Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 kwi 2024, 11:57

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 sie 2012, 22:41 
Offline

Dołączył(a): 07 kwi 2009, 12:05
Posty: 97
Lokalizacja: Poznań - Inowrocław
Witam!
Chciałbym uzyskać info, z którego roku są dane na mapach moikrewni, dotyczących rozmieszczenia nazwisk w Polsce?
http://www.moikrewni.pl/mapa/

Może znacie inne mapy tego typu dostępne on-line?

Pozdrawiam!
Maksymilian

_________________
Pozdrawiam,
Maksymilian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2012, 23:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
maxaugust napisał(a):
Chciałbym uzyskać info, z którego roku są dane na mapach moikrewni, dotyczących rozmieszczenia nazwisk w Polsce?
http://www.moikrewni.pl/mapa/

Maksymilianie,

Mapka pod adresem który podałeś opiera się na opracowaniu prof. Rymuta aktualnego według danych PESEL z roku 2002.
Nic mi nie wiadomo aby istniało nowsze opracowanie.
Podobne mapki dla innych krajów bywają tworzone m.in. na podstawie książek telefonicznych.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2012, 23:49 
Offline

Dołączył(a): 07 kwi 2009, 12:05
Posty: 97
Lokalizacja: Poznań - Inowrocław
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Chcę wykorzystać mapkę w opracowaniu, nad którym właśnie pracuję i wskazanie roku jest wg mnie istotne. Jeszcze raz wielkie podziękowania!

Pozdrawiam!
Maksymilian

_________________
Pozdrawiam,
Maksymilian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2012, 09:33 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Można przyjąć, że jest to ok. roku 2002, choć wyniki na podstawie Rymuta i te z moikrewni często sporo się różnią. Dla Twojego nazwiska to 112 osób w moikrewni i 112 u Rymuta z 2002, więc kolosalnej różnicy nie ma, ale dla innych nazwisk różnice były większe. Moikrewni nie podają źródła danych - albo nie potrafię znaleźć.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2012, 10:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
mac napisał(a):
Można przyjąć, że jest to ok. roku 2002, choć wyniki na podstawie Rymuta i te z moikrewni często sporo się różnią. Dla Twojego nazwiska to 112 osób w moikrewni i 112 u Rymuta z 2002, więc kolosalnej różnicy nie ma, ale dla innych nazwisk różnice były większe. Moikrewni nie podają źródła danych - albo nie potrafię znaleźć.
Trudno sobie raczej wyobrazić z jakiego innego źródła, prócz Słownika... takie dane mogłyby pochodzić. Faktycznie, moi krewni nie podają źródła danych.
Jedyny ślad to wpis na tamtejszym forum:
Cytuj:
poinformowano mnie, ze mapa została utworzona w oparciu o ogólnodostępne bazy (m.in. ksiązki telefoniczne róznych operatorów itd.), znany chyba wszystkim "Słownik nazwisk..." K. Rymut.

Być może różnice jak i brak informacji o źródłach ma prozaiczną przyczynę - prawa autorskie (vide Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych)
Inne wyjaśnienie różnic to dwa wydania Słownika... w wersji elektronicznej na CD - w 2003 i 2005 roku. Czy drugie wydanie było tylko wznowieniem czy wersją poprawioną - nie wiem.

Wznowień wersji elektronicznej nie ma. Spowodowane jest to ponoć tym że po śmierci Profesora nie ma jasności co do spadkobierców praw autorskich.

Rozmieszczenie nazwisk wg. Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych prof. Rymuta z wydań książkowych, z lat 90 (dokładność tylko do województwa wg. starego podziału administracyjnego) jest tutaj:
http://www.herby.com.pl/indexslo.html

Więcej o źródłach Słownika... i latach z których pochodzą dane pisze sam Autor:
http://www.wolasewicz.com/bazy%5Crymut%5C2002.htm

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2012, 11:26 
Offline

Dołączył(a): 07 kwi 2009, 12:05
Posty: 97
Lokalizacja: Poznań - Inowrocław
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i wyczerpujące wyjaśnienia! Dowiedziałem się więcej, niż oczekiwałem.
Muszę jeszcze zastanowić się czy zamieszczać mapkę, skoro nie do końca wiadomo na bazie czego powstała. Choć wszystko wskazuje, że wykorzystano słowniki prof. Rymuta!

Niby mapki z moikrewni są łatwo dostępne i wydają się atrakcyjne, ale
"Nie wszystko złoto, co się świeci"

Pozdrawiam!
Maksymilian

_________________
Pozdrawiam,
Maksymilian


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL