Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 13:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 gru 2013, 07:44 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Moim skromnym zdaniem się mylisz. Poza tym większość ślubów dostępnych w BaSI jest już zazwyczaj zindeksowana w PP. Cały czas są natomiast przenoszone śluby zawarte w USC. I ostatnia sprawa- PP stara się w miarę możliwości opierać na oryginalnych księgach, a w wypadku BaSI często są to odpisy, zawierające niejednokrotnie błędne bądź mniej szczegółowe informacje.
Oczywiście to moja opinia. Mam nadzieję, ze w tej sprawie wypowie się Łukasz.
PS A poza tym twój postulat i tak by nie powodował dużych zmian, ponieważ wciąż trzeba by "skakać z projektu na projekt", no chyba, że Ciebie interesują tylko akty ślubów :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 08:06 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam
Mikołaju żle mnie zrozumiałeś.
Chodziło mi o coś innego.
PS.Niepotrzebnie mi tak odpisałeś.
Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 08:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Jest sporo powodów natury praktycznej, dla których nie da się, czy nie ma sensu stapiać wszystkich baz danych w jedną. Szczególnie, kiedy każdy projekt ma swój zarysowany profil, a tak jest w tym przypadku. Poznan Project stawia sobie za cel udostępnienie w jednej wyszukiwarce wielkoposlkich ślubów z lat 1800-1899 niezależnie od miejsca przechowywania czy typu akt. BaSIA jest natomiast projektem indeksowania (zasadniczo) akt udostępnionych online przez archiwa państwowe. Jak łatwo zauważyć, zakres działania obu nakłada się w pewnym obszarze, stosunkowo niewielkim (bo dla BASI śluby to tylko ułamek rekordów, a PP operuje najczęściej na księgach oryginalnych, które nie są i pewnie nie będą dostępne online). Nakładanie się dotyczy więc głównie ślubów z pruskich USC oraz z rejonu Kongresówki (bo z uwagi na format akt i dostępność preferuję do PP duplikaty cywilne znajdujące się w Archiwach Państwowych i już w znacznym stopniu udostępnione online). I właśnie w tym obszarze nakładania wypracowaliśmy dobrze działającą procedurę przenoszenia materiału między bazami, z pożytkiem dla wszystkich. Myślę więc, że nie ma o co kruszyć kopii.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 09:13 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam.Łukaszu dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.Wesołych Świąt.Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 13:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Udało się nam z Maciejem ukończyć nową prezentację zasobów bazy danych Projektu, w miejsce starej, niewygodnej tabelki z tysiącem parafii.

Wchodzi się do niej przez zakładkę "Zawartość". Następnie można od razu obejrzeć szczegóły zasobu dla danego powiatu, albo podać miejscowość, której szukamy - zostanie podany link do właściwego powiatu. Przypominam, że przynależność do powiatów dotyczy roku 1890, a nie chwili obecnej.

W tabelce znajdują się miejscowości, w których w XIX wieku funkcjonowały parafie katolickie, ewangelickie i USC. Te trzy typy materiałów różnią się w tabelce kolorem i literą w drugiej kolumnie (K - katolickie, E - ewangelickie oraz S - stanu cywilnego). Podano zakres lat dostępnych w Projekcie, kto indeksował i od kiedy dany materiał jest dostępny. Parafie, dla których w ostatnim kwartale pojawiły się nowości zaznaczone są żółtą gwiazdką.

Po nasunięciu myszy na nazwę parafii pokazują się informacje dla osób zainteresowanych postępem indeksacji. Jeśli jeszcze istnieją księgi, które można wykorzystać do uzupełnienia brakujących lat, rozszerzenia informacji np. o dane rodziców lub do zrobienia korekty (w przypadkach w których uważam to za pożądane), to można o tym przeczytać na czarnym pasku. Jeśli według mojej wiedzy zindeksowano już wszystkie istniejące materialy dla danej miejscowości, to na pasku przeczytamy "KOMPLET", a przy nazwie parafii pokaże się zielony "ptaszek".

Zapraszam osoby znające bliżej sytuację w poszczególnych regionach o zgłaszanie mi ewentualnych błędów i braków w moich opisach. Zapewne są jakieś księgi, o których istnieniu nie wiem :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 13:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jestem zachwycona. :D Szperając w przeróżnych wyszukiwarkach nigdzie nie napotkałam doskonalszej od Poznań Project (i BaSI). Aż miło tutaj popracować przy indeksacji. Szczere gratulacje dla TWÓRCÓW.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2014, 13:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Genowefa napisał(a):
Szperając w przeróżnych wyszukiwarkach nigdzie nie napotkałam doskonalszej od Poznań Project (i BaSI).


Zdania są podzielone. Są i tacy, którzy twierdzą, że google jest lepszy :P

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 11:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2014, 15:34
Posty: 115
Po wejściu na http://poznan-project.psnc.pl/search.php pojawia się komunikat 'Wyszukiwarka chwilowo nieczynna'
Ktoś wie jak długo może to potrwać?

_________________
Pozdrawiam Przemek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2014, 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
ps280182 napisał(a):
Po wejściu na http://poznan-project.psnc.pl/search.php pojawia się komunikat 'Wyszukiwarka chwilowo nieczynna'
Ktoś wie jak długo może to potrwać?


Aktualizacja wykonana.

Widzę, że wyszukiwarka potrzebna jest do życia, jak tlen, woda czy też ... (wpisać co komu jeszcze niezbędne) :lol:

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2014, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Witam.
1. Mam taką propozycję, aby głoski "h" i "ch" uznać w wyszukiwarce za 100% podobieństwa.
Przykład nazwisko Humbla i Chumbla ma tylko 79% podobieństwa.

2. Odnoszę też wrażenie, że wyszukiwanie z opcją nazwiska matek panny/pana młodego nie działa w oczekiwany sposób. Jeśli poda się imię i nazwisko panny młodej wyszukiwarka znajduje matkę panny młodej tylko jeśli imię jej córki jest zgodne.
Przykład 1.:
Szukam - Marianna Czekała. Wyniki: tylko Marianny/Marie, których matka była z domu Czekała.
Przykład 2.:
Wpisuję nazwisko Czekała w pole panny młodej (imię dowolne). Wtedy znajduje tylko kobiety których matka była z domu Czekała.
Przykład 3.:
Wpisuję nazwisko Czekała w pole pana młodego (imię dowolne). Wtedy znajduje tylko mężczyzn których matka była z domu Czekała.


Pozdrawiam
Krzysztof


Ostatnio edytowano 18 gru 2014, 23:24 przez hari3, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2014, 23:19 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Witam Łukaszu!
Zwracam się do Ciebie osobiście ponieważ mam problem z dokumentem świadectwa ślubu moich przodków.
A mianowicie na PP jest akt slubu
Parafia katolicka Śnieciska, wpis 3 / 1858 zgodność: Pan młody: 87%
Simon Jakuboski (30)
Marianna Szumigalanka (18) ojciec: Franciscus Szumigalow, matka: Marianna
natomiast świadectwo slubu jakie otrzymałam z Archiuwm Archidiecezjalnego w Poznaniu
jest podana data slubu 15.02.1838.
Nie wiem teraz gdzie tkwi błąd ?
Czy ty jesteś wstanie sprawdzić prawidłową datę czy mam napisac do AA Poznańskiej

Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2015, 21:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
kadi13 napisał(a):
Witam Łukaszu!
Zwracam się do Ciebie osobiście ponieważ mam problem z dokumentem świadectwa ślubu moich przodków.
A mianowicie na PP jest akt slubu
Parafia katolicka Śnieciska, wpis 3 / 1858 zgodność: Pan młody: 87%
Simon Jakuboski (30)
Marianna Szumigalanka (18) ojciec: Franciscus Szumigalow, matka: Marianna
natomiast świadectwo slubu jakie otrzymałam z Archiuwm Archidiecezjalnego w Poznaniu
jest podana data slubu 15.02.1838.
Nie wiem teraz gdzie tkwi błąd ?
Czy ty jesteś wstanie sprawdzić prawidłową datę czy mam napisac do AA Poznańskiej


Podejrzewam literówkę na świadectwie, któe dostałaś. W PP wiele rzeczy się może nie zgadzać, jak pisownia personaliów, wiek, czy nawet numer aktu - bo są błędy w odczycie a czasami problemy z interpretacją danych, natomiast rok ewentualnie jeszcze może się pomylić o jeden (indeksujący przypisał ślub do roku poprzedniego czy kolejnego), ale nie o dwadzieścia.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2015, 22:26 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Łukaszu ! po moim zapytaniu na forum dostałam za 4 dni poprawiony dokument z AAP swiadectwa zgonu Szymona Jakubowskiego.
Data 1858. Tak więc faktycznie na PP jest prawidłowo.
Dziekuje i pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL