Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 26 kwi 2024, 18:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lip 2014, 12:17 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Wiem, że pozy na dawnych fotografiach miały swoje znaczenie. Można odczytać, np z układu rąk, pokrewieństwo sfotografowanych osób-ojciec-syn, bracia-siostry itd. Czy ktoś z Was ma wiedzę na ten temat, zna linki lub publikacje w których można o tej symbolice przeczytać?. Mam wiele dawnych rodzinnych zdjęć rozpoznanych częściowo-myślę, że znajomość póz w jakich ustawiał fotograf pomogłaby mi rozpoznać więcej osób a także upewnić się czy moje domysły (co do niektórych krewnych) są słuszne. Proszę o pomoc.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2014, 20:10 
Offline

Dołączył(a): 15 kwi 2014, 23:11
Posty: 35
O. To mnie Pani zaskoczyła tą informacją. Z drugiej strony - tak to brzmi bardzo logicznie - taki system powinien istnieć. "Podpinam" się więc do Pani prośby o informacje.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2014, 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2007, 19:44
Posty: 126
Lokalizacja: Bytów
Bardzo ciekawy temat. Faktycznie, gdy ogląda się stare zdjęcia, widać pewne schematy, np. ważniejsze osoby na środku, siedzą - jeśli są miejsca siedzące ;-) Mniej ważni, czy młodsi po bokach. Dzieciarnia ulokowana u stóp dorosłych.
Ciekawe czy układ rąk, jak sugeruje Genowefa, też miał znaczenie.Byłoby to kolejne źródło informacji dla nas.

_________________
Z pozdrowieniami Małgorzata Żywicka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2014, 20:42 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Główne znaczenie miały zasady kompozycji "zaimportowane" z malarstwa. Z główną zasadą: Wypełnić kadr.

Swoją drogą wielu pierwszych fotografów miała za sobą przygody z malarstwem i rysunkiem (mowa o fotografach z XIX w.).

Takie same zasady o jakich pisze margola obowiązywały w malarstwie portretowym.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2014, 23:32 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zapewne zauważyliście, że na wielu fotografiach -bardzo starych-mąż siedzi a kobieta stoi nieco za nim ....
albo mamy kilka osób a niektóre są jakby "bliżej"z sobą, bo kładą dłoń na ramieniu np. brat młodszy na ramieniu starszego...
młoda dama nie ośmieliłaby się poufale położyć dłoni na ramieniu mężczyzny nie będącego jej mężem....
itd. itp.
nie sadzę by nie miało to jakiegoś symbolicznego znaczenia.
Oczywiście "układ" postaci jest z rozmysłem skomponowany a dobry fotograf czerpał wzorce z malarstwa. Najprościej "rozgryźć" portret-mówimy sobie "wiem kto to jest", albo "nie wiem". Gorzej z fotografiami na których mamy kilka osób-nie zawsze tylko dzieci z rodzicami, ale i więcej osób z rodziny bliższej lub dalszej. Myślę, że do atelier chodziło się "okazyjnie" by udokumentować ważne chwile, ale także na pamiątkę więzi rodzinnych, przyjaźni itp. Podejrzewam, że na tych fotografiach z albumów naszych przodków rzadko są zupełnie obce osoby.
Nie mówię tu o zdjęciach wojskowych,szkolnych czy "wycieczkowych".

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2014, 12:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Rozważania o poważnych minach na starej fotografii:
http://www.chip.pl/blogi/zielony-slonik/2013/09/dlaczego-na-starych-fotografiach-ludzie-sa-tacy-powazni

Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2014, 17:09 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witaj,
córka jest magister Artium der Germanistik Massenmedien, zna ten temat i proponuje jak znasz
niemiecki -
nonverbale kommunikation in den Medien patrz pod Bilder/Film/TV

henry

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2014, 19:42 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Henry, dziękuję za podpowiedź. Niestety, nie mogę skorzystać, bo moja znajomość jęz. niemieckiego jest prawie zerowa a tłumacz internetowy, którym czasem się wspieram, nie wystarczy, by śledzić tak obszerne strony jakie wskazujesz w swoich bardzo licznych postach.To wspaniale, że podajesz nam w Twoim wątku "Na powitanie" linki do ciekawych stron-czasem do nich zaglądam, jeżeli nie są zbyt enigmatyczne-bo nie podajesz (w tytule bodajże ) co zawierają.np. taki link http://grueneberg-lenzen.de/deutsch/Ver ... links.html....
Szkoda, że nie znam języka a i zapewne wielu użytkowników żałuje, że tak liczne Twoje informacje są dla nas "nie do ugryzienia". Niemniej dziękuję za podpowiedzi i za tak chętne dzielenie się z nami Twoimi wiadomościami.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2014, 19:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Eugeniuszu, dziękuję za link.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2014, 20:14 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
zmieniam zastosowanie interpretacji podawanych linków obcojęzycznych
przepraszam
henry

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2014, 21:51 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
O!
Henry, nie masz za co przepraszać. Nie chciałam Cię skrytykować :oops: . To mój ból, że nie znam języka.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2014, 04:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Ciekawostka http://www.laboiteverte.fr/des-meres-cachees/ :)

Fotografie wymagały długiego pozowania. Kiedy dziecko było zbyt niecierpliwe lub małe, mama trzymała je. Jej postać była ukryta pod kawałkiem materiału.

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2014, 08:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2007, 19:44
Posty: 126
Lokalizacja: Bytów
Trochę to wygląda... widmowo :shock: . Ciekawe dlaczego matka nie mogła normalnie trzymać dziecka na kolanach, przecież i tak widać, że ktoś tam jest. Albo.. to nie mamusia, tylko ktoś inny, niania, guwernantka, no w każdym razie zbyt "mało ważna" osoba, by być na zdjęciu...?

_________________
Z pozdrowieniami Małgorzata Żywicka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2014, 09:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Chyba chodzi o to, że to dziecko miało być najważniejsze na fotografii.

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2014, 09:29 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kasiu, bardzo dziękuje za ten link. Nie widziałam nigdy takich zdjęć. Niesamowite...i rzeczywiście widmowe....nawet trochę przerażające. Moim zdaniem to nie był fotograf artysta. Dziecko miało być najważniejsze...a jednak najbardziej przyciąga uwagę ta "płachta" w zupełnie bezsensowny sposób rozesłana-widać suknie, spodnie...

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 24 lip 2014, 16:43 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2014, 11:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Miło mi :)

Masz rację Bożeno, efekt jest akurat odwrotny.

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 10:13 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,

bardzo ciekawy temat Pani Genowefo...aż prosi się aby zabrał głos Fotograf.

henry

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Ostatnio edytowano 26 lip 2014, 05:50 przez henry, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 14:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Bozeno, zalaczam zdjecie z 1920 roku.
Po lewej stoi moja babcia /z polowa dloni lekko wsunieta w kieszen/.
Siedzi mojej babci ciocia /siostra mojej babci ojca/,
a po prawej stoi, trzymajac reke na ramieniu siedzacej, corka cioci.
Druga corka stoi obok /siostry stoja obok siebie/.

Moze podziel sie Bozeno swoja fotografia a moze inni maja jakies fotki
rodzinne, ktore uswiadomilyby nas w "zasadach" ustawiania do
fotografii :?:


Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 15:56 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Jak już wcześniej napisałem nie ma co szukać jakichś "tajnych" zasad. Wszystko opiera się na zasadach kompozycji. Zasady te stworzone zostały dla malarstwa (swoją drogą w XIX wieku mówiło się, że fotografia jest dla niespełnionych malarzy - pierwsi fotografowie zajmujący się fotografią portretowa to byli głównie malarze).

A informacje na temat kompozycji w fotografii można znaleźć w linku poniżej:

http://pdf.helion.pl/kofopp/kofopp.pdf

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 16:45 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
małzonkowie
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c87 ... 3caf2.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b9a ... a051a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a52 ... 87058.html
bracia
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e00 ... 887c1.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3e4 ... 79fa0.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b29 ... aaa36.html

linki umieszczone tylko do niedzieli.Przepraszam.

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 25 lip 2014, 16:54 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 16:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Do Marka
Rozmawiamy o starej fotografii.I tego poszukuję.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 17:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Bożenko, przejrzałam zdjęcia małżonków i na Twoich zdjęciach mąż siedzi, zona stoi za nim.
Myślę, że to kwestia ustawienia przez fotografa. Przykładem jest zdjęcie moich pradziadków gdzie jest na odwrót.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/db3 ... 44895.html

Następne zdjęcie przedstawia rodziców i ich dzieci z rodziną. Zdjęcie jest zrobione w 1911 roku. Nie widzę w nim nic szczególnego, jedynie to, że dzieci stoją obok małżonków.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1b7 ... 47584.html

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 18:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Bożenko - oto moje przemyślenia :)

Małżonkowie: mężczyzna siedzi, kobieta stoi. Poza wskazuje, kto utrzymuje dom, kto jest "ważny", komu należy się szacunek. Kobieta stoi na drugim planie, tak w życiu, jak i na fotografii. Mężczyzna nie jest odwrócony całkowicie plecami, siedzi bokiem. Stanowią parę, mimo braku kontaktu fizycznego.

Na drugim zdjęciu zeszyt (?) w ręce - być może atrybut buchaltera, zarządcy.

Bracia: pierwsze zdjęcie - prawdopodobnie ta sama sytuacja, starszy brat jest opiekunem młodszego. Drugie zdjęcie: siedzący brat jest wyraźnie niezadowolony z faktu robienia mu zdjęcia. Założone ręce, skrzyżowane stopy - dystansuje się od tego, co się dzieje. Być może nie odpowiada mu towarzystwo. Ta poza jest spontaniczna.Trzecie zdjęcie: równość. Podobne ubrania, dodatki, prawdopodobnie ten sam stan majątkowy. Brat po lewej swobodniejsza poza, noga wysunięta - wydaje się sobie ważniejszy.
Ręce na ramionach - znak opiekuna, mentora.

Kwestia tła to raczej czysty przypadek.

Czy o to chodziło w tych fotografiach?

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 18:58 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Genowefo,
pisałem, że wszelkie ustawienia postaci na fotografiach wzięly się z malarstwa i główną zasadą, która panuje na tych fotografiach jest zasada kompozycji. Stąd link do pozycji wyjasniającej zasady kompozycji dla fotografii

Ustawiania postaci i gesty wzięte są również z malarstwa.

Jako przykład z malarstwa można zanalizować np. obraz Goyi Rodzina Karola IV http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Francisco_de_Goya_y_Lucientes_054.jpg

W Wikipedii jest dokładna analiza kompozycji obrazu oraz wyjaśnienie póz postaci, dlaczego ktoś stoi w tym miejscu, co oznaczają gesty itd.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 19:19 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kasiu, przekonuje mnie to Twoje rozumowanie.
Małżonkowie-Zdjęcie 2 i 3 to bracia mojej babci, obaj silne osobowości, bardzo opiekuńczy dla żon i dzieci, ale rzeczywiście "głowy rodzin". Zdj. w sepii-znałam wuja Andrzeja-ten zeszyt w ręku to raczej przypadkowy dodatek- wujo zawodowo był mistrzem na wzorcowni i farbiarni tkanin a prywatnie artystą -wykonywał ręcznie ozdobne naczynia (i nie tylko) z blachy miedzianej tzw. czekanki- bardzo piękne.
Bracia -Zdj.1 to także bracia mojej babci. Ten najmłodszy to straszny "urwipołeć" w dzieciństwie a później waleczny żołnierz(w wojnie polsko-bolszewickie) i dobrotliwy, przemiły człowiek(znałam go wiele lat);jest na zdjęciu z bratem, który zginął w I wojnie.
Zdj.3-dystyngowani panowie-kuzyni żony wuja Andrzeja, wykształceni, prowadzący własne małe przedsiębiorstwo kupieckie w latach międzywojennych.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 19:39 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Marku, dziękuję za linki raz jeszcze.
A na marginesie wyjaśniam, że mam wiedzę odnośnie fotografii i kompozycji, bo tak się składa, że sztuka to mój "konik" i zarówno albumami malarstwa jak i obszerną literaturą na temat wypełnione są półki w mojej bibliotece (czytałam i oglądałam :wink:) a do tego mąż mój jest plastykiem i wciąż mnie szkoli :lol: Wiem, że nauki nigdy nie za wiele...ale tutaj chciałam tylko dowiedzieć się o symbolice pewnych gestów na dawnych zdjęciach. Będę zachwycona i uszczęśliwiona jak podeślesz mi coś w temacie.

Być może gesty nie mają tu znaczenia ale chciałabym się o tym upewnić.
Pozdrawiam.

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 25 lip 2014, 20:11 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 20:10 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Nie mam zamiaru, ani nie miałem takowego, by wątpić w Twoją wiedzę.
Zadałaś pytanie w konkretnym temacie, i ja odpowiedziałem, pokazując skąd wzięła się fotografia i jakie zasady obowiązywały i w dalszym ciągu obowiązują w niej. Stąd wszelkie linki, które podawałem.

Nie wiem nic o jakieś "symbolice gestów" w dawnej fotografii. Wiem, że obowiązują w niej zasady kompozycji i wiem skąd się wzięły (z malarstwa portretowego).
Może się mylę, może były jakieś "zasady" wynikające z czegoś innego niż obowiązujące w malarstwie portretowym zasady kompozycji.

Ja w każdym razie przedtawiłem swoją opinię opartą na posiadanej wiedzy i nie mogę nic pomóc w temacie "symboliki pewnych gestów na dawnych zdjęciach", bo nigdy się z tym nie spotkałem.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lip 2014, 20:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Bożeno - :) .Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2014, 11:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Jolu, piękne to zdjęcie z rocznicy ślubu. Jest i rocznicowy krzyż i chyba diadem na głowie. Przy takich zbiorowych zdjęciach wyraźnie widać pewnego rodzaju hierarchię rodzinną. Siedzą osoby ważne: rodzice, głowy rodzin, księża, dzieci są zwykle w pobliżu swoich rodziców (również te dorosłe). Po rozszyfrowaniu osób ze zdjęć ślubnych nieraz zauważyłam, jak bardzo widać znaczenie w rodzinie danej osoby, stopień pokrewieństwa, pozycję, a nawet rolę, jaką ktoś odgrywał w czasie uroczystości (swat, drużba, starosta weselny). Kojarzy mi się to z zasadami obowiązującymi przy wyznaczeniu miejsc przy stole. Może to jest ciekawy trop?

Ciekawe, czy fotograf wiedział, jak rodzinę ustawiać, czy po prostu rodzina sama się ustawiała tak do zdjęcia?

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2014, 15:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Przyznaję, że to moja największa zdobycz. Zdjęcie robiono z okazji 50 rocznicy ślubu moich 2x pradziadków :D
Analizując ustawienie, jest zachowana pewna hierarchia. Niby nic szczególnego ale jest.
W ostatnim rzędzie stoją z żonami synowie pozostający na gospodarstwie. Trzymają się razem? :? obok rodziców córka, z lewej strony córka jubilatów- jeszcze panna :wink:
Obok jubilata- syn duchowny, honorowe miejsce. Pozostałe dzieci stoją z małżonkami.
Myslę, że rodzina sama ustawiała się do zdjęcia (mam na myśli grupowe zdjęcie). Pierwszy rząd zawsze jest najważniejszy i tutaj z pewnością była pomoc fotografa.

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2014, 21:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Z wielką uwagą przeglądam posty niniejszego wątku, gdyż ponad 60 lat interesuje się amatorsko fotografią . Nie spotkałem się nigdy z jakimkolwiek spisem zasad dotyczącym gestów w fotografii czy nawet sposobem ustawiania osób fotografowanych. W książce Tadeusza Cypriana ( znakomity fotograf i prawnik) pt. „Fotografia – technika i technologia „ (WNT Warszawa 1953,wznawianej wielokrotnie) problemowi kompozycji jest poświęcony rozdział IX ( Zasady kompozycji obrazu - ponad 11 stron) - nie ma tam nic co chociażby wskazywało na to, że istnieją jakieś ścisłe zasady dotyczące problematyki będącej przedmiotem rozważań w niniejszym wątku. Są tam pewne sugestie (geometryczne) dotyczące w jakim miejscu powinny znajdować się osoby ważne, ale ważność osoby nie zawsze jest związana ze stopniem pokrewieństwa czy powinowactwa. W czasach mojej młodości, miałem możliwość przypatrywania się pracy fotografów wyuczonych zawodu jeszcze w czasach przedwojennych, kiedy fotograf pełnił rolę „mistrza ceremonii tworzenia obrazu fotograficznego”. Jeśli fotograf był zawodowcem, wynajętym odpłatnie do zrobienia fotografii, to zawsze przed ustawieniem rozmawiał ze zlecającym mu usługę, podczas której ustalał między innymi także sposób ustawienia. W trakcie tych „ negocjacji” czasami decydujący głos należał do fotografa a czasami do zleceniodawcy. Przy ustawianiu osób wielokrotnie byłem świadkiem jak fotograf sugerował nie tylko sposób ustawienia ale także przyjęcie jakiejś pozy, trzymania jakiegoś rekwizytu, ułożenia rąk, nóg itp. Ale nie zauważyłem aby były to jakieś jednolite zasady. U jednych fotografów przeważał element artystyczny nad technicznym a u drugich odwrotnie, co można zaobserwować nie tylko na zdjęciach wizytowych ale nawet na zdjęciach legitymacyjnych z lat 50 i 60-tych XXw., które dodatkowo były retuszowane aby ukryć mankamenty urody.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2014, 21:28 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję WSZYSTKIM za wypowiedzi. Zatem przyjmuję, że nie ma zasad dotyczących gestów, rekwizytów itp.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 106 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL