Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 paź 2018, 10:01 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2018, 22:16
Posty: 29
Witam serdecznie.
Na tym Forum jestem po raz pierwszy. Mieszkam w Toruniu. Rodzina ze strony mojej mamy pochodzi z Gniezna i Pyzdr. Mama również urodziła się w Gnieżnie w 1926 roku. Rodzicami byli Stanisław i Wiktoria Wiśniewska z d.Burchardt. Stanisław urodził się w Gnieznie a Wiktoria w Pyzdrach. Zdobyłem odpis zupełny aktu urodzenia mojej mamy lecz tam nie było daty urodzenia dziadka. Z opowiadań wiem, że był kolejarzem w Gnieznie i Inowrocławiu. W początkach 2 wojny pracował na kolei w Chełmcach gm.Kruszwica.Tam niestety slad się urywa, prawdopodobnie został zamordowany przez Niemców.Aby dalej poszukiwać dziadka jest mi potrzebna data jego urodzin, tylko jak to zrobić?
Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2018, 17:42 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 391
Lokalizacja: Toruń
Cześć Piotrze,
Moja rodzina też pochodzi z Pyzdr. Nie wiem czy szukałeś aktu urodzenia Wiktorii w aktach parafii Pyzdr. Lata ok. 1900 są dostępne online na FamilySearch. Jest też prawdopodobne że Stanisław i Wiktoria pobrali się w parafii Pyzdr (skany ślubów też są na FS). W akcie ich małżeństwa będą dane o miejscu urodzenia i rodzicach obu nowożeńców. Masz dokładne dane o zgonie Wiktorii? Tam powinna być informacja o dokładnej dacie urodzenia a jak znajdziesz akt urodzenia to tam też przy odrobinie szczęścia możesz trafić na notatkę o ślubie.
Pozdrawiam
Agnieszka
PS. Też mieszkam w Toruniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2018, 20:47 
Offline

Dołączył(a): 10 sty 2012, 21:28
Posty: 28
Witaj Piotrze
wg spisu z parafii Pyzdry z roku 1821 - ślub nr aktu 31 - Stanisław Wiśniewski i Burchartówna Wiktoria
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=157641
na stronie familysearch akta z tego roku dostępne online są od nr 46 niestety;
Magdalena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2018, 21:12 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 391
Lokalizacja: Toruń
Piotrze,
duplikat aktu, który poszukała Ci Magda (nastąpiła chyba literówka i chodzi pewnie o 1921 r.), prawdopodobnie znajduje się jeszcze w Urzędzie Stanu Cywilnego w Pyzdrach. Ksero kopię tego dokumentu urząd powinien Ci wydać za 5zł.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2018, 15:50 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2018, 22:16
Posty: 29
Witam.
Otrzymałem właśnie kopię aktu ślubu moich dziadków z USC w Pyzdrach.Jest tam sporo wiadomości o dziadku, urodził się w parafii Św.Trójcy w Gnieznie lecz nie ma tam dokładnej daty. Ponieważ daty urodzin jego rodzeństwa znam ustaliłem, że urodził się w drugiej połowie 1901 roku. W dniu ślubu 20-06-1921 r. miał 19 lat, mieszkał wraz z rodzicami w Gnieznie w parafii św.Wawrzyńca i pracował na kolei w Gnieznie. Proszę o radę jakie mogę poczynić starania aby ustalić dokładną datę urodzin dziadka?
Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2018, 21:03 
Offline

Dołączył(a): 07 cze 2013, 22:32
Posty: 1139
Witaj
na stronie FS są dostępne skany z par. Św. Trójcy Gniezno
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=166393
Stanisław Wiśniewski s. Stanisława i Anny Plucińskiej urodził się 25 października 1901r.

_________________
Pozdrawiam, Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2018, 22:24 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2018, 22:16
Posty: 29
Dziękuję bardzo! :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2018, 11:18 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2018, 22:16
Posty: 29
Witam!
Jeszcze raz wielkie dzięki dla Pani Danki, znalazłem tam też wpis o ślubie moich dziadków i adres zamieszkania pradziadków :D Teraz pozostało mi poszukać grobu dziadka. Z opowieści rodzinnych wiem, że został zamordowany przez Niemców w 1941 roku. Ostatnim miejscem pracy była kolei w Chełmcach gm.Kruszwica pow. Inowrocław. Nie zachowały się żadne dokumenty z tego okresu w mojej rodzinie. Bardzo bym chciał, chociaż w przybliżeniu, poznać okoliczności jego śmierci i gdzie został pochowany.
Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2018, 11:32 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2018, 22:16
Posty: 29
Witam.
Poznałem już dzięki forumowiczom datę i miejsce śmierci mojego dziadka Stanisława. Nadal jestem zainteresowany okolicznościami śmierci i mam pytanie: gdzie mogę dalej szukać dokumentów, raportu żandarmerii z Radziejowa z 1941 roku. Ciekawe czy w tamtych czasach wychodziła w tym miasteczku jakaś regionalna prasa? Będę wdzięczny za wszelkie informacje i sugestie gdzie należy szukać.
Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 82 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL