Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 23:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 kwi 2014, 21:52 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2012, 19:09
Posty: 34
Witajcie,

dziękuję za informacje. W Granowie poszukuję moich przodków (Wakczyńskich lub podobnie brzmiące) wzmiankowanych w metrykach jako urodzeni - generosi, pełniący takie funkcje jak komisarze, strzelcy, zastępcy wójtów, mistrzowie leśnictwa i zarządcy dóbr. Nie wiem czy byli szlachtą i czy akurat dokonywali kupna/sprzedaży i dzierzawy, czy zastawów. Od tygodnia dowiedziałem się, że moje poszukiwania muszę przenieść do Granowo-Gronowa - parafii (woj. poznańskie). Poszukuję tam:

- akt urodzenia, chrztu Wawrzyniec Wakczyński ok. 1784,
- akt urodzenia, chrztu Jakub Wakczyński ok. 1786,
- akt urodzenia, chrztu Tomasz Wakczyński ok. 1796,
- akt urodzenia, chrztu Bartłomiej Wakczyński ok. 1800.

Rodzicami ich byli Mateusz Wakczyński urodz. ok. 1756 i Anna Mikołajewska. Mateusz zmarł w 1806 r. w parafii Ostrowite, wówczas jego syn Wawrzyniec był pisarzem w dworze w Kąpieli, ze aktu ślubu Jakuba wiem, że okazał się metryką z w/w kościoła, a jego ojciec był Komisarzem w Granowie/Gronowie.

Od Bartłomieja i jego żony Karoliny Gruttner, wywodzi się niemiecka linia architektów, wynalazców i wolnomularzy w Berlinie, właścicieli kopalni w Bawarii. Ślub ok. przed 1832.
Wawrzyniec to w linii prostej mój przodek. Małżonka Józefa Kolczyńska, ślub 1813-1814.
Małżonka Jakuba, Brygida Pestkowska śl. 1819.
Małżonka Tomasza, Marianna Spryngiel.

Pytałem się Was o te grodzkie, bo nie wiem, czy coś jeszcze w nich znajdę ewentualnie o moich, jeśli je Dworzaczek przeglądał hmm? Pozdr. Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2014, 08:25 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
No to warto zajrzeć do metryk kościoła granowskiego.

Indeks Drefsa do Indagandy Pruskiej notuje niejakiego Casemira Wachzinsky'ego na folwarku Kozielaski w parafii Wytomyśl (listopad 1793 r.)

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2014, 10:30 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2012, 19:09
Posty: 34
Dziękuję Bartłomieju za informacje, istnieje jakiś odnośnik do tej publikacji? Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2014, 11:07 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=103

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2014, 23:46 
Offline

Dołączył(a): 27 sie 2012, 00:07
Posty: 41
Lokalizacja: Edinburgh
Witam serdecznie . Mam do Panstwa prosbe czy wie moze ktos gdzie moge znalezc archiwalne ksiegi grodzkie z zapisami mieszkancow oraz gospodarstw rolnych lub chlopow panszczyznianych z okolic wsi OSÒWIEC kolo Orchowa , oraz takie same ksiegi z okolic miejscowosci Kołodziejewo konkretnie chodzi o wies DĘBOWO i okolice z lat 1800 do 1880 . W pierwszych ksiegach OSÒWIEC byc moze znajduje sie wpis o tym gdzie mieszkali JAKUBOWSCY i ich imiona pozwoli mi to na odnalezienie rodzicow mojej pra pra babci gdyz wiem tylko z aktu slubu z 1868 r ze urodzila sie w Osowcu w 1842 roku brak imion rodzicow . Z drugiej zas ksiegi dowiem sie dlaczego w 1866 r jako panna rodzi mojego pra dziadka we wsi Debowo kolo Kolodziejewa pomimo tego iz jak juz wspomnialem rodzila sie w Osowcu a dwa lata po urodzeniu mojego pra dziadka JOZEFA JAKUBOWSKIEGO wychodzi za maz w Orchowie choc wpis w akta koscielne sugeruje ze mogl to byc kosciol w Linówcu a w tym czasie Osowiec nalezal administracyjnie do kosciola w Linowcu ten zas podlegal pod Orchowo za Joannesa Kosmickiego , dlatego wpis w ksiedze parafialnej w Orchowie.
Za kazda pomoc bede bardzo wdzieczny serdecznie pozdrawiam ze Szkocji
Andrzej Durczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2014, 07:18 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Obie miejscowości leżały przed rozbiorami na skraju powiatów: gnieźnieńskiego i inowrocławskiego, więc zapisy ich dotyczące wykonywano w kancelariach tychże grodów.

Lista sygnatur ksiąg grodzkich przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu znajduje się w opracowaniu Piotra Skałeckiego:
http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Op ... elkopolski

Tyle z mojej strony. Pełniejszej odpowiedzi udzieli zapewne Olek.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2014, 11:37 
Offline

Dołączył(a): 27 sie 2012, 00:07
Posty: 41
Lokalizacja: Edinburgh
Panie Bartku dziekuje za odpowiedz . Mam pytanko gdyby Pan lub ktos kto bedzie przeszukiwal ksiegi z rejonu ORCHOWA chodzi mi o wies OSÓWIEC natrafil na nazwisko JAKUBOWSKI lub JAKUBOSKI prosze o spisanie danych tej rodziny zakres lat najlepiej od kiedy sie da do 1855 roku bede wdzieczny . Konkretnie poszukuje imion rodzicow MARIANNY JAKUBOWSKIEJ ur OSÒWIEC kolo Orchowa w 1842 r .
Pozdrawiam serdecznie ze Szkocji Andrzej Durczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2014, 22:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
dziej076 napisał(a):
Witam serdecznie . Mam do Panstwa prosbe czy wie moze ktos gdzie moge znalezc archiwalne ksiegi grodzkie z zapisami mieszkancow oraz gospodarstw rolnych lub chlopow panszczyznianych z okolic wsi OSÒWIEC kolo Orchowa , oraz takie same ksiegi z okolic miejscowosci Kołodziejewo konkretnie chodzi o wies DĘBOWO i okolice z lat 1800 do 1880 . W pierwszych ksiegach OSÒWIEC byc moze znajduje sie wpis o tym gdzie mieszkali JAKUBOWSCY i ich imiona pozwoli mi to na odnalezienie rodzicow mojej pra pra babci gdyz wiem tylko z aktu slubu z 1868 r ze urodzila sie w Osowcu w 1842 roku brak imion rodzicow . Z drugiej zas ksiegi dowiem sie dlaczego w 1866 r jako panna rodzi mojego pra dziadka we wsi Debowo kolo Kolodziejewa pomimo tego iz jak juz wspomnialem rodzila sie w Osowcu a dwa lata po urodzeniu mojego pra dziadka JOZEFA JAKUBOWSKIEGO wychodzi za maz w Orchowie choc wpis w akta koscielne sugeruje ze mogl to byc kosciol w Linówcu a w tym czasie Osowiec nalezal administracyjnie do kosciola w Linowcu ten zas podlegal pod Orchowo za Joannesa Kosmickiego , dlatego wpis w ksiedze parafialnej w Orchowie.
Za kazda pomoc bede bardzo wdzieczny serdecznie pozdrawiam ze Szkocji
Andrzej Durczak


Księgi grodzkie były "prowadzone" do czasu zaborów. A więc nie mogą obejmować XIX w. A nawet jeżeli by interesowały Ciebie zapisy z XVIIIw. i wcześniejsze księgi grodzkie to one były "prawnymi materiałami" szlachty. Najwięcej tam jest wszelkiego rodzaju spraw miedzy tym stanem dzierżaw, sporów, zapisów, aktów kupna wsi itd. I trzeba naprawdę "mieć szczęście" aby trafić na opisy konkretnej wsi z podaniem wszystkich chłopów przeważnie przy okazji kupna wsi lub wydzierżawienia jej. Wcale nie ma takich opisów całych wsi aż tak dużo.
Jeżeli interesują Ciebie materiały z XIX w. to proponuję odszukać poza aktami parafialnymi również czy zachowały się księgi meldunkowe z interesującej Ciebie wsi z danego okresu lub też np. recesy uwłaszczeniowe.

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2014, 13:57 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Olkowi udało się zainteresować mnie wspomnianymi regestami umieszczanymi w niektórych księgach grodzkich i tak powstał przekład kompletu regestów księgi grodzkiej Kościan Gr. 101, o którym za chwilę.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2014, 14:07 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Księga grodzka Kościan Gr. 101 – przekład regestów

Księga grodzka kościańska Gr. 101 (dawna sygnatura: Inscriptiones Costenses 327) z Archiwum Państwowego w Poznaniu obejmuje zapisy inskrypcji czyli czasowych transakcji dwustronnych (sprzedaż, darowizna, pożyczka, zastaw) i jednostronnych oświadczeń woli (wybór plenipotenta, poręczenia) oraz – jak zauważa Bielecka [1] – szczególnie dużo zapisów poddaństwa chłopów do różnych dóbr z terenu ówczesnego powiatu kościańskiego. Prowadzono ją w latach 1755-1757, w formie nigdy nie przepisanego na czysto pierwopisu (protokołu).

Opracowanie niniejsze zawiera przekład regestów rocznych: z lat 1755-1756 (zawartych po zapisach z roku 1756) i z roku 1757 (umieszczonego po zapisach z tego roku). Podobnie jak same regesty, wykaz ten stanowi jedynie drobną pomoc przy odnajdywaniu zapisów w księdze, nie zaś wyczerpujący opis charakteru każdej z ujętych w nim czynności urzędowych. XVIII-wieczne regesty prowadzone, jak i sama księga, w języku łacińskim, podają przede wszystkim nazwiska stron, niekiedy też predykaty stanowe (głównie L[aboriosus] przy chłopach i R[everendus] przy księżach) i nazwy majątków. Przy transakcjach dwustronnych nie określają jednak zwykle rodzaju transakcji, lecz formę odnotowania jej w księdze (kwitacja, roboracja). Z tego względu regest, jak i jego przekład, mogą być traktowane jedynie jako wskazówka w dotarciu do zapisu źródłowego.

Numeracja

Do zawartych w księdze Kościan Gr. 101 zapisów można się odwoływać czworako. Księga posiada dwie paginacje: roczną (skreśloną), prowadzoną w obrębie każdego roku i wykorzystaną przez XVIII-wiecznego autora regestów oraz nowszą. Posiada też foliację (skreśloną), wykorzystaną przez prof. Włodzimierza Dworzaczka [2] w jego Tekach [3]. Dodatkowo każdy wpis w księdze opatrzony jest na marginesie kolejnym numerem. W niniejszym przekładzie posługuję się użytą w regestach paginacją roczną: 6 oznacza pierwszy zapis na stronie nr 6, 6a – drugi, 6b – trzeci, itd. Tejże paginacji rocznej należy używać, wraz z podaniem daty rocznej zapisu i treści samego regestu (w przekładzie), zamawiając kopię zapisu w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Przy samodzielnym odnajdywaniu zapisu w księdze, można się również posiłkować foliacją najbliżej sąsiadujących zapisek Dworzaczka, o czym niżej.

Regesty roczne a Teki Dworzaczka

Pobocznym zadaniem niniejszego opracowania jest – nieudolne, bo na podstawie XVIII-wiecznych regestów, a nie samych zapisów grodzkich – zilustrowanie skali wykorzystania przez Dworzaczka ogółu zawartych w tych księgach zapisów. Prof. Dworzaczek nie wynotowywał bowiem każdej napotkanej w księgach wzmianki dotyczącej wielkopolskich rodów szlacheckich, o czym szerzej pisze dr Krystyna Górska-Gołaska [4].

W tym celu w pierwszej kolumnie zestawienia wytłuściłem wszystkie wpisy wykorzystane przez Dworzaczka. W drugiej kolumnie podaję nr strony według paginacji rocznej, w trzeciej kolumnie nr folio, w kolejnych: nr zapiski u Dworzaczka, sposób wykorzystania zapisu grodzkiego (X – określono charakter wpisu grodzkiego i podano nazwiska stron; wz. – wykorzystano tylko wzmiankę o niektórych osobach) i wreszcie treść dworzaczkowego regestu.


Bartosz Małecki

Link do opracowania: http://wtg-gniazdo.org/upload/opracowan ... gestow.xls

Przypisy:
[1] Janina Bielecka, Inwentarze ksiąg archiwów grodzkich i ziemskich Wielkopolski XIV-XVIII wieku, Poznań 1965, s. 51
[2] Dwukrotnie (zapisy ze s. 48 i 99a w roku 1755) zdarzyło się Dworzaczkowi omyłkowo użyć paginacji rocznej zamiast foliacji.
[3] http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... 9&page=510 (wypisy nr 10225-10327)
[4] Krystyna Górska-Gołaska, Teki Dworzaczka. Uwagi użytkownika [w: Fontes et Historia. Prace dedykowane Antoniemu Gąsiorowskiemu, IH PAN, Warszawa-Poznań 2007, s. 69-89]

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2014, 20:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
Bartek ogrom pracy wykonałeś na podstawie moich skanów. Cieszę się że to wykonałeś. Jest to bardzo ciekawy materiał i potrzebny. Tylko Ty mogłeś dokonać tak precyzyjnego i pracochłonnego opracowania.
Gratulacje :)

Dopowiem tylko że wszystkie wpisy zaczynające się "L. ..." to są akty przyjęcia poddaństwa przez danego chłopa (nie raz taki chłop już mieszkał kilka lat) w danej wsi. A to jest dobry materiał do poszukiwań czysto genealogicznych. Jak widać często zapisywano tutaj akurat wieś do jakiej przybył, ale czasem też tylko na kogo ręce.

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2014, 17:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Praca zaiste benedyktyńska a jej owoc niezwykle pomocny przy badaniach historii rejonu kościańskiego i nie tylko. Zauważona przez Stana przydatność regestrów do badań genealogicznych podnosi tylko rangę opracowania. Dla mnie szczególnie cenne jest krytyczne spojrzenie na publikację prof. Dworzaczka - w niczym nie umniejszając jego roli !

Bartku, wielkie dzięki. Bez Twojej znajomości łaciny wszyscy bylibyśmy ubożsi i to nie tylko o to opracowanie :)

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2014, 19:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 661
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Doprawdy chylę czoła przed tak profesjonalnie sporządzonym opracowaniem! Gdyby tak więcej miłośników historii dołożyło takich i podobnych cząstek wkładu w rozwój badań o swoich miastach i małych ojczyznach...

Szczerze gratuluję!

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2015, 11:46 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Księga grodzka wschowska sygn. Gr. 1 (1495-1526) opracowana pod redakcją prof. Marka Słonia z IH PAN.

Skany, indeks, omówienie, mapa miejscowości powiatu wschowskiego:
http://atlasfontium.pl/index.php?article=p_wschowa

Zwracam uwagę, że w indeksie występują kmiecie z wsi powiatu wschowskiego, wzmiankowani przy różnych transakcjach obrotu ziemią.

Regesty do tej księgi wykonane przez Dworzaczka:
http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... =49&page=0

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2015, 14:44 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Jest już dostępne moje opracowanie fragmentu wybranej kaliskiej grodzkiej księgi relacji, konkretnie: AP Poznań sygn. Kalisz Gr. 245, rocznik 1605.

http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Op ... elkopolski

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2015, 10:48 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Doczekaliśmy się :) Pierwszy zespół staropolskich ksiąg sądowych z APP trafił do internetu - Księgi sądu ziemskiego w Kaliszu.

http://szukajwarchiwach.pl/53/4/0#tabZespol

Księgi można indeksować dla BaSI. Niektóre dokumenty czy całe jednostki są po polsku, np. oblatowane dokumenty w serii relationes czy zeznania chłopów z powiatu kaliskiego w sporach granicznych.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2017, 16:13 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Kochani,
dziękuję za bardzo interesujący wątek. Chylę czoła przed Bartkiem za opracowania ksiąg. Niestety nie mogłam z tego skorzystać, ponieważ dotyczy to zbyt wczesnych roczników dla mnie. Już w inny wątku Bartek radził mi , że powinnam w archiwum zamówić mikrofilmy ksiąg, a teraz mam już konkretne pytanie, które księgi radzicie mi zamówić. Problem jest następujący:
Mój 4xpradziadek Józef Fellmann przybył do Kościana nie wiadomo skąd. Jedyne co o nim wiem to metryka ślubu z roku 1788 z Elżbietą Filip, o Józefie napisane jest tylko adolescens i metryka zgonu 2.01.1827. Przy zgonie miał 65 lat. Z urodzeń i ślubów dzieci wiem, że był majstrem kunsztu płócienniczego. Duże gniazdo Felmanów jest na Dolnym Śląsku ( Nowa Ruda, okolice Kłodzka, Henrykowa). Mam już dwóch kandydatów na dziadków z tego regionu ur 1760 i 1766, ale ojcem jednego jest żołnierz, a drugiego chłop. Czy to możliwe, żeby z takim pochodzeniem dostać się do cechu? Mam nadzieję, że może kupował dom lub grunt i będzie wymienione gdzieś w księgach skąd przybył, albo imię ojca. Gdzie radzicie mi szukać? Czy ktoś z Was w swoim drzewku ma też Fellmannów lub Filipów?
Pozdrawiam serdecznie
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Ostatnio edytowano 16 lis 2017, 21:10 przez agata1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2017, 16:38 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
W tym przypadku właściwą lekturą są księgi miejskie, nie grodzkie. Mieszczą się w zespole "Akta miasta Kościan":
http://szukajwarchiwach.pl/53/4311/0/st ... #tabZespol

Oczekiwałbym, że rodziny Fellmann lub Filip pojawią się w tych jednostkach:

53/4311/0/-/I/129 Księga radziecka. 1782-1793
53/4311/0/-/I/130 Protocollon actorum consularium civitatis Sacrae Regiae Maiestatit Costen. 1783-1792
53/4311/0/-/I/147 Księga wójtowska i ławnicza. 1761-1792
53/4311/0/-/I/196 Regestra podymnego w mieście Jego Królewskiej Mości Kościanie ...wiernie spisane i podane. 1780-1794

Niestety tylko ostatnia została zmikrofilmowana. Pozostałe dostępne w AP Poznań, i uprzedzam że są to opasłe tomiska.

Szeroki opis źródeł do dziejów Kościana zawarty został w tym opracowaniu:
http://www.muzeum.koscian.pl/Sprzedaz_k ... 13104.html
http://archiwum.leszno.pl/new/art,66,ma ... w-kosciana

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2017, 18:33 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Bardzo, bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL