Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 781 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 16  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 sty 2013, 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2010, 12:10
Posty: 122
Lokalizacja: Książ Wielkopolski
Powstańcy Wielkopolscy gminy Książ Wielkopolski:
http://www.wir-ksiazwlkp.pl/index.php?k=08kol&item=6

_________________
Pozdrawiam
Tomek
-------------------------------
http://tomasz-jankowski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 21:30 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Dotyczy mjr Stanisława Brycha wspomnianego powyżej:
Slub z Franciszką Opaska

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2013, 11:11 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 23:22
Posty: 1
Witam wszystkich forumowiczów.
Od długiego już czasu poszukuję swoich przodków, o których informacji, z powodu zawirowań rodzinnych, nigdy nie miałem. Dzięki tej wspaniałej stronie, gronie pasjonatów i fachowców znalazłem ślady informacji i poznałem sposoby ich poszukiwania. Nie ze wszystkim sobie radzę więc proszę o wsparcie gdzie mógłbym znaleźć informacje o powstańcu wielkopolskim Władysławie Strzyżewskim. Jest to mój dziadek, którego widziałem raz w życiu. Dziadek zmarł w 1979 i pochowany jest w zwykłym grobowcu rodzinnym na Junikowie w Poznaniu. A ja pamiętam dom pełen pamiątek, zdjęć, medali, szabelek i mundur z rogatywką. Teraz zachowała się tylko mapka z jego szlaku bojowego 1914-16 i informacje ustne, że walczył również w powstaniu. Przychodzili do niego koledzy - też powstańcy. Wiem też, że urodził się w 1896 w Gostyniu, ale po II wojnie mieszkał w Poznaniu. Gdzie szukać dowodów, że faktycznie był uczestnikiem powstania. Może należałoby na jego grobie umieścić stosowną informację o jego zasługach.

pozdrawiam

Kazimierz Strzyżewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2013, 22:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2009, 10:03
Posty: 130
Może się komuś przyda http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 0001&tab=3
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 0001&tab=3
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 0001&tab=3
Sporo nazwisk.
Tadeusz

_________________
Pozdrawiam Tadeusz Koszarek

Poszukiwane nazwiska: Koszarek, Grala, Tomaszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2013, 21:42 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2013, 21:21
Posty: 3
Witam wszystkich, bardzo się cieszę, że ten watek jest wciąż aktywny :) Prześledziłam wszystkie 16 stron i postanowiłam skorzystać z Państwa doświadczeń i zapytać o mojego pradziadka Franciszka Kasprowicza. Wiem, że brał udział w powstaniu - w posiadaniu naszej rodziny jest dyplom upamiętniający 30 rocznicę wybuchu powstania - nie mniej jednak pomimo, że od lat przeszukuję dane dostępne w internecie, nie udało mi się trafić na pisemną wzmiankę dotyczącą udziału pradziadka w powstaniu. Podaję dane, którymi dysponuję: Franciszek Kasprowicz ur. 28.08.1879 r. w Brzozówce. Zweryfikowany pod Nr 9704. Za wszelką pomoc z góry serdecznie dziękuję :)
Pozdrawiam
Monika z Gniezna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2013, 23:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Komorowski Ignacy ur. 1894 syn Stanisława.

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2013, 17:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Grób mjr. S. Brycha na cmentarzu Garnizonowym na Cytadeli.
Obrazek

Odnowiłem napis. Markery marzły, mróz, śnieg....
Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2013, 20:40 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2011, 11:29
Posty: 79
Witam,
w 2012 roku w Kłecku wydano reprint książki Edmunda Rogalskiego "Kompanja Kłeckowska" (1936).
Książka zawiera wykaz powstańców oraz wykaz członków wszystkich czterech kompanii Baonu Straży Ludowej w Kłecku

Obrazek

Mogę sprawdzić nazwiska.
pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2013, 23:09 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2013, 21:21
Posty: 3
To ja poproszę - tym bardziej, że Franciszek Kasprowicz pochodził z okolic Kłecka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2013, 23:27 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2011, 11:29
Posty: 79
Niestety, Franciszka Kasprowicza w spisach nie ma
pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2013, 23:33 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2013, 21:21
Posty: 3
Dziękuję za zainteresowanie - będę szukała dalej
pozdrawiam
Monika :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2013, 12:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Sławku - czy znajdziesz nazwisko Zygmunt Zwolski?, pochodził z Gniezna.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2013, 16:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 gru 2009, 20:56
Posty: 201
Lokalizacja: Kępno
Na str. 7 w gazecie "Orędownik: ilustrowane pismo narodowe i katolickie 1933.11.24 R.63 Nr 271" znajduje się fotografia Zarządu i pocztu sztandarowego Towarzystwa Uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Poznań Jeżyce zrobiona w 10 rocznicę powstania Towarzystwa.

Oto link do tego numeru na WBC:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=9&QI=

_________________
Pozdrawiam
Magdalena Maryniak

Poszukuję wszelkich informacji na temat moich przodków z Trzcinicy (pow. kępiński) Hodyas (Chodyas, Chodiasz), Pindor, Wawrzyniak, Sobczyk, Sytwała (Setława)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 wrz 2013, 13:29 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 1561&tab=3

Liczne fotografie powstańców wielkopolskich

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2013, 08:07 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Wielkopolski Krzyż Powstańczy

Mam pytanie czy istnieje jakiś spis osób odznaczonych tym Krzyżem?
Jeśli tak to jak dotrzeć do tego spisu?

Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 11:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Poszukaj tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria: ... ej_Ludowej

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 14:21 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Wikipedia nie jest w tym wypadku żadnym źródłem.
Odznaczenie powstało uchwałą Rady Państa PRL. Przyznawać WKP przestano w 1999r. Odznaczono nim około 22 tysiace osób. I teraz kilka ciekowostek. Po pierwsze mimo iż było to odznaczenie państwowe przyznawano je własciwie tylko członkom ZBOWiD-u. Kolejna ciekawostka. Mimo, że głównym miejscem gdzie powinny być zbierane wszystkie informacje na temat Powstania Wielkopolskiego to w tym Muzeum nie ma zbioru na temat osób odznaczonych tym Krzyżem.
Pytanie to wzięło się stąd, że wiem iż mój Dziadek brał czynny udział w Powstaniu (mechanik i instruktor w wyższej Szkole Lotników na Ławicy, główny mechanik w XIV Eskadrze). Mam oryginały dokumentów. Wiem, że Dziadek nie został odznaczony, wiem, że chwalił się udziałem w Powstaniu - Dziadek zmarł w 1968 roku a czasy za Bieruta czy Gomułki nie były najlepsze dla byłych powstańców i Dziadek dodatkowo nie miał najmniejszej ochoty mieć cokolwiek wspólnego ze ZBOWiD-em.

Wiem, że to forum poświęcone jest genealogii ale ... ale czy nie warto byłoby by ktoś zajął się upamietnieniem wszystkich uczestników Powstania Wielkopolskiego?
Gdyby były osoby, które myślą podobnie proszę o kontakt na PW. Może udałoby się uczcić pamięć tych ludzi przynajmniej wirtualnie w necie?

Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 14:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Cytuj:
Może udałoby się uczcić pamięć tych ludzi przynajmniej wirtualnie w necie?

Tego typu projekt już działa od kilku lat: http://powstancy-wielkopolscy.cba.pl/
To w necie, a jest również m.in. Słownik Biograficzny Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, pod redakcją Antoniego Czubińskiego i Bogusława Polaka.

Po co wyważać otwarte drzwi ?

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 14:56 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Jeśli brak takich informacji w Muzeum Powstania Wielkopolskiego to "otwarte drzwi" to rzeczywiście nie warto. A może wiesz dlaczego takich informacji nie ma w MPW?
Są wielkie obchody wszystkich przegranych powstań a wygrane traktuje sie po macoszemu.
To jest mój prywatny odbiór. Może się mylę?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 15:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Odpowiedzią niech będzie moja strona poświęcona piętnastu powstańcom z rodziny Fó-, Fu-, i Formanowiczów => http://www.formanowicz.pl/powstancy.htm

Jeśli zaś chodzi o dokumentację udziału w powstaniu wielkopolskim, to jej część pozostała w Centralnym Archiwum Wojskowym, a dużo w APP. Okupanci niemieccy dołożyli wielu starań, aby pełna lista powstańców już nigdy nie powstała.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 15:46 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Nie odbieraj proszę tego co piszę jako atak.

W każdym razie do braku listy odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym nie przyczynili się absolutnie niemieccy okupaci.

To odznaczenie /Wielkopolski Krzyż Powstańczy/ ustanowione zostało w ramach "popaździernikowej odwilży" dekretem Rady Państwa 1 lutego 1957 roku. I jak to bywa po odwilży zaczął działać mróz i dlatego wszystko co dotyczyło odznaczania tym odzanczeniem należało do ZBOWiD-u.

W ramach nowych porządków 8 maja 1999 nadawanie Krzyża uznano za zakończone.

Kolejna rzecz - http://powstancy-wielkopolscy.cba.pl/ - subdomena działa, ale służy do wyświetlania reklam. Nie ma tam NIC o Powstańcach Wielkopolskich, a właścicielem domeny i subdomen działajacych w ramach domeny cba.pl jest firma zajmująca się hostingiem.

Archiwum to Archiwum natomiast Muzeum ma troche inne cele. I chyba informacje o uczestnikach, o odznaczonych powinny znajdować się w Muzeum POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO.

Nazwa Archiwum Państwowe działa na młodzież trodzkę odstręczająco, Muzea zdaża się, że jeszcze odwiedzają.

Jeśli nie ma oryginałów albo oryginały znajdują się w Archiwach to wg mnie przynajmniej kopie powinny znaleźć się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Dlaczego? Bo minie jeszcze kilkanaście lat i nowe pokolenie będzie żyło "tragediami narodowymi" a nie będzie wiedziało nić o tym co skończyło się wygraną.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2013, 17:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Nie zabieram głosu w sprawie tego co być powinno, a czego nie ma w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Ważne, że taka instytucja istnieje i z tego co mi jest wiadome działa prężnie. Wytykanie jej braków na tym Forum nie ma sensu.

Mój śp. Dziadek był odznaczony Krzyżem Powstańczym, wiec wiem w czym rzecz. Ale czy lista odznaczonych istnieje tego zupełnie nie wiem.

A propos powstańców-lotników. Przeczytaj biogram jednego z nich. Może wskaże Ci jakiś kierunek poszukiwań => Damazy Kortylewicz (1882-1925).

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2013, 12:37 
Offline

Dołączył(a): 05 gru 2010, 17:12
Posty: 40
Gejtawy napisał(a):
Wikipedia nie jest w tym wypadku żadnym źródłem.
Odznaczenie powstało uchwałą Rady Państa PRL. Przyznawać WKP przestano w 1999r. Odznaczono nim około 22 tysiace osób. I teraz kilka ciekowostek. Po pierwsze mimo iż było to odznaczenie państwowe przyznawano je własciwie tylko członkom ZBOWiD-u. Kolejna ciekawostka. Mimo, że głównym miejscem gdzie powinny być zbierane wszystkie informacje na temat Powstania Wielkopolskiego to w tym Muzeum nie ma zbioru na temat osób odznaczonych tym Krzyżem.
Pytanie to wzięło się stąd, że wiem iż mój Dziadek brał czynny udział w Powstaniu (mechanik i instruktor w wyższej Szkole Lotników na Ławicy, główny mechanik w XIV Eskadrze). Mam oryginały dokumentów. Wiem, że Dziadek nie został odznaczony, wiem, że chwalił się udziałem w Powstaniu - Dziadek zmarł w 1968 roku a czasy za Bieruta czy Gomułki nie były najlepsze dla byłych powstańców i Dziadek dodatkowo nie miał najmniejszej ochoty mieć cokolwiek wspólnego ze ZBOWiD-em.

Wiem, że to forum poświęcone jest genealogii ale ... ale czy nie warto byłoby by ktoś zajął się upamietnieniem wszystkich uczestników Powstania Wielkopolskiego?
Gdyby były osoby, które myślą podobnie proszę o kontakt na PW. Może udałoby się uczcić pamięć tych ludzi przynajmniej wirtualnie w necie?

Marek Szymański

Nie masz racji pisząc że przyznawano je tylko członkom ZBOWiDu. Przyznawane były również WKP. pośmiertnie. Mój dziadek zginął 1 września 1939 r i babcia taki Krzyż otrzymała mimo że dziadek z pewnością członkiem tej organizacji nie był. Nie te lata. Pozdrawiam Remigiusz Narodowiec nie Szowinista.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2013, 12:53 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Masz rację, że były przyznawane pośmiertnie, ale zawsze z wnioskiem o przyznanie występowała ta organizacja gdyż ona zgodnie z dekretem była upoważniona do tego. Użyłem niewłaściwego skrótu myślowego. przepraszam.
Jako ciekawostkę podam, że dokumenty powinna posiadać Kamcelaria Prezydenta RP (jako następca prawny rady Państwa). Wystąpiłem do nich prawie dwa miesiące temu z prośbą o informacje. Do dziś nie dostałem odpowiedzi ;)

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2013, 13:43 
Offline

Dołączył(a): 05 gru 2010, 17:12
Posty: 40
Gejtawy napisał(a):
Masz rację, że były przyznawane pośmiertnie, ale zawsze z wnioskiem o przyznanie występowała ta organizacja gdyż ona zgodnie z dekretem była upoważniona do tego. Użyłem niewłaściwego skrótu myślowego. przepraszam.
Jako ciekawostkę podam, że dokumenty powinna posiadać Kamcelaria Prezydenta RP (jako następca prawny rady Państwa). Wystąpiłem do nich prawie dwa miesiące temu z prośbą o informacje. Do dziś nie dostałem odpowiedzi ;)

Pozdrawiam
Marek Szymański

Wyjaśnić trzeba że od roku 1949 kiedy nastąpiła likwidacja Związku Powstańców Wielkopolskich i włączeniu weteranów w szeregi ZBOWiD ( wielu nie było zainteresowanych tym członkostwem ), była to poza Powstańcami Śląskimi którzy nie dali się spacyfikować, jedyna organizacja zrzeszająca wszystkich weteranów ( wszystko w jednym worku łatwo kontrolować ). Po latach okazuje się że w szeregach Powstańców Wielkopolskich niemałego spustoszenia dokonały oba totalitaryzmy ( Niemcy hitlerowskie i ta czerwona szarańcza ), ale i swoje pięć minut miał również ZBOWiD. Znalazło się wielu których zweryfikować należałoby powtórnie. Jeśli chodzi o moich przodków , a było ich czterech tych weryfikacji robić nie muszą bo moja Św.p. babcia przechowała całą dokumentację z okresu międzywojennego. Pozdrawiam Remigiusz Narodowiec nie Szowinista.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2013, 14:04 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Remigiusz napisał(a):
Gejtawy napisał(a):
..............

Wyjaśnić trzeba że od roku 1949 kiedy nastąpiła likwidacja Związku Powstańców Wielkopolskich i włączeniu weteranów w szeregi ZBOWiD ( wielu nie było zainteresowanych tym członkostwem ), była to poza Powstańcami Śląskimi którzy nie dali się spacyfikować, jedyna organizacja zrzeszająca wszystkich weteranów ( wszystko w jednym worku łatwo kontrolować ). Po latach okazuje się że w szeregach Powstańców Wielkopolskich niemałego spustoszenia dokonały oba totalitaryzmy ( Niemcy hitlerowskie i ta czerwona szarańcza ), ale i swoje pięć minut miał również ZBOWiD. Znalazło się wielu których zweryfikować należałoby powtórnie. Jeśli chodzi o moich przodków , a było ich czterech tych weryfikacji robić nie muszą bo moja Św.p. babcia przechowała całą dokumentację z okresu międzywojennego. Pozdrawiam Remigiusz Narodowiec nie Szowinista.


Mój Dziadek, który był mechanikiem w w Szkole Lotniczej na Ławicy nigdy nie był członkiem tej organizacji. Nigdzie też, mimo, że posiadam oryginały dokumentów z okresu Powstania Wielkopolskiego (od 16 stycznia 2019r.) nigdzie nie ma informacji o Dziadku. Mimo, że był też głównym mechanikiem Szkoły Obsługi Lotniczej na Ławicy.

Podobno od 1989 mamy prawdziwą Niepodległość. I w związku z tym Ustawą z dnia 16 października 1992 r. uznanu z dniem 8 maja 1999 nadawanie Krzyża za zakończone. Mimo, że informacji o wielu Powstańcach (prawdziwych Powstańcach) brakowało i brakuje.

Pozdrawiam
Marek Szymański (na wszelki wydaek informuję: też nie szowinista)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 04:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam - czy ktos moglby sprawdzic prosze w ksiazce "Biogramy Uczestnikow
Powstania Wielkopolskiego" czesc I i II czy jest nazwisko major Stanislaw Tyrakowski ?
Ja mam czesc III ale tam nie ma Jego biogramu.
Grob Majora Stanislawa Tyrakowskiego jest na cmentarzu przy ul.Samotnej w Poznaniu.
Grob jest w stanie oplakanym ale chyba znajdzie opiekuna w Wiarze Lecha, narazie
sprawa rozwojowa.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 10:25 
Offline

Dołączył(a): 05 gru 2010, 17:12
Posty: 40
Hania napisał(a):
Witam - czy ktos moglby sprawdzic prosze w ksiazce "Biogramy Uczestnikow
Powstania Wielkopolskiego" czesc I i II czy jest nazwisko major Stanislaw Tyrakowski ?
Ja mam czesc III ale tam nie ma Jego biogramu.
Grob Majora Stanislawa Tyrakowskiego jest na cmentarzu przy ul.Samotnej w Poznaniu.
Grob jest w stanie oplakanym ale chyba znajdzie opiekuna w Wiarze Lecha, narazie
sprawa rozwojowa.


Witaj Haniu. Jestem w posiadaniu wszystkich IX tomów tej publikacji. Niestety, w żadnym z tomów to nazwisko nie figuruje. Choć przyznam że w okresie międzywojnia w Środzie Wielkopolskiej mieszkał Klemens Tyrakowski żołnierz Błękitnej Armii. Był chorążym Związku Hallerczyków w naszym mieście . Myślę że Wiara Lecha Nie odmówi pomocy. Pozdrawiam Remigiusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 19:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
"Nieznany dokument znaleźli w kościele. Przesuną obchody Powstania Wielkopolskiego?"
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-poznan,4 ... 65491.html

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 20:47 
Offline

Dołączył(a): 27 lis 2012, 23:59
Posty: 31
Witam wszystkich
mam pytanie czy mógłby mnie ktoś nakierować gdzie mógłbym szukać informacji o swoim
pradziadku uczestniku powstania pochodzącym z Choryni koło Kościana JANIE KACZMARKU ur: 1892r. Szukam także miejsca gdzie mógłbym znaleźć listę odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski z 1974r. i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym także z 1974r. Wiem też że należał do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.
Z góry dziękuję!
Pozdrawiam
Robert


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2013, 21:40 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Jeśli chodzi o odznaczenia to powinna (podkreślam POWINNA) je posiadać Kancelaria Prezydenta RP jako następca prawny Rady Państwa.
Zwracałem się do Kancelarii prawie dwa miesiące temu, ale do dziś nie dostałem odpowiedzi.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2013, 02:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Remigiuszu -
Dziekuje bardzo za sprawdzenie.
Nie mam pojecia skad pochodzil Major Stanislaw Tyrakowski ale byl w Sztabie w Grodzisku Wlkp. podczas Powstania.
Jarek/Yard ma nakrecic sprawe z Wiara Lecha.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2013, 07:43 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Może chodzi Ci o dowódcę 12 kompanii 7 pułku Strz.Wlkp podpor. Stanisława Tryjanowskiego ur. 13.11 1890 Sączkowo

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2013, 14:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
viewtopic.php?p=70007#p70007

Moj post z 30 pazdziernika 2013, kliknij na link tam bedzie moj post z 27 pazdziernika z linkiem
do stronki ze zdjeciami, posrod ktorych zobaczysz fotki mogily Majora Tyrakowskiego na cmentarzu przy ul.Samotnej, jest rozpadajacy sie krzyz z nazwiskiem.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2013, 16:14 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Jak informowałem w jednym ze wcześniejszych postów zwróciłem się do Kancelarii Prezdenta RP o informację na temat listy odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
W dniu dzisiejszym otrzymałem odpowiedź.
Pozwalam sobie na zacytowanie tej odpowiedzi jako, że wiele osób zainteresowanych jest dotarciem do takiego oficjalnego wykazu.
Cytuj:
Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pana pismo uprzejmie informuję, że spis wszystkich osób odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym nigdy nie został opracowany.
Jednocześnie uprzejmie wyjaśniam co następuje:
- w latach 1957-1999 nadano ogółem – 22466 Wielkopolskich Krzyży Powstańczych,
- w latach 1957-19.07.1989 r. (uchwałami Rady Państwa) nadano 22449 Wielkopolskich Krzyży Powstańczych
- od 19.07.1989 r. do 9.05.1999 r. (postanowieniami Prezydenta RP) nadano 17 Wielkopolskich Krzyży Powstańczych

Biuro Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP nie posiada wykazu osób odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym uchwałami Rady Państwa a jedynie wykaz osób odznaczonych postanowieniami Prezydenta PRL i RP (w załączeniu przesyłam wykaz).


Lista, którą posiada Kancelaria Prezydenta RP zawiera 17 nazwisk. Osobom zainteresowanym mogę przesłać listę, którą otrzymałem.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2013, 11:47 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym postanowieniami Prezydenta RP od 19.07.1989 r. do 9.05.1999 r.

Cytuj:
nazwisko i imię imię ojca nr. postanowienidata postanowienia uwagi
Dąbrowski Wacław Bronisław 1324/89 1989-12-06
Wierzejewski Jan Franciszek 47/90 1990-03-30 pośmiertnie
Wierzejewski Wincenty Franciszek 47/90 1990-03-30 pośmiertnie
Dega Wiktor Wiktor 180/90 1990-06-15
Brembor Stanisław Franciszek 297/90 1990-10-15
Płaczaszek Jan Stanisław 221/91 1991-05-08 pośmiertnie
Kaczmarek Stanisław Andrzej 923/91 1991-10-23
Woźniak Franciszek Marcin 923/91 1991-10-23
Broda Ignacy Ksawery 63/95 1995-05-05 pośmiertnie
Witkowski Sławomir Stefan 63/95 1995-05-05 pośmiertnie
Szymanowski Stefan 225/95 1995-12-15 pośmiertnie
Broniecki Stanisław Wojciech 83/96 1996-07-04
Obierski Józef 14/99 1999-01-18 pośmiertnie
Okólski Czesław 41/99 1999-03-12 pośmiertnie
Kaczmarek Jan Marcin 91/99 1999-04-27 pośmiertnie
Kozyra Wiesław Jan 91/99 1999-04-27 pośmiertnie
Paszek Stanisław Wiktor 91/99 1999-04-27 pośmiertnie


Chciałbym zwrócić uwagę, że odznaczonych zostało ponad 24 tys. powstańców. Natomiast w okresie powstania wzięło w nim udział ponad 100 000 powstańców.

Czy przypadkiem nie zapomnieliśmy o wielu?

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2013, 12:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Masz racje. Jest pewnym że o wielu zapomniano, a o kim to będzie wiadomo jak uda się "zdobyć" liste dotychczas odznaczonych.

Warto by uczcić, chociaż posmiertnie, wielu powstańców. Okazja zbliża się wielka. Setna rocznica Powstania Wielkopolskiego.

Wojtek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2013, 13:37 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Może, wzorem akcji upamiętniania powstańców styczniowych, nasze WTG podjęłoby się zebrać powstańców wielkopolskich?
Z pewnością wielu członków i użytkowników forum ma w swoich " drzewach genealogicznych" krewnych czy powinowatych, którzy w powstaniu brali udział. Potrzebna jest wyszukiwarka np. taka jak Nekrologi czy Straty armii pruskiej i osoba koordynująca. Jesteśmy również częstokroć "zagłębieni" w lekturze w bibliotekach cyfrowych, a tam także możemy znaleźć wiele wzmianek o powstańcach i możemy wypisać dane. Już teraz można zebrać nazwiska z naszego forum-a, o ile pamiętam, jest ich sporo.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2013, 14:09 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Genowefo zgadza się, że taka inicjatywa jest ok i są szanse, że dużo wiedzy się uzyska. Jednak ... dużo ale nie ma co liczyć na 24666 nazwisk odznaczonych WKP a tym bardziej na ponad 100000.

Jest inna mozliwość i to z pewnoscią uzyskania CAŁEJ listy odznaczonych. Natomiast by nie zapomnieć o pozostałych wydaje mi się, że warto pomyśleć jak uczcić tych, którzy z różnych powodów nie zostali uczczeni wręczeniem odznaczenia należącego się im.

Jest to kwerenda w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz kwerenda w Archiwum Kancelarii Prezydenta.
W Archiwum Akt Nowych trzeba przejrzeć WSZYTSKIE uchwały Rady Państa od roku 1957 do 1966 - te uchwały znajdują się w AAN w Warszawie.
W Archiwum Kancelarii Prezydenta trzebaq przejrzeć uchwały Rady Państwa od roku 1967 do 19.07.1989r.
Jak widzisz jest to poteżna praca. Potężna ale moim zdaniem warta zachodu. Przejrzenie uchwał Rady Państwa z 42 lat, strona po stronie. Może ktoś mający więcej do czynienia z kwerendami oceni ile potrzeba godzin pracy do wykonania takiej pracy?
Jak pisałem wcześniej zajmuje się tym tematem jakiś czas. Stąd wiem gdzie co jest, jak do czegoś dotrzeć.
Np. by dostać się do Archiwum Kancelarii Prezydenta trzeba najpierw wystąpić o zgodę do Dyrektora Kancelarii i ją uzyskać.
A gdyby udało się stworzyć taką listę odznaczonych i wydać ją jako album poświęcony wszytskim uczestnikom Powstania w setną rocznicę wybuchu ...

Ja uważam, że warto.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2013, 15:11 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Marku, póki co, to można robić to co mamy w zasięgu tj. biblioteki cyfrowe: stara prasa, publikacje książkowe, internet-gdzie się da, z własnych domowych zasobów książek,zdjęcia nagrobków, wszelkiego rodzaju pomniki i tablice pamiątkowe itp jeżeli będziemy czekać na listy odznaczonych to rocznica może już minąć. Nie chodzi przecież by uczcić tylko tych , którzy zostali odznaczeni, ale i szeregowych powstańców dotąd niewiele znanych. Tak się (boleśnie) utarło, że pamięta się o dowódcach i wyróżnionych odznaczeniami, a pomija tych, którzy też walczyli i pomagali tak jak umieli i mogli, a gdyby nie oni,te całe rzesze ludzi, to nie byłoby powstania.
Wiem jaka to ogromna praca, nie wykona jej w czasie kilka osób, ale może się to udać, gdy "porwani ideą" dołączy wielu. Brałam (i "dorzucam" nadal jeśli coś znajdę) udział w takiej akcji http://www.genealogia.okiem.pl/powstani ... nadawca=on
Nie wyszłam z domu dalej jak na mój miejscowy cmentarz i do biblioteki, ale "przeszperałam" biblioteki cyfrowe i strony internetowe-wpisałam setki powstańców styczniowych, przesłałam zdjęcia, obrazy bitew, pieśni, wiersze itp. OCZYWIŚCIE WSZYSTKO Z PODANIEM ŹRÓDŁA DANYCH. I znalazło się setki osób, które pomogły wydobyć na światło dzienne i uczcić tych powstańców, a każda z tych osób wprowadzała samodzielnie do bazy swoje dane.
Wiem, że nie wszystko się udaje w życiu...a najczęstszą tego przyczyną jest brak wiary w powodzenie...
Podałam tylko propozycję, jeżeli uważacie, że jest to niewykonalne, trudno :( już wielu projektów zaniechano...

PS. Takie listy mają już inne strony np. Genpol http://stary.genpol.com/displayarticle249.html a czy nam nie jest "bliżej" do powstania wielkopolskiego? A listę sporządziła...casey :)

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2013, 15:40 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Genowefo, ja też tego nie uważam za niewykonalne. I ja też tylko podałem propozycje. Tak jak rzuciłem pytanie jak uczcić te 80% tych, którzy nie doczekali odznaczeń. Mimo,że zgodnie z uchwałą z 1992 roku z końcem roku 1999 uznano, że wszystkim wręczono odznaczenia. Mimo, że to co powiem może być uznane za niezgodne z prawem to powiem, że tym 80% też należą się WKP, nawet pośmiertnie, ale NALEŻĄ SIĘ. Tak jak należy się dzieciom, wnukom i następnym ich potomkom wiedza i świadomość, że Ojczyzna o Nich pamiętała i pamięta.

Przy okazji, ja nie mówię o "czekaniu na listę odznaczonych". Ja mówię o stworzeniu jej i opublikowaniu. Stworzeniu na podstawie istniejących dokumentów.

Przy okazji można uzyskać pomoc. Tak jak Prezydent RP objął swoim patronatem dwa wnioski dotyczące grudnia 2013r. i Wielkopolski.

Cytuj:
Na wniosek Pana Rafała Cymsa oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – Koło w Gnieźnie
Obchody 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz ceremonia „Powrót Dowódcy”
27 grudnia 2013, Gniezno


Cytuj:
Na wniosek Pana Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego
Obchody 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
27-28 grudnia 2013, Poznań – Warszawa


W każdym razie uważam, że należy wszystko robić co możliwe i niemożliwe.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2013, 16:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Po rozmowie z Markiem (Gejtawy) uważam, że powinnismy osiągnąc dwa cele.
Po pierwsze; to znaleźć nazwiska wszystkich odznaczonych Krzyżem PW i opublikować je w formie ksiązkowej, bądź chociaż w internecie.
Po drugie; mając wiedzę którzy powstańcy dostali już krzyże, spowodować wystapienia z wnioskami o przyznanie Krzyży PW następnym powstańcom pośmiernie. Mając w pamięci okres w którym przyznano dotychczasowe Krzyże - lata komunizmu - uważam, że pominięto wielu bardzo zasłużonych, ale ideowo nie pasujących.
I wyszło z tego po trzecie, czyli to o czym pisze Bożena. Stworzenie listy wszystkich powstańców, co wydaje się byc pracą gigantyczną, ale czy niemozliwą ?

Za 5 lat setna rocznica Powstania Wielkopolskiego.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2013, 16:48 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Wojtku
Przez 5 lat można dokonać tak wiele, że sami się zadziwimy. :D

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 09:45 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Wojsko Wielkopolskie liczyło ponad 108 tysięcy Żołnierzy.

Dziś Dzięki Remigiuszowi (za co mu serdecznie dziękuję) otrzymałem informację, iż
Cytuj:
w 10-ciu tomach ( pierwsza publikacja była drukowana odrębnie w roku 2002 " Słownik biograficzny Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 ) , następne 9 tomów " Powstańcy Wielkopolscy.
umieszczono 2538 biogramów.

Z każdym dniem maleje szansa na przypomnienie pozostałych Powstańców.:(

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 11:40 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Jednak powstańców było o wiele mniej. Należy ustalić, czy wykaz obejmuje tylko powstańców czy uczestników powstania, do których zaliczono Rady Rob - Żołn., Straż Ludową i wojsko po poborze.
Powstaniec rzeczywisty to ochotnik walczący w oddziale powstańczym. Liczba ich na pewno jest nie tak znów wielka.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 13:02 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Czy Armia Poznańska uznana za stronę sił Ententy podpisanego w lutym 1919 układu o rozejmie to nie Powstańcy Wielkopolscy?
Michał, czy chodzi o dzielenie? Bo mi nie. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego to uczestnik. Dla mnie nie jest ważne czy bardziej "na lewo" czy bardziej "na prawo".
Czy mamy sprawdzać treść Przysięgi? Bo przecież żołnierze nie przysięgali Władzom Rzeczpospolitej.
Cytuj:
3 maja 1919 część armii wzięła udział w defiladzie, która odbyła się na podpoznańskim lotnisku Ławica. Siły wielkopolskie liczyły sobie już wówczas ok. 70 tys. żołnierzy.

108 tysię to najwyższy stan osobowy Armii Poznańskiej.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 16:17 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Armia=pobór a więc obowiązek
powstaniec=ochotnik z własnej woli narażał się na utratę zdrowia a wręcz życia, o niewygodach nie wspomnę.
Armia została wyposażona i umundurowana, powstańcy najczęściej w tym co wzięli z domu, a więc też w mundurach niemieckich.
Powstanie zakończyło się 18 lutego. Potem to nie byli powstańcy a kombatanci. Bądźmy w prawdzie.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 16:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze.

Rozróżnienie powstańca od żołnierza Armii Wielkopolskiej nie jest takie proste. Część żołnierzy - szczególnie dotyczy to tych z młodszych roczników - pochodziła z oddziałów powstańczych i została przekazana przez dowódców okręgów do tworzonych już od początku stycznia 1919 roku oddziałów regularnych. Tak na przykład trafił do I Pułku Strzelców Wlkp. mój Dziadek, który wcześniej walczył jako powstaniec pod Rakoniewicami i Wolsztynem. Na pewno nie był jedynym. Z drugiej strony, po przeszkoleniu część oddziałów wojskowych, wspierała oddziały powstańcze, bądź broniła dopiero co zdobytych granic w marcu i kwietniu 1919 roku. Wszyscy cierpieli niewygody. W Biedrusku nie było luksusów. Duża grupa wojsk wielkopolskich już w marcu 1919 roku została skierowane przez dowództwo do obrony Lwowa (w tym mój Dziadek). Z tego wniosek, że część Wielkopolan jednocześnie walczyło w powstaniu, było żołnierzami i broniło Lwowa. Ba, co ciekawe część oddziałów wojska wielkopolskiego została skierowana do pomocy w powstaniu śląskim !

Aby rozróżnić którzy z żołnierzy wojska wielkopolskiego brali udział w powstaniu (czyli było powstańcami, ale wielkopolskimi czy śląskimi ?) należałoby poznać przebieg służby każdego z nich. Czy o to chodzi ? Dla mnie wszyscy zasługują na szacunek i pamięć, bo dzięki nim nasi rodzice i dziadkowie żyli w wolnej Wielkopolsce.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Ostatnio edytowano 14 lis 2013, 17:11 przez Mariusz, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 16:57 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Mariusz napisał(a):
Rozróżnienie powstańca od żołnierza Armii Wielkopolskiej nie jest takie proste. Część żołnierzy - szczególnie dotyczy to tych z młodszych roczników - pochodziła z oddziałów powstańczych i została przekazana przez dowódców do tworzonych już od początku stycznia 1919 roku oddziałów regularnych. .........
Abu rozróżnić którzy z żołnierzy wojska wielkopolskiego brali udział w powstaniu (czyli było powstańcami) należałoby poznać życiorysy każdego z nich. Czy o to chodzi ?


Zgadzam się z Mariuszem.Wielu z żołnierzy POW było w powstaniu.Poznać życiorysy każdego z nich jest niemożliwe.Więc jakie przyjąć kryterium, by nie pominąć żadnego powstańca? Prawdopodobnie w niektórych przypadkach uda się to wyjaśnić, ale tylko w niektórych. :(

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2013, 17:15 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Mam pytanie dlaczego 18 lutego? Przedłużenie rozejmu kończącego I wojnę światową i powodującego uznanie Wojska Wielkopolskiego za stronę Ententy nastąpiło 16 lutego o godzinie 18:00 w Trewirze. Z tego co pamiętam to Traktat Wersalski podpisano dopiero 28 czerwca 1919 roku. Do tego czasu odbywały się utarczki mimo, że do tego czasu obowiązywał rozejm.
Generał Dowbor-Muśnicki 11 stycznia otrzymał mocą dekretu NRL tytuł Głównodowodzącego wszystkich Sił Zbrojnych Polskich byłego zaboru pruskiego (bo tak zgodnie z dokumentami i prawem nazywała się Armia Wielkopolska).
pobór do Armii Wielkopolskiej został ogłoszony 17 stycznia.
NRL została rozwiązana dopiero 19 sierpnia 1919r., a Armia Wielkopolska włączona do Wojska Polskiego 28 sierpnia.
Wspomniałem, że dla mnie, wszyscy którzy wzięli udział w tych walkach to Powstańcy. Nie dzielmy, bo zaczyna to przypominać różnice występujące w wielu innych sprawach.
Co zrobić z działaniami po powołaniu przez NRL Armi Wielkopolskiej? Co zrobić z ochotnikami, którzy zgłaszali się do tej Armii?
Przepraszam, ale taką dyskusją i takami argumentami obrażasz przykładowo wszystkich Lotników. Mój Dziadek na wieść o powstaniu Niepodległej Polski jako ochotnik dotarł najpierw z pod granicy Francji do Krakowa, a 19 stycznia na lotnisko w Ławicy i brał udział w całym Powstaniu. Czy dlatego, że pojawiając się na Ławicy i dzieki swojej wiedzy został najpierw wcielony do XIV Eskadry to chcesz Go pozbawić prawa do bycia POWSTAŃCEM?

Z tego co pamiętam to ten temat, przynajmniej częściowo, poświęcony jest odznaczonym Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Odznaczonym i tym o których zapomniano.

Sugeruję pozostawienie definicji kto był Powstańcem Wielkopolskim, a kto nie, innemu gronu i w innym miejscu.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 781 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 16  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 82 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL