Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 kwi 2024, 05:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 sty 2016, 03:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 paź 2008, 03:51
Posty: 116
Lokalizacja: Montreal Kanada
Dzien dobry,

Mam pytanie dotyczace Judenregister powiatu leczyckiego. Zanim jednak zapytam, chcialabym przedstawic troche szerzej dlaczego zainteresowal mnie ten spis.

Od pol roku pracuje nad projektem odtworzenia ksiag metrykalnych parafii Mazew, tworzac baze mieszkancow tej parafii. Zalozeniem jest wyszukanie wszystkich aktow malzenstwa, zgonow, dotyczacych osob z parafii Mazew przegladajac akta metrykalne znajdujace sie w okolicznych parafiach parafii Mazew, majac nadzieje, ze na podstawie tych dokumentow odnajde osoby z parafii Mazew.

Pomysl ten wyniknal z faktu, ze do grudnia zeszlego roku ksiegi tej parafii "nie istnialy". Informacja, jakoby ksiegi zostaly calkowicie zniszczone podczas drugiej wojny swiatowej otrzymywana byla notorycznie od poprzedniego proboszcza. Jednakze, czesc ksiag z przedzialu lat 1826-1874 cudem sie odnalazly po interwencji Ksiedza Dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Lowiczu, ale biorac pod uwage, ze nadal istniejace braki w ksiegach, nadal prowadzimy przeszukiwania okolicznych parafii. Szczegolowe informacje dotyczace tej bazy mozna znalezc tutaj: http://mazew.mizgalska.com/module.php?m ... ction=show

Podczas indeksacji, Danusia zauwazyla, ze czesc indeksow rocznych bylo tworzonych podczas przygotowania ksiag do przekazania do Judenregister (powiat leczycki). Biorac pod uwage, ze dokument dotyczacy tego przekazania obecnie znajduje sie w AP Poznan:

1. Czy ktos z bywalcow oraz znawcow zasobow AP Poznan, moze ma informacje dotyczace tego przekazania? Wedlug danych na SZWA ksiegi tam wymienione zostaly przekazane do Poznania 27 stycznia 1943 roku (miedzy innymi ksiąg metrykalnych m.innymi Rzym. - Katol.Parafii Mazew lata 1808-1939), ponizej znajduja sie linki do tego dokumentu.

http://www.szukajwarchiwach.pl/53/801/0 ... -acZcKUaNQ

http://www.szukajwarchiwach.pl/53/801/0 ... ffQlwm1cYQ

2. Jezeli rzeczywiscie ksiegi metrykalne zostaly przekazane, czy ktos moze wie gdzie dokladnie byly one przekazane i gdzie moga sie one obecnie znajdowac? Moze udaloby sie ponownie "cudem" odnalezc brakujace ksiegi.

Bardzo bede wdzieczna za kazda informacje na ten temat.

_________________
Pozdrawiam Agnieszka

"moje biedy":
Katarzyna Glauber vel Zdrojowna
Jozef Koziołkiewicz 1813? -1893
Julianna Rudnicka ? - przed 1875

www.mizgalska.com/genealogy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2016, 12:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
moyra777 napisał(a):
ksiegi tam wymienione zostaly przekazane do Poznania 27 stycznia 1943 roku
Agnieszko,

Nie znam niemieckiego więc mogę się mylić. Jednak odnoszę wrażenie że dokumenty które linkujesz to wykaz ksiąg a nie ich przekazanie do Poznania.

W przypadku skonfiskowanych ksiąg metrykalnych z powiatu międzychodzkiego było tak, że zgromadzono je w powiatowym Sippenamt w Międzychodzie, tam najprawdopodobniej spłonęły podczas wyzwolenia bo ślad po nich też zaginął.

Może więc ksiąg z Mazewa należałoby szukać poprzez losy Kreissippenamt Lentschütz ?

Tym bardziej że jak widać tutaj:
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14. ... /#tabSkany
w uwagach podano 'Kreissippenamt', co sugeruje że tam właśnie i te księgi zostały zgromadzone.

Co ciekawe dla niektórych ksiąg przekreślono 'Kreissippenamt' i wpisano 'LS' (?).
Czy to nie te księgi które się odnalazły ?
Kreissippenamt w Międzychodzie też zwrócił część skonfiskowanych ksiąg parafiom.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2016, 16:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 paź 2008, 03:51
Posty: 116
Lokalizacja: Montreal Kanada
Tomku,

Dziekuje za odpowiedz. Tak masz racje, to jest tylko spis przekazanych ksiag, zle sie wyrazilam, ale wydawalo mi sie ze gdzies data przekazania tam sie przewinela. Bede musiala sprawdzic co to jest ten Kreissippenamt bo ja niestety jestem zielona w tym temacie.

Co do odnalezionych ksiag, moze i masz racje, ze biorac pod uwage te indeksy rocznikow zrobione podczas wojny, sa to zwrocone ksiegi, ale jakos wydaje mi sie, ze te odnalezione ksiegi raczej to byly to unikaty, ktore byly ukryte na strychu a nie w kosciele, bo te co byly w kosciele splonely (podobno). Moze do Kreissippenamt zabrano tylko duplikaty? Ale oczywiscie moge sie calkowicie mylic i twoja teoria jest bardziej logiczna. Tylko skoro zwrocili, to co stalo sie z reszta? Musze poszukac kiedy byl ten pozar i porownac to z data wywiezienia do Kreissippenamt i ewentualnego zwrotu.

_________________
Pozdrawiam Agnieszka

"moje biedy":
Katarzyna Glauber vel Zdrojowna
Jozef Koziołkiewicz 1813? -1893
Julianna Rudnicka ? - przed 1875

www.mizgalska.com/genealogy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2016, 22:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Agnieszko,

Data przekazania 'przewinęła się' w tym poście Danuty:
http://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 023#304023
na innym forum, tam też więcej szczegółów dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Przynajmniej w powiecie międzychodzkim konfiskowano oryginały ksiąg, zgodnie z zasadami duplikatów w parafii po prostu nie było.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 135 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL