Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 10:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 mar 2024, 08:59 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2024, 06:42
Posty: 6
Dzień dobry,
Mam w rodzinie 2 inwalidów wojennych po 1 wojnie. Poszukuje baz danych, w których mogłabym poszukać informacji dot. ich wojennych losów.

1. Zielniewicz Franciszek urodzony w 1893r w Poznaniu, prawdopodobnie w czasie 1 wojny zamieszkały we wsi Wierzonka (gm. Swarzędz), z tego co wiem należał przed II wojną do Związku Inwalidów Wojennych w Pogorzeli.

2. Górniak Józef ur 1898 w Cielczy (gm Jarocin), w czasie I wojny był prawdopodobnie na froncie we Francji, ranny stracił oko. Więcej nic nie wiem, po wojnie pracował jako listonosz czy był zapisany do Związku Inwalidów nie wiem.

Proszę o pomoc w znalezieniu informacji dot. wojsk w których służyli, oraz gdzie szukać wiadomości nt związków inwalidów.

Dziękuje bardzo ,
Pozdrawiam

Dagmara


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2024, 19:54 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 397
Lokalizacja: Puszczykowo
Witam

ad 1) nie znalazłem Franciszka Zielniewicza na liście strat (jest tylko Hieronim i Max - obaj z Poznania)

Nie musi to oczywiście oznaczać że nie był ranny bo sam mam taki przypadek w rodzinie, że choć wiem że pradziadek był ranny podczas I WŚ i nawet mam kartkę wysłaną przez niego z lazaretu to na liście strat go nie ma.

ad 2) Józef Górniak z Cielczy jest odnotowany na pruskich listach strat jako ciężko ranny.

https://des.genealogy.net/search/show/6589975 (nie wiem czy link zadziała)

Wpis jest umieszczony na liście opublikowanej 7 września 1917 roku, ale nie wiadomo kiedy dokładnie został ranny (jednynie że na pewno przed tą datą).

Jako że jest to lista już w późniejszego okresu trwania wojny nie ma na niej informacji dotyczącej przydziałów do konkretnych jednostek, a jedynie długi wykaz alfabetyczny.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2024, 21:28 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 981
Franciszek Zielniewicz mógł być też ranny w powstaniu wielkopolskim lub w wojnie bolszewickiej.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2024, 10:51 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2024, 06:42
Posty: 6
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Józef Górniak z pewnością to ten. Chciałabym jeszcze doszukać w jakiej jednostce służył.
Jeśli chodzi o Franciszka Zielniewicza, to możliwe że ranny być mógł też w innej wojnie, ponieważ o I wojnie słyszałam tylko z przekazu ustnego jego córki, która miała 3 lata jak zmarł.
Gdzie mogę szukać - jeśli wiem że był zapisany do Związku Inwalidów w Pogorzeli? może ktoś z Państwa podpowie :)

dziękuje

Dagmara Robakowska-Hyżorek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2024, 21:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/public ... anguage=pl

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2024, 08:09 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2024, 06:42
Posty: 6
Henryk Krzyżan napisał(a):
https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/54324/edition/70525?language=pl



Bardzo dziękuje, ciekawa treść.

Pozdrawiam serdecznie

Dagmara Robakowska-Hyżorek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL