Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 05:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 56  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 maja 2011, 19:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Kolejna aktualizacja bazy.

Dodane parafie ewangelickie:
Łęgnowo [pow. Bydgoszcz], Gębiczyn [pow. Czarnków]

Uzupełnienia w parafiach:

Katolickie:
Łęki Wielkie, Wielichowo [pow. Śmigiel]; Parkowo [pow. Oborniki]; Nowa Wieś Królewska [pow. Września]; Opatów [pow. Kępno]; Byczyna [pow. Kluczbork]; Błociszewo, Mórka [pow. Śrem]; Sławno [pow. Gniezno]; Wielowieś [pow. Koźmin]; Bonikowo [pow. Kościan]; Chojnica, Kicin [pow. Poznań]; Obra [pow. Babimost]

Ewangelickie:
Międzyrzecz, Zbąszyń [pow. Międzyrzecz]

Zachęcam do indeksowania nowo dodanych parafii z regionu konińskiego! Czekam na zgłoszenia chętnych :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2011, 20:33 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2010, 22:29
Posty: 107
Lokalizacja: Kalinowa
Witam!
Łukaszu chętnie zindeksowałbym parafię Kalinowa.
Pozdrawiam Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2011, 20:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
zciszewicz napisał(a):
Witam!
Łukaszu chętnie zindeksowałbym parafię Kalinowa.
Pozdrawiam Zbyszek


Dziękuję za zgłoszenie, na razie niestety nie ma jej wśród udostępnionych na szukajwarchiwach.pl

Ale pewnie prędzej czy później będzie. Póki co, zachęcam do zaopiekowania się pobliskim Goszczanowem, który już jest dostepny.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2011, 12:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 10:55
Posty: 166
Lokalizacja: Komorniki
Bardzo proszę o usunięcie błędnego komentarza w PP parafia katolicka Poznań - Św.Marcin [Posen-St.Martin], wpis 35 / 1876 Antonius Nagorski (26)
Agnes Szatecka (22). Komentarz wpisany 2006-08-24 o godzinie 14:06.
Dziękuję i przepraszam.
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2011, 17:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 gru 2010, 11:16
Posty: 27
Lokalizacja: Poznań
Czy ktoś może wie w jakim USC znajdę dane ze Smolic (k. Gostynia) do 1887r.?
Od 1888r. ww dane są w USC Chocieszewice.
Przeglądałem wcześniejsze lata i tam Smolic nie ma.

_________________
pozdrawiam
Arkadiusz

Rodzina; Michalak (Otorowo), Michalak (Niepart), Zawiasa (Psarskie), Czwojdrak (Pępowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2011, 20:37 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2008, 15:11
Posty: 132
Lokalizacja: Międzyrzecz/Poznań
To trochę dziwne, bo Gemeindelexikon z 1885r. (tzn. wydany 1888r., stan z 1885r.).,
czyli przed rokiem, który dla Ciebie jest graniczny, że były to Chocieszewice (Chocieschewitz).
Rzadko bo rzadko, ale zdarzają się błędy w Gemeindelexikon.
Pozostaje metoda, chybił trafił i zamówić oraz przeszukać sąsiednie USC.

_________________
pozdr Michał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2011, 21:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Miałem podobny przypadek. W akcie zgonu babci podane było, że akt urodzenia znajduje się w USC Bralin. Był nawet podany nr. Ale aktu tam nie było. Poszukałem USC najbliższego miejsca urodzenia babci i wypadło mi na Domasłów. Jednak USC Domasłów już nie istnieje. Poszukiwane dokumenty znalazłem w pobliskim USC Perzów, które przejęło je z Domasłowa.

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2011, 18:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 gru 2010, 11:16
Posty: 27
Lokalizacja: Poznań
Mam podejrzenia że to może być USC Kobylin.

Jeśli kogoś interesuje to planuję w tym miesiącu indeksować kat. Psarskie do 1899r
Na CAAP nie ma chyba takich kolejek.

Pozdrawiam

_________________
pozdrawiam
Arkadiusz

Rodzina; Michalak (Otorowo), Michalak (Niepart), Zawiasa (Psarskie), Czwojdrak (Pępowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2011, 08:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ponownie zachęcam do zgłoszeń na mój email lucas.bielecki@gmail.com osoby zainteresowane indeksowaniem udostępnionych w ZOSI skanów akt z rejonu Słupca-Konin-Koło-Turek.

Na zachętę - tym, którzy zdecydują się zindeksować materiał, mogę pomóc w ściągnięciu całości materiału dla danej parafii, tak aby łatwiej było przeglądać śluby na komputerze.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2011, 20:26 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
.....Ratunku! Pomóżcie!
Sciągnęłam tabelę do indeksowania małżeństw dla PP i mam kłopot...po likwidacji uwag, arkusz nie przewija się do góry. Nie reaguje na przesunięcie suwaka
Rozpoczęłam pracę od lat bliższych naszym czasom przy cofaniu w latach wstawiałam komórki od góry i w tej chwili w ogóle stoję...coś zablokowałam(!?). Acha, by dotrzeć do części zindeksowanej muszę zlikwidować wstawione komórki.
Może ktoś mi podpowie co z tym zrobić. :(
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2011, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Proszę zapisać plik i mi wysłać, zobaczę.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2011, 06:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziś znów aktualizacja bazy, nie udało mi się dodać wszystkiego co ostatnio dostałem, za co z góry przepraszam.

Nowe parafie:
Chlewo [pow. Ostrzeszów]; Zieliniec [pow. Września]; Ołobok [pow. Ostrów]; Kosztowo [pow. Wyrzysk]


Dodano materiał w parafiach:
Grodzisk Wlkp.; Kamieniec [pow. Śmigiel]; Sokola Dąbrowa (Fafałda) [pow. Skwierzyna]; Trzcinica [pow. Kępno];
Grabowo [pow. Września]; Kicin, Modrze, Cerekwica [pow. Poznań]; Oborzyska Stare [pow. Kościan]; Przemęt, Siedlec [pow. Babimost];
Łobżenica, Krostkowo [pow. Wyrzysk]; Połajewo [pow. Oborniki]; Duszniki, Wilczyna [pow. Szamotuły]; Szczepanowo [pow. Mogilno];
ewangelicka par. Kargowa [pow. Babimost]

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2011, 22:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 kwi 2007, 21:05
Posty: 417
Lokalizacja: Poznań
Oj widze Lukaszu uzupelnienie moich ulubionych parafii :) od razu zaczynam sprawdzac, czy nie pojawil sie moj zaginiony Tomasz

Pozdrawiam wszystkich indeksujacych,

byla indeksujaca :) Slawa

_________________
poszukuje osób o nazwisku
GUCIA (Ceradz. Kośc./Opalenica), KALISZAN, BURKIET i WOJTASZ (powiat Poznań), DZIURLA (Słocin/Opalenica), DRZYMAŁA (Słocin), BĄCZKOWSKI (Chojnica)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 cze 2011, 20:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Cieszę się, że w Projekcie znalazło się wreszcie Chlewo. Zindeksowane jest ono od roku 1851. Dobrze byłoby uzupełnić wiek latami 1800 - 1850. Proszę o uwzględnienie tego okresu w Chlewie przez indeksujących w AAP.

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2011, 17:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Krzysztofie, trzeba dodać, że Chlewo pojawiło się dzięki Tobie :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2011, 11:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Szkoda, że Chlewo nie jest dostępne w ZOSI. Dokończyłbym to, co zacząłem...

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2011, 20:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Nie mogę otworzyć strony,pojawia się komunikat
Przekroczono limit czasu połączenia






Serwer bindweed.man.poznan.pl zbyt długo nie odpowiada.


Witryna może być tymczasowo niedostępna lub zbyt obciążona. Spróbuj ponownie za kilka minut.
Jeśli nie można otworzyć żadnej strony, należy sprawdzić swoje połączenie sieciowe.

Inne strony otwierają się bez kłopotów :(

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2011, 20:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Pewnie jakaś przerwa techniczna lub (odpukać) awaria, bo też nie mogę się połączyć, mam komunikat: "Połączenie zostało zresetowane. Połączenie z serwerem zostało zresetowane podczas wczytywania strony" itd

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2011, 07:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2010, 01:12
Posty: 172
Lokalizacja: Poznań
Mieszkańcy Smochowic, Sołacza, Strzeszyna, części Winograd i Piątkowa byli przez kilka godzin bez prądu z powodu awarii rozdzielni średniego zasilania. Może serwer jest na tym terenie?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Barbara

Poszukuję: Perek z Parzęczewa, Muszalski przed 1850


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2011, 22:08 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Mam pytanie techniczne w sprawie aktualizowanej parafii Sławno koło Gniezna .
W wykazie miejscowości ,które obejmuje ta parafia nie ma miejscowości Charzewo .
Czy to ze względu na wielkość czy przeoczono .
Dziękuję za odpowiedź .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2011, 07:58 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Ponieważ nie ma jej na liście miejscowości należących do parafii, umieszczonej w "Brevis Descriptio" ks. Korytkowskiego.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2011, 18:37 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Ale jest na liście proboszcza słowieńskiego księdza Józefa Ignacego Sztoltmana.

Myślę ,że proboszcz parafii słowieńskiej jest większym autorytetem w tej sprawie .
Już nie mówiąc o księdze "status animarum" tejże parafii .Ponawiam pytanie w tej sprawie .
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2011, 18:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Bartek odpowiedział zgodnie z prawdą. Na okienkach, które się pojawiają w wynikach Poznan Project (kliknięcie na nazwę parafii) jest lista wsi według Brevis Descriptio. Kiedyś w porozumieniu ze mną pewna osoba wpisała wszystkie listy wsi z Brevis Descriptio i ja ten materiał wykorzystałem. Oczywiście, że BD zawiera braki, poza tym sporo jest literówek w nazwach wsi, jak też pisowni przestarzałych i mylących. Niestety chwilowo nie mam możliwości czasowych, by się temu w sposób wyczerpujący przyjrzeć, Najlepiej byłoby wstawić w zamian jakieś kompletniejsze opracowanie, jeśli będzie taka możliwość :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2011, 19:07 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Ja mam problem. I zupełnie nie kwestionuję źródeł Bartka.
Natomiast dylemat jest tego typu .
Jeżeli indeksujący w trakcie indeksacji nie natrafił na tę miejscowość to moje godzinowe przeglądanie zasobów zindeksowanych jest niepotrzebne .
Może być tak iż od roku 1796 kiedy proboszczem był Sztoltman do roku 1820 nastąpiły zmiany lokalizacji tej miejscowości w parafii .
Ja jestem łodzianinem i nie znam wielkopolski .
Normalną sprawą było ,iż zobaczyłem przywieszkę wyszczególniającą miejscowości dla tej parafii .
Sądziłem ,iż nazwy miejscowości wpisują indeksujący ,bo przecież widzą te miejscowości w metrykach.
Ale bardzo dziękuję a być może kiedyś wypowie się indeksujący czy napotkał tę nazwę przydworskiej wsi.

Pozdrawiam i dziękuję


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2011, 19:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Nie, tak jak mówię, w tych okienkach są spisy wsi z Brevis Descriptio. Jest to opracowanie z roku 1890, natomiast nie mam wiedzy, w jaki sposób uzyskane są te listy. Odnieść można wrażenie, że dla niektórych parafii podawane są nazwy jakichś zapomnianych przysiółków, zaś gdzie indziej brak nawet całych wsi. Może spis powstał na podstawie jakichś ankiet, które wypełniali proboszczowie i podeszli do tego z różną skrupulatnością, a może z jakichś badań samego x. Korytkowskiego, i on pewnych miejscowości nie dopatrzył? Natomiast zrobienie spisu wsi danej parafii na bazie miejscowości, które się pojawiają w księgach metrykalnych byłoby bardzo zawodną metodą, bo często się spotyka wpisy ze wsi leżących poza "kanonicznym: terytorium parafii - z wielu powodów, jak choćby okresowa nieobecność duszpasterzy parafii sąsiednich, co zmuszało ludność do wędrówek do najbliższego kościoła, gdzie ksiądz był. Czasem nie da się zgadnąć dlaczego - np. wieś Wyszyny pojawia się okresowo to w par. Chodzież, to w Ryczywole, a dla pewnych okresów w osobnej księdze, która jest na parafii.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2011, 19:27 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Bardzo dziękuję za odpowiedź .tak samo jest w parafiach łódzkich .Bełdów był parafią od 1736 do 1768 ale przez następnych 30 lat sakramenty obsługiwał proboszcz parafii Dalików ościennej .

Boję się ,że to samo dotyczy Charzewa .A tam przez 30 lat mieszkał w trzecim domu na początku wsi mój przodek wraz z liczną rodziną .
A 25 lat później ani śladu w indeksacjach . A co gorsza ani śladu żadnej z innych rodzin wsi .
I nadal jestem w kropce.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2011, 19:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Przepraszam, że wtrącam się w Wasz dialog i to z całkiem inną sprawą.
Jako Wielkopolanin zwracam się z zapytaniem, tudzież prośbą do łodzianina "Kubusia". Tak się składa, że przodkowie moi zawędrowali na ziemie, które obecnie leżą w Łódzkiem. Mój pradziadek Piotr Gąszczak urodził się 14 października 1848 roku w Radoszewicach niedaleko Wielunia. Podlegały one wtedy pod parafię w Osjakowie. W AP w Łodzi znajdują się akta tej parafii z tych lat - zespół 1608. Czy miałbyś okazję, możliwość i czas, by pozyskać dane z tego aktu urodzenia. Wiem, że ojcem Piotra był też Piotr, a matką Rozalia z domu Janicka. Piotr - ojciec zmarł w Radoszewicach, podobno był tam lekarzem. Nie znam niestety żadnych innych dat. W tym miejscu utknęły moje badania.
Proszę o pomoc jeśli to możliwe.
Pozdrawiam

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2011, 20:10 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Z wielką przyjemnością załatwię sprawę mimo iż obecie mieszkam w Toruniu .
Na skrzynce podałem adres Skype.
podam szczegóły


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2011, 14:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Witam,

Prosiłbym o kontakt na lucas.bielecki@gmail.com osoby zainteresowane indeksowaniem ślubów z regionu Krajny (mniej więcej na obszarze Piła-Chojnice-Tuchola-Bydgoszcz).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 07:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziś kolejna aktualizacja bazy.

Aby dać dobry przykład rozpocząłem indeksowanie Krajny - wczoraj w rekordowym tempie zindeksowałem wszystkie objęte zakresem Projektu śluby z par. Wielowicz (ówcześnie pow. złotowski)!

Dodane parafie:

Katolickie: Niemysłów, Goszczanów, Psary [pow. Turek]; Licheń Stary, Myślibórz [pow. Konin];
Lądek, Pyzdry [pow. Słupca]; Blizanów, Dobrzec, Kościelec [pow. Kalisz]; Brdow, Modzerowo [pow. Koło];
Gnin [pow. Grodzisk]; Wielowicz [pow. Złotów]

ewangelickie: Borek [pow. Koźmin]

Uzupełnienia w parafiach:

Katolickie: Drzeczkowo [pow. Leszno]; Chobienice, Obra [pow. Babimost]; Piaski [pow. Strzelno];
Lisiec Wielki [pow. Konin]; Jankow Zaleśny, Lutogniew [pow. Krotoszyn]; Kosmów [pow. Kalisz];
Chojnica, Łódź [pow. Poznań]; Wronczyn [pow. Środa]; Parzęczewo, Śmigiel [pow. Śmigiel];
Opatów [pow. Kępno]; Doruchów [pow. Ostrzeszów]; Inowrocław; Wyrzysk; Biezdrowo [pow. Szamotuły];
Dakowy Mokre, Niepruszewo, Ptaszkowo [pow. Grodzisk ]; Pępowo [pow. Gostyń];

Ewangelickie: Międzyrzecz, Zbąszyń [pow. Międzyrzecz]; Piaski [pow. Gostyń]; Wronki [pow. Szamotuły]

Zachęcam do zgłaszania się ochotników do indeksowania zarówno Krajny, jak i konińskiego. Z tego ostatniego regionu są już jak widać pierwsze zindeksowane parafie spośród udostępnionych w ZOSI.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 07:58 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2008, 15:11
Posty: 132
Lokalizacja: Międzyrzecz/Poznań
Łukasz Bilecki napisał(a):
Aby dać dobry przykład rozpocząłem indeksowanie Krajny - wczoraj w rekordowym tempie zindeksowałem wszystkie objęte zakresem Projektu śluby z par. Wielowicz (ówcześnie pow. złotowski)!


Jeśli to nie błąd w tabeli, to ja też poproszę o taką parafię,
będę bił rekord za rekordem :D

_________________
pozdr Michał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 08:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Takie to szefostwo bierze, hihi... :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 18:58 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2010, 17:59
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Dziś kolejna aktualizacja bazy.
Uzupełnienia w parafiach:
Śmigiel [pow. Śmigiel]


Bardzo dziękuję za tą aktualizację i przy okazji mam pytanie, czy brak informacji o rodzicach osób zawierających małżeństwo świadczy definitywnie o braku tych danych w samym akcie czy też mogą być inne przyczyny?

_________________
Pozdrawiam,
Jan Paweł Gosiewski / Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 19:16 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Pamiętam, jak w jednej z parafii dopiero po zindeksowaniu kilkunastu pozornie "bezrodzicowych" roczników zreflektowałem się, że imiona rodziców ukryto w formule wyliczającej... zgody sądowe. Zdarzają się też różne informacje o pokrewieństwie (czasem nawet cenniejsze dla poszukującego niż imiona rodziców!) zawarte na liście świadków. Tak więc, tych "innych przyczyn" może być wiele i dopiero osobista lektura zapisu rozstrzyga sprawę. Nigdy nie dość przypominania, że:
Cytuj:
Spisanie jak największej liczby małżeństw ma priorytet przed szczegółowością indeksowania, ponieważ dokładnych informacji mogą już szukać we własnym zakresie osoby zainteresowane konkretnymi parami małżeńskimi, przy pomocy odnalezionych w bazie danych podstawowych informacji.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 19:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Na ogół indeksujący umieszczają tę informację w indeksie, ale jest kilka przypadków, kiedy były one rutynowo pomijane, spisywano tylko dane o ślubujących. A o jaką parafię chodz?

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 19:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jeśli chodzi o Śmigiel to dane o rodzicach są tam umieszczone - ale są one obecne tylko w niektórych okresach.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2011, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Bardzo bardzo dziękuję za Lądek ( to dla męża ) i za Pępowo c.d.dla mnie. :D
Pozdrawiam.
Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2011, 08:49 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2008, 09:38
Posty: 6
Lokalizacja: Niemcy
Czy to możliwe, by rodzice ślubującego /Joannes Lemanski /dopiero po 16 latach się poślubili ?

Catholic parish in Wyrzysk [Wirsitz], entry # 7 in 1844 score: Groom:
100% Bride: 100%
Joannes Lemanski (24) father: Martinus, mother: Catharina Strużyk
Marianna Król (22) father: Christianus, mother: Catharina


Catholic parish in Wyrzysk [Wirsitz], entry # 6 in 1860 score: Groom:
100%
Martinus Lemański (67)
Catharina Strożyk (60)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2011, 14:47 
Offline

Dołączył(a): 19 lis 2010, 17:59
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Jeśli chodzi o Śmigiel to dane o rodzicach są tam umieszczone - ale są one obecne tylko w niektórych okresach.


Zamówiłem w AAP odpis interesującego mnie aktu z parafii Śmigiel z roku 1861 - mam nadzieję, że znajdę tam dane o rodzicach, a jeżeli się okaże, że w tym okresie ich nie podawano, to że będzie tam przynajmniej wzmianka (nieindeksowana w ramach projektu) o miejscu urodzenia młodych, tak aby wiedzieć gdzie szukać ich metryk chrztu. Tak czy inaczej dziękuję za wyjaśnienie.

_________________
Pozdrawiam,
Jan Paweł Gosiewski / Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2011, 15:53 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
W tym okresie w księgach kościelnych zwykle notowano nie miejsce urodzenia, ale zamieszkania narzeczonych. O miejscu urodzenia można mówić tylko w przypadku, gdy formuła zawiera "natus/-a", względnie: "oriundus/-a".

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2011, 18:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Cichosz napisał(a):
Czy to możliwe, by rodzice ślubującego /Joannes Lemanski /dopiero po 16 latach się poślubili ?

Catholic parish in Wyrzysk [Wirsitz], entry # 7 in 1844 score: Groom:
100% Bride: 100%
Joannes Lemanski (24) father: Martinus, mother: Catharina Strużyk
Marianna Król (22) father: Christianus, mother: Catharina


Catholic parish in Wyrzysk [Wirsitz], entry # 6 in 1860 score: Groom:
100%
Martinus Lemański (67)
Catharina Strożyk (60)


Najwyraźniej do tej pory żyli w konkubinacie. Podobny przypadek już kiedyś spotkałem:

Parafia ewangelicka Jutrosin [Jutroschin], wpis 18 / 1833
Gottlieb Mueller (67)
Susanne Ruprecht (48) ojciec: Gottfried
W akcie jest dopisek pastora, że ileś tam lat żyli w konkubinacie :)

Trudno dziś powiedzieć dlaczego tak było, o ile oboje byli stanu wolnego (czyli nie wchodzi w grę "odczekiwanie" na śmierć dotychczasowego małżonka).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2011, 18:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!

Pod zapisem aktu ślubu jest dopisek w nawiasie:

3 filii et 1 filia per subsequens matrimonium legitimati

Oznacza to, że faktycznie żyli w konkubinacie i dopiero tym ślubem zalegalizowali związek i dzieci z niego pochodzące.

Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2011, 15:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Zaczęłam indeksować Kowalewo-Opactwo, a tu problem, bo zapisy z 1809r. występują w dwu księgach (małżeństa 1808-1809 i ur.,małż.i zgony 1809). Jak numerować ? Zachować ciągłość w skali roku, czy każdą księgę numerować oddzielnie? Akta w obu księgach nie są numerowne (występuje tylko numeracja stron).
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2011, 16:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Napiszę, co odpowiedziałem innej osobie uczestniczącej w projekcie, która kiesyś napisała do mnie w analogicznym przypadku:

"Ja bym numerował jak leci, i używał roku jaki rozpoczyna dany zeszyt.
W ten sposób co prawda w części zapisów z końca zeszytu rok będzie
zły, ale najwyżej się ogłosi, że rok podawany w tych zapisach odnosi
się do roku początkowego tych zeszytów. Problem dotyczy też pewnej
ilości parafii w zaborze pruskim, bo ten system wywodzi się jeszcze z
okresu Księstwa Warszawskiego i w obu zaborach przetrwał do 1816-17.
Tylko dla części pruskiej zachowało się znacznie mniej tych akt, a do
tego w większości wypadków nie potrzebujemy ich spisywać, bo są księgi
oryginalne.

Czyli np.
Zeszyt 1808/1809
śluby 1-10, z czego np. ostatnie 3 są już w roku 1809
Wszystkie dostają numery X/1808

Zeszyt 1809/1810
Wszystkie śluby mają numery X/1809 itd.

Argumentem za takim podejściem jest to, że gdy ten system wychodził z
uzycia, mamy na ogół np. jeden zeszyt 1816/1817 i następny tylko 1817
- wtedy śluby z pierwszego będą łamane na 1816, a z drugiego na 1817 i
nie będzie pomyłki."

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2011, 08:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziś aktualizacja bazy.

Dodane parafie (katolickie):
Giewartów, Koszuty, Dobrosołowo [pow. Słupca]; Wysoka [pow. Wyrzysk]; Sępólno Krajeńskie, Lutowo [pow. Złotów]

Uzupełnienia w parafiach:
katolickie: Palędzie Kościelne, Duszno [pow. Mogilno]; Cieszęcin [pow. Wieluń]; Wąwelno [pow. Wyrzysk]; Krobia [pow. Gostyń];
Stęszew, Chojnica [pow. Poznań]; Dąbrówka Kościelna [pow. Oborniki]; Niemysłów [pow. Turek]; Gnin [pow. Grodzisk]

ewangelicka: Międzyrzecz

Dziękuję wszystkim indeksującym, zwłaszcza nowym osobom, które zgłosiły się do indeksowania wschodniej Wielkopolski oraz regionu Krajny!
Oczywiście w każdej chwili można dołączyć :) - zachęcam.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2011, 21:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2007, 17:37
Posty: 108
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Lukaszu,
mam maly problem. Opisalam go w blogu http://malgorzata-przodkowie.blogspot.com/2011/07/nieowocne-poszukiwania.html.
Czy wiesz, gdzie powinnam szukac filmu, gdy bede w Poznaniu? Ktora to ksiega, sygnatura, itp?
Z gory dziekuje!
Malgorzata

_________________
Niech zyja przodkowie!

http://malgorzata-przodkowie.blogspot.com/

Nowak/Nowaczyk z par. Objezierze, Rogalscy, Skok z par. Ceradz Koscielny, Zagajewscy z par. Objezierze, Koper/Koperek/Koperski z par. Cerekwica


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2011, 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ten rocznik nie był jeszcze poddany korekcie i tak do końca nie wiem, czy to jest miasto (mikrofilm 512 pozycja 3), czy wioski (513-1). Dla lat 1807-1836 były osobne spisy ślubów dla miasta i wiosek, niestety czasem w osobnych księgach. Do tego na filmie 513 poz. 5 jest księga ślubów ewangelickich z tych samych mniej więcej lat, co jeszcze zwiększa chaos. Nie pytaj mnie natomiast o to, jakie są to mikrofilmy u mormonów - nie mam z nimi żadnej styczności, a z doświadczenia wiem, że nie zawsze (choć zazwyczaj) odpowiadają one konkretnym mikrofilmom w AAP - z drugiej strony opisy u mormonów zawierają 1001 błędów i powodują niespodzianki pozytywne (tam jest coś, czego się nie spodziewałaś) i negatywne (nie ma czegoś, czego się spodziewałaś).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2011, 01:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2007, 17:37
Posty: 108
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Dzieki za odpowiedz.

Nie pytam o mikrofilmy mormonskie, tylko o ksiege (lub mikrofilm z Archiwum Archidiecezjalnego) gdzie znajduje sie ten zapis nr 27. Bo w koncu, ktos go znalazl i zapisal. Bede w Polsce w sierpniu i chcialabym go odnalezc. Te ewangelicka ksiege takze znalazlam na jednym z filmow i rzeczywiscie wtedy juz zupelnie sie poddalam. Wyglada na to, ze ten film ktory mam to jest wlasnie film nr 513.

Pisze do Ciebie z tymi pytaniami, bo tak mnie skierowano na stronie PoznanProject! :-)

Z wyrazami uznania dla Twojej pracy w PP pozostaje
Malgorzata

_________________
Niech zyja przodkowie!

http://malgorzata-przodkowie.blogspot.com/

Nowak/Nowaczyk z par. Objezierze, Rogalscy, Skok z par. Ceradz Koscielny, Zagajewscy z par. Objezierze, Koper/Koperek/Koperski z par. Cerekwica


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2011, 07:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
No to przecież odpowiedziałeM :)
Mikrofilm 512 poz. 3 lub 513 poz. 1 - zależnie czy ten ślub był z wiosek (skłaniam się ku tej opcji, ale pewności nie mam), czy z miasta. O księgach nie pisałem, bo i tak w AAP ich się nie udostępnia. Zamówisz oba mikrofilmy i zobaczysz. Tak nawiasem, rok 1836 indeksowany był przez Amerykanina Eda Price'a u Mormonów, ale wiele lat temu i nie dojdę już do tego, z którego konkretnie mikrofilmu. W AAP jak będziesz, to się ostatecznie przekonasz :)

Tylko w obu przypadkach przejrzyj cały zakres danej pozycji na mikrofilmie, bo zawsze może się zdarzyć, że śluby z miasta i wsi są naprzemiennie, albo roczniki nie następują w kolejności chronologicznej. Może ten ślub był na filmie, który zamówiłaś, tylko w jakimś nietypowym miejscu.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Ostatnio edytowano 13 lip 2011, 09:11 przez Łukasz Bielecki, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2011, 07:32 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2011, 23:55
Posty: 222
Eugeniusz napisał(a):
Witam!

Pod zapisem aktu ślubu jest dopisek w nawiasie:

3 filii et 1 filia per subsequens matrimonium legitimati

Oznacza to, że faktycznie żyli w konkubinacie i dopiero tym ślubem zalegalizowali związek i dzieci z niego pochodzące.

Pozdrawiam
Eugeniusz


Niekoniecznie, mogło to również oznaczać, że panna wychodząca za mąż była panną z dziećmi i biorący ją za żonę uznał te jej przedślubne dzieci za swoje, z wszystkimi konsekwencjami prawnymi. Na inny przypadek trafiłem w rodzinie - na akcie urodzenia dziecka z USC był dopisek o sądownym uznaniu dziecka za swoje przez męża matki, po ... 14 latach i urodzeniu kilku następnych, wspólnych dzieci.
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 56  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL