Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 sty 2019, 06:26 
Offline

Dołączył(a): 30 gru 2017, 20:05
Posty: 4
Lokalizacja: Śrem
Witajcie.
Rozwijam drzewo gen. żony i mam problem z nazwiskiem Czekaj.

Problem polega na tym iż dotarłem do Andrzej Czekaj (figuruje jako ojciec Franciszka) ur. 1818 - jego rodzice to Franciszka Czekaj (córka Pawła Czekaj i Katarzyny) i Tomasz Leśniczak (syn Walentego Leśniak alias Stokarz) i tu się rodzi problem: "basia" podaje Leśniak przy zapowiedziach w 1814, przy narodzinach Andrzeja w 1818 jest już Lipiak. Natknąłem się tez na dokument klik klik i tutaj figuruje jako Leśniczak, jednak jego syn Andrzej figuruje jako Czekaj z d. Leśniczak. Jest jeszcze coś w ww dokumencie wszystkie dzieci Tomasza i Franciszki figurują jako Leśniczak, tylko Andrzej jest Czekaj. I kolejna zagadka, jeden z synów Andrzeja - Jan, podczas pierwszego ślubu podaje alias Lesniczak (za poznan.famula), natomiast już podczas drugiego tylko Czekaj.

Może mi to ktoś wyjaśnić dlaczego Andzej jest Czekaj a nie Leśniczak? I dlaczego Jan Czekaj podaje alias Leśniczak, gdzie pozostałe jego rodzeństwo podaje Czekaj?

_________________
Paweł Słomiński

Ród Słomiński, Walkowiak, Kalisz, Buchwald

Ród Polowczyk, Hoffa, Potocki

Czekaj i Kandulski - Grodzisk, Wielichowo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2019, 07:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Nasi przodkowie często przejmowali nazwisko od miejsca, w którym żyli/gospodarowali. Prawdopodobnie Andrzej przejął gospodarstwo po swoich dziadkach o nazwisku Czekaj, rodzicach matki i nazywał się Leśniczak de loco/alias Czekaj, a następne pokolenia używały już tylko nazwiska Czekaj. Ponieważ pozostałe dzieci Tomasza nie mieszkały w gospodarstwie Czekaj, więc pozostały przy rodowym nazwisku.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2019, 11:34 
Offline

Dołączył(a): 30 gru 2017, 20:05
Posty: 4
Lokalizacja: Śrem
Dziękuję za pomoc. Trochę dla mnie jest to w tej chwili nie do zrozumienia dlaczego tak postępowali a nie pozostawały przy nazwisku ojca. No ale ok.

_________________
Paweł Słomiński

Ród Słomiński, Walkowiak, Kalisz, Buchwald

Ród Polowczyk, Hoffa, Potocki

Czekaj i Kandulski - Grodzisk, Wielichowo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2019, 08:47 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 182
Czasami syna leśniczego nazywano leśniczakiem, podobnie jak syna sołtysa sołtysiakiem lub sołtysikiem.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL