Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 kwi 2024, 10:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 cze 2009, 07:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2009, 12:15
Posty: 155
Lokalizacja: Poznań
Czy był określony czas na wywieszenie zapowiedzi przed ślubem ?
Chodzi o okres międzywojenny
Obecnie różnie to bywa jest miesiąc 3 niedziele lub 2 wystarczają obecnie na zapowiedzi
Wiem że kiedyś się bardziej tego pilnowało, ale czy był określony termin na wywieszenie zapowiedzi?
Dzięki z góry za informacje

_________________
pozdrawiam Przemo Zmysłowski
http://www.zmyslowski.net


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 cze 2009, 20:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Witam!

Od czasów średniowiecza ważne małżeństwo miało być poprzedzone trzykrotnymi zapowiedziami tak, by można było zawczasu dowiedzieć się o ewentualnych przedszkodach zrywających i wzbraniających, czyli czynników przeszkadzających zawarciu ważnego małżeństwa. Wiem, że stan ten potwierdził sobór trydencki, wymagając trzykrotnych zapowiedzi (od których jednak możliwa była w wyjątkowych sytuacjach dyspensa) - 3 niedziele przed ślubem. W XIX wieku w księgach parafialnych rzeczywiście spotykam trzykrotne zapowiedzi. W 1917 powstał pierwszy Kodeks prawa kanonicznego. W zamyśle kodyfikatorów kodeks ten był zbiorem wszystkich obowiązujących dotychczas norm prawa kanonicznego), więc myślę, że postanowienie soboru trydenckiego o trzykrotnych zapowiedziach pozostało. Z kolei w Kodeksie prawa kanonicznego z 1983 sprawa ujęta jest w następujący sposób:

Kan. 1066 - Przed zawarciem małżeństwa należy się upewnić, że nic nie stoi na przeszkodzie do jego ważnego i godziwego zawarcia.
Kan. 1067 - Konferencja Episkopatu powinna wydać normy dotyczące egzaminu narzeczonych, zapowiedzi przedmałżeńskich oraz innych odpowiednich środków do przeprowadzenia badań przed zawarciem małżeństwa, aby proboszcz pilnie ich przestrzegając mógł przystąpić do asystowania przy małżeństwie.

Obecnie pozostawia się unormowania zapowiedzi przedmałżeńskich gestii lokalnych episkopatów.

Pozdrawiam,
Kuba

_________________
Łabędzcy (Opatówko, Września, Kleszczewo, Kostrzyn), Wilkowscy (Kostrzyn, Poznań), Klimas (Iwno, Wiktorowo, Chorzałki), Wesołek (Krerowo, Mączniki, Czerlejno), Stacheccy (Kostrzyn, Pobiedziska), Nijaki, Dopiera, Dokowicz,Banach (powiat Grodzisk, Wolsztyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2009, 22:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 cze 2009, 17:42
Posty: 29
Lokalizacja: Gdańsk
Czy wiecie może gdzie szukać takich archiwalnych zapowiedzi ślubnych? W szczególności z okresu międzywojennego i nieco późniejszego?

_________________
Pozdrawiam,
Patrycja

Szukam : Lange (Gniezno, Trzemeszno i okolice), Kmieciak (Ostrowite), Paulus (Ostrowite, okolice Gniezna), Polus (Trzemeszno)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2009, 08:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2335
Lokalizacja: Gniezno
Np. dla Strzelna: dokumenty potrzebne do zawarcia ślubów, czyli potwierdzenie chrztów i inne poświadczenia są w AAGniezno.
To odpisy XIX wieczne
są to odpisy akt chrztów, lub poświadczenia że ślubujacy jest takiej a takiej religi, dlatego że udzielano także ślubów małżenstwom 2'm różym wyznaniom, katoli i protestani itp.
Natomiast parafia Strzelno nie jest prezentowana w archiwum, księgi znajdują się w Strzelnie.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2009, 10:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 cze 2009, 17:42
Posty: 29
Lokalizacja: Gdańsk
Rozumiem, czyli należy sprawdzać w danych parafiach czy istnieją księgi zapowiedzi lub zaślubin. Interesuje mnie to, ponieważ szukałam aktów ślubu z początku lat 20. i 30. w Gdańsku, ale niestety część ksiąg zaginęła, więc myślałam, że nie uda mi się już odnaleźć informacji na ten temat, a okazuje się, że jednak może istnieje jakaś szansa :wink:
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam,
Patrycja

Szukam : Lange (Gniezno, Trzemeszno i okolice), Kmieciak (Ostrowite), Paulus (Ostrowite, okolice Gniezna), Polus (Trzemeszno)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2011, 17:32 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2011, 17:32
Posty: 91
Lokalizacja: Chorzów
Witam,
Pozwole sobie odświeżyc ten dawno nie używany temat i zadać pytanie :D
Czy ktoś z forumowiczów orientuje się może czy istnieją księgi zapowiedzi/zaślubin z Parafi w Ślesinie k. Bydgoszczy na lata 1870+??
Szukam informacji o rodzicach swojego prapra dziadka(konkretnie daty narodzin/zgonów),niestety nie ma nic na ten temat w jego akcie chrztu z 1852r ani w akcie ślubu kościelnego z 1877r,jedyna ma nadzieja,że znajde coś w aktach USC. :( :(

Pozdrawiam

_________________
Mateusz Kujawa

Poszukuje
Kujawa,Dorszewski,Frelichowski(Bydgoszcz,Goncarzewy,Kazin,Łukowiec,Ślesin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2011, 18:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Oczywiście, w akcie ślubu w USC w 1877 roku będzie miejsce i data urodzenia ślubującego i nazwiska oraz miejsce zamieszkania (lub śmierci) rodziców.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2011, 18:50 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2011, 17:32
Posty: 91
Lokalizacja: Chorzów
Panie Łukaszu bardzo dziekuje za odpowiedź,nadzieja powraca :D
Ale co z księgami zaślubin? Czy jest szansa,że będą np w AA w Gnieźnie?

Pozdrawiam

_________________
Mateusz Kujawa

Poszukuje
Kujawa,Dorszewski,Frelichowski(Bydgoszcz,Goncarzewy,Kazin,Łukowiec,Ślesin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 05:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2335
Lokalizacja: Gniezno
Takie zapowiedzi lub dokumenty które trzeba przedstawić do ślubu.
Czyli potwierdzenie chrztu, widziałem w skoroszytach dla parafii Strzelno.
Przeglądałem, to opasły skoroszyt z powpinanymi odrecznymi zapisakmi.
Czy jest inna parafia nie wiem, i tylko od pracowników AAGniezno można się dowiedzieć więcej.
W spisach nic takiego nie widziałem, tą wiadomośc uzyskałem od śp. ks. Jerzego.
A spraw ksiag parafialnych Strzelna jest dziwna, parafia twierdzi są w Gnieźnie, Gniezno nie wystawia.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 07:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Mateusz_Kujawa napisał(a):
Panie Łukaszu bardzo dziekuje za odpowiedź,nadzieja powraca :D
Ale co z księgami zaślubin? Czy jest szansa,że będą np w AA w Gnieźnie?


Właśnie rozumiem, że z księgi zaślubin pochodzi zdjęcie, o które prosiłem w wątku o Poznan Project - tu się więc przypominam.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 07:44 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2011, 17:32
Posty: 91
Lokalizacja: Chorzów
Panie Łukaszu,zaszła tutaj drobna pomyłka,po pierwsze informacja pochodzi z księgi chrztów,której zdjęcie uzyskałem z AA Gniezno,niestety nie figurują tam rodzice młodych,tą informację dodałem dla potomnych z puli tego,że w niektórych pozycjach w bazie małżeństw takie wpisy właśnie zaówżyłem,a,że posiadałem takie informacje na temat rodziców to czemu się nimi nie podzielić. :D

A księgi zaślubin bądź zapowiedzi właśnie poszukuję w celu uzyskania dalszych informacji,których nie było w akcie chrztu i akcie ślubu.

Bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd,a zdjęcie chciałem podesłać by nie było,że koryguję coś informacjami wyssanymi z palca.
Zaraz wysyłam zdjęcie tej księi na Pana maila :D

Pozdrawiam

_________________
Mateusz Kujawa

Poszukuje
Kujawa,Dorszewski,Frelichowski(Bydgoszcz,Goncarzewy,Kazin,Łukowiec,Ślesin)


Ostatnio edytowano 08 paź 2011, 15:27 przez Mateusz_Kujawa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 15:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Zdjęcie, które Pan przysłał (dziękuję!) pochodzi właśnie z Liber Copulatorum, czyli można to nazwać księgą zaślubin.

Szczegółowa odpowiedź w wątku Poznan Project.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 15:51 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2011, 17:32
Posty: 91
Lokalizacja: Chorzów
No to pozostaje księga zapowiedzi,jakiś czas temu mój kuzyn wysłał mi zdjęcie strony z jednej z takich ksiąg ze starego kościoła pw. św Bartłomieja w Rogach,naprawde dużo tam pisało o rodzicach małżonków i o samych małżonkach,imiona nazwiska,daty,miejscowości narodzin i zamieszkania oraz zawody. Zakładam więc,że każda księga zapowiedzi te informacje zawiera.Stąd moje pytanie czy takie księgi jeszcze gdzieś można znaleść, szczególnie tą ze Ślesina koło Bydgoszczy. Jest to kopalnia informacji,a nie wszystkie z nich są w normalnych aktach narodzin,ślubów czy zgonów.

_________________
Mateusz Kujawa

Poszukuje
Kujawa,Dorszewski,Frelichowski(Bydgoszcz,Goncarzewy,Kazin,Łukowiec,Ślesin)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 16:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Rogi to Galicja, nie można porównywać zwyczajów w kwestii prowadzenia ksiąg w różnych zaborach. Nie podejrzewam, by tą drogą coś naprawdę ciekawego się znalazło. Lepiej się skoncentrować na odszukaniu ślubu cywilnego w AP w Bydgoszczy. Może mają oni też (albo może są nadal w USC!) dowody do księgi małżeństw USC< tam byłyby odpisy aktów chrztu małżonków, zezwolenia na ślub, a nawet odpisy aktów zgonu nieżyjących rodziców. Dowody takie istnieją niestety tylko dla niektórych urzędów, w innych najwidoczniej były one po jakimś czasie, z braku miejsca, likwidowane.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2011, 16:52 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2011, 17:32
Posty: 91
Lokalizacja: Chorzów
Już zleciłem kwerende w AP Bydgoszcz,to jest ostatnia deska ratunku,w moim przypadku, bo przed 1874 jak wszyscy wiemy nie było USC.
Jak rozumiem mam pytać o dowody do księgi małżeństw do danego USC? :)
Najprościej byłoby szukać samemu w archiwum(niestety za daleko) lub zająć się indeksowaniem i liczyć na ciekawe odkrycia :D

_________________
Mateusz Kujawa

Poszukuje
Kujawa,Dorszewski,Frelichowski(Bydgoszcz,Goncarzewy,Kazin,Łukowiec,Ślesin)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 89 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL