Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
22 cze 2009, 19:50
Zwracam się z prośbą o ustalenie daty zrobienia tego zdjęcia. Na bębnie?? jest napisane "Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Poznaniu"

miłego dnia życzę - Daniel
22 cze 2009, 21:30
Daniel -
Ja mam podobne zdjecie, pisze Zarzad i Jubulaci Tow.Gimn."Sokol" Poznan IV Lazarz, z okazji 30 - lecia w roku 1932.
Podane sa nazwiska.
Twoje zdjecie jest chyba wczesniejsze. Moge ci przeslac.
Hania
22 cze 2009, 22:14
Haniu!
Czy możesz podać te nazwiska?Albo sprawdzić czy jest tam Sudolski?
Pozdrawiam
22 cze 2009, 23:17
Genewefo -
Podaje nazwiska mimo, ze twojego nie ma.
Na zdjeciu nazwiska sa w odniesieniu rzedow w jakim stoja osoby a wiec pierwszy rzad od gory od lewej strony:
1. Ig.Rausch - Jubilat
2. M.Adamski - zast.skarb.
3. M.Kaczmarek - Jubilat
4. Fr.Musielak - Jubilat
5. F.Swiderski - Jubilat
6. K. nieczytelne
7. Fr.Klimek
Rzad srodkowy od lewej:
8. Sr. Gziel albo Giziel
9. R.Nauman - Jubilat
10. St.Hartman - Jubilat
10a. A.Kroll - bibliotekarz
11. H.Smoczyk - Jubilat
12. A.Elbanowski - radny
13. M.Konieczny
14. Wl.Michalski - radny
Siedza w pierwszym rzedzie
15. Ed.Bogdajewicz - radny
16. W. Matelski albo Matalski - naczelnik
17. St. Kowalski - wice prezes
18. Wawrzynczak - Prezes
19. M.Dolatkowski - skarbnik Jubilat
20. K.Sarnowski - sekretarz
21. St.Stolpa lub Stolpe - Jubilat
Link do zdjecia:
http://zaoceanem.pxd.pl/zdjecie/186187/ ... 932-poznanPozdrawiam, Hania
23 cze 2009, 11:57
Haniu, dziękuję serdecznie. Te nazwiska pewnie ucieszą kogoś innego.
Pozdrawiam
23 cze 2009, 12:09
Haniu !
Ostatni w spisie to Stanisław Stolpe. Interesuję się wszelkimi wiadomościami dotyczącymi Świętego Łazarza i działającymi tam różnymi stowarzyszeniami. Koncentruję się na okresie od XIX wieku do 1939 roku. Stanisław Stolpe był członkiem Towarzystwa Przemysłowców na Św.Łazarzu. M.Kaczmarek to prawdopodobnie Marcin, który posiadał firmę zajmującą sie sprzedażą materiałów budowlanych i opałowych na ul. Łazarskiej 5.
Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz
23 cze 2009, 16:58
jeśli chodzi o moje zdjęcie to jest to przełom XIX i XX wieku i jest to orkiestra poznańskiego SOKOŁA. Pierwsza osoba od lewej w górnym rzędzie nazywa się Skąpski i jest to mój prapradziadek (a dokładniej dziadek drugiej żony mojego dziadka) Jest on projektantem cmentarza na Dębcu na którym sam spoczywa. Reszty osób na zdjęciu niestety nie jestem w stanie zidentyfikować. Jeżeli ktoś posiada jakieś większe informacje to proszę o kontakt.
23 cze 2009, 19:36
Piotr - Dobrze wiedziec, ze twoje zainteresowanie to miedzy innymi Sw.Lazarz w Poznaniu, gdzie sie urodzilam w Klinice na Jarochowskiego, a mieszkalam na Glogowskiej 96/3 i chodzilam do Przedszkola przy Kosciele MBB na Glogowskiej i Szkoly Podstawowej Nr 12 takze przy Glogowskiej. Pozniej mieszkalam troche dalej na Wyspianskiego ale to tez jeszcze Lazarz. Ze wszystkich miejsc na swiecie najlepszy jest Lazarz, wiadomo - miejsce rodzinne.
Jesli chodzi o Rynek Lazarski to mial tam drogerie moj wujek Wladyslaw Dziembowski, czy masz moze cos na ten temat u siebie ?
Pozdrawiam kolege z mojego fyrtla
Hania
23 cze 2009, 22:37
Haniu !
Serdecznie witam koleżankę w mego fyrtla. Mieszkałem na Marcelińskiej 49 (Arkadia !!! - czyli kraina szczęśliwości). Początkowo do szkoły chodziłem na Jarochowskiego (Nr 11), potem na Przybyszewskiego (Nr 71). Po drodze przechodziłem przez ul. Wojskową - Nie !!! Tego nie da się opisać ! Kto jeszcze pamięta jak cudownie pachniała ul. Wojskowa ??? Wszak tam były zakłady tytoniowe.
Pamiętam, iż w połowie października 1956 r. mieliśmy 2 tygodnie wolnego. (Przyczny wiadome.) Pamiętam, iż w tamtych dniach w parku sztywnych przy ul. Reymonta (niegdyś cmentarz, obecnie park obok Olimpii) skandowalismy : "Masło, bułka - niech żyje Gomułka, ser góralski - niech żyje Spychalski" , gdy któryś w kolegów skandował : "Masło, miód - niech żyje Bierut" spuściliśmy mu manto, bo hasło to już starciło aktualność.
Celowo przytoczyłem te wspomnienia trociniaka, by młodzież poznała jakie to były czasy, gdy gawiedź porywało się prostymi, chwytliwymi hasłami. Jak ordynarnie proste były metody indokrynacji.
23 cze 2009, 22:48
Haniu !
Miło spotkać osobę o takim samym stosunku do tej dzielnicy Poznania. Często jeżdżę na Łazarz fotografować charakterystyczne miejsca, które prawdopodobnie znikną. Cała rodzina mojej babci osiedliła się tu na końcu XIX wieku. Przez dalszych i bliższych krewnych staram się pozbierać różne materiały dotyczące Łazarza. Moja rodzina mieszkała na Małeckiego, Matejki i w pobliżu kościoła Św.Anny. Bardzo często odwiedzałem siostry mojej prababci oraz kuzynki i kuzynów mojej babci . Te wizyty wprowadziły w moje życie ten sentyment do Łazarza, bo od nich dowiadywałem się jak tu się żyło przed wojną. Ponieważ bardzo lubiłem wysłuchiwać takich opowieści byłem dla tych starszych już osób miłym gościem, bo odżywały w nich wspomnienia z lat młodości. Co do urodzenia to pierwsze promienie słońca tak jak Ty ujrzałem w tej klinice.
Postaram się poszukać w notatkach Władysława Dziembowskiego tylko napisz proszę w jakich latach prowadził swoją firmę.
Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz
07 lip 2009, 14:20
Witam
Może troszkę odbiegając od tematu:Mieszkam naŁazarzu na Sczanieckiej, mój syn urodził się w klinice na Jarochowskiego, młodszy syn chodzi do przedszkola na Lodowej. Miejsce piękne chociaż osobiście boję się zapuszczać w okolice Rynku Łazarskiego po 20.
Pozdrawiam Ola
09 lip 2009, 03:44
Piotr - moj wuj prowadzil swoj sklep drogeryjny przed wojna i troche w czasie wojny, tyle wiem. Dziekuje jesli moglbys znalezc jakies informacje.
Hania
21 lip 2010, 07:07
Witam!
W WBC pod linkiem
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=138359 zamieszczono "Srebrną księgę Sokoła Poznańskiego 1886-1911",z między innymi zdjęciem, które zapoczątkowało niniejszy temat.
Pozdrawiam. Jolanta
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.