Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:58

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 cze 2012, 18:07 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2012, 18:05
Posty: 9
Został rozpoczęty bardzo odważny ale też i bardzo potrzebny projekt: zebrania danych o wszystkich powstańcach styczniowych znanych z literatury, archiwów a także źródeł rodzinnych.

Powstaje baza online, którą można już przeszukiwać i sprawdzić czy są tam nasi przodkowie. W chwili pisania tego postu jest już ponad 21.000 "rekordów".

Projekt jest związany oczywiście ze zbliżającą się rocznicą Powstania Styczniowego w styczniu 2013. To akcja ogólnopolska - mam więc nadzieję, że zostanie mi wybaczone zapraszanie członków Towarzystwa do odwiedzin na tej stronie:

http://www.powstanie.okiem.pl

Jako genealog z towarzystwa małopolskiego pozdrawiam wszystkich. Jednocześnie - każdy kto da mi znać na priv otrzyma piękną prezentację o Powstaniu z kilkoma wzruszającymi historiami powstańczymi o tym największym i chyba najbardziej tragicznym zrywie do wolności.

Pozdrawiam
Marcin Niewalda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2012, 23:24 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam!
Bardzo cenna inicjatywa.
Dzisiaj przesłałam na genealogia@okiem.pl dane kilku weteranów powstania 1863 z Pabianic.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2012, 01:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam Marcin -

Pomysl swietny :!: bo to "zamierzchle" powstanie w stosunku do Powstania Wielkopolskiego i warto nieslychanie taki spis
powstancow sporzadzic a wiec zycze powodzenia :!:

Ja takze zglosilam mojego Pra-Pra-dziadka ale nie wiadomo czy bedzie uwzglednione jego nazwisko
bo jakie kryteria musza byc spelnione aby dana osoba sie tam znalazla to nie wiem.
Ja mam informacje z przekazow rodzinnych /oraz list od cioci/, ktore moga byc potwierdzone przez moja 80-letnia ciocie z Poznania ale doprawdy nie wiem czym beda sie kierowali organizatorzy projektu. Zobaczymy.

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2012, 23:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam -

Jesli chcecie dodac do bazy powstanca styczniowego to nie trzeba tego zglaszac mailem a mozna to smialo zrobic samemu.
Jest opcja, na stronce, do ktorej link podaje Marcin. Oczywiscie nazwisko nie ukazuje sie od razu a musi byc zaakceptowane przez organizatorow projektu.
Musze sie pochwalic, ze mojego Pra-Pradziadka dodano do bazy Powstancow Styczniowych, z czego jestem bardzo zadowolona :)
Przegladajac w przeszlosci WBC natrafialam na Powstancow Styczniowych, jesli ponownie trafie na konkretne nazwiska, daty, informacje biograficzne to dodam do bazy.

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lip 2012, 00:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam - podaje link do "Wykazu Wielkopolan Uczestnikow Powstania 1863", aut.Waclaw Truszkowski Fidler, wydane w Warszawie 1938. Publikacja wydaje sie byc niepelna.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... &lp=92&QI=

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lip 2012, 07:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Lista powstańców styczniowych z Wielkopolski, do której link wskazała Hania, została opracowana na podstawie protokołów policji pruskiej, wnikliwie śledzącej osoby zmierzające w kierunku granicy z Królestwem i nielegalnie ją przekraczające w roku 1863. Nie obejmuje więc wszystkich powstańców z Wielkopolski, choćby tych, którzy przekroczyli granicę w 1862 roku lub wcześniej.

Przetłumaczyłem fragment publikacji Wacława Truszkowskigo-Fidlera "Wykaz Wielkopolan uczestników powstania 1863 r", opublikowanej w Przeglądzie Historycznym (Warszawa: 1938 r., T. 34, z. 2), dotyczący powstańców z Buku i powiatu nowotomyskiego => http://www.formanowicz.pl/buk/wspomnienia/n_tomysl.htm

Kolejną listę podaje Felix Heinrich Gentzen w książce Grosspolen im Januaraufstand 1863/1864. Indeks nazwisk z tej książki jest na mojej stronie => http://www.formanowicz.pl/exlibris/gros ... _djvu.html. Dysponuję tą publikacją. Jeśli ktoś znajdzie w indeksie znane mu osoby chętnie udzielę szczegółowych informacji.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lip 2012, 14:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Mariuszu dziekuje za wyjasnienie, teraz jest jasne.
Ja nie bylam pewna wiec wolalam nie pisac na jakiej podstawie zostala sporzadzona ta publikacja.
Dobrze, ze trzymasz reke na pulsie.
Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2012, 19:26 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2012, 18:05
Posty: 9
Dziękuję za aktywność i dodawanie.

Powiem coś o akcji bo nabiera rozpędu: Gromadzimy obecnie patronaty, darczyńców ...po co ? - aby móc rozdać nagrody dla osób, które się zaangażują. Już wiemy, że będzie kilka kategorii nagród - jedna to rozlosowanie wśród osób nadsyłających, ale będę też za nadesłanie najciekawszych informacji oraz za zaangażowanie się w opracowanie zbioru materiałów - np. przygotowanie listy na podstawie jakieś publikacji i przysłanie jako plik Word lub Excel. Będą to nagrody rzeczowe - w tym również oryginalne pamiątki powstańcze.

Co do samej bazy przygotowujemy narzędzia, które będą tworzyć różne automatyczne listy na podstawie bazy - np. listę osób z danej miejscowości, listę zesłańców, listę powieszonych, listę uczestników danego oddziału.

Baza faktycznie zbiera ogromnie pozytywne opinie - np. ze środowisk polonijnych czy znanych fundacji zajmujących się historią Polski, ale też i osób prywatnych (np. ks. Isakowicz-Zalewski). Nie mówię o szczegółach, bo listę opublikujemy za jakiś czas.

Pracy jest mnóstwo - jest już 23.000 wpisów - ale spodziewamy się, że docelowo mogło by być ich nawet kilkaset tysięcy (każda osoba po kilka rekordów z różnych źródeł)

Co do zawartości - przyjmowane są wszystkie wpisy - nawet jeśli chodzi o "legendę rodzinną" - ważne żeby sumiennie zaznaczyć jakie jest źródło takiej informacji. Jeśli to taka legenda to wiadomo, że trzeba to zweryfikować. Ale baza właśnie na to pozwala. Wpisujemy zresztą nie tylko powstańców, ale też i osoby wspierające lub inaczej przyczyniające się do powstania - np. właścicieli mieszkań gdzie ukrywali się powstańcy, lub takich którzy roznosili ulotki powstańcze.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2012, 15:32 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2012, 18:05
Posty: 9
Spieszę donieść że ilość przekroczyła już 25.000 - w ostatnim czasie przybywanie nieco zostało spowolnione, bo położyliśmy nacisk na skrupulatne sprawdzenie jakości niektórych wpisów, uzupełnienie o linki, kolejne źródła - szybkość wzrostu bazy będzie różna. Nie mniej cieszy że jest już ćwierć setki.

Natomiast wśród najciekawszych wydarzeń - to odnalezienie rodziny przez potomków powstańca po 150 latach. Ludzie Ci nigdy nie wrócili do kraju i teraz zainteresowali się swoją historią. Dzięki bazie a potem dzięki tamtemu forum dotarli do osoby która jest potomkiem siostry zesłańca i również szukała o nim jakichkolwiek informacji. Niezwykle wzruszająca historia. W tej chwili trwają pracę nad 100% weryfikacją pokrewieństwa. Jak to się uda - będziemy informować.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2012, 19:22 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Z dzisiejszego spaceru do lasu

Obrazek Obrazek

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2012, 21:04 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2012, 17:44
Posty: 274
Witam ! Dzięki pomocy uzyskanej na tym forum odnalazłam swoich przodków. Mój prapradziad był powstańcem styczniowym , zesłanym na Syberię (Omsk) - tyle mam wiadomości na dzień dzisiejszy. Szukam informacji na temat losów powstańców z jego okolic - Gizałki, Szymanowice.Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2012, 21:45 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Zapaliłam się do tej akcji, przesłałam już sporo.... i nadal to robię...ale nie o tym chciałam.
Szukając nazwisk powstańców dopiero teraz "dotarło do mnie " jak wielkie to było Powstanie. Zaczytuję się w opisach-dawno nie natrafiłam na tak ciekawą lekturę. Miotają mną różne uczucia-przerażenie, współczucie, litość, strach, gniew...ale przede wszystkim podziw i duma.Tak wiele Polacy przecierpieli i krwi przelali dla wolności.....
A teraz? Jak pomyślę o dniach dzisiejszych....lepiej nie skomentuję.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2012, 21:53 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2012, 17:44
Posty: 274
Ja poczułam to samo. I dotarło do mnie, że to powstanie wcale nie jest tak odległe, a tak słabo jest upamiętnione.

_________________
Pozdrawiam
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2012, 10:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2009, 11:03
Posty: 78
Witam
Przesyłam linki do zdjęć pomników powstańców styczniowych 1863r. z Kujaw / Krzywosądz-Borowo i Dobre/. Na stronie dot.bitwy pod Krzywosądzą autor wymienia osoby ,które tam zginęły, a wśród nich jest Stanisław Gaj.Podczas swoich poszukiwań genealogicznych , w aktach metrykalnych , natknęłam sie na pismo Sądu Pokoju Okręgu Radziejowskiego Nr 217 z 1866 r skierowane do Proboszcza Par.Byczyna dot.właśnie Stanisława Gaja w sprawie sporządzenia aktu zgonu ,którego zdjęcie przesyłam.
W bitwie pod Krzywosądzą zginął też Bartek Nowak ,jak podają opracowania -robotnik rolny spod Nieszawy .Jego grób jest na cmentarzu w Byczynie.Postaram się dosłać zdjęcie.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... krzywosadz
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... skie/dobre
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f64 ... 1a8b7.html

Pozdrawiam serdecznie

_________________
Irena

Poszukuję :
Szymon Konopiński s. Pawła i Elżbiety ur.ok.1797 gdzie ?,
ślub z Maryanną Szwarc ok.1818 r.gdzie?

Michał Zajączkowski ,s. Melchiora i Małgorzaty -ślub- Par.Chełmce , ur.ok.1789 gdzie ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2012, 11:22 
Offline

Dołączył(a): 07 kwi 2009, 12:05
Posty: 97
Lokalizacja: Poznań - Inowrocław
Wiki podaje, że Nowak zmarł w 1890 r.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bart%C5%82omiej_Nowak

_________________
Pozdrawiam,
Maksymilian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2012, 11:44 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Po kolejnym wysłaniu na www.genealogia.okiem.pl wykazu powstańców Pan Marcin Niewalda (Małopolskie TG) prowadzący projekt napisał do mnie-pozwolę sobie zacytować:
W Czwartek idę na rozmowę z Burmistrzem Wieliczki pod Krakowem, w celu omówienia wspólnego projektu. Podstawą będzie Baza wykorzystana do akcji lokalnej zbierania wszystkich pamiątek i informacji dotyczących udziału mieszkańców Wieliczki i okolic w Powstaniu. Informacje wejdą do Bazy, a razem z Urzędem i Biblioteką miejską przygotujemy wystawę tych pamiątek (kopii). Burmistrz prawd. ufunduje nagrodę(y) dla osób z terenu Wieliczki które wezmą udział w Akcji a potem zostanie wydana broszurka. Do Akcji włączy się też MTG.
Piszę o tym, bo jest to pomysł na coś więcej i inaczej niż tylko pomnik i wieniec - a akcja którą można przeprowadzić lokalnie w każdym miejscu w Polsce. Może Państwo byście przedyskutowali sprawę u Was na spotkaniu i zaproponowali w okolicach - jeśli macie Państwo jakieś kontakt. Chętnie pomogę, podpowiem no i umożliwię co się da, także pod względem promocyjnym.

Ponieważ zbliża się rocznicowe spotkanie listopadowe może znajdziecie Państwo chwilę, by zastanowić się nad ową propozycją.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2012, 11:53 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
irenak napisał(a):
Przesyłam linki do zdjęć pomników powstańców styczniowych 1863r. z Kujaw / Krzywosądz-Borowo i Dobre/.



Irenko, czy przesłałaś również te zdjęcia na www.genealogia.okiem.pl ? W tamtejszej galerii jest już sporo zdjęć i Twoje również by się przydały.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2012, 13:13 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2012, 18:05
Posty: 9
To ja podam jeszcze link bezpośrednio do prostego formularza, którym można dosłać swoją wiedzę o powstańcach.

Formularz dodawania informacji do Bazy Powstańców

"Genowefa" - faktycznie wspaniale działa. Co ciekawe, porównując różne wpisy dotyczące tego samego powstańca, już dzisiaj możemy stwierdzić, że czasem znana wiedza jest nieścisła lub błędna.

Powstanie Styczniowe - największy zryw w dziejach Polski, przez lata celowo zapominany. Mamy szansę jeszcze odzyskać tą historię, ale jeśli nie zrobimy tego teraz, to na 200 rocznicę będzie już za późno.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2012, 00:00 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2010, 21:35
Posty: 234
Lokalizacja: Poznań
Witam.AP w Poznaniu opracowuje na 150-tą rocznicę Powstania posiadane materiały.Są to teczki osobowe powstańców. Może dałoby radę włączyć je do projektu.Pozdrawiam juras


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2012, 03:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Jurku - czy znana/czy istnieje/ jest Tobie lista z nazwiskami tych powstancow, ktorzy maja zalozone teczki ?

Dziekuje.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2012, 14:33 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2012, 18:05
Posty: 9
juras napisał(a):
Witam.AP w Poznaniu opracowuje na 150-tą rocznicę Powstania posiadane materiały.Są to teczki osobowe powstańców. Może dałoby radę włączyć je do projektu.Pozdrawiam juras


Nie ukrywam że było by to bardzo cenne - a czy w WTG jest ktoś kto ma tam dobry kontakt i mógłby/chciałby zapytać ? Mi z Krakowa jest trudniej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2013, 16:47 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Może warto przypomnieć sobie powstańców styczniowych Wielkopolan. Lista w Opracowaniach.Oczywiście niepełna.http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Opracowania

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2013, 11:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2012, 20:25
Posty: 77
Lokalizacja: POZNAŃ
Genowefa napisał(a):
Z dzisiejszego spaceru do lasu

Obrazek Obrazek

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------BARDZO ciekawy spacer po historii-- z mojej strony --spacer też historyczny---ROMUALD Traugutt---krótki filmik-http://www.tvp.pl/vod/dokumenty/historia/czlowiek-swietego-imienia-rzecz-o-romualdzie-traugucie/wideo/czlowiek-swietego-imienia-rzecz-o-romualdzie-traugucie/4284017 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------dziękuję za wszystkie ciekawostki z różnych gazet---jestem od niedawna na forum[jeszcze nie ogarnęłam wszystkiego-]jestem pod wrażeniem CAŁOŚCI jak i JEDNOSTEK--pozdrawiam serdecznie CECYLIA





-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Moje zainteresowania--STRANZ,PŁÓCIENNIK,PTASZYŃSCY,GAŁKA--

_________________
Pozdrawiam Cecylia Stranz

moje poszukiwania:Wylatkowo, okol. Mogilna-Stranz
Gniezno-Września -Ptaszyńscy,Płóciennik
Śrem i okol.-Gałka,
Czarnków i okol.-Słowińscy,Dymek,Urban


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2013, 14:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Artykuły na temat grobów powstańców styczniowych w Wielkopolsce:
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... ,id,t.html
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... ,id,t.html

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2013, 13:44 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jerzy Drzymała napisał(a):

W formie komentarza
Tak nieczytelne są nagrobki, a może i błędnie wypisane daty?
Obrazek

Nekrolog z Kuriera Poznańskiego 1924.03.26 R 19 nr 72
Obrazek

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2013, 21:55 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2012, 18:05
Posty: 9
Ponawiam prośbę o wstawianie zdjęć (oprócz tego szacownego Forum) również bezpośrednio do Archiwum Graficznego z którego korzysta baza

Procedura jest prosta

1. W Archiwum Graficznym zarejestrować się, zalogować, dodać zdjęcie, opisać, zapamiętać numer zdjęcia (podany nad zdjęciem)
2. W Formularzu podać informacje o człowieku podając ów numer (w polu "nr fotografii")

W ten sposób w Bazie pojawi się "rekord" o danym powstańcu wraz z nadesłanym zdjęciem, natomiast zdjęcie będzie honorowało nadawcę, który będzie mieć również prawa edycyjne.

Do bazy można też wstawiać zdjęcia niezwiązane z poszczególnymi osobami - lecz np. z bitwami, tablice, pomniki itp. Są one wykorzystywane np. przy budowie opisów potyczek.

Największy problem to nie dotarcie do informacji, ale ich wstawianie - dlatego proszę o pomoc. My i tak niemal każde zdjęcie, każdy rekord, musimy poprawić, opis ujednolicić, rekord przeglądnąć, zaopatrzyć w dodatkowe linki, źródła skorygować bibliograficznie itp. Pracy jest OGROM!

Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne bardzo wspiera rozwój bazy - ponownie dziękuję wszystkim! To również dzięki Państwa pracy rośnie ta ogólnopolska akcja.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 19:47 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2012, 08:44
Posty: 197
Lokalizacja: Ciążeń/wielkopolska
Indeksując parafię Lądek 1864r. natknąłem się na zapisy dot. poległych powstańców z poz. 30, 31, 32.
Obrazek

_________________
Pozdrawiam Henryk Miderski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 21:31 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
henryk58 napisał(a):
Indeksując parafię Lądek 1864r. natknąłem się na zapisy dot. poległych powstańców z poz. 30, 31, 32.


Dziękuję za skan. Umieściłam poszczególne akty w bazie Powstanie styczniowe. Oby kiedyś nazwiska owych powstańców zostały rozpoznane.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2013, 13:45 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2012, 08:44
Posty: 197
Lokalizacja: Ciążeń/wielkopolska
Miło mi, że przyczyniłem się do powiększenia bazy. Pozdrawiam H Miderski

_________________
Pozdrawiam Henryk Miderski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2013, 18:50 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:13
Posty: 271
Lokalizacja: Zagórów
Witam
Ciązeń,Pyzdry -22.03 1864 r.
W połowie marca 1864 r. ostatnia się przygotowywała wyprawa z Poznańskiego do Królewca. Trzy oddziały równocześnie miały przekroczyć kordon. Dwa z nich drobniejsze rozbili Prusacy .Najsilniejszy z nich,oddział Franciszka Budziszewskiego b,oficera pruskiego, a później francuskiego legii zagranicznej w Algierze ,liczący 99 koni,przeszedł szczęśliwie granicę. Za Pyzdrami, otrzymawszy wiadomość o znajdujących się w Ciążeniu 11 objeszczykach (kozacy) ,wysłał Budziszewski porucznika Jełowieckiego,,który patrol napadłszy znienacka ,dziesięciu wziął do niewoli . 25.03 1864r. wywiązała się potyczka pod Ratyniem koło Lądku zginęli wtedy;Porucznik Jełowiecki, Kochanowski z Poznańskiego, Suchorzewski z Poznańskiego.
To są Ci trzej powstańcy którzy zginęli .Akta 30 ,31 , 32 .
Na Lądkowskim cmentarzu znajduje się mogiła trzech powstańców zmarłych od ran po tej potyczce.


Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2013, 21:00 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
zbyszek-57 napisał(a):
Ciązeń,Pyzdry -22.03 1864 r.


Nie spodziewałam się tak szybkiego poznania nazwisk owych powstańców. Nazwiska ich mamy już w bazie, jednak tylko nazwiska-ani imienia, ani daty urodzenia, nawet wieku nie podano.Czy podałeś nazwiska w takiej kolejności w jakiej spisano akty zgonu? Może na mogile w Lądku jest więcej informacji?
Zbyszku z jakiego źródła zaczerpnąłeś te wiadomości? Byłoby dobrze umieścić je uzupełniając dane w bazie.Zachować jak najpełniejszą wiedzę o bohaterach powstania. Czy możliwe jest zrobienie zdjęcia owej mogiły?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2013, 22:35 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:13
Posty: 271
Lokalizacja: Zagórów
www.genealogia.okiem.pl/powstanies/inde ... chorzewski
Kochanowski - uczestnicy Powstania Styczniowego 1863 o tym ...
www.genealogia.okiem.pl/powstanies/index.php?...
Jak będę miał więcej szczegółów to napiszę
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2013, 09:03 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2012, 08:44
Posty: 197
Lokalizacja: Ciążeń/wielkopolska
Parafia Lądek 1863 poz.36
Obrazek

_________________
Pozdrawiam Henryk Miderski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2013, 09:06 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2012, 08:44
Posty: 197
Lokalizacja: Ciążeń/wielkopolska
i dalsze

_________________
Pozdrawiam Henryk Miderski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2013, 13:23 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Henryku, dziękuję za skany. Przesłałam do bazy.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2013, 17:49 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2012, 08:44
Posty: 197
Lokalizacja: Ciążeń/wielkopolska
Cieszę się Gieniu, że mogłem pomóc. H Miderski

_________________
Pozdrawiam Henryk Miderski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 10:41 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Odzew z roku 1863
autor nieznany

Młody Lachu gdzie twój koń?
Młody Lachu gdzie twa broń?
Czy nie słyszysz jaki grom,
świst kartaczy i dział ryk,
szczęk oręża, ludów krzyk?
Siodłaj konia, rzucaj dom,
bo przyjaciel, bo brat twój,
toczy z wrogiem krwawy bój!

A odwieczny on twój wróg!
On twym ojcom ręce kuł,
on narodu serca pruł,
i tam bluźnił, gdzie twój Bóg!

Spiesz więc, gdzie bój krwawy wre,
zemstą niech twe serce tchnie,
mścij na wrogu Matki srom !
Nad niewolę lepszy skon.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2013, 20:17 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2012, 08:44
Posty: 197
Lokalizacja: Ciążeń/wielkopolska
Będąc na cmentarzu w Ostrowążu gm. Ślesin natrafiłem na grób Ludwika Sliwińskiego lat 82 zmarłego 02.08.1917r. z napisem " uczestnik powstania stycznowego 1863" Pozdrawiam H Miderski

_________________
Pozdrawiam Henryk Miderski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2013, 08:47 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję. Wpisałam do Bazy. Nie zrobiłeś przypadkiem zdjęcia mogiły?
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2013, 11:18 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2012, 08:44
Posty: 197
Lokalizacja: Ciążeń/wielkopolska
Zrobię jak następnym razem będę w Ostrowążu. Pozdrawiam H Miderski

_________________
Pozdrawiam Henryk Miderski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2015, 08:50 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Orędownik 1936.02.04.

*Pogrzeb lekarza poznańskiego śp. dr. Maksymiliana Ziółkowskiego, podporucznika - weterana z powstania 1863 r. odbył się wczoraj przy tłumnym udziale obywatelstwa miasta Poznania. By oddać hołd cieniom sędziwego weterana - powstańca, przybyły liczne poczty sztandarowe organizacyj powstańczych i „Sokoła”. Zwracał uwagę historyczny sztandar powstańczy z 1848 r. i 1863 r. Straż honorową pełniła kompanja 7 baonu saperów poznańskich. W długim szeregu organizacyj zwracała uwagę kompanja miejskiej straży pożarnej w hełmach. Okazałe wieńce złożył m. in. zarząd miasta Poznania i Związek Lekarzy Państwa Polskiego okręgu wielkopolskiego.
W domu żałoby przy ul. Niegolewskich 4 poświęcił zwłoki ks. proboszcz Dąbrowski z Żytowiecka i wyprowadził kondukt w otoczeniu licznego duchowieństwa. Gdy trumnę ze zwłokami powstańca wynieśli na swych barkach saperzy, by złożyć ją na karawanie, pochyliły się sztandary, oddało honory wojsko, prezentując broń. Orkiestra 7 baonu saperów odegrała marsza żałobnego. W olbrzymim orszaku pogrzebowym, który ul. Marszałka Focha udał się na cmentarz górczyński, uczestniczyli przedstawiciele władz uniwersyteckich, miejskich, wojewódzkich i licznych organizacyj. Szczególniej licznie byli reprezentowani lekarze. Tłumny udział obywatelstwa poznańskiego w pogrzebie śp. dr. Maksymiljana Ziółkowskiego, był podniosłą manifestacją obywatelstwa naszego miasta i pośmiertnym hołdem dla zgasłego bojownika o wolność. Cześć Jego pamięci!

pisownia oryginalna

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2015, 15:14 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Orędownik 1937.10.20.

W Poznaniu zmarł ostatni powstaniec z roku 1863 śp. Aleksander Cielecki z Wingran w Ziemi Suwalskiej.
W poniedziałek rano o godzinie 4 w mieszkaniu własnym przy ulicy Szamarzewskiego 30 zmarł porucznik - weteran Aleksander Cielecki, uczestnik walk o wolność w powstaniu z 1863 r. Śp Aleksander Cielecki, który piastował godność prezesa Stowarzyszenia Weteranów z 1863 r. na okręg poznański do ostatniej chwili, zmarł po stosunkowo niedługiej chorobie.
Śp. porucznik Aleksander Cielecki urodził się w dniu 18 lipca 1849 r. w Wingranach w Ziemi Suwalskiej. Ostatnie lata swego życia spędził w Poznaniu i był czynny jako prezes Stowarzyszenia Weteranów z 1863 r. Szerokim rzeszom obywatelstwa miasta Poznania znana była charakterystyczna postać porucznika-powstańca z śnieżno-białą brodą, którego do niedawna jeszcze często widywano na ulicach naszego miasta. W Poznaniu śp. porucznik - weteran Aleksander Cielecki nie miał rodziny. Nie są też znane adresy rodziny zmarłego powstańca, wobec czego zarząd Towarzystwa Pomocy Weteranom 1863 r. zwrócił się do Rozgłośni Poznańskiej z prośbą o zawiadomienie o śmierci powstańca, aby tą drogą dotrzeć do członków rodziny mieszkających w nieznanych miejscowościach.
Pogrzeb śp. porucznika weterana śp. Aleksandra Cieleckiego odbędzie się w czwartek w południe, prawdopodobnie o godz. 15, z kostnicy Szpitala Wojskowego na cmentarz garnizonowy. Towarzystwo Pomocy Weteranom urządza dzisiaj, we wtorek, o godz. 19 zebranie w lokalach Związku Inwalidów Wojennych R. P. na Piekarach 6 i prosi przedstawicieli organizacyj o liczny udział w tej konferencji, na której ustalony zostanie porządek pogrzebu. Złożenie zwłok ostatniego weterana powstania styczniowego, zmarłego w Poznaniu odbędzie się z honorami wojskowymi. Cześć pamięci bojownika o wolność!

Orędownik 1937.10.21

*Przed pogrzebem śp. Aleksandra Cieleckiego .W sali Związku Inwalidów Wojennych R. P. odbyło się wczoraj wieczorem zebranie zwołane z inicjatywy Towarzystwa Pomocy Weteranom z 1863 roku, z udziałem przedstawicieli organizacyj powstańczych, Sokoła i innych. Omawiano szczegóły pogrzebu dla ostatniego z mieszkających w Poznaniu weteranów powstania styczniowego, śp. Aleksandra Cieleckiego. Pogrzeb odbędzie się na koszt Towarzystwa, z honorami wojskowymi, jutro o godz. 15 z kaplicy pogrzebowej Wojskowego Szpitala Okręgowego na cmentarz garnizonowy.
Otrzymujemy następującą odezwę z prośbą o zamieszczenie:
RODACY!
Odszedł w zaświaty po znojnym trudzie życia ostatni z mieszkających w Poznaniu powstańców styczniowych śp. Aleksander Cielecki, prezes Tow. Weteranów z 1863 r. Nie wątpimy, że społeczeństwo stolicy Wielkopolski, wśród którego zmarły weteran i powstaniec żył i działał, otoczony powszechnym szacunkiem i czcią głęboką, złoży Mu ostatni hołd i zamanifestuje w ten sposób swoje patriotyczne uczucia dla czynu zbrojnego w 1863 r., którego ostatnim symbolem widomym był śp. Zmarły. Wyrażamy głębokie przekonanie, że w tej wielkiej manifestacji narodowej nie zabraknie żadnej organizacji jak i szerokich rzesz społeczeństwa poznańskiego.
Pogrzeb śp. Aleksandra Cieleckiego odbędzie się w czwartek, dnia 22 bm. o godz. 15 z kaplicy Wojskowego Szpitala Okręgowego ulicami: Wały Jana III, Libelta, al. Chopina i al. Pułaskiego na cmentarz garnizonowy. Kondukt żałobny poprowadzi dziekan wojsk polskich ks. prał. Wilkans. Zbiórka organizacyj ze sztandarami o godz. 14,45 przy Wałach Jana III.
Komitet uprasza, by organizacje stosowały się ściśle do zarządzeń pp. porządkowych.
Komitet Obywatelski.

Orędownik 1937.10.23.

Wczoraj o godz.15 odbył się pogrzeb ostatniego z mieszkających w Poznaniu weteranów z 1863 r. śp. Aleksandra Cieleckiego. Po wyniesieniu, z kaplicy pogrzebowej Wojskowego Szpitala Okręgowego przy Wałach J ana III., trumny ze zwłokami weterana przez żołnierzy pułku im. Króla Karola II i złożeniu jej na karawanie, z mównicy pożegnał Zmarłego komisaryczny prezydent m. Poznania Więc- kowski im. Zarządu Miejskiego, zaś imieniem Towarzystwa Pomocy Inwalidom Wojennym i Weteranom 1863 roku przemówił p. Ludwik Stachecki, Kurator tego Towarzystwa. Olbrzymi orszak, w którym uczestniczyły długie sznury młodzieży szkół poznańskich z wieńcami i sztandarami, oraz Sokół, harcerze, towarzystwa powstańcze ze sztandarami, otwierała kompania honorowa wojska. Wśród sztandarów zwracały uwagę stary sztandar „Sokoła” poznańskiego i historyczny sztandar Towarzystwa Weteranów z f., wsławiony walkami 1848 i 1863 r. Ulice, którymi przy dźwiękach kilku orkiestr posuwał się pochód żałobny, były oświetlone latarniami przysłonionymi kirem. Orszak żałobny przeszedł Wałami Jana III, ul. Libelta, al. Szopena i al. Pułaskiego na cmentarz wojskowy, gdzie nastąpiło spuszczenie zwłok do grobu. Kondukt prowadził dziekan wojsk polskich, ks. prałat Wilkans w otoczeniu kanonika Kapituły Metropolitalnej ks. Zborowskiego, pralata-prepozyta Kolegiaty Poznańskiej ks. Steinmetza,
proboszcza parafii jeżyckiej ks. Michałowicza i ks. mansjonarza Waltera.

Życiorys śp. Aleksandra Cieleckiego.
Śp. Cielecki urodził się 16 lipca 1847 r, w majątku rodzinnym Wingrany w Suwalszczyźnie.
Lata dziecięce spędza w domu rodzicielskim, w którym żywe były jeszcze tradycje powstania listopadowego. Jako 16-letni chłopiec, uczeń V klasy gimnazjum suwalskiego, razem z siedmiu kolegami rusza do powstania. Walczy jako żołnierz partii Wawra-Romatowskiego, oficera z 1830 roku, liczącej 1000 bagnetów i 250 szabel, która zorganizowała się w lasach augustowskich. Chrzest bojowy otrzymuje w bitwie pod wsią Gruszki, w której powstańcy zwycięsko przyparli watahę moskiewską do rzeki; poza masą zarąbanych, kilkudziesięciu Moskali utonęło. Partia brnęła przez bagna i moczary na zachód, obok miejscowości Balinka. W ostępie pozostać miałia zamiar przez czas dłuższy, lecz niestety chłopstwo ciemne, w braku zrozumienia wielkości sprawy i poświęcenia, niedość, że nie dopomogło, lecz zdradziecko przez bagnisko przeprowadziło Moskali. Wawer postanowił przeprawić się przez Narew, w kierunku Łomży. Uchodząc przed przeważającymi siłami moskiewskimi pod Wizną przyjęto bitwę u samego brodu. Artyleria rosyjska z Łomży zdecydowała nad losami bohaterskiej braci powstańczej, która niestety artylerii nie posiadała. Kartacze rosyjskie zdziesiątkowały powstańców, wielu z nich potonęlo w nurtach rzeki, a śp. weteran Cielecki otrzymał kulę moskiewską w plecy. Na nic się zdała brawura bohaterów, którzy na tratwach usiłowali sforsować rzekę... Oddział poszedł w rozsypkę. Śp. Aleksander Cielecki postanowił z kolegą przekroczyć granicę pruską aby dotrzeć do Prus Wschodnich i szukać schronienia. W miejscowości Borzymy szlachetny chłop, Mazur, Kossobudzki użyczył mu pierwszej pomocy i starannie chronił przed okiem tropiących żandarmów pruskich, oddających powstańców w ręce Rosjan. Ilekroć groziło niebezpieczeństwo, woził go o kilka mil do wsi Cimożki, zabierając z ukrycia, gdy niebezpieczeństwo minęło. Gdy Prusacy wytropili ślad. Kossobudzki ukrył Śp. Cieleckiego u gospodarza Baera, koło Łęcka (Lötzen). Losem jego zajął się adwokat Giersch, mający znajomego w Kórniku, bibliotekarza Kostrzewskiego, do którego wyprawił pupila. Ten powierzył powstańca właścicielowi Olszowy pod Kępnem, Daszkiewiczowi, u którego miał schronienie przez dwa lata. Tegoż kuzyn Sulmierski z Domanina wyjednał Śp. Cieleckiemu u naczelnego prezesa Büllowa prawo azylu na czas odbycia praktyki gospodarskiej. Dzięki życzliwości bibliotekarza kórnickiego dostaje się do Kwilcza, jako ekonom hr. Kwileckiego; przebywa tam lat dziesięć. Tu żeni się z Anną Hilbscherówną. Życie mu jednak dalej cierniową słania drogę. Żona powiwszy syna, skutkiem obłędu umieszczona zostaje w zakładzie psychiatrycznym w Owińskach, w którym umiera w czasie jego niewoli w r. 1917, a syn, wychowany na obcych rękach, w czasie wojny umiera jako żołnierz artylerii niemieckiej w Żeganiu na Śląsku.
Otrzymawszy w r. I877 naturalizację, przenosi się do Małopolski w r. 1894, wreszcie do b.
Królestwa, gdzie buduje gorzelnie etc. i w 1914 r. z Warszawy deportowany zostaje jako poddany pruski do Alatyra pod Kazaniem. W obozie jeńców, w ciasnym baraku, zajmowanym przez 700 braci niedoli, w brudzie i nędzy, o chłodzie i głodzie przeżywa ciężkie lata. Nastaje przewrót bolszewicki. Pod miasto ciągną Czesi. Jan Jaroszyński, wspólnie dzieląc nędzę niewoli, razem z śp. Cieleckim, 70-letnim starcem, chcąc uniknąć wcielenia do legionów czeskich, ucieka z obozu. Jako poddany pruski, od konsula szwedzkiego, uzyskuje zapomogę na podróż, w postaci kilku tysięcy rubli, z których większą cześć zabiera kasjer kolejowy jako łapówkę za ułatwienie ucieczki. Do Moskwy jedzie w pace od węgli. Tu dzięki misji wojskowej niemieckiej dostaje się razem z eszelonem rapatriantów do kraju. Brak pożywienia, wielotygodniowe postoje na stacjach, brud, choroby wyczerpują Śp. Cieleckiego całkowicie. Dobiwszy do Warszawy, pada bez sił na peronie. Ratuje Go policjant i Polski Czerwony Krzyż. Tuła się bez srodków do życia. Sprzedaje buty na „Wołówce” w Warszawie, za 5O marek p. i dalej tuła się aż zostaje w Poznaniu, bez rodziny, zestarzały i opuszczony. Ima się pierwszej lepszej roboty. Pracuje jako pakier w Domu Konfekcyjnym, pracuje u tapicera, tapetuje apartamenty Starostwa Krajowego, para się z nędzą, mimo, że jest członkiem Komisji Kwalifikacyjnej dla Weteranów przy M. S. Wojsk. Wreszcie znajduje się w gronie ludzi dobrej woli. Wspólnie z śp. Bronisławem Śniegockim pracuje nad organizacją Tow. Pomocy Inwalidom Wojennym i Weteranom 63r.Jako najczerstwiejszy spieszy wszystkim swoim współtowarzyszom broni z pomocą i radą. Staje się prawą ręką Gł. Wydziału Opiekuńczego nad Inwalidami Wojennymi na Woj. Poznańskie. Po śmierci śp. prof. Calliera, oraz śp. Leitgebra obejmuje prezesurę Stow. Weteranów 63 roku i w promieniu swego zasięgu odchodzi ostatni z posterunku.
Ostatnie dni żywota pędził w skromnym mieszkanku przy ul. Szamarzewskiego 30. ciesząc się sympatią obywatelstwa jeżyckiego, a szczególnie dziatwy szkolnej. Odszedł w posępny poranek jesienny w zaświaty po wieczną nagrodę...

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2016, 14:07 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
nie wiem czy znane?

http://www.radaopwim.gov.pl/media/pliki ... netowy.pdf

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2016, 08:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Jan Łuczak
do mnie
Leszek
Poszukujemy materiałów do opracowania na temat powstania Styczniowego
W którym udział aktywnie brali udział mieszkance Trzemeszna i Gniezna
Jednym z organizatorów powstania był Julian Łukaszewski ur 1835 w Skorzęcinie zmarły w 1906 w Lwowie
Na cmentarzu Łyczakowskim jest jego grobowiec
Syn Franciszka Edwarda Xawerego Łukaszewskiego ur ok. 1812r , nauczyciela i autora wielu publikacji w tym
Pierwszego słownika polsko-niemieckiego
Szukamy informacji gdzie urodził się Xawery Franciszek
Informacji o jego ojcu Michale oraz jego rodzinie
Pozdrawiam
Jan Łuczak
Poszukujemy informacji o
Michale Łukaszewskim
Grzegorzu Łukaszewskim
Parafia katolicka Ostrowite Prymasowskie, wpis 15 / 1834
Eduardus Xaverius Łukaszewski (21 lat) http://poznan-project.psnc.pl/pic/match ... 100.gif100%
ojciec: Michael , matka: Constantia Łukaszewska
Josepha Skowrońska (23 lat)
ojciec: Matthias Skowroński , matka: Anna
Parafia katolicka Ostrowite Prymasowskie, wpis 5 / 1823
Matthias Łukaszewski (24 lat) http://poznan-project.psnc.pl/pic/match ... 100.gif100%
ojciec: Gregorius Łukaszewski , matka: Marianna
Dorothea Wawrzynowska (25 lat)
matka: Hedvigis Wawrzynowska
janluczak@nordhaus.pl

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2016, 21:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Powstanie styczniowe. Wyroki audytoryatu polowego http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=6770

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2016, 13:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Wykaz powstańców styczniowych zamordowanych przez Rosjan w publicznych egzekucjach na Kresach Północno-Wschodnich.
http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doccontent?id=12828

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2016, 10:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam,

Poznaniacy moga sie pochwalic posiadaniem pieknego pomnika nagrobnego zolnierza Powstania Styczniowego Damazego Pobog Trzcinskiego, ur.1833. Nagrobek zostal prawdopodobnie przeniesiony ze Szwajcarii wraz z prochami w roku 1925 i umieszczony na Cmentarzu Gorczynskim.
Damazy Pobog Trzcinski byl zolnierzem w Armii Rosyjskiej a sluzyl w powstaniu pod Gen.Taczanowskim.
Po Powstaniu wyemigrowal do Szwajcarii, zmarl w 1907 roku.

Notka: O grob Powstanca jak zauwazylam, nie dba nikt przez caly rok, dopiero na Wszystkich Swietych jest porzadkowany z chwastow, zarosli itp. Nie wiem kto robi te porzadki ale wydaje mi sie, ze o taki grob powinno sie dbac caly rok :!: /szkoly, harcerze, towarzystwa historyczne/genealogiczne itp./

Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2017, 08:12 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,

cmentarze weterani 1863
http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=p30

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2017, 12:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Śmierć powstańca z roku 1848. Szamotuły 15.03.1932. „W Kępnie pod Szamotułami zmarł w ub. tygodniu Stanisław Mierzał. Zmarły brał udział w powstaniu Mierosławskiego (rok 1848) uczestniczył w powstaniu styczniowym(1863) , w wojnie niemiecko-duńskiej (18660 i niemiecko- francuskiej (1870-1871). W roku 1919-1920 zamierzał zaciągnąć się do szeregów polskich, jednakowoż ze względu na zbyt podeszły wiek nie uwaględniono jego wysoce obywatelskiego i patrjotycznego zamiaru”.Nowy Kurjer: dawniej "Postęp" 1932.03.16 R.43 Nr 62 s.7

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2018, 15:16 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Przepiękny album "Powstanie styczniowe w ilustracji prasowej z epoki".
98 stron wspaniałych rysunków-portrety, umundurowanie, potyczki itp

http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/do ... t?id=17121

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL