Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 maja 2024, 05:46

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 cze 2009, 08:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Może doświadczony genealog z Forum wie, jaką edukacje musiał przejść mój pradziadek, aby zostać nauczycielem w okresie Zaboru Pruskiego?.
Piszę biografię mojego pradziadka do lokalnego słownika biograficznego. Nie potrafię jednak odtworzyć okresu jego edukacji.
Urodził się w 1855 r., a pierwszą posadę ludimagistra objął w roku 1879 w Obłaczkowie koło Wrześni (taki mam ślad). W tej szkole pozostała tylko kronika szkolna pisana przez pradziadka, a wśród mieszkańców zachowały się świadectwa szkolne podpisane przez niego. W kolejnych szkołach- taki sam ślad. Ustaliłam cały przebieg jego pracy zawodowej, i nigdzie nie trafiłam na informacje dot. jego wykształcenia.
Chodzi mi szczególnie o informację:
 od kiedy dzieci rozpoczynały naukę w szkołach katolickich lub powszechnych
 ile lat ta nauka trwała
 od kiedy do gimnazjum i ile lat trwała nauka, (może ktoś z Was wie, czy w Jarocinie w tym okresie było Gimnazjum, w Ostrowie tak.)
jaką szkołę musiał skończyć aby pracować jako nauczyciel nauczyciele.
Najbliżej Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie było w Koźminie (rodzina mieszkała w Żerkowie), ale tam nie zachowały się spisy uczniów. Czy mogła to być inna szkoła?
Przejrzałam wiele stron internetowych, i nie trafiłam na takie informacje, być może szukałam nie tam gdzie trzeba.
Pozdrawiam
DankaW

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 08:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2336
Lokalizacja: Gniezno
np: Kcynia seminarium nauczycielskie link do forum
viewtopic.php?f=3&t=867

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 08:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Dziękuję, już sprawdzam.
Pozdrawiam
DankaW

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 13:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Danka, mam spis uczniow Seminarium Nauczycielskiego w Paradyzu, tam mieszkali uczniowe w internacie takze.
Hania

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 15:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Pradziadek nazywał się Jan Kornaszewski.
Pozdrawiam DankaW

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 22:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Danka - w Paradyzu nie ma nazwiska twojego dziadka.
Hania

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 cze 2009, 21:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 cze 2009, 20:45
Posty: 27
Lokalizacja: Babimost
Witam!

Podpowiem, że w Rawiczu znajdowało się Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie.
Seminarium założono w 1804r. w Poznaniu, w r.1874 zostało przeniesione do Rawicza. W styczniu 1920 r. seminarium przejęły władze polskie. Przy seminarium znajdował się internat.

Pozdrawiam!
Kasia R.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2009, 17:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Kasiu.
Dziekuję za podpowiedź. Sprawdzam każdy ślad.
Pozdrawiam
DankaW

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2009, 19:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
Podany link przez Leszka "Kabata" do kwestii kcyńskiego seminarium nauczycielskiego oraz stwierdzenie Marcina z Kcyni w poście „Seminarium nauczycielskie Kcynia” nie wyczerpują tematu, jaki Cię interesuje. Więcej o tymże Seminarium znajdziesz w rysie monograficznym „Z przeszłości Kcyni z okazji 666 rocznicy założenia miasta”, Kcynia 1928. Ja w tej publikacji znalazłem ciekawy materiał do biogramu inspektora szkolnego ze Strzelna Wojciecha Daszyńskiego.

Mam książkę i twojego przodka nie znajduję, może zbyt pobieżnie ją przejrzałem, ale ta pozycja została zdygitalizowana i znajduje się w zbiorach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, tam ją znajdziesz. Rozdział poświęcony szkolnictwu zaczyna się od s. 83.

Na pewno ciekawa lektura, ale nie jedyna. Szkolnictwo z interesującego Cię okresu znajdziesz również we współcześnie napisanej monografii „Dzieje Trzemeszna” pod red. prof. Czesława Łuczaka, Poznań 2002, od s. 159, również ciekawy materiał, polecam!

Pozdrawiam serdecznie!

Słowianin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2009, 08:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Bardzo dziękuję za każdą informację. Wiem, że pradziadek nie miał wyższego wykształcenia, tylko ukończone seminarium nauczycielskie.
Z Forgenu otrzymałam ciekawy link. Jest tam spis nauczycieli z czasów zaboru z wyższym wykształceniem
http://www.bbf.dipf.de/nvlk/detail.php
http://www.bbf.dipf.de/
Myślę, że w końcu trafię na jakiś ślad.
Pozdrawiam
DanutaW

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2010, 12:44 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2006, 13:08
Posty: 118
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Witam pięknie,
Na stronach http://041940.pl zamieściłem Sprawozdanie Dyrekcji Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Rogoźnie za lata 1918-1928 wraz ze spisami nauczycieli oraz uczniów oraz fotografiami.
Szczególnie ineteresujący jest opis warunków w jakich uczyli się i mieszkali uczniowie i nauczyciele.
Seminarium w Rogoźnie to oczywiście byłe Pruskie seminarium nauczycielskie przejęte, nie bez oporów niemieckich nauczycieli, przez władze polskie w 1918 r.
zapraszam i pozdrawiam
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2010, 14:51 
Offline

Dołączył(a): 07 paź 2010, 09:43
Posty: 18
Witam.
Akta seminariów nauczycielskich, co prawda szczątkowe, znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Proponuję zajrzeć na szukajwarchiwach: http://szukajwarchiwach.pl/53/str/1/?fi ... arium#tab1
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, 20:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2008, 21:42
Posty: 31
Posiadam zeskanowaną książkę "Das Konigliche Schullehrer Seminar zu Paradies" jest to
spis uczni i nauczycieli wydana w 1886 roku. Jest to spis od 1836 roku do 1886 r.
Ponieważ nie znam gotyku niemieckiego wyślę trzy darmowe CD pod adres podany
w emilu krenzart@yahoo.com
Pozdrowienia
Jerzy Krenz

P.S. Interesuje mnie wszystko dotyczące nazwiska KRENZ


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2011, 08:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 246
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!

W Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej znalazłam bardzo ciekawą pozycję.
"Obraz Katolickich Szkół Elementarnych Objętych Archidyjecezjami Gnieźnieńską i Poznańską oraz Diecezjami Chełmińską i Warmińską" wydał Ludwig Rzepecki. Poznań 1867, stron 136.

Dużo statystki, gdzie, jaka szkoła, ilu uczniów, alfabetyczna lista inspektorów szkolnych, alfabetyczna lista nauczycieli, seminaria nauczycielskie.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=7&QI=

Pozdrawiam

Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2011, 11:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2010, 07:37
Posty: 111
Lokalizacja: Berlin
Hania napisał(a):
Danka, mam spis uczniow Seminarium Nauczycielskiego w Paradyzu, tam mieszkali uczniowe w internacie takze.
Hania



Witam !

Hanio , czy mogłabyś sprawdzić nazwisko Misiewicz. Mój pradziadek był absolwentem tego seminarium.
Dzięki z góry.

_________________
Pozdrawiam RAH
Ryszard Antoni Henicz
Poszukuję:Henicz, Henczyk, Chenicz, Cheinitz, Hejnicz, Heinicz, Heynis, Heinitz, Heynicz, Henisch, Hynicz, Hönicz, Henik, Chęcz, Hęc, Chęc, Hańcz, Hańsz, Hejnia, Hancyk, Heńkowski.
Genealogia nauką cierpliwości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2011, 16:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Witam - niestety nazwiska Misiewicz nie ma jest MILISIEWICZ Jozef ze Strzelna, urodzony 4/9/1866 uczyl sie tam w roku 1884.
Spis jest sporzadzony prze Rafala Prinke obejmuje lata 1836-1886.

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2011, 17:36 
Offline

Dołączył(a): 27 mar 2011, 18:58
Posty: 42
Witam,
mam pytanie czy wiecie coś o seminariach nauczycielskich w Poznaniu z lat miedzywojennych.
Jedna z moich ciotek ukończyła takie seminarium właśnie w Poznaniu.

_________________
Pozdrawiam Andrzej
Poszukuję Schneider z Minikowa, Nowak ze Swarzędza, Hernes z Jasinia, Banaszak z Kostrzyna, Heyman ze Skoków.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2011, 00:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Do Danusi -
Nie wiem czy sprawdzalas ten link, zreszta podany wczesniej przez Ewe
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=8&QI=

Ja poszukiwalam nazwiska "swoich" i odnalazlam przypadkiem nazwisko takze Twojego krewnego Ksiedza Garsztki.
Moze juz to znasz, moze nie, podaje w razie gdyby nie.
Jest Ks.Garsztka na stronie 24 ksiazki.

Ps. ksiazka jest naprawde warta przejrzenia dla poszukujacych, multum nazwisk i informacji

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2011, 07:07 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Historię nauczycieli można odczytać w Amtliches Schul-Blatt für die Provinz Posen.
Czasopismo z wbc.
W 1879 r. został w Obłaczkowie od 1 września zatrudniony jako Schulamtskandidat (kandydat do urzędu szkolnego?) Kornaczewski (http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 1134&tab=3)
Przeważnie przedtem następowała oferta dla Obłaczkowa (warunki płacowe). Oferowano między innymi (zeszyt nr 12) 750 marek. Powodem oferty było przeniesienie się poprzedniego nauczyciela Kandziory do Sokolnik.

Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2011, 08:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Pawełczyk napisał(a):
W 1879 r. został w Obłaczkowie od 1 września zatrudniony jako Schulamtskandidat (kandydat do urzędu szkolnego?) Kornaczewski (http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 1134&tab=3)

Michale :!:
To najcudowniejszy prezent.
Kornaszewski (Jan) to ojciec mojego dziadka.
Mam wszystkie kroniki szkół w których pracował jako nauczyciel przez 43 lata swej zawodowej kariery.
Serdecznie dziękuję za tę informację.
Nie wiem jedynie gdzie się kształcił na nauczyciela. Mam jednak nadzieję, że kiedyś trafię i na ten ślad.

Bardzo dziękuję. :)

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2011, 09:01 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Ależ to nic trudnego.
W 1872/1873 był uczestnikiem rawicko - poznańskiego seminarium w Poznaniu, które ukończył.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=176783
str 110
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2011, 09:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Wiedziałam, wiedziałam że Ktoś kiedyś mi pomoże, że trafi na informację o Janie Kornaszewskim. :!:
Tak to jest jeśli się nie zna języków, to jest intelektualne kalectwo, do którego się przyznaję.

Wierzę też, że moi przodkowie gdzieś z "góry" doceniają to co robię tutaj na ziemi,
aby pamięć o Nich nie zaginęła, i pomagają.

Tak było z krzyżem w Kowalewie, z poszukiwaniem grobu Dziadka, i teraz tak cudowne informacje.
Mam nadzieję, że będę miała okazję podziękować Tobie osobiście.

Teraz czynię to poprzez Forum.

DZIĘKUJĘ.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2011, 11:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Budynek Seminarium Nauczycielskiego w Poznaniu.

Obrazek
Źródło WBC.

Widok obecny.

Obrazek

Kościół św. Kazimierza w Poznaniu.
Kościół św. Kazimierza w Poznaniu – barokowy kościół i zespół poklasztorny znajdujący się na poznańskiej Śródce; kościół obecnie należy do parafii polskokatolickiej.

Kościół ufundował wojewoda kujawski Łukasz Szeliga Niemojowski dla reformatów. Autorem projektu był Krzysztof Bonadura Starszy, który kierował również pracami od 1663, funkcję tę po jego śmierci przejęli Jerzy Catenazzi i Krzysztof Bonadura Młodszy. Budowa zakończyła się w 1685.

W latach 1693-1704 kasztelan przemęcki Jakub Piotr Gocłowski ufundował przy Kościele św. Kazimierza klasztor reformatów w Śródce.

W związku z licznymi podmyciami wzgórza na którym stał kompleks przez wody gruntowe, gwardian Jakub Suwaliński doprowadził do wzmocnienia w latach 1749-1752 północnej ściany świątyni przez szkarpy. W 1794 Prusacy dokonali kasaty klasztoru. Zabudowania zmieniono na szpital wojskowy, a od 1805 przez seminarium nauczycielskie. W 1806 kompleks ponownie pełnił rolę szpitala wojskowego, tym razem francuskiego, a od 1809 – polskiego. Następnie ponownie zmieniono go na seminarium nauczycielskie. W 1847 zabudowania przekazano Zakładowi dla Głuchoniemych. W 1931 kościół odnowiono, pod kierownictwem Stanisława Smogulnickiego. Podczas walk w 1945 ucierpiał dach świątyni. Renowacji dokonano w latach 1959-1961. Obecnie w budynkach poklasztornych znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych, zaś kościół należy do parafii Kościoła Polskokatolickiego.
Źródło:Wikipedia

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2011, 21:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 954
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Michale,
serdecznie dziękuję za link kierowany do Danki.Ja też skorzystałam i wśród absolwentów z 1883/84 znalazłam poszukiwanego Jana Krajkę-brata mojego dziadka.Jan,kończąc seminarium,miał 20 lat,uczył potem w Poznaniu.
Dziękuję i pozdrawiam.
Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2011, 12:48 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Nie wiem, czy był podany ten link:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 37FD6AF-35
a dużo tu informacji.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2012, 18:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
KPBC - Gazeta Toruńska 1870, R. 4 nr 84

Z Krotoskiego [Z Krotoszyńskiego]. (Pogrzeb nauczyciela Kręciołka). W dniu 6 tm. odbył się pogrzeb nauczyciela Mateusza Kręciołka z Grembowa parafii Rozdrażewskiej, przy nader licznym zgromadzeniu parafian i znacznej liczbie okolicznych nauczycieli.
Nabożeństwo żałobne celebrował miejscowy proboszcz Jks. Beisert wśród którego Jks. Gintrowicz powiedział mowę żałobną, wykazawszy w niej jasno, wiernie i dokładnie, o ile w porównaniu z nauczycielem elementarnym w mieście, trudniejszym jest stanowisko nauczyciela na wsi. Mowa ta wolna od wszelkiej przesady, szczerą tylko przedstawiająca prawdę i przekonywająca silne na słuchaczach zrobiła wrażenie i spodziewać się wypada, te w długie lala pożądane przynosić będzie owoce. Przytomni nauczyciele poczytali sobie za miły obowiązek złożyć szanownemu mówcy najczulsze, najserdeczniejsze podziękowanie za ono słowa, które też i sami na zawsze w drogiej i niewygasłej zachowają pamięci.”

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2013, 15:47 
Offline

Dołączył(a): 04 sie 2010, 12:51
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Witam!
Zwracam sie z prośbą do Hani o sprawdzenie czy w spisie uczniów Seminarium Nauczycielskiego w Paradyżu jest nazwisko mojego prapradziadka Karola Kasińskiego urodzonego w 1822 roku.
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie Ania Kwaśny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2013, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 652
Lokalizacja: Poznań
Michale!
Jestem Tobie bardzo wdzięczna za zamieszczenie linku z WBC o seminarium poznańsko-rawickim
znalazłam w roczniku 1847/1848 brata mojej prababki Nikodema Malczewskiego jak i
w roczniku 1848/1849 Józefa Sępińskiego brata mojego pradziadka.
Jak cenne okazują się nie raz wskazówki do linków na WBC.
Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2013, 23:09 
Offline

Dołączył(a): 10 wrz 2007, 15:03
Posty: 224
Lokalizacja: Gliwice
-> p. Anna

Jest Karol Kasiński. Ur. 4.11.1822 we Wschowie. Był nauczycielem w szkole miejskiej w Wieleniu, potem w Paradyżu 1841-44, a następnie w seminarium w Rawiczu.

Roman KK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 07:35 
Offline

Dołączył(a): 04 sie 2010, 12:51
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Bardzo dziękuję za odpowiedź! Cieszę sie, że znalazł sie prapradziadek w spisie uczniów Seminarium w Paradyżu, bo nic nie wiedziałam o Jego edukacji, pozdrawiam serdecznie A. Kwaśny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 09:45 
Offline

Dołączył(a): 10 wrz 2007, 15:03
Posty: 224
Lokalizacja: Gliwice
-> p. Anna

Proszę czytać uważnie. Karol Kasiński to nie był uczeń, lecz nauczyciel! Edukację chyba zdobył we Wschowie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 15:51 
Offline

Dołączył(a): 04 sie 2010, 12:51
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Witam p. Romana!
Ależ ja czytam uważnie. We wczorajszym poście prosiłam o sprawdzenie czy na liście uczniów Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego w Paradyżu znajduje się nazwisko Kasiński Karol i Pana informacje wzięłam za odpowiedź na tę prośbę. Tym bardziej, że jak wywnioskowałam z wcześniejszych wpisów spis ten znajduje się w wydanej w 1886 roku książce i zawiera listę uczniów z lat 1836 - 1886, więc wydaje się być wydawnictwem rocznicowym. Z tej okazji przy nazwiskach absolwentów mogły ( nie musiały) pojawić się dodatkowe informacje gdy przez wiele lat pracowali oni w zawodzie nauczyciela, pozdrawiam A. Kwaśny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 17:49 
Offline

Dołączył(a): 10 wrz 2007, 15:03
Posty: 224
Lokalizacja: Gliwice
Opracowanie z którego korzystam jest po prostu... nieprecyzyjne (akurat w części dotyczącej nauczycieli, co mnie wprowadziło w błąd) :) Tak, Karol Kasiński był uczniem w Paradyżu w l. 1841-44, potem był nauczycielem w Wieleniu, Paradyżu i Rawiczu, tyle że Prinke nie podał kiedy. Więc sorry, mea culpa :) :oops: :oops:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 22:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Mam pytanie, może ktoś zna odpowiedź. O moim dziadku (*1887 - +1952) mówiło się że miał "małą maturę". Pochodził z małej wioski 14km od Kościana. Jakie szkoły musiał skończyć by wykazywać się "małą maturą". Ktoś kiedyś mi powiedział że edukację skończył na 2 lata przed maturą, odnosząc się do systemu nauczania w PRL-u. Ponoć małe matury były też w XX-ciu międzywojennym.

Pozdrawiam serdecznie. Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2013, 00:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
zibip47 napisał(a):
Mam pytanie, może ktoś zna odpowiedź. O moim dziadku (*1887 - +1952) mówiło się że miał "małą maturę". Pochodził z małej wioski 14km od Kościana. Jakie szkoły musiał skończyć by wykazywać się "małą maturą". Ktoś kiedyś mi powiedział że edukację skończył na 2 lata przed maturą, odnosząc się do systemu nauczania w PRL-u. Ponoć małe matury były też w XX-ciu międzywojennym.

Mała matura była egzaminem wieńczącym naukę w czteroletnim gimnazjum, a dopiero absolwenci liceum przystępowali do tzw. dużej matury:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82a_matura
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reforma_j% ... ewiczowska
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gimnazjum

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2013, 17:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Prawdę mówiąc to ten problem przewałkowałem w Wikipedii i informacje tam zawarte dotyczą wykształcenia uzyskanego po odzyskaniu niepodległości. Z tego co wiem to dziadek małą maturę zyskał za czasów zaboru pruskiego i o ten okres pytam. Domyślam się że kończył jakąś wiejską szkółkę. Z tego co widziałem na aktach metrykalnych to jej absolwenci prawdę mówiąc kiepsko się podpisywali. Więc musiał jeszcze gdzieś się uczyć by skończyć gimnazjum ( bo tam poziom był wyższy), jeśli ono wtedy dawało mała maturę.
Pozdrawiam serdecznie. Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2013, 23:20 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2012, 20:26
Posty: 54
Lokalizacja: Żerków
Przeglądam spis absolwentów seminarium nauczycielskiego umieszczony na końcu książki:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=176783

Niestety nie znam niemieckiego i umiem tylko odczytać nazwiska.

Czy podawany w spisie rok, np: 1820/21, to rok rozpoczęcia czy zakończenia nauki w seminarium? Jak długo trwała nauka?
A może 1820 to rok rozpoczęcia, a 1821 to rok zakończenia nauki?

Pytanie drugie.
Czy po zakończeniu seminarium, przed podjęciem samodzielnej pracy w wiejskiej szkole, trzeba było przejść jakiś staż u boku starszego nauczyciela? Jak długo trwał taki staż?

Pozdrawiam
Roman Gałązka

_________________
W kręgu zainteresowań parafie: Pogorzelica, Czeszewo, Dębno, Solec, Żerków, Wilkowyja oraz nazwiska: Gałązka, Zaworski, Moszyk, Grześkowiak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2014, 20:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Dla poszukujących informacji jak w temacie.

Przypadkowo trafiliśmy na zdjęcia z Rogoźna.

Choć mój pradziadek nauk tam nie pobierał, pomyśleliśmy o Tych Forumowiczach,
których bardzo ten temat ciekawi i wciąż szukają informacji.
Poniżej dwa zdjęcia:

Budynek Seminarium Nauczycielskiego w Rogoźnie.
Obrazek

Sala noclegowa dla uczniów.
Obrazek

Do luksusów jakie są dziś oczekiwane w bursach i internatach wiele brakuje. :(

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2014, 07:02 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2006, 13:08
Posty: 118
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Witam,
Na stronach www.041940.pl zamieściłem kopię Sprawozdania Dyrekcji Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Rogoźnie za lata 1919-1927 w tym:
1. szczegółowy opis warunków w jakich mieszkali i uczyli się przyszli nauczyciele ze zdjęciami np. własnej elektrowni,
2. imienne listy nauczycieli i dyrekcji,
3. spis abiturientów z lat 1919-1927,
4. spis uczniów w roku szkolnym 1926-27

pozdrawiam
Zbyszek Główka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2014, 23:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Dla szukających informacji ciekawy akt prawny:
Dziennik Urzędowy Okręgu Szkolnego Poznańskiego.

http://www.wbc.poznan.pl/Content/220004/index.djvu

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2015, 17:34 
Offline

Dołączył(a): 14 maja 2015, 18:25
Posty: 1
Hania napisał(a):
Witam - niestety nazwiska Misiewicz nie ma jest MILISIEWICZ Jozef ze Strzelna, urodzony 4/9/1866 uczyl sie tam w roku 1884.
Spis jest sporzadzony prze Rafala Prinke obejmuje lata 1836-1886.

Pozdrowienia

Witam.
Czy mogę otrzymać skan dotyczący Józefa Milisiewicza?
Pozdrawiam

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2016, 08:44 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2012, 19:09
Posty: 34
Witam,

czy istnieje jakikolwiek wykaz nauczycieli z okresu Zaboru Pruskiego z lat ok. 1795-1806. Odnalazłem, że mój przodek Mateusz Wakczyński i jego żona Anna byli nauczycielami w Siewierzu. Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL