Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 18:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szymon Krzyżan
PostNapisane: 18 wrz 2013, 00:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Proszę o pomoc w odnalezieniu aktu zgonu mojego prapradziadka Szymona Krzyżan ur. 1820 r, zmarłego prawdopodobnie w Środzie Wielkopolskiej w latach 1880-1898. Nie znam miejsca urodzenia, ale w latach (przed) 1841-1855/56 mieszkał w Buku (był nauczycielem w Wojnowicach od 1841 r.). Mam nadzieję, że z aktu zgonu poznam miejsce jego urodzenia i dane rodziców
Proszę również o pomoc w odnalezieniu aktu zgonu żony Szymona Krzyżan, Barbary Żupańska ur. 1.12.1826 r. w Poznaniu, zmarłej prawdopodobnie również w Poznaniu po roku 1898, ponieważ w spisach z tego roku figuruje jako wdowa mieszkająca Wallischei strasse (Chwaliszewo) nr 67, poprzednio 68.
Z góry dziękuję za pomoc.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Ostatnio edytowano 18 wrz 2013, 14:20 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2013, 08:40 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Witaj Henryku.
Bardzo dobrze że usilnie pragniesz poznać swoje korzenie. Jednak zakładanie na jeden temat tylu wątków nie jest konieczne i nic nie przyspieszy Twoich poszukiwań.27 lipca założyłeś wątek "Prośba o pomoc", 16.września " Szymon Krzyżan i Barbara......", 19 września "Szymon Krzyżan". Wszystko dotyczy tego samego tematu, we wszystkich tych wątkach będą odpowiedzi które faktycznie nie ogarniesz aby zebrać je razem i wyciągać jakieś wnioski. Poza tym tematy założone przez innych spadają z podglądu (zarazem i Twoje pierwsze też) i wtedy szanse na odpowidz również. Zakładamy wątek jeden na dany temat, kontynujemy dyskusję i wtedy dłużej jest to widoczne.
Życzę owocnych poszukiwań ale sądzę że tutaj nie obędzie się bez samodzielnego pobytu w archiwach.
Poazdrawiam Jacek

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2013, 10:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Witaj,
Jestem tu nowy, więc nie znam zasad i działam chaotycznie. Chętnie bym odwiedził Archiwum Państwowe, ale nie wiem jak się tam "poruszać", no i bariera językowa jest trudna do przebycia.
Wczoraj dzięki pani Asi znalazłem rodziców mojej praprababki Barbary i nie jest to tylko imię i nazwisko, ale czegoś się o nich dowiedziałem - kupiec win, dyzunita, żona była wdową, pierwsza córka urodziła się 3 miesiące po ślubie...
Pozdrawiam
Henryk

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2013, 12:23 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Temat poruszania się w archiwum masz tutaj dokładnie opisany przez stana: viewtopic.php?f=2&t=2561&p=66019#p66019
a zobaczysz jaka jest przyjemność w odkrywaniu swoich przodków, jak dotykasz tego co mówi o Twoim pochodzeniu. Zyczę tej przyjemności.Jacek

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2013, 12:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję na przesłany link, chyba zacznę bywać w A.P. bo mieszkam w Poznaniu i mam stosunkowo niedaleko.
Wiem jaka to przyjemność, każde nowe odkrycie mnie ekscytuje, ale i...przytłacza, bo uświadamia mi "nieuchronność nieuchronnego", a młodzieńcem już nie jestem :-)
Pozdrawiam Henryk

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2013, 16:30 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Jeśli w Poznaniu to zapraszam na " Dzień Genealoga" patrz link : viewtopic.php?p=67779#p67779

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2013, 22:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Chętnie skorzystam z zaproszenia, program spotkania bardzo ciekawy, tym bardziej, że w Archiwum dr Wojciecha Józefa Skowrońskiego znalazłem wczoraj (oczywiście z pomocą) rodziców mojej praprababki Barbary Krzyżan z d. Żupańska.
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2013, 10:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Znalazłem w internecie skany ksiąg parafialnych z Buku, z aktami urodzenia z roku 1820, ale albo nie ma tam mojego prapradziadka Szymona Krzyżan, więc albo urodził się gdzieś indziej, albo coś źle odczytuję, bo kilku Szymonów znalazłem.
Urodził się najprawdopodobniej w roku 1820, bo w akcie ślubu z roku 1843 podano wiek 23 lata, a jego zony 17, choć urodziła się 1. grudnia 1826 r, więc w dniu ślubu miała lat 16. Przyjmuję więc, że wpisano wiek rocznikami, a nie skończonymi latami.
Zmarł najprawdopodobniej przed rokiem 1890 w Środzie Wielkopolskiej, bo w książkach meldunkowych Poznania z roku 1890 figuruje jego żona Barbara Krzyżan urodzona Żupańska, jako wdowa. Mógł jednak umrzeć również w Poznaniu. Trochę mnie dziwi, że Barbara przeprowadziła się do Poznania, bo w Środzie został jej najmłodszy syn, a w Poznaniu mieszkał starszy Franciszek, który pewnie wżenił się w interes, bo miał żonę o 14 lat starszą od siebie (był ślusarzem).

Może ktos mi podpowie, gdzie mogę znaleźć jego akt zgonu.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2013, 11:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Henryku !

Akta urodzeń (chrztów) z parafii bukowskiej od 1818 roku są zindeksowane w BaSIA. Nie znajduję w nich aktu chrztu Szymona Krzyżana. Nazwisko to zresztą w tym czasie w Buku nie występowało. Byli Krzyżańscy i Krzyżanowiczowie, ale to inne rodziny. Może w akcie zgonu Szymona podano jego miejsce urodzenia? Aby to sprawdzić konieczna byłaby wizyta w APP i kwerenda w księgach USC ze Środy Wlkp.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2013, 20:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję za odpowiedź, chętnie przejdę się do APP, ale nie wiem jak się zabrać do poszukiwań.
Dowiedziałem się również, że ślub para młoda bierze ślub w parafii panny młodej, a żona Szymona urodziła się i mieszkała w Poznaniu, więc skąd ten ślub w Buku? Mogę zrozumieć, że córka kupca została wydana za skromnego nauczyciela w wieku 16 lat, bo była "niepełnosprawna" - urodziła się bez kciuków (wiem to od jej wnuczki, a mojej babci).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 13:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Ślub w parafii panny młodej był (i jest) regułą, ale zdarzały się wyjątki - z różnych przyczyn. Jaka była przyczyna zmiany miejsca ślubu w wypadku Twoich przodków, dokumenty nie podają.

Cytuj:
córka kupca została wydana za skromnego nauczyciela


W połowie XIX wieku nauczyciel w mieście (Buku) lub na wsi (Wojnowice) był ogólnie szanowną osobą. W związku Twoich przodków nie widzę mezaliansu.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 21:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Zgadzam się, że nauczyciel należał do tzw. elity towarzyskiej, ale ciekawi mnie jego pochodzenie, bo większość ludzi w tego terenu o nazwisku Krzyżan pochodziła ze wsi (w późniejszym okresie) i była parobkami i służącymi. Gdyby pochodził w pierwszym pokoleniu z "gminu" to już byłby mezalians. Wiem, że kiedyś wrodzona niepełnosprawność (np. brak kciuków, jak w przypadku mojej praprababki) była czymś wstydliwym i takich ludzi ukrywano przed światem, więc może dlatego brali ślub w Buku. Z tego jednak co się dowiedziałem, to w akcie ślubu jest napisane, że oboje pochodzili z Buku. Chyba nikt celowo nie sfałszował dokumentów, choć z drugiej strony, jak przeglądam skany różnych akt, to występują nieścisłości i ta sama osoba występuje pod zmienionymi nazwiskami (np. Nowaczyk, a Nowakowski - mój 3x pradziadek).
Moja babcia uważała, że np. mój ojciec popełnił mezalians, bo ożenił się z kobietą, której ojciec był prostym robotnikiem i pochodził ze wsi, chociaż moja mama była osoba wykształconą ( w roku 50-tym matura była ceniona).
Mam jeszcze jedno pytanie. Jakie wykształcenie musiał mieć nauczyciel w połowie XIX wieku, bo mój prapradziadek został nim w wieku 21 lat.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Ostatnio edytowano 05 paź 2013, 22:30 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 22:30 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Henryku! na stronie WBC
jest spis uczni Seminarium nauczycielskiego Poznań-Rawicz
oto link do strony
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=176783
wsród abiturentów roku 1838/1839 jest wykazany Simon Krzyżan str.106
poczytaj na stronach internetowych o seminarium.
Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Witaj,
Jestem zaskoczony, że mogę się tyle dowiedzieć o swoich przodkach dzięki takim życzliwym ludziom jak Ty. To dla mnie bardzo cenny dokument.

Pozdrawiam
Henryk

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2013, 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5181
Henryku.

W Środzie, w dniu 02 lipca 1882 r. urodziła się dziewczynka Stefania Krzyżan, córka zegarmistrza Jana Krzyżana i Zuzanny Ziemniaczanej.
Dziecko zmarło dnia 27 lipca 1882 r.

Dnia 13 kwietnia 1885 r. zmarła Zofia Krzyżan, w wieku 7 miesięcy i 5 dni, córka Jana Krzyżana i Zuzanny Zimniewicz.

Wiem, że tych informacji nie poszukujesz, ale dzielę się nimi, może coś pomogą.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2013, 21:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Dzięki Danusiu!

Jan Krzyżan i Zuzanna Zimniewicz to moi pradziadkowie (Jan to syn Szymona). Nie wiedziałem, że mieli inne dzieci poza moim dziadkiem Tadeuszem. Gzie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat?

Pozdrawiam
Henryk

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2013, 22:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5181
Henryku.

W podanym przez Ciebie zakresie lat, w Środzie nie ma zgonu Szymona Krzyżana.
Zatem musisz szukać nowego "tropu" do ustalenia jego miejsca zgonu.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2013, 09:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Danusiu,

Dzięki za informację. Wynika z tego, że mógł umrzeć wcześniej niż przypuszczałem. W roku 1856 urodził się w Środzie jego ostatni syn Jan i nie sądzę, żeby był "pogrobowcem", bo jakieś przekazy w rodzinie by o tym pozostały. O jego wczesnym zgonie może świadczyć też fakt, że jego synowie Franciszek i Jan zostali rzemieślnikami (ślusarz i zegarmistrz) z braku funduszy wdowy na ich dalsze kształcenie. Wiem, że jego żona Barbara przynajmniej od roku 1890 mieszkała już w Poznaniu i w książce adresowej figuruje jako wdowa.
Byłbym Tobie bardzo wdzięczny, gdybyś miała możliwość sprawdzenia wcześniejszych lat, to dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Henryk

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2013, 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Otrzymałem dziś zamówioną kserokopię aktu zgonu mojego pradziadka Jana Krzyżan, w którym jest napisane, że jego ojciec Szymon zmarł w Buku. Tam również urodził się Jan (1856r.), ale w BaSIA nie ma po nich śladu, choć np. całe rodzeństwo Jana zostało tam ujęte.
Gdzie mógłbym szukać aktu zgonu Szymona?

Pozdrawiam
Henryk

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2013, 07:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Henryku !

Akta metrykalne z Buku są zindeksowane w BaSIA do 1865 roku. Wynika to z faktu że tylko te roczniki są dostępne w internecie na stronie http://www.szukajwarchiwach.pl. Skoro Szymon Krzyżan zmarł w Buku i do tego roku nie ma jego aktu zgonu, to zmarł później. Wobec tego dokumentu powinieneś szukać w AAP, jeśli zmarł w latach 1865-1874, lub ewentualnie w APP (akta USC w Buku), jeśli zmarł po 1874 roku.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2013, 10:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję, jeszcze dziś napiszę do APP z prośbą o odszukanie aktu zgonu Szymona.
Dziwi mnie trochę fakt, że nie ma stronie http://www.szukajwarchiwach.pl nie ma aktu urodzenia mojego pradziadka Jana z 7.12.1856r. urodzonego w Buku, a całe jego starsze rodzeństwo jest tam i w BaSIA również.

Pozdrawiam
Henryk Krzyżan

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2013, 10:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Wysłałem info na PW.

Nie pisz do APP, gdyż tam nie ma akt zgonu z lat 1866-1874. Pełen zakres ksiąg zgonu z Buku (do 1920 roku) znajdziesz w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2013, 10:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Mariuszu!

Przypuszczam, że Szymon zmarł po roku 1874, ponieważ urodził się w roku 1820, a w przekazach rodzinnych nie było niczego o wczesnej śmierci któregoś z pradziadków, więc warto spróbować. Jeśli się nie uda, spróbuję w AAP.

Pozdrawiam
Henryk

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 17:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
W parafii Niepruszewo 16.01.1820 występuje jako chrzestny Adalbertus Krzyżan zamieszkały w Grodziszczku,chałupnik

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 22:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Szymon Krzyżan urodził się właśnie w 1820 roku, ale chyba nie chodzi o jego chrzest? W szukajwarchiwach.pl znalazłem wiele osób z tych terenów, noszących nazwisko Krzyżan, nawet w rodzinie mojej mamy Nowaczyk, ale trudno mi je powiązać z moim prapradziadkiem. Wszystkie te osoby wywodzą się z chłopstwa, więc pozwala mi to przypuszczać, że Szymon też się z niej wywodził (oj! dała by mi popalić moja ś.p. babcia, która twierdziła, że pochodzimy ze zubożałej szlachty), ale jakimś trafem zdobył wykształcenie i został nauczycielem. Z drugiej strony, to gdyby tak było, to jakim cudem ożenił się z córką kupca win z Poznania.
Z tego co wyczytałem, to nazwisko Krzyżan wywodzi się od staropolskiego męskiego imienia o takim brzmieniu.
Dziękuję za wiadomość i będę wdzięczny za każdą następną.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 22:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Henryk K. napisał(a):
Z tego co wyczytałem, to nazwisko Krzyżan wywodzi się od staropolskiego męskiego imienia o takim brzmieniu.


Tak, oczywiście. Krzyżan to jedna z form imienia Christianus/Krystian. Podobnie Krzyżostan to Chryzostom.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 22:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Łukaszu, tego nie wiedziałem.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2013, 07:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Joannes Krzyżan ur.27.12.1856 w Buku o 2 rano
rodzice Joannes Simon Krzyżan i Barbara Żupańska
chrzest 18.01.1857
chrzestni Maximilianus Paniński,Carolina Ziemczyńska
Akt spisałam z oryginalnej księgi dostępnej na mikrofilmie w AAP,jednak nie znajduję go w duplikacie księgi dostępnej na szukaj w archiwach.Księgi te różnią się.

Adalbertus został wymieniony jako chrzestny,nie rodzice w akcie z Niepruszewa.

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2013, 09:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
To jest właśnie to, czego nie mogłem znaleźć w szukaj w archiwach. Dowiedziałem się, że być może ksiądz tworząc duplikaty, mógł pominąć nazwisko mojego pradziadka. W wersji skróconej dostałem już akt urodzenia/chrztu Jana Krzyżan, ale to co otrzymałem od Ciebie, przerosło moje oczekiwania, bo jest bardzo szczegółowe. Podobno ksiądz spisujący akt ur/chrztu pomylił imiona ojca i syna, później imię syna Simon wykreślił i wpisał Joannes, a ojcu dopisał Simon i wyszedł z tego Joannes Simon, choć jego prawdziwe imię to Simon, bez Joannes.
Chciałbym się wybrać do AAP, ale z tego co widzę na ich stronie internetowej, to terminy na ten rok są już zarezerwowane. Koniecznie chciałbym znaleźć akt zgonu Szymona sprzed 1890 roku (Buk), ale też moich przodków po kądzieli (Nowaczyk), bo znam tylko ich daty urodzin, ślubu, miejsce zgonu i imiona rodziców.
Bardzo Tobie dziękuję, będę wdzięczny za każdą wiadomość.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2013, 11:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Buk jest dostępny w wersji cyfrowej(CAAP),spróbuj zadzwonić do AAP,być może znajdzie się wolny termin.Niektóre księgi są dostępne do przeglądania na ekranie komputera,nie tylko na mikrofilmach.

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2013, 16:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję, skorzystam z Twojej rady i zadzwonię tam. Wersja cyfrowa bardziej mi odpowiada, z komputerem jestem "oblatany", z czytnikiem nie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 13:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Henryku !

Czy odnalazłeś już akt zgonu Szymona Krzyżana ? Czy jego zgon jest wymieniony w wydruku z bazy danych AAP ? Zamówiłeś ten wydruk ?

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 14:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Mariuszu!

Niestety nie udało mi się do tej pory odnaleźć aktu zgonu Szynoma Krzyżana. Pomaga mi w poszukiwaniach Aga, ale też niczego nie znalazła. Wiem tylko tyle, że figuruje z spisie nauczycieli z roku 1867, a jego żona Barbara w książce adresowej Poznania z roku 1890 występuje jako wdowa, więc musiał umrzeć w latach 1867-1890. Z aktu zgonu jego syna Jana wynika, że zmarł w Buku, potwierdza to akt zgonu jego żony. Zgłaszającymi były jednak jego wnuki, które mogły się urodzić po jego śmierci i dokładnie nie wiedziały, gdzie zmarł. Przewertowałem osobiście wszystkie dostępne akty zgonu z Buku w APP, a Aga te, których tam nie było i nic nie znaleźliśmy. Ponieważ ostatnio znalazłem kartę meldunkową jego żony Barbary, to dowiedziałem się wielu nowych rzeczy:

>karta meldunkowa
Krzyżan Barbara zd. Żupańska, żona nauczyciela, ur. w Poznaniu
Józef, syn, ur. 1845 w Buku
zamieszkanie:
18/10 88 ze Śremu do Chwaliszewo 68, u ?__?
4.2.97 Chwaliszewo 67
10.10.99 do Śremu

Wynika z tego że równie dobrze mógł umrzeć przed rokiem 1888 w Śremie, lub w latach 1888-1890 w Poznaniu, bo w karcie nie ma nic napisane, że jest wdową, ale żoną nauczyciela. Wczoraj przeglądałem opasłe tomiska aktów zgonów USC w Śremie z lat 1886-1888 i nic nie znalazłem, ale mam zamówione kolejne.Już poprzednio znalazłem akt zgonu Barbary w Śremie z1903r.

Proszę wytłumacz mi o jaki wydruk bazy danych AAP chodzi!? Może to mi pomoże w poszukiwaniach.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 15:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Przeczytaj wątek: viewtopic.php?f=2&t=450&hilit=wydruk+z+bazy+danych i zamów wydruk obejmujący zapisy metrykalne z Poznania, Buku i Śremu.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 16:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Napisałem do AAP z pytaniem o możliwość zamówienia takiego wydruku. Nie określiłem miejscowości, bo mógł umrzeć również w Wojnowicach (nie wiem czy była tam parafia), mam nadzieję, że to niczego nie zmieni, a przy okazji znajdę innych krewnych (chyba, że są jakieś ograniczenia ilościowe). Często przeglądam różne wątki na forum, ale na ten nigdy nie trafiłem. Jestem Tobie bardzo wdzięczny.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 17:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Nie ma sprawy. Powinienem wcześniej Ci to zasugerować :)

Wydruk dostaniesz bez problemów (30,- zł). Należy podać jedynie interesujące Cię nazwisko. Daj znać czy wymieniono w nim Szymona.

Wojnowice należały do parafii w Buku.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 20:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Może i dobrze się stało, że nie zasugerowałeś mi tego wcześniej, bo zmusiło mnie to do wizyt w APP :-)

Oczywiście dam Tobie znać o wyniku, a jeśli się powiodą poszukiwania, to zamówię również wydruk dotyczący rodziny Nowaczyków (4xpradziadek występuje też pod nazwiskiem Nowakowski) z Wilczyny i okolic. Jakub urodził się w 1789 roku, jego ojciec Wawrzyniec jeszcze wcześniej (nie znam roku) i nie ma jego aktu zgonu w aktach USC. Dokumenty drukowane/pisane przegląda mi się znacznie lepiej, niż mikrofilmy, w których się gubię.

Jeśli chodzi o Wojnowice, to nie wiem, czy Szymon tam tylko pracował, czy również tam mieszkali. Akt jego ślubu kościelnego pochodzi z Buku, akty urodzenia jego dzieci również, ale w akcie ślubu jego córki Marianny, mojej prababki, pod jej nazwiskiem napisano Wojnowice.

Co zawiera taki wydruk poza imieniem i nazwiskiem?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2013, 07:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Na wydruku podane są imiona rodziców (przy chrztach), imiona małżonków (przy ślubach), daty zdarzeń (chrztów, ślubów, zgonów) i miejsca, czyli parafia (wg symboliki AAP), nr księgi, strona i pozycja zapisu.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2013, 08:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję, to bardzo ważne dla mnie informacje. Mam nadzieję, że dzięki nim uda mi się odnaleźć więcej danych o moim prapradziadku i jego rodzicach. Symbolika AAP jest chyba na jego stronach, więc może sobie poradzę, a jeśli nie, to poproszę Ciebie o pomoc. Z góry dziękuję!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2013, 13:27 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Zauważyłam nazwisko Krzyzan [ tak zapisane] w parafii Pszczew.
Może się przyda.
Chrzest: 25 stycznia 1739.
...Apolloniam Dorotheam, Christophen Krzyzan et Catharina...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2013, 15:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Bardzo dziękuję. Jestem wdzięczny za każdą informację dotyczącą nazwiska Krzyżan, pisanych również Krzyzan, Krzizan, Kryzan, Krizan (natknąłem się na takie wpisy na 100% dotyczących moich przodków). Chwilowo utknąłem na roku 1820, ale mam nadzieję, że z czasem uda mi się ruszyć dalej w poszukiwaniach.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2013, 08:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Ponieważ nie ma aktu zgonu Szymona Krzyżana w aktach USC Buk i księgach kościelnych (duplikatach w APP), to pomimo tego, że w aktach zgonów jego żony i syna to miasto jest wskazane jako miejsce zejścia, mógł umrzeć w okolicach Buku. Czy poza USC Buk, znajdowały się w okolicy jakieś inne USC?
Inną sprawa jest to, że zamówiłem (i zapłaciłem) metrykę ślubu Szymona w AAP i równocześnie wysłałem zapytanie o wydruk z nazwiskiem Krzyżan, ale AAP milczy jak zaklęte. Czy ktoś ma doświadczenie w załatwianiu spraw w tej instytucji?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2014, 16:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Mariusz napisał(a):
Henryku !

Czy odnalazłeś już akt zgonu Szymona Krzyżana ? Czy jego zgon jest wymieniony w wydruku z bazy danych AAP ? Zamówiłeś ten wydruk ?


Otrzymałem dziś zamówiony w AAP akt ślubu Szymona Krzyżana i Barbary Żupańskiej, ale nie wniósł nic nowego. Przy okazji dostałem wydruk z bazy danych na nazwisko Krzyżan i to całkiem gratis! Jest na nim tylko kilkanaście pozycji, z tego kilka dotyczy mojej rodziny, ale chyba nie jest zbyt dokładny, bo nie ma w nim nawet ślubu, o którym pisałem powyżej, a też był w Buku. Szymon figuruje na wydruku wyłącznie jako ojciec.
Ten mój prapradziadek jest bardzo tajemniczy. Nie wiem kiedy i gdzie dokładnie się urodził, nie wiem gdzie i kiedy zmarł. W aktach zgonów jego niektórych dzieci i żony, jako miejsce zgonu podany jest Buk, ale pewnie tam był tylko pochowany, a zmarł w innej miejscowości. Być może były to Wojnowice, bo tam prawdopodobnie mieszkał. Nie wiem do jakiego USC należały Wojnowice, jeśli do Buku, to cały już sprawdziłem (księgi kościelne też). Dziś zacząłem przeglądać akty zgonów Opalenicy, ale Wojnowic tam nie ma. Sprawdziłem już też Śrem, bo tam dwukrotnie mieszkała jego żona (przed 1888 i po 1898) i tam zmarła, ale mógł tez umrzeć w Poznaniu, bo tu również mieszkała jego żona z najstarszym synem Józefem.
Wychodzi na to, że będę musiał sprawdzać po kolei wszystkie USC powiatów nowotomyskiego i grodziskiego, a to ogrom pracy :-(

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2014, 17:44 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Szymon Urbaniak alias Krzyżan lat 26 kawaler operarius -wyrobnik i Maria Nowaczyk lat 20 panna ancilla -służąca
zawarli związek małżeński 1 września 1872 Brzezie, świadkowie Józef Król i Stefan Ślebioda . Rodziców w akcie nie podano .Akt Nr 2

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2014, 20:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję :-) Być może to również członek mojej rodziny, ale nie w linii prostej. Jestem wdzięczny za każdą wiadomość, może w końcu trafię po nitce do kłębka.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2014, 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Parafia Ptaszkowo

Apolonia
ur.16.02.1809 Woźniki
rodzice Joannes et Marianna Krzyżan
chrzest
chrzestni Philipus Nowaczyk Marianna Marciniak omnes de Woźniki

Niestety nie znalazłam po roku 1813 więcej chrztów z nazwiskiem Krzyżan,oczywiście mogłam nie zauważyć.

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2014, 10:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję. Wszystkie wiadomości są dla mnie bardzo ważne. Jak widać wszystkie dokumenty z nazwiskiem Krzyżan są mniej więcej na tym samym obszarze (nowotomyskie, grodziskie, szamotulskie, gnieźnieńskie), wiec może w końcu uda mi się znaleźć akt zgonu Szymona.
A swoją drogą to myślałem, że Woźniki miały własną parafię, ale widać się myliłem.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2014, 23:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Jeśli ktoś trafi na nazwisko Krzyżan, to bardzo proszę o informację. Cały czas "przekupuję" APP i nie mogę znaleźć aktu zgonu Szymona, również jego aktu urodzenia.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2014, 14:24 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2014, 13:32
Posty: 1
Witam

moja prababcia była z domu Krzyżan.

pozdr

Piotr H


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2014, 15:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Witam,
A jak miała na imię? Moja rodzina wywodzi się z Twoich okolic.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 123 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL