Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 08:06

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 sty 2018, 18:41 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2016, 13:36
Posty: 14
Dzień dobry . Już raz korzystałam z państwa pomocy i ośmielam się poprosić jeszcze raz.We wsi w której obecnie mieszkam był w dawnych czasach cmentarz a raczej cmentarzysko bo nie było tu nigdy kościoła a i wieś mała. Ale najstarsi powtarzają że ich dziadkowie o tym cmentarzysku mówili, znają wręcz jego położenie. Teraz jest tam pole uprawne i zabudowania. Ponieważ udało nam się opracować historię naszej miejscowości chcemy pójść za ciosem i upamiętnić cmentarz ale najpierw musimy dojśc do tego w jakim okresie i dlaczego grzebano tam mieszkańców. Czy w Archiwach Państwowych znajdę takie informacje i w jakich zasobach ich szukać. Czy z akt parafialnych będzie coś takiego wynikało?
Wiem że w Archiwum muszę podać przynajmniej o jaki okres mi chodzi i jakich akt poszukuję. Gdybyście mogli ukierunkować moje poszukiwania to byłabym dozgonnie wdzięczna. Dodam iż w okresie wojen północnych nasza wieś została całkowicie wyludniona a w sąsiedniej zostało coś około 4 mieszkańców więc może szukać w tych czasach?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2018, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Katolicy byli chowani na parafialnych cmentarzach przykościelnych. Tylko ewangelicy mieli cmentarze przy wsiach, chyba że był to cmentarz choleryczny. Po wojnach północnych sprowadzano z Niemiec wielu osadników, przeważnie katolików, ale mogli to też być ewangelicy.
W APP znalazłem plan wsi Gorgoszewo, a właściwie Olędrów Gorgoszewskich z I połowy XIX wieku, na którym był zaznaczony przebieg pól, budynki i cmentarz. W poszukiwaniu przodków z Gorgoszewa przejrzałem księgi parafii ewangelickiej w Szamotułach (najbliższa parafia) i znalazłem tam wpisy, że moi przodkowie byli chowani właśnie na tym cmentarzu.
Nie wiem czy to w czymś pomoże, ale warto poszukać w szwa i to nie tylko pod Izdebno, ale również Ostrowite i Słupca.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2018, 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 591
Topograficzna Mapa Królestwa Polskiego 1839-1843:

Obrazek

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2018, 21:05 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2016, 13:36
Posty: 14
Dziękuję bardzo. Ja też myślałam o "morowym powietrzu" albo jak już zaznaczyłam wojnie bowiem wieś należała do parafii Ostrowite i w czasach spokojnych tam zmarłych chowano. Na żadnej ze starych map do których dotarłam nie jest zaznaczony cmentarz.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL