Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 wrz 2022, 23:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
Witam,

Na stronie internetowej o polskich zabytkach napisano o Białęskich herbu Leszczyc:

Obrazek

Z kolei w Wielkiej Genealogii Minakowskiego Ci sami Białęscy opisani są jako herbu Grzymała:

Obrazek

Moja znajomość heraldyczna jest mierna i stąd moje następujące zapytanie:
Czy któryś z dwóch powyższych adresatów treści popełnił błąd, czy może herb Leszczyc i herb Grzymała to ten sam herb?
Pragnę ukonstytuować swą wiedzę względem wymienionych Białęskich, czyli czy byli oni herbu Leszczyc, czy herbu Grzymała i stąd moja prośba o pomoc, za którą z góry serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam,

Radek

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2022, 21:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Prof. Dworzaczek zaliczył Białęskich do Leszczyców (Grzymała i Leszczyc to dwa różne herby).
Polecam sprawdzić na stronie:
http://teki.bkpan.poznan.pl/index_monografie.html
Dlaczego u MM Białęscy figurują z innym herbem - trudno zgadnąć. Jakkolwiek jego portal jest cenną inicjatywą, to trzeba powiedzieć, że w jego bazach jest tak wiele nieścisłości i nieprawdziwych informacji, że z zasady sprawdzam go zawsze. Dworzaczek był wybitny w zakresie szlachty wielkopolskiej, więc tu nie powinno być nawet wątpliwości, komu wierzyć.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2022, 00:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Uwadze polecam stare, ale do tej pory chyba jedyne rzetelne, opracowanie ks. Stanisława Kozierowskiego dotyczące rodu Leszczyców, które rozwiewa wszelkie wątpliwości co do herbu, którym posługiwała się rodzina Białęskich:
https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/1822/edition/3018/content
Na s. 11 wśród miejscowości, które były własnością wielkiego rodu Leszczyców, wymienia:

Białężyce (1477 Terr. Pysdr. f. 123 Piotr z Bieganowa i Białężyc, wzięli nazwisko)

Swoją drogą szkoda, że takie opracowanie tak zacnego autora nie zostało uwzględnione w badaniach osoby uważanej przez wielu za autorytet w dziedzinie genealogii szlacheckiej...

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2022, 02:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
Droga Asiu, drogi Wojciechu,

Bardzo dziękuję, że zechcieliście odnieść się do mojego posta, a Wasze wypowiedzi utwierdziły mnie w przekonaniu, iż chodzi o Białęskich herbu Leszczyc, a nie herbu Grzymała, jak "niepewnie" napisane jest u Minakowskiego.

Asiu, choć Wielka Genealogia Minakowskiego bywa ciekawym źródłem informacji, to rzeczywiście niekiedy zdarzają się spore nieścisłości, na które trzeba uważać i warto umieć je potwierdzić. Dziękuję, że zwróciłaś na to uwagę. Zerknąłem oczywiście do tek Dworzaczka, którego nota bene życiową pracę niezwykle cenię, jak i z pewnością większość z nas. Znalazłem tam co prawda kilka informacji o Białęskich, choć w moich poszukiwaniach genealogicznych jednoznacznie niestety mi one nie pomogły, choć dały pewne nadzieje, że jestem być może na właściwym tropie.

Wojtku, dziękuję za link do bardzo interesującej pozycji książkowej, mówiącej o pierwszych Białęskich w Białężycach. A może ten dualizm, że Białęscy herbu Leszczyc versus herbu Grzymała pochodzi od poniższego zapisu w tej książce?

Obrazek

U Minakowskiego (pomińmy kwestię herbu Grzymała i przyjmijmy, że powinno być herbu Leszczyc) znajduje się para Ignacy Białęski i Marianna (Ignacy był w prostej linii potomkiem Arnolda, jak i jego syna Jana z Białężyc z XVI wieku) :

Obrazek

Niestety nie wiem, gdzie miał miejsce zapisany tu ślub Ignacego i Marianny w 1781r.
Wnet wyjaśniam dlaczego mówię o tej parze. Otóż pomagam mojej serdecznej przyjaciółce w wykazaniu jej prawdopodobnych szlacheckich korzeni. Pochodzi ona w prostej linii od Andrzeja Białęskiego i jego żony - Marianny z d.Brzezińskiej, co udało mi się ustalić poprzez genealogiczne badania, oparte głównie na analizie ksiąg metrykalnych. Poniżej wykres najstarszych Białęskich, do których udało mi się dojść (wykazani nań Wojciech Białęski i Magdalena z d.Gólcz to praprapradziadkowie mojej przyjaciółki) :

Obrazek

Zastanawiam się, czy istnieje sposób, aby uzyskać odpowiedź, czy para Ignacy Białęski + Marianna wymienieni u Minakowskiego to ta sama para, do której udało mi się dojść samodzielnie, czyli Ignacy Białęski i Marianna Brzezińska.
Wykazani na moim wykresie Andrzej Białęski (syn Ignacego) i jego żona Franciszka początkowo mieszkali w Górze k/Żnina, zaś później w posiadłości Pałeczka k/Mogilna. W akcie ślubu Andrzeja z jego drugą żoną (Marianną z d.Kowalkowską) napisane jest, że urodził się on w miejscowości Rozpętek (parafia Panigródz - tu zapewne rodziła się też większość jego rodzeństwa, jednak księgi z tej parafii istnieją ponoć od 1798r., do których póki co nie mam możliwości wejrzenia).

Przyjaciółka mówiła, że jej pradziadek mówił jej babci (czyli swojej córce) o tym, że pochodzą od Leszczyńskich (ponoć od króla Stanisława Leszczyńskiego). Posiadał również pieczęć herbową (najprawdopodobniej herbu Leszczyc), która niestety zaginęła pod koniec PRL'u. Z innego źródła wiem, że inny z potomków Ignacego i Marianny na swojej wizytówce kazał wydrukować sobie dopisek "herbu Leszczyc", co łącznie (biorąc pod uwagę dwie już osoby) wskazywałoby, że można doszukiwać się wiarygodności szlacheckiego pochodzenia.

Być może mój wykres komuś dopomoże, a być może zawarte w tym poście informacje będą źródłem pomocy w moim zapytaniu, czyli czy Ignacy i Marianna z mojego wykresu to Ci sami Ignacy i Marianny wykazani u Minakowskiego. Byłoby wspaniale, gdyby życzliwa dusza zechciała mi tu nieco dopomóc.

Serdeczne pozdrowienia,

Radek

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2022, 02:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
A to zagadka bo u Minakowskiego na stronie sa cytaty z Niesieckiego i Bonieckiego. Wyraznie jest Leszczyc.
Co do wiarygodnosci to faktycznie jest duzo niescislosci danych. Trzeba pamietac ze jak zaczal budowac swoja baze to bral to co ludzie dawali. Niestety byly bledy, ktorych teraz nie poprawia z braku czasu. Szkoda wielka.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2022, 08:51 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
No nie on jedyny .

Prawdziwym przykładem bajkopisarstwa jest Herbarz Niesieckiego .
Wystarczy przeczytać prace naukowe publikowane w Miesięczniku Heraldycznym na temat wielu herbów aby ogarnąć wielkość bajkopisarstwa u NIsieckiego .
Wiarygodność herbarzy nie ma nic wspólnego z rzeczywistością .
To nie są żadne źródła historyczne a bajki heraldyczne .

Przykładem doskonałym są rozprawy Józefa Białynia Chołodeckiego w Misięczniku Heraldycznym za rok 1913 czy 1915 .

Z badań naukowych Chołdeckiego wynika jasny obraz działalności Niesieckiego .

Jak mu coś nie pasowało dopisał jak chciał .
Inna sprawa jest ważna ,że na tych bajkach Niesieckiego opierali się inni i jak powstała polska bajka historyczna .

Dokładnie identyczny mechanizm jak w Kronikach Jana Długosza vide Kroniki Janka z Czarnkowa .

No jeżeli Pan Minakowski oparł się na takich dziełach to gratuluję bajkopisarstwa .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2022, 10:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
chwieral napisał(a):
Wojtku, dziękuję za link do bardzo interesującej pozycji książkowej, mówiącej o pierwszych Białęskich w Białężycach. A może ten dualizm, że Białęscy herbu Leszczyc versus herbu Grzymała pochodzi od poniższego zapisu w tej książce?

Obrazek



Raczej to jest mało prawdopodobne, gdyż nazwa ta bierze się od imienia Grzymisław, względnie Grzymko. Było to jedno z typowych imion dla rodu Leszczyców. Zresztą w tej samej publikacji stronę dalej Kozierowski wymienia m. in. Grzymka z Murzynowa, znanego już w 1393 roku (szerzej o imieniu Grzymysław/Grzymko na s. 24-25).

Jeśli chodzi zaś o ród Grzymałów, to polecam książkę Adama Szwedy "Ród Grzymałów w Wielkopolsce" wydaną w 2001 roku. Oprócz tego warto sięgnąć również do innych prac ks. Kozierowskiego, związanych chociażby z badaniem nazw topograficznych czy innych rodów rycerskich z terenów Wielkopolski (dostępne na WBC).

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2022, 15:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
chwieral napisał(a):
Zastanawiam się, czy istnieje sposób, aby uzyskać odpowiedź, czy para Ignacy Białęski + Marianna wymienieni u Minakowskiego to ta sama para, do której udało mi się dojść samodzielnie, czyli Ignacy Białęski i Marianna Brzezińska.
Wykazani na moim wykresie Andrzej Białęski (syn Ignacego) i jego żona Franciszka początkowo mieszkali w Górze k/Żnina, zaś później w posiadłości Pałeczka k/Mogilna. W akcie ślubu Andrzeja z jego drugą żoną (Marianną z d.Kowalkowską) napisane jest, że urodził się on w miejscowości Rozpętek (parafia Panigródz - tu zapewne rodziła się też większość jego rodzeństwa, jednak księgi z tej parafii istnieją ponoć od 1798r., do których póki co nie mam możliwości wejrzenia).

Przyjaciółka mówiła, że jej pradziadek mówił jej babci (czyli swojej córce) o tym, że pochodzą od Leszczyńskich (ponoć od króla Stanisława Leszczyńskiego). Posiadał również pieczęć herbową (najprawdopodobniej herbu Leszczyc), która niestety zaginęła pod koniec PRL'u. Z innego źródła wiem, że inny z potomków Ignacego i Marianny na swojej wizytówce kazał wydrukować sobie dopisek "herbu Leszczyc", co łącznie (biorąc pod uwagę dwie już osoby) wskazywałoby, że można doszukiwać się wiarygodności szlacheckiego pochodzenia.

Być może mój wykres komuś dopomoże, a być może zawarte w tym poście informacje będą źródłem pomocy w moim zapytaniu, czyli czy Ignacy i Marianna z mojego wykresu to Ci sami Ignacy i Marianny wykazani u Minakowskiego. Byłoby wspaniale, gdyby życzliwa dusza zechciała mi tu nieco dopomóc.


Najlepszym sposobem jest przegladniecie ksiag koscielnych i doszukanie sie aktu urodzenia albo slubu (niestety czesto nie podawali tutaj nazwisk rodzicow) Ignacego by zobaczyc czy jest on synem Stefana + Magdalena Pikarska. Parafia Gora k/Znina ma dane od 1622 roku. Moze okoliczne parafie beda mialy Bialeskich bo moze Ignacy i Marianna zamieszkali w Jej miejscowosci.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2022, 19:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Może te informacje okażą się również pomocne.

LESZCZYC

Obrazek Obrazek

GRZYMAŁA

Obrazek Obrazek

Białężyce

Obrazek

Grzymysławice

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2022, 20:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
Zatem zdecydowanie chodzi o herb Leszczyc. Wojtku, Danko, bardzo dziękuję za powyższe podpowiedzi oraz nakierowanie i ciekawe materiały źródłowe.
Krzysztofie, w Górze k/Żnina rodzili się dopiero wnukowie Ignacego Białęskiego i Marianny z d.Brzezińskiej.
Trop mi się urywa na parafii Panigródz, w której rzekomo w posiadłości Rozpędek miałby urodzić się Andrzej Białęski (syn Ignacego i Marianny). Udało mi się przejrzeć księgi tej parafii, lecz dostępne są dopiero od końca XVIII wieku (nie licząc początku XVII w.) i niestety nie znalazłem tam Białęskich. Jeden z synów Ignacego i Marianny (August/Augustyn) urodził się w 1786r. we wsi Turzyn k/Kcyni. Parafię Kcynia również przejrzałem i nic. Widać, że Białęscy się przemieszczali. Również nie wiem gdzie i kiedy Ignacy i Marianna zmarli. Przyznaję, że jestem w genealogicznej kropce, mimo że udało mi się zajść dość daleko, co jednak wciąż nie pozwala mi potwierdzić, że to Ci sami Białęscy sięgający historycznie aż do XVIw. w Białężycach.
Znalazłem jedynie urodzenie Tomasza Stefana Białęskiego (syna Wojciecha Białęskiego i Katarzyny z d.Krzyckiej), czyli możliwego ojca "mojego" Ignacego. Tomasz Stefan Białęski urodził się 26.12.1700r. w Brylewie (parafia Siemowo). Nie wiem kiedy i gdzie ożenił się z Magdaleną Pikarską oraz gdzie rodziły się dzieci tej pary.
Cóż, wciąż nieśmiało proszę o pomoc w tej sprawie (wykres znajduje się w tym wątku kilka postów wyżej).

Serdecznie pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję.

Radek

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 87 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL