Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 05:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 781 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lis 2008, 21:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Witam!

A ja akurat przypadkiem trafiłem w Archiwum Państwowym w Poznaniu Oddział w Gnieźnie na teczkę o tytule "Wykazy grobów żołnierzy polskich 1919-1920". Materiały te zostały wytworzone przez Starostwo Powiatowe we Wrześni, prawdopodobnie w 1930 roku. Można tam znaleźć wykazy grobów powstańców wlkp. w niektórych miejscowościach na terenie powiatu wrzesińskiego.

Pozdrawiam
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2008, 11:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 13:52
Posty: 65
Lokalizacja: Mokronos, Katowice
Proszę o sprawdzenie nazwiska Konieczny, Walczak , Pietron i Galicki
Dziekje i pozdrawiam Serdecznie Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2008, 18:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!
W zasobach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej pojawiły się akta dotyczące poszczególnych uczestników Powstania Wielkopolskiego przechowywane dotąd jako część składowa zespołu archiwalnego "Zarząd Okręgowy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację". Na akta te składa się własnoręcznie pisany życiorys powstanca, opinia ZBOWiD oraz oświadczenie świadka potwierdzającego udział danej osoby w Powstaniu. Do tej pory umieszczono akta następujących osób:

Banasiak Stanisław, Banaszak Władysław, Banaś Jan, Biały Stanisław, Biegański Piot,r Błaszczyk Jan, Błaszczyk Stanisław, Bochyński Stefan, Brodziak Roch, Burkowski Alfons, Byzia Ignacy, Chmielina Jan, Cierpka Jan, Dąbek Stanisław, Doliński Maciej, Domagalski Stefan, Dryjański Tomasz, Dybała Stanisław, Dymalski Piotr, Fengler Władysław, Frąszczak Stanisław, Furmański Jan, Gąbka Franciszek, Gąbka Jan, Gierz Stanisław, Glubiak Wojciech, Gozdek Jan, Grzęda Gwidon, Idziorek Michał, Jasiński Franciszek, Jernajczyk Bogdan, Jeziorny Ludwik, Jędrzejak Jakub, Jurdziński Antoni, Jurek Teodor, Kaliński Józef, Kałkus Stanisław, Karbowski Franciszek, Karwowski Adam, Kempa Antoni.

Oto link do tego zbioru:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication?id=86220&from=&dirids=1&tab=1&lp=8&QI=CDFA534FC4F40423AFF69F037EAEABB4-3

Pozdrawiam

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2008, 16:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!
Oto kolejne osoby, których dane zostały zamieszczone pod wskazanym wyżej adresem w WBC:

Kołodziej Antoni, Kościelniak Jakub, Kowalski Stanisław, Kubera Antoni, Kubiak Franciszek, Kubiak Michał, Kubiak Mikołaj, Kubica Antoni, Kubot Leon, Kupczyk Jan, Kurzajewski Antoni, Kurzawa Stanisław, Lessiński Mieczysław, Lesiewicz Władysław, Lipicki Józef, Litwin Wincenty, Leyer Stefan, Maciejewski Jan, Majchrzak Władysław, Majznerowicz Michał, Marciniak Piotr, Maroszek Franciszek, Matuszewski Stanisław, Mertka Jan, Michalak Walenty, Mikołajczyk Andrzej, Milewski Sylwester, Nader Franciszek, Nagler Edmund Wawrzyniec, Nijakowski Walenty, Nowak Idzi, Nowicki Michał, Nyklewicz Stefan, Ogórek Stefan, Olejnik Walenty, Pawłowski Marcin, Piaskowski Michał, Pieczyński Piotr, Pilarczyk Franciszek, Pluta Michał, Potasznik Franciszek, Przybylski Michał, Pszeniczny Franciszek, Przybylski Władysław, Rachwalski Ludwik, Raczyński Walenty, Rogalewski Aleksander, Romanowski Marceli, Schroter Franciszek, Sikora Stanisław, Skałecki Piotr, Skorzybut Władysław, Skrzypczak Stanisław, Skupin Stanisław, Smoliński Andrzej, Szcześniak Ludwik, Szypuła Michał, Szostak Jan, Sztukowski Stanisław, Śliwka Franciszek, Śniadek Stefan, Świerczyk Wojciech, Tomczak Jan, Tomczak Michał, Tyrakowski Franciszek, Walczak Ignacy, Wasiela Antoni, Wawrzyniak Stanisław, Wawrzyniak Władysław, Weber Feliks, Wieczorek Tomasz, Wodniczak Jan, Wojciechowski Wojciech, Wojtasik Tomasz, Wojtaszek Jan, Woźniak Walenty, Wróbel Franciszek, Zaradny Piotr, Zimniak/Ziemniak Ludwik, Zimny Antoni, Zydor Jan.

Pozdrawiam

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2008, 19:46 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Brat mojej prababki Władysław Małecki zginął w Powstaniu.
Na cmentarzu w Kostrzynie jest pięć mogił powstańców - m.in. jego też.
Czy w spisach, o których mówicie jest coś o nim.

Pytam - bo na mogile pisze - zginął pod Ignacewem a w rodzinnych starych zapiskach jest - zginął pod Kcynią.

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2008, 21:41 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Władysław Małecki
pluton kostrzyński, II komp średzka zmarł pod Nakłem 7 ?, nekrolog zamieszczony w prasie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2008, 22:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
[quote="Jarek"]Aniu, jak poszukam tę listę, to prześlę Tobie jeszcze dziś. Mam to zapisane w komputerze.

Witaj Jarku!
Zarówno jak i Ania, tak i ja
szukam listy "zwykłych" powstańców wielkopolskich
- Ania już jest szczęśliwą posiadaczką takowej, dlatego zwracam się do Ciebie z prośbą o podesłanie i dla mnie - za co z góry dziękuje.
Mój dziadek (Moczyński Mu było) był organizatorem ludności z rejonu Dusznik która zasiliła szeregi powstańcze w Zbąszyniu, tam walczyli. Dziad przeżył, nie był ranny - niestety nie zachowały sie żadne zapiski, ani noty administracyjne, jedynie podania rodzinne przywtórzone przez (nielicznych niestety) mieszkańców Dusznik.
Bede wdzięczny za każde info.

pozdrawiam
Jacek

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2008, 00:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Chciałbym spytać, czy ktoś wie o publikacji dot. powstańców w Środzie Wlkp.?
a konkretnie chodzi mi o 4 kompanię średzką, do której przynależał jeden z moich krewnych: Władysław Kochner

Poniżej tablica z cmentarza w Środzie:
Obrazek


Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2008, 17:29 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
W uzupełnieniu podaję: Małecki Władysław poległ pod Studzienkami


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2008, 11:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2008, 11:16
Posty: 1
nieaktualne


Ostatnio edytowano 22 lip 2009, 13:39 przez kalinka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2008, 17:34 
Offline

Dołączył(a): 13 gru 2008, 12:59
Posty: 27
Lokalizacja: Poznań
Witam
Mój pra dziadek był nastoletnim powstańcem. Niestety (najwidoczniej) szeregowcem . Przeżył.Nie mam żadnych dokumentów potwierdzających ten fakt. Jeżeli ktoś z Państwa natknąłby się na nazwisko Jan Masztalerz ( pochodził z okolicy Dusznik i Niewierza) proszę dajcie znak :) Z góry dziękuję Ola

_________________
Szukam: Koch, Luther, Masztalerz, Sierszulski, Kłonkowski, Leśniewicz, Tomala, Stasiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2008, 19:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Witam
Na genoplu prezentowana była obszerna lista powstańców.
kabat

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2008, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Gazeta Wyborcza wydanie wielkopolskie sobota 27. 12. 2008
Reportaż Piotra Bojarskiego
Cztery twarze Prusaka
opis wspomnień Pawła Krenca w walkach o Szubin.
W reportażu wspominany jest ks. Zabłocki
bohaterski obrońca Gniezna w 1939.
Niestety mam tylko wzmiankę z gazety piątkowej podaję wiadomość dla zainteresowanych.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2008, 23:42 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2008, 22:04
Posty: 3
Jarku, może ty mi będziesz mógł pomóc. Szukamy informacjio naszym dziadku , uczestniku Powstania Wielkopolskiego.Nazywał się Piotr Koszuta ur.23.04.1895r. w Dąbrówce Kościelnej gmina Kiszkowo, był zwykłym powstańcem.Brał udział w powstaniu wraz ze swoim siedemnastoletnim wówczas bratem Bronisławem.Powstanie przeżył ,zginął podczas drugiej wojny światowej w niemieckim więzieniu.Z okresu powstania nie mamy rzadnych dokumentów.Przeczytałam że jesteś w posiadaniu listy uczesników powstania ,byłabym wdzięczna za udostępnienie mi nazwisk z tej listy.A może ktoś z uczestników forum posiada jakieś informacje na ten temat.Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2008, 15:16 
Offline

Dołączył(a): 10 sie 2008, 19:41
Posty: 38
schymek napisał(a):
Chciałbym spytać, czy ktoś wie o publikacji dot. powstańców w Środzie Wlkp.?
a konkretnie chodzi mi o 4 kompanię średzką, do której przynależał jeden z moich krewnych: Władysław Kochner



Witaj Szymek!
Na cmentarzu w Środzie, z którego zamieściłeś zdjęcie, leży sześciu powstańców z rodziny mojej i mojej żony. Niedawno w temacie "Cmentarze Wielkopolski - zdjęcia" zamieściłem skany artykułu i książki, której wizerunek powtarzam tutaj:

Obrazek

Jest tu cały rożdział o Kwaterze Powstańców
Jeśli chodzi o powstańców średzkich to jest też rożdział w opracowaniu wydanym na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Środzie Wielkopolskiej w roku 1990.

Obrazek

Wydanie w trzech częściach w nakładzie 6000 egzemplarzy. Mało, ale miało być wznowienie.
Jeśli Ci zależy poproszę szwagra, żeby zajrzał do Urzędu Miasta, bo tylko tam na miejscu najprędzej można to dostać.
Jeśli Cię interesują te sprawy, to polecam dopiero co wydaną książkę "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919".

Obrazek

Tu też Znajdziesz informacje o Środzie Wielkopolskiej.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Szczęśliwego Nowego Roku - Ludwik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2008, 19:56 
Offline

Dołączył(a): 16 lut 2008, 21:42
Posty: 33
Lokalizacja: Śrem
Witam!
Średzkie Towarzystwo Kulturalne w swym Kwartalniku(wyd.specjalne)nr 5 zamieszcza artykuły ukazujące ogólny rys powstania,przypominające tworzenie I kompanii średzkiej oraz krótkie wspomnienia ks.Mieczysława Meissnera i innych.
W Środzie działa Społeczny Komitet Rodzin Powstańców Wielkopolskich,Który to na pewno ma dużo informacji o powstańcach z tego rejonu.

Szczęśliwego Nowego Roku Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2008, 21:28 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Koszuta Piotr batalion wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2008, 14:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ludwiku, czy w pozycjach literaturowych dot. Środy Wlkp. występuje nazwisko powstańca wielkopolskiego i I prezesa OSP w wolnym Kostrzynie - Walentego Rubisia?
To mój pradziadek. Jego nazwisko znajduje się na wspomnianej wyżej tablicy na cmentarzu w Środzie.
Pozdrawiam sylwestrowo. Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2009, 17:43 
Offline

Dołączył(a): 10 sie 2008, 19:41
Posty: 38
Witaj Ino!
Nazwisko Twojego pradziadka znajduje się na tablicy, ale jak rozumiem nie jest pochowany w kwaterze w Środzie, bo nazwiska jego nie ma w spisie powstańców, którzy tutaj spoczywają.
Natomiast w książce "Dzieje Środy Wielkopolskiej" cz.1 na str 171 jest o Nim wzmianka.
Wynika z niej, że Twój pradziadek Walenty Rubiś został mianowany komendantem Straży Ludowej w Kostrzynie, kiedy takowe powołano 21 listopada 1918 roku przez Powiatową Radę Ludową.

Obrazek

Jeśli chodzi o trzecią książkę, to dostałem ją pod choinkę i jeszcze nie zdążyłem się z nią dokładnie zapoznać.
Jeśli kiedyś jeszcze natrafię na nazwisko Twojego pradziadka, nie omieszkam się z Tobą podzielić wiadomościami.

Życzę Ci również Szczęśliwego Nowego Roku i pozdrawiam serdecznie - Ludwik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2009, 21:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ludwiku, dziękuję.
Faktycznie, pradziadek pochowany jest w Kostrzynie.
Czy mogę prosić na maila o stronę tytułową i tę stronę z forum?
Maila podaję na priv.
Od ilu lat przyjmowano do Straży Ludowej ? (nie widać na zdjęciu).
Pozdrawiam serdecznie. Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2009, 13:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Witam!

Do Centralnego Archiwum Wojskowego zwróciłem się o sprawdzenie czy zachowaly się jakieś dokumenty mojego dziadka.
W rozmowie telefonicznej podałem imię i nazwisko, rocznik, imię ojca - po kilku chwilach okazało się, że dokumenty są - taka osoba jest w katalogu! Po kilku tygodniach dostałem dobrej jakości kopie dokumentów, m.in. własnoręcznie spisanego przed wojną życiorysu. Dziadek był tylko st. szer., w Powstaniu był ciężko ranny, brał jeszcze udział w walkach z bolszewikami.
Gorzej było z drugim dziadkiem - nazwisko Kaczmarek jest tak popularne, że nie byli w stanie odnaleźć dziadka w katalogu bez dodatkowych informacji; jeszcze zresztą ich nie wysłałem.

Pozdrawiam!

Adam Kaczmarek


Paweł1975 napisał(a):
Witam!

Przepraszam najmocniej, ze może nie w tym miejscu, ale poszukuje spisu Powstańców Wielkopolskiech. Mój pradziadek był uczestnikiem Powstania, zachował się skopiowany dyplom weterana powstania, ale niestety nie odnalazlem żadnego spisu, w którym wudnieje jego nazwisko.

Paweł Hałuszczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2009, 00:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
ponawiam swoje zapytanie; czy ktoś nie natknął się na nazwisko mego dziadka w jakiś wykazach -Moczyński: Władysław, wraz z bratem Hipolitem brali udział w walkach Zbąszyńskich.
Ponadto poszukuje informacji o (gen.?) Antonim (?) Czyżewskim - powstaniec, walczył o Wołyń (okol.Dubna) z UPA...
pozdrawiam, Jacek

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2009, 11:43 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2009, 11:39
Posty: 1
Czy ktoś wie więcej o moim przodku , który jak właśnie się dowiedziałam uczestniczył w powstaniu wielkopolskim: Walenty OLejnik?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2009, 15:12 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2009, 15:08
Posty: 8
Lokalizacja: Koło
Witam wszystkich
Proszę wpisać nazwisko i imię osoby w wyszukiwarce ,,Google ,, jest dużo informacji


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2009, 10:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Wobec tego ,że nasza "cenzorka" jest nieobecna pozwolę sobie ją zastąpić i zwrócić Tobie "jagodao4" i Tobie " Ryszard12" uwagę iż na tym forum podpisujemy posty chociażby imieniem.:)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2009, 12:03 
Offline

Dołączył(a): 10 sie 2008, 19:41
Posty: 38
Wprawdzie od rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego upłynęło sporo czasu, ale może chwila zadumy...

PRZECHODNIU, POWIEDZ...

Jaki dzień,
taka noc.
Nie było słońca, zabrakło gwiazd.
Z kolorów tych czerń,
w smaku gorycz łez.
Minął dawno wiek,
jakby początkiem wieczności już był!
Dla Narodu w okowach niewoli,
Z sumieniem rozdartym pamięcią tragicznych chwil.
Jak kajdany, co skrępowały ręce,
tak myśli spętał żal,
że zabrakło odwagi?!
Innym razem sił.
Tylko w snach była Polska!
Taka,
jaką wspominał Ojciec,
a pamiętał Dziad.
Stąd w młodych sercach palił się żar,
by przeznaczeniu mógł los,.
oddać ich,
w ofierze za sny.
Jak promienie jeszcze nieśmiałego słońca,
poczynają przenikać czerń,
tak nieśmiałe były tamte dnie.
Bo przecież...
Nikt nie kazał im iść!
Lecz poszli,
ale .nie żeby mścić się,
a bić!
O POLSKĄ MOWĘ
O SWEGO BOGA
O OJCZYSTĄ ZIEMIĘ,
im niegdyś zabraną podstępem i zdradę!
Przechodniu, powiedz Rodakom:
. . .Ach, jak słodko śpi się,
tu na ostrzeszowskim cmentarzu w powstańczej mogile.
Za tamte odważne dni
- spełnione sny.

Obrazek

Pozdrowienia - Ludwik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2009, 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Ludwiku,
piękny, refleksyjny wiersz.
Serdecznie gratuluję.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2009, 22:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2008, 01:48
Posty: 381
Lokalizacja: Stara Górka
Ludwiku,
przyjmij gratulacje. Bardzo piękny wiersz.

_________________
Pozdrawiam. Andrzej
http://siwinscy.prv.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2009, 13:07 
Offline

Dołączył(a): 10 sie 2008, 19:41
Posty: 38
Witam i serdecznie dziękuję. Może jeszcze coś do przeczytania i obejrzenia.

Cmentarz w Środzie

W zadumie słuchałem jak szumiały drzewa
Szarawe cienie rzucając na cmentarz.
Z niebios słoneczna lała się ulewa
W duszy mej cicho załkało memento.
Wiatr lekko wionął cmentarne manowce,
Łagodną pieszczotą pogłaskał po trawie
I zapomniane przez ludzi grobowce.
Ukoił rosę po kamiennych twarzach.
Popłynął miłośnie do powstańczych mogił
I u stóp krzyża zanucił piosenkę:
0, Wy szczęśliwi oglądacie Boga,
Boście za Polskę wycierpieli mękę.

Marian Stanisławski


Obrazek
["Przewodnik Katolicki"]

Obrazek

Obrazek

Wspomnienie

„Dla Ciebie Polsko i dla twej Chwały”
Słowa te, jak spiż twarde
i jak pieśń matki pieszczące,
najświętszem przykazaniem
powstańczej braci się stały.
Gdy dzwon bojowe wybił memento -
Gdy trąbki groźnie na alarm zagrały,
któryż z Nich, zawahał się za sprawę świętą
życie wystawić na śmierci pokłosie
i złożyć je z dumą na ofiarnym stosie
za wolność Ojczyzny?
Któż Ich nie pamięta,
jak na pierwszy zew
wydarli się gwałtem z przyjaciół rozgwaru,
od sióstr, od matek łub z objęć kochanki
i szli jako pierwsi na bojowe szranki?...
A szli jak anieli cisi bez skargi —
choć serca krwawiły na wspomnienie domu,
na blade, drżące i rozmodlone wargi
cisnął się uśmiech
i słowa proste lecz o sile gromu:
Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały!
- - - one ich wiodły w boje najkrwawsze
i niedaleko już widzieć kazały
poprzez straszliwe śmierci widziadła
złotą jutrzenkę wolności...
Więc lali krew— lali do końca.
Padli Oni!
lecz nie zginęła Polska!
Z ofiarnej krwi Ich wstała
Wolna! Niepodległa!”

Kazimiera Szyszkówna


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Cmentarz powstańców

Jesień kwiatów jesiennych powodzią
wkupach liści w barwach sukni chodzi.
Czy dziś we mnie życia jeszcze stanie?
bo na grobach śmierć śmiercią pogania.
Kości trupich towarzystwo bratnie
zmartwychwstaje do śmierci ostatniej.
Ziemia tuli życiem świętej śmierci —
których dla niej popękały serca.
Bierze w żywioł wilgotnej otchłani
tych, co łona rozpruwali dla niej.
Tam gdzie pierwsza wsiąknęła krwi kropla
poszły ciała i duchy samotne.
Jednym celem miłości — złączenie:
trzeba było obrócić się w ziemię.
Trzeba było na grób swój zasłużyć:
serce swoje w pług wodny rozpłużyć.
Wydać owoc dojrzały czerwienią
potem w ziemię się czarną zamienić.

Leonard Turkowski

Pozdrowienia - Ludwik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2009, 14:42 
Offline

Dołączył(a): 10 sie 2008, 19:41
Posty: 38
Kwatera Powstańcza na cmentarzu w Środzie Wielkopolskiej stała się także miejscem ostatniego spoczynku Polaków, którzy zginęli w egzekucjach 17 września i 20 października 1939 roku, oraz jednej osoby rozstrzelanej w roku następnym.
Pierwszym miejscem ich pochówków były łąki kijewskie i teren przy nasypie kolejowym obok tzw. stawów cukrowni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


GMACH SĄDU

Nadszedł dwudziesty październik
1939.
W średzkim więzieniu
Trzydziestu Polaków
Czekało na stracenie.
Sędzia SS-man Sommer
Wybrał trzydziestkę
I wydał wyrok:
Rozstrzelać!
O godzinie dziesiątej
Trzydziestu żandarmów
Rozstrzelało niewinnych.
Józef Mika z Zaniemyśla
Z pieśnią
„Jeszcze Polska nie zginęła”
upadł na bruk,
jak żołnierz na placu boju.
Gmach jeszcze dzisiaj
Ocieka krwią.
Na tablicy dźwięczą
Nazwiska bohaterów.
Opłakują cegły i kwiaty.

Średzianie,
Opłakujcie ich czynem.

Stefan Szajdak

Serdeczne pozdrowienia - Ludwik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2009, 21:15 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Na pomnik powstańców w Nekli zaproponowałem taki wiersz:
Bo wciąż wokół słyszymy
I w grobie się nam śni
Że ta co nie zginęła
Wyrosła z naszej krwi

Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2009, 12:24 
Offline

Dołączył(a): 10 sie 2008, 19:41
Posty: 38
Brawo Michał!!!
Nie wolno nam zapomnieć!

Serdecznie pozdrawiam i życzę wesołych, spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.

Ludwik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2009, 20:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Publikacja w pdf. 53 strony
Powstańcy Wielkopolscy z Mosiny i okolic
Przemysław Mieloch
Joanna Nowaczyk

opis i nonografie
http://www.kultura.gmina.pl/publikacja.pdf

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2009, 23:35 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Powstańcy z okolic Nekli lub też mający groby w Nekli
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2009, 20:29 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Pod tym adresem
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 3&dirids=1
znajduje się fragment rękopisu dziennika, dotyczącego Powstania w Inowrocławiu.
Na stronach 32-36 znajduje się lista ofiar.
Lista obejmuje: powstańców, niemieckich żołnierzy a także przypadkowe ofiary.
Pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2009, 09:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Przeglądając albumy rodzinne z Inowrocławia znalazłem kilka fotografii powstańców.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b76 ... 82f60.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ca0 ... a7d8a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/468 ... 345e9.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ef8 ... 9f6b7.html
Najbardziej zainteresowała mnie ta z pociągiem pancernym "Danuta". Szukałem informacji odnośnie tego pociągu, ale tylko jedna wzmianka opisywała jego postój na stacji w Bydgoszczy.

Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2009, 13:28 
Offline

Dołączył(a): 05 mar 2009, 19:05
Posty: 6
O Powstańcach Wielkopolskich z Kębłowa, Wolsztyna i okolic pamiętamy:

http://www.keblowo.pl/nowosci/powstanie/index.html
http://www.keblowo.pl/nowosci/87rocznica/index.html
http://www.keblowo.pl/archiwum07_2.html
http://www.keblowo.pl/artykul_162.html
http://www.keblowo.pl/artykul_161.html
http://www.powstanie.powiatwolsztyn.pl/ ... toria.html

Serdecznie pozdrawiam - Eugenia

_________________
Poszukuję Świetlińskich i Gajewiczów


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2009, 16:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2008, 20:01
Posty: 164
Lokalizacja: Łódź
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=96034&from=publication&tab=1%20-%20242k%20-

Wspomnienia Wandy Grajewskiej o wydarzeniach powstańczych w Pleszewie, m.in. o Komendancie Powstania w Pleszewie - por. Ludwiku Bociańskim, późniejszym pułkowniku dyplomowanym, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, wojewodzie wileńskim i poznańskim. Prochy Pułkownika, staraniem starostwa pleszewskiego i Pana Wojciecha Bociańskiego - Bratanka Ludwika, sprowadzone zostały z Londynu i złożone 9 lutego 2009 r. w mogile powstańczej na cmentarzu w Pleszewie przy ul. Kaliskiej.

_________________
Pozdrawiam.
Anna S.

Poszukuję:
- aktu urodzenia Stefana Rudnickiego, ok. 1780 r. - okolice: Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wlkp., a może Ostrzeszowa...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2010, 11:23 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2009, 15:43
Posty: 953
Lokalizacja: Duszniki Wlkp.
Lista Powstańców Wielkopolskich pochodzących z gminy Duszniki.
Adamiak Marcin
Adamiak Wawrzyn
Baraniecki Kazimierz
Błaszyk Józef *
Bober Leonard *
Buda Franciszek
Buda Józef
Chermuła Wojciech *
Chudy Michał *
Dreczkowski Sylwester
Duszak Stanisław *
Fornalik Jan *
Fornalik Wincenty
Galas Antoni
Galas Jan I
Galas Jan II
Garczarek Walenty *
Górski Franciszek *
Grelka Marcin
Hajdasz Jan
Hancyk Franciszek
Henczke Leon
Hoffa Walenty *
Hoffman Józef
Hojan Walenty
Hubert Czesław *
Huchwajda Wojciech *
Intek Marcin *
Intek Walenty *
Janiszewski Walenty
Jaroszyk Wojciech *
Kadziński Stanisław
Kaluga Józef
Kliński Józef *
Kosicki Antoni
Kosicki Leon
Kosicki Marcin I
Kotliński Józef *
Koza Ignacy *
Kubiaczyk Stanisław *
Kubiak Maksymilian
Kubiak Stanisław *
Kurlus Stanisław
Lemański Walenty
Lemański Wojciech *
Lura Antoni
Łaczka Marcin *
Łaczka Mieczysław *
Łaczkowski Konstanty
Łaczkowski Maksymilian
Matuszak Józef
Michalski Józef
Mikołajczak Antoni
Moczyński Władyslaw *
Muller Marian
Nawrot Stanisław *
Ostrowski Antoni
Ostrowski Jan
Ks. Poprawski Teofil *
Przepióra Jan
Ptaszyński Szczepan *
Rakoniewski Szczepan
Ratajczak Stefan *
Roch Marcin
Roszyk Franciszek
Sieczka Józef
Skołuda Franciszek *
Skrzypczak Michał
Skrzypek Józef *
Sobanski Piotr *
Stawik Franciszek *
Szmyt Bronisław
Szmyt Jan
Szopka Jan*
Szulczewski Walenty
Szwed Antoni *
Szymański Antoni I
Szymański Antoni II *
Szymański Franciszek *
Szymański Leon
Szymański Nikodem
Szymaszyk Franciszek *
Szymczak Marceli
Śmierzchała Jakub
Talarowski Antoni *
Turkot Andrzej *
Turkot Sylwester *
Turkot Teofil *
Tylkowski Antoni
Walewicz Józef
Wawrzyniak Franciszek
Wieczorek Franciszek
Wieczorek Wojciech *
Witkowski Franciszek *
Woźny Józef *
Woźny Leon
Wylegała Józef
Wyrwa Stanisław
Zawiasa Antoni
Zenkteler Kazimierz
Zwierzchowski Andrzej
Żok Franciszek


* Pochowani na dusznickim cmentarzu

_________________
pozdrawiam,
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2010, 22:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
Warto dodać, iż wspomniany wyżej, przez Jacka wykaz z Gminy Duszniki zawiera się w "Złotej Księdze Powstańców Wielkopolskich Gminy Duszniki" - są w niej także krótkie biogramy.
Spis ten jest nadal aktualizowany: brakuje powyżej m.in.: St. Skrzypek i Franciszek Ćwiertnia...

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2010, 00:09 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Witam! Korzystajac ze strony www.szukajwarchiwach.pl odnalazłam nazwisko dziadka mojego meża w spisie zweryfikowanych Powstańców Wielkopolskich Stanisław Guza ur.2 maja 1891 r. w Kruszwicy pow.Strzelno.Sprawdziłam akta w AP w Poznaniu i jest jego teczka.Jak sie okazało o czym mąż mój nic nie wiedział dziadek był zast.sekretarza koła Powstańcow Poznan Stare Miasto w latach 1937 do 1938.Pragnę nadmienić ,że Stanislaw był wywieziony do obozu w Dachau dnia 25.04.1940 i tam zginął 3.02.1941r.( udało się otrzymać dokumenty ktorych rodzina męża nie posiadla).Przepraszam za tak dlugi wstęp ale zwracam się z goracą prośba gdzie moglabym dotrzeć do dokumentów Stanislawa Guza - w aktach Arch. nie ma podane gdzie walczył jako powstaniec.Ponadto mąż usilnie poszukuje jakiegokolwiek zdjęcia dziadka, może w dokumentach zachowała sie jakaś fotografia.Liczę na pomoc fachowcow w tym temacie.
Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2010, 11:23 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2009, 13:47
Posty: 17
Chciałam dodać kilka słów do listy powstańców gminy Duszniki: W powstaniu brał również udział i zginął starszy brat Franciszka Wawrzyniaka - Ludwik Wawrzyniak ( nie ma go na liście). Obydwoje bracia wymienieni na tablicy pamiątkowej w Brodach poznańskich. Obydwoje zginęli. Pochodzili z Kunowa, później byli mieszkańcami Młynkowa. Ludwik brał udział w I-szej wojnie światowej i nie oddał broni i od razu poszedł walczyć w powstaniu. Z nim poszedł jego młodszy brat Ludwik. Są to bracia przyrodni mojej 3xprababci Anny. Franciszek Wawrzyniak jest pochowany i wymieniony na cmentarzu we Wilczynie.
Gdzie można przejrzeć "Złotą Księgę Powstańców ...." ???
Czy tam są biogramy wszystkich powstańców gminy Duszniki i znajdę tam informacje o Franciszku Wawrzyniaku?
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2010, 17:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Ponoć brat mojego dziadka zginął podczas Powstania Wielkopolskiego. Niestety, nie wiem gdzie i kiedy. Nie mogę też odnaleźć jego nazwiska w żadnym ze spisów. Nazwywał się Walenty Mucha i pochodził z Poznania.

Pozdrawiam,
MM


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2010, 18:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2536
Lokalizacja: Mnichowo
Tutaj może być taki problem , że w trakcie powstania został ranny i po jakimś czasie, nawet niedługim, zmarł na skutek odniesionych ran. I zostało to w tradycji rodzinnej opisane jako zgon w powstaniu. Natomiast osoby które zmarły na skutek ran po walkach nie zawsze były rejestrowane.
Pytałeś w Poznaniu w Muzeum Powstania Wielkopolskiego? Stary Rynek budynek Odwachu.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2010, 20:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Dzieki za wskazówkę.
Spróbuję w Muzeum.

Pozdrawiam,
MM


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2010, 03:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 kwi 2010, 03:28
Posty: 84
"Ponoć brat mojego dziadka zginął podczas Powstania Wielkopolskiego. Niestety, nie wiem gdzie i kiedy. Nie mogę też odnaleźć jego nazwiska w żadnym ze spisów. Nazywał się Walenty Mucha i pochodził z Poznania."

Szukając "swojego" powstańca , którego znalazłem na liście lubońskiej , zauważyłem dwie osoby o nazwisku Mucha:
Mucha Stefan szer. 29.07.1892 Kotowo Kotowo
Mucha Szczepan kpr. 15.12.1871 Żabikowo ul. Kościuszki 70
Może to któryś z Nich...pozdrawiam!

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2010, 08:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Weinrauder,

Wielkie dzięki za interesujące dane.

To nie znane mi wcześniej Muchy. Może są ze mną spokrewnieni.

Był przynajmniej jeszcze jeden Stefan Mucha walczący w Powstaniu. Brat mojego dziadka. W wolnej Polsce został oficerem i we wrześniu 1939 roku służył na Kresach Wschodnich. Został zamordowany w Katyniu.

Pozdrawiam,
MM

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2010, 00:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
"Powstancy Wielkopolscy z Mosiny i okolic", zawiera opracowane fakty historyczne oraz biogramy powstancow.
http://www.kultura.gmina.pl/publikacja.pdf

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2010, 09:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2010, 13:35
Posty: 129
Lokalizacja: Poznań
Wielkie dzięki za linka do tej publikacji.

Pozdrawiam,
MM

_________________
Bartkowiak Biegański Błaszczak Braniewicz Brykcy Danielewicz Góralczyk Grygier Grzesiak Grzybek Kleibert Kózka Kubiak Kurek Kuśnierek Lange Mucha Odważny Owczarzak Pałuba Sikorski Skubel Tomaszewski Wallheim Wasielewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2010, 12:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
na http://www.mmkoszalin.eu/autor/maciej/komentarze znalazłem taka notatkę:

" 6 stycznia 2010, 22:14
Powstańcy Wielkopolscy w Koszalinie
Brawo kibice Lecha! Sprawa Powstańców Wielkopolskich w Koszalinie jest mi bardzo bliska : W 90 rocznicę wybuchu powstania odbył się Apel na cześć Powstańców Wielkopolskich spoczywających na cmentarzu koszalińskim z licznym udziałem przedstawicieli organizacji kombatanckich, a przede wszystkim rodzin. Planujemy ustawić tablicę epitafijną w zespole tablic przy kaplicy cmentarnej. Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina na stronie http://www.przyjaciele.koszalin.pl prowadzi i aktualizuje galerię Powstanie Wielkpolskie - zapraszam".

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 781 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL