Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lut 2014, 19:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lip 2012, 22:14
Posty: 58
Lokalizacja: UK
Nie wiem czy zwrocilas uwage ale w linku w ktorym Ci podeslalem jest kilka wskazowek. Jako date utworzenia tej dywizji mozemy uwazac 15/11/1914. Czyli w tym dniu oficjalnie ja sformowano a juz od 16/11/1914 do lutego 1915 brala czynny udzial w bitwie pod Lodzia. Sadze ze mobylizacja zajela kilka dni aby zebrac wszystkich rezerwistow w jedno miejsce , wyposazyc ich w sprzet i wyslac na front. Dywizja ta poczatkowo nazywala sie Division Posen 2, co powinno Ci wskazac miejsce gdzie zostala utworzona i skad wyruszyla. Dopiero w Czerwcu 1915 oficjalnie zmieniono nazwe na 84 Dywizja.

Stawiam ze ok 10 Listopada 1914 zostal powiadomiony o tym ze musi sie stawic do Poznania skad po kilku dniach wyruszyl na front.


Pozdrawiam,
Milosz

_________________
http://www.pommerschespionier.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2014, 20:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Miłoszu, tak myślałam na początku, ale chyba nie był wcielony na początku wojny, gdyż w 1918r. przyszła na świat jego córka, Maria. Można to snuć różne przypuszczenia:
- może w trakcie działań wojennych był na jakiejś przepustce (ale czy to możliwe???)
- może córka nie jego, tylko dostała nazwisko ?
Czy jest możliwe, abym tego dociekła? W tej chwili przypuszczam, że mógł być zmobilizowany gdzieś w 1917r.
Co Ty na to?

Ps. Jestem pod wrażeniem Twojej strony, którą przejrzałam pobieżnie, ale już widzę, że masz tam rewelacje, szczególnie ta książeczka wojskowa...gdyby taką zdobyć... moje gratulacje :)

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2014, 20:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lip 2012, 22:14
Posty: 58
Lokalizacja: UK
Jadziu,
A w ktorym roku sie urodzil Stanislaw??

Moj pradziadek byl na 2 lub 3 przepustkach w czasie trwania wojny takze nie bylo to czyms niezwyklym. Kazdemu nalezal sie odpoczynek.
Niestety bez jego ksiazeczki wojskowej nie ustalisz tego czy na 100% byl wowczas na przepustce czy tez nie.
Moim zdaniem bylo to dziecko z przepustki :)

_________________
http://www.pommerschespionier.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 09:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Miłoszu, dziadek, Stanisław Kaleta, urodził się 13.09.1889r. w Marszewie;pow. Pleszew; Wielkopolska. Z tego, co znalazłam i połączyłam w logiczną całość, gdy wychodził na wojnę, mieszkał już w Lutyni, gm. Dobrzyca; pow. Pleszew; Wielkopolska.
Jeśli chodzi o dziecko, też bym się skłaniała ku teorii dziecka z przepustki, ale kto to wie... :)

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 10:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2008, 12:48
Posty: 233
Lokalizacja: Lusówko
Witam

Na poniższej liście strat mój dziadek figuruje jako zaginiony. Mam pytanie techniczne dot. konstrukcji takich list: w którym miejscu listy znajduje się informacja dotycząca miejsca walk, okoliczności itp. I drugie pytanie: jeśli lista została ogłoszona 31 sierpnia 1917 roku to jaki okres czasu zawiera wstecz?

http://des.genealogy.net/search/show/5839880

Dziękuję i pozdrawiam
Paweł

_________________
Poszukuję potomków Józefa i Franciszki Kucharczyków z Łodzi, oraz szukam aktu urodzenia Wojciecha Zakręt ur.w parafii Grabów nad Prosną ok 1770 r.
http://hudzikowie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 10:28 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
1. Takie informacje podawano regularnie chyba tylko w pierwszych miesiącach wojny, na początku sekcji obejmującej straty danego pułku. Zrezygnowano z ich publikacji w grudniu 1916 r.
2. Wydaje mi się, że o jakiejś regularności można mówić tylko w odniesieniu do list z początku wojny.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 15:12 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Powiedzmy wprost: na podstawie danych z internetu możemy w przybliżeniu określić co się działo z wymienionym w listach strat żołnierzem.
Margines błędu w datowaniu i lokalizacji jest dość znaczny. Nie uzyskamy żadnych precyzyjnych danych. Lokalizacja szpitala nawet nic nie powie, gdyż przenoszono rannych w głąb kraju. Jeśli chodzi o groby to sporo jest już zindeksowanych, jednak i tu czasem trafia się w pustkę. Co więcej, spotkałem listy zawarte w książkach opisujących szczegółowo historię jednostki, a w nich brak było zmarłych osób, figurujących w listach strat.
Tylko Soldbuch zawierał precyzyjne dane. Powojenne książeczki wojskowe posiadały wysoki stopień ogólności, stwierdzający fakt przynależności do danej armii.
W zasadzie jeśli wiadomo w jakim pułku służył żołnierz, to można obecnie bez większych trudności odtworzyć marszrutę tego pułku a znając czas zdarzenia określić jego lokalizację. I tyle, a może po tylu latach aż tyle.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2014, 20:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lip 2012, 22:14
Posty: 58
Lokalizacja: UK
Zgodze sie z Michalem w 100%. Bez Soldubach danego zolnierza mozna tylko poszlakowo bazujac na oglnych informacjach dostepnych w necie ustalic szlak bojowy danej dywizji.

Pozdrawiam,
Milosz

_________________
http://www.pommerschespionier.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2014, 10:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lip 2012, 22:14
Posty: 58
Lokalizacja: UK
Do Jadzi,

Data urodzenia Stanislawa - Wrzesien 1889 wskazuja na to ze odbyl on swoja sluzbe zasadnicza wczesniej, tuz przed wojna. Pobor do armii odbywal sie w wieku ok 20 lat i przypadal na okres Pazdziernika. Sluzba trwala 2 lata.

To znaczy ze w latach 1909-1911 Stanislaw odbyl swoja sluzbe zasadnicza w armii pruskiej. Niestety chyba nigdy nie dowiemy sie gdzie.
Stawialbym na jakis regiment artylerii – Poznan? Moze 20 Pulk Artylerii Polowej?
Niestety tego nie wiem.

Pozdrawiam,
Milosz

_________________
http://www.pommerschespionier.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2014, 09:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Miłoszu, dziękuję za wskazówki i logiczne przypuszczenia. Mało znam się na wojsku i dopiero sprawy dziadka Stanisława pobudziły moje zainteresowania w tym kierunku, więc jeszcze dużo przede mną...
To, co piszesz o służbie wojskowej jest bardzo logiczne, ale jak było naprawdę, chyba nie dowiemy się nigdy...choć ponoć cuda się zdarzają :wink:
Będę drążyć temat i szukać dalej. Pozwól, że jeszcze zapytam Cię o sprawę pochówku. Skoro Stanisław zmarł w Wojskowym Szpitalu Polowym b 49 w Le Cateau, w wyniku komplikacji zapalenia płuc, to czy mogę przypuszczać, że został tam pochowany, czy były jakieś inne zwyczaje i może jego grób znajdować się w innym miejscu. Może istnieją jakieś wykazy, gdzie byli chowani żołnierze?

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2014, 14:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lip 2012, 22:14
Posty: 58
Lokalizacja: UK
Jadziu, Moglabys mi podeslac oryginalny zapis odnosnie tego szpitala. Miejsca gdzie zmarl? Moze masz pelna jego nazwe? Czasami mozna pomieszac "Feldlazarett" z "Kriegslazarett", "Res.-Kriegs-Lazarett" lub "Hptverbplatz". Uwiez mi jest roznica miedzy nimi. Skad wiesz ze zmarl w Le Cateau?

Niestety nie mam zbyt duzo materialow o szpitalach polowych ale cos tam znajde :) zreszta ta czesc poszukiwan w przypadku mojego pradziadka sprawila mi chyba najwiecej klopotow. Sam do konca nie wiem miejsca jego pierwszego pobytu.
Sadze ze zolnierzy chowano lokalnie tam gdzie zmarli. Niestety o wykazach lub listach z miejscami pochowku nigdy nie slyszalem. Choc nie wykluczam istnienia takich list.

Podaj mi prosze oryginalny zapis z nazwa tego szpitala.

Pozdrawiam,
Milosz

_________________
http://www.pommerschespionier.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2014, 16:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Miłoszu, wysyłam skan aktu zgonu na Twój adres e-mail. Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam serdecznie:)

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2014, 23:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Bardzo proszę o pomoc.Wśród poległych mam Stanisława Paluszkiewicza,wymienionego na brakującej str. wbc, wobec czego nie mogę ustalić jego jednostki. Na Verlustlisten są tylko takie dane: Paluszkiewicz Stanislaus Chodieszewice, Gostyn, Preußen 822, 1440, 1917-05-01, 18330, 2013-09-15, durch Unfall leicht verlest.

Czy Preussen 822 jest wskazówką,która pozwoli coś ustalić? Może ktoś wie? Poza tym ranny wskutek nieszczęśliwego wypadku? Przecież na wojnie tylko nieszczęśliwe wypadki.Chyba,że pełnił jakąś specjalną służbę.Miał 42 lata.
Będę wdzięczna za podpowiedzi.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2014, 08:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Jeden z Kabacińskich spadł z wozu wioząc siano lub słomę służąc na froncie w Francji w czasie I ej wojny. Wiecie jak wysoko kiedyś ładowano wozy sianem i słomą.
Prowadziło się konie na dwa sposoby obok wozu, lub na jego górze, i nieszczęście gotowe.
Przeglądając księgi kościelne inny zapis" przewróciła się na wystający korzeń" to też była przyczyna śmierci.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2014, 13:17 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
pepowianka napisał(a):
Bardzo proszę o pomoc.Wśród poległych mam Stanisława Paluszkiewicza,wymienionego na brakującej str. wbc, wobec czego nie mogę ustalić jego jednostki. Na Verlustlisten są tylko takie dane: Paluszkiewicz Stanislaus Chodieszewice, Gostyn, Preußen 822, 1440, 1917-05-01, 18330, 2013-09-15, durch Unfall leicht verlest.

Czy Preussen 822 jest wskazówką,która pozwoli coś ustalić? Może ktoś wie? Poza tym ranny wskutek nieszczęśliwego wypadku? Przecież na wojnie tylko nieszczęśliwe wypadki.Chyba,że pełnił jakąś specjalną służbę.Miał 42 lata.
Będę wdzięczna za podpowiedzi.

Każda z armii niemieckich (pruska, bawarska, saska i wirtemberska) miała oddzielną numerację list strat. Stanisława umieszczono na liście pruskiej nr 822, którą opublikowano w wydaniu 1440. Niestety w roku 1917 listy strat były już pozbawione numerów jednostek.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2014, 16:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Bartku,bardzo dziękuję.Ciągle się dzięki życzliwym znawcom czegoś dowiaduję. :)

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2014, 08:43 
Offline

Dołączył(a): 20 lut 2014, 11:03
Posty: 92
Poszukuję informacji nt. Ignacego Gaszyk lub Gaszek ur. w 1898r. w Siedlcu par. Pępowo s. Marcina Gaszyka i Zuzanny ur. Sworowska.
Wymieniony zginął na wojnie w 1918r. Nic więcej na jego temat nie wiem. Podejrzewam, że był w armii pruskiej. Jeżeli ktoś przypadkiem natrafiłyby na informacje o moim ciotecznym dziadku to byłabym niezmiernie wdzięczna za ich udostępnienie.

Z góry dziękuję za pomoc
pozdrawiam serdecznie Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2014, 14:55 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5529
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
strzelec Ignacy Gaszyk 3 kompanii ciężkich karabinów maszynowych, Oddział nr 74,
poległ pod Vaulx Vraucourt, trafiony odłamkami granatu, dnia 23.3.1918, lat 19, rolnik

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2014, 18:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Dodam jeszcze, gdzie jest pochowany:
[dane ze strony volksbund.de]

Ignatz Caszyk [błąd w zapisie]
Ignatz Caszyk ruht auf der Kriegsgräberstätte in Neuville-St.Vaast.
Endgrablage: Block 1 Grab 816
Nachname:Caszyk
Vorname:Ignatz
Dienstgrad:Schütze
Todes-/Vermisstendatum:23.03.1918

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2014, 06:40 
Offline

Dołączył(a): 20 lut 2014, 11:03
Posty: 92
Piotrze - Bardzo Ci dziękuję za szybką odpowiedź. Sama nie poradziłabym sobie z tym. Jeszcze raz wielkie dzięki.

pozdrawiam serdecznie
Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2014, 06:52 
Offline

Dołączył(a): 20 lut 2014, 11:03
Posty: 92
Wojtku - dziękuję za informację o moim ciotecznym dziadku.
pozdrowienia

Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2014, 07:37 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Wojtku, czy możesz podać źródło danych? Sam sprawdziłem tę osobę w kilku dostępnych wyszukiwarkach i nic mi nie wyświetliło. Ciekaw jestem co pominąłem...

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2014, 06:40 
Offline

Dołączył(a): 20 lut 2014, 11:03
Posty: 92
Poszukuję informacji nt. Walentego Wachowiaka ur. 1892r. w Wilkonicach s. Franciszka i Magdaleny, który zginął w 1915r., prawdopodobnie w walkach na terenie Polski.
Próbowałam odnaleźć coś na ten temat, ale nic mi nie wychodzi - dlatego proszę o pomoc. Być może ktoś trafi na interesujące mnie informacje - byłabym wdzięczna za udostępnienie ich.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam - Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2014, 07:34 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5529
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
mac napisał(a):
Wojtku, czy możesz podać źródło danych? Sam sprawdziłem tę osobę w kilku dostępnych wyszukiwarkach i nic mi nie wyświetliło. Ciekaw jestem co pominąłem...

Chyba nic nie pominąłeś :wink:

Moje źródło jest wynikiem tłumaczenia treści jednego urzędowego aktu zgonu.
Umieszczano je w księgach zmarłych usc, stosownie do miejsca urodzenia żołnierza,
na podstawie informacji jego macierzystej jednostki.
Według moich porównań: akt zgonu usc -lista strat I ws, istnieją tu braki nazwisk; no a kolejną próbą wytrwałości jest poszukiwanie miejsca spoczynku.

Pepowianka, przygotowała do druku publikację w której upamiętnia poległych żołnierzy pochodzących z tej Gminy,
a związane jest to z obchodami 100. rocznicy wybuchu I ws.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2014, 08:18 
Offline

Dołączył(a): 20 lut 2014, 11:03
Posty: 92
Nie wiem czy piszę w odpowiednim dziale, ale interesują mnie żołnierze armii gen. Hallera. Może ktoś mi podpowie jak lub gdzie szukać informacji na ten temat. Zwracałam się w tej sprawie do CAW w Warszawie ale otrzymałam odpowiedź iż oni takich poszukiwań nie prowadzą.
Byłabym wdzięczna gdyby ktoś pomógł mi w tym temacie.
W armii tej walczył mój dziadek Franciszek Bogdański ur. 19.03.1897r.w Ludwinowie. s. Wojciecha i Katarzyny ur. Witczak.
Wiem, że walczył na terenach wschodnich. Nie wiem jednak w jakich to było latach.

Za zrozumienie i pomoc serdecznie dziękuję.

pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2014, 19:10 
Offline

Dołączył(a): 07 sty 2009, 11:43
Posty: 26
Cytuj:
Pod koniec zeszłego roku Ancestry.com uruchomiło darmowy dostęp do niektórych swoich zasobów. Udostępniło wtedy materiały wcielonych do armii pruskiej w tym z terenów Polski. Ja znalazłem dwie osoby z rodziny z okolic Ostrowa Wlkp i Poznania. Dane zawierały daty i miejsca urodzenia, imiona rodziców, stopień wojskowy jednoski i miejsca stacjonowania. Przykład w linku poniżej.

http://focik.pl/pics/424352f11a28bf718d ... 342d9d.jpg

Mam nadzieje że zasoby zostaną znowu udostępnione (te i inne) a osoby które nie zdążyły skorzystać mogą poprosić osoby które mają wykupiony dostęp - i mają stałą możliwość przeglądania zasobów.

_________________
pozdrawiam Przemo Zmysłowski
http://www.zmyslowski.net


Witam
Jak znaleźć w Ancestry.com wymienioną w tym poście publikację? (post z tego wątka)
Pozdrawiam - Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2014, 17:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Bardzo proszę o informację, czy znajdę gdzieś opracowanie skrótów, jakie są używane w listach strat z I wojny światowe.
Nie chodzi mi o stopień wojskowy, a o określenia zapisane za nazwiskiem dot. powodu strat.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2014, 22:01 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
gefallen-poległy
vermist.=vermister-zaginiony
verw. u vermist.=ranny i zaginiony
gefangen-wzięty do niewoli
l.verw=leicht verwundet-lekko ranny
schwer verw.=schwer verwundet-ciężko ranny

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2014, 22:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Bożenko,

bardzo dziękuję.
Spotkałam zapis - ranny na skutek wypadku, ale nie mogę odszukać tego zapisu po niemiecku.
Nie wiem co znaczy w nawiasach (A.N.)
Przewinął mi się również zapis o ile dobrze przetłumaczyłam - śmiertelny wypadek.
:(
Myślałam, że Ktoś trafił na jakiegoś gotowca w sprawie skrótów i zapisów w listach strat.

Wiecie może jaką czcionką są pisane listy?
Wydaje mi się że "gotyk pogrubiony" jest troszeczkę inny.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2014, 23:17 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Według informacji u źródła (czyli na http://wiki-de.genealogy.net/Verlustlis ... _Weltkrieg) A.N. to skrót od Auslandsnachricht. Dosłownie to „wiadomość z zagranicy” ale chodzi tu o wiadomość nie potwierdzoną przez źródła wojskowe, która nadeszła z zewnątrz inną drogą.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Ostatnio edytowano 07 paź 2014, 12:54 przez gregB, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2014, 00:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Bardzo Wam Wszystkim serdecznie dziękuję.

Lista osób, które niestrudzenie mi pomagają i okazują tym samym cierpliwość do mojej osoby jest długa.
Myślę, że lepiej nie będę wymieniać imion czy nazwisk, ponieważ mogę Kogoś pominąć.

DZIĘKUJĘ. :)

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2015, 20:24 
Offline

Dołączył(a): 09 wrz 2013, 19:27
Posty: 15
Mam prośbę o pomoc w odnalezieniu szalku bojowego jednostki , do której wcielony został brat mojego dziadka Wincenty Komosiński,
znajduje się na poniższej liście strat
http://des.genealogy.net/search/show/1417775

Jesli dobrze rozumiem jest to 17. Dywizja Rezerwy, 1. regiment fizylierów, 10 kompania
Został wcielony do wojska w Poznaniu. Nie wiemy gdzie zginął i gdzie został pochowany.

Pozdrawiam,

_________________
Longina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2015, 23:12 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Longina napisał(a):
Mam prośbę o pomoc w odnalezieniu szalku bojowego jednostki , do której wcielony został brat mojego dziadka Wincenty Komosiński,
znajduje się na poniższej liście strat
http://des.genealogy.net/search/show/1417775

Jesli dobrze rozumiem jest to 17. Dywizja Rezerwy, 1. regiment fizylierów, 10 kompania
Został wcielony do wojska w Poznaniu. Nie wiemy gdzie zginął i gdzie został pochowany.

Pozdrawiam,


Wpisy są rozdzielone i ten dotyczący 17. dywizji rezerwowej obejmuje tylko jedną osobę.

Jednostka Wincentego to 1. Pułk Piechoty Gwardii (1. Garde-Regiment) / batalion fizylierów / 10 kompnia. Lista dotyczy walk między 12-31 stycznia 1915. Jeśli jego pułk to 1. Garde-Regiment zu Fuß to w tym okresie walczył on w ramach 1. Dywizji Gwardii we Flandrii francuskiej i Artois na froncie zachodnim (5.12.1914-20.2.15).

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2015, 23:50 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Przy okazji trafiłem na informację o odsłoniętym w listopadzie 2014 pomniku w Ablain-Saint-Nazaire niedaleko cmentarza Notre-Dame-de-Lorette. Na tym „pierścieniu pamięci” znajduje się lista żołnierzy poległych w północnej Francji podczas I Wojny Światowej, obejmująca niemal 600 tysięcy osób. Wymienieni są na niej żołnierze walczący po obu stronach, pochowani na różnych cmentarzach (podane jest tylko nazwisko i imię/imiona). Zastanawiałem się czy ten spis jest gdzieś dostępny i okazuje się że wszystkie tablice zostały sfotografowane i zindeksowane oraz udostępnione na stronie http://www.geneanet.org/anneau_memoire.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2015, 23:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Spróbuj może na tej stronie: http://www.volksbund.de/graebersuche.html

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2015, 04:21 
Offline

Dołączył(a): 09 wrz 2013, 19:27
Posty: 15
Bardzo dziękuję za pomoc :)

_________________
Longina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2015, 16:54 
Offline

Dołączył(a): 21 wrz 2015, 19:57
Posty: 160
Szanowni Państwo,

gdzie mogę odczytać (znaleźć) nazwę jednostki, w której służyła podana niżej osoba (Stanisław Offert), szlak bojowy, gdzie zginęła (zmarła).

http://des.genealogy.net/search/show/3452369 - został ranny

http://des.genealogy.net/search/show/9210514 - zmarł

Dziękuję za pomoc


Sławomir


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2015, 18:42 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Wg listy z 1916 roku walczył w 12. kompanii 6. Rezerwowego Pułku Piechoty (nazwa jednostki jest podana dwie strony wcześniej).
Pułk ten walczył w ramach 17. Rezerwowej Brygady Piechoty, a „wyżej” – 9. Rezerwowej Dywizji Piechoty. Te informacje wraz ze szlakiem bojowym można znaleć na poniższych stronach (obcina linki więc wrzuciłem skrócone):
de.wikipedia.org – http://tinyurl.com/o5whwbw
wiki-de.genealogy.net – http://tinyurl.com/nqcex3b

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2015, 17:27 
Offline

Dołączył(a): 21 wrz 2015, 19:57
Posty: 160
Bardzo Panu dziękuję za te informacje.
Rozumiem, że w 1918 roku nadal służył w tej samej jednostce.
Z informacji zawartych na "Straty armii pruskiej - Projekt WTG "Gniazdo" wyczytałem, że można zwrócić się do USC i otrzymać akt zgonu, który powinien zostać przesłany przez armię pruską do odpowiedniego USC. Czy na takim akcie zgonu znajdują się informacje, w którym szpitalu polowym zmarł, ewentualnie gdzie zginął?

Sławomir


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2015, 18:55 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
slawek10 napisał(a):
Bardzo Panu dziękuję za te informacje.
Rozumiem, że w 1918 roku nadal służył w tej samej jednostce.
Z informacji zawartych na "Straty armii pruskiej - Projekt WTG "Gniazdo" wyczytałem, że można zwrócić się do USC i otrzymać akt zgonu, który powinien zostać przesłany przez armię pruską do odpowiedniego USC. Czy na takim akcie zgonu znajdują się informacje, w którym szpitalu polowym zmarł, ewentualnie gdzie zginął?

Sławomir


Witam.
Informacje zawarte w takim akcie zgonu są bardzo precyzyjne. Posłużę się przykładem z aktu zgonu mojego krewnego :

Komendant Zapasowego Batalionu Saperów Regimentu Nr. 29 przekazał , że saper Landszturmu rekrut ślusarz ...
...zmarł od odniesionych ran w bitwie pod Binarville , 3 kilometry na południe dnia 30 marca 1916 roku kwadrans po północy.

Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2015, 23:33 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
slawek10 napisał(a):
Bardzo Panu dziękuję za te informacje.
Rozumiem, że w 1918 roku nadal służył w tej samej jednostce.
Sławomir


Podejrzewam, że tak – po prostu w późniejszych listach strat nie rozdzielano już na pododdziały ani w ogóle ich nie podawano, po prostu wymieniali alfabetycznie wszystkich zabitych, rannych czy zaginionych.

Sprawdzałem czy Stanisław Offert jest na stronie http://www.volksbund.de/graebersuche.html (niemiecka wyszukiwarka grobów) ale nie ma tam takiej osoby.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2015, 00:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
informacje o grobie
Cytuj:
Stanislaus Offertt
Stanislaus Offertt ruht auf der Kriegsgräberstätte in Férin.
Endgrablage: Block 2 Grab 367
Nachname:Offertt
Vorname:Stanislaus
Dienstgrad:Vizefeldwebel
Todes-/Vermisstendatum:25.08.1918

info ze strony: volksbund.de

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2015, 00:47 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Hmm, wystarczyło dodać „t” :)
No to się wyjaśniło...

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2015, 09:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Warto używać wyszukiwania fonetycznego, bo wtedy łapie więcej wyników, a jak wiadomo nazwiska są przeróżnie pisane.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2015, 19:00 
Offline

Dołączył(a): 21 wrz 2015, 19:57
Posty: 160
Bardzo dziękuję za przekazane informacje i za wyszukanie grobu.

Podana data śmierci jest 25.08.1918, a na liście:

http://des.genealogy.net/search/show/9210514

data śmierci to 31.10. czy może to nie jest data?

Dziękuję za odpowiedź

Sławomir


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2015, 19:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Według mnie 31.10 to data dzienna urodzenia.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2015, 19:11 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
Witam. Według mojej wiedzy 31.10. to skrócona data urodzenia / Stare Borowsko, Kościan?/. Reszta zapisu informuje o śmierci z ran.
Pozdrawiam, Wojciech.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2015, 19:34 
Offline

Dołączył(a): 21 wrz 2015, 19:57
Posty: 160
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.
Napisałem maila do USC z prośbą o odszukanie aktu zgonu, zobaczymy co z tego wyniknie.

Sławomir


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2016, 00:25 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2015, 11:01
Posty: 24
Witam
Mam taki problem - odnalazłam pradziadka na liście rannych w czasie I wojny światowej. Z listy z dnia 1915-02-19 dowiedziałam się, że służył w Infanterie-Regiment 49. ranny, lekko. Znalazłam szlak bojowy 4 Dywizji, w skład której wchodził Regiment 49 (Pomorski). Wynika z niej, że ranny był w czasie zimowej bitwy nad Rawką, może pod Bolimowem ?
Nie wiem co się działo z nim dalej, czy wrócił do swojej jednostki, czy został skierowany gdzie indziej. W czerwcu 2016 roku przysłał rodzinie z Kłecka, skąd pochodził, zdjęcie z grupą 20 żołnierzy przed jakąś drewnianą chatą, podpisane - z frontu rosyjskiego. I tu pojawia się kłopot bo w tym czasie 4 Dywizja walczyła już we Francji, jeśli dobrze odszukałam. Wojnę przeżył.
Mam kilka pytań:
- czy ranni, po wyleczeniu, wracali do swojej jednostki ?
- jeśli w czerwcu 2016 pisał z frontu w Rosji, to w jakiej jednostce mógł służyć ?
- gdzie mogę znaleźć jakieś dalsze informacje ?

Pozdrawiam serdecznie
Elżbieta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2016, 07:02 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Witam
Jeśli żołnierz był w czynnej służbie, to IR 49, jeśli w rezerwie to Reserve IR 49 z Gniezna, co bardziej pasuje.
Trzeba analizować szczegółowo pocztówkę.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL