Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lip 2012, 15:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Ja również dziękuje. Czyli nie mam szans na odnalezienie aktu urodzenia mojej babci, która urodziła się w Kolsku?

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2012, 18:02 
Offline

Dołączył(a): 05 sie 2010, 15:08
Posty: 20
Witam

Chciałbym zapytać, czy jest w planach dalsza digitalizacja Cerekwicy koło Borku. Tak przy okazji byłbym uradowany jeśli na liście znalazłaby się Parafia Śnieciska.

Pozdrawiam, i z góry dziękuję.

_________________
Pozdrawiam
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2012, 22:47 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
izabela06 napisał(a):
Ja również dziękuje. Czyli nie mam szans na odnalezienie aktu urodzenia mojej babci, która urodziła się w Kolsku?

O ile dobrze udało mi się zlokalizować Kolsk, to należy on do parafii Bierzwnik w Archidiecezji Szczecińsko-Kamińskiej. Jeśli tak, to tam należałoby szukać odpowiedzi.
http://www.diecezja.szczecin.pl/wspolno ... lialny_186

mur napisał(a):
Chciałbym zapytać, czy jest w planach dalsza digitalizacja Cerekwicy koło Borku. Tak przy okazji byłbym uradowany jeśli na liście znalazłaby się Parafia Śnieciska.

Z jednej strony mógłbym napisać: jest planowana, gdyż planuję zdigitalizować całość metrykaliów. Z drugiej strony Archiwum nie planuje kolejności digitalizacji poszczególnych parafii. Po zakończeniu jednej parafii dokonuję wyboru następnej i jedną (choć nie jedyną) z przesłanek jest lista powstała z sugestii uczestników Forum.
Przyznam się, że gdy wyczerpuje się ta lista z pełną świadomością prowokuję na Forum dyskusję, aby usłyszeć czego oczekują Genealodzy. Przesunięcie obciążenia z czytników mikrofilmów na terminale CAAP leży w interesie zarówno Genealogów jak i Archiwum, szczególnie, gdy przesunięcie to obejmuje Genealogów rezerwujących komplet terminów.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2012, 23:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Jan M. Musielak napisał(a):
izabela06 napisał(a):
Ja również dziękuje. Czyli nie mam szans na odnalezienie aktu urodzenia mojej babci, która urodziła się w Kolsku?

O ile dobrze udało mi się zlokalizować Kolsk, to należy on do parafii Bierzwnik w Archidiecezji Szczecińsko-Kamińskiej. Jeśli tak, to tam należałoby szukać odpowiedzi.
http://www.diecezja.szczecin.pl/wspolno ... lialny_186

O ile ja się orientuję, to Izabelę interesuje Kolsko w woj. lubuskim i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej :wink:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolsko
http://kuria.zg.pl/parafia,744_narodzen ... ciela.html

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2012, 12:03 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Zgodnie z obietnicą zaktualizowałem internetowy katalog Archiwum dodając do niego informacje o udostępnionych w wersji cyfrowej parafiach.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2012, 14:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
Jerzy Drzymała napisał(a):
Jan M. Musielak napisał(a):
izabela06 napisał(a):
Ja również dziękuje. Czyli nie mam szans na odnalezienie aktu urodzenia mojej babci, która urodziła się w Kolsku?

O ile dobrze udało mi się zlokalizować Kolsk, to należy on do parafii Bierzwnik w Archidiecezji Szczecińsko-Kamińskiej. Jeśli tak, to tam należałoby szukać odpowiedzi.
http://www.diecezja.szczecin.pl/wspolno ... lialny_186

O ile ja się orientuję, to Izabelę interesuje Kolsko w woj. lubuskim i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej :wink:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolsko
http://kuria.zg.pl/parafia,744_narodzen ... ciela.html

Tak Jerzy, dobrze się orientujesz :wink:

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2012, 10:37 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Dzisiaj kolejne księgi pojawią się w CAAP. Są to księgi z Bukowca Górnego, Górki Duchownej, Leszna i Radomicka.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2012, 17:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 kwi 2010, 15:39
Posty: 54
Serdeczne dzięki Księże Dyrektorze!!!
Gdybym to ja jednak wiedział kilka godzin wcześniej...

Ps. Jeśli nie byłoby dalszych propozycji, to chciałbym wysunąć jedną kandydaturę: parafię katolicką Poniec (pow. Gostyń).

_________________
Sławek K.
"Si non vis veritatem audire, nemo tibi dicere potest"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2012, 21:20 
Offline

Dołączył(a): 02 lut 2011, 22:39
Posty: 49
Lokalizacja: DOMINOWO
oczekuję na parafię ROGALINEK...Pozdrawiam ton


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2012, 23:31 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
[list=][/list]Zgodnie z obietnicą zaktualizowałem internetowy katalog Archiwum dodając do niego informacje o udostępnionych w wersji cyfrowej parafiach.

czy mogłabym prosić o podanie linku do tej strony w AAP.

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 wrz 2012, 06:23 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
kadi13 napisał(a):
[list=][/list]Zgodnie z obietnicą zaktualizowałem internetowy katalog Archiwum dodając do niego informacje o udostępnionych w wersji cyfrowej parafiach.

czy mogłabym prosić o podanie linku do tej strony w AAP.


http://www.aap.poznan.pl/bazy/ksiegi.php

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2012, 22:35 
Offline

Dołączył(a): 26 lis 2011, 22:51
Posty: 6
Witam,
Uprzejmie proszę o wpisanie na listę oczekujących/zdigitalizowanie parafii Wilczyna, Bytyń i Brody. Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 10:00 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Kolejna aktualizacja katalogu internetowego uwzględnia wszystkie parafie dostępne dziś na CAAP, w tym dwie parafie udostępnione w tym tygodniu: Kopanica i Buk.
W najbliższym czasie pojawią się w CAAP księgi ze Śniecisk i Strzelc Wielkich.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 10:24 
Offline

Dołączył(a): 23 sty 2012, 11:04
Posty: 143
noesy napisał(a):
Witam,
Uprzejmie proszę o wpisanie na listę oczekujących/zdigitalizowanie parafii Wilczyna, Bytyń i Brody. Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Łukasz

Przyłączam się do prośby Łukasza :)

_________________
Pozdrawiam,
Karolina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 11:01 
Offline

Dołączył(a): 08 kwi 2010, 06:52
Posty: 62
Bardzo dziękuję za Kopanicę i Leszno też.
Renata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 12:56 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Witam.
Bardzo proszę o wpisanie na listę kolejkową parafii Kobylin :)
I już z góry dziękuję.

Danka

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 13:09 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2012, 17:44
Posty: 274
A czy parafia Witaszyce będzie też zdigitalizowana?
pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 13:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2010, 07:37
Posty: 111
Lokalizacja: Berlin
Szanowny księże Jan M. Musielak, chciałbym zapytać, czy wiadomo kiedy i czy rzeczywiście wszystkie parafie z bazy CAAP będą udostępnione dla bazy BASIA ?
Pozdrowienia

_________________
Pozdrawiam RAH
Ryszard Antoni Henicz
Poszukuję:Henicz, Henczyk, Chenicz, Cheinitz, Hejnicz, Heinicz, Heynis, Heinitz, Heynicz, Henisch, Hynicz, Hönicz, Henik, Chęcz, Hęc, Chęc, Hańcz, Hańsz, Hejnia, Hancyk, Heńkowski.
Genealogia nauką cierpliwości.


Ostatnio edytowano 30 paź 2012, 13:26 przez Megabit, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 13:15 
Offline

Dołączył(a): 19 maja 2011, 18:16
Posty: 120
Lokalizacja: Kórnik
Jan M. Musielak napisał(a):
Kolejna aktualizacja katalogu internetowego uwzględnia wszystkie parafie dostępne dziś na CAAP, w tym dwie parafie udostępnione w tym tygodniu: Kopanica i Buk.
W najbliższym czasie pojawią się w CAAP księgi ze Śniecisk i Strzelc Wielkich.



To bardzo dobra wiadomość :)
Jako, że "apetyt rośnie w miarę jedzenia", prosiłabym o dopisanie do kolejki parafie: Mądre i Koszuty :)
Z góry bardzo dziękuję :)

_________________
Pozdrawiam
Basia
Poszukuję: Kowalski, Serwatkiewicz, Serwatka, Sowiński, Wesołek, Łęcki, Chmielewski, Heigelmann, Niklaus, Małecki, Grząślewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 17:58 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Megabit napisał(a):
Szanowny księże Jan M. Musielak

Może to nie miejsce na tego typu uwagi, ale nie degradujmy naszego języka! Nie zapominajmy o odmianach nazwisk!
Jeśli piszemy Szanowny... używamy WOŁACZA ( jeden z przypadków polskiej deklinacji), więc powinno być :
szanowny księże Janie M. Musielaku
:D

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 18:26 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2012, 22:43
Posty: 13
A czy parafia Ryczywół jest też planowana do digitalizacji?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 18:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
mikolaaj18 napisał(a):
Megabit napisał(a):
Szanowny księże Jan M. Musielak

Może to nie miejsce na tego typu uwagi, ale nie degradujmy naszego języka! Nie zapominajmy o odmianach nazwisk!
Jeśli piszemy Szanowny... używamy WOŁACZA ( jeden z przypadków polskiej deklinacji), więc powinno być :
szanowny księże Janie M. Musielaku
:D



Tak naprawdę, to uprzejme formy adresatywne w naszym języku (inaczej, niż np. w angielskim czy niemieckim) w ogóle nie powinny zawierać nazwiska. Zwroty typu "Panie Bielecki" mają w naszym języku odcień protekcjonany. Tak zwracają się np. wykładowcy do studentów.

Por. http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=12364
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=8989

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 19:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2010, 07:37
Posty: 111
Lokalizacja: Berlin
Naturalnie przyznaję moim przedmówcom rację, ale chyba niepotrzebna jest na tym forum ta dyskusja. Niesnaski językowe i wyjaśnienia możnaby na innym wątku prowadzić.
Ja dla wyjaśnienia podam tylko, że w pośpiechu wkleiłem ten tekst i dlatego powstał ten błąd.


Pozdrowienia

_________________
Pozdrawiam RAH
Ryszard Antoni Henicz
Poszukuję:Henicz, Henczyk, Chenicz, Cheinitz, Hejnicz, Heinicz, Heynis, Heinitz, Heynicz, Henisch, Hynicz, Hönicz, Henik, Chęcz, Hęc, Chęc, Hańcz, Hańsz, Hejnia, Hancyk, Heńkowski.
Genealogia nauką cierpliwości.


Ostatnio edytowano 29 lis 2012, 22:32 przez Megabit, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2012, 20:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Megabit napisał(a):
Szanowny księże Jan M. Musielak, chciałbym zapytać, czy wiadomo kiedy i czy rzeczywiście wszystkie parafie z bazy CAAP będą udostępnione dla bazy BASIA ?
Pozdrowienia


Problemy językowe są bardzo ważne, jednakże odpowiedź na pytanie zadane przez Ryszarda byłaby bardziej interesująca.

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2012, 18:22 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2009, 21:04
Posty: 46
Lokalizacja: Kościan
Proszę o dodanie do kolejki parafii Wonieść, Siemowo, Kunowo w powiecie Gostyńskim, i jeśli to możliwe ciąg dalszy aktów urodzeń z parafii Dalewo - od 1883 roku.

_________________
Janina Walczak

Poszukuję: Bartkowiak, Gron, Nadolny, Szymański, Łowicki (powiat kościański, śremski),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2012, 22:17 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2010, 17:45
Posty: 3
Megabit napisał(a):
Szanowny księże Jan M. Musielak, chciałbym zapytać, czy wiadomo kiedy i czy rzeczywiście wszystkie parafie z bazy CAAP będą udostępnione dla bazy BASIA ?
Pozdrowienia

Witam
Przyłączam się do pytania kolegi.
Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2012, 17:22 
Offline

Dołączył(a): 08 gru 2010, 17:06
Posty: 44
Lokalizacja: Kutno
Witam
To ja też się przyłączę do pytania odnośnie bazy Basia.
Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Szukam:
ślub Ludwika Kowalskiego i Kunegundy Sowińskiej -przed 1800 r
zgon Ludwika Kowalskiego - po 1828 r
zgon Kunegundy Kowalskiej - po 1828 r
zgon Józefa Bukalskiego - po 1819 r
Urban i Anastazja Melińscy - zmarli przed 1810 r


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2012, 00:03 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Baza BASIA zawiera indeksację zapisów metrykalnych. Zawartość CAAP jest dostępna dla tworzących tę bazę.
Archiwa państwowe udostępniają swoje dokumenty w sieci i BASIA ma możliwość odwołania się do udostępnionych skanów.
Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej (CAAP) obecnie jest dostępne wyłącznie w siedzibie Archiwum (kilkakrotnie tłumaczyłem tego powody).

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2012, 10:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Powody, powodami.
Może na tym etapie zamieścić i aktualizować spisy do Basi, tak byśmy mieli wszystko w jednym miejscu
Wiadomo ze w Basi są odnośniki do skanów, o to zrozumiałem są te prośby lub pytania
Tutaj byłaby krótka informacja, Cyfrowe Archiwum A. P.
Wszystko na temat nazwiska, parafii, archidiecezji byłoby w jednym miejscu.

Ostatnio jest duży trend na skanowanie.
Przykładem lub przedwcześnie zdradzam projekt realizowany przez archiwum USC Poznań odział Gniezno.
Skanowanie spisów mieszkańców, meldunków wsi i miasteczek.
Ciekawy fragment tego co robi USC Poznań.
Tam oczywiście "free". Archiwa Kościelne inna droga idą.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2012, 22:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sty 2010, 07:37
Posty: 111
Lokalizacja: Berlin
Szkoda tylko, że mamy roprawkę na temat przypadków i o WOŁACZU, a autor oprócz imienia jest nieznany....
mikolaaj18 napisał(a):
Nie zapominajmy o odmianach nazwisk! :D

Nie zapominajmy o odmianach nazwisk! i Nie zapominajmy o podawaniu nazwisk!
Ileż to razy toczyła się dyskusja na temat podpisywania się pod postami? Rozumiem po części nowych użytkowników, ale żeby osoba o imieniu Mikołaj przy liczbie 172 postów pozwoliła sobie na taki błąd, pozostawię bez komentarza nie rozpisując się na temat degradacji.....
Pozdrowienia

_________________
Pozdrawiam RAH
Ryszard Antoni Henicz
Poszukuję:Henicz, Henczyk, Chenicz, Cheinitz, Hejnicz, Heinicz, Heynis, Heinitz, Heynicz, Henisch, Hynicz, Hönicz, Henik, Chęcz, Hęc, Chęc, Hańcz, Hańsz, Hejnia, Hancyk, Heńkowski.
Genealogia nauką cierpliwości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2012, 23:13 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
kabat napisał(a):
...
Ciekawy fragment tego co robi USC Poznań.
Tam oczywiście "free". Archiwa Kościelne inna droga idą.

Skomentuję to krótko:
Archiwa państwowe dotowane są z budżetu (czyli z naszych podatków - takie to "free"). Archiwa kościelne muszą finansować się same.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2012, 23:33 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2012, 17:44
Posty: 274
Ja w swej nieświadomości, po odszukaniu aktu małżeństwa w Basi wysłałam prośbę o skan metryki (standardowo jak zawsze).Otrzymałam odpowiedź o kosztach kwerendy, trochę mnie to zdziwiło , bo sądziłam że mając dane - numer aktu, rok, nazwiska kwerenda jest już zbędna.

_________________
Pozdrawiam
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2012, 00:20 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
janna napisał(a):
Ja w swej nieświadomości, po odszukaniu aktu małżeństwa w Basi wysłałam prośbę o skan metryki (standardowo jak zawsze).Otrzymałam odpowiedź o kosztach kwerendy, trochę mnie to zdziwiło , bo sądziłam że mając dane - numer aktu, rok, nazwiska kwerenda jest już zbędna.


Aniu, niestety nie jest zbędna. Kwerendą jest już samo "otworzenie księgi". Jeżeli dostałaś tylko informację o kosztach kwerendy a jeszcze formalnie nie zgłosiłaś zamówienia to możesz zrezygnować.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2012, 07:46 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
janna napisał(a):
Ja w swej nieświadomości, po odszukaniu aktu małżeństwa w Basi wysłałam prośbę o skan metryki (standardowo jak zawsze).Otrzymałam odpowiedź o kosztach kwerendy, trochę mnie to zdziwiło , bo sądziłam że mając dane - numer aktu, rok, nazwiska kwerenda jest już zbędna.

A gdzie tak sobie cenią za samo otwarcie księgi?
Zamawiałem już w AP Kalisz - przy podaniu nazwiska i numeru aktu płaciłem tylko za skan
AP Toruń - przy podaniu nazwiska, dokładnej daty urodzenia i miejsca również tylko opłata za skan
i wszędzie była adnotacja, że w tych przypadkach nie płaci się za kwerendę - co jest raczej logiczne - jak tak dalej pójdzie to może niektórzy dołożą opłatę za wstanie z krzesła lub odczytanie maila :?

Genowefa napisał(a):
Kwerendą jest już samo "otworzenie księgi".

zgodnie z Stanisław Sierpowski, Stanisław Nawrocki: Metodyka pracy archiwalnej. Poznań: Archiwum Państwowe w Poznaniu i Zakład Archiwistyki Instytutu historii UAM, 1995, s. 249-253.
"Kwerenda – w archiwistyce i bibliotekarstwie określenie na poszukiwanie informacji w zasobie archiwum lub biblioteki. "

jak można twierdzić, że się czegoś szuka wiedząc dokładnie (numer aktu) gdzie to jest?

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2012, 12:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
JarekK napisał(a):
A gdzie tak sobie cenią za samo otwarcie księgi?
Genowefa napisał(a):
Kwerendą jest już samo "otworzenie księgi".

jak można twierdzić, że się czegoś szuka wiedząc dokładnie (numer aktu) gdzie to jest?


cytat z wątku viewtopic.php?p=32126#p32126
WAŻNE
Rozmawiałem z X. Dyrektorem Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie i przy okazji zapytałem o szczegóły cennika i jak traktowane jest podanie numeru aktu dla uzyskania kopii. Otóż podać można równie dobrze datę, jak numer - w tej ostatniej rubryce - i jeśli się będzie zgadzać, to pobierane opłaty są: 7 zł od każdej księgi, która jest w zleceniu i 12 zł od zdjęcia. Czyli np. gdy zamawiamy 3 zdjęcia, ale dwa z nich są w obrębie jednej księgi, to będzie to 2 x 7 zł + 3 x 12 zł. Opłaty za rozpoczęcie poszukiwań i od godziny poszukiwań dotyczą tylko zlecanych badań/poszukiwań, a nie kopiowania konkretnych wskazanych aktów np. z Poznan Project. Ksiądz Dyrektor zachęca osoby, od których ewentualnie pobrano jakieś inne opłaty o ponowny kontakt z podaniem numeru sprawy dla wyjaśnienia kwestii.


Nie mam intencji wszczynać dyskusji na temat opłat, bo już ich było niemało. Powiem tylko tyle-mnie to spotkało, zapłaciłam 15 zł dodatkowo mimo, że podałam wszystkie dane. I nie wskazuje tu konkretnie na żadne archiwum, bo nie chcę dolewać oliwy do ognia-faktem jest , że baaardzo wiele zależy od podejścia archiwisty-są uczynni ale są też inni. I jeszcze jedno-cytat powyższy podałam jako przykład i proszę nie rozumieć tego jako oskarżanie akurat tego archiwum.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2012, 14:23 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, 15:43
Posty: 144
Najwyższa pora aby się obudził się moderator tego tematu ( Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej)
i usunął (lub przeniósł)wątki nie dotyczące Archiwum Archidiecezji Poznańskiej.

_________________
pozdrawiam
Waldemar


Ostatnio edytowano 30 lis 2012, 14:39 przez walwin, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2012, 14:36 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Przepraszam za zaśmiecenie wątku. Temat zrodził się i odpowiedziałam. Proszę usunąć wszystkie moje posty z wątku.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2012, 14:38 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
walwin napisał(a):
Najwyższa pora aby się obudził się moderator tego tematu ( Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej)
usunął (lub przeniósł)wątki nie dotyczące Archiwum Archidiecezji Poznańskiej.

Waldemarze Wstydliwy nie wywołuj admina z lasu bo jeszcze Ciebie przepyta odnośnie punktu 8 Regulaminu :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2012, 20:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Kwerenda to faktycznie poszukiwanie i wszystko zależy o tego co pod pojęciem poszukiwania rozumiemy.Moim zdaniem, jeśli poda się numer aktu, datę urodzenia, ewentualnie jakieś inne dodatkowe dane, to tylko ułatwia poszukiwanie, ale jego nie wyklucza. Nie ma znaczenia czy archiwista szuka aktu w komputerze czy fizycznie krąży między regałami. Fakt poszukiwania jest niewątpliwy, przy czym może on być krótszy ( dzięki digitalizacji) lub dłuższy, ale szukać trzeba.
Jeśli ktoś zna numer domu i mieszkania np. na ulicy Głogowskiej w Poznaniu, to szukanie odpowiedniego budynku może mu czasem zając sporo czasu - jeśli posiada w telefonie komórkowym nowoczesny system GPS, to proces ten zostanie znacznie przyspieszony, ale nie wykluczony.
Poza sporem oczywiście zostają stawki i tu wydaje mi się, że jeśli ktoś podaje dokładne dane pozwalające szybciej odnaleźć odpowiedni akt, to stawki minimalne mogły by być niższe.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2012, 01:32 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
W listopadzie 2009 zasugerowałem adminowi wyłączenie wątku dotyczącego CAAP z wątku dotyczącego Poznań Project. Z notatki admina wynika, że koordynujący Poznań Project Łukasz zgłosił podobną sugestię.
Przez te trzy lata wątek ten był dla mnie istotny z dwóch powodów:
Primo: pozwalał mi na informowanie genealogów o kolejnych księgach, parafiach dostępnych w CAAP.
Secundo: pozwalał mi poznać zapotrzebowanie genealogów na udostępnienie kolejnych ksiąg, parafii w CAAP.
Dodatkowo wątek ten pozwalał mi na odpowiedzenie na różne sugestie z przyczyn technicznych nierealne.

Istnieje na forum wątek dotyczący AAP. Pojawiają się na nim wpisy dotyczące przeróżnych spraw dotyczących Archiwum: prośby o sprawdzenie, propozycje wymiany rezerwacji, ale także opinie dotyczące usług oferowanych przez Archiwum. W wątku tym zabieram głos bardzo rzadko, wyłącznie wówczas, gdy wypowiedź domaga się odpowiedzi. Jeśli wątek dotyczący CAAP ma być miejscem komentowania działania Archiwum, na które jest miejsce w wątku dotyczącym AAP, to nie widzę powodu uczestniczenia w tym wątku. Nie muszę informować o kolejnych parafiach dostępnych w CAAP. Nie muszę uwzględniać sugestii genealogów w wyborze kolejnych parafii do digitalizacji. To, że informuję i to, że uwzględniam sugestie genealogów jest moją świadomą decyzją. Nie chcę się z niej wycofywać, ale ...

Mam nadzieję, że komentatorzy działania Archiwum przeniosą dyskusję tam, gdzie jest jej miejsce, a wątek dotyczący CAAP pozostawią sprawom dotyczącym CAAP.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2012, 15:00 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jan M. Musielak napisał(a):
Mam nadzieję, że komentatorzy działania Archiwum przeniosą dyskusję tam, gdzie jest jej miejsce, a wątek dotyczący CAAP pozostawią sprawom dotyczącym CAAP.

Bardzo przepraszam za swoje posty w niewłaściwym wątku.Z mojej strony więcej się to nie powtórzy.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, 10:38 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Cyfrowe Archiwum osiągnęło kolejny etap rozwoju - liczba jednostek dostępnych przekroczyła 2000.
Nowe parafie dostępne w CAAP to:
Białężyn,
Borek,
Bralin,
Brody,
Bukowiec,
Gułtowy,
Kleszczewo,
Rogalinek,
Stary Gostyń,
Strzelce Wielkie,
Śnieciska,
Święciechowa,
Turkowy,
Wieszczyszyn
oraz ewangelicka parafia w Grodzisku.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, 14:13 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
I jeszcze kolejne parafie udostępnione:
Bojanowo - Gołaszyn; Dubin; Połajewo i Pogrzybów oraz Bojanowo - par ewangelicka (1 księga).

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2013, 10:32 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Najnowsza aktualizacja internetowego katalogu ksiąg metrykalnych zawiera parafie dostępne w CAAP.
Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej zawiera obecnie 2220 jednostek cyfrowych.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2013, 11:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Skoro nie jest przewidziane udostępnianie zdigitalizowanych parafii w internecie to czy nie można wydawać ich na płytach?

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2014, 22:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Nie mogę się doczytać, czy Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej jest dostępne również przez internet?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2014, 22:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam,
Nie mogę się doczytać, czy Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej jest dostępne również przez internet?


Dostępne jest na miejscu, na komputerach w archiwum.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2014, 08:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam,
Nie mogę się doczytać, czy Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej jest dostępne również przez internet?


Dostępne jest na miejscu, na komputerach w archiwum.


Dziękuję za informację, wielka szkoda.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2014, 13:16 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Poznańskiej zawiera obecnie 2482 jednostek cyfrowych.
Najnowsza aktualizacja internetowego katalogu ksiąg metrykalnych zawiera parafie dostępne w CAAP. Zawiera również nowo pozyskane przez Archiwum księgi.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2014, 18:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Jan M. Musielak napisał(a):
Zawiera również nowo pozyskane przez Archiwum księgi.
x. Janie,
Czy można prosić o listę nowych ksiąg które trafiły do Archiwum ?
W AAP nie byłem od kilkunastu miesięcy bo co było do wyczytania chyba już wyczytałem.
Na forum nie pamiętam aby taka, bardzo dobra dla wszystkich - tak ksiąg jak i poszukujących, informacja o pozyskaniu nowych ksiąg się pojawiła.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 72 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL