Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:03

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lut 2013, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:55
Posty: 110
Lokalizacja: Trójmiasto
Witam!

Zapewne większość z nas zna już stronę http://www.straty. pl. Za jej pomocą znalazłem kilkoro krewnych. Przy każdym wpisie na tej stronie jest notka skąd pochodzi wpis. Jak do tej pory udało mi się uzyskać jakieś informacje z następujących:

- Biuro Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża. Bardzo często PCK jest podawane jako źródło informacji, tak było i w przypadku moich krewnych. Odwiedziłem więc stronę PCK gdzie znajduje się odpowiedni druk, który wypełniłem informacjami ze strony http://www.straty.pl (służba wojskowa lub obóz) plus to co sam wiedziałem o danej osobie czyli data i miejsce urodzenia, rodzice, itp. (często te dane nie są podane na stronie). Wypełniłem w ten sposób druki dla trzech osób (zaznaczając w uwagach że zależy mi na kopiach dokumentów które posiadają) i wysłałem mail'em. Ponieważ nie dostałem żadnego potwierdzenia że PCK odebrał moje zgłoszenie, a oprócz tego na stronie PCK jest informacja że nie zajmują się poszukiwaniami genealogicznymi, to po pewnym czasie stwierdziłem że nic z tego nie będzie. Minął prawie rok, i w końcu parę dni temu otrzymałem list polecony z PCK, a w środku piękne kolorowe kserokopie dwóch druczków pocztowych z czasów wojny ze Stalagu IA i Stalagu IVB. Do tego ksero małej karteczki, jakby fiszki bibliotecznej z danymi osobowymi. Druczek ewidentnie z lat pięćdziesiątych, więc to pewnie z jakiejś kartoteki więźniów tworzonej w tamtych czasach. Każda kserokopia jest opatrzona pieczątką Biura Poszukiwań PCK oraz "za zgodność z oryginałem" wraz z datą wystawienia. W każdym razie, było warto czekać. Tym bardziej że PCK nie policzyło sobie żadnych opłat za przesłane kserokopie.

- Archiwum Międzynarodowego Biura Poszukiwań w Bad Arolsen. Znalazłem kilka nazwisk na http://www.straty.pl, co do których istniało duże prawdopodobieństwo że to moi krewni. Wypełniłem 6 wniosków (po jednym na osobę) i wysłałem tradycyjną pocztą. Po kilku miesiącach otrzymałem pocztą pękatą kopertę z kolorowymi kserokopiami dotyczącymi trzech osób. Były to książeczki Arbeitsbuch (wszystkie strony, nawet te nie zapisane, wraz z ładnym zdjęciem legitymacyjnym), jakieś karty meldunkowe krewnego przebywającego na "robotach" w Niemczech, karty medyczne tej osoby, wniosek z lat 90'ych o odszkodowanie oraz dokumenty medyczne osoby przebywającej w czasie wojny w obozie Żabikowo i Gross-Rosen.

- Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Znalazłem na http://www.straty.pl osobę która mogłaby być bratem mojego dziadka. Zgadzało się nazwisko i imię, oraz pasowała data urodzenia (pasowała w porównaniu z urodzeniami rodzeństwa tej osoby), nie było za to dokładnej daty urodzenia i miejsca, oraz rodziców. Wpisów pod to nazwisko było razem trzy. Z muzeum Bad Arolsen otrzymałem kopie dokumentów medycznych tej osoby z pobytu w obozie Gross-Rosen (na których nadal nie było dokładnej daty urodzenia). Na stronie internetowej muzeum obozu Gross-Rosen znalazłem druk umożliwiający zgłoszenie/zapytanie o osobę przebywającą w tym obozie. Druk wypełniłem dodając informacje o dacie i miejscu urodzenia oraz rodzicach. Po pewnym czasie otrzymałem pocztą list od dyrektora tej placówki, z prośbą o uzupełnienie informacji na temat byłego więźnia tego obozu. Wysłałem otrzymane z Bad Arolsen kserokopie, sam otrzymałem informacje z muzeum Gross-Rosen. Okazało się że te trzy wpisy z http://www.straty.pl dotyczą jednej osoby, i na dodatek okazało się że jednak nie jest to brat mego dziadka. Po wymianie korespondencji z dyrektorem muzeum, w ostatnim liscie otrzymałem piękne podziękowanie za pomoc w uzupełnieniu danych muzeum obozu.

- Archiwum II Wojny Śwatowej Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Ostatnio musiano dodać nowe informacje na http://www.straty.pl bo znalazłem wpis którego nie było wcześniej. Dotyczy brata dziadka który zginął w lutym 1945 roku, jako cywil w czasie walk o Poznań. Jako źródło podano księgę zgonu USC Poznań z 1945r, a miejsce przechowywania własnie to archiwum. Jest nawet sygnatura, więc miałem nadzieję że jakimś cudem mają w tym muzeum kopie metryk z księgi zgonów. Po wymianie maili z archiwum okazało się że mają jedynie wtórną listę poszkodowanych z lat 1939 - 1945, a po dalsze informacje odesłano mnie do USC Poznań. A że chodzi o brata dziadka, więc niestety na metrykę nie ma co liczyć.

I tyle moich doświadczeń z http://www.straty.pl. Uzyskałem kilkanaście kolorowych kserokopii różnych dokumentów, a jedyne koszty to znaczek na list zwykły do Bad Arolsen.

Mam jeszcze kilka nazwisk do sprawdzenia. I tutaj pytanie, czy ktoś z Was ma doświadczenie z uzyskaniem informacji z następujących źródeł:

- "Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej. Żołnierze września..."?;
- dotyczące powyższego, miejsce pochowania: "48-KW Zamość, ul. Peowiaków"?;
- Archiwum Państwowe w Łodzi, Sygnatura: 33III/102, dotyczy wysiedlonych z tzw Kraju Warty?;
- FPNP czyli Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, takie źródło widnieje przy wpisie dotyczącym osoby wywiezionej na roboty do Niemiec. Dokumenty dotyczące tej osoby już dostałem z Bad Arolsen, pytanie czy FNPN mogłaby mieć coś jeszcze czy te dwie organizacje mają wspólną bazę danych?

Może ktoś ma jakieś uwagi bądź spostrzeżenia dotyczące powyższych źródeł?

_________________
Pozdrawiam, Grzegorz

----------------------------

Poszukiwane nazwiska: Koch (Wysogotowo, Wygoda, Cieśle, Paczkowo, Świerczewo, Komorniki, Wierzeja), Knoll (Glinno i okolice Nowego Tomyśla), Barthold (Wysogotowo), Trzciński (Szreniawa i Marienberg)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2016, 15:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2015, 12:58
Posty: 303
Czy ktoś ma kontakt z administratorami tej bazy?
Maile do straty@fpnp.pl są zwracane, a podanego na stronie telefonu nikt nie odbiera.

Baza zawiera sporo informacji, ale ma jeden ogromny mankament: jeśli wyników zapytania jest dużo, to w ogóle ich nie pokazuje, a wyświetla tylko komunikat:
Kod:
Za dużo osób spełniających podane kryteria, podaj dodatkowe informacje.

Z doświadczenia wiem, że wiele rekordów zawiera tylko imię i nazwisko (nie ma ani daty urodzenia, ani imion rodziców), więc podanie jakichkolwiek dodatkowych informacji tylko wykluczy je z ewentualnych wyników.
Tym samym wiele zapisów w bazie jest niedostępnych dla poszukiwaczy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2016, 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam,

Mysle, ze chyba i tam nastapily zmiany /jak w IPN/ dlatego problemy z lacznoscia.

Mam osobiscie mieszane uczucia co do ludzi tam pracujacych, a moze to tylko jedna osoba, ktora wpisywala dane jakie poslalam. Napisalam wyraznie, ze osoba taka /w sumie 3 osoby z tej samej rodziny/ i taka pracowala przymusowo na Forcie VII w zakladach Telefunkena przy lutowaniu/skladaniu podzespolow, oraz w magazynie, a zostalo napisane, ze osoby te byly wiezniami na Forcie VII.
Niestety personel, lub jedna osoba nie bardzo wie o calej historii Fortu VII w Poznaniu.
Pisalam raz lub 2 razy z prosba o korekte ale taka nie nastapila.
Bede musiala zadzwonic chyba albo wyslac list polecony.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2019, 20:26 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Witam

Z duża rezerwą trzeba podchodzić do danych zawartych na straty.pl.
Już kilka lat temu zauważyłem u nich błędy. Próbowali winę zrzucić na Archiwum Państwowe. Dokonałem pewnej konfrontacji i wyszło, że to wina po stronie portalu straty.pl. Udowodniłem im, że są błędy. Do dziś nie poprawili.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL