Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 476 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sie 2011, 21:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Smutne

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2011, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Asiek napisał(a):
Pozwalam sobie wkleić cały tekst z dzisiejszego sieciowego wydania GW dot. tego cmentarza bo za jakiś czas może zniknąć:


Cmentarz przy ul. Samotnej, na który nie można się dostać
Natalia Mazur 2011-08-14, ostatnia aktualizacja 2011-08-13 09:16:16.0

Ta starsza pani to Jadwiga Sadowska, żona dawnego zarządcy cmentarza. Za opiekę nad cmentarzem czytelnicy "Gazety" przyznali jej w 2009 r. Białą Pyrę Roku. Zmarła w styczniu w wieku 96 lat.



Małe sprostowanie: Pani Jadwiga zmarła 28 lutego b.r. w wieku 95 lat.

Tracę nadzieję, że doczekamy pomyślnego sfinalizowania sprawy cmentarza :( Cmentarz utracił kustosza w osobie Pani Jadwigi a życie pokazuje , że jest tylko gorzej :cry:


pozdrawiam

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2011, 23:07 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2011, 14:33
Posty: 5
Witam wszystkich.

Przypominam się Pani jancekrol [patrz kilka wpisów wstecz] Ja w sprawie pomocy w zlokalizowaniu grobów: Edmund Sikora, Górecki Jan, Marian Sikora. Jestem w Poznaniu i byłabym ogromnie wdzięczna za wszelkie wskazówki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2011, 07:41 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Dzień dobry,

wysłałam wiadomość na PW.

Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2011, 14:13 
Offline

Dołączył(a): 19 maja 2011, 18:16
Posty: 120
Lokalizacja: Kórnik
Witam
Mam prośbę do p. Janki o pomoc w zlokalizowaniu grobów Ludwika Serwatkiewicza i Marii Serwatkiewicz. Byłam na cmentarzu, ale niestety nie udało mi się ich odnaleźć.
Będę wdzięczna za pomoc.

_________________
Pozdrawiam
Basia
Poszukuję: Kowalski, Serwatkiewicz, Serwatka, Sowiński, Wesołek, Łęcki, Chmielewski, Heigelmann, Niklaus, Małecki, Grząślewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2011, 20:36 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Witam,

groby można zlokalizować. Proszę o kontakt.

Janka Król


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2011, 18:51 
Offline

Dołączył(a): 19 maja 2011, 18:16
Posty: 120
Lokalizacja: Kórnik
Witam!
Pani Janko, wysłałam kontakt na pw.

_________________
Pozdrawiam
Basia
Poszukuję: Kowalski, Serwatkiewicz, Serwatka, Sowiński, Wesołek, Łęcki, Chmielewski, Heigelmann, Niklaus, Małecki, Grząślewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 wrz 2011, 22:48 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2011, 14:33
Posty: 5
Chciałabym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować Pani
Jance za pomoc w odnalezieniu grobów na Samotnej. :D oraz za to, ze przewidziala iż mogę nie mieć ze sobą odpowiednich narzędzi i przywiozła ze sobą cały niezbędny sprzęt :) Pokopalismy i znaleźliśmy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2011, 22:19 
Offline

Dołączył(a): 19 maja 2011, 18:16
Posty: 120
Lokalizacja: Kórnik
Dziękuję bardzo pani Jance za nieocenioną pomoc w odnalezieniu poszukiwanych grobów :)
Sama w życiu bym ich nie znalazła :)

_________________
Pozdrawiam
Basia
Poszukuję: Kowalski, Serwatkiewicz, Serwatka, Sowiński, Wesołek, Łęcki, Chmielewski, Heigelmann, Niklaus, Małecki, Grząślewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 20:14 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2010, 12:49
Posty: 9
Witam
Rok temu poruszyłem temat odnalezienia grobu Cecylii i Anny Paczkowskich, w odpowiedzi otrzymałem informację o lokalizacji grobu ze spisu i informację o trudnych warunkach (nie wiedziałem wtedy, że istnieje pomnik). Obecnie posiadam zdjęcie nagrobka (okres wojny lub wczesna lata powojenne) i chciałbym prosić kogoś znającego topografię cmentarza o aktualne zdjęciegrobu lub szkic (opis) jak do niego trafić.

Pozdrawiam Maciej z Katowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 23:01 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Witam,
Cecylia Paczkowska została pochowana na cmentarzu przy Samotnej w styczniu 1939 r. Nie jestem pewna czy zachował się nagrobek. Sprawdzę w przyszłym tygodniu. Proszę o podanie namiarów na priv. abym mogła wysłać zdjęcie.

Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 22:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Witam!

W sobotę odwiedziłem cemntarz przy Samotnej. Robi bardzo przygnębiające wrażenie.

Jakim jesteśmy społeczeństwem, jeżeli nie potrafimy zadbać o groby naszych zmarłych?

Pozdrawiam,
Michał Mucha

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2011, 23:31 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
W ostatnim tygodniu ktoś ( przypuszczalnie z okolicznych mieszkańców) kto ocieplał dom wszystkie pozostałości podrzucił na cmentarz. Część w workach, ale część „ luzem” i to tak ze dwa samochody. Po pierwszym wietrznym dniu groby „ozdobione” zostaną fruwającymi odpadkami styropianu.
Czy naprawdę nie ma możliwości ukarania i napiętnowania takich czynów?
Wydaje mi się, że wystarczy aby straż miejska poprosiła wszystkich ocieplających ostatnio domy w tym rejonie o rachunki za wywóz gruzu i odpadków… i sprawa wyjaśniona. Ale to chyba zbyt trudne zadanie dla straży miejskiej?

Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2011, 01:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Janko - to co piszesz jest bardzo smutne. Czy ludzie nie maja wogole wychowania i nie uczono ich w domu, ze cmentarza i grobow sie nie bezczesci :?:

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2011, 13:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Hania napisał(a):
Janko - to co piszesz jest bardzo smutne. Czy ludzie nie maja wogole wychowania i nie uczono ich w domu, ze cmentarza i grobow sie nie bezczesci :?:


Najwyraźniej ich tego nie uczono.

Wokół grobów walają się puste puszki po piwie. :(

Pozdrawiam,
Michał

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2011, 14:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2010, 11:59
Posty: 44
Lokalizacja: Wielka Polska
Nie tak dawno była akcja "Sprzątanie świata". Byłoby naprawdę fajnie, gdyby zasugerować posprzątanie tego miejsca w okolicznych szkołach, raz ze względu na ład, który mógłby tam zapanować, a dwa, ze względu na naukę poszanowania tego miejsca.
Kolejna edycja sprzątania świata dopiero w przyszłym roku, ale tak sobie myślę czy teraz, przed 1 listopada, młodzież nie mogłaby takiej akcji urządzić?

_________________
...Pozdrawiam, Joasia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 10:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Witam!

W indeksie osób pochowanych przy ul.Samotnej oraz przeniesionych z innych cmentarzy znalazłem Józefę Mucha pochowaną 28.12.1929. Być może jest to literówka i chodzi o mojego pradziadka Józefa Muchę, który zmarł 24.12.1929.

Po wizycie na cmentarzu przy Samotnej straciłem nadzieję na to, że kiedyś uda mi się zlokalizować ten grób.

Może, jednak, ktoś mógłby mi wskazać w której części cmentarza mógł się znajdować. Chodzi o grób numer 208 przeniesiony z cmentarza Św.Trójcy.

Pozdrawiam,
Michał Mucha

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 11:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Myślę, że data podana w spisie to data pochówku, a nie zgonu.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 12:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Basiu,

Dokładnie tak.

Data zgonu 24.12.1929. Data pochówku 28.12.1929. Pasuje do siebie. :D

Pisząc o literówce miałem na myśli imię Józefa / Józef.

Pozdrawiam,
Michał

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 16:38 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 16:34
Posty: 17
Witam,
mam pytanie czy to możliwe żeby na tym cmentarzu chowano osoby jeszcze 1961 r.?
Pozdrawiam,
Anetta.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 18:59 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Ostatni oficjalny pogrzeb odbył się 24 lutego 1945 r.
"Fama" głosi, że było jeszcze kilka, ale o tym mogą wiedzieć tylko rodziny.

Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 19:17 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 16:34
Posty: 17
Witam ponownie,
to mam jeszcze jedno pytanie nie jestem z Poznania więc przepraszam za moją niewiedzę, ale rozumiem po przeczytaniu tego wątku że w rejonie nazywanym Dębiec znajdują się trzy cmentarze? Czy na którymś z nich chowano ludzi w 1961 r.? Czy mogę gdzieś zasięgnąć informacji czy ktoś kogo poszukuję jest tam pochowany?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Anetta.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 19:23 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Michale,
takich literówek w tym spisie jest dużo. Często zapisywano nie nazwisko, ale czyj to był grób np. Bajona Józefa, a tabliczka nagrobna to Józef Bajon.
To nie jest grób z tych "przenoszonych", Twój pradziad został pochowany na cmentarzu św. Trójcy. Mogę wskazać rejon tego cmentarza, w którym być może znajduje się grób śp. Józefa Muchy. Ale tylko rejon, na tym cmentarzu brak jakichkolwiek zasad, nie ma pól, rzędów. Jest z grubsza zachowany podział na klasy.

Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 19:26 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Do 16 stycznia 1969 r. pochówki w rejonie Dębca odbywały się na cmentarzu Bożego Ciała przy ul. Bluszczowej 14.

Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2011, 19:28 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 16:34
Posty: 17
Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Anetta.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2011, 11:37 
Offline

Dołączył(a): 20 lip 2011, 15:27
Posty: 160
jankakrol napisał(a):
Witam,
grób można spróbować odnaleźć. Ale to wszystko. Zwłoki p. Klary Szymańskiej zostały w czasie II wojny światowej przeniesione na cmentarz przy ul. Samotnej z cmentarza Farnego. Zapiski w księgach cmentarnych Samotnej zawierają tylko informację o przybliżonej dacie przenosin , imię i nazwisko oraz nr tabliczki identyfikacyjnej. Grób p.Klary nie jest oznakowany żadną tabliczką imienną.

Pozdrawiam
Janka

Dotarłem do 3461/0 Akt stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej św. Marii Magdaleny Poznań
Ta parafia zarządzała cmentarzem farnym przed wojną i tam nigdzie nie figuruje "moja" Klara Szymańska czy w tych dokumentach jest wyraźnie napisane że z tego cmentarza została przeniesiona? Niestety orginalne ksiegi parafialne z tamtych lat nie zachowały się
pozdrawiam Tomasz Szymański

_________________
Tomasz Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2011, 12:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
jankakrol napisał(a):
Michale,
takich literówek w tym spisie jest dużo. Często zapisywano nie nazwisko, ale czyj to był grób np. Bajona Józefa, a tabliczka nagrobna to Józef Bajon.
To nie jest grób z tych "przenoszonych", Twój pradziad został pochowany na cmentarzu św. Trójcy. Mogę wskazać rejon tego cmentarza, w którym być może znajduje się grób śp. Józefa Muchy. Ale tylko rejon, na tym cmentarzu brak jakichkolwiek zasad, nie ma pól, rzędów. Jest z grubsza zachowany podział na klasy.

Pozdrawiam
Janka


Janko,

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Tak, właśnie o to mi chodziło. W jaki sposób możesz wskazać mi rejon, w którym znajdował się grób nr 208 klasy III?

Pozdrawiam,
Michał

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2011, 19:06 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Michale,
podaj na pw adres e-mailowy na jaki mogę Ci podesłać szkic cmentarza.

Pozdrawiam
Janka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2011, 07:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Janko,

Dzięki.
Adres został wysłany.

Pozdrawiam,
Michał

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2011, 14:37 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2008, 12:28
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
Kibice sprzątają cmentarz.
Moim zdaniem to bardzo dobra akcja. Godne pochwały. Więcej w linkach poniżej:

http://www.mmpoznan.pl/391650/2011/10/2 ... egory=news

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/11 ... Y.facebook

Maciej Czarnecki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2011, 19:53 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2010, 21:25
Posty: 98
Z jednej strony chwała im za to. Szkoda, że ta akcja nie została wcześniej nagłośniona.
Teraz ciekawi mnie jedno - czy, ktoś sprawował nad nimi opiekę, czy porządkowali groby i alejki wg własnego uznania i "przypuszczeń"?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2011, 20:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
Witam, ładny gest, tylko chyba jest mały problem, bo jeżeli są tam "groby wojenne" to zgodnie z obowiązującymi przepisami
"Przeprowadzanie robót ziemnych, wznoszenie pomników i innych urządzeń na
cmentarzach i grobach wojennych wymaga zezwolenia wojewody".

Pozostaje mieć nadzieje że kibice je mieli.

KK

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2011, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Powiedzmy, że tylko porządkowali ;-)

Choć teoretycznie, na tamtejszych grobach wojennych nie powinni się za bardzo napracować.
Opieka nad tymi grobami (i innymi w Poznaniu) w bieżącym roku została powierzona Miastu Poznań (to to miasto od know-how :wink: ).

Pozdrawiam!
Adam


casey napisał(a):
Witam, ładny gest, tylko chyba jest mały problem, bo jeżeli są tam "groby wojenne" to zgodnie z obowiązującymi przepisami
"Przeprowadzanie robót ziemnych, wznoszenie pomników i innych urządzeń na
cmentarzach i grobach wojennych wymaga zezwolenia wojewody".

Pozostaje mieć nadzieje że kibice je mieli.

KK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2011, 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
http://poznan.gazeta.pl/poznan/56,36001 ... y_ich.html

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2011, 23:56 
Offline

Dołączył(a): 19 maja 2009, 00:30
Posty: 12
Lokalizacja: Poznań
Witam wszystkich serdecznie!

Nazywam się Leszek Hasiński i jestem z wykształcenia historykiem.
Cmentarz przy ulicy Samotnej jest obiektem mojego zainteresowania z uwagi na fakt, że w okresie okupacji przeniesione tam zostały szczątki mojej prababci z likwidowanego cmentarza świętomarcińskiego przy ulicy Bukowskiej.
Kwestią tą zajmował się swego czasu mój dziadek Józef Hasiński, zamieszczając w pisanej przez siebie „Kronice rodzinnej” następującą na ten temat wzmiankę:

Okupanci niemieccy w tym czasie niewoli bez powiadomienia zainteresowanych osób przystąpili – chyba w roku 1943 do likwidacji cmentarzy parafii świętomarcińskiej i farnej, mieszczących się przy obecnej ulicy Bukowskiej. Zachowując całkowitą tajemnicę rękoma polskich robotników przeprowadzali ekshumacje pochowanych tam zmarłych, przeznaczając ten zadrzewiony teren na stanowiska przeciwlotnicze.
Dopiero niedawno udało mi się z synem Adamem uzyskać informację dotyczącą ponownego pochówku mojej Mamy. Jej szczątki zostały złożone na cmentarzu parafialnym św. Trójcy przy ulicy Samotnej 1/2A – w polu numer 1, rzędzie 8 a w grobie oznaczonym w zachowanej księdze liczbą 30. W tej księdze posiadanej przez zarządzającą cmentarzem informacje o Mamie zapisane są pod pozycją 675/bn.
Cmentarz jest bardzo zaniedbany i są nie do pokonania trudności z dokładnym zlokalizowaniem miejsca pochówku Mamy.


Do przytoczonego wyżej tekstu dołączony został wycinek z gazety, zdaje się z „Głosu Wielkopolskiego”, o następującej treści:

JAKO 13-LETNI CHŁOPIEC...
Z ogromnym zaciekawieniem przeczytałem w „Głosie” z 17 XI artykuł pt.: „O cmentarzach, których już nie ma”. Ja natomiast jako jedyny Polak pracowałem na cmentarzach świętomarcińskim i farnym od początku do końca ekshumacji, którą przeprowadzali Żydzi. Do tych prac utworzono obóz, zlokalizowany w byłych pomieszczeniach gospodarczych zarządcy cmentarza (teraz na tym miejscu jest hala nr 14 MTP). Stan obozu wynosił 50 mężczyzn, którzy pod nadzorem pracowników „Gesundheitsamtu” (urzędu zdrowia) i pod ścisłą kontrolą gestapo przeprowadzali otwieranie grobowców i trumien, w których wyszukiwano kosztowności i biżuterię. Cmentarze te gromadziły w większości prochy ludzi zamożnych, więc zdobycz bywała pokaźna. Zwłoki, a raczej ich pozostałości ładowano w zwykłe skrzynie drewniane i samochodem firmy Heinrich Schulz (mającej siedzibę przy ul. Czajczej) przewożono na cmentarz na Dębiec, przy torach kolejowych.
W czasie tych prac zdarzył się wypadek podejrzewania jednego z Żydów o ukrycie zębnej koronki ze złota, a to wystarczyło, aby publicznie wykonać na nim wyrok przez powieszenie w obecności całego składu obozu, na jednym z drzew alei cmentarnej (drzewo to rośnie do dnia dzisiejszego). Uzupełniając w krótkim skrócie artykuł, pragnę wyjaśnić, że ekshumację przeprowadzała firma, którą objął przybyły z Niemiec dypl. inż. Hans Pracht, mająca swoje biura przy al. Marcinkowskiego 5.
Cmentarz na Miłostowie także budowali Żydzi (...)

KAZIMIERZ ŚMIGIEL
Poznań


Od siebie załączam jeszcze krótką notatkę – informację na temat cmentarzy przy ulicy Samotnej, jaką sporządziłem podczas pisania biografii mojej prababci:

Cmentarz parafialny Św. Trójcy na Dębcu powstał w roku 1924 na terenie będącym własnością gminy Dębiec, po południowej stronie ówczesnej ul. Samotnej, w sąsiedztwie linii kolejowej wiodącej z Poznania do Leszna. W roku 1925 wraz z całym Dębcem przyłączony do Poznania. Do roku 1928 należał do parafii św. Floriana w Wirach (wikariat lokalny przy kaplicy p.w. Najświętszego Serca Jezusowego na Dębcu), od 1 lipca 1928 roku zaś do nowo utworzonej parafii pod wezwaniem Św. Trójcy. W roku 1931 w najbliższym sąsiedztwie cmentarza Św. Trójcy, po północnej stronie ul. Samotnej utworzono drugi cmentarz, należący do parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Wildzie. W okresie okupacji oba cmentarze zostały przejęte przez Niemiecki Urząd Cmentarny. W latach 1941-1942 zostały tu przeniesione pochówki z likwidowanych nekropolii przy ul. Bukowskiej: w okresie od 18 września 1941 do 13 lipca 1942 z cmentarza farnego, od 18 kwietnia 1942 do 24 lipca 1942 zaś z cmentarza św. Marcina. Po zakończeniu akcji likwidacyjnej cmentarze te zostają zamknięte. Po wojnie obie nekropolie zostały przejęte przez państwo (utrzymano zakaz sprawowania pochówków). W 1997 roku wydana została decyzja o powrocie cmentarza Zmartwychwstania Pańskiego w ręce poprzedniego właściciela. W 2007 roku na skutek działań podjętych na rzecz scalenia obu cmentarzy w ręku jednego właściciela w celu przywrócenia im funkcji miejsca grzebalnego, stały się one własnością parafii księży zmartwychwstańców. Wieloletnie zaniedbania i dewastacja sprawiły iż wymagają one gruntownej rewitalizacji. Nekropolie te często określa się wspólną nazwą cmentarza dębieckiego.

Pozdrawiam
Leszek Hasiński z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2011, 09:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Leszku, bardzo dziękuję za tyle nowych informacji nt. cmentarza przy Samotnej. Szczególnie wartościowe są relacje naocznych świadków i uczestnika ekshumacji.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2011, 08:36 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 19:36
Posty: 1
Dzień dobry,
Na cmentarzu przy ul. Samotnej mam grób wuja Jerzy Kaiser, chciałabym odnowić tablicę jednak nie znam ani dokładnej daty narodzi ani śmierci wiem, że był to rok 1941. W jaki sposób mogę uzyskać niezbędne dane.
Pozdrawiam
Sylwia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2011, 10:39 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2008, 12:28
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
Jerzy Kaiser figuruje w księdze zgonów parafii Św. Trójcy (Poznań Dębiec). Numer ewidencyjny 1203 ze spisu pochowanych przy ulicy Samotnej jest tożsamy z numerem zapisanym w księdze zgonów. W tej właśnie księdze parafialnej zawarte są wszelki niezbędne informacje o zmarłym.


Maciej Czarnecki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2011, 14:18 
Offline

Dołączył(a): 03 gru 2011, 23:07
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Mogę prosić o plan sytuacyjny cementarza na Samotnej?
Może coś więcej ktoś posiada bo czytałem o jakiś notatkach starszej pani opiekunki cmentarza.
Moja prababcia Maria Mikołajczak zd. Wawrzyniak ur. 1900r... zm. 12,11,1935r. Zgodnie z listą ustaliłem nr. kwatery 984 jednak po oględzinach na miejscu widzę, że nie będzie łatwo odnaleźć to miejsce. W przyszłym tyg. zabieram tam mojego ojca ostatnią osobę, która coś pamięta jednak pewnie nie zbyt dokładnie.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2011, 19:56 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 21:49
Posty: 216
Lokalizacja: Poznan
Plan sytuacyjny cmentarza zamieszczony jest w Kronice Miasta Poznania 2004/1 „Dębiec”.
Grób prababci śp. Marii Mikołajczak istnieje (jest nr identyfikacyjny, brak tabliczki imiennej). Grób dość łatwo odnaleźć. Proszę napisać na ile zna Pan ten cmentarz, od której strony dochodzi Pan do cmentarza, czy wie Pan np. gdzie była kaplica, gdzie był krzyż itp.? Proszę podać jakiś adres e-mailowy to napiszę jak trafić do grobu.
Pozdrawiam
Janina Król


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2011, 22:02 
Offline

Dołączył(a): 03 gru 2011, 23:07
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
Witam
Dziękuję za szybką odp. mój email allshop.biuro@vp.pl
Wysłałem wiadomość na PW
Pozdrawiam
Mikołajczak Bartosz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2012, 01:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
W dzisiejszym Głosie Wielkopolskim artykuł o cmentarzu przy Samotnej.

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... ,id,t.html

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2012, 14:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam
Wczoraj była sprzyjająca pogoda więc z córkami odwiedziłam cmentarz przy ul.Samotnej by dalej kontynuować poszukiwania swojego pradziadka i spisać to co jeszcze istnieje. Cmentarz wygląda "zaskakująco" na obecną chwilę. Jest uprzątnięty,powycinane samosiejki i chaszcze na stronie cmentarza Zmartwychwstańców.Nie trzeba się przedzierać przez gąszcz krzaków by odnaleźć grób,gdyż można dojść wszędzie.Ruina spalonego domu Pani Jadzi jest już rozebrana i leżą resztki gruzu.Tutaj ogromne podziękowania dla Proboszcza Adama Błyszcz z Parafii Zmartwychwstania Pańskiego.

Widok cmentarza Zmartwychwstańców
Obrazek
Obrazek

A tutaj informacja dla Janki Król : Janko znalazłam wiele grobów,które nie są w indeksie z wiadomych nam powodów-gdyż były też wcześniejsze pochówki,których Pani Jadzia nie posiadała.Ale liczyłam się z tym,że to pochówki są z lat 1924-1928(bo takie znalazam).A ku mojemu zaskoczeniu znalazłam płytę nagrobną na cmentarzu Św.Trójcy-z Brambiewiczów Wiktoria Ziemniewiczowa 20.02.1823-05.11.1912
Obrazek
Obrazek

pozdrawiam.Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2012, 14:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam
Wczoraj dzięki pięknej pogodzie odbyłam kolejną moją wyprawę na Cmentarz w poszukiwaniu grobu mojego pradziadka. Spotkałam Tomasza,który ma pochowanego pradziadka na Cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego,a teraz jest na etacie poszukiwania miejsca pochówku swojej prababci na Cmentarzu Św.Trójcy. Tomasz przesłał mi zdjęcie Kaplicy i mam nadzieję,że nie jednego z nas serce się uraduje,gdyż moim zdaniem to ooogromne trofeum i pragnę się nim podzielić ze wszystkimi.
Obrazek
Pozdrawiam.Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2012, 15:35 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2008, 12:28
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
Świetne zdjęcie! :) Dzięki za wrzucenie.

Pozdrawiam
Maciej Czarnecki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2012, 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Beato - jak ja klikam na Twoje zdjecie to pojawia mi sie nastepujacy komunikat i ja nie wiem czy to jest OK ? wiec nie nic nie kilkam dalej.

'.jpg
Komunikat
Strona ta zawiera treści erotyczne, przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych. Klikając OK stwierdzasz, że masz ukończone 18 lat i akceptujesz pojawienie się treści erotycznych. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnia opuść to miejsce i przejdź do innej kategorii zdjęć.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2012, 23:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Hania napisał(a):
Beato - jak ja klikam na Twoje zdjecie to pojawia mi sie nastepujacy komunikat i ja nie wiem czy to jest OK ? wiec nie nic nie kilkam dalej.

'.jpg
Komunikat
Strona ta zawiera treści erotyczne, przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych. Klikając OK stwierdzasz, że masz ukończone 18 lat i akceptujesz pojawienie się treści erotycznych. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnia opuść to miejsce i przejdź do innej kategorii zdjęć.


Też ujrzałam taki komunikat.
Zaryzykowałam, kliknęłam i obejrzałam zdjęcie.
Bynajmniej nie dla dorosłych.

Nie znam się ale taka jest chyba uroda tego typu serwisów.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2012, 00:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Proszę podać,z którego cmentarza jest kaplica prezentowana na zdjęciu.
Zestawienie kaplicy cmentarnej z treściami erotycznymi jest moim zdaniem niesmaczne,ale to już chyba sprawa fotosika.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2012, 11:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam
Przepraszam :) za zamieszanie,ale to rzeczywiście coś na fotosiku.Już błąd naprawiłam i zdjęcie jest "normalnie" dostępne. Kaplica ta pochodzi z Cmentarza Zmartwychwstania Pańskiego przy ul.Samotnej.
Pozdrawiam.Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2012, 11:27 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2012, 10:38
Posty: 378
witam

poszukuję grobu moich prapradziadków , którzy najprawdopodobniej zostali pochowani na terenie cmentarza pod targami (Cmentarz Św. Marcina) i znalazłem w wykazie pochowanych na ul.Samotnej taki zapis:

Bartoszewski Fam. - Pole 12 - Rząd 13 - Grób 1 2 - Przen.z cm. Świętomarc. 24.04.1942 - 2 trumny 3 zwłoki

moi przodkowie to:
Franciszek Bartoszewski s. Andrzeja i Marianny z.d.Bajon, zamieszkały Poznań ul.Głogowska 3, ur. 1831 w Poznań-Jeżyce, zm. 13.06.1909r. w Poznaniu
i
Petronella Bartoszewska z.d.Kowalska c.Ludwika i Małgorzaty z.d.Tomczak, zamieszkała Poznań ul.Krauthofera 20/4, ur. 05.05.1839r. w Poznań-Starołęka Wielka, zmarła 05.03.1936r. w Poznaniu (choć tu pojawiają się głosy że mogła być chowana na Górczynie)

czy wiadomo gdzie jest ten grób i czy w ogóle istnieje i czy to aby na pewno oni?

_________________
Pozdrawiam Serdecznie

Stanisław Bartoszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 476 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 80 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL