Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:46

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 cze 2018, 12:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Otrzymałam na pocztę e-meilową wiadomość, której treść cytuję poniżej:

Dzień dobry,

piszę w nawiązaniu do Pani komentarza dodanego do wyniku znalezionego na stronie Poznań Project - napisała Pani że Stanisław Urbas urodził się w Czerlejnku - mi się udało znaleźć informację że urodził się w tym samym roku, w Wydzierzewicach. Informacje te znalazłem w księdze zgonów Urzędu Stanu Cywilnego w Zaniemyślu, poniżej podaję link dla weryfikacji. W skanie tego aktu zgonu zgadza się nazwisko małżonki, mianowicie Margareth Szumigała. Skąd uzyskała Pani informację że Stanisław urodził się w Czerlejnku? I czy podane przez Panią daty są prawidłowe? Ponieważ widzę że Stanisław urodził się w 1831 roku, a drugi ślub z Franciszkiem Szumigałą odbył się w 1835. Uprzejmie proszę o porównanie i weryfikację ponieważ podczas uzupełniania drzewa mogą zajść tutaj poważne rozbieżności.

Link do aktu zgonu:

https://szukajwarchiwach.pl/53/1987/0/4 ... eR_VPUFnEg

W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji. …


Dziękuję za Pańską dyspozycyjność i już wyjaśniam.

Mój zamieszczony komentarz w Poznan Project przy ślubie Stanisława Urbasa jest jak najbardziej prawidłowy.


Osobę, która pisała do mnie meila odsyłam nie do aktu zgonu, ale do aktu chrztu Stanisława Urbasa, który miał miejsce w parafii Czerlejno. Musimy pamiętać o tym, że dane do aktu zgonu podaje rodzina zmarłego,
wielokrotnie nie posiadająca rzetelnych informacji i nie zawsze są one zgodne z wcześniejszymi wpisami do ksiąg metrykalnych.
Takim wcześniejszym wpisem dot. Stanisława Urbasa jest akt chrztu sporządzony dnia 08 maja 1831 r. i zapisany pod pozycją nr 13 w Liber baptisatorum parafii Czerlejno, znajdujący się w AAP.
Drugim dokumentem jest duplikat aktu chrztu zapisany w Aktach stanu cywilnego parafii rzymsko-katolickiej Czerlejno znajdujący się w APP, sygn. 4, str. 119, wpis 13.

W obu przytoczonych wyżej dokumentach zapisano bardzo wyraźnie, że Stanisław Urbas urodził się w Czerlejnku
i zamieszkiwał tam do dnia ślubu.

Niestety, muszę zainteresowanej osobie odmówić weryfikacji zamieszczonego przeze mnie komentarza w PP przy ślubie:

Parafia katolicka Śnieciska, wpis 9 / 1863

• Stanislaus Urbas (32 lat) 100%
• Margaretha Szumigała (22 lat)
ojciec: Franciscus , matka: Marianna
[Komentarze]
• Hanna Guza:
matka Margarethy: Marianna Sulanka
(11-03-2010)
• DanutaW (e-mail: w.danka.w@wp.pl):
W moim drzewie. Rodzice panny Małgorzaty urodzonej dn. 17.06.1843 w Płaczkach to:
Marianna ur. 17.02.1810 w Płaczkach,
córka Jana Adamczaka i Katarzyny Pindrasiak.
Pierwszy ślub Marianny 20.10.1827 z Janem Solarczykiem,
synem Macieja Solarza i Rozalii Lisionki
zmarłym 08.11.1834
Drugi ślub 27.10.1835 z Franciszkiem Szumigałą,
synem Mateusza i Katarzyny z d. Muza al. Strzelczyk.
Pan młody Stanisław Urbas urodzony 30.04.1831 w Czerlejnku, syn Bartłomieja Urbasa i Agnieszki Filipiak.
(24-05-2018)


W 1835 r. ślubowali rodzice panny młodej, czyli
Parafia katolicka Śnieciska, wpis 6 / 1835
• Franciscus Szumigała (28 lat) 100%
• Marianna Sularka (28 lat, wdowa)
[Komentarze]
• Hanna Guza:
prawidłowe nazwisko: Franciscus Szumigała-córka Marianna
(11-03-2010)
• Hanna Guza (e-mail: hannaguza@wp.pl):
Marianna Sularka ( Solarczyk) zd.Adamczak
(19-05-2015)

Przy uważnym czytaniu komentarza do ślubu z 1863 r. widać, że jeśli Małgorzata Szumigała ( panna ślubująca ze Stanisławem Urbasem w 1863 r.) urodziła się w 1843 r.,
to trudno oczekiwać, aby jej ojcem był pierwszy mąż jej matki - Jan Solarczyk zmarły w 1834 r.
Z drugiego związku Marianny z d. Adamczak pr.v. Solarczyk z Franciszkiem Szumigałą urodziło się kolejno dziewięcioro dzieci:
Mikołaj, Wojciech, Marianna, Jakub, Małgorzata, Katarzyna, Agnieszka, Jadwiga i Barbara.

Mówią, że nadgorliwość jest gorsza od …,
Być może niepotrzebnie zamieściłam na PP w komentarzu do ślubu Stanisława Urbasa i Małgorzaty Szumigała z 1863 r. informację o pierwszym ślubie matki Małgorzaty,
który może wprowadzić zamieszanie. Uważałam to za zasadne z tego względu, że matką Małgorzaty nie była Marianna Sularka (Solarczyk), a Marianna z d. Adamczak.
Pisząc myślałam, że im więcej dat i informacji tym lepiej, okazuje się jednak, że wcale tak nie jest.
Nie każdy ma przecież ochotę sprawdzać w aktach daty i miejsca, a według nich kolejne następujące po sobie wydarzenia.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2018, 13:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Osobą, która pisała o korektę komentarza nie jest Hania Guza, co powinnam zaznaczyć w poście wyżej.
Haniu, przepraszam.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2018, 19:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Dostałam olśnienia, że już się z podobną sytuacją spotkałam u Szumigałów, musiałam tylko odszukać.
Oto kolejna „kucha” w tej samej rodzinie.

Małgorzata Urbas z d. Szumigała miała brata Wojciecha, którego wyżej wymieniłam jako drugie dziecko Franciszka Szumigały i Marianny z d. Adamczak.

Wojciech Szumigała poślubił wdowę Antoninę Zaleską z domu Stasik.
Parafia katolicka Mądre, wpis 10 / 1863
• Adalbertus Szumigała (25 lat) 100%
ojciec: Franciscus , matka: Marianna Adamczonka
• Antonina Zaleska (24 lat) [brak dopisku wdowa, który jest w akcie]
ojciec: Carolus , matka: Marianna Konieczna

Antonina urodziła się 17 czerwca 1840 r. w miejscowości Winna, należącej do parafii Śnieciska, gdzie została ochrzczona.
Fakt ten został zapisany w akcie nr 26 na str. 144 księgi chrztów.

Natomiast w akcie zgonu Antoniny Szumigała (USC Środa Nr 170/1902) błędnie podano lub błędnie zapisał urzędnik, że Antonina Szumigała z d. Stasik urodziła się w miejscowości Winnagóra.

https://szukajwarchiwach.pl/53/1965/0/4 ... r9Gv-ZXo2A

Zwracam uwagę na ten fakt, aby osoba która do mnie pisała, poprawnie naniosła miejsce urodzenia Antoniny Szumigała z d. Stasik, ponieważ podczas uzupełniania drzewa mogą zajść tutaj poważne rozbieżności absolutnie przeze mnie nie zawinione.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2018, 21:25 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Danusia! muszę to wszystko wydrukować ażeby się w tym znależć i odnależć ?
Marianna zd.Adamczak zona Franciszka Szumigały to moja praprababka ze strony dziadka
matczynego Antoniego Jakubowskiego(jego matka to Marianna Szumigała siostra Małgorzaty.)
Dziękuje za wpis na PP to bardzo pomaga w poszukiwaniach.
Serdecznie pozdrawiam

Mam jeszcze pytanie? czy w twoim drzewie również jest rodzina Szumigała wywodząca się
od Mateusza Szumigały i Katarzyny zd,Muza.

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2018, 22:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
kadi13 napisał(a):
Danusia! muszę to wszystko wydrukować ażeby się w tym znależć i odnależć ?
Marianna zd.Adamczak zona Franciszka Szumigały to moja praprababka ze strony dziadka
matczynego Antoniego Jakubowskiego(jego matka to Marianna Szumigała siostra Małgorzaty.)
Dziękuje za wpis na PP to bardzo pomaga w poszukiwaniach.
Serdecznie pozdrawiam

Mam jeszcze pytanie? czy w twoim drzewie również jest rodzina Szumigała wywodząca się
od Mateusza Szumigały i Katarzyny zd,Muza.

Haniu,
najmłodsza z dziewięciorga rodzeństwa wymienionego wyżej (Mikołaj, Wojciech, Marianna, Jakub, Małgorzata, Katarzyna, Agnieszka, Jadwiga i Barbara) - Barbara, to pra prababka mojego syna ze strony ojca.

Katarzyna Szumigała z d. Muza al. Strzelczyk (żona Mateusza) to 4 x pra babka syna.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 70 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL