Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 31 paź 2014, 04:57

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 612 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 31  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 lis 2009, 11:17 

Leszku,

przyslij mi plik z Trzemeszna i Witkowa na maila. Przygotuje zdjecia do bazy.
pozdrawiam
Slawa

PostNapisane: 08 lis 2009, 12:33 

Witam!
W WBC pod adresemhttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=78739&dirids=1
jest "Pamiętnik zjazdu abituryentów 1869-1894" gim.St.M.Magdaleny, w ktorym są m.in. zdjęcia i życiorysy księży.
Pozdrawiam. Jolanta

PostNapisane: 08 lis 2009, 18:27 

Witam!

Wysylam nowe zdjecie ksiezow z Wielkopolski.
Ksiadz kanonik Majer syn siostry mojej pra babci urodzony okolo 1875-1880.

[img=http://img97.imageshack.us/img97/1449/img044t.th.jpg]

Kziadz Sikorski syn brata mojej pra babci urodzony okolo 1870-1880.

[img=http://img410.imageshack.us/img410/7436/img045o.th.jpg]

PostNapisane: 10 lis 2009, 18:23 

Witaj Genevieve!
Czy możesz podać imiona księży , których zdjęcia przesłałaś ?
Mam, co prawda, w bazie tylko jednego ks. Mayera, ale już Sikorskich kilku i nie wiem do kogo przypisać Twoje zdjęcia.
Pozdrawiam
Wojtek

PostNapisane: 19 lis 2009, 16:43 

Genevieve.
Popytaj w Rodzinie, czy księża na zdjęciach jakie posiadasz, mogli nosić nazwisko Brzeziński.
Jest bardzo dużo księży noszących takie nazwisko, a Ty o nie mnie pytałaś.
Zajmę się tą rodziną troszeczkę później ( jak skończę Garsztków). Będę sprawdzała
również w Archiwum Archidiecezjalnum w Poznaniu teczki z aktami personalnymi, może
trafię na coś ciekawego?

PostNapisane: 22 lis 2009, 19:57 

Dzisiaj dostałem maila od Pani Grażyny, która zwróciła się do mnie z prośbą o pomoc. Ja z kolei zwracam się do Was drodzy Forumowicze „Gniazda” o pomoc w poniższej kwestii:

"Jestem uczestniczką seminarium doktoranckiego Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach i poszukuję m.in. informacji na temat ks. Ludwika Muchy, który był kapelanem oddziału partyzanckiego mjr Hubala na Ziemi Kieleckiej w czasach II wojny światowej, a potem proboszczem w Starych Drzewcach.

Ośmielam się prosić pana o pomoc. Gdyby Pan posiadał jakieś informacje szersze o tej postaci lub znał źródło, to bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam - Grażyna".

Dlaczego nie pomóc Kobiecie, a nóż ktoś posiada informacje, które pozwolą dopełnić biografię tegoż zacnego kapłana i wielkiego patrioty.

Marian Przybylski - Słowianin

PostNapisane: 22 lis 2009, 20:57 

Witam

Proboszcz w Ostrorogu Bartłomiej Watta Skrzydlewski h Samson ur 1774 - zm 29-12-1852 Ostroróg syn Mikołaja i Krystyny Weroniki Lewańskiej

Źródła informacji Teki Dworzaczka
50396 (Ostroróg)
1852.29/XII. + (Ostr.) X. Bartłom. Skrzydlewski emeryt l. 78

Archiwum mojej rodziny

Mikołaj jest moim 5 pradziadkiem w linii prostej

Pozdrawiam
Jacek

PostNapisane: 22 lis 2009, 22:03 

Witam!
Niestety nie mogę pomóc Pani Grażynie , gdyż parafia Stare Drzewce nie należała do Archidiecezji Poznańskiej zarówno przed jak i po II W.Św., Nie posiadam więc informacji o tej parafii i jej księżach .
Miejscowość ta po 1945 roku należała do powiatu wschowskiego.

Jackowi dziękuje za informacje o ks. Watta-Skrzydlewskim. Dopiszę go w najbliższym czasie do spisu:)
Wojtek

PostNapisane: 26 lis 2009, 10:18 

Witam!

W WBC pod adresem:http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=94964&dirids=1 na str.3 jest wspomnienie o zmarłym w 1874r. ks.Bartłomieju Jaraczewskim proboszczu z Cerekwicy pod Borkiem.

Pozdrawiam. Jolanta

PostNapisane: 26 lis 2009, 18:51 

W Żninie na cmentarzu parafii p.w. Św. Floriana jest nagrobek: ks. Stanisław Posadzy 02.05.1877 - 29.07.1922
[źródło: "Gazeta Pomorska" nr 254 z dn. 29.10.2009 artykuł "Święto Zmarłych. Żnińskie Towarzystwo Kulturalne odnawia nagrobek księdza Posadzego. Zostawił nam kościelną wieżę"]

Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)

PostNapisane: 28 lis 2009, 12:01 

Witam!

W „Kurierze Poznańskim” z dnia 5.2.1876r. na str.4 jest notatka o zgonie ks.Pawelke ze Skwierzyny.

Pozdrawiam. Jolanta

PostNapisane: 29 lis 2009, 19:02 

Brakujące dane do projektu:
Ks. Kazimierz Tyczka, pierwszy duchowny w Inowrocławiu zamordowany przez Niemców.
Ks. Kazimierz Tyczka od 1 kwietnia 1938 roku jako wikariusz pełnił posługę duszpasterską w parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu. 3 października 1939 roku po porannej mszy świętej ks. K. Tyczka został aresztowany przez Niemców. Rozstrzelano go wraz z innymi osobami 4 października w lesie pod Rożniatami koło Kruszwicy.
[źródło: "Gazeta Pomorska" nr 232 z dn. 3.10.2009, artykuł "Kościół. Pamięci duchownego", autor: (X)]
Urodził się w 1908 roku. Sakrament chrztu św. przyjął w kościele w Kierzkowie. Ukończył gimnazjum w Trzemesznie i seminarium duchowne w Gnieźnie. (...) Po ekshumacji zwłok został pochowany na cmentarzu w Wylatowie. [źródło: "Gazeta Pomorska" nr 235 z dn. 7.10.2009, artykuł: "Wiara. Ks. Kazimierz Tyczka zginął w 1939 r. z rąk niemieckich oprawców. Tablica ku czci duchownego"]
(...) Okoliczności jego aresztowania były spektakularne. Rankiem 3 października, po mszy św. ks. Tyczka zasiadł w konfesjonale i stamtąd został wyciągnięty przez żołnierzy Wehrmachtu. Następnego dnia pognano go wraz z grupą innych aresztowanych pod Rożniaty i tam rozstrzelano. Ks. Kazimierz Tyczka miał wtedy 31 lat. Urodził się w 1908 r. w Kieszkowie, był trzecim z siedmiorga dzieci majętnej rodziny Kazimierza i Joanny z Przybylskich. Po maturze w gimnazjum klasycznym w Trzemesznie w 1929 r. rozpoczął naukę w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1934 r., a wikariuszem był kolejno w Słupach koło Szubina, w Bądeczu i od kwietnia 1938 r. w naszym kościele Matki Boskiej [w Inowrocławiu]. [źródło: "Gazeta Pomorska" nr 237 z dn. 09.10.2009, artykuł "Zatrzymane w kadrze. Księży wraz z miejscową inteligencją niemiecki okupant objął szczególnym zakresem represji. Oni byli pierwsi do likwidacji...", autor: Piotr Strachanowski]

Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)

PostNapisane: 30 lis 2009, 18:22 

Bł. ks. Marian Skrzypczak urodził się 15.04.1909 r. w Janowcu Wielkopolskim.
Ks. Bolesław Jaśkowski, proboszcz z fary św. Mikołaja w Inowrocławiu, aresztowany przez Wehrmacht 10.09.1939r, rozstrzelany 10.11.1939 r. w lesie w Zajezierzu koło Gniewkowa wraz z grupą liczącą ponad 500 osób, Polaków i Żydów. Zwłoki rozstrzelanych ułożono na stosach, oblano benzyną i spalono.
Ks. Grzegorz Handke do 1960 r. proboszcz par. Matki Boskiej w Inowrocławiu.

PostNapisane: 01 gru 2009, 01:28 

Znalazłem parę informacji w projekcie do zmiany lub weryfikacji:

1. w bazie jest: Apolinary Jaworowski powinno być: Władysław Jaworowski

2. dot. ks. Apolinarego Tłoczyńskiego:
- parafia "Obyrzyska"?
- nie działa link w plikiem *.doc

3. dot. ks. Apolinarego Zmury:
- Chwałków vs. Chwałkowo?

Na maila wysyłam także opracowanie dot. ks. Wacława Burlagi.

Szymon

PS. Czy możnaby przystosować wyszukiwarkę do wyszukiwania także po miejscowości?

PostNapisane: 07 gru 2009, 19:11 

Witam

W WBC pojawiło się kilka wydań "Kościelnego Dziennika Urzędowego dla Archidyecezyi Gnieźnieńskiej i Poznańskiej". Czy może przegląda je ktoś w celu uzupełnienia bazy Wielkopolskich Księży? Już po analizie pierwszych trzech wybranych wydań zauważyłem, że znajduje się w nich sporo informacji, które byłyby uzupełnieniem bazy... chociażby dokładnych dat otrzymywania urzędów lub dat śmierci.
Dla przykładu:
- Ksiądz Wirth Józef - w bazie nie ma dokładnej daty śmierci, a w KDUdAGiP 1889 R.4 Nr2 dowiadujemy się, że ten pleban w Kosieczynie umarł 20 sierpnia 1889r.
- Ksiądz Beisert Jan - w bazie: Mrocza - wikary 1889-1891, tymczasem w KDUdAGiP 1889 R.4 Nr2 dowiadujemy się, że wikarym w Mroczy został 31 lipca 1889r.

...i wiele wiele innych.

Poszukuję: Brzeziński,Borowski,Burchacki,Juszczak(Tomice,Szymanowice-gm.Gizałki-pow.pleszewski)

PostNapisane: 23 gru 2009, 20:26 

Wszystkim Państwu , którzy przyczyniają się do powiększenia projektu Księża Wielkopolscy, składam życzenia Wesołych i Pogodnych Świat Bożonarodzeniowych , wiele radości i spokoju w gronie rodzinnym.
Wojtek Jędraszewski

PostNapisane: 23 gru 2009, 21:34 

Kiedy odwiedziłam stronę parafii Chojno, Biezdrowo czy inne spisani są tam kolejni księża.
Czy to już jest spisane w projekcie ?

Pozdrawiam Alicja

PostNapisane: 23 gru 2009, 21:52 

Jeżeli masz takie spisy to chętnie z nich skorzystam . Pomagają weryfikować posiadane już informacje.
Wojtek

Tytuł: księża
PostNapisane: 27 gru 2009, 11:31 

Witajcie
Jak wejdziecie na stronę - chojno.pl - to po prawej stronie jest - parafia - a tam - historia.
Spisani są księża tej parafi ze zdjęciami.
Może ktoś potrafi to ściągnąć do zbioru bo ja nie.

Pozdrawiam Alicja

PostNapisane: 15 sty 2010, 11:36 

Moi Drodzy.
Mam pytanie związane z projektem Księża Wielkopolscy.
Dnia 21 listopada przesłałam na podany adres e-mailowy życiorys księdza, który ma swoje miejsce w tworzonym przeze mnie drzewie genealogicznym. Często zaglądam do projektu, i jestem troszeczkę rozczarowana, bo życiorys nie jest zamieszczony. Napisałam go na podstawie materiałów, których źródła zamieściłam na końcu życiorysu, i choć dotyczy połowy XIX w ., jest rzetelny i wiarygodny.
Obecnie jestem na etapie opracowywania kolejnego życiorysu księdza, który również należy do mojej rodziny, ale zastanawiam się nad sensem przesyłania go do projektu.

Być może, są jakieś procedury obligujące autorów, o których nie wiedzą osoby przesyłające informacje do projektu. Myślę, że warto byłoby napisać o zasadach jakie obowiązują w zakresie opracowywania informacji do projektu Księża Wielkopolscy, może są określone jakieś kryteria o których po prostu nic nikt nie wie, a autorzy programu muszą ich przestrzegać ?. Zastanawiam się czy może jest wymagana akceptacja władz kościelnych na zamieszczenie biogramów w programie ?.
Poprostu nasuwa mi sie wiele pytań, na które nie znam odpowiedzi.

Informacje te wyjaśniłoby osobom zainteresowanym przesyłaniem materiałów, w jaki sposób , na jakich zasadach czy w jakich terminach są one publikowane w projekcie Księża Wielkopolscy.

Ostatnio edytowano 15 sty 2010, 14:02 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 612 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 31  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1