Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 56  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 mar 2011, 21:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Proszę, oto strona z księgi, którą proboszcz chyba w piwnicy trzymał, albo na dworze.

http://bindweed.man.poznan.pl/~bielecki/show/1866.jpg

Nie zrobię konkursu z indeksowania, ale proszę choćby o odpowiedzi, jaka to parafia :P
(indeks z tej parafii jest w bazie!)

Tak, że indeksującym bywa niełatwo.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, 22:11 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:01 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, 22:31 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
jado napisał(a):
[

wybacz ,ale jednak chyba należy Ci się wyjaśnienie gwoli Twojego uzłośliwiania na moją wypowiedź.


Jeżeli Ty widzisz w moich wypowiedziach złośliwość i uważasz, że do Ciebie "piję" to zupełnie mnie nie zrozumiałeś. :shock: Na tym kończę...

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, 22:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 maja 2007, 14:04
Posty: 124
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Proszę, oto strona z księgi, którą proboszcz chyba w piwnicy trzymał, albo na dworze.

http://bindweed.man.poznan.pl/~bielecki/show/1866.jpg

Nie zrobię konkursu z indeksowania, ale proszę choćby o odpowiedzi, jaka to parafia :P
(indeks z tej parafii jest w bazie!)

Tak, że indeksującym bywa niełatwo.

Pozdrawiam,
Łukasz


obstawiam Ślesin :)

_________________
Pozdrawiam
Basia Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, 22:57 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2011, 17:32
Posty: 91
Lokalizacja: Chorzów
Jeśli to Ślesin to pytanie,który bo w parafii w Ślesinie w powiecie nakielskim (woj kujawsko pomorskie) ksiądz zaklinał się,że dokumenty z przed 1900 zagineły,wyparowały i Bóg jedyny wie co się z nimi stało..

Albo poprostu chciał mnie spławić :shock:

_________________
Mateusz Kujawa

Poszukuje
Kujawa,Dorszewski,Frelichowski(Bydgoszcz,Goncarzewy,Kazin,Łukowiec,Ślesin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 01:24 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2007, 01:47
Posty: 132
Lokalizacja: Poznań
Jak to się oni nazywali
Kinos? Kinol?, Kinaz?, Kinoski.... intrygujące... .

Indeksacja odbywa się na materiale, który nie jest wolny od nieścisłości własnych,
do tego dochodzą zniekształcenia wynikające z upływu czasu oraz jakości dostępnej kopii.
Dopiero na to nałożyć się mogą potencjalne nieścisłości indeksacji.
Skoro materiał wynikowy i tak jest przybliżony, oczekiwanie 100% dokładności jest alogiczne.


Drodzy indeksujący, w imię zadowolenia wszystkich przyszłych użytkowników projektu,
nie bójcie się popełniać błędów.
Gdyby nie one, nie byłoby też dominujacej ilości danych pozostałych (100% poprawnych)
Dla dobra genealogów, którzy rozpoczynają badania, nie bójcie się
podejmować nieścisłych decyzji.
Gdyby nie one, dostając gotowce, mogą nie mieć szansy wyjść poza etap ściągającego
w szkole. Do tego nie doznają przyjemności samodzielnego odkrycia, że inni
- nie tylko oni sami- bywają omylni.

Obawa przed popełnieniem błędu prowadzi prędzej czy później do niemożności
podjęcia jakiejkolwiek decyzji i syndromu "ananke" / przystępnie opisany przez Lema/.

Dalsze rozwijanie projektów indeksacji, jest możliwe tylko dzięki żmudnej
pracy ochotników.
Język polski obdarzony jest dużą redundancją, dzięki temu z przybliżonych danych można
uzyskać prawidłowe wyniki, ba jeśli zrobi to choć jedna osoba już warto było.
W przeciwnym razie byłoby to frósrtójonce,
No i któż pamięta, że korzystanie z wyników projektu nie jest obligatoryjne ?

do indeksacji, do indeksacji,... zapraszam i dziękuję za dotychczasowe,
a może kiedyś ktoś zindeksuje co i mnie zainteresuje ?

_________________
pozdrawiam
Roman, genealogicznie amatOR
---------
Sentetiam sanguinis nullus clericus dictet aut proferat, sed nec sanguinis vindictam exerceat aut ubi exertus intersit.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 07:29 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
amator napisał(a):
Drodzy indeksujący, w imię zadowolenia wszystkich przyszłych użytkowników projektu,
nie bójcie się popełniać błędów.
Gdyby nie one, nie byłoby też dominujacej ilości danych pozostałych (100% poprawnych)
Dla dobra genealogów, którzy rozpoczynają badania, nie bójcie się
podejmować nieścisłych decyzji.
Gdyby nie one, dostając gotowce, mogą nie mieć szansy wyjść poza etap ściągającego
w szkole. Do tego nie doznają przyjemności samodzielnego odkrycia, że inni
- nie tylko oni sami- bywają omylni.

Romek trafił w sedno :)
Nazwisko Taciak, rozczytane błędnie jako Janiak, dostaje w wyszukiwarce Poznań Projekt 40% trafień. Rozczytane jako Tomczak, nadal figuruje w wynikach wyszukiwania Taciaka w wyszukiwarce BASI.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 07:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Mateusz_Kujawa napisał(a):
Jeśli to Ślesin to pytanie,który bo w parafii w Ślesinie w powiecie nakielskim (woj kujawsko pomorskie) ksiądz zaklinał się,że dokumenty z przed 1900 zagineły,wyparowały i Bóg jedyny wie co się z nimi stało..

Albo poprostu chciał mnie spławić :shock:


Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie ma swoją stronę z inwentarzem posiadanych archiwaliów, gdzie można szczegółowo sprawdzić, jakie są tam m.in. księgi parafii w Ślesinie koło Nakła. Prezentowany przeze mnie obrazek istotnie pochodzi z księgi tej parafii. Brawa dla Basi.

Co do obecnego proboszcza ze Ślesina, to może on nie wiedzieć, bo istotnie księgi zabrali z parafii hitlerowcy i okrężną drogą wróciły one - już do Gniezna - w roku 2000.

W powyższej dyskusji przewijała się myśl, że wystąpienie błędnego odczytu w bazie Poznan Project może komuś utrudnić poszukiwania, skierować na fałszywe tory etc. Jednak nie można traktować bazy danych jak książki telefonicznej. Od razu trzeba założyć, że również w wynikach przybliżonych może się kryć wiele przydatnej informacji. Maciej zrobił fantastyczną wyszukiwarkę, która w logiczny sposób ustawia kolejno wyniki o coraz mniejszym podobieństwie do wzorca - i trzeba z tego korzystać. Algorytm wyszukiwarki skonstruowany jest tak, że zmiana końcówki nazwiska w niewielkim stopniu wpływa na wyliczoną zgodność z wzorcem, więc tego typu błędy nie powinny dużo zaszkodzić. Oczywiście bywają indeksy (jest ich zresztą coraz mniej, dzięki korekcie) wykonane przez osoby kompletnie nie znające polskiego i tam nazwiska są na tyle zniekształcone, że duży ich odsetek nie da się odszukać. Ale podawane powyżej przykłady to zupełnie typowe warianty pisowni - na pewno były na górze listy "wyników przybliżonych". Pamiętam, jak szukałem ślubu Michała Boehm z Marianną Saenger. Znalazł się on ale w postaci Michael Bema + Marianna Zęgierowna! I tak rzeczywiście w księdze zapisano. Ksiądz pisał ze słuchu, spolszczał nazwiska wywodzące się pewnie w poprzednich pokoleniach od niemieckich kolonistów.

Ja pisałem, że najlepiej gdy indeksują osoby znające dobrze dany teren, ale to nie znaczy, że inne osoby nie mogą pomóc. Lepsza ścisłość odczytu 90% - ale indeks jest z bazie i te 90% wpisów jest podane poprawnie, niż nic. Może kiedyś pojawi się osoba - fachowiec od danego terenu i podciągnie ścisłość do 98%. Notabene wśród zespołu indeksującego dla Poznan Project według mojego oglądu brak osoby obeznanej z rejonem Krajny i ten obszar nam trochę "leży".
Pozdrawiam

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 10:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
amator napisał(a):
Drodzy indeksujący, w imię zadowolenia wszystkich przyszłych użytkowników projektu,
nie bójcie się popełniać błędów.
Gdyby nie one, nie byłoby też dominujacej ilości danych pozostałych (100% poprawnych)
Dla dobra genealogów, którzy rozpoczynają badania, nie bójcie się
podejmować nieścisłych decyzji.
Gdyby nie one, dostając gotowce, mogą nie mieć szansy wyjść poza etap ściągającego
w szkole. Do tego nie doznają przyjemności samodzielnego odkrycia, że inni
- nie tylko oni sami- bywają omylni.


Mój były szef często powtarzał, że tylko ten się nie myli, kto nic nie robi.
Mądre to słowa, warto je zapamiętać, bo któż z nas nie popełnia błędów :wink:

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 15:34 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2011, 17:32
Posty: 91
Lokalizacja: Chorzów
Dobrze wiedzieć,że są to akta ze Ślesina koło Nakła a nie tego drugiego,od kąd się zapisałem na to forum,same dobre wiadomości :D :D

_________________
Mateusz Kujawa

Poszukuje
Kujawa,Dorszewski,Frelichowski(Bydgoszcz,Goncarzewy,Kazin,Łukowiec,Ślesin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 16:55 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2008, 15:11
Posty: 132
Lokalizacja: Międzyrzecz/Poznań
Asiek napisał(a):
Mój były szef często powtarzał, że tylko ten się nie myli, kto nic nie robi.
Mądre to słowa, warto je zapamiętać, bo któż z nas nie popełnia błędów :wink:


Trochę wcześniej ;) powiedział to Theodore Roosevelt

_________________
pozdr Michał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 18:48 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2007, 01:47
Posty: 132
Lokalizacja: Poznań
kwach napisał(a):
Asiek napisał(a):
Mój były szef często powtarzał,...
Trochę wcześniej ;) powiedział to Theodore Roosevelt
Asia skromnie przemilczała nazwisko, ale przecież napisała, że "były szef" :-)

_________________
pozdrawiam
Roman, genealogicznie amatOR
---------
Sentetiam sanguinis nullus clericus dictet aut proferat, sed nec sanguinis vindictam exerceat aut ubi exertus intersit.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 19:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
:D :D :D

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 20:12 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2008, 15:11
Posty: 132
Lokalizacja: Międzyrzecz/Poznań
amator napisał(a):
kwach napisał(a):
Asiek napisał(a):
Mój były szef często powtarzał,...
Trochę wcześniej ;) powiedział to Theodore Roosevelt
Asia skromnie przemilczała nazwisko, ale przecież napisała, że "były szef" :-)


Asiu zdradź zatem przepis na długowieczność i dobre zdrowie :D

_________________
pozdr Michał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 21:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Asiek napisał(a):
Mój były szef często powtarzał, że tylko ten się nie myli, kto nic nie robi.
Mądre to słowa, warto je zapamiętać, bo któż z nas nie popełnia błędów :wink:
Jak już zrobiło się 'poza tematem', to jako ciekawostka:

Cytat przypisywany jest T. Rooseveltowi, kiedyś szukałem i nie sposób doszukać się źródła (czegoś jak dla genealoga metryka) kiedy to miało miejsce. Cytat funkcjonuje też w wersji rozszerzonej o 'Tylko głupiec popełnia ten sam błąd więcej niż raz' - brzmi już zupełnie jak z japońskiego podręcznika zarządzania.

Za to Władimir Iljicz Uljanow w roku 1922 w 'О значении воинствующего материализма' (O znaczeniu wojującego materializmu) bezsprzecznie pisał: 'Но не ошибается только тот, кто ничего не делает.'

Ktoklwiek by pierwszy tego nie napisał, w jakimkolwiek kontekście, udało mu się mądrze i zgrabnie ująć coś co bez wątpienia mądrymi słowami pozostaje.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 19:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziś wielki dzień dla Poznan Project.

Rozmowy z użytkownikami, a zwłaszcza osobami indeksującymi przekonały mnie jakiś czas temu do rozszerzenia zakresu lat opracowywanych w ramach Projektu. Dla łatwego zapamiętania będą to wszystkie lata zaczynające się na 18 :) czyli w zasadzie cały XIX wiek.
Jest to zwiększenie zakresu prawie o połowę, z 70 do 100 lat!

1800-1899 to nowy zakres Projektu.

Ponieważ już od dawna wiele osób sporządzało indeksy jakby spodziewając się, że taki moment nadejdzie, czyli często spisywało również lata wcześniejsze i późniejsze od dotychczasowych, miałem już w swoich zbiorach wiele niewykorzystanych fragmentów. Teraz je wszystkie opracowałem i umieściłem w bazie wraz z nowymi nabytkami. A zatem na skutek tej aktualizacji liczba rekordów w bazie zwiększa się o prawie 30 tysięcy, przekraczając liczbę 592 000 !

Do Klubu Dziesięciu Tysięcy dołącza Kazimierz Cieplik, genealog z Lubina, zajmujący się powiatami ostrzeszowskim i kępińskim. Bardzo Mu dziękuję za wytrwałość i skrupulatne korekty!

Oto nowo dodane parafie:

Bukówiec Górny [pow. Wschowa]; Kosmów [pow. Kalisz]; Brodnia [pow. Turek]; Przedecz [pow. Włocławek]

Arkowi Michalakowi specjalne podziękowania za przysłanie do bazy pięćsetnej parafii z obszaru Wielkiego Księstwa Poznańskiego - jest to Bukówiec Górny!

Zachęcam do przysyłania indeksów dla nowo objętych lat. Wszystkim życzę wielu ciekawych odkryć w bazie.

Zaś uzupełnienia obejmują głównie dodatki w postaci lat 1800-1819 i 1890-1899 (czasem oczywiście tylko kawałki tych zakresów) i ich lista jest wyjątkowo długa:

KATOLICKIE:
Nowe Kramsko, Kaszczor, Gościeszyn [pow. Babimost]; Wierzchucin Królewski [pow. Bydgoszcz]; Wyszyny [pow. Chodzież]; Poniec, Siemowo, Skoraszewice, Smolice, Strzelce Wielkie, Domachowo, Gostyń, Gostyń Stary, Jeżewo, Kołaczkowice, Niepart, Pępowo, Żytowiecko [pow. Gostyń]; Buk, Niepruszewo, Opalenica [pow. Grodzisk]; Inowrocław, Jaksice, Murzynno, Pęchowo, Pieranie, Chlewiska, Szadłowice [pow. Inowrocław]; Pogorzelica, Jarocin, Potarzyca, Radlin, Żerków, Dębno [pow. Jarocin]; Stawiszyn, Dębe [pow. Kalisz]; Baranów, Olszowa, Słupia, Wyszanów, Mikorzyn, Myjomice [pow. Kępno]; Błenna, Kramsk [pow. Koło]; Bonikowo, Krzywiń, Konojad, Lubiń, Choryń, Czempiń, Głuchowo [pow. Kościan]; Borek, Koźmin, Wielowieś, Wyganów [pow. Koźmin]; Kobylin, Koryta, Krotoszyn [pow. Krotoszyn]; Osieczna, Oporowo, Rydzyna, Kąkolewo, Świerczyna [pow. Leszno]; Pszczew [pow. Międzyrzecz]; Orchowo, Pakość [pow. Mogilno]; Objezierze, Ryczywół [pow. Oborniki]; Odolanów; Parzynów, Doruchów, Kobylagóra, Mikstat [pow. Ostrzeszów]; Ostrów; Kuchary, Brzezie, Tursko [pow. Pleszew]; Wierzenica, Modrze, Słupia, Tarnowo Podgórne, Tomice, par. św. Jana na Komandorii [pow. Poznań]; Zakrzewo, Gołaszyn, Golejewko, Jutrosin, Konary, Pakosław [pow. Rawicz]; Kazimierz Biskupi [pow. Słupca]; Białcz Stary, Czacz, Dłużyna, Górka Duchowna, Łęki Wielkie [pow. Śmigiel]; Kórnik, Kunowo, Mchy, Śrem, Dolsk, Gogolewo, Iłówiec [pow. Śrem]; Kostrzyn, Krerowo, Siedlec, Czerlejno, Giecz, Iwno [pow. Środa]; Polanowice, Rzadkwin, Strzelno, Wójcin [pow. Strzelno]; Szamotuły; Tuchola; Wielenin [pow. Turek]; Skoki [pow. Wągrowiec]; Piłka, Rosko [pow. Wieleń]; Lubraniec, Zgłowiączka [pow. Włocławek]; Skarboszewo, Bieganowo [pow. Września]; Śmieszkowo, Włoszakowice [pow. Wschowa]; Lubcz, Gościeszyn, Wenecja, Żerniki [pow. Żnin]

EWANGELICKIE:
Babimost; Brójce, Chlastawa, Rogoziniec, Trzciel, Bukowiec, Policko, Zbąszyń [pow. Międzyrzecz]; Poznań-Św.Krzyż; Jutrosin, Miejska Górka, Rawicz, Waszkowo [pow. Rawicz]; Przytoczna [pow. Skwierzyna]; Wartosław [pow. Szamotuły]; Leszno-par. wojskowa
Czerniejewo [pow. Witkowo]

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 19:27 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
To wspaniała wiadomość!!!
Bardzo dziękuję Tobie Łukaszu i wszystkim indeksującym.
Pozdrawiam.Danka.

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 19:55 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
A jednak marzenia się spełniają :D

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 20:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 gru 2010, 11:16
Posty: 27
Lokalizacja: Poznań
Super sprawa taka wiadomość.
Mam zindeksowane Biezdrowo do roku1892 (na razie)
Niestety ciężko z dostępem do AAP...
Jeszcze sprawdzę, czy nie ma błędów przy przepisywaniu i jutro przesyłam:)

_________________
pozdrawiam
Arkadiusz

Rodzina; Michalak (Otorowo), Michalak (Niepart), Zawiasa (Psarskie), Czwojdrak (Pępowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 21:14 
Offline

Dołączył(a): 28 maja 2010, 21:44
Posty: 130
to już wiem dlaczego tak wolno chodzi strona :(
Wszyscy rzucili sie do sprawdzania! :D

Wielkie dzięki Łukaszowi i wszystkim indeksującym za ten projekt

Pozdrawiam
Darek

_________________
______________________________________
Poszukuję:
Przybył: dawne parafie:Tulce, Kórnik, Kleszczewo,
Lange: parafia Głuszyna,Wiórek, Żegrze,Kobylepole, Poznań
ponadto interesują mnie nazwiska: Aumuller, Pieszyk, Zembski,Woźny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 21:36 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Ha! 12 minut i dopiero się pokazały wpisy :(
Czy to czasem nie będzie tak zawsze? Przeszukuje się taaakie tysiące ślubów :shock: Czy nasz Poznań Project wytrzyma nasze pragnienia? :roll:
A może by tak licznik przeszukujących -tak jak np czytających w WBC. Można by się chwilowo "wycofać" z poszukiwania, gdyby była dłuuuuga kolejka.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 22:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Wielkie dzięki dla Łukasza i wszystkich indeksujących.
Serdecznie pozdrawiam.
Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2011, 22:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 sty 2011, 19:39
Posty: 143
Lokalizacja: Koszalin
Dołączam się do podziękowań, Łukaszowi i wszystkim indeksującym dzięki za ich ogromną pracę.
Może z czasem dojdą parafie, które mnie interesują, może i moje marzenia się spełnią tak jak Genowefy :)

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

_________________
Szukam informacji o rodzinie Czajka - Goździków i Sobczak - Kwileń, Niniew, Kopojno, Wrąbczyn.
W łódzkim: Matusiak - Piaski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 11:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Genowefa napisał(a):
Przeszukuje się taaakie tysiące ślubów :shock: Czy nasz Poznań Project wytrzyma nasze pragnienia? :roll:


Są setki tysięcy, a przy nowym zakresie lat i milion jest w naszym perspektywicznym zasięgu :D

Dodałem eksperymentalnie informację o obciążeniu serwera - liczba oznacza ilość zapytań w ciągu ostatnich 10 minut. Powyżej wartości 50 można zaobserwować, że wszystko staje i wtedy jest komunikat o przeciążeniu i braku możliwości szukania.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 13:36 
Offline

Dołączył(a): 17 cze 2009, 12:25
Posty: 28
Gratuluję decyzji!!! Podziękowania dla całego WTG i indeksujących za ogromną pracę!
Hubert


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Posnan Project to coś niepowtarzalnego, za ogromny wkład mrówczej pracy wielu wolontariuszy składam wyrazy podziękowania, gdyż sporo informacji z tego programu włączyłem do swoich materiałów. Mam jednak pytanie dotyczące Szamotuł, czy jak je w XIX w nazywano Samter - czy w bazie znajdują się już wszystkie akty małżeńskie od roku 1800 do 1899? Z moich materiałów wynika, że w 1806 Kajetan (Cajetanus) Lipoński został ojcem Jakuba (matka Apolonia z d. Przymińska). Ponieważ pozostałe dzieci były młodsze, a nie mam danych odnośnie starszych, wysoce prawdopodobne jest, że ślub był raczej po roku 1800. Jeśli zatem baza zawiera wszystkie śluby, to raczej będę musiał szukać aktu ślubu w innych miejscowościach.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 22:25 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2008, 15:11
Posty: 132
Lokalizacja: Międzyrzecz/Poznań
Ale na stronie PP, jest podane:Szamotuły 1819-1899,
zatem trzeba czekać albo może samemu spróbować "dorobić" te 19 lat :D

_________________
pozdr Michał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 22:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Chętnie bym "dorobił", ale nie mam biegłości w odczytywaniu dawnego ręcznego pisma a ponadto mieszkam daleko od źródeł - 385 km od Poznania najkrótszą drogą, czyli co najmniej 6 godzin jazdy samochodem.Ale jeśli drogą elektroniczną dostałbym jakieś materiały do chętnie pomogę w ich opracowaniu.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 23:01 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Bolesławie, jeśli jesteś chętny do indeksowania to powitamy Cię z radością. Nie musisz siedzieć w archiwum. Ja też tego nie robię, bo również mieszkam daleko od Poznania. Teraz jest to o tyle prostsze, że mamy program BASIA. Spróbuj. Wybierz sobie na początek jakieś ładniejsze pismo-możesz zajrzeć do skanów w ZOSI.http://szukajwarchiwach.pl/ A jak indeksować poczytaj w wątku BASIA.viewtopic.php?f=1&t=3567 Może tam w chwili obecnej nie ma Szamotuł, ale może zechcesz pomóc indeksując inne miejscowości.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 23:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
ZOSIA, BASIA to ładnie brzmi, ale chyba najpierw muszę się trochę podszkolić - jak wybrać ładne pismo? Zanim przeszedłem na emeryturę czytałem wiele pism odręcznych, ale współczesnych. Pisma ładne nie zawsze są czytelne, dlatego też trzeba by szukać raczej pism czytelnych, które niekoniecznie muszą być ładne. Spróbuję zatem swoich sił w ZOSI, ale jak rozpoznać, czy dane skany są już zindeksowane w Bazie Posnan Project? No bo jak po wielu trudach opracuję jakiś zespół skanów, a potem okaże się, że są one już w bazie Posnan Project, to mogę dostać apopleksji, a za kilka dni kończę 66 lat.

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 23:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Łukasz Bielecki napisał(a):
Dziś wielki dzień dla Poznan Project.

1800-1899 to nowy zakres Projektu.



No to Sto lat, sto lat... :!: Dla twórcy projektu i całego zespołu :!:



pozdrawiam :D

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 23:48 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Bolesławie, życząc Ci długiego życia, w trosce o Twoje zdrowie :) szybciutko podaję jak sprawdzić czy nie napracujesz się daremnie. A inne opcje Cię poinstruują jak indeksować.
W wyszukiwarce Poznan Project masz w prawym górnym rogu poniższe opcje

# O Projekcie - jak szukać (W okienku)
# Aktualna zawartość bazy danych
# Jak pomóc w realizacji projektu?
Klik na zawartość bazy i już możesz sprawdzić. Oczywiście tylko śluby.
A w BASI jest rezerwacja zasobów do indeksacji i tutaj nie sposób się "wpuścić w maliny". Otrzymaliśmy instrukcję dotyczącą BASI a dodatkowe pytania i odpowiedzi na nie znajdziesz w wątku, który podałam Ci wcześniej.I musisz otrzymać osobiste hasło od Piotra.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 00:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Przypatrzyłem się tej ZOSI i tak mi wygląda, że tam są akta znajdujące się w Państwowym Archiwum, kościelnych dokumentów tam chyba nie ma? Wpisując w wyszukiwarkę nazwy miejscowości, gdzie występują nazwiska moich przodków nie natrafiłem na skany indywidualnych dokumentów, tylko na opisy gdzie takowe mogą być. Popatrzę, ale to już jutro albo w poniedziałek na jakieś inne miejscowości i jeśli pojawi się możliwość odczytywania konkretnych dokumentów, to podejmę próbę ich zindeksowania, ale do tego chyba będzie potrzebny jakiś wzór? w Excelu lun jakimś podobnym programie?

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2011, 00:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Dzisiaj sobie dam już spokój - a jutro, z przypływem nowych sił, ruszę do ataku ( po uprzednim zapoznaniu się z zalecanymi instrukcjami).Może mi się coś uda zrobić?

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 08:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Łukasz Bielecki napisał(a):
Dodałem eksperymentalnie informację o obciążeniu serwera - liczba oznacza ilość zapytań w ciągu ostatnich 10 minut. Powyżej wartości 50 można zaobserwować, że wszystko staje i wtedy jest komunikat o przeciążeniu i braku możliwości szukania.


Pomiar obciążenia się sprawdza nieźle, więc pewnie zostanie, może tylko Maciej jakoś estetyczniej go wmontuje w stronę :)

Jakkolwiek znając życie, nie wierzę, aby wiele osób decydowało się odłożyć poszukiwanie widząc spore obciążenie.

W każdym razie wartości poniżej 10 oznaczają z grubsza niskie obciążenie, od 10-30 średnie, a od 30-50 duże. Od 50 w górę włączana jest blokada i nie można dokonywać nowych przeszukiwań. Przeglądając logi zauważyłem, że taka sytuacja parokrotnie się w ten weekend zdarzyła. Wyświetla się wtedy czerwony komunikat o przeciążeniu serwera i dla pewności gaśnie klawisz "Szukaj" :lol:

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2011, 11:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Bardzo proszę o usunięcie pierwszego błędnego komentarza PP par.Pępowo,wpis 1842/36 Jan Poprawa i Marianna Walorska.Komentarz wpisany 28.03.2011 o 23.45.Pomyliłam nazwisko.Drugi komentarz poprawny.Dziękuję i przepraszam.
Pozdrawiam.
Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2011, 01:35 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Mam problem z wpisem na PP a mianowicie poszukując Franciszek Nowakoski i Anna Kazmierska
pierwotnie znalazlam taki zapis

Parafia katolicka Kędzierzyn, wpis 2 / 1846 zgodność: Pan młody: 87%
Franciscus Nowakoski (30) ojciec: Franciscus Nowakoski, matka: Catharina
Anna Kazmierska z domu Walczaka (23) ojciec: Adalbertus Walczaki, matka: Hedvigis Kazmierski

a dzisiaj mam taki zapis :

Wyniki częściowo zgodne
Parafia katolicka Kędzierzyn, wpis 2 / 1846 zgodność: Pan młody: 87%
Franciscus Nowakoski (30) ojciec: Franciscus Nowakoski, matka: Catharina
Anna Kazmierska (23) ojciec: Adalbertus Kazmierski, matka: Hedvigis Walczak
co jest powodem zmiany wpisu aktu ślubu-czy była dokonywana korekta??
Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2011, 08:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
kadi13 napisał(a):
Mam problem z wpisem na PP a mianowicie poszukując Franciszek Nowakoski i Anna Kazmierska
pierwotnie znalazlam taki zapis

Parafia katolicka Kędzierzyn, wpis 2 / 1846 zgodność: Pan młody: 87%
Franciscus Nowakoski (30) ojciec: Franciscus Nowakoski, matka: Catharina
Anna Kazmierska z domu Walczaka (23) ojciec: Adalbertus Walczaki, matka: Hedvigis Kazmierski

a dzisiaj mam taki zapis :

Wyniki częściowo zgodne
Parafia katolicka Kędzierzyn, wpis 2 / 1846 zgodność: Pan młody: 87%
Franciscus Nowakoski (30) ojciec: Franciscus Nowakoski, matka: Catharina
Anna Kazmierska (23) ojciec: Adalbertus Kazmierski, matka: Hedvigis Walczak
co jest powodem zmiany wpisu aktu ślubu-czy była dokonywana korekta??
Pozdrawiam


Tak, była w międzyczasie korekta. Wpis pierwotny robiła Niemka słabo znająca język polski. Korektę Eugeniusz, więc można wierzyć w ciemno :)
Zapewne był tam zapis typu Anna filia Adalberti et Hedvigis de Walczaki Kazmierskie i dopiero Eugeniusz prawidłowo to rozpisał.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2011, 10:42 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Dziękuje to mi wyjaśnia sprawę.

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 08:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziś znów aktualizacja bazy. Przekroczyliśmy 600.000 wpisów!

Nowo dodane parafie:

Łobżenica [pow. Wyrzysk]; Bronikowo [pow. Śmigiel]; Cerekwica [pow. Poznań]; Kalinowa [pow. Kalisz]; Wilamów [pow. Turek]

Uzupełnienia w parafiach:

Głuchowo [pow. Kościan]; Biezdrowo, Duszniki [pow. Szamotuły]; Ostrzeszów; Buk, Granowo [pow. Grodzisk]; Mogilno;
Łódź [pow. Poznań]; Pieranie, Tuczno [pow. Inowrocław]; Murowana Goślina [pow. Oborniki]; Obra, Siedlec [pow. Babimost];
Lubcz [pow. Żnin]; Cieszęcin [pow. Wieluń]; Dolsk [pow. Śrem]; Błaszki, Lisków [pow. Kalisz];
Giecz, Koszuty [pow. Środa]; Bralin [pow. Syców]; Ostrowite Prymasowskie [pow. Witkowo]
ewangelicka par. Bnin [pow. Śrem]

Pozdrawiam i zachęcam do wpisywania komentarzy przy rekordach bazy oraz oczywiście do indeksowania, zwłaszcza lat 1800-1819 i 1890-1899.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 19:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2007, 17:37
Posty: 108
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Nareszcie Cerekwica! Wielkie dzieki.
Nie narzekam, chwale Poznan Projekt ciagle na moim blogu. :)
Malgorzata

_________________
Niech zyja przodkowie!

http://malgorzata-przodkowie.blogspot.com/

Nowak/Nowaczyk z par. Objezierze, Rogalscy, Skok z par. Ceradz Koscielny, Zagajewscy z par. Objezierze, Koper/Koperek/Koperski z par. Cerekwica


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 20:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dzisiejsza aktualizacja trochę na raty. Dodałem jeszcze parafię Wilkowo Leszczyńskie (Niemieckie), dziś w granicach miejscowości Wilkowice [pow. Leszno].

Uzupełnione również dane dla parafii: Droszew [pow. Pleszew] i Trzcinica [pow. Kępno].

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 20:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Witaj Łukaszu!
Rozpatrzyłem Twoją propozycję. Dzisiaj rozmawiałem z proboszczem i uzyskałem od niego zezwolenie na indeksowanie, ale ze względu na wzmożone obowiązki rekolekcyjno -świąteczne oraz fakt, że jako nowy gospodarz ma wiele pracy z restauracją dóbr kościelnych (ma co robić), mogę podjąć się tego zadania dopiero po świętach. Przy okazji mam nadzieję, że ktoś zindeksuje część znajdującą się w AAP.
Cieszy ciągły rozwój PROJEKTU i to, że tu na miejscu mogę się do niego włączyć.
Pozdrawiam

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dzięki za pozytywne podejście do sprawy :)
Z góry dziękuję więc za indeks, w sprawie ewentualnych szczegółów kontaktuj się proszę na email.
Oczywiście ja też mam nadzieję, że kiedyś zostanie zindeksowana również księga znajdująca się w AAP.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2011, 07:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2009, 10:22
Posty: 51
Lokalizacja: Szczypkowice, woj Pomorskie
Witam.
Cieszę się, że już tak dużo zrobione. Sama chętnie być może mogłabym pomóc, nie indeksowałam tutaj, ale trochę w Lubelskim. Zaznaczam, że nie znam języka niemieckiego. Gdyby to było możliwe, chciałabym spróbować swoich sił.
Moi krewni pochodzą z Wielkopolski, m.in.Ostrzeszów (parafia katolicka) i Kaliszkowice Ołobockie (parafia ewangelista).
Pozdrawiam. Maria M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2011, 21:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Dziś aktualizacja bazy na zajączka.

Nowe parafie:
Krostkowo [pow. Wyrzysk]; Staw [pow. Kalisz]

Uzupełnienia w parafiach:
Cerekwica, Modrze [pow. Poznań]; Dłużyna [pow. Śmigiel]; Pleszew, Jedlec [pow. Pleszew], Dobrzyca [pow. Krotoszyn];
Wyskoć, Dalewo, Głuchowo, Konojad [pow. Kościan], Grodzisk, Granowo [pow. Grodzisk], Iwno, Wronczyn [pow. Środa];
Krzycko Wielkie, Zbarzewo [pow. Wschowa]; Łęki Wielkie, Kamieniec [pow. Śmigiel]; Parkowo [pow. Oborniki];
Łobżenica [pow. Wyrzysk]; Iłówiec, Bnin [pow. Śrem]; Sokolniki [pow. Gniezno]; Osiek [pow. Koło],
Cieszęcin, Wieruszów [pow. Wieluń], Piaski [pow. Strzelno]

oraz w gminach ewangelickich:
Wolsztyn [pow. Babimost]; Bnin [pow. Śrem]; Bukowiec [pow. Międzyrzecz]; Czarnków, Radolin, Biała, Siedlisko,
Runowo, Jędrzejewo [pow. Czarnków]; Piotrowo [pow. Szamotuły]; Wieleń, Dzierżążno Wielkie, Zielonowo, Dębogóra,
Kwiejce Stare, Kocień Wielki [pow. Wieleń]

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 14:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Na stronie http://szukajwarchiwach.pl pojawiła się znaczna ilość dostępnych online skanów akt metrykalnych z byłego woj. konińskiego.
Poniżej jest aktualna lista dostępnych parafii i lat.

http://www.poznan.ap.gov.pl/index.php?o ... &Itemid=80

Zachęcam do indeksacji małżeństw z tego materiału dla Poznan Project. Proszę o zgłoszenia na adres lucas.bielecki@gmail.com

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 15:50 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, 15:56
Posty: 94
Lokalizacja: Gdańsk
Świetna wiadomość, ale nie ma chyba jeszcze dostępnych wszystkich skanów z opublikowanej listy? Znalazłam tylko Konin, sprawdzałam wyrywkowo.
Pozdrawiam,
Monika

_________________
Koperscy, Suwalińscy, Wróblewscy - Kostrzyn
Szubert, Biernaccy, Lądyszkowscy - Pobiedziska
Wnuk, Szweda - Bługowo
Kucal, Jarończyk - Mąkoszyn
Ochman, Gruchot - Sadlno
Napiórkowscy, Popielarz, Zbierscy, Małeccy - Kramsk, Kościelec, Krzymów


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Nie ma chyba znaczników, że są skany (do wyszukiwania "szukaj tylko w jednostkach ze skanami") - ale jak się wejdzie bezpośrednio do zespołu i potem do jednostki, to skany się pokazują.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2011, 16:33 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, 15:56
Posty: 94
Lokalizacja: Gdańsk
OK, dzięki, znalazłam. Pewnie jeszcze nad tym pracują. :)

Monika

_________________
Koperscy, Suwalińscy, Wróblewscy - Kostrzyn
Szubert, Biernaccy, Lądyszkowscy - Pobiedziska
Wnuk, Szweda - Bługowo
Kucal, Jarończyk - Mąkoszyn
Ochman, Gruchot - Sadlno
Napiórkowscy, Popielarz, Zbierscy, Małeccy - Kramsk, Kościelec, Krzymów


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 56  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL