Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:49

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: parafia Pyzdry
PostNapisane: 18 cze 2009, 00:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Witam serdecznie,

jestem genealogiem-amatorem i dopiero zaczynam tworzyc swoje drzewo genealogiczne. Moje pytanie będzie więc pewnie banalne :oops:

Otóż moja babcia (Sochacka) urodziła się 1910 r. w Ratajach koło Pyzdr. Ponieważ w Ratajach nie ma kościoła, muszę skierować moją prośbę o uzupełnienie informacji o jej rodzeństwie i przodkach do parafi w Pyzdrach, prawda?
Jak to wygląda w praktyce? Czy można po prostu wysłać list na adres kościoła z prośbą o kopie dokumentów, czy też raczej trzeba zająć się osobiście wyszukiwaniem na miejscu?

Byłabym wdzięczna za udzielenie wskazówek.

Pozdrawiam,

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 07:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Z informacji które mam księgi metrykalne znajdują się w parafii i posiadają duże braki. Bardzo wątpię czy ktoś ( proboszcz , lub wikariusz ) będzie Tobie przeszukiwał akta , chyba że znasz dokładną datę i poprosisz o odpisanie zapisu. Jest jeszcze do sprawdzenia czy miejscowość Rataje należała do parafii Pyzdry. Niedaleko niej jest parafia Samarzewo. Trudno mi ustalić gdyż parafie te należały do Diecezji Włocławskiej( teraz chyba do Kaliskiej )i leżały już na terenie zaboru rosyjskiego. Wysłanie listu z pytaniem , a dodatkowo załączenie ofrankowanej koperty z Twoim adresem znacznie ułatwi nawiązanie kontaktu.
Pozdrawiam
Wojtek
p.s. Możesz jeszcze spróbować wysłać list do USC w Pyzdrach. Nie minęło 100 lat to powinni mieć akta u siebie. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 17:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Dziękuję.

Twoja odpowiedź bardzo mi pomogła.

W takim razie rzeczywiście dowiem się najpierw dokładnie do której parafii muszę się zwrócić. List do USC to też dobry pomysł. :-)
Domyślałam się właśnie, że moge trafić na opór jeżeli chodzi o polskich księży. Myślałam, że może uda mi się to załatwić drogą listowną. Już wiem, co będę robić podczas najbliższego urlopu w Polsce:-)

Polecam się na przyszłość - jestem tłumaczem j. niemieckiego i chętnie pomogę w razie potrzeby.

Pozdrawiam,

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 17:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:02 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 18:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Dziękuję za informację!

Pozdrawiam,

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 18:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 00:02 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2009, 00:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Jeśli idzie o 1910 r., to najprostszą drogą i pierwszym krokiem będzie list do USC w Pyzdrach. Tam bardzo życzliwie traktują genealogów :D
Kolejne poszukiwania będą musiały być prowadzone w archiwach.
Pozdrawiam.
Jerzy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2009, 12:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Dziękuję bardzo.

Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy w archiwum w Koninie trzeba wcześniej rezerwować terminy, by móc przeglądać księgi?
Pozdrawiam,

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2009, 15:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Jeżeli można coś zasugerować. To najpierw sprawdź USC w Pyzdrach. 100 lat jeszcze nie minęło więc dokumenty z 1910 powinny być w Pyzdrach.:)
Życzę pomyślności w poszukiwaniach. :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2009, 21:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Witaj,

dziękuję za sugestię, tak właśnie zrobię. Mam jeszcze na to rok czasu :-)
Pozdrawiam,

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2009, 14:13 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2009, 14:00
Posty: 5
Otóż moja babcia (Sochacka) urodziła się 1910 r. w Ratajach koło Pyzdr.


Witam. Otóż moja babcia też pochodziła z Rataj koło Pyzdr i z domu nazywała się Sochacka. Miała na imię Walentyna i urodziła się w 1913. Mieszkała koło wiatraka. Tylko raz tam byłam parę lat temu razem z babcią , która już nie żyje. Z domu wtedy były tylko ruiny.Wiem, że babcia miała siostry: Stanisławę Iszczyk, Kazimierę Górną, Każmierską (chyba Helenę), Knasiak - najmłodsza oraz braci Leona i... nie pamiętam czy Teofila. Jeden z braci mieszkał we Francji .
W tej chwili jestem lekko zaskoczona, że ktoś szuka osób o tym samym nazwisku. Moja mama (córka Walentyny) będzie więcej wiedziała. Jak wróci spod Poznania to się dopytam. :) Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2009, 14:18 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2009, 14:00
Posty: 5
.....W takim razie rzeczywiście dowiem się najpierw dokładnie do której parafii muszę się zwrócić...

Rataje należą do parafii Samarzewo. Tam też jest grób (mam nadzieję, że jeszcze jest) pradziadków - Michała i ..... Sochackich.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2009, 15:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Cześć Grażyna,

to rzeczywiście szczęśliwy zbieg okoliczności, bo wszystkie podane przez Ciebie dane się zgadzają - oprócz Leona i Teofila. Michał i Marianna Sochaccy mieli dwóch synów Ignacego i Józefa – ten ostatni żył we Francji.
Wiem, że Helena Kaźmierska miała męża Leona - może tu zaszła pomyłka? Poza tym imiona i nazwiska wszystkich córek się zgadzają.
Mimo to, jestem pewna na 100%, że jesteśmy spokrewnione i miło mi słyszeć, że istnieje jeszcze grób naszych pradziadków. Przy najbliższej okazji odwiedzę ten cmentarz z pewnością.
Ja jestem wnuczką Kazimiery:-)
Zapraszam do nawiązania kontaktu mailowego.
Pozdrawiam serdecznie,
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2009, 15:19 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2009, 14:00
Posty: 5
Magda - Ciocia Kazimiera Górna to Twoja babcia? Czyli Twój wujek Czesław dawał moim rodzicom ślub.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2009, 15:26 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2009, 14:00
Posty: 5
...Wiem, że Helena Kaźmierska miała męża Leona - może tu zaszła pomyłka? Poza tym imiona i nazwiska wszystkich córek się zgadzają. ...
Tak, to jest moja pomyłka. Byłam i dalej jestem zaskoczona tym bardzo nieoczekiwanym dla mnie kontaktem. Moi rodzice poznali się właśnie u Kaźmierskich. A wujek Józef miał żonę Elżbietę.
Podaj proszę adres.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2009, 15:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Cześć Grażynko,

wszystko się zgadza, wuja udzielał wszystkim w rodzinie ślubu:-) Niestety już nie żyje.:-(
Właśnie próbowałam wysłać maila, ale chyba coś się nie chce wysłać.
Pozdrawiam,
Magda


Ostatnio edytowano 27 mar 2011, 00:19 przez magandbet, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2009, 15:42 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2009, 14:00
Posty: 5
Wysłałam przed chwilą maila. możesz odpisać na ten adres. A na pogrzebie wujka Cześka to ja byłam razem z babcią.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2009, 12:07 
Offline

Dołączył(a): 06 sie 2009, 18:12
Posty: 1
Jeśli mogę w czymś pomóc to chętnie podzielę się moją wiedzą.Jestem wnukiem Ignacego ,najstarszego z rodzeństwa(czyli dzieci Michała i Marianny).Mój adres:najdzinski@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2009, 00:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
No proszę, prawie cała rodzina skompletowana :-) Internet to rewelacyjny wynalazek.

Ponieważ rozpoczęłam ten watek, to chciałabym podzielić się moimi dotychczasowymi doświadczeniami.

Rataje rzeczywiście należą do parafii Samarzewo. Nie pisalam listu, lecz pojechalam na cmentarz osobiscie i po nieudanej probie odnalezienia grobu zwróciłam się do księdza z prośbą o pomoc, który z kolei polecił mi iść do kościelnej, która natychmiast wiedziała gdzie mnie poprowadzić.
Zapytałam również księdza o ksiegi i niestety sa one wybrakowane.
Z tego co pamiętam nie ma ksiąg z okresu do dwudziestolecia międzywojennego, potem są lata 20 i 30 i znowu brak okresu II wojny światowej.
Mimo to, ksiądz podał mi swój numer telefonu i z pewnością skontaktuję się z nim jeszcze, by sprawdzić, czy rzeczywiście księgi dla mnie ważne już nie istnieją.

Jeżeli chodzi o USC, to Rataje należały do Lądku i w Pyzdrach nic nie załatwiłam, ale Pani była rzeczywiście bardzo mila. W USC w Lądku bez problemu udostępniono mi wszystkie potrzebne dokumenty - bardzo miła atmosfera.

Na razie tyle udało mi się załatwić, ale to już coś :-)

Pozdrawiam,
Magda

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 wrz 2011, 12:22 
Offline

Dołączył(a): 14 wrz 2011, 10:31
Posty: 1
Witam
Bardzo zainteresował mnie ten temat. Mój tata urodził się w Ratajach w 1929
r., miał na imię Czesław. Wiem,że miał siostrę Wandę i brata Zenona (zmarł jak
był młody). Rodzice taty to Jan Sochacki i Katarzyna z domu
Nowaczyk. Dziadek miał rodzeństwo brata Mariana i siostrę Pelasię.

pozdrawiam
Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2015, 10:33 
Offline

Dołączył(a): 27 mar 2012, 22:33
Posty: 3
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Do cioci Pelasi chyba Ignaszak chodziłem z moją mamą na ,, gruszki" pierwszy dom po lewej stronie jadąc od Ciążenia.Ja miałem wtedy
kilka lat.Bardzo sympatyczna Ciocia.Mama lubiła Ją odwiedzać.Miała jednego syna,który mieszkał w Ratajach.Mój ojciec Franciszek Sochacki
syn Antoniego i Julianny urodzony w 1900 r zmarł w 1956 r w Ciążeniu. Kazimierz Sochacki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2020, 16:05 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 391
Lokalizacja: Toruń
Witam
Może nie dotyczy parafii, ale z pewnością naszych przodków:
Na stronie Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej znalazłam Księgi Cechowe z Pyzdr

http://muzeum-pyzdry.locloud.pl/items/b ... ech&page=1

Są pliki PDF do pobrania.

Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL