Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:43

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Okupnik
PostNapisane: 13 gru 2011, 23:30 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2010, 22:43
Posty: 18
Okupnik to chłop czynszowy, jeśli dobrze odczytałem z kronik Dworzaczka Michał Wodzieński był szlachcicem , to w takim razie obowiązywały go
takie same procedury jak chłopów ?. Oto przykład:

58713 (Kotłów)
1822.2/1. * (Strzyżew), ch. 24/1. Wincenty Karol, s. Ur. Michała
Wodzieńskiego, okupnika, stanu szlach., i Agn. Trzańskiej -- X. i WJPani
Rozalja Wiesiołowska dz-ka folw. Zielonatczyzna

Z góry dzięki za odpowiedź :)
Pozdrawiam!!
Krzysztof M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okupnik
PostNapisane: 14 gru 2011, 00:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Krzysztofie,

Nie do końca rozumiem o jakie 'procedury' pytasz ?

Według mojej interpretacji z wpisu zdaje się wynikać że Michał był okupnikiem, innymi słowy:
- był dzierżawcą
- miał w arendzie
jakiś nie wymieniony z nazwy we wspomnianym akcie majątek.

Zapewne sprawę użycia określenia 'okupnik' wyjaśniłoby przejrzenie innych zapisów z ksiąg tej parafii w tych latach.
Zwróć też uwagę na 'podejrzane wpisy':
Teki Dworzaczka napisał(a):
58737 (Kotłów)
1835.16/2. * (folw. Folw. Zielonatczyzna) ch. 17/2. Julian s. poprz. W-ych Wiesiołowskich [Xawerego i Konstancji Konarzewskiej] dzierż. folw., stanu szlach. -- Michał Wodzyński ekon. i Ant. Garlicka tejże daty 16/2 godz. 2-gi syn tychże Nestor -- Michał G. dzierż. Zofja Krzymańska -- Bliźnięta z nich Juljan + 17/2. a Nestor + 10/3.

22118 (Kotłów)
1795.27/11. (Zmysłaki Ołobockie) Józef Ignacy (* 25), GD. Ignac. Słodkowskiego i Kat. z Kłossowskich ekonomów z Zm. -- GD. Józef Kozubski dworz. ołobocki i GD. Brygitta Wodzyńska ekonom. ołobocka

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: okupnik
PostNapisane: 14 gru 2011, 21:44 
Offline

Dołączył(a): 28 gru 2010, 22:43
Posty: 18
Dzięki za odpowiedź Tomku :)
Słowo " procedury " miałem na myśli te same zasady płacenia czynszu przez chłopów i szlachtę, Michał był dzierżawcą więc jakiś czynsz musiał płacić . Zwracałem uwagę na wpisy w Tekach Dworzaczka , są one różnie pisane Michał Wodzieński dzierżawca , Wodzeński , Wodzyński , Wodziński ekonom ( tzn. zarządca ,zarządzający jakąś posiadłością ?, tą dzierżawioną ?) jak i również zwyczajnie, ale na pewno chodzi o tą samą osobę . W tej samej parafii figuruje jego syn o tym samym imieniu ale jako gospodarz. Chciałbym wiedzieć o nich jak najwięcej, kim byli ? . Znam te okolice a wiem niewiele .
Pozdrawiam !!
Krzysztof M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okupnik
PostNapisane: 20 sty 2024, 20:12 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2024, 17:01
Posty: 2
Panie Krzysztofie. Czy znalazl pan kiedykolwiek informacje o Michale Wodzinskim i jego rodzinie? To takze moi przodkowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okupnik
PostNapisane: 21 sty 2024, 12:51 
Offline

Dołączył(a): 01 sty 2024, 19:52
Posty: 5
Michał Wodziński jest wymieniowy w recesie uwłaszczeniowym z 1843 jako właściciel gospodarstwa włościańskiego. Informację taką podaje Marek Olejniczak w książce "Strzyżew 1295-1995. Monografia wsi". Autor odsyła też do AAP, Recess Landratura Ostrzeszów nr 71a.
Pozdrawiam,
Paweł.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okupnik
PostNapisane: 21 sty 2024, 14:33 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2024, 17:01
Posty: 2
_pawel_ napisał(a):
Michał Wodziński jest wymieniowy w recesie uwłaszczeniowym z 1843 jako właściciel gospodarstwa włościańskiego. Informację taką podaje Marek Olejniczak w książce "Strzyżew 1295-1995. Monografia wsi". Autor odsyła też do AAP, Recess Landratura Ostrzeszów nr 71a.
Pozdrawiam,
Paweł.


Dzieki, bardzo, Widze tez ze ten sam autor napisal ksiazke o obok lezacym Koltowie. Niestety nigdzie nie jestem w stanie znalesc tych ksiazek. Czy znalazlem ksiazke na internecie? Dzieki bardzo za informacje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okupnik
PostNapisane: 21 sty 2024, 15:54 
Offline

Dołączył(a): 01 sty 2024, 19:52
Posty: 5
Mam zarówno książkę o Strzyżewie, jak i o Kotłowie. Trudno mi powiedzieć czy są w dostępne w internecie. Parę lat temu widziałem je w ostrowskim oddziale PTTK.
Pozdrawiam,
Paweł.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okupnik
PostNapisane: 03 lut 2024, 13:19 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2024, 19:22
Posty: 2
_pawel_ napisał(a):
Mam zarówno książkę o Strzyżewie, jak i o Kotłowie. Trudno mi powiedzieć czy są w dostępne w internecie. Parę lat temu widziałem je w ostrowskim oddziale PTTK.
Pozdrawiam,
Paweł.

Witam, niestety książka o Strzyżewie nie jest dostępna w sprzedarzy zarówno w interniecie jak i w placówce PTTK. Szukam na temat Strzyżewa oraz okolicznego Bogufałowa informacji i bardzo mi zależało ją posadać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okupnik
PostNapisane: 04 lut 2024, 10:57 
Offline

Dołączył(a): 01 sty 2024, 19:52
Posty: 5
Współwydawcami książki o Strzyżewie są Urząd Gminy w Sieroszewicach i Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp. Może tam wiedzą gdzie można ją nabyć.
Pozdrawiam,
Paweł.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL