Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 11:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lis 2011, 17:53 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Liebe Mitforscher, liebes Forum,

bevor ich meine Fragen stelle, möchte ich mich ganz herzlich bei gensi61 und Piotr H für die bisherige Hilfe und Unterstützung bedanken. Durch beide bin ich auch auf dieses Forum aufmerksam geworden und ich hoffe, dass ich hier weitere Antworten auf meine Fragen finden kann. Ebenso gilt meine Hochachtung dem Poznan-Project. Ohne diese Datenbank hätte ich meinen jetzigen Wissensstand über meine Vorfahren nicht erreicht.

Ich heiße Reinhard Vogel und wohne in Dresden. Meine Forschungen haben ergeben, dass meine Vorfahren aus Opalenica stammen. Dabei handelt es sich um Andreas Vogel (Vogiel), der 1809 in Urbanowo (?) geboren wurde und 1833 in Opalenica Veronika Chalamska heiratete. (laut Poznan-Project der Eintrag 11/1833 der Katholischen Gemeinde in Opalenica). Diese Verbindung wird durch Piotr H bestätigt.

Nach meiner Kenntnis hatte Andreas Vogel außer Anton Vogel - mein Urgroßvater - (*02.01.1838 in Opalenica, + 30.08.1909 in Guben) mindestens 3 weitere Söhne: Augustinus (1835 - ?), Kazimierz (1851 - ?) und Joannes (1854 - ?).

Über das Poznan-Project konnte ich als Eltern des Andreas Vogel ermitteln:
Martinus (kein Familienname angegeben) und
Catharina Dzikowska.
Weitere Recherchen über das Poznan-Prpject ergaben einen Hinweis auf den Eintrag 6/1808 der Katholischen Gemeinde in Modrze: Es heirateten Martinus Ptaszkowski (auch Fogel genannt) und Catharina Dzik(n)owska. Nach meinem Gefühl sollten das die Eltern von Andreas Vogel sein: In Ptaszkowski steckt das polnische Wort ptak = Vogel drin, der Name Dziknowska ist entweder ein Schreibfehler oder ein Übertragungsfehler des Poznan-Projectes (kann ja mal vorkommen ... ).

Um 1800 hat es außer Martinus wahrscheinlich noch folgende Träger des Familiennamens Vogel in Opalenica gegeben:
- Franziskus, verheiratet mit Marianna Linka
- Florianus, verheiratet mit Anna Barbara Weyman

Jetzt zu meinen Fragen:
1. Gibt es eine familiäre Verbindung zwischen Martinus, Franziskus und Florianus?
2. Gibt es Hinweise auf Geschwister des Andreas Vogel (Vogiel)?
3. Nach meinem Gefühl muss Andreas Vogel noch mehr Kinder als die mir bekannten 4 Söhne gehabt haben. Gibt es dafür Hinweise oder Belege?

Leider ist mein Polnisch sehr sehr schlecht. Ich könnte also Hilfe bei der Beschaffung der originalen Dokumente gut gebrauchen und würde mich über Unterstützung dabei sehr freuen.

Bei weiteren Fragen zu meiner Person stehe ich gern zur Verfügung. Außerdem kann man auf den Webseiten http://genblog.dl5sel.de und http://genealogie.dl5sel.de weitere Informationen erhalten.

Ich wünsche allen noch ein schönes Wochenende

19matt57

Tłum. / Übers.:

Szanowni Genealodzy, Szanowne forum,

zanim zadam pytanie, chciałbym serdecznie podziękować gensi61 i Piotr H za dotychczasową pomoc i wsparcie. Osoby te zwróciły moją uwagę na to forum i mam nadzieję, że otrzymam tutaj kolejne odpowiedzi na moje pytania. Wyrażam także moje uznanie dla Poznan Project. Bez tej bazy danych nie wiedziałbym o moich przodkach tego, co wiem teraz.

Nazywam się Reinhard Vogel i mieszkam w Dreźnie. Moje poszukiwania wykazały, że moi przodkowie pochodzą z Opalenicy. Chodzi tutaj o Andrzeja Vogel (Vogiel), który urodził się w 1809r. w Urbanowie (?) i w 1833r. w Opalenicy ożenił się z Weroniką Chalamską. (wg Poznan-Project wpis 11/1833 parafii katolickiej w Opalenicy). To powiązanie potwierdza Piotr H.

Z tego co mi wiadomo Andrzej Vogel miał poza synem Antonim Vogel – moim pradziadkiem - (*02.01.1838 w Opalenicy, + 30.08.1909 w Guben) jeszcze trzech synów: Augustinus (1835 - ?), Kazimierz (1851 - ?) i Joannes (1854 - ?).

Z pomocą Poznan Project mogłem ustalić rodziców Andreasa Vogla:
Marcin (brak nazwiska) oraz Katarzyna Dzikowska.

Kolejne poszukiwania w Poznan Project naprowadziły na informacje o wpisie 6/1808 parafii katolickiej w miejscowości Modrze: ślub zawarli Marcin Ptaszkowski (nazywany także Fogel) i Katarzyna Dzik(n)owska. Domyślam się, że są to rodzice AndrzejaVogla: nazwisko Ptaszkowski pochodzi od polskiego słowa ptak = niem. Vogel, nazwisko Dziknowska zostało albo błędnie zapisane albo niepoprawnie przeniesione do bazy Poznan Project (może się zdarzyć...).

W latach ok. 1800 w Opalenicy żyli najprawdopodobniej poza Marcinem jeszcze inni nosiciele tego nazwiska:
- Franciszek, ożenił się z Marianną Linka
- Florian, ożenił się z Anną Barbarą Weyman

Teraz moje pytania:
1. Czy istnieje jakieś rodzinne powiązanie między Marcinem, Franciszkiem i Florianem?
2. Czy istnieją jakieś informacje dot. rodzeństwa Andrzeja Vogla (Vogiel)?
3. Wydaje mi się, że Andrzej musiał mieć więcej dzieci niż znani mi 4 synowie. Czy istnieją jakieś informacje lub dokumenty to poświadczające?
4.
Niestety moja znajomość języka polskiego jest bardzo słaba. Potrzebowałbym więc pomocy w pozyskiwaniu oryginalnych dokumentów i cieszyłbym się z ze wsparcia.

Jeżeli są pytania dot. mojej osoby, to chętnie na nie odpowiem. Poza tym na stronach http://genblog.dl5sel.de oraz http://genealogie.dl5sel.de można uzyskać kolejne informacje.

Życzę wszystkim miłego weekendu

19matt57


Ostatnio edytowano 18 mar 2013, 15:40 przez 19matt57, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2011, 12:53 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Hallo Reinhard,

ich kann dir leider nichts zu der Familie Vogel sagen, aber ich kann dir Hilfe bei der Übersetzung Deiner Anträge usw. anbieten. Schreibe mir bitte eine E-Mail, wenn es so weit ist.

Beste Grüße

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2011, 20:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2008, 15:48
Posty: 74
Posty o rodzinie Vogel na forum:
viewtopic.php?f=3&t=1811
viewtopic.php?f=3&t=2889&hilit=Vogel

Może chodzi o tą samą rodzinę
Pozdrawiam
Magda

Tłum. / Übers.

Forumsbeiträge über die Familie Vogel:
viewtopic.php?f=3&t=1811
viewtopic.php?f=3&t=2889&hilit=Vogel

Vielleicht handelt es sich hier um die gleiche Familie.
Grüße
Magda

_________________
http://www.bilscy.eu
http://www.zastawie-netau.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2011, 00:49 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Hallo liebes Forum,
Witam,

vielen Dank für die bisherigen Antworten.

Ich habe mich nochmals mit den mir zugänglichen Quellen im Internet beschäftigt und habe bei MyHeritage.com einen Hinweis darauf gefunden, dass Florianus, Franciscus, Jacobus und Andreas Vogel (Vogiel?; Fogel?) aus Opalenica Brüder waren. Der gemeinsame Vater wäre dann Martinus Vogiel (Fogel, Ptaszkowski). Kann jemand diesen Hinweis bestätigen?

Was kann ich tun, um folgende Dokumente, möglichst als Fotokopie, zu erhalten?
- Eintrag 06/1808, Katholische Gemeinde in Modrze (Martinus Ptaszkowski oo Catharina Dzikowska)
- Eintrag 02/1809, Katholische Gemeinde in Opalenica (Florianus Fogel oo Barbara Weyman)
- Eintrag 05/1810, Katholische Gemeinde in Opalenica (Valentinus Vogiel oo Magdalena Ceiderowna)
- Eintrag 11/1833, Katholische Gemeinde in Opalenica (Andreas Vogel oo Veronika Chalamska)
Die Daten stammen aus dem Poznan-Project.

Nach diesen Daten müsste eigentlich Martinus der Bruder von Florianus, Franciscus und Jacobus gewesen sein. Für den Nachweis wären die Originaldokumente sehr wertvoll.

Ob Valentinus Vogiel auch zu dieser Familie "Vogel" gehört, lässt sich ebenfalls nur mit Gewissheit beantworten, wenn das Originaldokument vorliegt.

Zu den folgenden Eheschließungen gibt es im Poznan-Project leider keine Angaben:
- (Franciscus Vogel oo Marianna Linka)
- (Jacobus Vogel oo Marianna Schultz)

Ich würde mich sehr freuen, wenn ich Hilfe bei der Beschaffung der Dokumente erhalten würde.

Viele Grüße aus dem weihnachtlichen Dresden
Reinhard

Tłum. / Übers.

Witam drogie Forum,

dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
Przeanalizowałem jeszcze raz dostępne źródła w internecie i na stronie MyHeritage.com znalazłem informację o tym, że Florian, Franciszek, Jakub i Andrzej Vogel (Vogiel?; Fogel?) z Opalenicy byli braćmi. Ich ojcem miał być Marcin Vogiel (Fogel, Ptaszkowski). Czy ktoś może potwierdzić te wskazówkę?

Co mogę zrobić, aby otrzymać następujące dokumenty, najlepiej jako fotokopie?

- wpis 06/1808, parafia katolicka Modrze (Martinus Ptaszkowski oo Catharina Dzikowska)
- wpis 02/1809, parafia katolicka Opalenica (Florianus Fogel oo Barbara Weyman)
- wpis 05/1810, parafia katolicka Opalenica (Valentinus Vogiel oo Magdalena Ceiderowna)
- wpis 11/1833, parafia katolicka Opalenica (Andreas Vogel oo Veronika Chalamska)
Dane pochodzą z Poznan-Project.

Według tych danych, Marcin musiałby być bratem Floriana, Franciszka i Jakuba. Dla potwierdzenia tych danych niezbędne byłyby oryginalne dokumenty.

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy Walenty Vogiel też nalezał do tej rodziny "Vogel", można uzyskać tylko z oryginalnego dokumentu.
Następujące małżeństwa niestety nie występują w Poznan-Project:

- (Franciscus Vogel oo Marianna Linka)
- (Jacobus Vogel oo Marianna Schultz)

Cieszyłbym się bardzo, gdybym otrzymał pomoc przy pozyskiwaniu dokumentów.

Serdeczne pozdrowienia ze świątecznego Drezna
Reinhard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2011, 10:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Hallo Reinhard,

also mein Angebot steht immer noch, ansonsten führt das Erzbistumsarchiv in Posen, soviel ich weiß, die Korrespondenz auch in Englisch.
Was die Einträge in Poznan-Project angeht, so klicke einfach auf den Button "Get original record", neben dem gefundenen Eintrag und es erscheint ein neues Fenster mit der Adresse des Archivs, an das Du den Antrag auf eine Kopie/Abschrift richten solltest.
Ein kleiner Hinweis: das Erzbistumsarchiv in Posen erstellt keine Fotokopien der Urkunden. Es werden nur Abschriften gefertigt.

Gruß

Tłum. / Übers.

Witaj Reinhard,

moja propozycja jest nadal aktualna, poza tym z tego co wiem, AAP prowadzi korespondencję także w języku angielskim.
Jeżeli chodzi o wpisy z PP, to kliknij po prostu na ¨Get original record”, obok znalezionego wpisu i pojawi się nowe okienko z adresem archiwum, do którego powinieneś skierować wniosek o wystawienie kopii/odpisu.

Mała wskazówka: AAP nie wykonuje fotokopii aktów metrykalnych. Wydaje się tylko odpisy.

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2011, 23:19 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Hallo, liebe Mitforscher,

ich habe per eMail über die Adresse sekretariat@aap.poznan.pl nachgefragt, ob ich die Urkunde zum Eintrag 11/1833, Katholische Gemeinde in Opalenica (Andreas Vogel oo Veronika Chalamska) erhalten könnte und erhielt die nachstehend eingefügte Antwort auf englisch:

Tłum / Übers.:

Witam,
wysłałem prośbę o otrzymanie wpisu 11/1833 parafia katolicka w Opalenicy (Andreas Vogel oo Veronika Chalamska) na adres sekretariat@aap.poznan.pl i otrzymałem niżej umieszczoną odpowiedź w języku angielskim:
---------------------------------------------------------------------------
We would like to inform you, that we have received your letter relating to
genealogical researching.

In every cases, some information are required: name, place of birth/marriage
or death, and the date.

The costs for searching are:

a.. For first hour 40 € or 45 $, paid in advance independently from
result of research
b.. For each next hour of research 20 € or 25 $
c.. The costs for drawing up the official birth/marriage/death
certificates (for court, office or inheritance) are 40 € or 55 $
d.. The costs for drawing up the genealogical birth/marriage/death
certificates 20 € or 25 $
e.. The costs for drawing up the official birth/marriage/death
certificates (for church-office; required the attestation from the priest
from your parish about the purpose): 30 € or 30 $
We do not make the Xerox Copy and photocopy.

We start the genealogical research when you pay in advance for first hour 40
€ or 45 $.

Here is number of our account:

Bank Zachodni WBK S.A.
6 O. w Poznaniu
Plac Wolności 15
60-967 Poznań
ARCHIDIECEZJA POZNANSKA
swift code: WBKPPLPP
Nr konta: PL 47 1090 1362 0000 0001 1306 1178

If you accept our conditions, please inform us about it (by e-mail) and send
money (40 € or 45 $) on our account. We dishonor the check. Please send us
some receipt for payment (by the fax). Please for keeping the correspondence
in English or Polish language.

-------------------------------------------------------------------------------

Ich nehme an, dass diese Antwort auch für alle anderen Genealogen des Forums interessant ist.

Zwei Fragen habe ich dazu noch:
- Ist das Archiv des Erzbistums Poznan für die Öffentlichkeit zugänglich?
- Besteht die Möglichkeit, den Originaleintrag selbst abzuschreiben oder zu fotografieren?
Der Grund für diese Fragen ist ganz einfach: Eine Übertragung aus dem Deutschen, vielleicht noch in der alten deutschen Sütterlinschrift, in einen polnischen Vordruck lässt die Wahrscheinlichkeit von Übertragungsfehlern sehr groß erscheinen.

Eine kleine Bemerkung sei mir noch gestattet. Bei den genannten Preisen für die Nachforschung verstehe ich, dass die genauen Daten nicht im Poznan-Project gespeichert sind. Ich bitte, mich nicht falsch zu verstehen: Es gibt kein Hobby, das kein Geld kostet. Aber Kosten in einer Höhe von mindestens 70 Dollar für eine Abschrift finde ich sehr teuer. :roll: Da mich vier Urkunden interessieren würden, wären das im Minimum 280 Dollar.

Ich gebe aber noch nicht auf. Die Urkunden laufen ja nicht weg :D

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard
Ich wünsche allen Forenmitgliedern ein frohes Weihnachtsfest sowie ein gesundes und erfolgreiches Neues Jahr.
Ich werde die Feiertage im Erzgebirge verbringen und werde erst im neuen Jahr wieder im Forum aktiv sein.

Tłum. / Übers.:

Zakładam, że ta odpowiedź jest interesująca także dla innych genealogów na tym forum.

Mam w związku z tym jeszcze dw apytania:
- czy Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu jest dostępne dla wszystkich?
- czy istnieje możliwość spisania informacji z oryginalnego wpisu lub sfotografowania go?
Przyczyna tego pytania jest bardzo prosta: jest to przekład z języka niemieckiego, na dodatek może jeszcze ze starego niemieckiego pisma Sütterlina, na polski formularz, co pozwala przypuszczać, że generowanie błędów jest wysoce prawdopodobne.

Pozwolę sobie jeszcze na jedna uwagę. Odnośnie podanych cen za kwerendę rozumiem, że dokładne dane nie są zapisane w Poznan Project. Proszę nie zrozumieć mnie źle: Nie ma hobby, które nie pociągałoby za sobą kosztów. Jednak koszt rzędu min. 70 dolarów za jeden odpis, wydaje mi się bardzo wysoki :roll: , a ponieważ jestem zainteresowany czterema aktami, koszt wynosiłby min. 280 dolarów.

Jednak nie poddaję się jeszcze. Akty przecież nie uciekną. :D

Pozdrowienia z Drezna
Reinhard
Życzę wszystkim członkom forum radosnych świąt Bożego Narodzenia jak i zdrowia i sukcesów w Nowym Roku.
Święta spędzę w Rudawach i dopiero w nowym roku będę aktywny na forum.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2011, 01:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 wrz 2010, 16:13
Posty: 100
Hallo Reinhard

Bevor Du das ganze Taschengeldkonto plünderst ein kleiner Tipp von mir.

Wenn Du im Poznan Projekt z.B. die Hochzeit von Andreas Vogiel und Veronice Chalamska aufgerufen hast, klick mal auf den blau unterlegten Ortsnamen der Trauung ... dort erscheinen weitere Angaben wo man was finden kann

In diesem Falle hätten auch die Mormonen (LDS) die KB verfilmt ...

Liebe Grüße aus Berlin vom fredi

Tłum. / Übers.:

Witaj Reinhard

Zanim wyczyścisz całe kieszonkowe konto, wskazówka ode mnie.
Po znalezieniu w PP np. ślubu: Andreas Vogiel und Veronice Chalamska, kliknij na zaznaczony niebieskim kolorem link do miejscowości, w której odbył się ślub... pojawią się kolejne informacje dot. miejscu przechowywania ksiąg.

W tym przypadku istnieje też możliwość zwrócenia się do mormonów (LDS), którzy kopiują księgi kościelne...
Serdeczne pozdrowienia z Berlina fredi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2011, 14:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
In Leipzig gibt es wohl eine Mormonenstelle.
Tłum. Übers.:
W Lipsku znajduje się placówka mormonów.

Oeserstrasse 39, LEIPZIG, SACHSEN, 04229, GERMANY

Directions

Hours M-12:30; T 12:30-18:00, W 16:00-21:00 by appointment, Sat 9;00-13:00 for members only.
Contact

49 341-479-3949

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2011, 19:16 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Liebes Forum,

Danke für die Tipps zu den Mormonen. Warum denn in die Ferne schweifen ... :D

Hier in Dresden gibt es auch eine Forschungsstelle der Mormonen:
Tiergartenstraße 42, D-01219 Dresden,
Dienstags: 09:00 - 19:00
Freitags: 13:00 - 19:00

Ich seh mir das mal an und werde dann hier Bericht erstatten. Ich war bisher noch unentschlossen, weil das nur mit einem Mitgliedskonto bei FamilySearch funktioniert und die Mormonen eine Kopie der Forschungsergebnisse haben wollen ...

Viele Grüße
Reinhard

Tłum. / Übers.:

Szanowne forum,

dziękuję za wskazówki dot. mormonów. Dlaczego wybiegać w dal ... :D

Tutaj w Dreźnie też znajduje się placówka mormonów:
Tiergartenstraße 42, D-01219 Dresden,
w czwartki: 09:00 - 19:00
w piątki: 13:00 - 19:00

Obejrzę to sobie i zdam potem relacje na forum. Byłem dotychczas niezdecydowany, bo jest to związane z założeniem konta na stronie FamilySearch i mormoni chcą jeszcze mieć kopie wyników poszukiwań ...

Pozdrawiam
Reinhard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2011, 19:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 wrz 2010, 16:13
Posty: 100
Ich war bisher noch unentschlossen, weil das nur mit einem Mitgliedskonto bei FamilySearch funktioniert und die Mormonen eine Kopie der Forschungsergebnisse haben wollen ...

Das Mitgliedskonto kostet doch nix ... das geht doch nur um die Bezahlung.

Davon das die Mormonen eine Kopie der Ergebnisse haben wollen, höre ich zum ersten Mal. Ich hab bisher nur ausgesprochen gute Erfahrungen gemacht, die sind freundlich, hilfsbereit und mich noch keiner auch nur ansatzsweise bekehren wollen.

Na dann viel Erfolg beim suchen und allen ein ruhiges, friedliches Weihnachtsfest.

Liebe Grüße vom fredi

Tłum. / Übers.:

Założenie konta przecież nic nie kosztuje ... chodzi tu przecież tylko o dokonanie zapłaty.

Pierwszy raz słyszę, że mormoni chcą kopie wyników poszukiwań. Do tej pory miałem z mormonami tylko nad wyraz dobre doświadczenia, są mili, pomocni i nawet w najmniejszym stopniu nie próbowano mnie nawrócić.

Życzę wiec powodzenia w poszukiwaniach i życzę wszystkim spokojnych świąt Bożego Narodzenia w miłej atmosferze.

Pozdrowienia fredi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2011, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2010, 10:10
Posty: 162
Lokalizacja: Hannover, Niemcy
Hallo Reinhard, hallo Fred,

in den Bedingungen für die Nutzung der Filme, Räumlichkeiten, Lesegeräte usw. steht nicht nur, wie man sich zu verhalten hat, sondern auch, dass man die Forschungsergebnisse zur Verfügung stellen könnte. Oder so ähnlich!

Ist ja auch selbstverständlich, schließlich nutzen auch wir die Daten, die andere private Forscher zur Verfügung gestellt haben. Also: ein Nehmen und ein Geben!

Ich habe damit kein Problem. Sollte ich jemals mit meiner Familienforschung fertig werden, .......................... :roll:

Gruß
Ursula

Tłum. / Übers.:

Witaj Reinhardzie, witaj Fred,

w warunkach korzystania z filmów, pomieszczeń, czytników itd. pisze nie tylko o tym, jak się zachowywać, ale także o tym, że można oddać do dyspozycji wyniki poszukiwań. Lub podobnie!

Jest to zrozumiałe, w końcu też korzystamy z danych, które inni genealodzy wcześniej udostępnili. A więc: coś za coś!

Nie mam z tym problemu. Jeżeli kiedykolwiek zakończę moje poszukiwania genealogiczne, ......................... :roll:

Pozdrawiam
Ursula


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2011, 15:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Odnośnie nazwiska Vogel - spis osób o tym nazwisku mieszkających w miejscowościach Kąkolewo, Albertowskie (Olędry?):

Tłum. / Übers.:

Betreffend des Nachnamens Vogel – Namensverzeichnis von Personen, die in Kąkolewo, Albertowskie (Olędry?) gewohnt haben:

53/1865/0/6/160: Alphabetisches Namen-Register z zespołu Urząd Stanu Cywilnego Kąkolewo (pow. nowotomyski)
http://szukajwarchiwach.pl/53/1865/0/6/ ... 3GKDiP81Q/

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2012, 19:54 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Hallo,
ich hoffe, Ihr seid alle gut im Neuen Jahr angekommen. Ich wünsche noch viel Gesundheit und Erfolg bei der Suche nach den Vorfahren.

Ich habe mir jetzt den Film mit der Nummer 747370 von den Mormonen nach Dresden kommen lassen. Verfilmt wurden die Duplikate der Kirchenbücher der katholischen Gemeinde in Opalenica, die den Zeitraum 1833 bis 1843 umfassen. Einige für mich interessante Daten habe ich auch schon gefunden. Aber wie das so ist: einige Fragen sind geklärt, viele neue Fragen sind jedoch dazu gekommen.

Eindeutig beantworten kann ich mittlerweile die dritte Frage aus meinem allerersten Posting. Mein Urgroßvater Anton(ius) Vog(i)el hatte wirklich viele Geschwister. Allerdings kann ich noch nicht bestätigen, dass auch Kazimierz und Joannes zu seinen Geschwistern zählen.

Der genaue Stand meiner Ermittlungen ist auf meiner Familiendatenbank http://genealogie.dl5sel.de gespeichert. Man kann sie auch ohne Anmeldung nutzen, allerdings werden dann nicht alle gespeicherten Daten angezeigt. Die polnische Sprache ist ebenfalls einstellbar.

Jetzt noch ein Angebot: Sollte jemand eine Frage zum angegeben Zeitraum und Ort haben (Kath. Gemeinde in Opalenica, 1833 bis 1843), so könnte ich versuchen, bei meinem nächsten Lesetermin eine Antwort zu finden.

Viele Grüße aus Dresden
19matt57

Tłum. / Übers.

Witam,

mam nadzieję, że wszyscy dobrze rozpoczęli Nowy Rok. Życzę jeszcze dużo zdrowia i sukcesów w poszukiwaniach przodków.

Złożyłem właśnie zamówienie u mormonów na dostarczenie do Drezna mikrofilmu o numerze 747370.
Sfilmowane zostały duplikaty ksiąg parafii katolickiej w Opalenicy z lat 1833 - 1843. Niektóre interesujące mnie informacje już znalazłem, ale jak to bywa: na część pytań otrzymałem odpowiedź, ale doszły też nowe niewiadome.

Jednoznacznie mogę jednak już odpowiedzieć na trzecie pytanie z mojego pierwszego postu. Mój pradziadek Anton(ius) Vog(i)el miał naprawdę liczne rodzeństwo. Nie mogę jednak jeszcze potwierdzić, że Kazimierz i Jan byli jego braćmi.

Szczegółowe wyniki moich dotychczasowych poszukiwań są zapisane w mojej rodzinnej bazie danych http://genealogie.dl5sel.de. Można z niej korzystać bez rejestracji, jednakże nie wszystkie dane będą dostępne. Można wybrać także język polski.

Teraz jeszcze propozycja: Jeżeli ktoś ma pytanie dot. podanego miejsca i lat (parafia kat. w Opalenicy, lata 1833 – 1843), to mogę spróbować uzyskać odpowiedź przy okazji mojego kolejnego terminu u mormonów.

Pozdrowienia z Drezna
19matt57


Ostatnio edytowano 18 mar 2013, 15:41 przez 19matt57, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2012, 01:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
W parafii Grodzisk Wlkp w 1819 para Florian Vogel+Marianna Weymanowna mają syna Jana,mieszkają w Kurowie(Kurowo)
chrzest 26.09.1819,chrzestni Jacobus Vogel i Catharina Fincowna de Potockie

Tłum. / Übers.

In den KB der Pfarrei Grodzisk Wielkopolski im Jahr 1819 gibt es den Eintrag: Florian Vogel+Marianna Weyman(n), sie haben einen Sohn Johann (Jan) und wohnen in Kurowo
die Taufe fand am 26.09.1819 statt, die Taufpaten waren: Jacobus Vogel i Catharina Fincowna de Potockie

dodane 18.01
zgony parafia Opalenica
Magdalena Foglowa lat 21 zmarła 3.12.1804 Troszczyn na skutek porodu
Katarzyna,ojciec Franciszek Vogel,zmarła mając 3 tygodnie 13.12.1804 Troszczyn
Andreas Fogel zmarł 1.02.1809 Troszczyn lat 70
Valentinus Fogel lat 23 zmarł na suchoty 26.09.1811 Troszczyn

chrzest Wilhelm Valentinus Fogel Słocińskie Olendry(parafia Grodzisk Wlkp)
rodzice Jacobus Fogel i Elżbieta 13.02.1810

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2012, 22:09 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Hallo, liebes Forum

diesen Hinweis finde ich sehr spannend:

AGA KOZA napisał(a):
dodane 18.01
zgony parafia Opalenica
Andreas Fogel zmarł 1.02.1809 Troszczyn lat 70



Es könnte sich dabei um den Großvater meines Ururgroßvaters Andreas Vogel (1809 - ?) aus Opalenitza handeln. Ich werde morgen (Freitag, 20.01.2012) diesem Hinweis nachgehen und dann hier berichten ...

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard

Tłum. / Übers.


Witam szanowne Forum
ta informacja jest bardzo interesująca:
AGA KOZA napisał(a):
dodane 18.01
zgony parafia Opalenica
Andreas Fogel zmarł 1.02.1809 Troszczyn lat 70

To może być dziadek mojego prapradziadka Andreas Vogel (1809 - ?) z Opalenicy. Jutro (piątek, 20.01.2012) sprawdzę tę informację i napiszę tutaj relację …

Pozdrowienia z Drezna
Reinhard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2012, 22:43 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 22:09
Posty: 81
Lokalizacja: Kórnik
Witam!
Znalezione w księgach parafii katolickiej Opalenica:

Tłum. / Übers.
Hallo!
Gefunden in den Büchern der katholischen Pfarrei Opalenica:

Eheschließung Opalenica 23.01.1758r.
- Franciscus Antonius Fogel – oriundus ex Bohemia
- Anna Millerowna – Famata

Geburten:
- Opalenica 06.08.1758r.
Franciscus Antonius
Eltern: Antonius Fogel – Lignifaber et Anna
- Opalenica 24.07.1764r.
Jacobus et Ignatius
Eltern Antonius Fogel et Anna
- Olędry z Troszczynia 29.10.1765r.
Martinus
Eltern: Joannis Fogiel et Anna
- Olędry z Troszczynia 20.09.1766r.
Anna Clara
Eltern: Joannis Fogiel et Rosina
- Troszczyn Olędry 17.07.1768r.
Joannes Michaelis
Eltern: Joannis Fogiel et Rosina
- Troszczyno 14.10.1771r.
Franciscus
Eltern: Joannis Fogel et Rosina
- Troszczyno 30.09.1772r.
Anna Elizabeth
Eltern: Joannes Fogiel et Anna Rosina
- Troszczyno 03.10.1773r.
Barbara Elizabeth
Eltern: Andrea Fogiel et Marianna
- Troszczyno 01.06.1774r.
Antonius Josephus
Eltern: Joannes Fogiel et Anna Rosina
- Troszczyno 13.07.1775r.
Joannes Albertus
Eltern: Joannis Fogiel et Anna Rosina
- Troszczyno 03.12.1775r.
Marianna Magdalena
Eltern: Andrea Fogiel et Marianna
- Troszczyno 26.07.1776r.
Anna Magdalena
Eltern: Joannes Fogiel et Elisabeth

Pozdrawiam

_________________
Sławek
_____________________________________
Rajkowski, Polak - Buk, Opalenica, Gniezno
Paluszkiewicz - Jarocin,
Twardowski - Jarocin, Pleszew
Dąbkiewicz - Pleszew, Gniewkowo

Poszukuję: Walenty Rembowski/Rębowski i Nepomucena Kicińska ślub przed 1833


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2012, 16:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2009, 22:40
Posty: 249
Witaj Sławek
w imieniu wszystkich rodzin szukających powiązań wśród rodziny Vogel dziękuję za tak cenne informacje.
Czyli Franciscus, Jakobus i Martinus byli braćmi, ale było dwóch Franciszków, który teraz jest mój Franciszek (poślubił Marianne Linka), chyba ten drugi syn Joannis Fogel et Rosina
Pozdrawiam
Genowefa

Tłum. / Übers.

Hallo Sławek
im Namen aller Familien, die Verbindungen unter den Mitgliedern der Familie Vogel suchen, danke ich dir für so wertvolle Hinweise. Das bedeutet also, dass Franciscus, Jakobus und Martinus Brüder waren, aber es gab zwei Personen mit dem Vornamen Franz. Welcher von denen jetzt meiner ist (er heiratete Marianne Linka), ich glaube der Zweite, Sohn von Joannis Fogel et Rosina.
Gruß
Genowefa

_________________
Gdzie urodził się Walenty Schulz (ok 1769), który poślubił Katarzynę Jender / Jąder (?), ich syn to Michał Schulz (1811) (Potockie Olendry k. Opalenicy)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2012, 19:06 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Hallo, liebes Forum!

Mit Erstaunen und großer Aufmerksamkeit habe ich die Nachricht von Slawek gelesen, für die ich mich ganz herzlich bedanken möchte. Für mich sind vor allem folgende Einträge sehr interessant:
Cytuj:
Hallo!
Gefunden in den Büchern der katholischen Pfarrei Opalenica:

Geburten:
- Olędry z Troszczynia 29.10.1765r.
Martinus
Eltern: Joannis Fogiel et Anna
- Troszczyno 03.10.1773r.
Barbara Elizabeth
Eltern: Andrea Fogiel et Marianna
- Troszczyno 03.12.1775r.
Marianna Magdalena
Eltern: Andrea Fogiel et Marianna


Slawek hat zwei ältere Schwestern meines Urururgroßvaters Martinus Vogiel (Fogel; Ptaszkowski), geboren 1778, Eltern: Andreas und Marianna, gefunden. Das ist eine Bestätigung meiner Vermutung, dass auch Martinus noch Geschwister gehabt haben muss.

Mit Slaweks Nachricht ist für mich auch klar, dass mein Vorfahre Martinus nicht in direkter Linie mit Franziskus und Florianus verwandt ist. Eigentlich schade. Wahrscheinlich werde ich mich nunmehr intensiver mit Andreas Vogel (1739 - 1809) beschäftigen müssen.

Interessant ist auch der Hinweis, dass Franciscus Antonius Fogel wahrscheinlich aus Böhmen stammt. Auch dieser Information werde ich versuchen nachzugehen.

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard

Tłum. / Übers.

Witam Drogie Forum!
Ze zdumieniem i dużym zainteresowaniem przeczytałem wiadomość Sławka, za którą bardzo serdecznie dziękuję. Interesujące są dla mnie w szczególności następujące wpisy:

Cytuj:
Hallo!
Gefunden in den Büchern der katholischen Pfarrei Opalenica:

Geburten:
- Olędry z Troszczynia 29.10.1765r.
Martinus 
Eltern: Joannis Fogiel et Anna
- Troszczyno 03.10.1773r.
Barbara Elizabeth
Eltern: Andrea Fogiel et Marianna
- Troszczyno 03.12.1775r.
Marianna Magdalena
Eltern: Andrea Fogiel et Marianna


Sławek znalazł dwie starsze siostry mojego praprapradziadka Marcina Vogiel (Fogel; Ptaszkowski), ur. 1778, rodzice: Andrzej i Marianna. Informacje te potwierdzają moje przypuszczenia, że także Marcin musiał mieć jeszcze rodzeństwo.

Po przeczytaniu wiadomości Sławka zdałem sobie sprawę, że mój przodek Marcin nie był w prostej linii spokrewniony z Franciszkiem i Florianem. Właściwie szkoda. Prawdopodobnie będę musiał teraz w większym stopniu skupić się na osobie Andrzeja Vogla (1739 – 1809).

Interesująca jest także informacja o tym, że Antonii Fogel prawdopodobnie pochodził z Czech. Spróbuję sprawdzić także tę informację.

Pozdrowienia z Drezna
Reinhard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2012, 19:53 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 22:09
Posty: 81
Lokalizacja: Kórnik
Witam!
To na pewno nie są wszystkie dostępne dane na temat nazwiska Vogel w Opalenicy w tamtych latach (przejrzałem tylko część urodzeń).
Jak coś jeszcze znajdę to dam znać.

Tłum. / Übers.

Hallo!
Es sind sicherlich nicht alle verfügbaren Daten über den Namen Vogel in Opalenica aus diesen Jahren (ich habe nur einen Teil der Geburtsurkunden durchsucht ).
Sollte ich irgendetwas noch finden, melde ich mich.
Gruß

_________________
Sławek
_____________________________________
Rajkowski, Polak - Buk, Opalenica, Gniezno
Paluszkiewicz - Jarocin,
Twardowski - Jarocin, Pleszew
Dąbkiewicz - Pleszew, Gniewkowo

Poszukuję: Walenty Rembowski/Rębowski i Nepomucena Kicińska ślub przed 1833


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2012, 21:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, 18:44
Posty: 83
Lokalizacja: Wolsztyn
Na katolickim cmentarzu parafialnym w Kębłowie jest grób, w którym spoczywa August Vogel ur.29.07.1956 zm. 16.04.1937. Jego żona Emma jest pochowana na cmentarzu ewangelickim w Kębłowie. Voglowie byli właścicielami Gościńca przy Rynku w Kębłowie i byli małżeństwem bezdzietnym. Od Vogla Gościniec zakupili Maria i Władysław Raweccy. Więcej o Voglu w artykułach archiwalnych na http://www.keblowo.pl
Serdecznie pozdrawiam - Eugenia Świetlińska

Tłum. / Übers.

Auf dem katholischen Pfarrfriedhof in Kębłowo befindet sich ein Grab in dem August Vogel geb. 29.07.1956 gest. 16.04.1937 ruht. Seine Ehefrau Emma wurde auf dem evangelischen Friedhof in Kębłowo bestattet. Die Vogels waren Besitzer der Gaststätte am Marktplatz und die Ehe blieb kinderlos.
Vogel hat die Gaststätte später an Maria und Wladislaus Rawecki verkauft. Mehr über die Vogels können się in der Artikel-Chronik nachlesen http://www.keblowo.pl 
Herzliche Grüße - Eugenia Świetlińska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2012, 00:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
11/1851 Bukowiec (11 km od Opalenicy)
04.03.1851 *Augustinus Vogel, s. Jana i Róży Doroty Enkelmann z Nowej Borui
http://szukajwarchiwach.pl/53/3254/0/6. ... VbHNKcAewg

21/1850 Bukowiec
06.06.1850 *Julianna, c. Gottloba Kutzmann i Róży Vogel z Kąkolewa, chrz. Wilhelm Vogel
http://szukajwarchiwach.pl/53/3254/0/6. ... a4YO6OZnNQ

43/1847 Bukowiec
17.09.1847 *Anna Amalia, c. Gottloba Kutzmann i Róży Vogel z Kąkolewa
http://szukajwarchiwach.pl/53/3254/0/6. ... B0JvGRk9Qw

Tłum. / Übers.

11/1851 Bukowiec (11 km von Opalenica entfernt)
04.03.1851 *Augustinus Vogel, Sohn von Johann und Rosalie Dorothea Enkelmann aus Nowa Boruja
http://szukajwarchiwach.pl/53/3254/0/6. ... VbHNKcAewg

21/1850 Bukowiec
06.06.1850 *Julianne, Tochter von Gottlob Kutzmann und Rosalie Vogel aus Kąkolewo, Pate Wilhelm Vogel
http://szukajwarchiwach.pl/53/3254/0/6. ... a4YO6OZnNQ

43/1847 Bukowiec
17.09.1847 *Anna Amalie, Tochter von Gottlob Kutzmann und Rosalie Vogel aus Kąkolewo
http://szukajwarchiwach.pl/53/3254/0/6. ... B0JvGRk9Qw

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2012, 21:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, 18:44
Posty: 83
Lokalizacja: Wolsztyn
Witam,
do mojego wcześniejszego wpisu wkradła się nieścisłość odnośnie daty urodzenia Augusta Vogla z Kębłowa.
http://www.parafiakeblowo.pl/august,vog ... rob.html#a
August Vogel urodził się 29.07.1856, a nie jak napisałam w 1956 roku
Chciałabym się dowiedzieć skąd pochodził kębłowski Vogel, gdyż był sąsiadem moich dziadków, był człowiekiem bardzo towarzyskim i lubianym.
Serdecznie pozdrawiam - Eugenia Świetlińska

Tłum. / Übers.

Hallo,
in meinen früheren Post hat sich eine Ungenauigkeit, was das Geburtsdatum von August Vogel aus Kębłowo betrifft, eingeschlichen.
http://www.parafiakeblowo.pl/august,vog ... rob.html#a
August Vogel ist am 29.07.1856 geboren worden und nicht im Jahr 1956, wie vorhin geschrieben.
Ich möchte gerne erfahren woher der Vogel kam, denn er war der Nachbar meiner Großeltern, er war ein sehr geselliger und beliebter Mensch.
Herzliche Grüße - Eugenia Świetlińska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2012, 09:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2009, 22:40
Posty: 249
Dziękuje Jurku za podpowiedź, te osoby należą do mojego drzewa:

1/1850 Bukowiec
06.06.1850 *Julianna, c. Gottloba Kutzmann i Róży Vogel z Kąkolewa, chrz. Wilhelm Vogel
http://szukajwarchiwach.pl/53/3254/0/6. ... a4YO6OZnNQ

43/1847 Bukowiec
17.09.1847 *Anna Amalia, c. Gottloba Kutzmann i Róży Vogel z Kąkolewa
http://szukajwarchiwach.pl/53/3254/0/6. ... B0JvGRk9Qw
[/u][/quote][/size]
Znalazłam tam też inne osoby.

Genia: Augusta Vogel z Kębłowa nie mam w drzewie, nie mogę więc pomóc.
Pozdrawiam
Genowefa

Tłum. / Übers.

Jurek, vielen Dank für den Tipp, folgende Personen habe ich in meinem Stammbaum:

1/1850 Bukowiec
06.06.1850 *Julianna, Tochter von Gottlob Kutzmann und Rosalie Vogel aus Kąkolewo, Pate Wilhelm Vogel
http://szukajwarchiwach.pl/53/3254/0/6. ... a4YO6OZnNQ

43/1847 Bukowiec
17.09.1847 *Anna Amalia, Tochter von Gottlob Kutzmann und Rosalie Vogel aus Kąkolewo
http://szukajwarchiwach.pl/53/3254/0/6. ... B0JvGRk9Qw[/u][/quote][/size]
Ich habe auch andere Personen gefunden.

Genia: Augusta Vogel aus Kębłowo habe ich nicht in meinem Stammbaum, ich kann also nicht helfen.
Gruß
Genowefa

_____________________
Poszukuję: Schulz (Urbanowo, Opalenica), Vogel (Troszczyn, Kąkolewo) Bartkowiak (Modrze, Konarzewo) Maik (Modrze), Adamczak (Opalenica)

_________________
Gdzie urodził się Walenty Schulz (ok 1769), który poślubił Katarzynę Jender / Jąder (?), ich syn to Michał Schulz (1811) (Potockie Olendry k. Opalenicy)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2012, 10:55 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
W aktach USC z Kuźnicy Zbąskiej występuje Józefa Rogoza [ Rogoża ] z domu Vogel, żona Marcina. Podaję link do jednego z aktów urodzenia, ich córki Anastazji.
Pozdrawiam Marianna.

1903
Josefa Rogoza geb. Vogel
http://szukajwarchiwach.pl/53/1885/0/1/ ... NqQlYqjaFQ

Tłum. / Übers.

Hallo,
in den Standesamtsregistern in Kuźnica Zbąska kommt Josepha Rogoza [Rogoża] geb. Vogel, Ehefrau von Martin vor. Ich stelle den Link zu einer der Geburtsurkunden ihrer Kinder hier rein, es ist die Geburtsurkunde von Anastasia.
Gruß, Marianna. 

1903
Josepha Rogoza geb. Vogel
http://szukajwarchiwach.pl/53/1885/0/1/ ... NqQlYqjaFQ


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2012, 21:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2009, 18:44
Posty: 83
Lokalizacja: Wolsztyn
Genowefa,
dziękuję za informację, będę nadal śledziła informacje o Voglach. Być może ktoś będzie poszukiwał "mojego" Vogla.
Serdecznie pozdrawiam - Genia

Tłum. / Übers.

Genowefa, 
vielen Dank für die Information, ich werde die Informationen über die Vogels weiterhin verfolgen. Vielleicht wird jemand nach "meinem" Vogel suchen.
Herzliche Grüße – Genia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2012, 21:59 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Hallo, liebes Forum,
es ist einfach nur faszinierend für mich, wieviele Antworten es bisher in dieser Diskussion gibt. Ich bedanke mich herzlich bei allen, die mitgeholfen haben, Verbindungen zwischen den Familien von gensi61 und meiner Familie zu finden.

Sollte jemand auch auf den Geburtseintrag von Martinus Fogiel (Ptaszkowski, Vogiel, Vogel) aus dem Jahre 1778, wahrscheinlich auch in Troszczyn, Sohn von Andreas Fogiel und Marianna stoßen, würde ich mich sehr freuen, hier davon zu lesen.

Auch der Hochzeitseintrag von Andreas und Marianna würde mich brennend interessieren. Die Hochzeit der beiden dürfte erst nach 1759 stattgefunden haben. Ich habe noch die Hoffnung, dass Andreas Fogel und Franciscus Antonius Fogel miteinander verwandt waren ...

Ich werde in den nächsten Tagen die verfilmten Kirchenbücher von Modrze einsehen können. Mal sehen, welche neuen Erkenntnisse mich dabei erwarten ...

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard

Tłum. / Übers.

Witam szanowne Forum,

niesamowite jest dla mnie to, ile odpowiedzi ma już ten wątek. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomagali w znalezieniu powiązania między moimi przodkami a rodziną gensi61.

Jeżeli ktoś kiedyś natrafi na akt urodzenia Marcina Fogiel (Ptaszkowski, Vogiel, Vogel) z 1778r., najprawdopodobniej też w Troszczynie, syna Andrzeja Fogiel i Marianny, cieszyłbym się bardzo, gdybym mógł o tym tutaj przeczytać.

Także akt małżeństwa Andrzeja i Marianny bardzo by mnie interesował. Ich ślub prawdopodobnie odbył się dopiero po 1759r.
Miałem jeszcze nadzieję, że Andrzej Fogel i Franciszek Antoni Fogel byli ze sobą spokrewnieni...

W najbliższych dniach będę miał wgląd do zmikrofilmowanych ksiąg metrykalnych z Modrza. Zobaczymy jakie nowe dane na mnie czekają...

Pozdrowienia z Drezna
Reinhard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2012, 22:14 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 22:09
Posty: 81
Lokalizacja: Kórnik
Witam!
Oto kolejne wpisy dotyczące nazwiska Vogel.

Urodzenia:

- Troszczyno 02.11.1778r.
Martin
rodzice: Andreas Fogiel et Marianna

chrzestni: Nicolaus Gucie, Anna Catharina Caydler
- Troszczyn 26.01.1779r.
Anna Catharina
rodzice: Joannis Fogiel et Anna (chrzest ewangelicki)
- Troszczyno 19.11.1780r.
Veronica
rodzice: Joannis Fogel et Anna Rosina (chrzest ewangelicki)
Troszczyn 04.11.1781r.
Catharina
rodzice: Andreas Fogel et Marianna (chrzest ewangelicki)
- Troszczyn 26.12.1781r.
Joannes Stephanus
rodzice: Joannes Fogel et Anna Rosina
- Troszczyn 29.05.1783r.
Joannes Matheus
rodzice: Joannes Mathei Fogiel et Anna Rosalia
- Troszczyn 16.01.1784r.
Clara
rodzice: Andreas Fogiel et Marianna
- Troszczyn 23.12.1784r.
Andreas
rodzice: Joannis Fogiel et Anna Rosalia

Pozdrawiam

Tłum. / Übers.

Hallo!
Hier die nächsten Einträge mit dem Namen Vogel.

Geburten:

- Troszczyno 02.11.1778r. 
Martin 
Eltern: Andreas Fogiel et Marianna
Taufpaten: Nicolaus Gucie, Anna Catharina Caydler

- Troszczyn 26.01.1779r.
Anna Catharina
Eltern: Joannis Fogiel et Anna (evangelische Taufe)
- Troszczyno 19.11.1780r.
Veronica
Eltern: Joannis Fogel et Anna Rosina (evangelische Taufe)
Troszczyn 04.11.1781r.
Catharina
Eltern: Andreas Fogel et Marianna (evangelische Taufe)
- Troszczyn 26.12.1781r.
Joannes Stephanus
Eltern: Joannes Fogel et Anna Rosina
- Troszczyn 29.05.1783r.
Joannes Matheus
Eltern: Joannes Mathei Fogiel et Anna Rosalia
- Troszczyn 16.01.1784r.
Clara
Eltern: Andreas Fogiel et Marianna
- Troszczyn 23.12.1784r.
Andreas
Eltern: Joannis Fogiel et Anna Rosalia

Gruß

_________________
Sławek
_____________________________________
Rajkowski, Polak - Buk, Opalenica, Gniezno
Paluszkiewicz - Jarocin,
Twardowski - Jarocin, Pleszew
Dąbkiewicz - Pleszew, Gniewkowo

Poszukuję: Walenty Rembowski/Rębowski i Nepomucena Kicińska ślub przed 1833


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 mar 2012, 20:06 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Liebes Forum, lieber Slawolek

Slawolek napisał(a):
Urodzenia:
- Troszczyno 02.11.1778r.
Martin
rodzice: Andreas Fogiel et Marianna

chrzestni: Nicolaus Gucie, Anna Catharina Caydler
Troszczyn 04.11.1781r.
Catharina
rodzice: Andreas Fogel et Marianna (chrzest ewangelicki)
- Troszczyn 16.01.1784r.
Clara
rodzice: Andreas Fogiel et Marianna


Ich könnte euch alle umarmen!
Martin, geboren am 02.11.1778 ist mein Urururgroßvater und jetzt kenne ich das genaue Geburtsdatum und den Geburtsort. Außerdem hat Slawolek zwei jüngere Schwestern gefunden ... Damit sind es bereits fünf Geschwister ...

Fragen bleiben aber immer noch offen. Es war doch üblich, den Geburtsnamen der Mutter zu vermerken. Es wundert mich, dass der in diesem Fall für Marianna Fogiel bisher nirgendwo auftauchen sollte.
Äußerst interessant ist auch der Umstand, dass Catharina (*16.01.1784) evangelisch getauft wurde. Das ist ein weiterer Anhaltspunkt dafür, dass Andreas Fogiel nicht katholischen Glaubens war und die Familie ursprünglich nicht aus der Gegend von Opalenica stammte ...

Es bleibt spannend ...

ich bedanke mich nochmals herzlich für die viele Mühe ...

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard

Tłum. / Übers.

Drogie Forum, Drogi Sławku,

Mógłbym Was wszystkich uściskać!
Marcin, urodzony 02.11.1778 był moim praprapradziadkiem i teraz znam dokładną datę i miejsce urodzenia.
Poza tym Sławek znalazł dwie młodsze siostry... tym samym jest już pięcioro rodzeństwa...
Wciąż pozostają jednak znaki zapytania. Przecież ogólnie przyjęte było zapisywanie nazwiska rodowego matki. Dziwi mnie fakt, że nie pojawia się ono nigdzie w przypadku Marianny Fogiel.
Niezmiernie interesujący jest także fakt, że Katarzyna (*16.01.1784) została ochrzczona w kościele ewangelickim. Jest to kolejny dowód na to, że Andrzej Fogiel nie był wyznania katolickiego i rodzina nie pochodziła z okolic Opalenicy...

Robi się ciekawie...

Dziękuję jeszcze raz serdecznie za cały wysiłek...

Pozdrowienia z Drezna
Reinhard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2012, 23:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Parafia Opalenica zgony
Zmarła Anna Marianna Barbara Voglowa de Weymanny lat 58 Potockie Olędry
23.04.1849,uxor Floriani Vogel

Marianna de Schultz Voglowa lat 63
2.12.1848 Potockie Olędry
vidua post Jac[obus] Vogel

Tłum. / Übers.

Pfarrei Opalenica Sterbeurkunden
gest. Anna Marianna Barbara Voglowa de Weymanny 58 Jahre alt Potockie Olędry
23.04.1849,uxor Floriani Vogel

Marianna de Schultz Voglowa Jahre 63 alt
2.12.1848 Potockie Olędry 
vidua post Jac[obus] Vogel

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 12:39 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Liebes Forum,
ich habe mich gestern mit dem Heiratsregister der katholischen Gemeinde in Modrze beschäftigen können. Das Register umfasst den Zeitraum 1795 bis 1808. Sehr interessant war der Eintrag 5/1808. Darin wird Martinus Ptaszkowski alias Fogel aus Troszczyn, Sohn des Andreas Fogel, erwähnt. Ob es sich bei diesem Eintrag wirklich um eine Hochzeit oder das Aufgebot handelt, ist mir noch unklar. Eine Kopie werde ich anfertigen lassen, um den Eintrag genauer analysieren zu können.

Martinus Ptaszkowski alias Fogel ist mein Urururgroßvater. Weshalb er unter einem "Pseudonym" in Modrze heiratete, ist für mich ein Rätsel.

Offenbar ist Martinus mit seiner Familie auch in Troszczyn ansässig gewesen. Hinweise auf Kinder, die in Modrze geboren wurden, habe ich bisher nicht gefunden. Vielleicht muss ich nochmal genauer hinsehen.

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard

Tłum. / Übers.

Drogie Forum,
mogłem wczoraj zajmować się aktami urodzeń katolickiej parafii w Modrzu. Księgi obejmują lata 1795 od 1808r. Bardzo interesujący był wpis 5/1808. Wymieniony w nim został Martinus Ptaszkowski alias Fogel z Troszczyna. Syn Andreasa Fogla. Nie wiem jeszcze, czy wpis ten dotyczy ślubu lub zapowiedzi. Zleciłem wykonanie kopii, aby móc go dokładnie przeanalizować.
Martinus Ptaszkowski jest moim praprapradziadkiem. Jest dla mnie zagadką, dlaczego ślubował w Modrze pod pseudonimem.
Najwidoczniej Martinus zamieszkał wraz ze swoją rodziną w Troszczynie. Nie znalazłem dotychczas informacji o dzieciach urodzonych w Modrzu. Może muszę jeszcze raz dokładniej sprawdzić.

Serdeczne pozdrowienia z Drezna
Reinhard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 12:49 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2010, 10:10
Posty: 162
Lokalizacja: Hannover, Niemcy
Hallo Reinhard,

dabei handelt es sich nicht um ein Psyedonym, sondern Vogel heißt auf Polnisch Ptasz.

Gruß
Ursula


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2012, 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Johanna napisał(a):
Vogel heißt auf Polnisch Ptasz.


Eigentlich "ptak" oder urspruenglich auch "ptach", aber in den abgeleiteten Woertern haben wir einen "Umlaut" zu "ptasz-".

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2012, 17:28 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2012, 22:55
Posty: 14
Slawolek napisał(a):
- Opalenica 24.07.1764r.
Jacobus et Ignatius
Eltern Antonius Fogel et Anna

Czy w tym przypadku chodzi o bliźnięta?
Jacobus przewija się wielokrotnie, ale o Ignatiusie ani widu ani słychu.

19matt57 napisał(a):
Po przeczytaniu wiadomości Sławka zdałem sobie sprawę, że mój przodek Marcin nie był w prostej linii spokrewniony z Franciszkiem i Florianem.

No właśnie. Nigdzie nie mogę odnaleźć informacji o rodzeństwie Floriana, ani o jego rodzicach. Już wydawało mi się, że braćmi są Franciszek i Jakub, ale niestety, nie ostało się to próbie czasu. jestem w kropce. Potomkowie Franciszka są dość licznie reprezentowani - także w MyHeritage, natomiast potomek Floriana jest chyba najprawdopodobniej tylko jeden.

_________________
Roman J. Stachowiak
Poszukuję przodków z rodziny Vogel, Stachowiak, Śliwiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2012, 18:07 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 22:09
Posty: 81
Lokalizacja: Kórnik
RomanS napisał(a):
Slawolek napisał(a):
- Opalenica 24.07.1764r.
Jacobus et Ignatius
Eltern Antonius Fogel et Anna

Czy w tym przypadku chodzi o bliźnięta?
Jacobus przewija się wielokrotnie, ale o Ignatiusie ani widu ani słychu.



Witam,

Jakub i Ignacy to bliźnięta, w akcie chrztu jest zapisanych czworo rodziców chrzestnych.

pozdrawiam

_________________
Sławek
_____________________________________
Rajkowski, Polak - Buk, Opalenica, Gniezno
Paluszkiewicz - Jarocin,
Twardowski - Jarocin, Pleszew
Dąbkiewicz - Pleszew, Gniewkowo

Poszukuję: Walenty Rembowski/Rębowski i Nepomucena Kicińska ślub przed 1833


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2013, 19:01 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Liebes Forum,

ich sehe mir gerade den Film 1191177 der Mormonen an. Zum ersten kann ich einen Eintrag aus meiner Datenbank bestätigen. Am 03.10.1773 wurde in der Holländerei von Troszczyn Barbara Elisabeth, Tochter von Andreas und Marianne Fogiel, getauft. Wahrscheinlich ist Barbara Elisabeth das älteste Kind von Andreas und Marianna.

Einen Heiratseintrag von Andreas und Marianna habe ich nicht finden können.

Die ersten Hinweise auf den Familiennamen Vogel tauchen für die Gegend von Opalenica nach 1755 auf:
1. am 23.02.1755 war eine Ewa Foglerin Taufzeugin bei der evangelischen Taufe von Clara Erika, Tochter des Peter Caydler und Elisabeth.
2. am 12.12.1756 war Joannes Vogel (Fogel) Taufzeuge bei der Taufe des Andreas Müller, Sohn des Michaelis Müller.

Ich schließe daraus: Die ersten Mitglieder der Familie Vogel, die damals noch Fogiel geschrieben wurden, kamen wahrscheinlich um 1750 nach Opalenica. - Meine Vorfahren Andreas und Marianna Vogel waren vermutlich bereits verheiratet, als sie sich um 1770 - siehe Geburtseintrag von Barbara Elisabeth - in Troszczyn niederließen. - Die Verbindung zu anderen Familien "Vogel" aus Opalenica ist auf der Grundlage der Kirchenbücher sicherlich nicht nachweisbar. Dazu müsste man den Ansiedelungsvertrag einsehen können. Dann wird vielleicht auch klar, woher die Familie Vogel ursprünglich kam.

Sollten solche Ansiedlungsverträge zwischen dem Grundherrn von Opalenica und den deutschen Siedlern erhalten geblieben sein, würde ich mich freuen, wenn es einen Hinweis darauf gäbe ...

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard

Tłum./ Übers.

Szanowne Forum,

oglądam właśnie mikrofilm mormonów nr 1191177. Po raz pierwszy mogę potwierdzić wpis z mojej bazy danych. Dnia 3.10.1773 r. w Troszczynie - Olędrach została ochrzczona Barbara Elisabeth, córka Andreasa i Marianne Fogiel. Barbara Elisabeth jest prawdopodobnie najstarszym dzieckiem Andreasa i Marianny.

Aktu urodzenia Andreasa i Marianny nie mogłem znaleźć.

Pierwsze wzmianki dot. nazwiska Vogel z okolic Opalenicy pojawiły się po 1755 r.:

1. 23.02.1755 r. niejaka Ewa Foglerin była świadkiem chrztu ewangelickiego Clary Eriki, córki Petera Caydler i Elisabeth.
2. 12.12.1756 Joannes Vogel (Fogel) był świadkiem chrztu Andreasa Müllera, syna Michaelisa Müllera.

Moje wnioski: Pierwsi członkowie rodziny Vogel, których nazwisko wtedy jeszcze zapisywano w formie Fogiel, przybyli do Opalenicy prawdopodobnie ok. 1750 r. - Moi przodkowie Andreas i Marianna Vogel byli prawdopodobnie już małżeństwem, gdy ok. 1770 r. - patrz akt ur. Barbary Elisabeth - zamieszkali w Troszczynie. - Powiązania z innymi rodzinami "Vogel" z Opalenicy z pewnością nie są możliwe do udowodnienia na podstawie ksiąg kościelnych. W tym celu należałoby przejrzeć umowę osadniczą. Będzie wtedy może jasne, skąd pochodzi rodzina Vogel.

Jeśli zachowały się takie umowy osadnicze, które były zawierane między właścicielami ziemskimi z Opalenicy a niemieckimi osadnikami, cieszyłbym się, gdyby były na ten temat jakieś informacje...

Serdeczne pozdrowienia z Drezna
Reinhard


Ostatnio edytowano 16 lut 2013, 20:43 przez 19matt57, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2013, 20:41 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Slawolek napisał(a):
- Troszczyn 29.05.1783r.
Joannes Matheus
rodzice: Joannes Mathei Fogiel et Anna Rosalia
- Troszczyn 23.12.1784r.
Andreas
rodzice: Joannis Fogiel et Anna Rosalia


Hallo, aus dem Beitrag von Slawolek kann ich nach Einsicht in den Film 1191177 der LDS die Daten bestätigen. Mittlerweile habe ich die Familie Joannis und Anna Rosina Fogiel in meine Datenbank (http://genealogie.dl5sel.de) aufgenommen. Der Familie konnte ich bisher auch 8 Kinder zuordnen.

Bei den Geburten von Joannes Mathias und Andreas stimmt zwar der Name des Vaters überein, aber nicht der Name der Mutter: Sind Anna Rosina und Anna Rosalia identisch?

Ich bemerke auch eine gewisse Parallelität zwischen den Paaren Joannis und Anna Rosina Fogiel einerseits sowie Andreas und Marianna Fogiel andererseits. Es würde mich nicht überraschen, wenn sich herausstellen sollte, dass Joannis und Andreas Brüder waren ...


Ostatnio edytowano 04 mar 2013, 11:32 przez 19matt57, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2013, 08:44 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Parafia Trzciel, zapisy o ślubie [ bez danych małżonka].
1] w roku 1781 brał ślub : Johannes Gottfried Fogel.
2] w roku 1789 : Foglowa Magdalena.
3] w roku 1766 : Joseph Fagel.
4] przed rokiem 1737 : Jacob Vogel.

Pozdrawiam Marianna.

Tłum./Übers.

Pfarrei Trzciel, Heiratseinträge [ohne Angaben über den Ehepartner].
1] im Jahr 1781 heiratete : Johannes Gottfried Fogel.
2] im Jahr 1789 : Foglowa Magdalena.
3] im Jahr 1766 : Joseph Fagel.
4] vor 1737 : Jacob Vogel.

Gruß Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2013, 01:22 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
09.07.1786 in Troszczyn: * Jacob, Sohn von Andreas und Marianna Fogiel
15.02.1789 in Troszczyn: * Valentin, Sohn von Andreas und Marianna Fogiel

15.02.1772 in Troszczyno Oledry: Hochzeit von Andreas Fogiel und Marianna Ubsen, Tochter des Georgij Ubsen

Gefunden im Poznan-Project:
Eintrag 05/1810 der katholischen Gemeinde in Opalenica
Valentinus Vogiel und Magdalena Ceiderowna, beide ohne Altersangabe und ohne Nennung der Eltern. "Mein" Valentin wäre gerade 21 Jahre alt gewesen ...

Eintrag 04/1809 der katholischen Gemeinde in Lwowek
Jacobus Fogel und Rosalia Heyn, beide ohne Altersangabe und ohne Nennung der Eltern. "Mein" Jacob wäre 23 Jahre alt gewesen ...

Der älteste Sohn, Martinus (Ptaszkowski) heiratete 1808 in Modrze. Innerhalb eines Jahres drei Hochzeiten in einer Familie?

Ich gebe zu, es ist sehr verwirrend ...

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2013, 14:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
19matt57 napisał(a):
09.07.1786 in Troszczyn: * Jacob, Sohn von Andreas und Marianna Fogiel
15.02.1789 in Troszczyn: * Valentin, Sohn von Andreas und Marianna Fogiel

15.02.1772 in Troszczyno Oledry: Hochzeit von Andreas Fogiel und Marianna Ubsen, Tochter des Georgij Ubsen

Gefunden im Poznan-Project:
Eintrag 05/1810 der katholischen Gemeinde in Opalenica
Valentinus Vogiel und Magdalena Ceiderowna, beide ohne Altersangabe und ohne Nennung der Eltern. "Mein" Valentin wäre gerade 21 Jahre alt gewesen ...

Eintrag 04/1809 der katholischen Gemeinde in Lwowek
Jacobus Fogel und Rosalia Heyn, beide ohne Altersangabe und ohne Nennung der Eltern. "Mein" Jacob wäre 23 Jahre alt gewesen ...

Der älteste Sohn, Martinus (Ptaszkowski) heiratete 1808 in Modrze. Innerhalb eines Jahres drei Hochzeiten in einer Familie?

Ich gebe zu, es ist sehr verwirrend ...

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard

Tłum./Übers.

09.07.1786 w Troszczyn: * Jacob, syn Andreasa i Marianny Fogiel
15.02.1789 w Troszczyn: * Valentin, syn Andreasa i Marianny Fogiel

15.02.1772 w Troszczyno Olędry: ślub Andreas Fogiel i Marianna Ubsen, córka Georgija Ubsena

Znalezione w Poznan-Project:

wpis 05/1810 parafia katolicka Opalenica
Valentinus Vogiel i Magdalena Ceiderowna, nie podano wieku i rodziców. "Mój" Valentin miałby w tym czasie 21 lat ...

wpis 04/1809 parafia katolicka Lwówek
Jacobus Fogel i Rosalia Heyn, nie podano wieku i rodziców. "Mój" Jacob miałby w tym czasie 23 lat ...

Najstarszy syn, Martinus (Ptaszkowski) ożenił się w 1808 r. w Modrze. W ciągu jednego roku aż trzy śluby w jednej rodzinie?

Przyznaję, jest to bardzo pogmatwane ...

Serdeczne pozdrowienia z Drezna
Reinhard

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2013, 13:23 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Mam nadzieję, że nie pogmatwam tego jeszcze bardziej. :)
Odnośnie nazwiska Ptaszkowski: w parafii Babimost zauważyłam akty chrztów z tym nazwiskiem .
1] 30 lipca 1719 roku została ochrzczona Marianna, córka Alberti Ptaszkowski et Anna.
2] 3 sierpnia 1724 roku została ochrzczona Regina Susanna, córka Alberti Ptaszkowski et Anna.
3] 19 września 1728 roku została ochrzczona Theresia Barbara, córka Alberti Ptaszkowski et Anna
Pozdrawiam Marianna.

Tłum./Übers.

Hallo,
ich hoffe, ich werde es nicht noch mehr durcheinanderbringen.
Bezüglich des Namens Ptaszkowski: in der Pfarrei Babimost habe ich Geburtsurkunden mit diesem Namen entdeckt.
1] 30. Juni 1719 Taufe von Marianna, Tochter von Alberti Ptaszkowski et Anna.
2] 3. August 1724 Taufe von Regina Susanna, Tochter von Alberti Ptaszkowski et Anna.
3] 19. September 1728 Taufe von Theresia Barbara, Tochter von Alberti Ptaszkowski et Anna
Gruß Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2013, 13:21 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2012, 08:33
Posty: 9
Lokalizacja: Warszawa
http://www.myheritage.pl/person-2600032 ... szek-vogel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 12:27 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Liebes Forum,

zunächst vielen Dank an Magdaewa für den Link. Ich habe mit meinen Unterlagen verglichen (http://genealogie.dl5sel.de/individual. ... d=reinhard) und stelle sowohl Übereinstimmungen als auch Abweichungen fest. Mein Wissen über die Familie Joannis und Anna Rosina Fogiel sowie die Kinder habe ich direkt aus dem Kirchenbuch von Opalenica (Film 1191177, Item 4).

Die Übereinstimmungen:
Anna Clara, Franciscus und Florian sind eindeutig Kinder von Joannis und Anna Rosina. In meiner Liste habe ich 6 weitere Kinder des Paares.

Die Abweichungen: Einen Jacob Fogiel habe ich der Familie Andreas und Marianna Fogiel zuordnen können (http://genealogie.dl5sel.de/individual. ... d=reinhard). Andreas und Marianna sind meine direkten Vorfahren.

Zwei weitere Träger des Namens Fogiel kann ich keiner der beiden Familien zuordnen:
- Franz Mathäus Fogiel, geboren am 29.05.1783 in Troszczyn
- Andreas Fogiel, geboren am 23.11.1784
Als Eltern habe ich für beide Joannis Fogiel und Anna Rosalia. Ob Anna Rosina und Anna Rosalia miteinander identisch sind, konnte ich nicht feststellen.

- Jan Michael habe ich bisher nicht gefunden. Ich bin mit der Durchsicht der Bücher jedoch noch nicht vollständig fertig.

Im Moment fehlt mir die Verbindung zwischen Joannis und Andreas Fogiel. Beide könnten Brüder gewesen sein, aber das ist nur Spekulation ...

Eine Bitte möchte ich noch äußern. Bei MyHeritage gibt es eine Reihe von Stammbäumen, die sich mit der Familie Vogel aus Opalenica beschäftigen. Zwischen diesen Stammbäumen gibt es viele Übereinstimmungen, aber auch zum Teil deutliche Abweichungen. Gibt es eine Möglichkeit, diese Stammbäume hinsichtlich der Daten und Quellen miteinander zu vergleichen und eine einheitliche Datenbasis zu schaffen? - Ich könnte eine Subdomain meiner Internet-Seite dafür zur Verfügung stellen ...

Viele Grüße aus Dresden
19matt57


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2013, 23:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
19matt57 napisał(a):
Liebes Forum,

zunächst vielen Dank an Magdaewa für den Link. Ich habe mit meinen Unterlagen verglichen (http://genealogie.dl5sel.de/individual. ... d=reinhard) und stelle sowohl Übereinstimmungen als auch Abweichungen fest. Mein Wissen über die Familie Joannis und Anna Rosina Fogiel sowie die Kinder habe ich direkt aus dem Kirchenbuch von Opalenica (Film 1191177, Item 4).

Die Übereinstimmungen:
Anna Clara, Franciscus und Florian sind eindeutig Kinder von Joannis und Anna Rosina. In meiner Liste habe ich 6 weitere Kinder des Paares.

Die Abweichungen: Einen Jacob Fogiel habe ich der Familie Andreas und Marianna Fogiel zuordnen können (http://genealogie.dl5sel.de/individual. ... d=reinhard). Andreas und Marianna sind meine direkten Vorfahren.

Zwei weitere Träger des Namens Fogiel kann ich keiner der beiden Familien zuordnen:
- Franz Mathäus Fogiel, geboren am 29.05.1783 in Troszczyn
- Andreas Fogiel, geboren am 23.11.1784
Als Eltern habe ich für beide Joannis Fogiel und Anna Rosalia. Ob Anna Rosina und Anna Rosalia miteinander identisch sind, konnte ich nicht feststellen.

- Jan Michael habe ich bisher nicht gefunden. Ich bin mit der Durchsicht der Bücher jedoch noch nicht vollständig fertig.

Im Moment fehlt mir die Verbindung zwischen Joannis und Andreas Fogiel. Beide könnten Brüder gewesen sein, aber das ist nur Spekulation ...

Eine Bitte möchte ich noch äußern. Bei MyHeritage gibt es eine Reihe von Stammbäumen, die sich mit der Familie Vogel aus Opalenica beschäftigen. Zwischen diesen Stammbäumen gibt es viele Übereinstimmungen, aber auch zum Teil deutliche Abweichungen. Gibt es eine Möglichkeit, diese Stammbäume hinsichtlich der Daten und Quellen miteinander zu vergleichen und eine einheitliche Datenbasis zu schaffen? - Ich könnte eine Subdomain meiner Internet-Seite dafür zur Verfügung stellen ...

Viele Grüße aus Dresden
19matt57


Tłum./Übers.

Witam szanowne Forum,

dziękuję MagdzieEwie za link. Porównywałem z moimi dokumentami (http://genealogie.dl5sel.de/individual. ... d=reinhard) znalazłem zarówno informacje, które się zgadzają, jak i kilka danych, które się nie pokrywają. Moją wiedzę na temat rodziny Jana i Anny Rosiny Fogiel jak i na temat dzieci czerpię bezpośrednio z ksiąg metrykalnych Opalenicy (Film 1191177, Item 4).

Dane, które się zgadzają:

Anna Clara, Franciscus i Florian są jednoznacznie dziećmi: Jana i Anny Rosiny. Na mojej liście znajduje się 6 kolejnych dzieci tej pary.

Dane, które się nie pokrywają:

jednego Jakuba Fogla mogłem przyporządkować rodzinie Andreasa i Marianny Fogiel(http://genealogie.dl5sel.de/individual. ... d=reinhard). Andreas i Marianna są moimi przodkami w linii prostej.

Dwóch kolejnych nosicieli nazwiska Fogiel nie mogę przyporządkować żadnej z tych dwóch rodzin:

- Franz Mathäus Fogiel, ur. dnia 29.05.1783 w Troszczynie
- Andreas Fogiel, ur. dnia 23.11.1784
Jako ich rodziców podano Jana Fogiel i Annę Rozalię. Nie zdołałem jeszcze ustalić czy Anna Rozina i Anna Rozalia to ta sama osoba.
- nie znalazłem dotychczas Jana Michała. Nie skończyłem jednak jeszcze przeglądać ksiąg.

Aktualnie brakuje mi powiązania między Janem i Andrzejem Fogiel. Mogą być braćmi, ale to tylko spekulacja...

Mam jedną prośbę. Na stronie MyHeritage znajduje się kilka drzew poświęconych rodzinie Vogel z Opalenicy. W wielu miejscach drzewa te pokrywają się, ale w niektórych też znacznie od siebie odbiegają. Czy istnieje możliwość porównania tych drzew pod kątem danych i źródeł, by stworzyć jednolitą bazę danych? - Do tego celu mógłbym udostępnić subdomenę mojej strony internetowej...
Serdeczne pozdrowienia z Drezna 19matt57

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 23:49 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Liebes Forum

RomanS napisał(a):
No właśnie. Nigdzie nie mogę odnaleźć informacji o rodzeństwie Floriana, ani o jego rodzicach. Już wydawało mi się, że braćmi są Franciszek i Jakub, ale niestety, nie ostało się to próbie czasu. jestem w kropce. Potomkowie Franciszka są dość licznie reprezentowani - także w MyHeritage, natomiast potomek Floriana jest chyba najprawdopodobniej tylko jeden.


ich habe mir Romans Text durch Google übersetzen lassen. Vielleicht kann ich wieder etwas Hoffnung hervorbringen ...

Ich glaube nicht, das wir bereits alle Fragen geklärt haben, die mit den Familien Vogel aus Opalenica zusammenhängen. Es wird nur immer schwieriger, die entsprechenden Informationen zu beschaffen. Gemeinsam haben wir viel herausgefunden, dafür möchte ich mich bei allen bedanken, die dabei geholfen haben.

Es gibt einige Theorien um die eigentliche Herkunft von Andreas und Joannis. Ein verwandtschaftlicher Zusammenhang scheint durchaus möglich zu sein.

Mit der Familie Antonius und Anna Vogel aus Opalenica habe ich mich bisher noch nicht beschäftigt, ich werde aber bei der Durchsicht der Mormonenfilme auch auf diese Familie achten. Bisher habe ich keine entsprechenden Einträge in den Kirchenbüchern gefunden. Ich habe aber auch noch nicht alle Filme aus Opalenica gesehen. Da wartet noch viel Arbeit auf mich.

Nach dem Fund des Hochzeitseintrages meines Vorfahren Andreas Fogiel mit Marianna Ubsen am 25.02.1772 in Troszczyn werde ich nunmehr auch auf die Familie Ubsen achten. Der Kreis der Vorfahren wird immer größer ...

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard

PS: Meine Datenbank unter http://genealogie.dl5sel.de ist kostenlos und lässt sich auch in polnischer Sprache nutzen. Ohne Anmeldung werden nicht alle gespeicherten Daten angezeigt, aber das betrifft vor allem noch lebende Personen. Die Datenbank ist außerdem umfangreicher und aktueller als mein Stammbaum bei MyHeritage. Auch für Hinweise zu den gespeicherten Informationen bin ich immer dankbar.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2013, 16:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
19matt57 napisał(a):
Liebes Forum

RomanS napisał(a):
No właśnie. Nigdzie nie mogę odnaleźć informacji o rodzeństwie Floriana, ani o jego rodzicach. Już wydawało mi się, że braćmi są Franciszek i Jakub, ale niestety, nie ostało się to próbie czasu. jestem w kropce. Potomkowie Franciszka są dość licznie reprezentowani - także w MyHeritage, natomiast potomek Floriana jest chyba najprawdopodobniej tylko jeden.


ich habe mir Romans Text durch Google übersetzen lassen. Vielleicht kann ich wieder etwas Hoffnung hervorbringen ...

Ich glaube nicht, das wir bereits alle Fragen geklärt haben, die mit den Familien Vogel aus Opalenica zusammenhängen. Es wird nur immer schwieriger, die entsprechenden Informationen zu beschaffen. Gemeinsam haben wir viel herausgefunden, dafür möchte ich mich bei allen bedanken, die dabei geholfen haben.

Es gibt einige Theorien um die eigentliche Herkunft von Andreas und Joannis. Ein verwandtschaftlicher Zusammenhang scheint durchaus möglich zu sein.

Mit der Familie Antonius und Anna Vogel aus Opalenica habe ich mich bisher noch nicht beschäftigt, ich werde aber bei der Durchsicht der Mormonenfilme auch auf diese Familie achten. Bisher habe ich keine entsprechenden Einträge in den Kirchenbüchern gefunden. Ich habe aber auch noch nicht alle Filme aus Opalenica gesehen. Da wartet noch viel Arbeit auf mich.

Nach dem Fund des Hochzeitseintrages meines Vorfahren Andreas Fogiel mit Marianna Ubsen am 25.02.1772 in Troszczyn werde ich nunmehr auch auf die Familie Ubsen achten. Der Kreis der Vorfahren wird immer größer ...

Viele Grüße aus Dresden
Reinhard

PS: Meine Datenbank unter http://genealogie.dl5sel.de ist kostenlos und lässt sich auch in polnischer Sprache nutzen. Ohne Anmeldung werden nicht alle gespeicherten Daten angezeigt, aber das betrifft vor allem noch lebende Personen. Die Datenbank ist außerdem umfangreicher und aktueller als mein Stammbaum bei MyHeritage. Auch für Hinweise zu den gespeicherten Informationen bin ich immer dankbar.


Tłum./Übers.

przetłumaczyłem tekst Romana za pomocą translatora google. Może jest jeszcze nadzieja ...

Myślę, że nie wyjaśniliśmy jeszcze wszystkich pytań, które wiążą się z rodziną Vogel z Opalenicy. Coraz trudniej jest jednak zdobyć odpowiednie informacje. Wspólnie dużo się dowiedzieliśmy, za co dziękuję wszystkim, którzy w tej sprawie pomagali.

Istnieje kilka teorii co do pochodzenia Andreasa i Joannis. Powiązanie rodzinne może być jak najbardziej możliwe.

Nie zajmowałem się jeszcze Antonim i Anną Vogel z Opalenicy, będę jednak zwracał uwagę na to nazwisko przeglądając mikrofilmy mormonów. Dotychczas nie znalazłem odpowiednich wspisów w księgach kościelnych. Nie przejrzałem jednak jeszcze wszystkich mikrofilmów z Opalenicy. Czeka na mnie jeszcze dużo pracy.

Po odnalezieniu aktu małżeństwa mojego przodka Andreasa Fogiel i Marianny Ubsen z dnia 25.02.1772 w Troszczynie będę szukał także nazwiska Ubsen. Krąg przodków stopniowo się poszerza...

Pozdrowienia z Drezna
Reinhard

PS: Moja baza danych pod adresem http://genealogie.dl5sel.de jest bezpłatna i dostępna także w polskiej wersji. Nie wszystkie dane można przeglądać bez rejestracji, ale dotyczy to przede wszystkim osób żyjących. Poza tym baza ta zawiera więcej danych i jest bardziej aktualna niż moje drzewo genealogiczne na stronie MyHeritage. Będę wdzięczny także za wskazówki dot. zapisanych informacji.

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2013, 19:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Ślub w parafii Buk
27.01.1783
Joannes ojciec Christophorus Hoynacki
Francisca ojciec Antonius Fogiel
świadkowie Franciscus Pawłowicz,Bernardus Łęgowicz obywatele bukowscy

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 wrz 2013, 07:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Ślub w parafii Buk
1.08.1792
Antonius Fogel lignifaber,viduus
Agnes Milecka?(trudne do odczytania)vidua
świadkowie Mathias Węclewicz,Thomas Niezielinski


Chrzty w parafii Opalenica,miejscowość Troszczyn
28.02.1791
Veronica
rodzice Joannes et Anna Rosalia Fogel

4.01.1789
Florianus
rodzice Joannes Fogiel et Anna Rozina

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2013, 13:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Chrzyt w parafii Opalenica
17.11.1786 Troszczyn
Brigitta
rodzice Joannes Fogiel i Anna Rosina

Imię Anna Rosina była zapisywana również jako Anna Rosalia,Rosalia,Anna.Tak było w przypadku moich przodków.

29.11.1791 Terespotockie
Andreas
rodzice Antonius Rycinski,Elisabetha ex Faugle

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 22:00 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Podsyłam kilka linków do skanów z nazwiskiem Vogel.
Pozdrawiam Marianna.

1780
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... c97u3qaA2Q
1783
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... 8WgS47fp6w
1787
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... OY9_Vx7WwQ
1793
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... sI2I_WcoFQ
1795
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... ycKS4uQdnA
1797
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... RPr-HDkl7g
1801
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... ys23L6Uaaw
1793
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... KlAoTN3VWA
1796
Vogeln
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... Yi8nzn5URA
1789
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... M3WPC7RP4Q
1811
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... 9OEcj5E0CA
1779
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... lRnAVLbRwA
1790
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... BHi60un4gA
1795
Vogel
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/101/0 ... ycKS4uQdnA
1802
http://www.szukajwarchiwach.pl/89/104/0 ... OVO_SzT8Fg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2013, 23:10 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2011, 21:18
Posty: 33
Lokalizacja: Dresden
Liebes Forum,
zunächst vielen Dank an AGA KOZA für das Heraussuchen aus den Büchern. Die Angaben zu Brigitta und Florianus als Kinder von Joannis und Anna Rosina Fogiel aus Troszczyn kann ich bestätigen. Diese Daten habe ich auch in meiner Datenbank.
Die Daten zu Veronica kannte ich noch nicht. Ich habe bisher nur eine Schwester gleichen Namens, die jedoch 1780 geboren wurde und nur einen Monat alt wurde:
http://genealogie.dl5sel.de/individual. ... d=reinhard

Gegenwärtig schreibe ich alle Troszczyn betreffenden Einträge aus den Kirchenbüchern von Opalenica heraus. Die Liste ist unter http://genblog.dl5sel.de/?page_id=1218 zu finden und wird aktualisiert, wenn ich neue Einträge gefunden habe.

Viele Grüße aus Dresden
19matt57


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL