Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 17:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 56  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lip 2011, 07:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
To prawda, różne sytuacje życiowe mogły być w ten sposób prawnie "wyprostowywane". Ja pisałem o przypadku, w którym - co rzadkość - ojciec nieślubnego dziecka od razu wpisany był w jego akcie urodzenia. Tak zdarzało się tylko przy jawnych konkubinatach.

Z drugiej strony zjawisko "adopcji" przedślubnych dzieci żony przez ich pierwszych (to ważne!) mężów też było nierzadkie - i najprostszą do niej drogą było formalne przyznanie się do ojcostwa, nawet gdyby było to oczywistą dla wszystkich nieprawdą. Notabene innego typu przypadek przytrafił się ojcu Adolfa Hitlera, Aloisowi - już po śmierci jego matki przyznał się do niego domniemany ojciec, dużo starszy od zmarłej matki (Alois był wtedy nastolatkiem).

[poprawka - zacząłem czytać informacje o Aloisie na niemieckiej wikipedii i to wszystko jest dużo bardziej skomplikowane - w każdym razie faktem jest, że Alois urodził się jako dziecko nieślubne i dopiero wiele lat później zaczął używać nazwiska Hiedler lub Hitler, prawnie będąc synem późniejszego męża swej matki, a faktycznie - do dziś nikt nie wie na pewno...]

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2011, 08:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2007, 17:37
Posty: 108
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Rozumiem, i dziekuje. :-)
Malgorzata

_________________
Niech zyja przodkowie!

http://malgorzata-przodkowie.blogspot.com/

Nowak/Nowaczyk z par. Objezierze, Rogalscy, Skok z par. Ceradz Koscielny, Zagajewscy z par. Objezierze, Koper/Koperek/Koperski z par. Cerekwica


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2011, 09:48 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zapis w akcie małżeństwa z r 1924.
„Oni też oświadczyli, że urodzone w ich wspólnym pożyciu dziecię, które urodziło się w .......data.1918r.. (nr aktu urodzenia) a zapisane imieniem Stefan uznają za swoje własne i zabezpieczają mu prawa dziecięcia urodzonego w małżeństwie.”

Nikt nie sprawdzał czy to jest możliwe. Pan młody musiałby mieć w chwili narodzenia dziecka niecałe 18lat , był wtedy jako ochotnik na wojnie bolszewickiej w zupełnie innym miejscu odległym oprawie 2000 km.Powrócił w 1922. Nie mógł wtedy nawet znać matki dziecka, bo ona od 16 roku życia była z siostrą na tzw. saksach i wróciła do domu po wojnie w 1920. Dopiero w 1923r ich drogi się zeszły.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2011, 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziś nastąpiła kolejna aktualizacja bazy!

Nowo dodane parafie:
katolickie
Kamień Krajeński [pow. Złotów]; Golina [pow. Konin]; Chwałkowo Kościelne [pow. Śrem];
Kowale Pańskie, Dobra [pow. Turek]; Mrocza [pow. Wyrzysk]; Gołanice [pow. Wschowa];
Kowalewo [pow. Słupca]; Dąbie [pow. Koło]
ewangelickie
Krzyż [pow. Wieleń]; Gębiczyn, Marunowo, Romanowo [pow. Czarnków]; Grabów [pow. Ostrzeszów]

Uzupełnienia w parafiach:

katolickich
Pieranie, Kościelec [pow. Inowrocław]; Ceradz Kościelny, Konarzewo, Stęszew [pow. Poznań];
Lwówek [pow. Nowy Tomyśl]; Lubosz, Sieraków [pow. Międzychód]; Pogorzela [pow. Koźmin];
Niemysłów [pow. Turek]; Chlewo [pow. Ostrzeszów]; Białężyn, Dąbrówka, Ludomy [pow. Oborniki];
Biezdrowo, Bytyń, Ostroróg, Wronki [pow. Szamotuły]; Goniębice, Pawłowice [pow. Leszno];
Wąwelno, Wysoka [pow. Wyrzysk]; Dąbrówka Nowa, Żołędowo [pow. Bydgoszcz]; Zielęcin [pow. Śmigiel]
Trzcinica [pow. Kępno]; Chobienice, Wolsztyn [pow. Babimost]; Czerwona Wieś, Gryżyna, Rąbiń [pow. Kościan];
Goszczanów [pow. Turek]; Jutrosin, Gołaszyn [pow. Rawicz]; Kozielsko [pow. Wągrowiec]; Trzemeszno [pow. Mogilno]
ewangelickich
Wieleń, Zielonowo, Dzierżążno Wielkie, Dębogóra [pow. Wieleń]; Wronki [pow. Szamotuły]
Gębice, Runowo, Jędrzejewo, Siedlisko, Biała [pow. Czarnków]; Latowice [pow. Ostrów Wlkp.]

W bazie znajduje się już ponad 700 parafii obu wyznań.
Życzę wszystkim wielu ciekawych rezultatów.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2011, 07:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jeszcze napiszę, że do Klubu Dziesięciu Tysięcy dołączyła aktywna na forum Agnieszka Matusiewicz-Koza. Potrzebowała na to jedynie roku, więc jest to do tej pory rekordowe osiągnęcie :) Dziękuję serdecznie!
Agnieszka indeksuje głównie parafie leżące w okolicy Grodziska Wielkopolskiego i po zachodniej stronie Poznania.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2011, 11:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Gratulacje i pozdrowienia dla niezastąpionej Agnieszki :wink:


Gosia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2011, 21:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Agnieszko!
Gratulacje za 10 tysięcy wpisów w ciągu roku.
Serdecznie pozdrawiam - Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2011, 14:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Kolejna aktualizacja.

Ponieważ zaraz po aktualizacji Marzena przysłała indeksy dwóch nowych parafii: Siedlimowo [pow. Strzelno] i Piotrków Kujawski [pow. Radziejów], więc "za ciosem" dołożyłem je dziś do bazy, a wraz z nimi uzupełnienia parafii: Gołębin Stary i Rąbiń [pow. Kościan], Kamionna [pow. Międzychód], Żabno [pow. Śrem] oraz ewangelickich: Kocień, Kwiejce St., Dzierżążno, Dębogóra [pow. Wieleń], Gębiczyn, Radolin [pow. Czarnków].

Natomiast Marzena Jasińska w ten sposób też dołącza do Klubu Dziesięciu Tysięcy! Serdecznie dziękuję Marzenie, która prawie jednoosobowo "odpowiada" w Projekcie za Kujawy.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2011, 19:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Gratulacje.
A jak rozumieć projekt Kujawy.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2011, 19:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Kujawy historycznie zrosły się z Wielkopolską. Najpierw Prusacy włączyli całe zachodnie Kujawy do Prowincji Poznańskiej, a później pogranicze Kujaw od strony wielkopolskiej znalazło się w województwach obejmujących Kujawy (dawniej bydgoskie, potem kujawsko-pomorskie) - mam tu na myśli rejony Nakła, Szubina, Żnina, Mogilna. Trudno więc oddzielić Wielkopolskę od Kujaw, a ponieważ te ostatnie są dużo mniejsze, więc w naturalny sposób wchodzą do Projektu, z tym, że najpierw zajęliśmy się częścią dawniej spod zaboru pruskiego. Ale przyjmuję ostatnio także parafie z powiatów radziejowskiego (z dzisiejszym aleksandrowskim) a nawet włocławskiego - czyli wschodnią część historycznych Kujaw. Natomiast nie włączamy do Projektu ziemi dobrzyńskiej, którą też niektórzy zaliczają do Kujaw sensu largo. Ten obszar z Poznaniem nigdy nie miał związków, a do tego ostatnio również zgłoszono mi, że rozpoczął się tam projekt indeksacyjny:
http://www.szpejankowski.eu/index.php/p ... ob/92.html

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2011, 22:34 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2011, 22:04
Posty: 2
Przepraszam, ze ja pisam po niemiecku..., moge czytac, ale nie takie dobre pisac ...

Veronica Kortus

ich habe mehrere Veronica Kortus in meinen Unterlagen, welche ist gemeint, die Tochter von Michael Kortus und Agnes Kopalczanka oder die Veronika Kortus, geborene Serwa verh. mit Andreas Kortus (meiner direkten Linie) ...?
Was wollt Ihr dazu wissen, habe alle moeglichen Kirchenbuecher im Raum Posen schon 1990 gelesen und alles gut dokumentiert ....

mit farbenbruederlichen Grüssen an Lukas,

Juergen Kortus S-Ss! PhilXXX (AV Salia-Silesia zu Gleiwitz im CV)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2011, 13:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Hallo!

Bin nicht sicher ob ich gut verstehe - wir haben 4 Veronikas, wenn irgendwelche zu Deinem Stammbaum passt, mache einfach einen Kommentar dazu. Mehr brauchen wir nicht :)

Schoene Gruesse an Salia-Silesia.
Lukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2011, 10:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziś kolejna aktualizacja bazy.
Życzę udanych poszukiwań.

Nowe parafie:

Niekursk [pow. Czarnków]; Ślesin [pow. Konin]; Białków Kościelny [pow. Koło]; Budzisław Kościelny [pow. Słupca]; Przespolew Pański [pow. Kalisz]
oraz ewangelickie: Buk [pow. Grodzisk]; Trzcianka [pow. Czarnków]

Uzupełnienia w parafiach:

Piotrków Kujawski [pow. Nieszawa]; Mrocza, Glesno, Łobżenica, Kosztowo [pow. Wyrzysk]; Ostrzeszów, Kobylagóra, Parzynów [pow. Ostrzeszów]; Michorzewo [pow. Nowy Tomyśl]; Kruszwica [pow. Strzelno]; Środa; Śmiłowo [pow. Chodzież]; Baszków [pow. Krotoszyn]; Kędzierzyn [pow. Witkowo]; Kraszewice [pow. Wieluń]; Lechlin, Potulice [pow. Wągrowiec]; Boruszyn [pow. Oborniki]; Błaszki [pow. Kalisz]; Poznań-św. Maria Magdalena, Skórzewo, Sobota, Kiekrz, Żydowo [pow. Poznań]; Krobia [pow. Gostyń];
oraz ewangelickich: Zielonowo, Dębogóra [pow. Wieleń]; Leszno-św. Krzyż

W Klubie Dziesięciu Tysięcy witam p. Elżbietę Parowicz, która wytrwale i bardzo szczegółowo indeksuje małżeńśtwa z parafii pogranicza kalisko-sieradzkiego.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2011, 15:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Bardzo cieszy kolejna porcja indeksów. Gratuluję Nowej Członkini 10 - tysięczników. Wiem z doświadczenia, że to ogrom pracy. Wszystkim w tym gronie - OGROMNY SZACUN!!!

Pozdrawiam serdecznie!

mała uwaga: Kraszewice - powiat Ostrzeszów

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2011, 15:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
kajo65 napisał(a):
mała uwaga: Kraszewice - powiat Ostrzeszów


Dziś tak, ale w Projekcie posługuję się podziałem na powiaty z roku 1887. Ułatwia to pracę, bo ten sam podział funkcjonuje w powszechnie stosowanych pruskich spisach miejscowości oraz w Słowniku GHKP (prócz kilku pierwszych tomów, które wyszły wcześniej).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2011, 16:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Wybacz Łukaszu moją niewiedzę...
Przy okazji: indeks, o którym Ci wspominałem - Opatów 10/1861 jest faktycznie z błędem. Otrzymałem wiadomość od indeksującego, że zamiast Helena Balcer powinno tam być Magdalena Balcer

Pozdrawiam... i już więcej żadnych uwag nie będę zgłaszał... :)

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2011, 13:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Witam.
Mam pytanie do Łukasza. Znalazłam w indeksach prawdopodobnie ślub moich przodków.
Jest wpis z parafii katolickiej Lubosz 1/1819 Andreas Mizgalski (19) ojciec: Joseph,matka: Anna z Marianna Nowiczczanka(18) ojciec: Joseph ,matka:Eva. Chyba są to moi przodkowie :Andrzej Mizgajski i Marianna Nowicka.Czy wiesz kto uzupełniał Lubosz(Sieraków)?
Pozdrawiam Ewa

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2011, 13:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Arek Michalak.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2011, 13:39 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Tutaj znajdziesz indeksujących http://bindweed.man.poznan.pl/posen/data/baza.php

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2011, 13:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Bardzo dziękuję Jacku za podpowiedź.
Pozdrawiam Ewa

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2011, 07:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2007, 11:03
Posty: 201
Lokalizacja: Zwierzyn k/ Strzelc Kraj.
Witam.
Drugi dzień nie mogę otworzyć Poznan Projekt.Nie wiem dlaczego.
Pozdrawiam Ewa

_________________
Tatarzynska Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2011, 08:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Była awaria wczoraj po południu, ale chwile temu admin włączył. Mam nadzieję, że już będzie chodzić bez usterek :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2011, 20:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Na koniec wakacji, jeszcze jedna aktualizacja bazy.

Przekroczyliśmy kolejny słup milowy: w bazie mamy już dwie trzecie miliona rekordów :)

Nowo dodane parafie:

katolickie: Runowo [pow. Wyrzysk]; Dąbrówka, Sypniewo [pow. Złotów]; Tuchorza [pow. Babimost]; Trzcianka [pow. Czarnków]

ewangelickie: Grabówno [pow. Wyrzysk]; Stajkowo [pow. Czarnków]

Uzupełnienia w parafiach:

katolickich:
Niekursk [pow. Czarnków]; Kokanin, Kościelec, Przespolew Pański [pow. Kalisz]; Płonkowo [pow. Inowrocław];
Marzenin [pow. Witkowo]; Owińska [pow. Poznań]; Wytomyśl [pow. Nowy Tomyśl]; Opalenica [pow. Grodzisk];
Myslibórz [pow. Konin]; Zabartowo, Mrocza [pow. Wyrzysk]; Golejewko [pow. Rawicz]; Zbąszyń [pow. Międzyrzecz];
Kobierno, Benice, Lutogniew [pow. Krotoszyn]; Biezdrowo [pow. Szamotuły]; Broniszewice [pow. Pleszew];
Wyganów, Wielowieś [pow. Koźmin]; Doruchów [pow. Ostrzeszów]; Kościan;
Dąbie [pow. Koło]; Gniezno-św.Trójca; Łekno [pow. Wągrowiec]

ewangelickich: Zielonowo [pow. Wieleń]; Piotrowo [pow. Szamotuły]; Chodzież; Trzcianka [pow. Czarnków]

Jak zawsze, serdecznie dziękuję niestrudzonym ochotnikom i życzę ciekawych odkryć w bazie.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2011, 18:47 
Offline

Dołączył(a): 02 wrz 2011, 18:07
Posty: 43
Witam,
znalazłam wpis dotyczący moich pradziadków "parafia Zakrzewo 8/1885 Ignatius Szczepański (22) ojciec Thomas, matka Antonina Janosz z Clementine Lorenc zd. Sika (23) ojciec Adalbertus matka Antonina Stachowiak".

Próbuję zagłebic sie dalej i znależć wpisy dotyczące prapradziadków. Skupiłam się na rodzicach Ignacego i znalazłam 2 wpisy "Parafia Pakosław 8/1859 Thomas Szczepański (25) z Antonina Rychel (23)" oraz " Parafia Pakosław 3/1852 Antonius Rychel (27) z Antonina Jarosz (15)"

Niestety w Pakosławiu brak danych o rodzicach co nie pozwala uprawdopodobnić, że Antonina w obu przypadkach to ta sama osoba.

Ponadto we wpisie w Zakrzewie nr 8/1885 Antonina wystepuje jako Janosz, ale znalizując wszystkie wpisy wydaje mi się, że gdzieś jest błąd (w Zakrzewie lub Pakosławiu) i chodzi o tę samą osobę.

Mam więc pytanie, jak sie utwierdzić w swoich domysłach (albo wybić je sobie z głowy)? Czy jedynym wyjściem jest dotarcie do oryginalnych dokumentów w Archiwum?

Licze na odpowiedż i pozdrawiam Wanda

_________________
__________________________
Z pozdrowieniami
Wanda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2011, 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Dotrzyj do drugiego ślubu i sprawdź, czy Antonina była wdową wychodząc za mąż za Szczepańskiego, wtedy potwierdziłabyś swoje domysły.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2011, 22:33 
Offline

Dołączył(a): 02 wrz 2011, 18:07
Posty: 43
Dziekuję za podpowiedż. Tak, jak myślałam, nie obejdzie się bez oglądania dokumentów w archiwum.
Pozdrawiam Wanda

_________________
__________________________
Z pozdrowieniami
Wanda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2011, 17:13 
Offline

Dołączył(a): 07 maja 2009, 18:32
Posty: 244
Swego czasu wysłalam prośbę do AAPoznań o kwerende rodziny Antkowiaków.Na podstawie otrzymanych dokumentow nanioslam poprawki do PP.Brakuje w projekcie ślubu moich pradziadków Marcina i Reginy Antkowiaków.Z AAP dostalam taka informacje "jednocześnie informujemy,że odnaleziono slub:
Martinus Antkowiak kawaler lat 25 z Lechlina i Regina Rosalia Pitlowna panna lat23 z Grudna.Małżeństwo zawarli 19.11.1815 w Rogożnie."
Czy na podstawie tej notatki możecie państwo wpisać do bazy danych? Elżbieta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2011, 18:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
fwanda napisał(a):
Dziekuję za podpowiedż. Tak, jak myślałam, nie obejdzie się bez oglądania dokumentów w archiwum.
Pozdrawiam Wanda


A to zawsze należy zalecić - posiłkowanie się danymi z samych baz online daleko Cię nie zaprowadzi :(

lusia1942 napisał(a):
Swego czasu wysłalam prośbę do AAPoznań o kwerende rodziny Antkowiaków.Na podstawie otrzymanych dokumentow nanioslam poprawki do PP.Brakuje w projekcie ślubu moich pradziadków Marcina i Reginy Antkowiaków.Z AAP dostalam taka informacje "jednocześnie informujemy,że odnaleziono slub:
Martinus Antkowiak kawaler lat 25 z Lechlina i Regina Rosalia Pitlowna panna lat23 z Grudna.Małżeństwo zawarli 19.11.1815 w Rogożnie."
Czy na podstawie tej notatki możecie państwo wpisać do bazy danych? Elżbieta


Niestety nie - to już absolutnym minimum byłaby kompletna lista z pełnego roku kalendarzowego, ale najchętniej przyjmowane są indeksy całych ksiąg, obejmujących wiele lat. Tego typu przedsięwzięcie musi się cechować spójną metodologią i dyscypliną pracy :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2011, 07:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2009, 19:42
Posty: 67
Lokalizacja: Rybnik
Witam!

Czy jest w najbliższym czasie szansa na uzupełnienia w takich parafiach jak: Kołdrąb, Gąsawa, Lubcz, Rogowo?
Zaglądałem do bazy danych projektu i część z tych parafii zaznaczona jest jako w pełni zindeksowana, jednak odnosi się to chyba do "czasów" sprzed poszerzenia zakresu lat Projektu...
Z góry dziękuję za informacje.

Pozdrawiam

_________________
Szukam:
Franciszka Maryańskiego w USA, ur. w 1862r, emigracja 1896
Śluby: Józef Maryański i Agnieszka Lewandowska (Modliszewo),
Jan Służewski i Katarzyna Dymczyńska (Szubin)
Nazwiska: Żółć, Szymalak, Grześkowiak (Gąsawa, Szelejewo, Sokolniki, Kołdrąb)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2011, 12:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Łukaszu,
Nie mogę dodać żadnego komentarza na PP.
Wyskakuje jakiś błąd.
Czy coś robię źle?

Gosia

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2011, 12:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Nie widzę żadnego problemu, ja dodałem przed chwilą próbnie bez trudu...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2011, 12:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Nadal nie mogę dodać komentarza :(

Cały czas pojawia się komunikat : Error Sender is empty, try again!

Gosia

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2011, 13:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Może nie wypełniasz któregoś z pól...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2011, 13:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Właśnie ,że wypełniam wszystkie pola i nic :(
Spróbuję później jeszcze raz.

Gosia

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2011, 13:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010, 18:07
Posty: 111
Lokalizacja: Łowyń/Międzyrzecz
Już jest dobrze.
Nie wiem dlaczego wcześniej nie mogłam dodać komentarzy, choć robiłam wszystko poprawnie.

Gosia

_________________
Poszukuję informacji o Mateuszu Mniszku, który w 1808 roku, w parafii Lwówek ożenił się z Anną Zuzanną Kulak - to moi 4x pradziadkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2011, 13:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
To już pewnie nie dojdziemy, jaki był powód.
Najważniejsze że działa.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2011, 21:47 
Offline

Dołączył(a): 02 wrz 2011, 18:07
Posty: 43
Witam,
szukam i nie mogę znależć. Chodzi mi o Bojanowo (nie mylić ze Starym Bojanowem). Czy w XIX w. nie było tam parafii katolickiej, czy też w XXI w. nie ma chętnych do opracowania materiału z tamtego okresu?

Pozdrawiam Wanda

_________________
__________________________
Z pozdrowieniami
Wanda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2011, 22:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
W samym Bojanowie nie było. Była i jest w Gołaszynie, po sąsiedzku.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2011, 08:10 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2011, 13:32
Posty: 83
Witam serdecznie,
w tym miejscu pragnę wszystkim podziękować za indeksacje małżeństwa zwłaszcza z regionu Krobi, Pępowa, Gostynia, Kobylina oraz Krotoszyna
dzięki wam mam uzupełnione "całe drzewo" [od strony mamy] do początku XIX wieku.
Należą się Państwu wielkie podziękowania i szacunek za trud włożony w prace.
Pozdrawiam

_________________
https://viagenerationis.wordpress.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2011, 20:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
"mtala", miło, że doceniasz pracę indeksujących, szkoda, że się nie podpisałeś (patrz regulamin), nawet w Twoim profilu nie ma imienia i nazwiska :(

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2011, 21:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziś kolejna aktualizacja bazy.

Dodane parafie:
Więcbork, Wałdowo [pow. Złotów]; Lutynia [pow. Krotoszyn]; Kotlin [pow. Jarocin]; Rychnów [pow. Kalisz]; Dobrów [pow. Koło]

Uzupełnienia w parafiach:
Trzcianka [pow. Czarnków]; Zabartowo [pow. Wyrzysk]; Bucz, Wilkowo Polskie, Dłużyna [pow. Śmigiel]; Czempiń, Kościan, Czacz [pow. Kościan]; Kórnik, Chwałkowo [pow. Śrem]; Broniszewice, Karmin [pow. Pleszew]; Gołańcz [pow. Wągrowiec]; Srebrnagóra [pow. Żnin]; Golejewko [pow. Rawicz]; Sokola Dąbrowa [pow. Skwierzyna]; Wolsztyn [pow. Babimost]; Gniezno (par. Św. Trójcy); Stęszew [pow. Poznań]; Pszczew [pow. Międzyrzecz]; Gnin [pow. Grodzisk]; Panienka, Golina [pow. Jarocin]; Ostrzeszów; Kępno, Wyszanów, Donaborów [pow. Kępno]; Wałków [pow. Koźmin]; Maniewo [pow. Oborniki]; Pobiedziska, Opatówko, Mączniki, Winnagóra [pow. Środa]; Brudnia [pow. Inowrocław]
i ewangelickich:
Krzyż [pow. Wieleń]; Buk [pow. Grodzisk]; Duszniki[pow. Szamotuły]; Jędrzejewo, Trzcianka [pow. Czarnków]; Pogorzela [pow. Koźmin]

Z pomocą Macieja dodałem też do wyszukiwarki nową funkcjonalność. Po rozszerzeniu zakresu lat objętych Projektem, znacząco wzrosła liczba ślubów dla których księża nie zapisali nazwisk małżonków - niestety powszechnie występuje to zjawisko przed rokiem 1815 (sporadycznie i po tej dacie). W wynikach wyszukiwania śluby takie pojawiają się z nazwiskiem w formie znaku zapytania (lub "??"). Do tej pory było je jednak w wyszukiwarce trudno namierzyć. Obecnie pojawiają się one na górze listy wyników przybliżonych, ilekroć dokonujemy wyszukiwania rozszerzonego z użyciem wybranego imienia. Dzięki temu poszukując Jana Stachowiaka i Marianny Zielińskiej slubujących przed 1820 rokiem (kiedy to jest duża szansa, że zapisano ich jedynie jako ślub Jana z Marianną), otrzymamy listę małżeństw o takiej właśnie treści i mogą być one wskazówką, że któreś z nich to właśnie poszukiwana para.

Życzę wielu nowych, ciekawych odkryć.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2011, 14:25 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2011, 17:32
Posty: 91
Lokalizacja: Chorzów
Witam.
Panie Łukaszu chciałbym wprowadzić pewną korekte do wpisu w bazie małżeństw.
Dostałem dokumenty z AA w Gnieźnie przez co mogę to skorygować.

W bazie małżenstw figuruje:
,,Valentinus Kujawa? +Rosina Marchowska wpis 12/1877" Parafia Ślesin

Wd zdjęć,które dostałem porprawna wersja to:

Valentinus Kujawa syn Jakuba Kujawa i Doroty Szwajkowskiej Kujawa
+
Rosalia Marchewka
reszta się zgadza :D

Uwierzy Pan na słowo honoru czy mam podesłać Panu na maila zdjęcie aktu ślubu? :D
Pozdrawiam

_________________
Mateusz Kujawa

Poszukuje
Kujawa,Dorszewski,Frelichowski(Bydgoszcz,Goncarzewy,Kazin,Łukowiec,Ślesin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2011, 14:56 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam.
Wydaje mi się, że bardzo dużo razy wyjaśniał Łukasz, oraz była tutaj dyskusja o pomyłkach jakie popełniali spisujący akty, czy to pisali tak jak słyszeli, popełniali pomyłki przy przepisywaniu ( z lub do ) duplikatów. Osoby indeksujące piszą to co widzą lub to co są w stanie odczytać. Po znalezieniu interesującego nas ślubu winniśmy sprawdzić tę informację w danym archiwum. Po to jest informacja o nr wpisu, roku i gdzie jest akt. Można też sprostować zauważone nieścisłości nanosząc odpowiedni komentarz dla innych osób które natrafią na ten zapis w projekcie. Zamieszczony komentarz być może będzie dla nich wystarczający lub skonsultują to w archiwum.Nie obarczajmy indeksujących jeszcze nanoszeniem poprawek, często może jeszcze nieprawidłowych.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2011, 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Mateusz_Kujawa napisał(a):
Witam.
Panie Łukaszu chciałbym wprowadzić pewną korekte do wpisu w bazie małżeństw.
Dostałem dokumenty z AA w Gnieźnie przez co mogę to skorygować.

W bazie małżenstw figuruje:
,,Valentinus Kujawa? +Rosina Marchowska wpis 12/1877" Parafia Ślesin

Wd zdjęć,które dostałem porprawna wersja to:

Valentinus Kujawa syn Jakuba Kujawa i Doroty Szwajkowskiej Kujawa
+
Rosalia Marchewka
reszta się zgadza :D

Uwierzy Pan na słowo honoru czy mam podesłać Panu na maila zdjęcie aktu ślubu? :D
Pozdrawiam


Proszę podesłać te zdjęcia, sam jestem ciekaw. O ile pamiętam, w księdze ze Ślesina, wyglądającej zresztą, jakby dawno temu jakiś czas leżała na deszczu :) w ogóle nie było danych o rodzicach. Może więc indeksowano z innego źródła, niż to, z którego są powyższe dane.

Co do zmian w bazie, prawdą jest, że nie praktykuję indywidualnych poprawek, choć bez bicia przyznaję, że uczyniłem już trochę wyjątków, zazwyczaj dla członków zespołu indeksującego :) więc jeśli uznam, że warto, to może wprowadzę... ;-)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2011, 16:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Myślę, że uzupełnienie danych wprowadzonych do Poznań Project w formie komentarza to wystarczający sposób na weryfikację tych danych. Sam skorzystałem z takiej pomocy na podstawie komentarza dodanego przez osobę z Niemiec. I sam także umieściłem, bodaj dwukrotnie, sprostowanie danych, bez ingerencji we wpis pierwotny.
To naprawdę działa.

_________________
https://nieopowiedziana.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2011, 17:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Rzeczywiście w przypadku tych danych, które nie są hasłami rozpoznawanymi przez wyszukiwarkę (tylko imiona i nazwiska ślubujących), nie ma właściwie znaczenia, czy prawidłowa informacja pochodzi z bazy danych, czy z komentarza. Brzmienie nazwiska kogoś z pary młodej o tyle powinno być jak najbardziej prawidłowe, że przez źle odczytaną formę cały wpis nie pojawi się w wyszukiwarce, gdy szuka się podając prawidłowe brzmienie. Tym niemniej, należy sobie zdać sprawę, że w bazie mającej kilkaset tysięcy wpisów, z punktu widzenia zarządzającego bazą, zysk który daje poprawienie literówki w pojedynczym wpisie jest nikły, niewart poświęcanego na to czasu (wiem, że z punktu widzenia użytkownika, dla którego są to akurat przodkowie, może być inaczej). Jednocześnie, cały czas trwa korekta zawartych w bazie indeksów "hurtowo", czyli osoby zaangażowane w projekt przeglądają powtórnie całe księgi, poprawiając od razu śluby np. dla całej parafii - przy okazji dopisywania kolejnych lat, bądź po prostu w celu korekty. Przy każdej aktualizacji pewna liczba parafii pojawia się już w wersji po korekcie (nie wypisuję tego osobno w informacji o aktualizacji, o ile nie doszły nowe wpisy).

Najlepszą zatem drogą do szybkiego uzyskania prawidłowego brzmienia zapisu jest zaangażowanie się w zespole indeksującym i dokonanie pełnej korekty danej parafii. Odnośnie szczegółów, jak rozpocząć działanie, oczywiście należy się do mnie zwrócić na emaila (lucas.bielecki@gmail.com).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 15:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Mateusz_Kujawa napisał(a):
Panie Łukaszu,zaszła tutaj drobna pomyłka,po pierwsze informacja pochodzi z księgi chrztów,której zdjęcie uzyskałem z AA Gniezno,niestety nie figurują tam rodzice młodych,tą informację dodałem dla potomnych z puli tego,że w niektórych pozycjach w bazie małżeństw takie wpisy właśnie zaówżyłem,a,że posiaałem takei noformacjie na temat rodziców to czemu się nimi nie podzielić. :D

A księgi zaślubin bądź zapowiedzi właśnie poszukuję w celu uzyskania dalszych informacji,których nie było w akcie chrztu i akcie ślubu.

Bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd,a zdjęcie chciałem podesłać by nie było,że koryguję coś informacjami wyssanymi z palca.
Zaraz wysyłam zdjęcie tej księi na Pana maila :D

Pozdrawiam


Jeszcze raz zatem przypominam: wpisy w Poznan Project mają odzwierciedlać informacje ZAWARTE W ODPOWIEDNICH ZAPISACH KSIĄG ŚLUBÓW. Oczywiście na tyle, na ile da się je rozczytać. Ewentualne korekty błędnych bądź niepełnych wpisów robimy tylko o tyle, o ile przybliżają nas do stanu obecnego w księdze.

Nie wchodzi w zakres korekty:
- Poprawianie omyłek obecnych w księdze ślubów (tzw. błędów księdza).
- Dopisywanie informacji brakujących w księdze ślubów (nawet jeśli "powinna była" się tam znajdować)
- Uzupełnianie informacji z księgi ślubów o jakiekolwiek inne dane.

Poprawki/uzupełnienia wykraczające poza zapis obecny w oryginalnym dokumencie jak najbardziej zalecam natomiast wpisywać jako "komentarze" do ślubów obecnych w Projekcie. Uzupełniają one wiedzę korzystających z bazy danych, pozwalają na nawiązanie kontaktów między osobami zainteresowanymi - same korzyści. Ważne natomiast, aby korzystający mieli świadomość, jaka informacja pochodzi z dokumentu ślubu (na "odpowiedzialność" indeksującego), a co dodali inni użytkownicy - na własną odpowiedzialność. Do tego istnieje zakładka "akt oryginalny" pozwalająca na ustalenie archiwum posiadającego oryginalną księgę/dokument ślubu. Wtedy można niezależnie postarać się o wgląd do aktu bądź o jego kopię (w zależności od regulaminu danego archiwum). Nigdy też dość powtarzania, że wyniki uzyskane w Poznan Project mają być jedynie wskazówką dla osób poszukujących przodków. Prawdziwym wynikiem jest dopiero dojście do treści oryginalnego dokumentu. Poznan Project jest jak książka telefoniczna - dzięki niej można namierzyć jakąś osobę. Nie należy mieć pretensji do książki telefonicznej, jeśli ktoś się w istocie inaczej nazywa, niż podał do spisu, albo nigdy nie ma go w domu :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 20:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziś znów aktualizacja bazy.

Dodane nowe parafie (katolickie):

Radawnica [pow. Złotów]; Glinno [pow. Sieradz]; Biała [pow. Czarnków]; Chełmno [pow. Koło]; Rychwał [pow. Konin]; Krzyżowniki [pow. Namysłów]

Niespodzianka - do Projektu weszły juz pierwsze śluby spisane z pruskich USC:

Miłostowo, Lubosz [pow. Międzychód]; Dębogóra [pow. Wieleń]

Uzupełnienia w parafiach:
Konarzewo [pow. Poznań]; Ostrzeszów; Jaksice [pow. Inowrocław]; Konary, Golejewko [pow. Rawicz]; Niemysłów, Brodnia [pow. Turek]; Dąbie [pow. Koło]; Kościan, Gryżyna, Gołębin Stary, Czerwonawieś, Choryń [pow. Kościan]; Dziewierzewo, Gorzyce [pow. Żnin]; Kcynia [pow. Szubin]; Targowagórka, Kleszczewo [pow. Środa]; Psarskie [pow. Szamotuły];
i ewangelickich: Borek [pow. Koźmin]; Pobiedziska [pow. Środa]

Życzę wielu nowych odkryć i dziękuję wszystkim za przyczynienie się do rozwoju Projektu.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 07:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2009, 18:30
Posty: 109
Lokalizacja: Warszawa
Panie Łukaszu
Gorąco pozdrawiam i dziękuję. Po długich poszukiwaniach odnalazłem ślub swego pradziada Marcina Zająca - Cerekwica Poznań wpis 2/1892
Edward Zając

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Edward
edward.zajac@wp.pl

Szukam:
- Zając - okolice Bojanowa, Kiekrza i Objezierza
- Psarski - okolice Bojanowa i Rawicza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, 08:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dzięki wskazanemu przez Magdę forum genealogów niemieckich, udało mi się pozyskać sporą grupę chętnych do indeksacji osób narodowości niemieckiej, dzięki czemu nasz Projekt szybciej wzbogaci się w dane z parafii ewangelickich i urzędów stanu cywilnego (też spisywanych gotykiem). Do tej pory w naszym zespole przeważali Polacy i Amerykanie, na skutek czego kierunek ewangelicki bardzo kulał. A przecież wprowadzenie również tych małżeństw może nieraz okazać się bardzo pomocne i dla naszych badań rodzinnych. W XIX wieku, zwłaszcza w okresie sprzed kanclerza Bismarcka małżeństwa mieszane wcale nie należały do rzadkości.

http://forum.ahnenforschung.net/showthread.php?t=58953

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 56  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL