Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lis 2013, 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Wilczyna - faktycznie, że teraz mam wyświetlony wynik poszukiwań, więc coś musiałem źle wpisywać.
Logowanie hasłem WTG nie powiodło się, może znów coś źle robię?
Cierpliwie będę czekał na nowe funkcje wyszukiwarki.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2013, 17:27 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2013, 17:11
Posty: 19
Gratuluje! Wizulanie wasza wersja prezentuje sie bardzo dobrze. Mam jednak pytanie. Czy planujecie dodac do systemu dodatkowa funkcje, np. lokalizacje? Zalezy mi na zawezeniu poszukiwan do okreslonego regionu, powiatu, czy nawet parafii.
Dziekuje za odpowiedz :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2013, 10:08 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję za wszystkie uwagi. Oto garść odpowiedzi:

Iku2012 napisał(a):
1.Po wpisaniu w wyszukiwanie proste nazwiska Jankowiak lub Jaskowiak z suwakiem na 100%, pojawia się komunikat: Nie znaleziono pasujących wyników. Rozumiem to jako informację, że nazwisko jest zbyt popularne i wyników jest zbyt wiele. Ale przydałoby się aby komunikat mówił jednak o zbyt dużej liczbie wyników.


U mnie w obu przypadkach pojawia się na żółtym tle:
Zbyt duża liczba wyników. Ogranicz kryteria wyszukiwania poprzez wyszukiwanie rozszerzone
Dziwne.

Iku2012 napisał(a):
2. W bazie PP istnieje ślub parafia Zieliniec 1/1876 Jacobus Jaskowiak i Marianna Łyskawa.
Po wpisaniu w starej wersji wyszukiwarki nazwisk Jankowiak i Łyskawa ślub powyższej pary znajdował się bez problemu. W nowej wersji wyszukiwarki przy tych samych warunkach, nie ma tego ślubu. Uważam, że zmiana jednej literki w jednym nazwisku jest tak mała, że chyba nie przekracza 60% podobnieństwa.


Przeanalizowałem problem i wiem w czym jest przyczyna. Aby przyspieszyć działanie przeglądarki zmieniliśmy algorytm przeszukiwania. Cały czas będziemy go ulepszać, więc dobrze, że pojawiają się takie uwagi.

Iku2012 napisał(a):
3. Po wpisaniu w wyszukiwaniu rozszerzonym nazwiska Jankowiak (analogicznie Jaskowiak) i ograniczeniu do obszaru Wrześni otrzymuje się śluby w których nazwisko oznaczone jest 76% trafieniem, a wydaje się, że powinno być 100%.
I teraz tak myślę, czy moja obserwacja w puncie 1. o braku wyników dla 100% nie wynika, z tego, że w bazie nazwisko Jankowiak (Jaskowiak) jest oznaczone conajwyżej 76% trafieniem.

Sprawdzę to, ale dla Jankowiak/Września otrzymuję również "Zbyt dużo wyników". Dla Jaskowiak/Września - faktycznie dopasowyje z 72% dokładnością. Nie wiem dlaczego - przyjrzę się problemowi; powinno być faktycznie 100%

Henryk K. napisał(a):
Wilczyna - faktycznie, że teraz mam wyświetlony wynik poszukiwań, więc coś musiałem źle wpisywać.
Logowanie hasłem WTG nie powiodło się, może znów coś źle robię?


Nie wiem, na przykładzie kilku kont, do których miałem dostęp, działało. Jeśli chcesz, mogę sprawdzić - zmień hasło na podobne (zawierające podobne znaki - jeśli są cyfry, kropki, myślniki, itd.) i podeślij na PW. Sprawdzę, czy mogę się zalogować od siebie. Może jest problem z jakąś drobnostką np. kropką w nicku, czy coś...

Paula257 napisał(a):
Czy planujecie dodac do systemu dodatkowa funkcje, np. lokalizacje? Zalezy mi na zawezeniu poszukiwan do okreslonego regionu, powiatu, czy nawet parafii.

Poszukiwanie w regionie jest - trzeba rozwinąć zakładkę w poszukiwaniu rozszerzonym.
Poszukiwanie w odległości X km od parafii będzie w najbliższej przyszłości (pewnie kwestia miesiąca).

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2013, 11:19 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 391
Lokalizacja: Toruń
Dziękuję za informację. Zapewniam, że w momencie jak pisałam post Jankowiak i Jaskowiak w prostym wyszukiwaniu z suwakiem na 100% dawało brak wyników (sprawdzałam kilka razy). Następnym razem będę robić zrzuty ekranu. Zauważyłam już wczoraj wieczorem, że Jankowiak/Września pojawia się już 100% zgodności. Myślałam, że zmiana nastąpiła w wyniku Pańskich prac nad tym problemem! Całe szczęście (dla mojej wiarygodności), że Jaskowiak zadziałało Panu tak jak opisałam. Pozdrawiam i życzę powodzenia w pracach nad nową wyszukiwarką.
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2013, 12:24 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

wierzę, że mogą być problemy, szczególnie dziwne rzeczy dzieją się pod Internet Explorerem - wynika to z niepełnej zgodności z zastosowanymi standardami. Nakład pracy, który trzeba ponieść żeby dostosować stronę do Internet Explorera równy jest zapewne wprowadzeniu wszystkich nowych funkcji, które planujemy, więc poważnie zastanawiam się, co jest lepsze...

Nie zmieniałem nic w bazie jeśli chodzi o wyszukiwanie 100%. Naprawiło się zatem samo, albo mam tajemniczego pomocnika :)
Jeśli problem się pojawi ponownie, proszę o kontakt.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2013, 12:33 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2008, 11:42
Posty: 55
Lokalizacja: Mikołów
Henryk K. napisał(a):
Wilczyna - faktycznie, że teraz mam wyświetlony wynik poszukiwań, więc coś musiałem źle wpisywać.
Logowanie hasłem WTG nie powiodło się, może znów coś źle robię?
Cierpliwie będę czekał na nowe funkcje wyszukiwarki.


Witam ,trochę się uspokoiłam :) -mam ten sam problem z logowaniem.

_________________
Pozdrawiam Joanna Thorz
Poszukiwani; Przerwa, Piękny, (Wielkopolska), Thorz, Kraczla, Mansfeld (G.Śląsk)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2013, 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2012, 10:32
Posty: 20
Lokalizacja: przedborow
Dobry wieczor!
Mam pytanie, dlaczego nie moge wejsc -szukaj- Basia?

Pozdrowienia
Meggy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2013, 19:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Witam,
u mnie wszystko działa - wyszukiwanie, logowanie WTG, usuwanie komentarzy.
Używam Google Chrome.
Świetna robota, gratuluję.
Jedna uwaga: wyniki zgodne mogłyby być posortowane wg. miejscowości (parafii), tak jak to było przed zmianą.

Pozdrawiam Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2013, 22:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2011, 22:42
Posty: 131
Lokalizacja: Niemcy
Witam .Mam taki sam problem jak Meggy nie moge szukac na "Basia" Z gory dziekuje Krystyna Maria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2013, 22:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lip 2011, 12:59
Posty: 211
Lokalizacja: Śrem-Kórnik
Witam!
U mnie wszystko działa bez zarzutu
Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2013, 23:05 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
meggy napisał(a):
Dobry wieczor!
Mam pytanie, dlaczego nie moge wejsc -szukaj- Basia?


Witam, nie bardzo rozumiem problem.
-szukaj- Basia?

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 06:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 kwi 2010, 03:28
Posty: 84
Chodzi chyba o link do Basi , który był w poprzedniej wersji Poznań Project.

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 07:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2012, 10:32
Posty: 20
Lokalizacja: przedborow
Dzien dobry!
Tak, chodzi o link do "Basi", tak jak bylo w starej wersji.
W nowej moge tylko malzenstwa wyszukac ale nie pojedynczych osob.
Za pomoc albo za wyjasnienie z gory dziekuje!
Meggy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 09:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
W poprzedniej wersji PP po wpisaniu nazwisk w wyszukiwarkę, pojawiały się również nazwiska o zbliżonej pisowni. Przed chwilą dzięki pomocy mac'a udało mi się zalogować na PP i wpisałem imiona i nazwiska moich prapradziadków : Szymon Krzyżan i Barbara Żupańska i pojawił się komunikat "brak wyników", więc musiałem wpisać nieprawidłowo zindeksowane nazwisko Barbary Lapanska i wynik miałem.
A swoją drogą, może warto byłoby ten wpis poprawić, bo mam skan oryginalnego aktu ich ślubu Szymona i Barbary, przysłany mi z AP (znalazłem go też w szukaj w archiwach) i wyraźnie widać nazwisko Żupańska, a nie Lapanska, a przecież na jego podstawie został zrobiony wpis na PP.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 14:16 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,

logowanie powinno juz działać dla wszystkich. Chyba że jakieś niezidentyfikowane problemy pojawią się w Internet Explorerze - tego nigdy nie można być pewnym.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 18:41 
Offline

Dołączył(a): 10 sty 2012, 21:28
Posty: 28
Wcześniejsza wyszukiwarka jak wpisałam nazwisko Rojkiewicz wyszukiwała tez oboczności typu - Rajkiewicz, Raykiewicz, Ra...kiewicz, itp, obecna tego nie robi
Pozdrawiam Magdalena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 18:48 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2009, 21:22
Posty: 134
Lokalizacja: Szczecin
Witam,
wyszukiwarka działa wspaniale.
Nie mogę jednak otworzyć powiatu w zakładce "zawartość", w celu uzyskania informacji na temat indeksacji.

pozdrawiam
Piotr

_________________
pozdrawiam
Piotr

Poszukuję: miejsca zgonu Franciszka Szmyta (Szmidta, Schmidta) ur. 30.03.1897 w Łękach Wielkich i jego rodziny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 18:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
piko napisał(a):
Nie mogę jednak otworzyć powiatu w zakładce "zawartość", w celu uzyskania informacji na temat indeksacji.


Ten dział musi być przebudowany w stosunku do poprzedniej wersji, a zważywszy ogrom danych (ok. 1000 parafii w sumie), trochę to potrwa.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 21:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
mac napisał(a):
logowanie powinno juz działać dla wszystkich. Chyba że jakieś niezidentyfikowane problemy pojawią się w Internet Explorerze - tego nigdy nie można być pewnym.


Osoby indeksujące dla Poznan Project mają przy logowaniu poziom Zaawansowany (normalnie jest Użytkownik). Na razie nie daje to jakichś wielkich przewag nad "zwykłymi" użytkownikami, ale pomyślę nad tym, aby od czasu do czasu dorzucić jakąś niespodziankę dla zespołu. Jeśli ktoś indeksuje dla projektu i przy logowaniu ma zwykły status, to proszę o kontakt. Zapewne wszystkich nie wychwyciłem.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 22:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Czy to dotyczy również osób, które indeksują dla BaSIA, a ich indeksy zostały wykorzystane również w PP?

Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
hari3 napisał(a):
Czy to dotyczy również osób, które indeksują dla BaSIA, a ich indeksy zostały wykorzystane również w PP?
Krzysztof


No pewnie. Nie ma lepszych i gorszych. :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 22:08 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zadam pytanie-pewno niemądre :? a do czego służy/uprawnia to logowanie. Zalogowałam się pomyślnie-za chwilę miałam być przekierowana na stronę główną-a którą ?Poznań Project czy WTG. ...i nic nie rozumiem :(

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 22:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Łukasz Bielecki napisał(a):
No pewnie. Nie ma lepszych i gorszych. :)


Bo ja mam status "Użytkownik"

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 22:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
No właśnie, o to chodzi, wszystkich nie wychwyciłem, bo niektóre nicki słabiej mi się kojarzą :)
Proszę w takiej sytuacji o email na lucas.bielecki@gmail.com

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2013, 23:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Jeszcze zauważyłem, że w Newsach brakuje uaktualnienia za październik 2013.

Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2013, 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
W wynikach pojawiła się parafia oznaczona symbolem kłódki
Parafia katolicka SomPolno.
Co oznacza ten symbol w nowej wersji?

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2013, 21:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
To taki bajer dla indeksujących. Szczegóły podam na priv.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2013, 23:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Nie działają linki na stronie Zawartość bazy. Tylko pierwszy Babimost się wyświetla. Poza tym pojawia się komunikat, że strona nie istnieje.
Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2013, 23:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
To już pisałem powyżej: Ten dział musi być przebudowany w stosunku do poprzedniej wersji, a zważywszy ogrom danych (ok. 1000 parafii w sumie), trochę to potrwa.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2013, 21:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ponieważ prace nad nową prezentacją zawartości bazy się przedłużają, więc prowizorycznie przywróciłem starą wersję, z tym że nie jest ona w 100% aktualna i nie będzie już aktualizowana o nowe nabytki - oczywiście w skali całej bazy różnice między tą listą a stanem na dziś są nieznaczne.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2013, 22:24 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Przepraszam, a jak się dostać do starej wersji...bo ukazuje się tylko nowa..

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2013, 22:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Pod http://poznan-project.psnc.pl/page.php?page=content jest ta stara lista, bardzo długa, tylko powierzchownie dostosowana wyglądem do nowej wersji portalu.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2013, 22:29 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję :D

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 21:28 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 391
Lokalizacja: Toruń
Witam,
Cieszę się z kolejnych udoskonaleń wyszukiwarki! Suwaki są super!
Zrozumiałam następująco wpis viewtopic.php?p=71887#p71887 Pana Łukasza: jeśli wpiszę imię, nazwisko i zaznaczę opcję "Użyj dokładnego algorytmu..." to otrzymam wyniki uwzględniające literówki. Przetestowałam nową efektywność na moich Jankowiakach (Jaskowiakach) i niestety. Wpisując Jakub Jankowiak i zaznaczając opcję "użyj dokładnego algorytmu..." wyszukiwarka nie znajduje Jakuba Jaskowiaka. Analogicznie: wpisując Andrzej Jaskowiak nie znajduje Andrzeja Jankowiaka. Przy wpisaniu nazwisk obu małżonków lub ograniczeniu obszaru, moi Jankowiakowie wyszukują się poprawnie.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 23:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Iku2012 napisał(a):
Przetestowałam nową efektywność na moich Jankowiakach (Jaskowiakach) i niestety. Wpisując Jakub Jankowiak i zaznaczając opcję "użyj dokładnego algorytmu..." wyszukiwarka nie znajduje Jakuba Jaskowiaka. Analogicznie: wpisując Andrzej Jaskowiak nie znajduje Andrzeja Jankowiaka. Przy wpisaniu nazwisk obu małżonków lub ograniczeniu obszaru, moi Jankowiakowie wyszukują się poprawnie.


To był drobny błąd i już w powyższych przypadkach powinno wyszukiwać tak jak oczekiwane. Poprawiliśmy też kilka innych drobiazgów, które dziś wskazali nam użytkownicy drogą prywatną :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2013, 08:16 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 391
Lokalizacja: Toruń
Panie Łukaszu,
Dziękuję, faktycznie teraz moi Jankowiakowie pojawiają się w komplecie.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2013, 14:51 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Genowefa napisał(a):
Tak mi teraz przyszło do głowy, że może takie szukanie czy coś nowego z poszukiwanym nazwiskiem nie doszło obciąża wyszukiwarkę a i tak trzeba pamiętać co było poprzednio. W BaSi jest data wpisu-i tym można się kierować by niczego nie przeoczyć, a jeszcze wspanialsza jest ostatnia funkcja -e mail z nazwiskami, które doszły podczas ostatniej aktualizacji.
Przepraszam jeśli zbyt dużo chcę...robię się coraz bardziej wygodnicka :oops:


:oops: A będzie w przyszłości takie udogodnienie czy to zupełnie niemożliwe? Po każdej aktualizacji coraz trudniej mi zapamiętać czy już widziałam dany rekord czy jest nowy :( ........a pamięć pewnie będzie coraz słabsza, bo czas jest nieubłagany :lol:

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2013, 10:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Genowefa napisał(a):
Genowefa napisał(a):
Tak mi teraz przyszło do głowy, że może takie szukanie czy coś nowego z poszukiwanym nazwiskiem nie doszło obciąża wyszukiwarkę a i tak trzeba pamiętać co było poprzednio. W BaSi jest data wpisu-i tym można się kierować by niczego nie przeoczyć, a jeszcze wspanialsza jest ostatnia funkcja -e mail z nazwiskami, które doszły podczas ostatniej aktualizacji.
Przepraszam jeśli zbyt dużo chcę...robię się coraz bardziej wygodnicka :oops:


:oops: A będzie w przyszłości takie udogodnienie czy to zupełnie niemożliwe? Po każdej aktualizacji coraz trudniej mi zapamiętać czy już widziałam dany rekord czy jest nowy :( ........a pamięć pewnie będzie coraz słabsza, bo czas jest nieubłagany :lol:


Dokładam zatem do listy możiwych usprawnień, a nad wykonalnoscią to już Maciej musi się pochylić :)

Przy okazji dodam, że doświadczonych użytkowników namawiałbym przy wyszukiwaniu zwłaszcza konkretnych par, do elastycznego podejścia do oferowanych przez PP metod wyszukiwania i wykonaniu np. kilku prób przeszukania przy różnych opcjach włączonych. Na przykład tak jak napisałem (przez pomyłkę na starym wątku o PP), tryb szukania dokładnego sprawdza się lepiej w odnajdywaniu wersji pisowni z literówkami, czy źle odczytanych, a tryb zwykły przy odnajdywaniu wariantów o podobnym rdzeniu i pochodzeniu, więc może się okazać, że ten tryb zwykły lepiej odnajdzie właściwe śluby.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2013, 14:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2007, 19:44
Posty: 126
Lokalizacja: Bytów
Witam
Ja w kwestii podobieństw w nazwiskach -w wyszukiwarce. Gdy wpisuję nazwisko Blewąska - pojawiają się również Blewącka, Bleywąska, Blewonska i pojęcia nie mam czemu Błedowska. Niestety nie pojawia się Blewązka - a to przecież chyba bardziej podobne niż Błędowski, bo różni się jedną literą. Oczywiście i tak szukając wpisuję każdy wariant i oddzielnie go sprawdzam. Jednak jeśli od razu pojawiałyby się wszystkie warianty - różniące się w niewielkim stopniu, to byłoby mniejsze obciążenie czasowe dla wyszukiwarki. Sprawdzam i znikam - nie blokuję dostępu innym. Jednak i tak bez względu na wszystko jestem ogromnie wdzięczna za sam fakt istnienia tego Projectu ;-)
Kłaniam się
Margola

_________________
Z pozdrowieniami Małgorzata Żywicka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2013, 16:03 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Według algorytmu Blewązka i Blewąska daje 79% podobieństwa. Przy progu ustawionym na 80% nie łapie się więc przy przeszukiwaniu.
Prawdę mówiąc nie wiem dlaczego Blewązka daje 79, a juz Blewącka 90%...

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2013, 20:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2007, 19:44
Posty: 126
Lokalizacja: Bytów
... bo "c" jest wcześniej w alfabecie niż "z" ? ;-)

_________________
Z pozdrowieniami Małgorzata Żywicka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2013, 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Już wiemy skąd się wziął problem, wkrótce to zostanie poprawione.

Niestety algorytm zawiera kilka knyfów i niektóre z nich żrą się między sobą.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2013, 20:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2007, 19:44
Posty: 126
Lokalizacja: Bytów
"Niestety algorytm zawiera kilka knyfów i niektóre z nich żrą się między sobą." :shock: ... że co zawiera? :( .. bo, że się żrą to pojęłam ;-) Jeśli to coś informatycznego - proszę mi nie tłumaczyć i tak nie pojmę. Słowo "knyf" mi się podoba. Ale to tak mało związane z tematem, więc już znikam. Dzięki za informację.
Margola

_________________
Z pozdrowieniami Małgorzata Żywicka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2013, 21:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Knyf to po poznańsku tyle co trick, sprytna sztuczka.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2013, 23:29 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Knyf na Blewązkę - zrobione!

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 08:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Skoro już ta sprawa zakończyła sie pozytywnie, to napiszę dokładniej. Otóż wyszukiwarka rozpoznaje nazwiska w formie żeńskiej i utożsamia je z formami męskimi przy wyszukiwaniu, aby osiągnąć stan równouprawnienia obu płci. Dotyczy to zarówno nazwisk typu -ski -cki (-ska -cka), jak i rzadszych wzorców, jak -zki/-zka, -ny/-na itp. I ten właśnie knyf bruździl w rozpoznawaniu wariantów pisowni nazwiska Blewązka/ska/cka ponieważ nazwisko to (podobnie jak np. Kraska) odmienia się rzeczownikowo i nie wykazuje form odmiennych dla płci, ale wygląda podobnie.

Dzięki naszemu rozpoznawaniu form męskich i żeńskich użytkownik może wpisać nazwisko np. Grodzki zarówno w wersji Grodzka jak i Grodzki, tak w polu "pan młody" jak i "panna młoda" i w wynikach będą wszystkie wystąpienia nazwiska niezależnie od formy (a ona czasem bywa nawet niezgodna z płcią, zwłaszcza niemieccy urzędnicy i księża wpisywali czasem Polkom nazwiska w wersji męskiej).

Obecnie Maciej i ten problem rozwiązał, dziękujemy Małgosi za zidentyfikowanie tego. Sami nigdy nie zdołamy przetestować wszystkich możliwych sytuacji problemowych, dlatego ważne jest aby zgłaszać, jak coś nie działa jak powinno.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 13:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2007, 19:44
Posty: 126
Lokalizacja: Bytów
To się cieszę, że niechcący mogłam pomóc. I dzięki za ten knyf ;-)

_________________
Z pozdrowieniami Małgorzata Żywicka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 16:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
knyf, podobnie jak wichajster, to bardzo wdzięczne słówka, wieloużytkowe ;)

A propos strony Poznan Project - jestem pełna uznania dla Szan. Autorów!
a także dla Współautorów tj. wszystkich Osób indeksujących.
To jest rzecz absolutnie wspaniała, jesteście wielcy!

pokłony, podziękowania i pozdrowienia

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2013, 18:10 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2013, 12:36
Posty: 111
Witam

Prawdopodobnie jest mały problem z wyszukiwarką.

Wpisujemy w pole pana młodego nazwisko "śledź":
Obrazek

W wynikach wyszukiwania otrzymamy między innymi takie oto wyniki:
Obrazek

Jak widać algorytm wyszukiwania przydzielił tym wynikom 68% a powinien 100%

EDIT:

W międzyczasie zorientowałem się na czym polega problem. Jeżeli wpiszemy nazwisko z dużej litery ("Śledź") to wszystko jest w porządku z wynikami.

_________________
Pozdrawiam
Tomasz Śledź


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2013, 18:24 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Witam,
dzięki za uwagę. Znamy problem, jesteśmy w trakcie większej zmiany algorytmu przeszukiwania, można rzec "w połowie", więc niektórze dopasowania działają jeszcze po staremu, a niektóre po nowemu, ale nie możemy wszystkiego od razu włączyć, bo zmian jest dość dużo. Za parę dni wyszukiwarka powinna działać lepiej. Zmiana wielkości liter jest tylko jednym z elementów - i do tego dotyczy chyba tylko polskich znaków... :)

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL