Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 17 cze 2024, 05:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 kwi 2020, 22:25 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2011, 17:41
Posty: 28
Witam!

Od dłuższego czasu rozpracowuję genealogię rodziny Czechowskich, niestety wyczerpałem już swoje pomysły i utknąłem w martwym punkcie :( A mianowicie na miejscu urodzenia mojego 3xpradziadka Wawrzyńca Czechowskiego. Poniżej przedstawiam moje ustalenia:

Pierwsza informacja o nim to ślub w 1837 roku w Gołańczy z Weroniką Wejchert córką mieszczanina garncarza z Gołańczy. Pana młodego zapisano jako Wawrzyniec Czechowski z Gułtowy, kawaler lat 28, syn Jana i Teresy Paprzyckiej.

Następnie idąc "gułtowskim" tropem odnajdujemy metryki chrztu jego dzieci w tamtejszych księgach parafialnych:
1) Bolesław *1838 Gułtowy
2) Antoni *1840 Gułtowy
3) Józef *1841 Gułtowy

We wszystkich metrykach ojciec określany mianem sławetny kamerdyner dworu. W tym czasie właścicielami majątku Gułtowy był Seweryn Ostrowski i jego żona Emilia z Bnińskich, wiec był pewnie kamerdynerem na ich dworze. Zresztą Seweryn był chrzestnym jego pierwszego dziecka Bolesława.

Po urodzeniu Józefa, w Gułtowach ślad się urywa. Za to w 1843 roku w grudniu w Gołańczy umiera jego żona Weronika z przyczyn związanych z porodem. W adnotacjach napisane jest, że pozostawiła czwórkę dzieci Bolesława, Antoniego, Józefa i Michała i 500 imperałów. Wnioskuję z tego, że po urodzeniu ostatniego syna (prawdopodobnie w Gołańczy niestety nie ma metryk z tych lat) zmarła.

Wawrzyniec żeni się po raz drugi w Gołańczy w 1849 roku - jako wdowiec lat 38 z Gołańczy, syn już zmarłych Jana i Teresy Paprzyckiej - z Teofilą Wróblewską z Gołańczy, która z kolei umiera niedługo potem w 1852 roku w Gołańczy.

W roku 1853 żeni się ponownie w Gołańczy z Pauliną Wyszyńską córką kupca jako wdowiec lat 46 z Gołańczy. Wymienieni są rodzice Jan i Teresa Czechowscy.

Ostatnie dwie wzmianki na akty zgonu z Gołańczy z 1878 roku. Z kościelnego dowiadujemy się, że zmarł ze starości w wieku 78 lat i pozostawił czworo dorosłych dzieci – tu wniosek, że miał dzieci tylko z pierwszego związku, ponieważ Bolesław, Antoni, Józef i Michał Czechowscy mają się dobrze w chwili jego śmierci (jeden jest kupcem, drugi księdzem, dwóch następnych nauczycielami). Natomiast przeglądając metrykę zgonu z USC mamy rozczarowanie – zgon zgłasza jego trzecia żona Paulina, która najwyraźniej nie miała dokładnej wiedzy gdzie się urodził bo podane są następujące dane: urodzony w Polsce w nieznanym miejscu, syn nieznanego Czechowskiego i nieznanej matki 

Podsumowując:

Licząc lata, które są podane przy zawarciu małżeństw i w akcie zgonu, wychodzi że urodził się około 1810 roku, prawdopodobnie gdzieś w Polsce jako syn Jana i Teresy Paprzyckiej Czechowskich zmarłych przed 1849 rokiem. Był kamerdynerem w Gułtowach na pewno w latach 1837-1841, potem prawdopodobnie mieszkał przez resztę życia Gołańczy. Miał czwórkę synów z pierwszego małżeństwa.

Ani w metrykach w Gułtowach, ani w Gołańczy przed 1837 rokiem nie ma o nim żadnej wzmianki. Żaden Czechowski, ani Paprzycki nie jest też chrzestnym jego dzieci ani świadkiem na którymś z jego ślubów. Nie widzę także związku pomiędzy pojawieniem się kamerdynera z Gułtów w Gołańczy leżącej około 75 km na północ w linii prostej.

Czy ktoś miałby może jakieś sugestie co zrobić w takiej sytuacji? :) Do jakich dokumentów jeszcze sięgnąć żeby spróbować ustalić coś nowego?

Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2020, 13:28 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1027
Wbrew pozorom ludzie przemieszczali się wtedy nawet na duże odległości. Gołańcz i Gułtowy są osiągalne przez 1 dzień marszu . Czechowski mógł pochodzić z terenów od Kijowa do Zbąszynia lub od Cieszyna do Dyneburga. Pewnym tropem mogą być inne posiadłości Ostrowskich i Bnińskich.
Jest też wieś Czechowo w gminie Niechanowo.
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2020, 15:02 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witaj Krzysztofie !

Syn Wawrzyńca ks.Antoni Czechowski *16.01.1840 Gułtowy +25.02.1916 Granowo,w życiorysie podano,że urodził się w rodzinie
chłopskiej,być może Wawrzyniec po skończeniu służby jako kamerdyner zajał się gospodarzeniem na roli
ks.Antoni Tajny Szambelan Jego Świętobliwości,proboszcz w Gryżynie k/Kościana od 1872 do 13.11.1892,skazany wyrokiem sadu
13.11.1877 na 8 m-cy więzienia za nieprzestrzeganie ustaw majowych
był częstym Gościem u moich Krewnych Zakrzewskich w Osieku,mam to zapisane w Ich wspomnieniach
chrzcił Ich Potomstwo,udzielał ślubów i świadczył ostatnia posługę

3v Wawrzyńca 1853 Gołańcz Paulina Wyszyńska *1830 Gołańcz +? Córka Franciszka Wyszyńskiego *1804 +10.01.1880 Gołańcz
przybyłego z Warszawy , kupca w Gołańczy oż.1829 Gołańcz Konstancja Wołkiewicz *1812 Gołańcz +18.08.1889 Gołańcz
Mieli 5 Dzieci w tym Paulina i Jan

- Jan Wyszyński *1837 Gołańcz +26.04.1901 Poznań urzędnik Banku Kwilecki&Potocki
x 1864 Poznań Aniela h.? Januszewska *1834 Sroczyn +04.05.1896 Poznań Córka Józefa +03.02.1888 Szczepanowo
posesora Sroczyna par.Węglewo oż.1832 Sławno Eleonora h.? Gawrońska
Brat Anieli ks.Stanisław Januszewski *30.10.1839 Sroczyn +13.01.1912 Szczepanowo

- Paulina Wyszyńska-Czechowska x 2v 1882 Gołańcz Andrzej Schonfeld *1811 +?
- Rodziców Wawrzyńca postaram sie odnaleść

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2020, 20:58 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witaj Krzysztofie !

Rodzeństwo Wawrzyńca Laurentego

- Wawrzyn Czechowski *ca 1803 + przed 1856 Syn Jana i Teresy Paprzyńskiej /patrz Projekt/
x 1823 Giewartów - Słupca
Agnieszka Junowieyska lat 17

- Leopold Czechowski *ca 1835
x 1855 Ladek - Słupca
Marianna Bider lat lat 20

- Łucja Czechowska *ca 1839
x 1856 Ostrowite - Słupca
Michał Schmyt lat 21

- Marcjanna Czechowska *ca 1825
x 1845 Ostrowite - Słupca
Walenty Woyciechowski lat 21 + przed 1852

x 2v 1852 Sieradz
Mateusz Różański syn Wawrzyna i Agnieszki Kossowskiej

- Marianna Czechowska *ca 1807 wg Projekt Córka Jana i Teresy Papińskiej
x 1v 1832 Orchowo
Martinus Rysztow lat 23 + przed 1836

x 2v 1836 Ostrowite- Słupca
Jan Wróblewski lat 27

te dane wstępnie,do dopracowania

Pozdrawiam Światecznie
Mirek K.Paliszewski Wschowa
PS tu odbywał karę więzienia ks.Antoni Czechowski z Gryżyny
wynika z powyższych wpisów, że Jan Czechowski mieszkał w okolicy Słupcy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2020, 22:48 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 394
Lokalizacja: Toruń
Ze strony slupcagenealogy.com :
16 lipca 1809 r. w Piotrowicach, parafia Słupca urodził się Jakub Chechowski syn Jana i Teresy. Nazwiska matki nie podano.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2020, 14:36 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 394
Lokalizacja: Toruń
mirke napisał(a):

- Marianna Czechowska *ca 1807 wg Projekt Córka Jana i Teresy Papińskiej
x 1v 1832 Orchowo
Martinus Rysztow lat 23 + przed 1836

x 2v 1836 Ostrowite- Słupca
Jan Wróblewski lat 27


To była Elżbieta, z PP:

Parafia katolicka Orchowo, wpis 16 / 1832

Martinus Rysztow (23 lat)
ojciec: Michael , matka: Caecilia
Elisabeth Czechowska (25 lat) 100%
ojciec: Joannes , matka: Theresia Papińska


Parafia katolicka Ostrowite (Słupca), wpis 1 / 1836

Jan Wróblewski (27 lat)
ojciec: Piotr , matka: Apolonia
Elżbieta Ryszlofowa z domu Czechowska (26 lat, wdowa) 100%
ojciec: Jan , matka: Teresa
Dodatkowe informacje: wdowa po Marcinie

Dodatkowo z slupcagenealogy.com wiadomo, że w parafii Ostrowite we wsi Salamonowie w 1835 r. umarła Teresa Czechowska akt nr 33 i Jan Czechowski akt nr 36. Może to rodzice Wawrzyńca i ww. Elżbiety.
Niestety nie mam dostępu do skanów. Może ktoś inny z forumowiczów ma możliwość sprawdzenia?

Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2020, 20:14 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2011, 17:41
Posty: 28
Witam!

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi :)

Wygląda na to, że pojawił się nowy trop w Słupcy i okolicy. Nie mogłem dostać lepszego świątecznego prezentu!

Już zamówiłem skany i przystępuję do weryfikacji porządkowania podanych przez Was osób.

mirke napisał(a):

Syn Wawrzyńca ks.Antoni Czechowski *16.01.1840 Gułtowy +25.02.1916 Granowo,w życiorysie podano,że urodził się w rodzinie
chłopskiej,być może Wawrzyniec po skończeniu służby jako kamerdyner zajał się gospodarzeniem na roli



Jedyne określenia Wawrzyńca z czasu zamieszkania w Gołańczy to incola / Einlieger (z aktu zgonu) oraz Grundbesitzer (akt zgonu syna 1903). Jest jeszcze wzmianka o nim w akcie zgonu syna z 1886, ale nie udało mi się odczytać jego zawodu: https://szukajwarchiwach.pl/34/426/0/3. ... eljGrlRrOQ

mirke napisał(a):
ks.Antoni Tajny Szambelan Jego Świętobliwości,proboszcz w Gryżynie k/Kościana od 1872 do 13.11.1892,skazany wyrokiem sadu
13.11.1877 na 8 m-cy więzienia za nieprzestrzeganie ustaw majowych
był częstym Gościem u moich Krewnych Zakrzewskich w Osieku,mam to zapisane w Ich wspomnieniach
chrzcił Ich Potomstwo,udzielał ślubów i świadczył ostatnia posługę


Biografia księdza Antoniego Czechowskiego jest mi dobrze znana. Moja babcia często o nim wspominała opowiadając o dawnych czasach, mimo że urodziła się po jego śmierci. Między innymi bardzo pomógł swojemu bratankowi (a mojemu pradziadkowi) po śmierci jego ojca (brata ks. Antoniego - Józefa) w starcie w dorosłe życie. Niestety archiwum mojej linii rodziny Czechowskich (zdjęcia, dokumenty) zostały zniszczone podczas wojennej zawieruchy i pozostały jedynie wspomnienia babci.

mirke napisał(a):
PS tu odbywał karę więzienia ks.Antoni Czechowski z Gryżyny


Wiem, z ciekawostek przy akcie zgonu jego ojca Wawrzyńca była adnotacja, że został zwolniony z więzienia we Wschowie na jego pogrzeb.

Jeszcze raz dziękuję
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2020, 13:07 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 394
Lokalizacja: Toruń
Dzięki uprzejmości Dobrej Duszy mam informacje, że:

1. W dniu 5.11.1835 r. w Salamonowie zmarła Teresa Czechowska, lat 70, córka Michała i Agnieszki Paprzyckich (niegdyś ogrodowi w Gębicah), urodzona w Gębicach, zostawiła męża Jan Czechowskiego, rymarza.
2. W dniu 20.11.1835 r. w Salamonowie zmarł Jan Czechowski, rymarz, lat 80, wdowiec, miejsce urodzenia i imiona i nazwiska rodziców nieznane.

Skany metryk od 1808 r. par. Gębice (Mogilno) są dostępne na FS.

Powodzenia
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL