Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 13:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 paź 2017, 20:04 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 491
Jak to wyjaśnić?
Mam do ustalenia datę urodzenia Józefa Ignasiaka.
Posiadam akt zgonu Józefa Ignasiaka z 30.11.1929 r., gdzie podano że urodził się w wsi Skałów (parafia Mokronos), zmarł w wieku 83 lat i 9 miesięcy i że był żonaty z Marianną z Kulińskich. Brak danych o rodzicach.
Posiadam również akt ślubu Józefa Ignasiaka z Marianną Kulińską z 16.11.1868 r., gdzie podano jego wiek 21 lat i że pochodzi z Gościejewa par. Mokronos. Brak danych o rodzicach.
Z tych danych wynika, że urodził się między 1846 a 1847 rokiem.
Przeszukałem księgi urodzeń z parafii Mokronos i sąsiadujących z lat 1840 – 1850 i znalazłem tylko jednego Józefa Ignasiaka syna Antoniego i Marianny Ignasiaków urodzonego 6.04.1847 r. w wsi Skałów.
Wszystko by się zgadzało, gdyby nie istniejący akt zgonu Józefa z 22.04.1849 r. syna Antoniego i Marianny Ignasiaków ze wsi Skałów, którego wiek podano 2 lata. Tu jest właśnie zagadka do wyjaśnienia, bo dzień wcześniej (a może dwa) 21.04.1849 r. urodził się Adam syn Antoniego i Marianny Ignasiaków ze wsi Skałów. Pytanie który syn zmarł, czy Józef bo w akcie zgonu „2” jest wpisane w kolumnę „lat”, czy Adam i pomylono imię i wpis „2” zamiast w kolumnę „dni”, umieszczono w kolumnę „lat”. Adam Ignasiak nie pojawia się już więcej w żadnym dokumencie.
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy?
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2017, 20:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Jeszcze jest trzecia możliwość, że po śmierci brata, Adam nazywany był w rodzinie Józefem, a do spraw cywilnych wyciągnął z ksiąg swej parafii dokumenty brata - bo oczywiście jeśli proboszcz miał szukać Józefa Ignasiaka, to znajdował tego z 1847.

Nie piszę tego, żeby zabłysnąć wyprowadzaniem jak najdziwniejszych scenariuszy, całkiem poważnie sądzę, że jest to też niewykluczone.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2017, 20:52 
Offline

Dołączył(a): 17 maja 2010, 16:07
Posty: 298
Lokalizacja: Gorzów Wlkp-Landsberg
Jest jeszcze jedna opcja,mogło być dwoje dzieci o tym imieniu,jedno dziecko mogło umrzeć i drugie dostało takie samo imię.Miałam taką sytuację u siebie w rodzinie dzieci urodzone rok po roku przy czym Marianna ur..1864 ,zmarła 1865, w lutym a druga Marianna moja prapra babcia ur.grudzien 1865r.-czyli dwie siostry o tym samym imieniu.

_________________
Pozdrawiam Ewa.

Poszukuje Wójciak lub Wojciak,Gajewscy,Siwa (SCHIWA),Kluczyńscy Tańscy ,Habdanowicz, Paschke ,Stefaniak,Winke,Wollf,Krause
Biskupin,Strzelcze koło Mogilna,Gasawa i okolice ,Miescisko i okolice ,Podolin.,Łaziska. ..


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2017, 21:30 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
ewa7624 napisał(a):
Jest jeszcze jedna opcja,mogło być dwoje dzieci o tym imieniu,jedno dziecko mogło umrzeć i drugie dostało takie samo imię..... .

W mojej rodzinie jest to bardzo częste...po prostu rodzice dają imiona po swych zmarłych dzieciach...może na pamiątkę? Póki nie znajdziemy metryki zgonu to sprawia nam to sporo kłopotu i snujemy przeróżne domysły.

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2017, 21:45 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 491
Dziekuje Lukaszowi, Ewie i Bozenie za cenne podpowiedzi. Bede to musial jakos opisac w swoim drzewie.
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2017, 19:37 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 491
Analizując jeszcze raz Państwa wypowiedzi, stwierdziłem że wcześniej zapomniałem dodać dwóch ważnych informacji. W akcie urodzenia Adama z 21.04.1849 r. jest dopisek "Nieżywo urodzone" i nie ma osobnego aktu zgonu. Natomiast w akcie zgonu Józefa z 22.04.1849 r., wpisano przyczynę śmierci "Febra". Te informacje w moim rozumieniu komplikują całą zagadkę. Proszę o Waszą interpretacje.
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2017, 20:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Trochę to dziwne, bo dzieciom, które urodziły się martwe nie nadawano imion. Imię nadaje się na chrzcie, a martwych dzieci się nie chrzci. Mógł być ew. chrzest z wody, wtedy nie ma chrzestnych, ale dziecko musiałoby dawać jakieś oznaki życia i wtedy nie napisano by "nieżywo urodzone".

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2017, 21:17 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 491
Heniu, przy tym akcie "urodzenia" Adama nie ma podanych chrzestnych.
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2017, 22:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Henryk Krzyżan napisał(a):
Trochę to dziwne, bo dzieciom, które urodziły się martwe nie nadawano imion. Imię nadaje się na chrzcie, a martwych dzieci się nie chrzci. Mógł być ew. chrzest z wody, wtedy nie ma chrzestnych, ale dziecko musiałoby dawać jakieś oznaki życia i wtedy nie napisano by "nieżywo urodzone".


Panowie,
a chrzest w łonie matki?

viewtopic.php?f=5&t=3349&p=122223&hilit=Chrzest+w+%C5%82onie#p122223

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2017, 04:42 
Offline

Dołączył(a): 17 maja 2010, 16:07
Posty: 298
Lokalizacja: Gorzów Wlkp-Landsberg
Moim zdaniem tak jak pisałam wcześniej było 2 braci o tym samym imieniu.Jeżeli posiadasz akt zgonu Józefa i Adama nie ma innej opcji...Radziłbym przeszukać jeszcze raz akty urodzenia z tych lat .Jest możliwość jeszcze jedna ksiądz nie zapisał chrztu w księgach drugiego Józefa,zdarzyło mi się to również w mojej rodzinie.

_________________
Pozdrawiam Ewa.

Poszukuje Wójciak lub Wojciak,Gajewscy,Siwa (SCHIWA),Kluczyńscy Tańscy ,Habdanowicz, Paschke ,Stefaniak,Winke,Wollf,Krause
Biskupin,Strzelcze koło Mogilna,Gasawa i okolice ,Miescisko i okolice ,Podolin.,Łaziska. ..


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2017, 04:49 
Offline

Dołączył(a): 17 maja 2010, 16:07
Posty: 298
Lokalizacja: Gorzów Wlkp-Landsberg
ewa7624 napisał(a):
Moim zdaniem tak jak pisałam wcześniej było 2 braci o tym samym imieniu.Jeżeli posiadasz akt zgonu Józefa i Adama nie ma innej opcji...Radziłbym przeszukać jeszcze raz akty urodzenia z tych lat .Jest możliwość jeszcze jedna ksiądz nie zapisał chrztu w księgach drugiego Józefa,zdarzyło mi się to również w mojej rodzinie.

Sprawdź ten Gosciejow akty urodzenia.

_________________
Pozdrawiam Ewa.

Poszukuje Wójciak lub Wojciak,Gajewscy,Siwa (SCHIWA),Kluczyńscy Tańscy ,Habdanowicz, Paschke ,Stefaniak,Winke,Wollf,Krause
Biskupin,Strzelcze koło Mogilna,Gasawa i okolice ,Miescisko i okolice ,Podolin.,Łaziska. ..


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2017, 06:15 
Offline

Dołączył(a): 10 kwi 2016, 12:56
Posty: 491
Dziękuję Ewie i Bogdanowi
Pozdrawiam
Piotr z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 127 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL