Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 19:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: HEliszewski
PostNapisane: 02 mar 2014, 20:17 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2013, 23:11
Posty: 8
Podczas badań genealogicznych związanych z moją rodziną Eliszewskich natknąłem się na ciekawostkę, chodzi mianowicie o nazwisko.
Otóż w niektórych dokumentach mój pradziad Franciszek i prawuj Stefan Eliszewski występują pod nazwiskiem Heliszewski ( linki do tych akt na dole ) Co ciekawe urzędnik na jednym z nich poprawia nawet nazwisko na Heliszewski z Eliszewski powołując się na akt urodzenia Franciszka. Dodatkowo Franciszek I Stanisław którzy byli braćmi występują raz jako Heliszewski, raz jako Eliszewski na dokumentach. Znalazłem również akt ślubu dla Józef Eliszewskim alias Heliszewski z 1868 roku ślub odbył się w Górze ( Inowrocław). Ojciec Franciszka i Stanisława mianowicie Walenty ( mój prapradziad) ma na akcie slubu z 1878 roku napisane Eliszewski – slub w Chlewiskach. Samo nazwisko Heliszewski wpisując w Internet praktycznie nie występuje. Urodzenia nastąpiły w Skotnikach i Wilkostowie. Dodam, ze był jeszcze jeden brat Stanisław i figuruje zawsze jako Eliszewski, a sam Stefan na symbolicznym grobie ( zginal w Miednoje ) ma napisane Eliszewski. Głównie zwracam się do tych osób które miały już doświadczenie z podobną sytuacją. Gdyby jednak ktoś owego doświadczenia nie miał, a ma ciekawe wytłumaczenie tej zagadki to również proszę o komentarz.
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: HEliszewski
PostNapisane: 02 mar 2014, 20:47 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Nie znam etymologii nazwiska, ale znana jest - również w Wielkopolsce - oboczność nazwisk Heliasz/Eliasz (imię pochodzenia starotestamentalnego w funkcji nazwiska).

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: HEliszewski
PostNapisane: 03 mar 2014, 07:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Z podobnym zjawiskiem spotkałem się w Buku w XVIII wieku. Tam Ermanowskich (szlachciców) zapisywano w dwojako sposób. Jako Ermanowiskich i zamiennie jako Hermanowskich.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: HEliszewski
PostNapisane: 03 mar 2014, 09:30 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Dawniej w języku polskim inaczej wymawiano "h" i "ch": "h" - słabiej (przydechowo, jako słabo krtaniowe), "ch" - mocniej. To, że nazwisko istniało w dwóch formach, świadczy moim zdaniem o tym, że w nagłosie miało właśnie "h" przydechowe, które rzadko notowano, bo pewnie coraz rzadziej je słyszano/wymawiano.

Stwierdzenie takiego przydechowego "h" w nazwisku zapewne ułatwia jego etymologię.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 134 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL