Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 03:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 sie 2023, 14:01 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 518
Pomagając w researchu mojej żonie na temat Anieli Tułodzieckiej, wpadłem na ślad, że źródła generalnie mylą się co do miejsca urodzenia tej słynnej działaczki edukacyjnej. Większość przyjmuje Dąbrowę Starą koło Wolsztyna. Niestety indeksy na Basi mają dziurę akurat w roku urodzenia Anieli, choć odnotowują narodziny dziesięciorga jej starszego rodzeństwa, w tym równie sławnej Zofii.

Zajrzałem więc do metryk i faktycznie okazało się, że po 1851 Tułodzieccy znikają z Dąbrowy. Ale są na Basi małżeństwa dwóch jej młodszych sióstr – i z tych aktów wynika, że urodziły się w Osieczu Wielkim koło Włocławka. Na szczęście parafia Boniewo jest zindeksowana na Genetece i potwierdza, że Aniela urodziła się tam. Również e-kartoteka wymienia Osiecz jako jej miejsce narodzenia. Wynika więc z tego, że Aniela nawet nie urodziła się w zaborze pruskim!

Co więcej, po sprawdzeniu chrztów w parafii w Boniewie okazuje się, że również data jej urodzenia jest podawana błędnie. Aniela Waleria Tułodziecka urodziła się nie 2 października, a 28 stycznia 1853 roku.

Obrazek

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2023, 14:26 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 518
W Wikipedii już poprawiłem, ciekawe, czy się przyjmie ;)

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2023, 15:26 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 518
Ale przy okazji będę wdzięczny za próbę rozszyfrowania miejsca urodzenia oraz adnotacji w ostatniej kolumnie przy matce Anieli i Zofii - Pelagii z Lipińskich Tułodzieckiej:. Próbuję namierzyć, skąd pochodzili jej rodzice, a ślubu nie ma w Poznań Project.

https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... a65a2b_max

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2023, 16:56 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1008
Ostatnie dwa słowa w ostatniej rubryce : nach Polen=do Polski (tak określano wtedy Królestwo Polskie)
To miejsce urodzenia to Jarkowo lub Jaskowo
Ale na stronie sejm-wielki.pl jest podana data dzienna jej urodzenia i miejsce : 15 XII 1819 Chrząstowo pod Nakłem
Jest też podana data śmierci zgadzająca się z kartoteką : 2 IV 1896 Poznań

Pozdrawiam
Janusz

PS . Antoni Tułodziecki zmarł 23 X 1865 w Janowicach pow. nieszawski
Ślub rodziców Pelagii -par. Krostkowo nr 3/1800 , Jan Lipiński+Katarzyna Fryze ( z Poznan-Project) (znalazłem przy pomocy historii rodziny na stronie michalkiewicz.gulip.pl )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2023, 19:33 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 518
No właśnie też czytałem Jarkowo lub Jaskowo, ale kompletnie nie wiem, o jaką miejscowość może chodzić. Zakładam, że mogła być poza zaborem pruskim, bo wtedy pewnie urzędnik wpisałby kreis.

Tym niemniej bardzo dziękuję!

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2023, 19:34 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 518
Akt zgonu Pelagii już znalazłem, ale zięć zgłaszał, więc miejsce urodzenia było "unbekannt".

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2023, 20:17 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1008
Myślę , że potomek Tułodzieckich , Pan Michał Michałkiewicz ma konkretne wiadomości o przodkach , skoro zamieszcza daty dzienne. Na stronie , którą podawałem jest kontakt.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL