Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 12:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 69  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 maja 2020, 04:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Ja również czynię podobnie i zawsze wpisuje alternatywne formy w przeszukiwanych polach - czy to imię czy zmianę nazwiska. Zdarza mi się, że w akcie trafiam przeinaczone nazwisko osoby z mojego drzewa. Wówczas również podaję formę alternatywną, np. Goboski vel Giboski a w komentarzu wpisuję dne dokumentu, który to uzasadnia,.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2020, 15:15 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Jitter napisał(a):
Przy okazji mam pytanie do doświadczonych indeksujących - czy w trakcie indeksacji akt USC korygujecie Państwo dane pierwotnie zapisanego aktu, gdy na marginesie napotkacie dopisek o urzędowym zarządzeniu w tej sprawie, np. zmiana zapisu nazwiska, korekta wieku, etc.?

Ja wyznaję od jakiegoś czasu zasadę, że "od nadmiaru danych głowa nie boli", czyli im więcej możliwych wersji nazwiska (zapisywanych w aktach dla danej osoby oczywiście) zapiszemy (i danych z marginesów) tym lepiej. Przecież my nie robimy indeksacji dla jakichś instytucji, tylko dla siebie. A, że BASIA czasami nie wyszukuje wszystkiego (pisaliśmy wcześniej o tym, o problemie z imionami), to trzeba jej pomagać :)
W rosyjskim jest taki problem, że pisarze nie mogąc zapisywać polskich ogonków ą, ę pisali np. Grenda zamiast Gręda, czy Ziemba zamiast Zięba itp. - a jak w nawiasach pisali polskie wersje, to byli tacy - co tego samego ojca potrafili zapisać raz Zięba a raz Ziemba. Znałem dwóch Ś.p. braci co jeden nazywał się Zięba a drugi Ziemba! Dopiero niedawno, po napisach na nagrobkach, się o tym dowiedziałem ...

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 maja 2020, 18:21 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2012, 08:30
Posty: 128
Lokalizacja: Konin
Ja jak robiłem parafię Gosławice 1906r to zapisywałem te informacje co były na marginesie o zgonach czy ślubach. Mnie to nic nie kosztowało by dopisać tak krótkie info. Jak dobrze pamiętam to mi to zajęło wszystko by spisać około 3h...

Pozdrawiam Adrian.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2020, 15:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2009, 22:40
Posty: 249
Dzień dobry,
zindeksowałam dosyć dużą jednostkę, którą pobrałam dawno temu i chciałam ją dzisiaj wysłać.
Pojawiła mi się informacja, że mam zaktualizować BASIA.
Czy mam wysłać bez aktualizacji, czy też zaktualizować?
Pozdrawiam
Genowefa

_________________
Gdzie urodził się Walenty Schulz (ok 1769), który poślubił Katarzynę Jender / Jąder (?), ich syn to Michał Schulz (1811) (Potockie Olendry k. Opalenicy)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2020, 17:37 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2020, 11:16
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Mam takie pytanie do indeksujących znacznie dłużej:

Czy spotkaliście się z przypadkiem, by w księdze chrztów, pod jedną pozycją/jednym numerem, zostało wymienionych kilka imion, ale pisanych po przecinku? Czy takie coś traktować jako chrzest kilku osób? Dodam, że data urodzenia jest również wpisana ta sama dla wszystkich. Jakby urodziły się sześcioraczki...

_________________
Poszukiwani potomkowie:
- Franciszki Cielaszyk, Pelagii Taberskiej oraz Jana Gruszczyńskich od Michaliny Dobrogojskiej;
- Dobrogojskich, którzy zrobili test autosomalny DNA
-----------------------------------------------
Pozdrawiam,
Marek D.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2020, 17:47 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Masz zdjęcie?

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2020, 17:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Jeśli to tabela, to powinna być zaznaczona ilość dzieci. Jeśli to akt opisowy, to można się zorientować po ilości par chrzestnych. Każde dziecko z wieloraczków miało swoją parę chrzestnych, a nawet jeśli jakaś osoba była chrzestnym kilku dzieci, to nazwisko było wpisane wielokrotnie.
Jeśli dziecko miało kilka imion, to często wpisywano między nimi et, ale bywały też przecinki.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2020, 18:13 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2020, 11:16
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
@ Bartek - tak, proszę zdjęcie (poz. 23): https://szukajwarchiwach.pl/53/3476/0/6 ... 4vKfa38kYw
@ Henryk Krzyżan - jest to tabela, wygląda na liczbę dzieci 1 i tak samo jedna para chrzestnych.
W tym wypadku o tyle mnie zdziwiło, że w całej księdze, jak występują osoby kilku imion, zapisywane były jednym ciągiem a tutaj jest zapis z przecinkami.

Wiecie, debiut w indeksacji i stąd wolę zapytać ;)

_________________
Poszukiwani potomkowie:
- Franciszki Cielaszyk, Pelagii Taberskiej oraz Jana Gruszczyńskich od Michaliny Dobrogojskiej;
- Dobrogojskich, którzy zrobili test autosomalny DNA
-----------------------------------------------
Pozdrawiam,
Marek D.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2020, 18:32 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Przecinkami się nie przejmuj. Dawniej pełniły rolę różną, ale głównie intonacyjną. Jako ciekawostkę podam, że do XVIII wieku oszczędzano na przecinkach i nawet imiona rodzeństwa wyliczano jednym ciągiem (np. Thomas Andreas Joannes fratres).

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2020, 21:10 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2020, 11:16
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Rozumiem. :)
Dziękuję Panowie: Bartek i Henryk za pomoc :)

_________________
Poszukiwani potomkowie:
- Franciszki Cielaszyk, Pelagii Taberskiej oraz Jana Gruszczyńskich od Michaliny Dobrogojskiej;
- Dobrogojskich, którzy zrobili test autosomalny DNA
-----------------------------------------------
Pozdrawiam,
Marek D.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2020, 08:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
W tabelach zazwyczaj każde dziecko było zapisywane w osobnej rubryce. Zbitki były w aktach opisowych.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2020, 23:15 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
gensi61 napisał(a):
Dzień dobry,
zindeksowałam dosyć dużą jednostkę, którą pobrałam dawno temu i chciałam ją dzisiaj wysłać.
Pojawiła mi się informacja, że mam zaktualizować BASIA.
Czy mam wysłać bez aktualizacji, czy też zaktualizować?

Jeśli program na to pozwoli, można (a nawet bezpieczniej) eksportować bez aktualizacji. Ostatnia aktualizacja dotyczyła przede wszystkim dodanie nowej wersji szukajwarchiwach.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2020, 23:37 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Przed chwilą przekroczyliśmy barierę 5 mln zindeksowanych wpisów!

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom projektu, jest nas już 321 osób. Każdy indeksuje wg. własnych możliwości i we własnym tempie, ale mamy aż 87 osób z wynikiem ponad 10 tys. wpisów, w tym 12 osób z wynikiem ponad 100 tys. i 5 najwytrwalszych osób, które przekroczyły 200 tys. wpisów!!! Pełna lista osób indeksujących dla Projektu BaSIA akta metrykalne (choć nie tylko, bo zdarzają się też innego rodzaju dokumenty) znajduje się pod adresem http://www.basia.famula.pl/zawartosc

W imieniu całej społeczności genealogów chciałbym Wam serdecznie pogratulować.

Z wyrazami uznania
Piotr Skałecki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2020, 07:33 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2020, 12:41
Posty: 80
Lokalizacja: Poznań
skała napisał(a):
Przed chwilą przekroczyliśmy barierę 5 mln zindeksowanych wpisów!

Gratulacje i podziękowania :D
Przy okazji sam dołączyłem do indeksujących, pojawiły się moje pierwsze wpisy (par. Kiekrz 53/3339/5.1/101). Jeśli są jakieś uwagi, coś mogę poprawić w przyszłości to proszę na PW.

_________________
Paweł B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2020, 09:06 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2020, 11:16
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Również gratuluję.
Tak samo jak pebro, także dołączyłem do grona indeksujących i cieszę się, że w ten sposób mam wpływ na zwiększenie liczby wpisów. :)

_________________
Poszukiwani potomkowie:
- Franciszki Cielaszyk, Pelagii Taberskiej oraz Jana Gruszczyńskich od Michaliny Dobrogojskiej;
- Dobrogojskich, którzy zrobili test autosomalny DNA
-----------------------------------------------
Pozdrawiam,
Marek D.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2020, 11:31 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Mój wynik od 3 grudnia 2018 - 21111 indeksów, średnio 1242/miesiąc, 52 miejsce obecnie i to nie koniec ...
Od jakichś 3 miesięcy zasypało mnie parafiami, w których są moi krewni i jakbym chciał to wszystko zindeksować ... chyba zabraknie życia ...

Moim celem indeksacji od początku nie było tylko poszukiwanie swoich przodków czy krewnych,
ale danie szansy odnalezienia tych samych przodków przez moich krewnych ŻYJĄCYCH obecnie! I to się sprawdziło mi z nawiązką.
Pomocne okazało się w tym GENI, które zawsze będę polecał! I odradzał myheritage z zakluczonymi drzewami ...
Przyjemnie jest kogoś pytającego mnie na GENI, gdzie znalazłem takich czy innych przodków a on/ona na innej stronie nie znalazł wszystkich - odesłać do BASI i swoich indeksów!

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2020, 13:51 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2015, 12:45
Posty: 145
Gdyby przyjąć, że w jednym wpisie są wymienione średnio 4 osoby, to wychodzi na to, że przywróciliśmy pamięć o około 20 mln osób żyjących dawniej! Teraz wystarczy tylko sobie wyobrazić, ilu potomków tych osób żyje dziś na świecie...

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz Urbaniak.


Poszukuję informacji o ślubie Stanisława Urbaniaka i Heleny Szczepaniak (ok. 1812-1815 r.) oraz Stefana Samoląga i Jadwigi Rupa bądź Rupianki (ok. 1815-1819 r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2020, 14:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Łukasz_85 napisał(a):
Gdyby przyjąć, że w jednym wpisie są wymienione średnio 4 osoby, to wychodzi na to, że przywróciliśmy pamięć o około 20 mln osób żyjących dawniej! Teraz wystarczy tylko sobie wyobrazić, ilu potomków tych osób żyje dziś na świecie...


Trzeba przyjąć poprawkę na to, że te same osoby występują wielokrotnie w różnych aktach. Rodzice mieli po kilkoro dzieci, świadkowie i chrzestni też się powtarzają, ta sama osoba się urodziła, brała ślub, często dwa, trzy i zmarła.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2020, 17:17 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Henryk Krzyżan napisał(a):
Trzeba przyjąć poprawkę na to, że te same osoby występują wielokrotnie w różnych aktach. Rodzice mieli po kilkoro dzieci, świadkowie i chrzestni też się powtarzają, ta sama osoba się urodziła, brała ślub, często dwa, trzy i zmarła.

Teoretycznie tylko w indeksie z aktem urodzenia mamy ... JEDNĄ nową osobę :D
Wszystkie inne już są powielane i znane od dawna.

A praktycznie? Sporo osób pojawia się tylko dlatego, że zapisano ich w innych aktach poza aktem urodzenia (niektóre dzieci w ogóle nie miały aktu urodzenia).
Indeksowałem niedawno akt chrztu, nawet miałem tu dać do tematu "ciekawe zapisy w aktach".
Okazało się, że z powodu spalenia się akt w parafii Janiszew panna młoda nie mogła wziąć ślubu. No to ksiądz zapisał jej nowy akt chrztu w parafii Dobrów (gdzie w tym samym roku wzięła ślub), na podstawie zeznań dwóch świadków.
Odpaliłem BASIĘ i skan aktu chrztu panny był - czyli duplikaty spełniły swoje zadanie!

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2020, 18:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Nie liczę, mam tylko taką małą satysfakcję że po każdym wpisie Osoba lub Osoby wracają do nas....i jeżeli komukolwiek to się przydaje - wiem, że nie zmarnowałem czasu

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2020, 16:10 
Offline

Dołączył(a): 10 maja 2014, 11:02
Posty: 78
Przeszukując BASIĘ po najnowszej aktualizacji indeksów, bez względu na wpisywane nazwisko, pojawia się u mnie komunikat "brak wyników wyszukiwania dla zapytania". Nie wiem, czy to jakiś błąd strony, czy wynika to z jakichś problemów z moiim komputerem. Ktoś mógłby pomóc?

_________________
Pozdrawiam
Anna


Poszukuję nazwisk : Baran, Bartczak, Marczak (okolice Kalisza).

Poszukuję także wszelkich informacji nt. Leona Marciniaka ur. w 1906 r. w Goszczanowie, zm. 24.12.1948 r. we wsi Stobno.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 maja 2020, 21:02 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Nazwisko podaje Pani w wyszukiwaniu prostym (jedno pole tekstowe i przycisk "Szukaj" na szarym pasku), czy rozszerzonym?

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2020, 11:35 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
W czwartek wczesnym popołudniem miałem tak samo. Ale przeszło.
Pozdrawiam, Wojciech.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2020, 12:16 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2020, 11:16
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
A ja tak technicznie - zauważyłem dodane przed tygodniem wpisy z USC Dolsk nie łączą się z SzWA. Po kliknięciu w odsyłacz otwiera się strona portalu, jednakże brak skanów i jakieś kody błędu pojawiają się.
https://szukajwarchiwach.pl/53/1849/0/4 ... /undefined
https://szukajwarchiwach.pl/53/1849/0/3 ... /undefined

Dodam tylko, że te same materiały są dostępne w nowej wersji (".gov.pl"). Podejrzewam, że ustawiony jest odsyłacz do starej wersji :)

_________________
Poszukiwani potomkowie:
- Franciszki Cielaszyk, Pelagii Taberskiej oraz Jana Gruszczyńskich od Michaliny Dobrogojskiej;
- Dobrogojskich, którzy zrobili test autosomalny DNA
-----------------------------------------------
Pozdrawiam,
Marek D.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2020, 17:01 
Offline

Dołączył(a): 10 maja 2014, 11:02
Posty: 78
Dodawałam w rozszerzonym. Robiłam tak zawsze i działało. To był pierwszy raz, kiedy nic nie wyszukiwało.

Edit: Wszystko wróciło do normy. Widocznie to była chwilowa usterka strony. Przepraszam za kłopot. :)

_________________
Pozdrawiam
Anna


Poszukuję nazwisk : Baran, Bartczak, Marczak (okolice Kalisza).

Poszukuję także wszelkich informacji nt. Leona Marciniaka ur. w 1906 r. w Goszczanowie, zm. 24.12.1948 r. we wsi Stobno.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 08:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2009, 22:40
Posty: 249
Witam,
ASIA u mnie praktycznie przestała działać, tak to właściwie można nazwać.
Nie mogę pobrać jednostek z Rostarzewa ( stara wersja ) ani jednostki z Bukowca (nowa wersja )
Próbowałam pobrać jednostkę przed aktualizacją i po pobraniu aktualizacji.
Funkcja POBIERZ nie podświetla się i właściwie nie reaguje na klikanie.
Co należy zrobić żeby to zadziałało?
Pozdrawiam
Genowefa

_________________
Gdzie urodził się Walenty Schulz (ok 1769), który poślubił Katarzynę Jender / Jąder (?), ich syn to Michał Schulz (1811) (Potockie Olendry k. Opalenicy)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 14:37 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Przycisk podświetli się po wybraniu jednostki z listy.
Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: BaSIA-nowosci
PostNapisane: 30 maja 2020, 16:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2012, 18:53
Posty: 90
Lokalizacja: Międzyrzecz
ostatnio pojawiło się sporo nowości z miejscowości Duszniki w Bazie BaSIA . Bardzo się ucieszyłam ale moge tylko odczytać np Duszniki (USC) - akt zgonu, rok 1911, Księga zgonów [Rejestr poboczny zgonów]
1850/4/117, skan 18

Tadeusz Kufel (5 lat) , rodzice: Walenty Kufel , Józefa Piątek
,

https://szukajwarchiwach.pl/53/1850/0/4 ... /undefined

indeksuje pan Łukasz Urbaniak.

może mi ktoś podpowie jak skontaktować się z indeksującym albo gdzie zgłosić sprawę ?

pozdrawiam serdecznie
Marlena Stopka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2020, 17:22 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
marlena1206 napisał(a):
https://szukajwarchiwach.pl/53/1850/0/4/117/str/1/2/15/undefined

Tu indeksujący nic nie pomoże, pomóc może tylko admin BASI.
Od kwietnia pojawiły się skany dostępne tylko na nowym SZwA, niestety admin BASI do dzisiaj nie zmienił linków w BASI na prowadzące do nowego SzWA (w temacie BASI też o tym jest mowa).
Zostaje tylko szukanie skanów "na piechotę".
Z linku widzimy, że skan dotyczy zespołu nr 1850, jednostki 117 i na końcu linku jest numer skanu (#select=numer skanu).
W Twoim linku obcięło i zastąpione jest słowem undefined. W BASI są w wynikach wyszukiwania numery skanów.
Tu znajdź zespół i rok a potem numer skanu: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/

Link do jednostki nr 117 w USC Duszniki: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... ka/2382193

Twój indeks ma numer skanu 18 (1850/4/117, skan 18) - link: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... c33369571b

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2020, 17:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2012, 18:53
Posty: 90
Lokalizacja: Międzyrzecz
a czyli temat znany :) ok, bardzo dziękuję. Oczywiście jestem w stanie pieszo odszukać ale wcześniej podawano na tacy więc wyszło tu moje wygodnictwo. Jeszcze raz bardzo dziekuję za szybka odpowiedź .
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2020, 23:34 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Linki do nowego szukajwarchiwach już działają, docelowo pewnie wszystkie będę na niego kierować. Minus taki, że na razie linki kierują tylko na konkretną księgę, a nie bezpośrednio do skanu. Jeśli uda się to zmienić, to poprawię.
Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2020, 10:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Piotrze,
wysłałem dziś na Twój adres indeksy parafii Września i liczę na w miarę szybkie dodanie do bazy :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2020, 15:31 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 391
Lokalizacja: Toruń
Henryk Krzyżan napisał(a):
Piotrze,
wysłałem dziś na Twój adres indeksy parafii Września i liczę na w miarę szybkie dodanie do bazy :-)


Brawo Henryku,
gratuluję, bardzo się cieszę i czekam z niecierpliwością na dodanie indeksu do bazy.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2020, 19:04 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Kolejny raz dziękuję Ci Henryku za Twoją pracę.
Przyłączam się do prośby o zamieszczenie indeksów w Basi.
Pozdrawiam serdecznie
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2020, 16:54 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2015, 12:45
Posty: 145
Witam,
właśnie indeksuję USC Duszniki i natrafiłem na imię Krzyżan. W innym wątku na forum przeczytałem, że jest to staropolskie imię i że można je utożsamiać z Chryzostomem (co ciekawe, imię w omawianym przypadku pojawia się w 1926 r.,powyżej ołówkiem jest zapisane Chryzostom-zapewne dopisek jest z późniejszego okresu). Pytanie tylko, czy wyszukiwarka w Basi traktuje te imiona na równi, jak np. Wawrzyniec i Laurentius/Lorenz? A może wpisać obydwie wersje?

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz Urbaniak.


Poszukuję informacji o ślubie Stanisława Urbaniaka i Heleny Szczepaniak (ok. 1812-1815 r.) oraz Stefana Samoląga i Jadwigi Rupa bądź Rupianki (ok. 1815-1819 r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2020, 22:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2013, 14:03
Posty: 44
Lokalizacja: Lisków pow. Kalisz
Witaj.
Każdy z indeksujących ma na uwadze funkcje "szukaj". Najlepiej zapisać oryginalny wpis a w nawiasie własne udokumentowane spostrzeżenia i poprawki spisującego oryginalny akt. Najlepsza opcja to Krzyżan ( Chryzostom ). Pamiętaj o spacjach - inaczej nikt takiego aktu nie odnajdzie w BaSIA.
Pozdrawiam.
Maciek

_________________
Poszukuję metryki urodzenia Karol Tyczkowski ( Tyc,Titz, Titze ) - majstra kunsztu kowalskiego, ewangelika urodzonego w Ostrowie ( Ostrów ? Ostrowo ? ), który na początku XIX w. zamieszkał w miejscowości Złotniki par. Koźminek pow.Kalisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2020, 08:15 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1003
Podstawowa zasada indeksującego to jest wpisanie tego co widzimy .Bez żadnych sugestii,dodatków,i własnych dopisków .
Podstawowa zasada logiki mówi iz dla niezainteresowanego czyjeś wyjaśnienia i dopiski i tak nie mają żadnego znaczenia ,gdyż nie jest zainteresowany genealogicznie .Dla osoby zainteresowanej to jest kompletnie niepotrzebne ,gdyż zainteresowany sam dojdzie do wszystkiego , i będzie miał wiele radości z pracy i dodatkowych wiadomości .A na pewno -znając osobę o której jest dokument znacznie lepiej to zrobi i zinterpretuje .
Wszelkie interpretacje indeksującego sa niedopuszczalne i absurdalne .
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2020, 11:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
maciejtyczkowski napisał(a):
Witaj.
Każdy z indeksujących ma na uwadze funkcje "szukaj". Najlepiej zapisać oryginalny wpis a w nawiasie własne udokumentowane spostrzeżenia i poprawki spisującego oryginalny akt. Najlepsza opcja to Krzyżan ( Chryzostom ). Pamiętaj o spacjach - inaczej nikt takiego aktu nie odnajdzie w BaSIA.
Pozdrawiam.
Maciek


Popieram.
Jeśli w akcie są podane dwie formy imienia, to lepiej podać obie, bo wyszukiwarka wyszukuje albo Krzyżan, albo Chryzostom.
Indeksacja to nie praca naukowa i ma służyć pomocą w wyszukiwaniu przodków, więc niekoniecznie jak widzimy wpisane imię Magdolana, Helisabeth, Heva, Krysztof, Maci, czy Reina, tak należy to zindeksować. I nie jest to żadną interpretacją, ale wpisaniem poprawnej formy imienia.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2020, 13:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3712
W kwestii technicznej: jedna z indeksujących o dość sporym dorobku wpisuje nazwiska z domu w formie np. geb.Schulz bez spacji po kropce - i niestety w BASI taki wpis przy przeszukiwaniu nazwiska Schulz się nie wyświetla. Piotrze, czy dałoby się automatycznie dodawać spacje po kropkach we wstawianych rekordach, a jeszcze lepiej jakby było możliwe zrobienie tego na rekordach bazy, bo duża liczba już zindeksowanych słów w ten sposób uległa zamaskowaniu dla użytkowników. Bardzo możliwe, że podobne zjawisko dotyczy "zd." - przynajmniej w PP często widzę tak wpisane hasła i też je automatycznie przerabiam...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2020, 16:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Podstawowa zasada indeksującego to jest wpisanie tego co widzimy .Bez żadnych sugestii,dodatków,i własnych dopisków .


Pozwolę się nie zgodzić z Twoją tezą. Przykład: indeksuję USC Pyzdry od roku 1809. Obecnie jestem przy 1845. Pojawia sie w pewnym momencie niemiecka rodzina Pitz. Księża czasem wpisują ich nazwisko jako Picz. Jest to pewna różnica dla wyszukiwarki, zwłaszcza ustawionej powyżej 70%.
Za każdym razem zapisuję Picz vel Pitz bo jak to słusznie napisał Henryk Indeksacja (...) ma służyć pomocą w wyszukiwaniu przodków

p.s. dziwne jest to, że występujący kilkanaście razy jako świadek mój przodek w tym samym roku raz ma lat 44 raz 45 raz 47...... a jest to na pewno ta sama osoba występująca zresztą w 'tandemie' z Mateuszem Zdroikiem,

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2020, 17:00 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1003
Panie Pawle

Pańska nadgorliwość wcale mi nie jest potrzebna .Jak mnie ta rodzina interesuje to wiem o tym i niechybnie znajdę bez Pana pomocy .Swoim wisem zaświadcza Pan iż wiele indeksacji ,które Pan zrobił to po prostu twórczość własna .Szok .

W życiu bym tego nie zrobił .Indeksujący wpisuje tak jak widzi .To podstawa indeksacji .
Po prostu Pana indeksacji będę unikał .

Jak się indeksuje nalezy przyjąć Konwencję .

Jeden będzie tak uważał a drugi inaczej .
Na stronach Projekt POznań napatrzyłem się setek metryk z wymyślonymi nazwiskami .
Co zrobić gdy jest takie rozumowanie .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2020, 18:30 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Kubuś napisał(a):
Panie Pawle

Pańska nadgorliwość wcale mi nie jest potrzebna .Jak mnie ta rodzina interesuje to wiem o tym i niechybnie znajdę bez Pana pomocy .Swoim wisem zaświadcza Pan iż wiele indeksacji ,które Pan zrobił to po prostu twórczość własna .Szok .


Szok to jest wtedy, gdy indeksujący chce podzielić się swoją wiedzą o nazwiskach, którą nabył indeksując kilka nawet miesięcy daną parafię a potem Kubuś czy ktoś inny pisze, że czyjaś wiedza z indeksacji nie jest mu potrzebna! To tak, jakby robiący doktorat połowę swoich wyników badań nie opisał, bo przecież czytający jego wnioski z badań sami do wyników dojdą. Nonsens ...

Dlaczego mam nie napisać w indeksie np. Świder alias Świderski, jeśli wiem na 100% indeksując od miesięcy parafię, że ksiądz przez 10 lub więcej lat pisał mojego krewnego w aktach Świderski a nagle zaczął pisać go Świder? Albo wiem, że urodził się jako Chudy a ślubując w innej parafii zapisali mu nazwisko Chudelski i tylko raz? Pisząc dwie czy więcej znanych mi form zapisu tego nazwiska podpowiadam szukającemu, jak zmieniano nazwisko osoby, której szuka. Szukając Chudelskiego dowie się, że trzeba szukać też Chudego.
Dlaczego mam nie napisać Marianna alias Tekla, skoro wiem na 100% (moja krewna), że w tym akcie zmieniono imię matki/żony itp., bo w rzeczywistości była to Tekla?
Mam nie dopisywać innych form, żeby inni też tracili czas dochodząc do tych samych wniosków, skoro ja już ten czas straciłem?
Takim rozumowaniem, nauka światowa byłaby dzisiaj na poziomie 200 lat do tyłu :D

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2020, 19:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2009, 22:40
Posty: 249
Szkoda czasu i energii na takie dyskusje.
Proponuję lepiej w tym czasie parę stron zindeksować
Pozdrawiam
Genowefa

_________________
Gdzie urodził się Walenty Schulz (ok 1769), który poślubił Katarzynę Jender / Jąder (?), ich syn to Michał Schulz (1811) (Potockie Olendry k. Opalenicy)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 10:46 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2015, 12:45
Posty: 145
Witam,
widzę, że mój post sprzed kilku dni dotyczący zapisywania imion w dwóch wersjach stał się przyczyną dyskusji na temat indeksacji. Dyskusji, która chyba pozostanie nierozstrzygnięta, skoro jednak zaistniała to ośmielę się także zabrać w niej swój głos. Moim zdaniem "Basia" nie jest projektem wyłącznie naukowym i o ile się orientuję, to nie zostały w nim narzucone jakieś ścisłe reguły, od których nie ma żadnych odstępstw. Biorąc to pod uwagę w indeksacji staram się kierować względami użytkowymi i praktycznymi, tak aby indeksy były możliwe do znalezienia przez wyszukiwarkę oraz by nie powodowały wątpliwości. Dla przykładu-jeśli indeksuję jakąś parafię bądź USC w zakresie obejmującym kilkadziesiąt lat (a często tak właśnie jest), to uwzględniam ciągłość występowania danego nazwiska, które niejednokrotnie zapisywane było na różne sposoby. Dotyczy to choćby ludności narodowości niemieckiej-do 1919 r. w dokumentach występował np. kowal Heinrich Schmidt a po 1919 r. ten sam kowal jest już Henrykiem Szmytem. Jest to przecież ta sama osoba, więc po co robić z niej dwie? Oczywiście czasami na dokumentach są adnotacje o spolszczeniu nazwiska i wtedy zapisuję obydwie wersje z dodatkowym komentarzem. Podsumowując uważam, że Basia jako projekt tworzony przez ochotników daje każdemu ochotnikowi niejaką dowolność w interpretacji zapisów metrykalnych, w pewnych rzecz jasna granicach. Chodzi przecież o pomoc w poszukiwaniach genealogicznych, a nie o ich całkowite zastąpienie. Chyba najlepiej będzie, jeśli każdy pozostanie przy swojej metodzie, natomiast osoby niezadowolone zawsze mogą przecież samodzielnie przeglądać skany w Internecie bądź księgi papierowe w archiwach.

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz Urbaniak.


Poszukuję informacji o ślubie Stanisława Urbaniaka i Heleny Szczepaniak (ok. 1812-1815 r.) oraz Stefana Samoląga i Jadwigi Rupa bądź Rupianki (ok. 1815-1819 r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 11:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
W tej dyskusji na temat kilku wersji nazwiska i imienia pozwolę dać swoje osobiste zdanie. Indeks na potrzeby PP czy "Basi" ma poszukującemu ułatwić dotarcie do odpowiedniego aktu. Potem gdy w jakiś sposób dotrę do aktu mogę go w pełni naukowo jak się niektórzy domagają przeanalizować go i przyjąć lub odrzucić. Indeks jest propozycją zapisu i wyszukania - nie wyrocznią. I naprawdę nie ma o co bić pianę. Ale jak ktoś uważa inaczej to oczywiście nie ma obowiązku korzystania z jakichkolwiek indeksów stworzonych przez wolontariuszy amatorów, bo nie spełniają wysokich wymagań naukowości. Tak że ja opracowując indeksy uważam że indeks ma maksymalnie ułatwić poszukującemu dotarcie do odpowiednich aktów, nie zastępując ich analizy i sprawdzenia. Taki indeks daje przy okazji użytkownikowi pewne wskazówki że być może w akcie nastąpiło jakieś przekłamanie nazwiska lub imienia.

Pozdrawiam,
Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2020, 12:33 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 182
Tylko czy w ten sposób nie stajemy się interpretatorami?
Przykładów mnóstwo (ot chociażby ktoś wyróżnia się ze wszystkich Kaczmarków, bo do dziś jego rodzina nazywa się Karczmarek, albo tak samo Nowak, a Nowik. A interpretator wiedziony dobrymi intencjami wpisuje wszędzie Kaczmarek i Nowak.
I znajdź tu człowieku "swoich".
Z tego co pamiętam, założeniem było oddawanie treści wpisu, a ewentualne swoje domysły można wpisać w uwagach.
Szczególnie jeśli nałoży się na tę "twórczość" omyłki indeksatora (np. literówki) i błędy prowadzącego księgi.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2020, 15:00 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1003
Sławo

Szok to jest wtedy, gdy indeksujący chce podzielić się swoją wiedzą o nazwiskach, którą nabył indeksując kilka nawet miesięcy daną parafię a potem Kubuś czy ktoś inny pisze, że czyjaś wiedza z indeksacji nie jest mu potrzebna! To tak, jakby robiący doktorat połowę swoich wyników badań nie opisał, bo przecież czytający jego wnioski z badań sami do wyników dojdą. Nonsens ...
======================================================

Sławo

Jaka wiedza ????O co tu chodzi .

Toż to Papież Sylwester II by sie załamał.

Skoro ktoś zajmuje się jakimś rekordem to znaczy jest to jego przodek albo w drzewie powiązany rodzinnie .
I to ten człowiek ma największą wiedze o swojej rodzinie i rodzinach powiązanych .

Wiedza indeksującego do niczego mu nie potrzebna bo indeksujący nie ma żadnej wiedzy .

A jeżeli indeksujący ma wiedzę o danej rodzinie to znaczy ,że są powiązani rodzinnie i niech sobie osobiście przy kawie wymienią uwagi a nie w indeksach


....bo to nikkogo nie obchodzi .

Zainteresowany sam sobie wiedzę z przyjemnością uzupełni .

O co w tym wszystkim chodzi ??????

Indeksujący zapisuje jak widzi i nie ma prawa włączać sugestii i autosugestii właśnej .

To podstawy indeksacji .

To co obecnie czytam to wielki szok dal mnie i brak reakcji liderów setek towarzystw genealogicznych natychmiastowej .

Zero

To jeszcze większy szok .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2020, 16:46 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Kubuś napisał(a):
Napisanie rekordu ręcznie i przepisanie tego rekordu do komputera jest szybsze niż wklepanie tego z klawiatury .

Kubuś napisał(a):
Przepisywanie bezpośrednio z ekranu komputera rekordów do tabelki w komputerze to kolejne tysiące pomylonych rekordów poprzez niewyłączone "autouzupełnienie "a już są tego tysiące .

Panie Kubuś, dyskutowanie pomiędzy indeksującym sobie prywatnie na papierze i indeksującymi do ponad 5-milionowej komputerowej bazy danych nie ma sensu.
Gdyby posłuchać Pana, to dzisiaj baza BASI nie miałaby 5 041 723 rekordów a może z 10 tysięcy. Zindeksowanie 5 milionów trwałoby 200 lat ...

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2020, 16:53 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1003
Coś się pomyliło .
Moje indeksy są w Projekcie Poznań .

To o co chodzi ????

To po co ten hejt ???

Jakie prywatne na papierze ???
================================================================================================

Poproszę administratora o interwencję ,bo to insynuacje i to brzydkie .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2020, 17:42 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Dyskutowanie z Panem jest bardzo ciężkie, Panie Kubuś.
Ale niech stracę ...
Kubuś napisał(a):
Otóż ja indeksuję 12 lat dla różnych projektów -ale zawsze parafie swoich przodków .
Ale zawsze to robię wpisując dane ręcznie piórem wiecznym w tabele wcześniej wydrukowane .Nigdy nie wypełniam klepiąc z klawiatury

OK, nie doczytałem, ale z tego co Pan pisał odniosłem właśnie wrażenie, że zapisuje Pan tylko na papierze dla siebie.

Kubuś napisał(a):
Po co migiem ??????
Co to zawody ????
Zupełnie nie rozumiem .
Mam 83 parafie swoich przodków z czego zindeksowałem połowę dopiero .Iluż przodków mnie jeszcze czeka ????????????
[...]
Ta mechaniczna indeksacja to obraz nędzy i rozpaczy .I tysiące setki tysięcy stron mechanicznych zapisów .

Chyba lepiej wolniej .Tu nie chodzi o rekord ale o sedno znalezienia przodków


Tak, dla mnie czas się liczy. Chciałbym jak najszybciej poznać jak najwięcej swoich krewnych i oczywiście jak najwięcej przodków.
Jeśli odkryję przodka X dzisiaj, to jest chyba większa szansa poznać za swojego życia jego potomków i jego historię życia, niż jeśli dowiem się o danym przodku X za 5 czy 10 lat? Im szybciej odkryje się daną osobę z drzewa, tym jest większa szansa poznać innych potomków mających tę sama osobę w swoim drzewie. Czyli czas jest bardzo istotny!

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 69  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL