Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 sty 2017, 22:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Khf. = Kirchhof


Znam. Wspomniałem już o tym opracowaniu, dość oględnie ale jednak. Popełnił je ZTCP major CK Armii, wydane w Galicji w okresie międzywojennym - kapliczki rodzinnej/mauzoleum być może nie widział na oczy (wycinek z tego opracowania - właśnie ten krąży po sieci). Co więcej prusacy na mestysiach (pojawiały sie ok końca XIX wieku) cmentarz oznaczali Friedhofem. Amerykanie na swoich opracowaniach znaków map niemieckich operowali Kierchhofem. Wiem, że pojawia się Kirchhof jako Khf. Ale czy nie uważasz, że nielogiczne jest oznaczanie na jednej mapie (wycinku mapy) cmentarza w 3 wersjach? U Niemca? Niemożliwe moim zdaniem. Mauzoleum Mielochów jako Khf. Cmentarz po jednej stronie drogi do Radojewa, a Khf po drugiej?
Przyjrzałeś się wycinkowi mestysia, który przywołałem? Zobacz - 4 połączenia oznaczenia Khf i cmentarza na takim małym obszarze, być może Khf jako mauzoleum/kapliczka funkcjonowało tylko u prusaków. I co za tym idzie u nas w Wielkopolsce, czy też w calej zachodniej Polsce. Wpało mi kiedyś w ręce opracowanie nt. cmentarzy ewangelickich w łodzkiem lub na mzaowszu - nie pamietam w tej chwili - słowa tam nie było o kapliczkach rodzinnych.
Rozmawiałem jakieś 8-10 lat temu z facetem, który mieszkał w czasach okołowojennych w okolicach Rubieży, często bywał przy dzisiejszej Krygowskiego (miał pannę na Jasnej Roli). Rozmawialiśmy o przemarszu wojsk napoleońskich na wysokości Moraska i przeprawie pod Owińskami. Potem o przeprawie AC w styczniu 1945 i w końcu zeszliśmy na temat dawnego cmentarza przy Krygowskiego - twierdził, że kojarzy zarysy jakiejś budowli /fundamenty w tej okolicy. Ten teren był pod ostrzałem z fortu IVa na Lechickiej - być może wtedy już doszło do zniszczeń kaplicy/cmentarza (z 15-20 lat temu udało nam się też namierzyć w okolicy cmentarza prawdopodobne pozostałości po stanowiskach ogniowych). Khf to zagadkowa sprawa, ale nie zgodzę się żeby przypisywać mu tylko znaczenie cmentarza, widziałem na własne oczy pozostałości po takim Khf w lubuskiem, mamy przykład na Malcie.
Ja mogę tak długo - bo to akurat mój krąg zainteresowań - ale to nie to forum i ciągniemy offtopa w temacie Miłostowa.

edit:
Np takie opracowanie:
Dawne cmentarze w powiecie słupeckim s.10, Krystyna Mazurkiewicz-Palacz

"Obok ogrodzeń dominującym w przestrzeni cmentarza elementem architektonicznym były kaplice. Ze względu na sposób użytkowania możemy
podzielić je na dwa rodzaje: kaplice pełniące funkcję przygotowawcze przed pochówkiem (przygotowanie i wystawienie trumny) - takie są w Izbicy - gm. Główczyce, Kobylnicy czy w Główczycach; kaplice grobowce, gdzie w podziemiach znajdowały się krypty, natomiast wnętrze kaplicy służyło jako miejsce modlitwy - takie spotykamy najczęściej na cmentarzach rodowych, np. w Podolu Wielkim - gm. Główczyce, czy Warcinie - gm. Kępice."

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2017, 01:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
O ile mnie pamięć nie myli, kaplice i mauzolea na pruskich mapach oznaczane były pojedynczym krzyżykiem, cmentarze - krzyżykiem w kwadracie lub innym polu umownie oddającym obszar cmentarza. Literatura dot. kartografii (przygotowywana w instytutach wojskowych) skrót Khf. rozwija jako "cmentarz".

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2017, 07:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
1. Miałem głównie na myśli to, że postulowane rozwinięcie "Kapelle Haus Familien" nie może być prawdziwe i najpewniej zostało wymyślone przez Polaka średnio biegłego w języku narodu sąsiadującego z nami od zachodu.

2. Cmentarz cmentarzowi nierówny - na mapach 1:25000 te duże zajmują już sporo miejsca i będąc oznaczone krzyżykami, nie wymagają juz opisu. Jeśli to cmentarzyki malutkie, mały kwadracik z jednym jeszcze mniejszym krzyżem widocznie opatrywano skrótem Khf dla jasności.

3. Cmentarzyki "mikroskopijne" typu izolowanych rodzinnych mauzoleów - z tego co piszesz - widocznie również oznaczano jako Khf bo widocznie nie wymyślono odrębnego oznaczenia. Mimo pruskiej dokładności, jednak widać nie chciało im się wyróżniać ich dodatkowo, a może nie miało dla nich znaczenia ile tych grobów jest. To w końcu była mapa wojskowa a nie krajoznawcza :) Tak że mimo że mauzoleum, ale skrót jest jednak Kirchhof...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2017, 11:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
2. Cmentarz cmentarzowi nierówny - na mapach 1:25000 te duże zajmują już sporo miejsca i będąc oznaczone krzyżykami, nie wymagają juz opisu. Jeśli to cmentarzyki malutkie, mały kwadracik z jednym jeszcze mniejszym krzyżem widocznie opatrywano skrótem Khf dla jasności.

3. Cmentarzyki "mikroskopijne" typu izolowanych rodzinnych mauzoleów - z tego co piszesz - widocznie również oznaczano jako Khf bo widocznie nie wymyślono odrębnego oznaczenia. Mimo pruskiej dokładności, jednak widać nie chciało im się wyróżniać ich dodatkowo, a może nie miało dla nich znaczenia ile tych grobów jest. ..


Nie do końca się zgodzę porównując chociażby dwa ewangelickie: Poligonowa vs. Krakowiaków i Górali - oba podobne wielkością ze wskazaniem na pierwszy. Pierwszy na wzniesieniu z widokiem na włości i być może kaplicą/grobowcem/mauzoleum oznaczony dodatkowo Khf, drugi zwykły wiejski ewangelicki przy drodze do wsi.

Niedaleko folwarczny na Piątkowie również bez Khf.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2017, 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ten na Poligonowej też jest poewangelicki, tak jak i ten przy obecnym bloku nr 22 na Os. Sobieskiego czyli dawna wieś Piątkowo.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2017, 17:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Ten na Poligonowej też jest poewangelicki, tak jak i ten przy obecnym bloku nr 22 na Os. Sobieskiego czyli dawna wieś Piątkowo.


Właśnie o tym piszę - 3 ewangelickie cmentarze. Jeden z nich oznaczony jako prostokąt z krzyżami plus Khf, dwa pozostałe tylko prostokąty z krzyżami. Praktycznie wszystkie obok siebie, dla kartografa chyba nie do przeoczenia. Rozmiarem przynajmniej te istniejące podobne do siebie.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2017, 17:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Ta dyskusja nie da się rozstrzygnąć. Inaczej interpretujemy te same fakty.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2017, 17:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Ta dyskusja nie da się rozstrzygnąć. Inaczej interpretujemy te same fakty.


Raczej podobnie interpretujemy. W każdym razie coś jest na rzeczy i na tym poprzestańmy.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2017, 00:59 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2009, 11:49
Posty: 8
@Paweł Skrzypalik, serdeczne dzięki za ten wątek.
Szczepan Latosi to mój pradziadek. Myślałam, że jego grobu już nie ma. Cała rodzina twierdziła, że nie wie, gdzie przeniesiono jego grób z cmentarza tzw. świętojańskiego. Urodził się 10 grudnia 1871, a zmarł 26 sierpnia 1931. Całe życie mieszkał we wsi Główna, żonaty z Jadwigą zd. Zgoła. Moja śp. Babcia Marta to jego córka.
Oniemiałam, kiedy zobaczyłam to zdjęcie płyty nagrobnej. Wzruszyłam się bardzo, zaraz jutro przekażę wieści Tacie - jego wnukowi. Wydrukowałam już mapkę i zdjęcie płyty nagrobnej. Nawet nie wiem jeszcze jak tam dotrę, ale dotrę na pewno. Jeszcze raz dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2017, 01:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Ha! Bardzo się cieszę!
Więcej napiszę na priv.

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2017, 22:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Ta dyskusja nie da się rozstrzygnąć. Inaczej interpretujemy te same fakty.


Poproszę o maila na pw - podeślę pewną ciekawostkę z okolic Chojnicy - dość interesującą w obliczu naszego sporu. Nie chcę już zaśmiecać forum.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 21:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
"Sąd sądem, ale racja musi być po naszej stronie" (Sami swoi).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 22:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Obrazek

Poligon Biedrusko. Pierwszy od lewej cmentarz w Chojnicy, obok kolejne Khf (mapa niewyraźna, nie wiem czy obok oznaczenia Khf nie ma prostokąta z krzyżami), na dole mapy kolejne Khf. Poniżej tego wycinka jest las moraski, na skraju którego jest cmentarz na Poligonowej i niedaleko cmentarz na Krakowiaków i Górali.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2017, 23:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
W pobliżu cmentarza parafialnego na starych mapach widoczny jest inny cmentarz, prawdopodobnie ewangelicki. Na załączonej mapie lotniczej z czasów II wojny światowej widoczne są zarysy tego cmentarza. Obecnie teren jest zarośnięty lasem. Na wiosnę zostanie przeprowadzone rozpoznanie topograficzne terenu. Załatwiane są przepustki i niezbędne zezwolenia.

Obrazek

Pozdrawiam,
Grzegorz

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2017, 02:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Gregorius napisał(a):
W pobliżu cmentarza parafialnego na starych mapach widoczny jest inny cmentarz, prawdopodobnie ewangelicki. Na załączonej mapie lotniczej z czasów II wojny światowej widoczne są zarysy tego cmentarza. Obecnie teren jest zarośnięty lasem. Na wiosnę zostanie przeprowadzone rozpoznanie topograficzne terenu. Załatwiane są przepustki i niezbędne zezwolenia.

Pozdrawiam,
Grzegorz



Straszne nagromadzenie cmentarzy ewangelickich na północy Poznania. Przyglądałem się już kiedyś temu zdjęciu - lokalizacja jakoś nie pasuje mi do cmentarza ewangelików, brak wyraźnego ogrodzenia, brak alejek, zadrzewienie słabe, brak wyraźnej drogi dojazdowej. Raczej jeden większy element architektoniczny. To wygląda jak ta mityczna ewangelicka kaplica rodzinna, o istnieniu której tutaj dyskutujemy. Treskovów z Biedruska raczej tam nie chowali, mieli przecież "swój" cmentarz po drugiej stronie Warty. W najbliższej okolicy jedno gospodarstwo, nie wygląda baaardzo bogate, raczej jedna rodzina. Łagiewniki i Glinienko za daleko.
Kiedyś miałem w planach zajrzeć do tego lasku, ale się nie udało. Może w ten lub przyszły weekend uda mi się podskoczyć.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2017, 09:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Pod koniec XIX wieku zaczęto w tych rejonach osadzać na większą skalę Niemców, to i potworzyły się ewangelickie cmentarzyki, agodnie z ich obyczajem, po jednym malutkim, na skraju każdej wsi, gdzie mieszkało ich choćby kilka rodzin.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2017, 09:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Łukasz Bielecki napisał(a):
Pod koniec XIX wieku zaczęto w tych rejonach osadzać na większą skalę Niemców, to i potworzyły się ewangelickie cmentarzyki, agodnie z ich obyczajem, po jednym malutkim, na skraju każdej wsi, gdzie mieszkało ich choćby kilka rodzin.


Popieram tę tezę, tym bardziej że na wcześniejszej mapie z 1893 roku cmentarz nie jest uwidoczniony.

Obrazek

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2017, 23:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Gregorius napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):
Pod koniec XIX wieku zaczęto w tych rejonach osadzać na większą skalę Niemców, to i potworzyły się ewangelickie cmentarzyki, agodnie z ich obyczajem, po jednym malutkim, na skraju każdej wsi, gdzie mieszkało ich choćby kilka rodzin.

Popieram tę tezę, tym bardziej że na wcześniejszej mapie z 1893 roku cmentarz nie jest uwidoczniony.


wg Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich tom I (rok wydania 1880) - w Chojnicy (wieś, kolonia Janowo i Łysomłyn) mieszkało 261 osób z tego 216 katolików i 45 ewangelików, dla porównania Morasko w 1885 - 256 osób, 212 katolików, 44 ewangelików - dwa cmentarze (Poligonowa, Krakowiaków i Górali).

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2017, 01:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
pawtak napisał(a):
Gregorius napisał(a):
W pobliżu cmentarza parafialnego na starych mapach widoczny jest inny cmentarz, prawdopodobnie ewangelicki. Na załączonej mapie lotniczej z czasów II wojny światowej widoczne są zarysy tego cmentarza.

Straszne nagromadzenie cmentarzy ewangelickich na północy Poznania. Przyglądałem się już kiedyś temu zdjęciu - lokalizacja jakoś nie pasuje mi do cmentarza ewangelików, brak wyraźnego ogrodzenia, brak alejek, zadrzewienie słabe, brak wyraźnej drogi dojazdowej. Raczej jeden większy element architektoniczny. To wygląda jak ta mityczna ewangelicka kaplica rodzinna, o istnieniu której tutaj dyskutujemy.


Przyjrzałem się jeszcze raz temu zdjęciu - Moim zdaniem obiekt, który wskazujesz na mapie jako cmentarz to zwykłe zabudowania, cmentarz będzie bardziej na południe w okolicach grotu strzałki lub jeszcze niżej - prowadzi tam droga dojazdowa od strony wzgórza 83.2. Jestem w posiadaniu kopii zdjęcia z cmentarza w Chojnicy - na linii drzew widoczne są zabudowania.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2017, 08:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Jeszcze jedna mapa - wojskowa, 1925. Cmentarz parafialny jest oddzielony leśnym zagajnikiem (na mapie lotniczej Luftwaffe z 1944 roku już go nie ma).

Obrazek

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2017, 09:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Wygląda na typowy wiejski cmentarz ewangelicki, pod lasem, dość długa droga dojazdowa wokół lasu...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2017, 09:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Wygląda na typowy wiejski cmentarz ewangelicki, pod lasem, dość długa droga dojazdowa wokół lasu...


Zdecydowanie tak, ta wcześniejsza, jak już pisałem mało prawdopodobna. Tutaj mamy chociaż drogę dojazdową.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2017, 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Mapa wojskowa Biedruska z 1928 roku: dla kartografa - bułka z masłem. Droga za cmentarzem i punkt szczytowy Góry Księcia Józefa w linii wyznacza granicę obu cmentarzy. Na mapie widać też dokładnie drogi dojazdowe.

Obrazek

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2017, 11:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Gregorius napisał(a):
Mapa wojskowa Biedruska z 1928 roku: dla kartografa - bułka z masłem. Droga za cmentarzem i punkt szczytowy Góry Księcia Józefa w linii wyznacza granicę obu cmentarzy. Na mapie widać też dokładnie drogi dojazdowe.
Pozdrawiam,Grzegorz.


Dlatego też twierdziłem, że ten wskazywany wcześniej obiekt na polanie moim zdaniem nie mógł być cmentarzem ewangelickim i ten właściwy jest bardziej na południe.

Mapa z 1898 zaznaczona parcela, która stała się cmentarzem, las idzie długim klinem w stronę Chojnicy,

Obrazek

1911 - cmentarz na mapie, leśny klin ścięty.

Obrazek

Na drugim planie zdjęcia z pogrzebu widać budynek - to moim zdaniem ten zaznaczony obiekt na mapie lotniczej. Chyba, że zdjęcie jest robione w kierunku Chojnicy,a le za pusto na horyzoncie moim zdaniem. Zdjęcie jest zbyt niewyraźne i wyblakłe, żeby orientować je w terenie. Niby jest tam jakaś droga wysadza drzewami. Wydaje mi się, że fotograf stał na drodze do Glinna/Łagiewnik i stamtąd robił zdjęcie.

http://viktoriatucholka.weebly.com/glin ... cadia.html

Jesli to budynek pod lasem to nie ma go na mapie.

edit: zdjęcie z cmentarza - pod powyższym linkiem, czwarty slajd z dolnego paska, zdjęcie w prawym dolnym narożniku lub z lekka powiększone tu http://cmentarze-poznania.pl/cmentarz-chojnica/. Czekam w tej chwili na lepsze skany tych fotek.

Rozciągamy ten temat Miłostowa offtopicznie.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 16:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Wracając do meritum:

Helena Szafran w "Miasto Poznań i okolica" 1959 wyd. PTPN wspomina o zamknięciu cmentarza św. Jana na Krańcowej w czasie okupacji. Pisze też o ekshumacji (bez daty) i włączeniu terenu do parku leśnego na Malcie. cyt. "Dzisiaj dawny cmentarz stanowi łagodny, północny stok Jeziora Maltańskiego".
Cytuje ją też dr. Jastrząb w "Ekshumacjach" i pisze też, że zamknięcie "nowego świętojańskiego" nastąpiło w czasie IIWŚ ale eksumację przeprowadzono w latach 1949-1953 (z nasileniem na 1951) i uwaga DRUGĄ ekshumację przeprowadzono w 1977 - przeniesienie nastąpiło w ramach cmentarza na Miłostowie. (przypis Jastrząba: w księdze cmentarnej są zapisy - ekshumowany/-a z kwatery ekshumowanych z Malty).

Karty ewidencji potwierdzają przynależność do par. Św, Jana, daty zgonu umiejscawiają pochówek tych zmarłych na "nowym świętojańskim" utworzonym w 1905.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 16:38 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Bardzo zainteresowały mnie posty w tym wątku. Wciąż mam nadzieję, że dowiem się czegoś nowego o zlikwidowanym cmentarzu przy Malcie, na którym pochowano rodziców mego Ojca i czy zostali przeniesieni. "Rozmawialiśmy" już w tym wątku viewtopic.php?f=2&t=5842&p=62948&hilit=malta#p62948 i zdawałoby się, że wszystko powiedziano.
A cytowany wpis "Karty ewidencji potwierdzają przynależność do par. Św, Jana, daty zgonu umiejscawiają pochówek tych zmarłych na "nowym świętojańskim" utworzonym w 1905." mnie zaskoczył. Są jakieś karty ewidencji?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 16:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Bożeno, Paweł niestety pisze o innym cmentarzu, też leżącym nad Maltą i administrowanym prze parafię św. Jana.
Był on położony blisko ogródków działkowych. Cmentarz. o którym Ty pisałaś był przy kościele. Nie wyklucza to jednak, że może są jakieś karty ewidencji.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 17:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Chyba chodzi o karty ewidencji z kartoteki meldunkowej Poznania dla tych osób.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 17:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Genowefa napisał(a):
Bardzo zainteresowały mnie posty w tym wątku. Wciąż mam nadzieję, że dowiem się czegoś nowego o zlikwidowanym cmentarzu przy Malcie, na którym pochowano rodziców mego Ojca i czy zostali przeniesieni. "Rozmawialiśmy" już w tym wątku viewtopic.php?f=2&t=5842&p=62948&hilit=malta#p62948 i zdawałoby się, że wszystko powiedziano.
A cytowany wpis "Karty ewidencji potwierdzają przynależność do par. Św, Jana, daty zgonu umiejscawiają pochówek tych zmarłych na "nowym świętojańskim" utworzonym w 1905." mnie zaskoczył. Są jakieś karty ewidencji?


Chodziło mi (jak wspomniał Łukasz) o karty ewidencji z kartoteki ewidencji ludności miasta Poznania i fakt, że potwierdzają poprzez miejsce zamieszkania/urodzenia przynależność do Św. Jana.
Jak wiadomo św. Jan miał 2 cmentarze, "stary" graniczący z katedralnym i "nowy". Nowy, który powstał w 1905 został zamknięty przez Niemców, ale ekshumacje zaczęły się na przełomie lat 40/50 i jak twierdzi dr. Jastrząb w swojej książce w 1977 dokonano powtórnej ekshumacji i właśnie na podstawie tej ewidencji sporządzono tabelę zamieszczoną w książce - zatem nie obejmuje ona całości ekshumacji na Miłostowo, a jedynie przeniesienie grobów w obrębie cmentarza. Ekshumacje ze "starego" cmentarza zaczęto realizować pod koniec 1964 roku - w głównej mierze na Miłostowo (częściowo też na Junikowo, oraz pojedyńcze ekshumacje na inne poznańskie cmentarze). Tak to wygląda w świetle materiałów zebranych przez dr. Jastrząba.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Ostatnio edytowano 09 lut 2017, 17:54 przez pawtak, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 17:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Chyba można założyć, że "zapomniane pole" na Miłostowie, to groby przeniesione z cmentarza świętojańskiego - z części przy Krańcowej. To tam najpewniej chowano mieszkańców Głównej. Jastrząb podaje w "Likwidacjach...", iż Krańcową ekshumowano DWUKROTNIE - 1. na przełomie lat 1940/50 na Miłostowo; 2. w 1977 r. z pierwotnego miejsca na Miłostowie na inne pole również na Miłostowie.
Być może Universum, które zdaje się w 1977 r. już administrowało Miłostowem, zapomniało o tym jednym polu z Krańcowej i w ten sposób groby zostały na polu po pierwszej ekshumacji z lat 40/50...?
Tyle na dziś ustaliliśmy z drugim Pawłem; dalej drążymy.

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 17:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Paweł Skrzypalik napisał(a):
Tyle na dziś ustaliliśmy z drugim Pawłem; dalej drążymy.


I tym sposobem powstały dwa posty ;) Dodam jeszcze, że Jastrząb nazywa to pole, z którego następowała ekshumacja, polem "maltańskim".

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 17:55 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję za wyjaśnienie.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 20:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Na tym blogu jest fragment książki:

Łukasz Jastrząb
"Likwidacje cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 r, Poznań 2012" (s. 27-32)

https://kubagerdotcom.wordpress.com/2014/04/10/cmentarz-parafii-pw-sw-rocha-przy-ul-wiatracznej-zegrze/

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2017, 23:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Paweł Skrzypalik napisał(a):
Być może Universum, które zdaje się w 1977 r. już administrowało Miłostowem, zapomniało o tym jednym polu z Krańcowej i w ten sposób groby zostały na polu po pierwszej ekshumacji z lat 40/50...?.


Na stronie chwalą się, że od 1975. Pewnie jeszcze przesuwali "spółdzielcze punktowce".

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2017, 23:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
Byłem dzisiaj przelotem na małym rekonesansie. Na wiosnę postaramy się z Pawłem zinwentaryzować to co zostało z "pola malańskiego" jak chyba powinniśmy nazywać to nieoznaczone pole.

Do podanych przez Pawła Skrzypalika nazwisk dopisuję te z dzisiejszego rekonesansu (nazwiska podane przez Pawła oznaczyłem kursywą):

Walenty Gąsiorowski (27.01.1860-23.08.1936);
Walenty Kujawa, Jan Nawrocki (wspólny grób, bez dat);
Jan Winiarz (?.06.1886-19.02.1935); - sprostowanie 4.5.1886 - 19.02.1939
Helena Adamczewska z d. Müller (żyła lat 37);
Jakób Drzewiecki (ur. 1867, zm. 1929);
Franciszek Wawrzyniak (15.07.1885-15.08.1926);
Szczepan Latosi (brak dat);
Maria Konatowska (1855-1938);
Jan Cieśliński (16.10.1863-1924) + Marianna Cieślińska z d. Kuchniczak (11.08.1867-1940)

Zofia Szudzińska (6.2.1911-28.11.1939)
Ignacy Drzewiecki + Katarzyna Drzewiecka (zd Nowakowska), brak dat
Bronisława Suterska (1922-1929)
Grób Rodziny Antkowiak
Grób Rodziny Ludwiczaków
Stanisława Strojna (16.4.1875 - 4.10.193? - prawdopodobnie 7)
Regina Szymańska (13.7.1929 - 6.12.1939)
Cecylia Issmerowa z domu Torka ? - (daty nieczytelne, prawdopodobnie 11.11.1874 - 21.7.1938)
Mikołaj Kloj (6.9.1843 - 3.6.1936)
grób wspólny, brak dat, nazwiska nieczytelne - H. Czarnecka, ?.Czarnecki, ???ietrowski
Helena Owczarzak zd Stelmaszyk (1887-1940) + Maryjanna Stelmaszyk (1868-1937)

Zima to nie jest najlepszy czas na takie wyprawy, mogłem zidentyfikować jedynie stojące nagrobki z wyraźnymi tablicami (miałem przy sobie tylko telefon, cześć nagrobków pokryta jest lodem, płyty leżące dodatkowo śniegiem). Kilkanaście przewalonych drzew lub pozostałości po wycięciu drzew powalonych, liczne legowiska dzików lub saren. Zmierzchało już powoli, mało czasu na swobodny rekonesans.
Mam nadzieję, że wiosna przyniesie nam kilka kolejnych nazwisk. Przeszukujemy z Pawłem źródła, być może ustalimy kolejne fakty. Zapraszam też na stronę http://www.cmentarze-poznania.pl.
Zdjęcia póki co leżą u mnie na dysku, w razie czego kontakt na PW (również jeśli chodzi o Chojnicę).

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2017, 22:49 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2017, 19:34
Posty: 1
Łukasz Bielecki napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Nie potrafię też zlokalizować cmentarza na Białej Górze, znam tylko grobowiec Mielochów.


Ja z kolei tylko bardzo ogólnie kojarzę, gdzie jest grobowiec Mielochów, ale to chyba nie to samo miejsce, bo ten cmentarz jest zaznaczany już przed I Wojną. Ale może w pobliżu. Poza tym samo jedno mauzoleum chyba nie było zaznaczane na mapach jako cmentarz?

W każdym razie chodzi o miejsce zaznaczone przeze mnie na czerwono.

ObrazekObrazek

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/56,109 ... m,,10.html
takie info odnosnie cmentarza przy czy w miejscu Mauzoleum Mielocha ( Glorietta Mielocha )
wg ksiazki Historia protestantyzmu w Poznaniu od XVI do XXI w. cmentarz znajdowal sie przy polnej drodze miedzy obecna ul Maltanska a Lacznym Mlynem czyli mapka pana Łukasza pokazuje w miare to miejsce tylko szkoda ze nie mozna dokladniej zlokalizowac tego cmentarza. Istnial rowniez cmentarz poewangelicki na pokrzywnie czy krzesinach. na razie nie znam jego lokalizacji.
strona facebook Żegrze Historia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2017, 16:45 
Offline

Dołączył(a): 27 mar 2012, 09:47
Posty: 2
Lokalizacja: Poznań
Nie potrafię też zlokalizować cmentarza na Białej Górze, znam tylko grobowiec Mielochów.[/quote]
Cmentarz na Białej Górze znajdował się w miejscu, gdzie dziś jest mniej więcej park linowy i plac do ćwiczeń street-work-out...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2017, 21:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę ale Biała Góra jest po drugiej stronie Strumienia Młyńskiego. Wydaje mi się, że plan z 1943 roku okresla jego lokalizację:

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2017, 22:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
To co zaznaczyłeś to nie nowy cmentarz świętojański?

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/56,109 ... ta,,9.html

Co ciekawe, nie ma go na stronie cmentarze-poznania.pl

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2017, 22:58 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2014, 14:56
Posty: 31
To co kolega zaznaczył to dawny cmentarz św.Jana i św.Małgorzaty, po tym cmentarzu chodziłem w młodości. To był jeden cmentarz, granica była niewidoczna. Podział tego cmentarza można zobaczyć na przedwojennych planach miasta. C. mieścił się między ulicami Krańcową i Wileńską (dzisiejsza krótka ulica na łuku dochodząca do jeziora).
Glorietta Mielochów (zaniedbana) stoi do dzisiaj właśnie na Białej Górze. BiałaGóra jest bardziej na południowy wschód. W poście kol. Jerry'ego jest fragment niemieckiego planu miasta na którym jest nazwa Weisberg - to właśnie Biała Góra.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2017, 23:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Cmentarz zaznaczony na mapie przez Pawła, to w rzeczywistości dwa cmentarze - nowy cmentarz świętojański i nowy cmentarz archikatedralny ("nowe" w odróżnieniu od "starych" na Komandorii), który na mapach również opisywano jako św. Małgorzaty, albo N.M.P.; oba powstały w 1905 r. Te dwa cmentarze, położone przy ul. Krańcowej/Wileńskiej bywają nazywane "cmentarzem na Białej Górze" - tak w uproszczeniu starano się podać lokalizację do której prowadziła droga na cmentarz ul. Krańcową.
Oprócz tego w miejscu, które obecnie jest na mapie oznaczone jako Biała Góra, czyli teren mniej więcej parku linowego, był cmentarzyk, po którym nie ma śladu - najprawdopodobniej był to cmentarz ewangelicki dla Chartowa.

Oczywiście, na stronie cmentarze-poznania.pl nie oznaczono jeszcze wszystkich cmentarzy, o których wiemy, że istniały począwszy od końca XVIII w. na terenie Poznania; strona jest nieustannie aktualizowana.

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2017, 08:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Czy macie na mysli tę lokalizację:

Obrazek

To na południowy wschód od poprzedniej.

Chyba mam: plan poznania z 1935 roku:

Obrazek

Na planach jest opisany jako cmentarz do ok. 1940 roku. Potem tylko wyróżniony jest jego zarys, bez funkcji

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2017, 09:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Cytuj:
Czy macie na mysli tę lokalizację:

Uważam, że ten właśnie jest jakimś efemerycznym cmentarzem ewangelickim dla, powiedzmy umownie, Chartowa. Istnieje na mapach krótko i znika, jak piszesz, w latach 40. Byliśmy z Pawłem T. oglądać to miejsce i śladów cmentarza brak, a do tego obecne działki zupełnie nie pokrywają się z przedwojennym podziałem gruntów (co niekiedy bywa przydatne chcąc określić zasięg). Okoliczne parafie - a obstawialiśmy przede wszystkim Główną - nie mają pojęcia, czyj to cmentarz.

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2017, 10:29 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2014, 14:56
Posty: 31
Podczas okupacji chodziłem codziennie ścieżką przez las z Osiedla Warszawskiego do Chartowa do szkoły dla polskich dzieci, ale żadnego cmentarza już w tym miejscu nie było. Trwały tylko roboty przy budowie ścieżek parkowych, być może uległ likwidacji podczas tych prac.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2017, 10:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Cytuj:
Podczas okupacji chodziłem codziennie ścieżką przez las z Osiedla Warszawskiego do Chartowa do szkoły dla polskich dzieci, ale żadnego cmentarza już w tym miejscu nie było. Trwały tylko roboty przy budowie ścieżek parkowych, być może uległ likwidacji podczas tych prac.

No, właśnie; to tylko potwierdza tezę o "chwilowości" tego cmentarza. Jest też możliwość, że ktoś na mapach z lat 30. w ten fantazyjny sposób oznaczył Mauzoleum Mielochów - w rzeczywistości, to kawałek na wschód od tego cmentarzyka.

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2017, 11:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Uważam, że ten właśnie jest jakimś efemerycznym cmentarzem ewangelickim dla, powiedzmy umownie, Chartowa. Istnieje na mapach krótko i znika, jak piszesz, w latach 40.


Przejrzałem z ciekawości posiadane mapy i plany i faktycznie pojawia się między 1927 a 1929, znika z planów po wybuchu II WŚ

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2017, 11:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Zamieszanie wokół tego cmentarza powstało skutkiem pomyłki (czy może raczej zawodnej pamięci) Kazimiery Talarczykowej w tekście "Życie codzienne na Głównej" zamieszczonym w KMP 2002/2 - Zawady i Główna, gdzie na stronie 419 opisuje cmentarz "na Białej Górze" należący do św. Jana na Komandorii. Talarczykowej ewidentnie chodzi o "nowy" cmentarz świętojański przy ul. Krańcowej/Wileńskiej (który nawet autorzy późniejszej monografii o kościele św. Jana nazywają "cmentarzem na Białej Górze"), a nie o ten mały bliżej Chartowa...

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2017, 12:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Cytuj:
Uważam, że ten właśnie jest jakimś efemerycznym cmentarzem ewangelickim dla, powiedzmy umownie, Chartowa. Istnieje na mapach krótko i znika, jak piszesz, w latach 40.


Przejrzałem z ciekawości posiadane mapy i plany i faktycznie pojawia się między 1927 a 1929, znika z planów po wybuchu II WŚ


Był to ewangelicki cmentarz dla wsi Chartowo, w której na końcu XIX wieku osiedlono osadników niemieckich, a nazwę wsi zmieniono na Kardorf.

Cmentarza brak na mapie typu Messtischblatt (1:25.000) z roku 1890, a jest na mapie o tym samym podkładzie, ale unacześnionej w 1911.

Można więc roboczo założyć, że cmentarz datuje się z ok. 1900 r. Z powyższej dyskusji wynikałoby, że cmentarz zlikwidowali sami Niemcy podczas okupacji, trochę nietypowe, ale może akurat im nie pasował do koncepcji zagospodarowania terenu, gdy teren Chartowa w 1940 roku przyłączyli do miasta.

1890:
Obrazek

1911:
Obrazek

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2017, 12:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lis 2016, 03:42
Posty: 54
Lokalizacja: Poznań: Chwaliszewo/Winogrady
Cytuj:
Był to ewangelicki cmentarz dla wsi Chartowo, w której na końcu XIX wieku osiedlono osadników niemieckich, a nazwę wsi zmieniono na Kardorf.

Cmentarza brak na mapie typu Messtischblatt (1:25.000) z roku 1890, a jest na mapie o tym samym podkładzie, ale unacześnionej w 1911.

Wszystko się zgadza; masz, Łukaszu, jakiś pomysł gdzie doszukać się dostępnych źródeł innych niż mapy - bo też już analizowaliśmy i wyszło nam dokładnie to samo. Gdzieś, kiedyś rzuciła mi się w oczy jakaś dyskusja - chyba na jakimś profilu na fb - z mieszkańcem Rataj, który był pewien, że ten cmentarz był ewangelicki, pamiętał z dzieciństwa pogrzeby, czy coś w ten deseń...

_________________
Pozdrawiam, Paweł!
https://e-lapidarium.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2017, 13:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Paweł Skrzypalik napisał(a):
Cytuj:
Był to ewangelicki cmentarz dla wsi Chartowo, w której na końcu XIX wieku osiedlono osadników niemieckich, a nazwę wsi zmieniono na Kardorf.

Cmentarza brak na mapie typu Messtischblatt (1:25.000) z roku 1890, a jest na mapie o tym samym podkładzie, ale unacześnionej w 1911.

Wszystko się zgadza; masz, Łukaszu, jakiś pomysł gdzie doszukać się dostępnych źródeł innych niż mapy - bo też już analizowaliśmy i wyszło nam dokładnie to samo. Gdzieś, kiedyś rzuciła mi się w oczy jakaś dyskusja - chyba na jakimś profilu na fb - z mieszkańcem Rataj, który był pewien, że ten cmentarz był ewangelicki, pamiętał z dzieciństwa pogrzeby, czy coś w ten deseń...


Co do tego, że to był cmentarz ewangelicki, nie można mieć moim zdaniem żadnych wątpliwości, a żeby podbudować to dokumentami, to może przejrzeć księgi zgonów poznańskiej gminy św. Krzyża - np. zgony za lata 1894-1945 są w księgach o sygnaturach 63-65, można powyszukiwać zmarłych mieszkańców wsi Chartowo/Kardorf i sprawdzić, czy są adnotacje o pochówku na konkretnym cmentarzu, gdyby lokalizacja była określona jako Chartowo, Malta, czy Białagóra (Weissberg), to raczej byłby to dowód ostateczny, że chodzi o ten cmentarzyk.

Na pewno są też akta hipoteczne, ale może je być technicznie trudno odszukać w poznańskim sądzie. Kiedyś zapewne trafią do AP.

EDIT: Proszę, tu jest teczka tycząca się KONKRETNIE tego cmentarza w poznańskim AP:

http://szukajwarchiwach.pl/53/1268/0/2/96#tabJednostka

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 115 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL