Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 11:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 maja 2009, 18:17 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2008, 19:05
Posty: 2
Witam!
Poszukuję wszelkich informacji dotyczących dostępów do ksiąg metrykalnych parafii rzymskokatolickiej w Kotlinie powiat Jarocin. Wiem, że Archiwum Państwowe w Poznaniu posiada księgi z lat 1820 - 1821 i 1823 - 1829 są one ogólnodostępne - sprawdziłam. Z moich informacji wynika, że A.A w Gnieźnie posiada księgi od 1654 - 1888 niestety nie mogę tego nigdzie sprawdzić czy tak jest faktycznie . Proszę o pomoc w tej sprawie. Z góry dziękuję za pomoc! Ewa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2012, 17:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Poszukiwania doprowadziły mnie do Kotlina i mam kłopot podobny jak Ewa 3 lata temu :(

Tak jak napisała Ewa w APP są duplikaty z lat 1820-1821 i 1823-1829 - dzisiaj w ZOSIA są nawet ich skany.

Kotlin według schematyzmu z 1925 należał do Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Dekanatu Czermin.
W katalogu on-line AA Gniezno nie znalazłem nawet zespołu 'Archiwum parafii Kotlin', potem telefonicznie potwierdziłem w AAG że ksiąg parafii Kotlin tam nie ma.

Metrykalia z Kotlina przetrwały zawieruchy dziejów - przynajmniej do okresu międzywojennego.
Sądzę tak po tym że w metrykliach Tek Dworzaczka przywoływane są wpisy z Kotlina z lat 1670-1739.

W sieci nie znalazłem prawie nic o historii wsi Kotlin, nie próbowałem też jeszcze kontaktować się z parafią.

Jeżeli ktokolwiek z Was wie coś więcej - będę zobowiązany za pomoc i informacje.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2012, 19:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
W Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieżnie, sygn.21-22 (2 j.a.), znajdują się akta parafii Kotlin z lat 1832-1914 (Dekanat Pleszewski) - żródło: Tom II „Dziejów Poznania i Wojewodztwa Poznańskiego.Informator o materiałach archiwalnych” wyd. z 1982r.

Może tam znajduje się odpowiedź, jaki los spotkał akta metrykalne Kotlina?

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2017, 01:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Po 5 latach powracam do poszukiwania losów zaginionych metryk z Kotlina.

Na dzisiaj nie doszukałem się żadnego nowego śladu po nich. Tak co do ich miejsca przechowywania dzisiaj czy potwierdzenia że księgi te zostały utracone / zaginęły.

Pojawiały się kiedyś niepotwierdzone informacje o tym że księgi mogą się nadal znajdować w parafii w Kotlinie ?!

Jeżeli były jakieś próby ustalenia losów metryk z Kotlina w minionych latach - będę zobowiązany za informację.
Będę próbował szukać ponownie - bez sensu byłoby jednak powtarzać działania które były już może podjęte...

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2017, 11:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
TomekD napisał(a):
Pojawiały się kiedyś niepotwierdzone informacje o tym że księgi mogą się nadal znajdować w parafii w Kotlinie ?!


Ale próbowałeś się kontaktować z proboszczem tej parafii?

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2017, 18:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Próbowałem 5 lat temu, proboszcz był na urlopie, potem odłożyłem Kotlin.
Zdaję sobie sprawę że to najbardziej oczywista ścieżka.

Chciałem się upewnić że przez minione lata nikt nic więcej nie ustalił.
Bedę próbował ponownie.
Akurat w kontaktach z proboszczami to mam pecha do rozmówców, nie wróży to dobrze :-(

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2017, 19:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
TomekD napisał(a):
Akurat w kontaktach z proboszczami to mam pecha do rozmówców, nie wróży to dobrze :-(


Aga Koza kiedyś mówiła, że ma szczęście do księży w tych sprawach, może Ci pomoże :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2017, 22:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
TomekD napisał(a):
Po 5 latach powracam do poszukiwania losów zaginionych metryk z Kotlina.
Będę próbował szukać ponownie - bez sensu byłoby jednak powtarzać działania które były już może podjęte...


Sprawdzałeś: http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/9.5#tabSerie?

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2017, 01:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Pawle,

Zacny pomysł, nie wpadłem aby tą ścieżką weryfikować.

Z tego co widać tutaj:
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14. ... 5u02AZGd3Q
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14. ... uDr3H3leDg
jest potwierdzenie że księgi z Kotlina zachowały się przynajmniej do lat okupacji.

Co więcej, te najstarsze 1654/1670/1671 - 1742/1733/1742 chyba pozostały w parafii (adnotacja LS)

Działania Sippenamt były w obszarze mojego zainteresowania dla powiatu międzychodzkiego:
viewtopic.php?f=2&t=11525#p102449
tam skończyło się to nieszczęśliwie - zgromadzone w Kreissippenamt Międzychód księgi przepadły.
W Kotlinie jest inaczej, jest on 'białą plamą' kiedy księgi dla sąsiednich parafii są w AAG/AAP.

Ktoś domyśla się może skrótem czego jest LS w wykazach Sippenamt ?
Pojawia się w kolumnie notatek (Anmerkungen) na zmianę z Kreissippenamt (m.in. na skanach z linków powyżej).

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2017, 11:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
TomekD napisał(a):
Pawle,

Zacny pomysł, nie wpadłem aby tą ścieżką weryfikować.

Z tego co widać tutaj:
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14. ... 5u02AZGd3Q
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14. ... uDr3H3leDg
jest potwierdzenie że księgi z Kotlina zachowały się przynajmniej do lat okupacji.

Co więcej, te najstarsze 1654/1670/1671 - 1742/1733/1742 chyba pozostały w parafii (adnotacja LS)

Działania Sippenamt były w obszarze mojego zainteresowania dla powiatu międzychodzkiego:
viewtopic.php?f=2&t=11525#p102449
tam skończyło się to nieszczęśliwie - zgromadzone w Kreissippenamt Międzychód księgi przepadły.
W Kotlinie jest inaczej, jest on 'białą plamą' kiedy księgi dla sąsiednich parafii są w AAG/AAP.

Ktoś domyśla się może skrótem czego jest LS w wykazach Sippenamt ?
Pojawia się w kolumnie notatek (Anmerkungen) na zmianę z Kreissippenamt (m.in. na skanach z linków powyżej).


Kiedyś w księdze meldunkowej spotkałem adnotację "Lücke St.", też się zastanawiałem co ona oznacza.
Może to jakaś luka w dokumentacji?

Pozdrawiam,
Grzegorz.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2017, 13:08 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
tu masz wszystkie skróty...

https://books.google.de/books?id=xRR54t ... en&f=false

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2017, 17:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Gregorius napisał(a):
Kiedyś w księdze meldunkowej spotkałem adnotację "Lücke St.", też się zastanawiałem co ona oznacza.
Może to jakaś luka w dokumentacji?
Grzegorzu,
Chyba raczej nie.
Jest tak że skrót LS pojawia się w większości przypadków przy księgach z XVIII wieku które jak się wydaje nie były w zakresie zainteresowania Sippenamt.
Sądzę tak po tym że np. w Kwilczu księgi z tych lat zostały wręcz zwrócone:
http://szukajwarchiwach.pl/53/801/0/14. ... w4q8LfIBNA

henry napisał(a):
Henry,
Ciekawa pozycja, szkoda że dostępne tylko wybrane strony.
Z wymienionych 8 znaczeń skrótu LS żaden jednak nie pasuje do dokumentów Sippenamt.

Chyba że mógłby to być skrót od 'Land Schützen' w znaczeniu 'zabezpieczony w terenie' ?
Nie znam niemieckiego, nie wiem czy to ma w ogóle rację bytu.
Przy okazji kombinowania znalazłem taką stronę - może się przyda innym:
http://abkuerzungen.woxikon.de/abkuerzung/ls.php

Pytanie o skrót LS zamieściłem w dziale tłumaczeń, póki co pozostaje bez odpowiedzi.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 19:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Nie mogę już edytować więc dopiszę dla potomnych:
LS to najprawdopodobniej skrót od Lateinische Sprache (język łaciński).

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL