Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 03:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 paź 2017, 02:38 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Czy ktoś już szukał dokumentów w Tajnym Archiwum Pruskim w Berlinie:
http://www.gsta.spk-berlin.de/
http://www.gsta.spk-berlin.de/polski_1558.html

1. Wizyta w archiwum
Informacje na temat dojazdu do archiwum znajdują się pod linkiem Dojazd (Anreise [PDF, 50 KB]). Przed skorzystaniem z archiwum należy wypełnić wniosek o korzystanie, w którym należy podać dane personalne (nazwisko, zawód, adres) oraz temat i cel Państwa badań w Tajnym Archiwum Państwowym Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego. Zezwolenie na korzystanie z archiwum wydawane jest na cały bieżący rok kalendarzowy. Korzystanie z Tajnego Archiwum Państwowego Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego jest bezpłatne. Do przechowywania odzieży i toreb, których nie wolno zabrać do pracowni naukowej, służą zamykane szafki. Klucze do szafek można otrzymać w portierni.

Wprowadzenie do korzystania z archiwum
Tajne Archiwum Państwowe Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego oferuje cyklicznie, odbywające się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 16 s.t., wprowadzenie do korzystania z archiwum dla studentów i użytkowników naukowych. Zgłoszenia są przyjmowane mailowo, telefonicznie lub poprzez dokonanie wpisu do wyłożonych list. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj [PDF, 130 KB].

2. Przygotowanie wizyty
Przed wizytą w Tajnym Archiwum Państwowym Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego należy się dokładnie przygotować. Przy pomocy literatury drukowanej należy zaznajomić się uprzednio z interesującym Państwa zagadnieniem. Ponadto należy wykorzystać bazę danych archiwum (Archivdatenbank) i wykazy literatury (Literaturliste) w celu zdobycia przed wizytą rozeznania w zasobach, spuściźnie i zbiorach Tajnego Archiwum Państwowego Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego. Ewentualnie należy przesłać do Tajnego Archiwum Państwowego Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego pisemne zapytanie (schriftliche Anfrage) z możliwie dokładnym opisem interesującego Państwa zagadnienia, tak aby możliwe było wcześniejsze ustalenie, które zasoby archiwalne mogą być dla Państwa właściwe lub jakie inne archiwa powinni Państwo uwzględnić. Jeżeli znają Państwo dokładną sygnaturę archiwaliów, z którymi chcą się Państwo zapoznać, można dokonać wcześniejszego (przynajmniej dwa tygodnie przed wizytą w archiwum) pisemnego zamówienia (bestellen). W takim przypadku w podanym przez Państwo terminie archiwalia są gotowe do odbioru w punkcie wydawania akt, o ile nikt inny z nich nie korzysta lub względy konserwacyjne nie stoją temu naprzeciw.
(...)

Czy to znaczy, że trzeba być osobiście, inaczej się nie uzyska informacji ?

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2017, 14:34 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2014, 06:04
Posty: 14
Pani Grażyno,
dwa lata temu korzystałem z zasobów tego archiwum. Do wyboru miałem dwie mozliwości: zamówić odpłatnie skany lub kserokopie interesujących mnie dokumentów lub udać się do Berlina i osobiście przejrzeć dokumenty. Ponieważ nie znałem wartości genealogicznej treści dość obszernej dokumentacji, zdecydowałem się na tę drugą opcję. Nie chciałem płacić za przysłowiowego kota w worku.
Ceny zaczynają się od 0,50 euro za skan, przy czym minimalna wartość zamówienia wynosiła bodajże 3,00 euro.
Za pozyskiwanie informacji na zlecenie zainteresowanego archiwum pobiera opłatę - 16,00 euro za każde ropoczęte pół godziny.
Pozdrawiam
Dariusz Jan Betscher


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 paź 2017, 15:35 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Bardzo dziękuję za odpowiedz :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL