magdaleny z Poznaniu i również są wyszukiwani w par. Borek. Nr jednostki wpisałem poprawnie PM 229, więc nie wiem jak to się stało. W profilu jest zapis poprawny.
http://basia.famula.pl/profile/1342
Poza tym dodane są tylko chrzty, a zindeksowałem również małżeństwa i zgony.

Przepraszam, mój błąd. Poprawiłem lokalizację, umieściłem w bazie również małżeństwa i zgony. Serdecznie dziękuję za indeksy!

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2019, 23:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
skała napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Sprawdziłem też swoich przodków z par. Marii Magdaleny z Poznaniu i również są wyszukiwani w par. Borek. Nr jednostki wpisałem poprawnie PM 229, więc nie wiem jak to się stało. W profilu jest zapis poprawny.
http://basia.famula.pl/profile/1342
Poza tym dodane są tylko chrzty, a zindeksowałem również małżeństwa i zgony.

Przepraszam, mój błąd. Poprawiłem lokalizację, umieściłem w bazie również małżeństwa i zgony. Serdecznie dziękuję za indeksy!

Pozdrawiam
Piotr


Szkoda, że nie zaznaczyłeś w bazie jaka to parafia, bo chciałbym zindeksować również pozostałych 6 poznańskich parafii i nie będzie wiadomo, o którą chodzi.
Przy poznańskich USC jest to wpisywane.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 08:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Henryk Krzyżan napisał(a):
Szkoda, że nie zaznaczyłeś w bazie jaka to parafia, bo chciałbym zindeksować również pozostałych 6 poznańskich parafii i nie będzie wiadomo, o którą chodzi.
Przy poznańskich USC jest to wpisywane.


Ten problem nie pojawił się teraz, to by trzeba całościowo poprawić/zmodyfikować - do tej pory głównie ujawniał się przy parafiach gnieźnieńskich, już od dawna zindeksowanych. W wynikach wyszukiwania nie ma tam informacji, z której z kilku gnieźnieńskich parafii jest dany zapis, ale tam można przynajmniej przejść do skanu i SzwA wtedy podaje, więc nie było to tak dotkliwe. Ponieważ indeksy Henryka nie linkują do skanów, więc może byłby to dobry moment, żeby uwzględnić w prezentacji wyników sytuację przy której jest więcej kościołów w jednej miejscowości.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 09:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej o tym, że tak to się zapisuje, bo wpisywał bym parafię w komentarzu.
Przy siedmiu poznańskich parafiach trudno byłoby szukającemu odnaleźć właściwą. Jest co prawda nr PM, ale nie każdy wie jak to odnaleźć na stronie AAP.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 11:12 
Offline

Dołączył(a): 12 mar 2019, 13:55
Posty: 6
Witam. Mam prośbę jak w Basi odszukać parafię św.Marii Magdaleny.Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 11:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Trzeba wpisać Poznań. Wszystkie akty do roku 1830 są z MM, a z boku jest informacja, że są to księgi AAP.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 16:16 
Offline

Dołączył(a): 12 mar 2019, 13:55
Posty: 6
Witam.Robiłam i nic.irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 16:19 
Offline

Dołączył(a): 12 mar 2019, 13:55
Posty: 6
OK.Już działa.pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 17:33 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 853
Lokalizacja: Gniezno
Henryk Krzyżan napisał(a):
Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej o tym, że tak to się zapisuje, bo wpisywał bym parafię w komentarzu.
Przy siedmiu poznańskich parafiach trudno byłoby szukającemu odnaleźć właściwą. Jest co prawda nr PM, ale nie każdy wie jak to odnaleźć na stronie AAP.

Mi w wyszukiwaniu pokazuje, że to Maria Magdalena :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 17:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
mikolaaj18 napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej o tym, że tak to się zapisuje, bo wpisywał bym parafię w komentarzu.
Przy siedmiu poznańskich parafiach trudno byłoby szukającemu odnaleźć właściwą. Jest co prawda nr PM, ale nie każdy wie jak to odnaleźć na stronie AAP.

Mi w wyszukiwaniu pokazuje, że to Maria Magdalena :)


Super, Piotr musiał to zmienić, bo rano jeszcze nie było tej informacji :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 17:41 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
mikolaaj18 napisał(a):
Mi w wyszukiwaniu pokazuje, że to Maria Magdalena :)

Poprawiłem :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 18:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
skała napisał(a):
mikolaaj18 napisał(a):
Mi w wyszukiwaniu pokazuje, że to Maria Magdalena :)

Poprawiłem :)


A dałoby się to załatwić systemowo, bo w wypadku Gniezna nadal jest tak jak było, czyli na poziomie BASI nie dostajemy informacji z której parafii jest wynik.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 19:17 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Serdecznie dziękuję Henrykowi za zindeksowanie MM i Piotrowi za dodanie tych indeksów :)

Nie pozostaje nic innego, jak tylko szukać :lol:

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2019, 17:24 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2013, 12:36
Posty: 111
Podczas próby dodawania znalezionego wpisu do schowka, okno z potwierdzeniem dodania do schowka pojawia się pod mapą, przez co nie można kliknąć przycisku "TAK"

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Tomasz Śledź


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2019, 12:55 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Tomasz Śledź napisał(a):
Podczas próby dodawania znalezionego wpisu do schowka, okno z potwierdzeniem dodania do schowka pojawia się pod mapą, przez co nie można kliknąć przycisku "TAK"

Obrazek

Dzięki za informację - dołączę poprawkę w następnej aktualizacji.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 13:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Może mi ktoś wytłumaczyć, jakim cudem zniknął z Basi chrzest mojego przodka Marcina Głuchego (Głuchy) z par. Wilczyna rok 1783?
Po dodaniu indeksów sprawdzałem i był ten akt.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 13:21 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam,
Może mi ktoś wytłumaczyć, jakim cudem zniknął z Basi chrzest mojego przodka Marcina Głuchego (Głuchy) z par. Wilczyna rok 1783?
Po dodaniu indeksów sprawdzałem i był ten akt.

O tego chodzi?
http://www.basia.famula.pl/record/QUFQX ... Y4X2thdF9h

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 15:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Faktycznie to on, wielkie dzięki :-)
Napisał do mnie inny potomek Marcina z pytaniem, dlaczego nie ma jego aktu urodzenia. Zasugerowałem się nazwiskiem i nie sprawdziłem Głuszaków.
Trochę żałuję, że nie wpisałem Głuszak alias Głuchy, bo wyszukiwało by bez problemu.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 16:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Trudno wymagać od indeksującego, aby "przez Ducha Świętego" (jak mawiała moja babcia) wiedział, na jakie brzmienie nazwisko zmieni się w przyszłości :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 17:12 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Łukasz Bielecki napisał(a):
Trudno wymagać od indeksującego, aby "przez Ducha Świętego" (jak mawiała moja babcia) wiedział, na jakie brzmienie nazwisko zmieni się w przyszłości :)

Chyba, że ksiądz zapisze nazwisko ojca Rusek zamiast Rosiak albo w kolejnych chrztach tej samej matce Apolonii zapisze nazwiska Sęk, Czubak, Nowacka, Rożniewska i Łowich (chyba rekord pomyłek). Albo stosuje zapis nazwiska Piniek zamiast Pieniek.
Myślę, że szukający w BASI są na tyle inteligentni, że jak zobaczą kilka razy Piniek vel Pieniek lub Rossa vel Rosa - to bedą szukać i po jednej pisowni nazwiska i po drugiej :D
Bo ja dzisiaj, żeby znaleźć dwa akty urodzenia dzieci Rosiaka Jakoba, musiałem szukać ich po imieniu w danym roku, żeby się dowiedzieć, że raz ojcem był jednak Rusek a drugi raz ... pomylił się indeksator i zaindeksował ojca nazwiskiem Walaszek zamiast Rosiak (Walaszek był drugim stawającym).

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 17:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Slawo napisał(a):
Chyba, że ksiądz zapisze nazwisko ojca Rusek zamiast Rosiak albo w kolejnych chrztach tej samej matce Apolonii zapisze nazwiska Sęk, Czubak, Nowacka, Rożniewska i Łowich (chyba rekord pomyłek). Albo stosuje zapis nazwiska Piniek zamiast Pieniek.Myślę, że szukający w BASI są na tyle inteligentni, że jak zobaczą kilka razy Piniek vel Pieniek lub Rossa vel Rosa - to bedą szukać i po jednej pisowni nazwiska i po drugiej :.

Mysle ze Twoja uwaga jest niegrzeczna.
Indeksujacy zapisuje tak jak tam jest. Ja sie raz glowilem. Sw Maria Magdalena ma urodziny Dobrzynskich. A gdzie slub? Poszedlem do PP i jest znalazlem po szukaniu pani mlodej. Zapisany jako Dobrzycki. Wrocilem do Basi i jest jako Dobrzycki. PP ma wyszukiwarke rozszerzona o nazwiska podobnie brzmiace. Basia takiego mechanizmu nie ma.
A ktos kto indeksuje musi zapisywac tak jak jest w aktach. Dobrzynski to ktos inny niz Dupczynski czy Dobinski. A indeksujacy nie musi sie domyslac czy pozniej to sa ci sami czy rozne rodziny. To nasza praca.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 17:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Ktoś, kto by nie ogarnął, że Rossa może być zapisywane też Rosa, musiałby być genealogiem o bardzo małym doświadczeniu, na szczęście doświadczenie przybywa szybko, i zapewne za niedługo by już zajarzył.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 19:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Trudno wymagać od indeksującego, aby "przez Ducha Świętego" (jak mawiała moja babcia) wiedział, na jakie brzmienie nazwisko zmieni się w przyszłości :)


Ale ja to powinienem wiedzieć, bo sam to indeksowałem. Ta rodzina od początku nosiła nazwisko Głuchy, ale ksiądz to odmieniał : jeśli Głuchy, to rodzina Głuszaków, a panna Głuszanka, kawaler Głuszak. Gdyby było to nazwisko Kruchy, to pewnie by było Kruszak, Kruszanka...

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Ostatnio edytowano 11 kwi 2019, 19:28 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 19:25 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 981
Wszystkim niezadowolonym z indeksowania odpowiem jako osoba , która nie może się zabrać za indeksowanie z powodu lenistwa . Znam dość dobrze rosyjski i niemiecki i mógłbym , ale zawsze jest coś ważniejszego. Kochani niezadowoleni , poindeksujcie chociaż trochę. Są jeszcze do zindeksowania akty z dawniejszych lat po polsku, gdzie nieznajomość języków nie przeszkadza.
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 19:31 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Mysle ze Twoja uwaga jest niegrzeczna.
Indeksujacy zapisuje tak jak tam jest.

Wiem, że indeksować powinien tak jak jest w akcie i często nawet tego co jest zapisane nie idzie rozszyfrować (przecież sam indeksuję i wiem jak to jest), ale akurat to co napisałem wyżej było ewidentną pomyłką indeksującego - w akcie pierwszym co się stawił był Rosiak a w indeksie w BASI ojcem zapisany jest kolejny ze stawających a nie ojciec. I nawet domyślam się jak to mogło się stać, po prostu indeksator rzucił okiem na górę i pierwszego jakiego zobaczył przypisał do ojca a nieco wyżej był ten prawdziwy ojciec (sam ze dwa razy tak miałem, ale się zorientowałem, że to nie ojciec, bo jest jeszcze wcześniej ktoś w treści).

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
Rutyna prowadzi do błędów. Czasem dziecko zgłasza akuszerka i zdarzalo się, że była indeksowana jako ojciec. A jeśli nie było to dziecko panieńskie, to ojciec wymieniony jest z imienia i nazwiska później w akcie, razem z matką.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Slawo napisał(a):
Wiem, że indeksować powinien tak jak jest w akcie i często nawet tego co jest zapisane nie idzie rozszyfrować (przecież sam indeksuję i wiem jak to jest), ale akurat to co napisałem wyżej było ewidentną pomyłką indeksującego - w akcie pierwszym co się stawił był Rosiak a w indeksie w BASI ojcem zapisany jest kolejny ze stawających a nie ojciec. I nawet domyślam się jak to mogło się stać, po prostu indeksator rzucił okiem na górę i pierwszego jakiego zobaczył przypisał do ojca a nieco wyżej był ten prawdziwy ojciec (sam ze dwa razy tak miałem, ale się zorientowałem, że to nie ojciec, bo jest jeszcze wcześniej ktoś w treści).


To mozna wszedzie zrobic uwagi i tam napisac poprawne nazwisko.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2019, 04:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Slawo napisał(a):
Chyba, że ksiądz zapisze nazwisko ojca Rusek zamiast Rosiak albo w kolejnych chrztach tej samej matce Apolonii zapisze nazwiska Sęk, Czubak, Nowacka, Rożniewska i Łowich (chyba rekord pomyłek). Albo stosuje zapis nazwiska Piniek zamiast Pieniek.


Zdarzają się też sytuacje, gdy ksiądz "pomaga" genealogom, wpisując formę "Iksiński alias Ygrekowski".

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2019, 02:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
KaDet napisał(a):
Zdarzają się też sytuacje, gdy ksiądz "pomaga" genealogom, wpisując formę "Iksiński alias Ygrekowski".

Powody tego były rożne.
Bywało tak, że dana osoba znana i wołana była raz z nazwiska ojca, a raz z nazwiska matki. Najczęściej dlatego, że urodzona była jako dziecko nieślubne/przedślubne, a później uznana przez męża matki (na ogół właściwego ojca).

Ale zdarzało się też, że ktoś znany pod danym nazwiskiem, zaczynał używać alternatywnie nowego nazwiska od nowej, świeżo nabytej wsi. Początkowo podawał oba, później rodzina używała już nazwiska nowego, od nowej siedziby rodowej. Zdarzało się to na ogół w rodzinach bardzo rozrodzonych.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2019, 06:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Być może o tym wspominałem: po kądzieli pochodzę z bardzo licznej rodziny, w której imiona często się powtarzały. Opowiadano mi taka anegdotę: gdy proboszcz wyznaczał z ambony 'zadania' dla poszczególnych parafian na procesję czy inną uroczystość by odróżnić poszczególnych Janów 'Kowalskich' dodawał panieńskie nazwiska ich żon. Np. 'Jan Kowalski z domu Larski', 'Jan Kowalski z domu Nowak' :) . W księgach dodawano do ich nazwisk numery Jan Kowalski II, Jan Kowalski III itp. Numeracja jest dość częstym sposobem odróżnienia od siebie zarówno osób mających to samo imię i nazwisko jak też różnych pokoleń

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2019, 11:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witaj Piotrze,
Przesłałem dziś na Twój adres zindeksowane księgi par. Otorowo.
Urodzenia z lat 1736-1817 i 1829-1846
Małżeństwa i zgony z Lat 1743-1817 i 1829-1846.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2019, 11:31 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Mała prośba do indeksujących
- jak w aktach są pieczątki z informacją o zawarciu związku małżeńskiego (lub jakiekolwiek dopiski na marginesach z NAZWISKAMI), to napiszcie w komentarzu też o tym ślubie z kim był a tego małżonka z pieczątki (czy z tekstu na marginesie) dopiszcie jako INNE OSOBY w ASIA - będzie wtedy taka osoba też wyszukiwana w BASI, bo jak w jego akcie urodzenia nie ma identycznej pieczątki o ślubie (czy dopisku o związku), to ktoś szukając po jego nazwisku o ślubie się nie dowie.

Piszę to, bo zauważyłem wczoraj, że w akcie mnie interesującym były dwie pieczątki a w indeksie było tylko w komentarzu o zgonie a nic o ślubie. Poza tym teraz indeksuję akt urodzenia, który na marginesie po rosyjsku ma dopisany związek małżeński, i jak w INNE OSOBY nie wpiszę nazwiska tej przyszłej żony, to BASIA nie znajdzie informacji o ślubie tych ludzi zapisanym na marginesie jak ktoś będzie szukał po nazwisku żony.

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2019, 14:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Ja takie dodatkowe informacje wpisuję w komentarzach.
A również zauważyłem, że wielu nie wpisuje, indeksuje takich informacji.


Pozdrawiam

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2019, 15:43 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
krambud napisał(a):
Ja takie dodatkowe informacje wpisuję w komentarzach.
A również zauważyłem, że wielu nie wpisuje, indeksuje takich informacji.


Niech mnie ktoś poprawi - Basia nie przeszukuje pola z komentarzami i informacja tam zawarta nie będzie widoczna w wynikach wyszukiwania? Może więc to co proponuje Slawo ma sens?

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2019, 15:50 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Zgadza się, wszelkie nazwiska proszę wprowadzać w przeznaczone do tego pola. Komentarz nie jest przeszukiwany.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2019, 15:54 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
skała napisał(a):
Zgadza się, wszelkie nazwiska proszę wprowadzać w przeznaczone do tego pola. Komentarz nie jest przeszukiwany.


No cóż, poprawiając więc błędy w moich indeksach zwrócę na to uwagę i dodatkowo nazwiska z komentarzy (bo tam je dotychczas umieszczałem) wpiszę we właściwe miejsce.

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2019, 13:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Nadal znajdują się osoby, które indeksują dla ilości. Przy indeksowaniu spisów alfabetycznych.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2019, 07:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Nadal znajdują się osoby, które indeksują dla ilości. Przy indeksowaniu spisów alfabetycznych.


Rafał, każdy orze jak może :wink:

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2019, 21:25 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
BaSIA dorobiła się wersji szyfrowanej pod adresem https://basia.famula.pl
Na razie wersja szyfrowana i nieszyfrowana działają wspólnie, ale po dostosowaniu programu ASIA cały ruch pójdzie przez https.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2019, 08:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Ten małżonek jest wart poprawienia wg danych z aktu zgonu.

Obrazek

Akt zgonu

https://szukajwarchiwach.pl/53/1987/0/4 ... -f0j14RTSw

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2019, 11:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 maja 2016, 13:51
Posty: 166
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam,
ponieważ powyższy post dotyczy tej samej osoby indeksującej, pozwoliłam przyłączyć się do prośby o poprawienie indeksów z Ostrowa Wlkp. - rok 1820 część aktów chrztów oznaczone są w BASI jako śluby, brakuje imienia ochrzczonego dziecka.
Przykład poniżej
https://szukajwarchiwach.pl/53/3434/0/6 ... /#tabSkany

_________________
Pozdrawiam
Ania

Poszukuję aktu chrztu Wojciecha Marszyńskiego ur. ok. 1722 r. leśniczego z Gliśnicy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2019, 04:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Będzie problem z poprawieniem. Chyba. Bo indeksujący od ponad pół roku nic nie zindeksował.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2019, 08:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Wydaje mi się, że w takim przypadku, jeśli jest taka możliwość, powinna zostać stworzona opcja "zgłoś indeks / całą jednostkę do poprawki". Mogłoby to wyglądać mniej więcej tak, że w formularzu zgłoszenia należałoby podać przyczynę konieczności poprawki, a następnie byłoby to kierowane do autora danego indeksu. W przypadku braku odpowiedzi z jego strony, prośba o korektę mogłaby zostać wysłana do innych osób, które aktywnie indeksują. Jeśli zaś istniałby problem, jak to "rozliczyć", to można byłoby zastosować rozwiązanie z PoznanProject, gdzie po prostu korygowane indeksy nie liczą się do całości wyniku, a po wyświetleniu indeksu wyświetlałaby się informacja o autorze korekty ("autokorekta" lub imię i nazwisko korygującego).

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 ... 69  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL