Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 10:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 gru 2010, 18:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
W XIX wieku w małych miasteczkach (nawet w Poznaniu chyba prawie do połowy XIX wieku) obowiązywała jednolita numeracja domów dla całej miejscowości - tj. np. Koźmin, dom nr 57 - niezależnie od zwyczajowo przyjętej nazwy ulicy, przy której ów dom się mieścił. Dość trudno jest prześledzić zmiany numeracji domów i ustalić bez wątpliwości, jakiemu obecnemu domowi, czy choćby działce odpowiada taki zapis. Czy ktoś mierzył się już z tym problemem dla Koźmina? Interesuje mnie właśnie, gdzie mieścił się w Koźminie dom nr 57 (chodzi o rok 1883).

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2010, 14:12 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2007, 15:13
Posty: 40
Lokalizacja: Sopot
Wspólnie ze znajomym udało mi się już ustalić położenie kilku domów w Koźminie. Postaram się coś pomóc w sprawie. Jest to dla mnie też ciekawe, gdyż z ksiąg adresowych Koźmina wynika, że na początku XX wieku w domu o który pytasz mieszkali także moi dalecy krewni.


pozdrawiam

Ania

_________________
pozdrawiam,
Ania

poszukuję: Skupniewicz, Baberowski, Schaar, Domicz, Krzyżankowski, Kruszonek, Osięgłowski, Bielawski, Kapuściński, Torzecki, Stachowski (Leszno-Gostyń), Cichocki (Śrem-Kościan), Dziuba, Cieślak, Głowieńkowski, Sonek, Pomorski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2011, 09:04 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2007, 15:13
Posty: 40
Lokalizacja: Sopot
Udało mi się ustalić, że dom nr 57 był położony przy ul. Bernardyńskiej. Jest to ulica przyległa do klasztoru Bernardynów. Najprawdopodobniej był to drugi dom po lewej stronie idąc Bernardyńską od ul. Klasztornej. Postaram się wkrótce ustalić obecny numer tego domu.
Przy okazji, Łukaszu czy mógłbyś mi na priv napisać dlaczego interesuje Cię ten dom? Mieszkali tam kiedyś moi dalecy krewni, z których potomkami chętnie nawiązałabym kontakt.

pozdrawiam

Ania

_________________
pozdrawiam,
Ania

poszukuję: Skupniewicz, Baberowski, Schaar, Domicz, Krzyżankowski, Kruszonek, Osięgłowski, Bielawski, Kapuściński, Torzecki, Stachowski (Leszno-Gostyń), Cichocki (Śrem-Kościan), Dziuba, Cieślak, Głowieńkowski, Sonek, Pomorski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2011, 19:15 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2007, 15:13
Posty: 40
Lokalizacja: Sopot
Łukasz, dom o który pytasz znajduje się obecnie przy ul. Bernardyńskiej 3. Z moich informacji wynika, że jest to stary dom, który z pewnością stał już w XIX. Wiem że wcześniej była tam też kuźnia Ignacego Błażejczyka.

pozdrawiam

Ania

_________________
pozdrawiam,
Ania

poszukuję: Skupniewicz, Baberowski, Schaar, Domicz, Krzyżankowski, Kruszonek, Osięgłowski, Bielawski, Kapuściński, Torzecki, Stachowski (Leszno-Gostyń), Cichocki (Śrem-Kościan), Dziuba, Cieślak, Głowieńkowski, Sonek, Pomorski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2011, 22:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Mieszkał tam grabarz Wincenty Marek, zm. 14.01.1883. W cywilnym akcie zgonu podano ten numer domu jako miejsce zamieszkania. Rodzina jego w ciągu paru lat potem prawdopodobnie w komplecie wyjechała do Ameryki. Zdziwiłbym się, gdyby ktoś pozostał w Koźminie, ale jeśli coś na ten temat by się okazało, to byłaby bardzo fajna sprawa.

W niektórych pojedynczych zapisach dla tej rodziny zamiast Marek figuruje Markowski. Sam Wincenty urodził się w Obrze par. Wałków i dwukrotnie ślubował w Koźminie (43/1843 i 25/1855). Całe dorosłe życie mieszkał w Koźminie.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2011, 23:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 12:46 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2011, 14:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 12:46 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2011, 17:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Jego akt chrztu jest intrygujący:

http://bindweed.man.poznan.pl/~bielecki ... 7_p329.jpg

Czytając schematycznie, wpisane jest tam "filius Marci" czyli syn Marka (ojca o imieniu Marek) i bez nazwiska ojca. Potem inna ręka dopisała "Marek" więc nie wiadomo, czy Marek jest nazwiskiem (ale nie znamy imienia), czy Marek było imieniem, a u syna stało się nazwiskiem... Żeby było śmieszniej, chrzestny nosi nazwisko Markowski. Może ktoś kojarzy matkę - Agnieszkę Marciniankę - kto był jej mężem w akcie ślubu lub innych aktach chrztu? Ja tego nie badałem.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2011, 23:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 12:47 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2011, 10:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Chrystian Orpel napisał(a):
Dziekuje bardzo za wyjasnienia.
Oto informacje o rodzicach i rodzenstwie Wincentego.
Rodzice Wincentego nie zawarli slub w Walkowie.
W latach 1753-1763 w parafii Walkow zadne dziecko nie otrzymalo imienia Marek.
Moze nalezy poszukac w parafii Magnuszewice, bo jedna chrzestna jest stad.
Pozdrawiam

Chrystian Orpel

Pierwsze pokolenie
1. Marcus Skotarek urodził się w 1757 r. Zmarł 13 05 1817 r. w Obrze. Był pochowany w Wałkowie.
cognomen:


Chrystianie, bardzo Ci dziękuję za wszystkie te dane. Ja się do tej pory praktycznie tą rodziną nie zająłem, zainteresowałem się najbardziej problemem "domu nr 57".

Przykład ten pokazuje, jak dziwnymi drogami tworzyły się nazwiska. Nazwisko Marek jest nie takie znów rzadkie między Krotoszynem a Kaliszem, ale wątpię, czy oni wszyscy mieli przodków o imieniu Marek. Pewnie raczej było to jakieś przezwisko. Tu akurat po ojcu noszącym rzadkie imię Marek, syn (jak widzę szybko osierocony) dostał je jako nazwisko. A po chrzestnym, okazjonalnie występował jako Markowski :)

Ciekawe, gdzie oni mogli ślubować. Po rozrzucie urodzeń dzieci można przypuszczać, że Agnieszka urodziła się gdzieś w latach 1774-1776 i ślub pewnie był w 1793-1794. Notabene po śmierci męża mogłaby wyjść powtórnie za mąż - czy coś Ci o tym wiadomo?

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2011, 19:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 15 sty 2012, 12:47 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2011, 20:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Chrystian Orpel napisał(a):
""" Ja się do tej pory praktycznie tą rodziną nie zająłem, zainteresowałem się najbardziej problemem "domu nr 57"."""

A jezeli moge zapytac, dlaczego ? Jaka tajemnica jest zwiazana z tym domem ?

""" Ciekawe, gdzie oni mogli ślubować."""
Jezeli w Kozminie, niestety nie da sie to sprawdzic z powodu braku ksiegi slubow 1793-1817.
Warto moze zajrzec na ksiegi parafii Magnuszewice. Warto takze sie interesowac ta Kajetanka, ktora wystepuje raz jako chrzestna ...


"""Po rozrzucie urodzeń dzieci można przypuszczać, że Agnieszka urodziła się gdzieś w latach 1774-1776 i ślub pewnie był w 1793-1794. Notabene po śmierci męża mogłaby wyjść powtórnie za mąż - czy coś Ci o tym wiadomo? """

Sprawdzilem, ale nie znalazlem takiego powtornego slubu. Zgonu Agnieszki takze nie znalazlem, ale napisalem zgony do roku 1852 tylko.


Nie ma jakiejś tajemnicy, po prostu myślałem, że przeglądanie akt Wałkowa to dość rutynowe zadanie (choć Twoje dane uświadamiają, że tak by nie było), a problem tego, czy da się zlokalizować dom o numerze sprzed 130 lat mnie właśnie zaintrygował na tyle, że rozpocząłem ten wątek. Przynajmniej się sporo nauczyłem i dowiedziałem. :)

Dzięki za uzupełnienia.
Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL