Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 22:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 gru 2011, 16:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Witam!
W swoich poszukiwaniach natrafiłem na sytuację:
Poznań Project podaje ze w parafii katolickiej pobrało sie w 1893 r małżeństwo XY.
Niedawno w Basi napotkałem wpis z USC z 1887r ze małzonek XY zgłasza że jego zona urodziła zdrową córeczkę. Owe USC jest systematycznie indeksowane od 1873/4 roku (ostatnio zindeksowano 1887)i jak dotychczas nie napotkałem tam wpisu ze małzonkowie XY mieli ślub cywilny. Co o tym myśleć?
Pozdrawiam. Zbyszek

admin: Zbyszku, nadawaj proszę tytuły zakładanym przez siebie wątkom. Kolejny temat z takim tematem "????" zostanie bez ostrzeżenia wykasowany.

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ????
PostNapisane: 18 gru 2011, 16:40 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Miałam taki przypadek, że znalazłam dwa małżeństwa o tych samych imionach i nazwiskach i też źle dopasowałam dziecko. Dopiero głębsza analiza i zdobycie później kilku nowych wiadomości z aktu sprawiło, ze właściwie połączyłam dziecko i rodziców.Różniły się miejsca zamieszkania i świadkowie na ślubie-a tego nie było w indeksach. Może to podobny przypadek.

Pozdrawiam i życzę wyjaśnienia .

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ????
PostNapisane: 18 gru 2011, 17:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Zbyszku,

Sądzę że będzie tak jak pisze Bożena - zakładam że dotyczy to byłego zaboru pruskiego.

Choć sytuacja jaką opisujesz wydaje się być teoretycznie możliwa.

Po 1874 ślub cywilny musiał poprzedzać wyznaniowy.
Duchownym groziły surowe konsekwencje w przypadku udzielenia ślubu wyznaniowego bez okazania ważnego aktu cywilnego przez przyszłych małżonków.
W niektórych parafiach numer aktu cywilnego zapisano wręcz w LC.
Identyczna regulacja obowiązywała po 1945 roku i bywa (błędnie) wskazywana jako niby nowy pomysł na walkę z wyznaniami w tych latach.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2011, 19:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Kuślin (USC) - akt urodzenia, rok 1887
Emma Klara , rodzice: Ludvig Grześkowiak , Anna Kramer ,
Archiwum Państwowe w Poznaniu
1883/1/40, skan 250


Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 23 / 1893 zgodność: Pan młody: 100%
Ludovicus Grześkowiak
Anna Kramer ojciec: Hermanus Kramer, matka: Paulina Adam

Ludwik Grześkowiak - mistrz masarski, występuje jako świadek na ślubie cywilnym mojego pradziadka w 1894r i ma wtedy 64lata. Z rodzinnych przekazów ustnych wiem
że taki istniał i miał dwie córki. Mam spisanych wszystkich Grześkowiaków i to imię się nie powtarza. Drzewo mam w My Heritage i w podobieństwach mi On wyskakuje ale nie moge nawiązać kontaktu bo za to by trzeba było zapłacić a nie myślę płacić.
Czy narodowość i protestantyzm Anny Kramer (domyślam się ze to Niemka) miałby wpływ na tę okoliczność? Ja naprawde nie wiem, co tym mysleć. Znajac pruską skrupulatność uważam za nie możliwe by facet przyszedł do USC i powiedział ze moja zona urodziła dziecko nie będąc w związku małżenskim z nią.
Admina przepraszam ale miałem kłopot z nazwaniem sprawy. To się nie powtórzy.
Pozdrawiam. Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2011, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2009, 18:19
Posty: 19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp., Bydgoszcz
Witam

Mam to samo w tym samym USC.
W parafii Wytomyśl odnotowano ślub 19/1891 Ferdynand Łański i Anna Weber. Wieś w której mieszkali Wąsowo należała do USC Kuślin i tam nie ma zapisu o ślubie a akty urodzenia dzieci już są.

_________________
Pozdrawiam Kasia

http://katarzyna-genealogia.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2011, 20:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Nie niecierpliw się USC Kuslin jest zindeksowane do 1887. Indeksuje kobieta nawet szybko bo w 1,5 miesiąca 13 lat. Teraz pewnie zwolniła bo Święta. W końcu dojdzie do 1891 roku i sie doczekasz. Pozdrawiam i uzbrój sie w cierpliwość. Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2011, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
zibip47 napisał(a):
Kuślin (USC) - akt urodzenia, rok 1887
Emma Klara , rodzice: Ludvig Grześkowiak , Anna Kramer ,
Archiwum Państwowe w Poznaniu
1883/1/40, skan 250


Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 23 / 1893 zgodność: Pan młody: 100%
Ludovicus Grześkowiak
Anna Kramer ojciec: Hermanus Kramer, matka: Paulina Adam

Ludwik Grześkowiak - mistrz masarski, występuje jako świadek na ślubie cywilnym mojego pradziadka w 1894r i ma wtedy 64lata. Z rodzinnych przekazów ustnych wiem
że taki istniał i miał dwie córki. Mam spisanych wszystkich Grześkowiaków i to imię się nie powtarza. Drzewo mam w My Heritage i w podobieństwach mi On wyskakuje ale nie moge nawiązać kontaktu bo za to by trzeba było zapłacić a nie myślę płacić.
Czy narodowość i protestantyzm Anny Kramer (domyślam się ze to Niemka) miałby wpływ na tę okoliczność? Ja naprawde nie wiem, co tym mysleć. Znajac pruską skrupulatność uważam za nie możliwe by facet przyszedł do USC i powiedział ze moja zona urodziła dziecko nie będąc w związku małżenskim z nią.
Admina przepraszam ale miałem kłopot z nazwaniem sprawy. To się nie powtórzy.
Pozdrawiam. Zbyszek


Może wzięli ślub cywilny znacznie wcześniej, po 1874 roku - a z kościelnym z jakichś powodów czekali do 1893?
Spotykałem takie zapisy - małżonkowie posunięci w latach i była adnotacja księdza typu "od 20 lat w konkubinacie".
W tym wypadku prawdopodobna różnica wyznaniowa mogła spowodować, że zdecydowali się tylko na ślub cywilny.

Jest też jeszcze jedna możliwość - że długo wcześniej wzięli ślub u pastora, w parafii ewangelickiej. Co prawda nie praktykuje się w takiej sytuacji powtórnych zaślubin w kościele innego wyznania, ale może akurat tu zrobiono inaczej.

Tak czy owak, warto zajrzeć do oryginalngo zapisu z 1893 roku w par. Wytomyśl, może znajdzie się tam jakaś wskazówka.
Pozdrawiam,

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2011, 20:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2009, 18:19
Posty: 19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp., Bydgoszcz
zibip47 napisał(a):
Nie niecierpliw się USC Kuslin jest zindeksowane do 1887. Indeksuje kobieta nawet szybko bo w 1,5 miesiąca 13 lat. Teraz pewnie zwolniła bo Święta. W końcu dojdzie do 1891 roku i sie doczekasz. Pozdrawiam i uzbrój sie w cierpliwość. Zbyszek


Na nic nie muszę czekać. Księgi USC Kuślin z tych lat są na http://www.szukajwarchiwach.pl sprawdzałam je już dwa razy :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam Kasia

http://katarzyna-genealogia.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2011, 20:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Witam!
Może sprawa sie wyjaśni nawiązałem kontakt z potomkiem.
Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Ostatnio edytowano 18 gru 2011, 20:58 przez zibip47, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2011, 20:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Na nic nie muszę czekać. Księgi USC Kuślin z tych lat są na http://www.szukajwarchiwach.pl sprawdzałam je już dwa razy :mrgreen:[/quote]


Z tego co wiem indeksujacy ma te skany zarezerwowane i dopóki ich nie zwolni nie dostaniesz sie do nich. Poczytaj troche o "Basi" Pozdrawiam. Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2011, 21:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2009, 18:19
Posty: 19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp., Bydgoszcz
Zbyszku one są dostępne dla wszystkich :!:

_________________
Pozdrawiam Kasia

http://katarzyna-genealogia.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL