Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 kwi 2024, 16:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sie 2014, 18:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2014, 00:07
Posty: 47
Potrzebuje pomocy- jakichkolwiek informacji.

Po moim dziadku z okresu przed II WŚ pozostała jedynie książeczka. Staram się ustalić pochodzenie dziadka i jego rodziny... gdyż jego po wojenna wersja jest mało przekonująca...
w linkach przesyłam zdjęcia książeczki, moje pytanie:
1. KTO WYDAŁ TĄ KSIĄŻECZKĘ
2. GDZIE MOŻNA BYŁO KUPIĆ TAKĄ KSIĄŻECZKĘ - jaki mógłbyć/był zasięg kolportażu wydawniczego ok 1919 roku.
3. CZY MOŻLIWE BYŁO NABYĆ JĄ W LWOWIE?

dodam że brzegi stron książeczki są pozłacane - czy może to świadczyć o większej majętności niż przeciętna? Dziadek mówił, że dostał ją od swojego ojca przed wywozem do Niemiec - a ja właśnie staram się ustalić kim mógł być właśnie jego ojciec - żeby wiedzieć gdzie szukać jakichkolwiek dokumentów.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dd1 ... 7c258.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e4a ... f4bfb.html

_________________
poszukuję:
Tabaka, Sołtysiak, Rynkowska, Tomaszewski, Nowicki (Nowiczczak), Piotrasz, Szczepaniak, Karpisiak, Króliczak, Baraniak, Kowalski, Kulczak (Powidz), Janka (Janke), Średziński, Świątek, Dziel, Chrustowska, Budzyńska, Nowaczyk


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2014, 19:21 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 505
Lokalizacja: Trójmiasto
Witam.
Próbowałem się zainteresować.
Niestety po wejściu w podane linki "fotosik" twierdzi,ze dane strony nie istnieją,błąd 404.
Nie obiecuję na zapas,że dużo pomogę,ale mogą zajrzeć,e-mail do mnie jest yacek_508@interia.eu.
Co mogę napisać o podobnym przypadku,starszym?Mam książeczkę po ciotecznej prababce.
Też taka ozdobna.Wszelkie ozdoby w epoce ręcznego introligatorstwa były nie tanie.
Dalej:książki po polsku do nabożeństwa dla zaboru pruskiego bywały w XIX wieku wydawane
np.w Petersburgu w Rosji.Proszę zwrócić uwagę w Swej książeczce-modlitewniku na pierwszych
wewnętrznych stronach na nazwisko biskupa lub arcybiskupa,który wydal imprimatur-
zezwolenie na użycie danego modlitewnika,wtedy można po nim dojść do pewnych ram czasowych
i lokalizacji przestrzennej.Rok 1919 był rokiem przełomu po pierwszej wojnie i różnych zawirowań,
dlatego konkretna sytuacja wydawnicza może być złożona.Lwów przyznano wtedy Polsce,ale jest do
sprawdzenia,kiedy to nastąpiło. Nie mam "na poczekaniu" tak szerokiej wiedzy historycznej "w głowie",
aby"z marszu" na to pytanie odpowiedzieć.Nie mam rodziny z tamtego rejonu.Na forum tutejszym na
pewno są osoby,mające wiedzę o tamtejszym rejonie,proszę założyć post i zapytać.
Pozdrawiam.
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2014, 13:44 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2007, 21:31
Posty: 242
Lokalizacja: Austria
Dzien dobry
posiadam bardzo stara i piekna ksiazeczke nabozenstw oraz piesni koscielnych wydana 24 lipca 1902 roku w Przemyslu, biskup Josef Sebastian, przejrzal i poprawil Ks.Dr.A.Galant w Przemyslu.To byla ksiazeczka mojego dziadka..rok pozniej dziadek przyjmowal 1. Komunie Sw we Wrzesni.Dziadek pochodzil z pow Wrzesinskiego i mieszkal do smierci w POznaniu.
Druga ksiazeczka"mszal rzymski" tez nalezala do mojego dziadka - rok 1931 wydanie w Brugis(Bruksela), tlumaczenie na polski Ks Dr Stefan Swietlicki i Ks Henryk Nowacki , wydane w Poznaniu 25.11. 1932 roku..podpisal August Kardynal Hlond, Prymas Polski,Arcybiskup Metropolita Gniezniensko-Poznanski.
Nie ma oczywiscie powiazania z Lwowem, ale moze kogos zainteresuje
pozdrawiam
Ewa

_________________
Ewa Vitovec


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 96 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL