Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 kwi 2024, 07:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: załoga statku
PostNapisane: 26 lut 2024, 14:03 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, 19:38
Posty: 208
Dzień dobry.
Poszukuję wieści o Franciszku Grajewskim ur 26. 01. 1896 Januszkowo/Żnin o.Alojzy m. Władysława z d. Tokarska . Ostatnie informacje mam z e-meldunek , że 1) 16.VI.1916 poszedł do wojska 2) 29.03. 1919 meldunek Żnin... Czyli przeżył wojnę i powstanie WLKP .

Odszukałam na FS cztery zapisy z 1924 r z mcy IV , VI , IX , X Franz Grajewski nie wiem czy to jest ta sama osoba i czy to jest ten mój Franciszek Grajewski . Wszystkie te zapisy są na " Wykazie lub manifestu cudzoziemców zatrudnionych na statku w charakterze członków załogi statku " Stuttgart , który wypływał z Bremenhaven do Nowego jorku .

Brak jakichkolwiek innych danych tj imię ojca , matki , miejsce urodzenia co ułatwiło by mi identyfikację , czy to TEN MÓJ.

Gdzie można w tym temacie coś odnaleźć ?


Ewa M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2024, 07:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1586
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Franciszek Romuald Grajewski ur.26.01.1896r.Januszkowo
rodz.Alojzy Grajewski ,Władysław Tokarska
Skan 13 akt 12, USC Żnin-wieś , dnia 30 .01.1896r.
https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query

Na listach wojskowych z I wojny ,nie figuruje,więc ewentualnie , mógł emigrowac.
https://des.genealogy.net/eingabe-verlu ... rch=Search

Czy odczytałaś z E-kartoteki ,jaki wykonywał zawód ,Franciszek?
Poza tym w waszych drzewach genealog.jest brat Franciszka ,więc to jest powiązanie.

Walter Grajewski -parents Aloysius Grajewski,Ladislawa Tokarska
Birth: 11 Sep 1889 Żnin, Kujawsko-pomorskie, Polska
Death: 28 Aug 1946 Detroit, Wayne, Michigan, United States
https://www.familysearch.org/tree/pedig ... e/LCRX-N7F
osoby prowadz.drzewo
https://www.familysearch.org/tree/perso ... s/LCRX-N7F

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2024, 08:40 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, 19:38
Posty: 208
Jestem w posiadaniu skanów metryk ur. śl. zg. Grajewskich braci Franciszka i rodziców. Zauważyłam ,że to ode mnie "pościągali" sobie do drzewa na MY HERITAGE. Tak jak pisałam na e-meldunek jest jego ostatni wpis meldunku 29.03 1919 Żnin. Czy był na I wojnie czy brał udział w Powstaniu ? NIE ZOSTAł RANNY .
Tak to prawda miał brata Waltera I siostrę Marię którzy emigrowali w latach 1905 i 1910 do USA , osiedlili się w Detroit.
Idąc śladem ich emigracji , znalazłam (jakiegoś ?) Franciszka. Na FS tak jak wcześniej pisałam są 4 zapisy Fraz Grajewski z roku 1924 mcy IV , VI , IX , X , wywnioskowałam ,że ten Franciszek pływał na statku Stuttgart z Bremenhaven do Nowego Jorku . Na tych wykazach -Manifeście oprócz lat 26 lub 27 nie ma innych informacji osobowych( dokładna data, miejsce ur. ,imiona rodziców ) .

Zastanawiam się i chcę sprawdzić czy ten MARYNARZ to Franciszek Grajewski syn Alojza i Władysławy z Tokarskich urodzony w Januszkowie/Żnin dn. 26. 01 .1896 wpis 12
Na wikipedii jest wzmianka ,że statek został zwodowany w 1923 , w czasie II WŚ został zatopiony w okolicach Gdyni.

Proszę o pomoc :
Czy jest jakiś spis marynarzy ze Stuttgartu ?gdzie to szukać ?

Ewa M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2024, 11:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1586
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Franciszek wypływajacy ,na statku ,
zatrudniony jest ,jako fireman i coalpasser.
Dlatego pytałam ,czy odczytany został zawód, twego Franciszka E-kartoteki ?

Może ,to cos pomoze?
Das Schiff ' Stuttgart ' ist folgende Passagen gefahren:
https://www.public-juling.de/passagierl ... rt&lang=de
SS Stuttgart Archival Collection

https://www.ggarchives.com/OceanTravel/ ... tgart.html
Ancestry.de
https://www.ancestry.de/search/

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2024, 15:47 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, 19:38
Posty: 208
bardzo dziękuję , no to do dzieła....

strażak no dobrze ,może być ,ale ten..... ???? węglowy ????
Cała rodzina z dziada pradziada to cieśle, stolarze .




pozdrawiam
Ewa M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2024, 21:59 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 506
Lokalizacja: Trójmiasto
Mae 10: jeżeli to ten sam statek s/s"Stuttgart",(zbud.w 1924r.).który został zatopiony kolo Gdyni podczas drugiej wojny światowej,
to jest możliwe,że Twój krewny mógł ocaleć z jego zatopienia.Statek "Stuttgart" był hitlerowskim statkiem szpitalnym,
i był w 1943r.do 9 października na stałe zacumowany w porcie gdyńskim,który był wtedy bazą Kriegsmarine.Hitlerowcy nie oznakowali
go jako szpitalny czerwonymi krzyżami i białą farbą tła,tylko zamaskowali i alianci go zbombardowali.Statek zapalił się, a komenda portu,
zamiast go gasić, wyholowała go z portu i tam zatopiła z własnych dział.Poległo mnóstwo nie-mobilnych rannych i pielęgniarki
oraz lekarze niemieccy,wtedy obecni na statku.Statek leży na dnie Zatoki Gdańskiej,częściowo rozebrany pod wodą na zlom,a jego
denne zbiorniki są obecnie "bombą ekologiczną".(wycieki mazutu).Funkcja Twojego krewnego to palacz okrętowy i podawacz
węgla pod kocioł maszyny parowej napędu statku, nie - strażak. Statek został zatopiony 9 października 1943r.
Raczej mało prawdopodobne, aby Twój krewny polergł na tym statku jako palacz lub strażak,bo hitlerowcy nie gasili tego statku.
A jego maszyny były nieczynne podczas tego pożaru.Bo został wyholowany na redę przez holowniki.Tak podają dane niemieckie.
Te dane podają,że parowiec "Stuttgart" stacjonował od r.1939 do 1943 w Norwegii, jako statek szpitalny "Lazarettschiff C".
Przybył do Gdyni w tymże roku.
Pozdraweiam.
"gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2024, 20:44 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
gerszewski napisał(a):
Mae 10: jeżeli to ten sam statek s/s"Stuttgart",(zbud.w 1924r.).który został zatopiony kolo Gdyni podczas drugiej wojny światowej,
to jest możliwe,że Twój krewny mógł ocaleć z jego zatopienia."


Skoro wszystkie odnalezione wpisy dotyczą roku 1924 to niekoniecznie ów Józef pływał na tym statku w 1943.

Znalazłem kiedyś (też na Familysearch) wpisy dotyczące kuzyna mojej babci, z których wynika że w ciągu sześciu lat służył na pięciu różnych statkach. W tym przypadku chodzi o lata 50. i na szczęście na tych „listach cudzoziemców zatrudnionych na statku w charakterze członków załogi” podane są daty i miejsce urodzenia więc wiem że to on.

Przejrzałem te wpisy dotyczące Franza Grajewskiego i tu niestety takich informacji nie ma więc rzeczywiście nie ma jak zweryfikować że to on.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2024, 09:25 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, 19:38
Posty: 208
Nie sądzę aby trak długo pływał od 1924 do zatopienia w okresie wojny.
Ten Franciszek to brat mojej babci , czyli bliska rodzina (pomimo odległych lat ) jest to jedyna osoba z rodzeństwa , o której nie znam losów. Ślad się urwał e-meldunek 29.03.1919 Żnin. Brak jest grobonet -Żnin. Jedynie po nekrologu jego ojca Alojzego G. z gazety Pałuczanin mogę wywnioskować ,że mieszkał w 1934 w Kcyni ( nie jestem pewna) .

Dalej szukam .

Może emigracja , gdzieś do krajów w Europie ?


Ewa M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2024, 20:04 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Ja z tym „moim” marynarzem mam podobnie. Pojawia się w Poznaniu jako 3-latek w 1920 roku razem z rodzicami i rodzeństwem, a następny dokument jaki mam to już 1946 rok i… Brazylia, do której trafił przez Londyn. Tam mieszkał kilka lat i nawet się ożenił, po czym właśnie nastąpiły wspomniane wojaże jako członek załóg różnych statków w latach 50. Nie wiem co się z nim później działo i nie trafiłem dotąd na żaden ślad po nim… poza ogłoszeniem z 1978 roku w polonijnej gazecie z Brazylii że poszukuje go córka :) Taki to ancymon…

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2024, 08:13 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, 19:38
Posty: 208
Biorę też pod uwagę , że może był ancymonkiem




Ewa M


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Nikamo i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL